n z PINKSTEREN PINKSTEREN I Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht a n n 7 nu X Z Z 7. No. 39 Vrijdag 23 Mel 1947 43e Jaargang Drukkerij Fa. A, J, O SIN GA Bo! award Uitgave Streekblad voor West* van Z. ER malle mi in hij ven Ds. M. A. HYLKEMA. 'ge- UM elf- !O) 7 7 h o De doorbraak van de Heilige Geest De dag der invasie des hemels de tol aldaar ter sprake werd gebracht. Van de Nederlandse Spoorwegen werd bericht ontvangen, dat rekening gehou den zal worden bij.de bouw van de brug over de Tijnje met een spoorverdubbe- ling op het baanvak Leeuwarden-Gro- ningen. Architect Douglas A. Webber te Dart mouth, die als majoor van het Canadese leger aandeel heeft gehad in de bevrij- ding van de Friese hoofdstad en daar geruime tijd heeft vertoefd, heeft in een schrijven uiting gegeven aan zijn sym pathie voor Leeuwarden. Friese slagers ontevreden. In de jaarvergadering van de Friese Sla gershond kwam tot uiting de grote on tevredenheid in die kringen ten opzichte van de houding, welke de regering aan neemt tegenover de zwartslachtèrs. Te dien aanzien deelde een bestuurslid van de Vakgroep slagerij, de heer Bille van Amsterdam mede, dat de vakgroep be sloten heeft in een rapport aan de Rege ring duidelijk te maken, dat het door haar ingenomen standpunt de zwarte slachtingen in de hand werkt. De straf fen tegen de zwarthandelaren zijn veel te laag, zodat zij rustig hun gang gaan. Aan de Regering zal worden geadviseerd hen, die gegrepen worden, voor de ver dere duur van de distributie uit te scha kelen. Inderdaad een gezonde en nodige maatregel. De heer Weima wees op een ander kwaad, n.l. dat van de bonnenhandel, die volgens zijn mededeling vooral in Acht- karspelen ontstellende afmetingen moet hebben aangenomen. De bonafide sla gers behoren hun zwartslachtende colle ga’s bij de autoriteiten aan te geven. Dit is geen verraad, doch verdediging Van eigen bestaansmogelijkheid. Er werd dan ook een motie aangenomen, welke ter kennis van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees zal worden gebracht en waarin op strenge maatregelen tegen zwartslach- ters en bonnenhandelaars wordt aange drongen. Wie re warden i Dy t flout, kin net oer de glêzen brêge. :>c>c>c>c>c>c>c>c>c>c>c>c: at Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) en- de /en IA, UM of ir? bij Italië, waar het kabinet-de Gasperi aftrad, omdat hij er niet in kon slagen de basis waarop hij steunde te verbreden, hij wilde in de regering, waarin o.a. com munisten zitting hebben, ook leden der gematigde rechtse partijen opnemen, doch de communisten en linkse socia listen verzetten zich daartegen. Rege ren zonder de laatste groepen gaat ook vrij moeilijk omdat men dan voor grote stakingen vreest. De toestand lijkt op die in Frankrijk, behalve dat Italië nog berooider is. En men beweert dat hij ook nog moeilijker is omdat de Ita liaanse communisten heten te beschik ken over een soort ondergronds leger. De bekende Amerikaanse ex-ondermi- nister van buitenlandse zaken ma, Asaf AH bij zijn betoog in de vergadering zeide niet alleen te spreken namens de 400van dustrie, die elders geen koopkracht ont- moet. Amerika’s bijzondere belangstel ling schijnt nu ook uit te gaan naar Het eeuwfeest van de stad Holland i is voor de Staten van Friesland aanlei ding geweest tot het zenden van een re solutie, en niet ten onrechte. Immers de Nederzetting Holland in1 de staat Michi gan U.S.A, in 1847 is gesticht door Ne derlandse kplonisten, onder wie een aan zienlijk deel uit onze provincie afkom stig was. De afstammelingen van deze kolonis ten hebben tot op de dag van vandaag een warme belangstelling gekoesterd voor het land van hun voorvaderen. Daar komt nog bij, dat de Provinciale