Per rijwiel en racefiets langs Frieslands steden Buitenlands Overzicht No. 40 43e Jaargang Vrijdag 30 Mei 1947 Streekblad voor Weet* en Zuidwest Friesland Uitgave van DrukkerU Fa, A, J. OSINGA Bolsward ïrt Start der renners. ie ir it e 3 1 De vaardigheidsrijders. op het Marktplein nog enige dat de Engelsman Madgett nabij Hol- werd wegens het links houden een aan rijding had gehad, waarbij hij in de sloot was terecht gekomen, waarschijnlijk mer inwendige kneuzingen. Wij zagen nog juist hoe hij te Leeuwarden in café Stad- zicht werd binnengebracht. Later verna men wij, dat zijn toestand zich gunstig liet aanzien. Op de Groninger straatweg stonden intussen heel wat belangstellen den met ons de komst van de eerste renners vanuit Dokkum af te wachten. Ten slotte schoten ze vanaf de Lekku- merweg om de hoek en kwamen zij on der gejuich binnen. Wij noteerden de volgende tijden: 8.58 u. Th. de Boer en Westerterp, 9 u. Schuiten en Edwardes, 9.05 u. de nummers 3, 12, 4, 1, 37, 24, 38 en 27. gekregen, voort. Te Hindeloopen was het een en al drukte, waaraan ook de voetbalwedstrijden wel niet vreemd zullen geweest zijn. Ook hier was de koprijder nog niet in zicht, dus zetten we verder koers langs de zeedijk, waar tientallen wuivende mensen stonden. Bij nader toezien was dat niet ter onzer ere, noch bedoeld als een welkomstgroet aan de eerste renner, maar doodnuchter een afweermiddel tegen honderden muggen, die als een wazig rookgordijn boven de zeedijk hingen. Wanneer dit de gehele dag zo is gebleven, zullen de elfsteden rijders er zeker last van hebben gehad. Over een eventuele muggenplaag filoso ferend ontdekten we ineens de bekende auto met de vertrouwde kleuren zwart en geel, waarin zich ook de burgemees ter met zijn verloofde bevonden en daar achter, in zijn groene shirt, de koprijder de Boer. aangeboden. Na een spannende sprint passeerde als eerste de heer Zoek uit Babberich (Old.) de witte streep, met een halve fietslengte verschil gevolgd door Postma. Enkele seconden later volgde van Gosliga. Om 15.06 u. arri veerde van Noord, Oude Bildtzijl en Dickentman, Amsterdam, om 15.18 de Vries van Workum en Kingma van Sneek Van de beide dames die aan de vaardig- heidsrit deelnamen, bereikte alleen mej. Denslagen de finish, terwijl mej. Wopkje Kooistra uit Warga, die op een heren fiets reed, die ze wegens pech inmiddels te Ijlst had geruild, in Gaasterland strandde. Successievelijk kwamen ook de meeste andere vaardigheidsrijders en toertoch- ters binnen, zodat het nog lange tijd ge- zellig druk bleef. en Mellema, De burgemeester, die hier* na het woord verleend werd, sprak al> lereerst in het Engels de buitenlandse gasten toe, waarna de elvolle zaal staan de het God save the King zong. Nadat spreker verder nog de sportiviteit van de renners en rijders had geroemd, ging hij over tot het uitreiken van de diverse prijzen, die voornamelijk bestonden in bekers en medailles, door verschillende instellingen, en particulieren daartoe be schikbaar gesteld. Naast de genoemde prijswinnaars werden de navolgende personen nog met een prijs verrast: A. Boelens, Amsterdam, als eerstaanko- mende in de oudste klasse der vaardig heidsrijders, de 72-jarige Qroeneveld uit Hilversum als oudste deelnemer aan de toertocht, mej. Wouda als eerstaanko- mende dame in deze tocht, aan mej. Abonn«m«ftt>pflJ>i 1,25 ptf kwartaal bl| voorultbatfllng Advertantlaprlja i 10 cant par 4.m> Giro 87920 r. >3 3f Varachljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Admlnletratle i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Met de reportagewagen op stap. Nauwelijks waren alle deelnemers ge start of onze reportagewagen koos de weg naar het Noorden. De kopgroep der renners was om ruim 20 min. vooi zeven Harlingen reeds gepasseerd, zo dat wij koers zetten naar