I Op weg werkelijke vrijheid] I Martinytoer naar de Fan de door Nederland No. 41 43e Jaargang Dinsdag 3 Juni 1947 StreeKblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A, J, OSINGA - Bolsward Gjin goud sünder skom. stoffenhandelaar in te leveren. i 1 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wie re warden i M Vijf studiebeurzen stelde Nederland be schikbaar voor studenten van door de oorlog verwoeste landen. Een SSer met linker kunstbeen Is In werkkleren ontvlucht tijdens de werk zaamheden uit een vormenfabriek te Til burg. Het was de Leeuwarder S. Hoek- sma. Een kapitale landbouwschuur te Hees (Geld.) werd vorige week door het he melvuur getroffen. Een kostbare hengst kwam om. In Nieuw Batynge bij Westerbork heerst nog het gebruik, dat een meisje niet mag worden „gevrijd” door iemand uit een andere woonplaats. De jongen van het meisje die deze gewoonte overtrad werd door de dorpsjongens niet alleen in de sloot geworpen, maar ook doodgescho- Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 Ook innerlijke tragiek. Dit deze ellende der bedelaars is de uiterste tragiek van Batavia, die de bezoeker onmiddellijk opvalt. De in nerlijke tragiek schuilt in het vermoeid pessimisme over de uitwerking van Linggadjati. Over het algemeen heeft men zich hier in Indonesië met de dertekening van het ontwerp wel ver zoend, alleen en uitsluitend omdat ieder begreep, dat er iets moest gebeuren, iets dat een einde maakte aan de verlam mende financiële en economische ach teruitgang van de gehele gemeenschap van dit land, die naar een catastrophe dreigt te voeren. Gehoopt werd, dat men na de ondertekening van het ver drag eindelijk tot een constructieve sa menwerking zou kunnen komen, tot een snel begin aan de zo hoogst noodzake lijke opbouw. bladen voortaan waarschijnlijk kleiner van formaat of moeten ze genoegen ne men met één krantenloze dag. Boven het Ijsselmeer wemelt het weer van de groene muggen. Er zit één licht kant aan: de zuigpaling die er op aast, zal er wél bij varen. Een crediet van meer dan 3 millioen dol lar stelde de Export- en Importbank der Ver. Staten beschikbaar aan de K.L.M. voor de aankoop van 9 Lockheed-Con stellation vliegtuigen. Het achtergebleven zout komt in Zee land na de drooglegging hier en daar weer boven en is schadelijk voor de land bouw. Na drie kwartier slaagde men er in de 14-jarige Joke van Hout, die bij het zwemmen, in het bad aan de Maas bij Gennep, was gezonken, weer boven te halen. Het kind was reeds verdron ken. Een baby van 4 maanden te Nijkerk is in het wiegje gestikt. Met het nachtpostvliegtuig van de Deen se luchtvaartmij. kwam een kistje mee, geadresseerd aan Prins Bernhard. Het was afkomstig van een Deen, die de Prins wilde doen kennismaken met de Deense kaas. Heel de Betuwe is het over één ding eens er zullen ongelofelijk veel appels en pe ren komen. Nog zelden hebben de bo men er zo goed voor gestaan. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op staking gegaan, omdat zij niet voor het door de regering vastgestelde loon (A 75 cent per uur) willen werken. Kolenbonnen geldig verklaard. De bon nen 74 en 75 van de nieuwe brandstof- fenkaart zijn elk geldig verklaard voor drie eenheden brandstof. Men dient de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brand- lange ein sil der wol wer genóch folk komme, ja men is alwer bang foar wurkleazens mei in pear jier, maf- op dit stuit is it net maklik. Ik haw noed, dat dë flecht fan de buorkerij tige bi- langrike gefolgen meibringe sil, dy’t meidertiid net wer üngedien makke wurde kinne. Der hat in tiid west, dat de arbeiders pür wiene op masines, dy’t harren it brea üt ’e müle weistjitte soene, mar der heart men tsjintwurdich net folie fan. Men libbet meastal by de dei en hat net folie noed mear mei de takomst. Of dat goed sjoen is, wit ik net, my liket it net goed ta. Hwant men twingt yn dizze omstannichheden de boer ta mechanisaesje ek al wol dizze uteraerd dy kant net üt. In goe-freon lange my dizzer dagen in nümer oer fan „Elseviers Weekblad” hweryn in reportage stie fan in pear Grinzer boeren, dy’t meiinoar in op lossing foun hiene foar it tokoart oan melkers. Fjouwer boeren üt Auwert (Aduard) hawwe in jeep koft en dêrop in molkmasine bouwe litten by de Mé- lottefabryk yn België. Om de jeep hin- ne is in ramt fan buizen makke, hwer’t de kij oan fêst boun wurde, dan kriget elk in ban om it liif, hweroan in kanne mei de rubbersügers. As dizze om de uren skoud binne, dan giet it melken oan ’e gong en yn in kertierke is it spul birêdden. It spul wurdt losgaspe en op de jeep lein en dêr giet it hinne nei buormans finne. Yn twa üre tiid kinne hja sa likernóch hündert kij hel- pe. Dan giet de jeep mei de folie kan nen nei it fabryk en der wurdt al it materiael wer steryl makke, sadat men ek gjin spul hat mei it skjinmeitsjen fan it ark. Om sa to sizzen, men melkt seis net mear, mar der wurdt by de boer molken en sa’t de boeren-gebrü- kers en de opperateur fan it spul, Ir. W. Pasma sizze, foldocht it tige by tige. De boer seis wie foar hündert persint aan dc republikeinse delegatie, bevat tende een overzicht van haar denkbeel den en voorstellen terzake van de uit voering van de overeenkomst van Ling gadjati. Zij gaat daarbij er van uit, dat de Nederlandse regering deze overeen komst beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot In donesië, op welke grondslag zij aan dat beleid een ruime en voortdu rende uitvoering wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zij meent te mogen verlangen, dat de regering der republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maatregelen achterwege laat of onge daan maakt. Voorts acht de Commissie- Generaal door de ondertekening van de overeenkomst, die de samenwerking tussen Nederland en Indonesië en in het bijzonder tussen de Nederlandse re gering en de republikeinse regering tot uitgangspunt heeft, de bestaansre den voor een bestand, zoals dat op 14 October 1946 is gesloten, in feite ver vallen, aangezien het aangaan van zulk een overeenkomst niet in overeenstem ming is te brengen met de toestand, waarin vijandelijkheden alleen maar zijn opgeschort. Zij acht het daarom een onmisbaar onderdeel van de uit werking van de. overeenkomst, dat ge zamenlijk maatregelen worden geno- Koartlyn is der in ekstra-nümer üt- kommen fan it „Maandblad voor de Landbouwvoorlichtingsdienst” dat al- hiel wijd is oan de mechanisaesje by de boer. It is tige nijsgjirrich en der wurde hiel hwat müglikheden neamd en oan- jown. De grounbiwurking mei motor- lükers, it jirapel- en bitedollen, it flaekslüken, it meanen en terskjen fan it sied mei de saneamde „combines”, it bistriden fan ünkrüden en mear. Mar it greidebidriuw kin der neat yn fine. En dochs sit dit bidriuw tige oanklaud mei de arbeiderskwesje. Binammen de stre ken tichte by de stêdden mar ek de boe ren, dy’t hwat ófgelegen wenje, kinne hast gjin melkers mear bisette. It is in algemiene klacht, dat de jongerein ün- der de arbeiders net folie nocht mear oan it melkenlearen hat en men sjocht de takomst, hwat dat oangiet, min yn ’e mjitte. Binammen it Sneinsmelken, dêr skoarje hja tige tsjinoan en man- nich boer hat ynpleats fan in maklike Snein in dübelde wurkdei. It is ek gjin praetsje, dat ytliken in diel fan it fé weidzje litte, omdat hja seis net yn steat binne om miels 25 of mear kij to melken. Hjir om Boalsert hinne knypt it ek tige nou’t de stêd en de Molksükerfabryk har diel fan it wurkfolk opeaskje. Ek de Suvelfabriken sitte tige krap. Op ’e ten door de soldaat B. Dat was al te erg. Bij een woordentwist werd tijdens zijn visitatie de soldaat G. Jansen door een Duitse douane doodgeschoten. Negen vossen werden in drie dagen tijds gevangen door de boswachter Hendriks te Wellerlooi. Een ernstig vliegongeluk had plaats te Gilse Rijen, doordat twëe lestoestellen tegen elkaar opbotsten. Twaalf doden zijn reeds geborgen. De strijd tegen de coloradokever in Zee land duurt voort. Thans zullen desnoods vlammenwerpers worden gebruikt, ter wijl schoolkinderen voor 5 ingeleverde kevers de premie van 1 cent ontvan gen. Door het schrijven van valse orders ver duisterde de kantoorbediende H. H. te Almelo niet minder dan 80.000 textiel punten. Bij het zwemmen zijn Woensdagavond in de Wiel bij de Zomerdijk te Waal wijk twee meisjes (resp. van 18 en 19 jaar) verdronken. Geld als water werd er verdiend