Staten van Friesland in het jaar 1872 als eer ste overheidscollege in Nederland beslo ten stappen te doen tot de erkenning van de onafhankelijkheid en de souvereiniteit der Verenigde Staten van Amerika, wel ke stappen inderdaad hebben geleid tot die erkenning door de Staten Generaal. In deze resolutie geven de Staten uiting aan hun oprechte wens tct het doen voortbestaan dezer waardevolle histori sche landen en zij besloten door toezen ding aan het Stadsbestuur van Holland van deze resolutie aan de gehele burge rij dier oud-Nederlandse nederzetting hun welgemeende gelukwensen met dit eeuwfeest aan te bieden. De Ned. Herv. Kerkvoogdijen in onze provincie zijn bijeen geweest; na het afdoen van de huishoudelijke zaken behandelde de secretaris-penningmeester de heer J. G. Jansonius het vraagstuk van de pensioenregeling voor het kerke lijk personeel. Hij legde de nadruk op het sociaal-economisch leven en op de taak, welke de kerk in deze heeft ten opzichte van haar eigen functionarissen. Het valt z.i. niet te ontkennen, dat de kerk ten dezen bij de burgerlijke overheid ten achter komt. Ieder werk, zo zei hij, dat zijn loon waard is, is ook zijn pensioen waardy Spreker drong aan op offervaar digheid en zeide voorts, dat er een Pen- sioenstichting in het leven is geroepen, onder de naam Pensioenfonds van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ne derlands Hervormde Kerk, dat beheerd wordt door tenminste vijf personen, on der voorzitterschap van de spreker. Hierna kwam nog een voorstel in be spreking van de Kerkvoogdij te Schingen om te komen tot verhoging van de in komsten der kerkvoogdijen, nodig we gens de vermeerdering der uitgaven en het niet of deels te weinig kunnen ver hogen van de huren der landerijen. De Friese Volkshogeschool houdt weer eens een weekend in de Jeugdherberg „Oan it Wetter” te Sneek en wel op 31 Mei en 1 Juni a.s. Het woord zal gevoerd worden door de he ren B. C. Algra Jr. te Leeuwarden over „Boer en Koopman”, de heer H. Pols te Leeuwarden over; „Friese Verkeerspro blemen” en de heer H? S. Doele aldaar over zijn jongste reis naar Denemarken in verband met de conferentie van De nen, Noord- en West-Friezen op de Hop- trup Hpjskole in Zuid-Jutland. Een Posthume hulde werd door de voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel nog gebracht aan wijlen Mark Wierda, die tijdens de be zetting met anderen de plannen tot ver nieling van de telefooncentrale te Leeu warden door de Duitsers wist te verijde len. In deze vergadering werd tevens gere leveerd het bezoek aan Friesland van het gezelschap Zuid-Amerikaanse jour nalisten en ook werd verslag gegeven van de te Sloten gehouden vergadering waarin de mogelijkheid tot opheffing van IS Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet» llng Advertentieprijs: 10 cent per nm Giro 87926 Marshall, de Am. minister van buitenlandse za ken heeft wel ontkend, dat er behalve de hulpverlening aan Griekenland en Turkije nog andere plannen in overwe ging waren, maar nu d.e V. S. a gezegd hebben, zullen ze ook wel aan b toeko men. Henry Wallace heeft zijn waar schuwende stem nog eens doen horen en gezegd dat de wereld geen behoefte had aan Amerikaanse kanonnen, wel aan Amerikaanse ploegen. Sumner Welles heeft gepleit voor onmiddellijke hulp ook aan Italië om het communisme te strategische basis in gevaar kan bren gen. Als zodanig schijnt Palestina nu eenmaal voorbestemd een grote rol te spelen, zoals trouwens de gehele omge ving daar. Een Amerikaanse marine- missie is pas in V. Pinkster en is wel genoemd de stiefzuster onder de Christelijke feestdagen; en dit is niet geheel onjuist, voorzover het betreft de kerkelijke viering en waardering van deze dag, want Pinksteren