Franeker. Bij onze aankomst was ook daar reeds de kopgroep voorbij. Men had te Franeker de volgende namen genoteerd (eerst- aankomende om 6.53) Westerterp, Ed wardes, Schuiten, Smith, Neave, Madgett Vermaat, Erick, Seerden en Heeg. Jammer dat men te Franeker de controle in het losse grind had opgesteld. Dit veroorzaakte valpartijen met al de daar aan verbonden narigheden. Toen op ons advies de contröletafeltjes dan ook aan de weg werden geplaatst werd de vlot heid van afstempelen van de inmiddels binnenkomende vaardigheidsrijders daar door dan ook zeer bevorderd. rk ke u- t- er r :t e e u- d- an de s ►ke m- ia, lo er. ha le- 1- i- In- te ar, te ar. m. an m- ,n- te .v. n- n) a- rf, an is, o- r- n, 11 er i- j- m J- r. j~ •2 Naar Leeuwarden. Terwijl wij in Leeuwarden de komst van de kopgroep uit Dokkum afwacht ten, die aldaar om 8.11 was gepas seerd (Th. de Boer en Westerterp), één minuut later gevolgd door Schuiten en Edwardes, 3 minuten later door Andrie- sen, Boer, en Schoppen en 5 minuten later door van der Hem, vernamen wij Denslagen, Amsterdam, als verst wegko mende dame, de heer Williams te Hel mond als verstwegkomende heer, de 16- jarige Annie Ypma te Schettens als jong ste dame en Pieter de Jong als jongste „heer”, de heren Hobma, Haitsma en Nota als eerstaankomende stadgenoten, terwijl er verder een prijs beschikbaar werd gesteld voor de mooiste speech, die bij deze gelegenheid werd gehouden. Hiermede behoorde deze zeer geslaagde Elfstedenrijwieltocht weer tot het verle den. Bij navraag bleek dat renners en rijders vol lof waren over de organisatie en de gastvrijheid van de Friezen. De algemeene opinie was dan ook: „Tot het volgende jaar!” De finish zou nu spoedig in zicht zijn. De Boer die een voorsprong van ongeveer 6 kilome ter bleek te bezitten, zagen wij in Wor kum vlug afstempelen (12.41) en ver- Bij de prijsuitdeling die ’s avonds in de Wijnberg werd ge houden, heerste een opgewekte stem ming. Even over negen hamerde de voor zitter van het comité, dat blijk had ge geven van veel organisatietalenten, op ’n originele manier met een rennersfles stil te. Hij memoreerde dat de 8 van Bols- ward weliswaar reeds 35 jaar oud was, maar dit toch de eerste maal was dat er officieel een wegwedstrijd aan de tocht was verbonden. Enkele uitzonderingen daargelaten kon hij het genoegen sma ken terug te zien op een vlot verlopen tocht, die in alle opzichten geslaagd was, dank zij ook de medewerking van bur gerij, deelnemers, politiecorps, contro- Vroeg uit de veren. Toen de burgers van Bolswards veste Pinkster-Maandag in het vroege mor genuur hun al of nog niet geschoren hoofd buiten de deur staken, was de eer ste verzuchting: „Hé, wat prachtig weer vandaag!” En inderdaad, het weer was ideaal. Geen wonder dan ook, dat het reeds spoedig na vijf uur gezellig druk begon te worden. Honderden burgers deden hun gasten uitgeleide of kwamen zelf kijken naar het unieke schouwspel van de start der elfstedenrijders, daar toe al of niet gewekt door de vrolijke tonen van het Stedelijk Muziekkorps, dat hiermede opnieuw zijn onmisbaarheid bewees. Hoewel er zich een kleine veertig ren ners hadden opgegeven verschenen slechts de volgende nos. aan de start: 1. Heeg, Akkrum, 2. Westerterp, 3. An- 'driessen, 4. Schoppen, 5. de Jong, 6. Ericks, 7. Siderius (allen te Leeuwarden) 8. Th. de Boer, Harlingen, 12. P. Boer, Amsterdam, 16. Slot, Nieuw-Amsterdam, 17. Schuiten, Amsterdam, 18. Brussel, id., 23. Smith, 24. Farrington, 25. Mad gett, 26. Edwardes, 27. Neave (allen te Norwich, Engeland), 28. Seerden, Frane ker, 31. Boks, Sneek, 37. Vermaat, Rot terdam, 38. v. d. Heem, id. Nadat de renners in hun kleurige, fleuri ge shirts door het Sted. Muziekcorps naar de startplaats bij het Hollandiafa- briek waren geleid, hield Burgemeester Bruinsma een