met de smokkel van vulpennen te Meerssen. Vier smokkelaars, die er vrolijk op los leefden, zijn gearresteerd. Republikeinse leiders werken niet. mee. Men vraagt zich af waarom de repu blikeinse leiders, die in deze stad over politieke voordelen delibireren, zich van het lot dezer honderdduizenden el- lendigen klaarblijkelijk niets aantrek ken. Door verbetering van de rij staan - voer naar Batavia uit de gebieden waar een overschot is, zou aan veel van deze afschuwelijke ellende onmiddel lijk een einde gemaakt kunnen worden. De republikeinen geven hiertoe niet de nodige medewerking. Wat aan hulp wordt georganiseerd en verleend, ge schiedt door Nederlands initiatief. Dertig lijken per dag. En buiten, op de stoepen voor de hotels, die nog een schijn van welvaart trach ten op te houden, trossen grote groepen broodmagere naakte bedelkinderen om u heen, met uitgestrekte handjes en honger in de ogen. In de avond, bij het schamel licht van een lantaarn, ziet ge ze liggen op de bruggen op de ver- keersnetten, langs de weg: kleine ske letjes van verzworven kinderen, of ver kommerde mannen en vrouwen, in een paar lompen gehuld en met zweren overdekt. Men vindt er gemiddeld der tig per dag dood op straat. Een voor bijganger legt een stuk papier over het lijk; en men loopt weer door, tot er straks misschien iemand van de op haaldienst komt. Denk er niet langer over na, er zijn meer dan honderdduizend bedelaars in Batavia, er komen elke dag bij; er zijn meer dan honderdduizend rond zwervende bedelkinderen, van heinde en verre uit de republiek gekomen. handelingen tegen de bezette delen van Java en Sumatra en tegen de Malino- gebieden en dat in onderlinge samen werking de voor de toepassing van de overeenkomst noodzakelijke inwendige veiligheid wordt verzekerd. Op die grondslag kan het snelst de door beide partijen nagestreefde vermindering van de troepensterkte worden verwezen lijkt.” Zaltbommel krijgt een rode burgemees ter, aldus het Vrije Volk. Als zodanig werd benoemd de heer A. K. Buisink uit Emmen. Weekblad Elsevier verbetert de Ned. taal aldus: „Ja, Pietje, jij hebt de Oost- Indonesisdhe kers afgeplukt. Hou je maar niet Oostindonesisch doof!” Anderhalf millioen brieven gaan iedere week per luchtpost naar Indië. Dit is anderhalf maal zo veel als er terugko men. Leiden werd noodlijdend toen het op de gemeente-begroting 2 millioen te kon had. De Willem Barendsz is terug. Gevan gen werden 401 blauwe vinvissen, 354 gewone vinvissen en 15 baardwalvis- sen. Een schildpad in een palingfuik te van gen zoals de visser A. Stuiver te Drach ten, zal wel hoge uitzondering blij ven. Op Schiphol werken fnomenteel 6000 man, n.l. 4600 man luchtpersoneel en 1400 man betrokken bij de wederop bouw. Een eend broedt te Kapelle in een ek- sternest. Ze zit daar hoog en droog. Een kip te Purmerend legde een ei van 290 gram. De grootste omtrek be droeg niet minder dan 26 cm. Kunstschatten, n.l. 6 door de Duitsers geroofde en in het Am. Mil. Hoofdkwar tier te Berlijn ontdekte schilderijen, zijn thans weer op weg naar ons land. Drie politieagenten probeerden 50 m. couponstof per auto vanuit België over de grens te smokkelen. Ze werden in- gerekehd. Met een regenkanon hoopt men in Twen te de droogte te kunnen bestrijden. Het grootste deel der mosselvloot van Bruinisse is naar de Wadden vertrokken om mosselzaad. 119 politieke delinquenten trokken vrij willig voor een 2-jarig verblijf met de Tarakan naar Nieuw Guinea. Het honderdste repatriëringsschip liep Woensdag te Rotterdam binnen. Thans zijn 78000 personen per schip en 5000 per vliegtuig in het vaderland terug. on- Door het vallen van een laadboom werd 1 te Haarlem een 47-jarige man getroffen en op slag gedood. De grote verkeersbrug over de IJssel bij Katerveer zal niet eerder dan in Octo ber worden opengesteld. De Noorse bisschop Eivind Berggrav zal uit naam van bijna alle kerkelijke ge meenten in Noorwegen aan Nederland 5 kerkklokken schenken. De gemeente Wildervank zal 13 en 14 Juni haar 300-jarig bestaan vieren. 