wordt grotendeels buiten gevierd; het is het zomerfeest bij uitne mendheid, en lokt de mens naar bos en veld, méér dan Kerstmis en Pasen. Toch is de boodschap van Pinksteren niet minder groots en ge weldig, dan die van de andere Christelijke hoogtijdagen. Want Pinksteren betekent de doorbraak van de Heilige Geest, in deze onheilige wereld. Het Bijbelboek verhaalt, hoe op deze dag de Heilige Geest werd uitgestort over de apostelen, waardoor zij de prediking in alle talen der wereld kanden voortzetten. En deze uitstorting en doorbraak van de Heilige Geest was zeer zeker een geweldig iets, het was een vernieuwing, een doorbraak van grote betekenis. In ons politieke en economische leven is de laatste jaren veel over vernieuwing en doorbraak geschreven en gesproken. Doch hiervan is in de werkelijkheid vaak weinig gekomen, omdat DE grote door braak, die „des Geestes” niet komen wilde. Als wij de doorbraak van de Heilige Geest in ons eigen binnenste niet beleven, kan er van vernieuwing van de Gereld zo weinig of geen sprake zijn. En hoevele mensen staan, evenals toen, nog sceptisch tegenover deze dingen en zeggen met die mensen uit het N.T.: „ze zijn dronken”. Helaas! Mochten wij de zin van het Pinksterfeest begrijpen en de doorbraak Gods en van Zijn Geest in ons hart beleven. Want daar alleen, in hart en leven, in U en mij persoonlijk, kan en moet het wonder van het Pinksterfeest geschieden. Christus wil met Zijn Heilige Geest in u woning maken, ontzeg Hem de toegang niet. De doorbraak van Gods Heilige Geest wil in deze wereld voltrokken worden, in DEZE, vaak zo onheilige we reld, maar de mensen doen alles, om dit wonder tegen te houden en te beletten. Moge de geweldige boodschap van Pinksteren ook ons bezielen, en levend maken. Mogen ook wij vervuld worden van Gods Geest, zo dat ook wij, in Christus1 naam, apostelen worden van Hem. die MET ONS Zijn Heilig Rijk wil stichten en het ééns een waarlijk Pinksterfeest moge worden. overproductie der Amerikaanse in- bestrijden en heeft de Italiaanse com munistische partij er van beschuldigd geldelijke steun van Rusland te ontvan gen. Haar leider Togliatti heeft dit echter met felheid ontkend, en om be wijzen gevraagd, waarop Sumner Wel les anwoordde dat hoge Italiaanse re geringspersonen die bewijzen in han den hebben. Hoe dit ook zij, de strijd voor en tegen het communisme wordt gaandeweg zo toegespitst, dat directe inmenging in de binnenlandse aange legenheden van een land, waar het communispie in opmars is, geenszins tót de onmogelijkheden schijnt te behoren. len en loet eg- ne- tjes ht; Hd; iar- ►rdt ■er- /an itje lijk ian :el- ril- je i ti jen >n- fje >ti- je, alf >p- je De buitengewone zitting der Ver. Naties over de Palestijnse kwestie is geëindigd met de instelling ener commissie van onderzoek, welke grote bevoegdheden zal hebben, maar in welker instructie niet beslist is voor geschreven dat zij ook de kwestie van de onmiddellijke onafhankelijkheid van dat land moet onderzoeken. Rusland was voor dit laatste geweest, maar toen het .zijn zin niet kreeg, evenmin op het punt, dat ook de grote vijf een vertegenwoordiger in de commissie moesten hebben, heeft het zich daar bij neergelegd. Zo kon het gebeuren, dat er eindelijk eens een belangrijk besluit door de V. N. werd genomen, waarbij alle leden, behalve de Arabische sta ten, Afghanistan en Turkrije, het eens waren. Ditmaal had Rusland een vrij goede pers in de Ver. Staten. Vermeld mag nog dat de vertegenwoordiger van India Iran (Perzie) op visite geweest. Juist op het moment dat de Iranese regering bekend maak te dat zij bijzondere maatregelen tot grensafsluiting in Azerbeidsjan had genomen, de aan Russisch gebied gren zende provincie, waar