toespraak, waarin hij voor al de nadruk legde op het bij deze wed strijd zo nodige in acht nemen van de verkeersregels. Ruim1 zes uur viel het startschot en pijl snel schoten toen de ranke figuren der renners vooruit. Het was een interessant schouwspel hen op de weg naar Harlin gen te zien voortijlen. Even maakten wij in gedachten een vergelijking met de start die we op die koude wintermorgen meemaakten op het Kruiswater, to^n de Bolswarder ijshelden de moordende tocht aanvingen langs de bevroren wateren. Wat een verschil met toen, deze mor gen, stralend van zon en zomer, en toch was er ook overeenkomst: we voelden ook nu de vastberadenheid bij allen om door te zetten tot het einde. De andere renners kwamen gelukkig niet zooals de Leeu warder Courant meldde 8y2 sec. later binnen (dat zou ook al te snel zijn bij een achterstand van 6 km) maar 8i/2 minuut. Gelukkig zeggen we, want an ders waren er zeker ongelukken gebeurd. Het enthousiaste publiek kon zich name lijk niet beheersen en liep te hoop. Met moeite kon de (bereden) politie de weg verder vrij houden. Sprekende over het politiecorps willen we op deze plaats gaarne uit naam van alle stadgenoten hulde brengen aan wat dit op deze dag gepresteerd heeft. De „mannen met de gladde knopen” zoals het dan vroeger heette, hebben het voor waar niet gemakkelijk gehad, maar zich van hun taak gekweten op een manier die boven alle lof verheven is. Ruim 1.12 dan schoten Schuiten en Ed wardes over de eindstreep, om 1.21 ge volgd door Andriessen, Neave, Boer, Far rington, v. d. Heem, Heeg en Vermaat. Van de totaal 21 gestarte renners kwa men er successievelijk 16 binnen. Van de 5 gestarte Engelsen 3. Behalve Madgett die wegens zijn ongeluk moest uitvallen had ook de Engelsman Smit pech door de goede weg kwijt te raken. i Vaardigheidsrit. De vaardigheidsrijders hebben op hun gewone fietsen verbazend beste tijden gemaakt. Voor de noordelijke lus had de kopgroep maar een half uur langer werk gehad dan de snelste renner. In de Zui delijke lus werd het verschil ruim drie kwartier. Ook deze groep hebben wij met onze reportageauto opgehaald. De Parregasters die bij de kopgroep hun plaatsgenoot van Gosliga ontdekten, ge raakten hierdoor natuurlijk in een jubel stemming. Toch bleef men sportief wat bleek uit het feit, dat de 17-jarige Post ma uit Oudeschoot, die te Parrega pech i kreeg, spontaan een andere fiets werd leurs en ook van de heren Hogenkamp De lus gesloten. Toen we via Dronrijp weer koers zetten naar Bolsward, waren de renners Wom- mels nog niet gepasseerd. Hoe dichter we Bolsward naderden, hoe meer be langstellenden zich hadden opgesteld, totdat langs Schildwijk en Marktplein ’n haag van mensen door de politie langs de kaht werd gehouden. De spanning was tastbaar. Zelfs wanneer er een doodgewone fiets verscheen kwam er beweging in de rijen. Toen ineens brak er een gejuich los: Precies 10.10 u. arri veerde de Harlinger Thommy de Boer aan de contröle, 10.11 u. gevolgd door Schuiten, 10.14 u. door Edwardes, ter wijl 10.21 u. een hele groep passeerde, n.l. de nummers 24, 12, 3, 1, 38, 27 en 37, om 10.29 u. nog no. 18, om 10.41 u. no. 4, 10.44 u. no. 28 en 10.45 u. no. 37. De renner Westerterp, die tussen Leeu warden en Wommels een inzinking had zette de tocht niet verder De andere groepen, n.l. de rijders in de vaardigheidsrit (pl.m. 70, w.o. 2 dames) en de toerrijders (pl.m. 250) te zien vertrekken was even eens een prachtig gezicht. De deelne mers aan de vaardigheidsrit vooral ga ven, om het zo eens uit te drukken, met een vol gas. Over het eerste gedeelte, n.l. tot Harlingen, deden deze zelfs dan ook 3 minuten minder dan de renners, die wijselijk hun krachten eerst wat spaarden. De toertochters konden het kalmer doen, immers zij waren aan geen tijd gebonden. Hoewel zij het wedstrijd element misten, waren zij het juist, die het meeste konden genieten van Fries land in al zijn voorjaarsweelde, Fries land met zijn geel bebloemde velden, met zijn „swiere fé yn griene greiden”, Friesland met zijn rijk afwisselend land- schap, met greide en bouw, zeedijken en meren, wijde vergezichten en „smük skaedzjend beamtegrien”. X Wie re tuurden X It komt yn it fean op in turf X X net oan. X Xsooooooaoooc k. x ->X Uit Athene wordt officieel gemeld, dat guerill^- strijders in Macedonië een Britse jeep hebben aangevallen, waarbij twee En gelsen gedood werden. Verder schijnt men enige Britse militairen ontvoerd te hebben. Van Engelse zijde is hier omtrent nog geen verklaring gepubli ceerd. volledige conferentie der ministers in Europa bijeen te roe pen of een „granen-conferentie” in Ge nève, als voorloopster van de F.A.O.- conferentie, die in Augustus zal worden gehouden. Zeer teleurgesteld waren de afgevaar digden over de mededeling van het Amerikaanse ministerie van landbouw, dat deze zomer van de te verwachten graanoogst der V. S. van 1 milliard bushels, slechts 350 millioen bushels geëexporteerd zal worden. Men zal trachten alsnog een grotere uitvoer van het onontbeerlijke Amerikaanse graan te verkrijgen, waarbij men er op wijzen, zal, dat Amerika vorig jaar bijna de dubbele hoeveelheid uitvoerde, n.l. 550 millioen bushels. Minister-president Ramadier heeft het gevaar van een algehele sta king der Franse gas- en electriciteits arbeiders die Woensdag zou worden ingezet, nog juist bijtijds kunnen voor komen. Ook de „langzaam-aan-sta- king” die Zaterdag begon, is geëindigd. De Regering en de betrokken vakver enigingen zijn het n.l. eens geworden over een regeling door arbitrage vóór 18 Juni a.s. Zoals bekend, eisen de ar beiders een loonsverhoging van 23 pet. De commissie van onderzoek inzake Palestina van de Ver. Naties zal zich op 6 en 10 Juni in twee speciaal daarvoor gechar terde vliegtuigen naar Palestina bege ven. Ieder vliegtuig zal 36 passagiers vervoeren en van New York naar Ly dia vliegen. Roering in de heksenketel. Opnieuw is er roering in de heksenke tel, die we met „de Balkan” plegen aan te duiden. Daar is allereerst de be langrijke conclusie van de intenationale Balkan-commissie, die zoals men weet door de Ver. Naties naar Griekenland is gestuurd om daar poolshoogte te ne men van de strijd aan de Griekse gren zen. Deze commissie is tot de conclusie ge komen, dat Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de opperste raad der U.S.S.R. een decreet gepubli ceerd heeft, waarbij de doodstraf in Sowjet-Unie wordt af geschaft. Het decreet zegt, dat de overwinning op de vijanden der Sowjet-Unie de toegeno men macht van het land alsmede de toewijding van ’t volk heeft getoond. Voorts toont de internationale toe stand na Duitslands capitulatie, dat de zaak des vredes voor lange tijd vei lig is, ondanks de pogingen van agres sieve elementen om een nieuwe oorlog te ontketenen. Dit alles in aanmerking genomen en rekening gehouden met de wensen van vakverenigingen, rege- ringsinstanties en andere organisaties, die de publieke mening weergeven, is volgens de opperste raad van de Sowjet-Unie toepassing van de dood straf in vredestijd niet vereist. Voor misdrijven, die volgens de be staande wetten in de Sowjet-Unie met de dood bestraft kunnen worden, zal gevangenisstraf worden gegeven of verblijf in een werkkamp tot een maxi mum van 25 jaar. Uoedselconferenties Dezer dagen waren vertegenwoordigers uit zeven landen met een schoon doel bijeen gekomen in de Amerikaanse hoofdstad. De bedoeling van de heren is n.l. rege lingen te treffen voor een vergadering van alle ministers van landbouw en voedselvoorz. ter wereld, waarbij men zal trachten te komen tot rantsoene- ringsstandaarden, dwingende maatrege len inzake