ongewenste ele menten, aldus de genoemde regering, uit Rusland trachten binnen te komen. En direct nadat het Am. congres het steunplan van Truman aan Grieken land en Turkije had aangenomen, zijn ook daar Amerikaanse'militairen heen gezonden om te onderzoeken, hoe de steun het best kan worden aangewend. Aangewend natuurlijk in die zin, dat eventuele Russische uitbreidingszucht in die richting kan worden weerstaan. Dat Engeland plan is in dezen ook zijn rol te blij ven spelen, blijkt wel uit een rede wel ke Bevin vorige week in het Lagerhuis hield. De tegenstanders der huidige Britse buitenlandse politiek in de La- bourpartij hadden hun zin gekregen in zake een verkorting van de diensttijd van het Engelse leger. Zij hoopten dat het leger daardoor niet meer voldoende groot zou zijn om Bevin in staat te stel len zijn politiek vooral ten opzichte van het Midden-Oosten voort te zetten. Maar niet alleen te spreken namens de 400 millioen bewoners van zijn land, maar ook namens de 70 millioen van Indo nesië als wier vertegenwoordiger hij meende te kunrjen spreken. De Neder landse gedelegeerde van Royen heeft in een waardig betoog er op gewezen, dat volgens Linggadjatie Nederland ook het Indonesische volk in de Ver. Naties, in ieder geval gedurende een overgangsperiode van twee jaar, nog vertegenwoordigt. Het is misschien goed dat op een dergelijke plaats de verhouding Nederland-Indonesië wat betreft de buitenlandse betrekkingen eens kon worden uiteengezet. Inzake het resultaat van het werk der Palestijnse commissie van onderzoek zullen we ons niet aan voorspellingen wagen. Wel is het ge wenst dat dit werk in zo rustig moge lijke sfeer geschiedt en daarom wacht men met spanning af of de Arabieren, nu zij tegenstemden, bereid zullen zijn het hunne te doen om het onderzoek te vergemakkelijken, dan wel het zullen saboteren, en of de Joodse verzetslie den hun aanslagen gedurende de pe riode van het onderzoek 1 Sept, moet de commissie rapport uitbrengen zullen staken, waarvoor een beroep door de V. N. op hen gedaan is. Nu de Ver. Naties het voorstel >ot een onder zoek met zo grote meerderheid aanna men, zal het Engeland moeilijk vallen de conclusie der commissie naast zich neer te leggen, waarvoor het zich de vrijheid voorbehield. Waarschijnlijk vooral omdat de mogelijkheid bestaat dat er een oplossing kan komen, welke het gebruik van Palestina als Britse Het laatste in de rij onzer Christelijke feestdagen is het Pinkster feest. Het ladtste, en daarom het hoogste! Wij herdenken dan, dat. Gods Geest is neergedaald in deze wereld. En die nederdaling betekent niet minder dan een komen Gods tot de strijd tegen de macht der duisternis. We herinneren ons allen nog, hoe we met ingeheniden blijdschap in de donkerste tijd van de oorlag de tijding vernamen van de inva sie der Geallieerden. Dat hield de belofte in van onze komende be- vrijding. Indien zij zouden stand houden, was het uur van onze verlossing niet ver meer af. Pinksteren nu is het grote, het geestelijke bevrijdingsfeest. We herdenken dan de invasie van de Heilige Geest in deze wereld, welke invasie de vaste belofte inhoudt, dat er volkomen verlossing volgen zal. Wie het Pinksterwonder zou beperken tot. de zegening van enkele mensen voor eeuwen daar in Jeruzalem, ziet de geweldige groot heid van dit verlossingsgebeuren niet, en doet tekort, aan het werk, dat de verhoogde Christus in de zending van de Geest hier op aarde tot stand brengt. Dit werk omvat veel meer. Hij stort de Geest uit, om in heel de wereld Zijn rijk te doen komen. Hij geeft de Heilige Geest, om hier de strijd aan te binden tegen de macht der duisternis onder alle volkeren. Wie daarom het Pinksterwonder goed wil zien, moet terug in de