het verzamelen van de land bouwproducten en een volledige op ruiming van de zwarte markten in Europa. Ook een Nederlandse vertegenwoordi- Hier een foto van de winnaar van de rijwiel-elfsteden- wedstrijd. Thommq de Boer, nadat hij doer de Burgemeester van Bolsward was bekransd der koers zetten naar Bolsward, omge ven door motorrijtuigen en auto’s. WIJ maakten ons los uit deze groep en [gaven vol gas, zodat wij het de grote schare toeschouwers, die zich bij het Hollandiafabriek had opgesteld, kond konden doen, dat de koprijder in aan tocht was. Precies 13.04 vloog de Boer over de eindstreep. In minder dan 7 uur had hij de 230 kilometer langs de elf steden ge reden met een gemiddelde snelheid van 33.6 kilometer per uur. Door burge meester Bruinsma werd hij geluk ge wenst en met een krans omhangen. ger was in deze commissie aanwezig. Verder afgevaardigden van Engeland, Canada, Noorwegen, Frankrijk, Egyp te, en India, alsmede deskundigen van de F.A.O. (de internationale voedsel en landbouw organisatie). Besproken werd o.a. de mogelijkheid in Juli a.s. een Weer op stap. Nadat wij ons middagmaal naar binnen hadden gewerkt, stapten wij ijlings weer in onze reportagewagen en reden nu het Zuiden tegemoet. Te Workum wapper den de pompeblêdden op de toren. Zo’n Friese vlag doet het op een dag als deze verbazend goed. Wij schreven hier reeds eerder over er op wijzende, dat Bols ward ook zo dringend een goede stads vlag nodig heeft. Denkt men daar wel aan, ook met het oog op de komende Gysbert Japiksdag? De Workumers wisten niet waar zich de kopgroep of koprijder bevond. Ver kon deze intussen niet meer zijn, want Thommy de Boer was 10.30 u. Sneek, 10.40 u. Ijlst, en 11.21 u. Sloten gepasseerd en zou zich dus zeker tussen Staveren en Workum moeten bevinden. Dus vervolgden we onze tocht. Joegoe-Slavië en in geringere mate ook Albanië en Bulgarije de guerilla-strijdkrachten in Griekenland gesteund hebben. Weliswaar meent de commissie, dat Griekenland ook niet helemaal vrijuit gaat, maar dat mag voor de buurstaten geen aanleiding zijn om de Macedo nische beweging militair te steunen. Joegoslavië wordt er in het rapport vooral van beschuldigd aan de Griekse grenzen opleidingskampen te hebben, waar de gevluchte communistische Grieken militair worden opgeleid en van uitrus ting voorzien om de strijd voort te zetten. Deze beschuldiging is dus niet mals. Het rapport van de elf leden werd met acht stemmen aangenomen. Rusland en Polen stemden vanzelfsprekend tegen, terwijl de Franse afgevaardigde zich er buiten hield. Tussen Griekenland en Albanië is opnieuw ruzie. Een Albanees schip schijnt beschoten te zijn door Griekse kustbatterijen op het eiland Korfoe, terwijl ook Griekse vliegtuigen boven Albanees grondgebied gevlogen zou den hebben. 43 toestellen zouden 20 km. diep Albanië binnen gedrongen zijn en met salvo’s twee personen gedood en acht vrouwen en kinderen gewond hebben. Hiertegen heeft Albanië in zeer scherpe bewoordingen bij de Ver. Naties geprotesteerd. In de nota wordt de huidige Griekse regering fascistisch genoemd en de jongste schendingen uitingen van „internationaal ban ditisme”. Het bleef tijd gezellig druk, daar al spoedig de deelnemers aan de vaardigheidsrit even eens arriveerden. Om 11.10 meldden zich als zodanig de heren Postma, Oude schoot, Zoek, Babberich (Gld.), van Gosliga, Parrega, om 11.27 P. v. Noord, Oude Bildtzijl, P. Dickentman, Amster dam, om 11.28 Jorritsma, Parrega, Leeg- stra, Mantgum, om 11.39 verschenen de eerste stadgenoten n.l. Sj. Hobma, S. ten Brake, Sj. Haitsma en S. Nota; om 11.58 C. de Groot, om 12.07 lieten de beide dames n.l. Wopkje Kooistra van Warga en mej. Denslagen uit Amsterdam af stempelen. Bolswards Nieuwsblad i i i 5 J» i i i i ik i- n f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1