historie naar de dagen van het. Paradijs, toen de vijandelijke overval plaats had van de overste dezer wereld, de Satan. Van die tijd af dateert de onderdrukking door die duistere macht, die ten ondergang wil leiden; van die tijd dateert alle leed en jammer en ellende. In de volheid des tijds echter heeft. God de bevrijding uit de macht van zonde en duivel ter hand genomen. Christus is gekomen, om die geweldige tegenstander te verslaan. En na Zijn hemelvaart heeft Hij Zijn Heilige Geest gezonden, om die bevrijdingsstrijd tot het einde te strijden, èn om de mensen in te schakelen in die kamp tegen het rijk der duisternis. Zij, die op de eerste Pinksterdag bijeen waren te Jeruzalem, werden immers vervuld met die Geest. En vanaf die dag gaat het werk des Geestes voort, om het Koninkrijk Gods te doen komen, en zondaren te bevrijden van die macht der duisternis, ja, hen zelf ook te maken tot strijders voor Zijn Ko ninkrijk. Pinksteren is de dag der invasie des hémels! Zeker, daar is nog veel tegenstand. Doch in beginsel is de strijd reeds beslist. De Geest houdt zijn triomftocht op aarde. Pinksteren stelt ons daarom op de tweesprong: vóór of tégen de Christus, Wiens Geest op aarde woont. Wie niet kiest voor Chris tus, verkiest eigenlijk de chaos, de duisternis, het verderf. Maar wie deze Geest in zich laat werken, die zal mét. Hem overwinnen, die gaat het licht, het eeuwige leven tegemoet! Ds. B. HAGENAAR. The Youth For Christ heeft zich nogmaals gepresenteerd. De belangstelling was goed te noemen. Bij dit herhaald optreden van het Ameri kaans team werd het woord gevoerd door de leider Rev. Spencer de Jong, ter- tolkt door Sidney Wilson; het muzikale gedeelte werd verzorgd door de pianist Douglas Fisher, de zanger Stratton Shu- felt en de Xylophonist Gene Jordan. Simmerkamp op Skiermüntseach. Fan 4 oant 16 Augustus hopet it Kost lik Frysk Seiskip in fekénsjekamp to hélden op it eilén SkiermÜritseach. Fryslén skypt linkenoan mear bilang- stelling foar syn eilénnen to krijen. Dit- kamp kin meihelpè, om binammen de jongerein üt rjochtse formiddens mei it eilanner folk en syn bysündere tael op ’e hichte to bringen. En mei de moaije natuer, it geniet fan loft en sé en du nen. Op it programma steane bihalven tochten oer it eilén, Spultsjes, inkelde lêzingen, ek in pear greate jounen, der ’t de eilanners forwachte wurde en deft fan beide kanten foardrachten,-forha- len, folklore ensfh. nei foaren brocht wurde sille. Der is rieplachte mei de ynsténsjes alle mooglike meiwurking waerd ta- sein. De kampcommisje is fêstige Weard 11 to Ljouwert. De tarin fan dieinimmers is al bigoun. Opjefte wurdt foar 1 Juny forwachte. Bevin liet forse taal horen. Engeland had niet opgehouden een grote mogendheid te zijn, de buitenlandse politiek bleef vol komen ongewijzigd en was er op ge richt de Britse invloed in het Midden- Oosten als een levensbelang voor het rijk, ook om de geweldige economische en financiële belangen in dit gebied, te handhaven”. Zoals bekend zien de z.g. „rebellen” in de Labourpartij deze' Britse politiek als een anti-Russische, waarbij Engeland te zeer in het zog der Ver. Staten vaart. Daar, in de V. S. is alles wat de klok slaat: anti-communis. me. De grote plannen welke men er schijnt te koesteren om oek West-Europa uit de economische nood te helpen door het enorme bedragen aan dollars te lenen, worden ook verdedigd met de leuze dat een economische opbloei in West-Europa er het communisme de wind uit de zeilen zal halen, ofschoon dergelijke matregelen ook nodig zijn om Amerika zelf voor een economische crisis te redden, welke dreigt door en Zuidwest Friesland Bolswartls Nieuwsblad B I M )R-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1