11 Juni opnieuw de zaak beginnen tegen de v.m. leider van het Zwart Front, Ar nold Meijer. Het bewarings- en verblijfskamp „Duin- dorp” te Scheveningen zal op 1 Juni a.s. worden ontruimd. Alle reserve-officleren met 7 of meer kin deren, afgezien er van' of die kinderen ouder of jonger dan 18 jaar zijn, zullen zo spoedig mogelijk worden gedemobi liseerd. De suikerpositie laat ook dit jaar niet toe, dat er extra suiker wordt verstrekt voor vruchteninmaak. Te Zandvoort is op ongeveer 150 meter uit de kust een vissersscheepje op een mijn gelopen. Een 15-jarige jongen: Schaap, werd door de luchtdruk ge dood. Het dorpje Petten dat door de Duitsers totaal verwoest werd, zal weer worden opgebouwd. De eerste steen is dezer dagen gelegd. De oud-voorzitter van de Kon. Ned. Toe ristenbond, ANWB, Edo Bergsma, zal op 6 Juni a.s. zijn 85ste verjaardag vie ren. Na maanden van rust doen zich weer ontploffingen voor aan de Nederlands-* Duitse grens. De opbrengst boven de frankeerwaarde van de verkoop van de z.g. Prinsesse- zegels 1946 bedroeg ruim f290.041. - De Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. te Amsterdam heeft opdracht gekregen voor het bouwen van 3 tankschepen voor Noorwegen. Erich Neumann, die hoofd van de S.D. is geweest in België en Nederland, is kort geleden in de buurt van Berchtesgaden gearresteerd. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben 58 in Bremen liggende aken, ter waarde van 2 millioen rijksmark als Ne derlands eigendom verklaard. Zij zullen aan ons land worden teruggegeven. De zaak Carel Piek, leider v. d. Winter hulp zal op 16 Juni door de Bijz. Raad van Cassatie in behandeling worden ge nomen. De garnalenpellers te Zoutkamp zijn in tofreden en it fabryk, dat de molke kri get, pochte fan it lege bactery-gehalte. •Wy hawwe yn dizze kontreijen Schuk- kens jeep al drok oan it wurk sjoen mei gersmeanen, mar dit is jit folie bilang- riker, hwant it binne krekt de finan- siële biswieren, dy’t mannich boer fan tritich kij en sa, oant nou ta tsjinhalde mei it oanskaffen fan in molkmasine. En op dizze wize wurde dy gans lytser. Jit ien stap en de boer hoecht him hie lendal net mear om it melken to bi- kroadzjen, de fabriken nimme it hiele saekje oer. Der sil lykwols noch wol it ien en oar bykomme soe men sa sizze. Oer it nei- melken wurdt hjir hielendal net rept en it sfl ek noch wol efkes wenne moat- te foar de kij sa willich om de jeep hinne stean gean, as dit hjir sein wurdt, mar alia, it is gjin mal idé, der sit hwat yn, soe Buziau wol sizze, en ik leau fêst, dat de Grinzer boeren der Ander Gryptsjerk gans hwat nijsgjir- rige boeren krije to sjen dizze simmer. Hwant it melken is wol ien fan de wichtichste dingen op üs greidebidriu- wen en mannichien sit foar in swier krüs. De oaren dy’t der nou noch bet ter foar steane, sjogge it swurk ek driu- wen. It it net hwat foar de Stifting fan de LAnbou om Ir. Pasma ris üt to noeg- jen hjroer to praten. Hjir hawwe alle greidboeren en de measte bouboeren tige bilang by en allegearre like folie, üt hwat foar kant hja de saek ek bi- sjogge. De molkwinning is sa’n wich- tich diel fan Fryslüns wolfarren, dêr mei men wol alle omtinken foar hawwe en sa as it nou giet, de kij droech sette en it hiele spul mar it lan ynjeije, dat liket my glêd forkeard ta. It is nou üngetiid, mar dêmei komme de ekskur- sjes wer oan bar. It mist my fan it jier net, ik wol dat spul ris troch it gat sjen en sokke sille der grif wol mear wêze, wol ik leauwe. Tj. de J. Een tragische stad. De situatie is in Indonesië zo langza merhand dusdanig ernstig geworden, dat men geen maanden en nauwelijks weken meer op een daadwerkelijke aanvang met het herstel der bedrijven kan wachten. Men heeft reeds te lang „potverteerd”. Ten aanzien van de oplossing der eco nomische vraagstukken, die tenslotte het meest urgent zijn, heerst hier wei nig optimisme. Het ligt zeker niet aan de Nederlandse onderhandelaars, die even wol oprechte goodwill als deskun dig zijn. Men staat echter tegenover een weder partij, die in de eerste plaats alle des kundigheid op dit gebied mist, tot over maat van ramp zich gedrongen voelt ook ten aanzien van deze moeilijke kwesties de snaren van het domme volkssentiment te bespelen, en die ten slotte tegenover de Nederlanders nog altijd achterdocht koestert. Ulitamatum aan de republiek. Met het oog op bovenvermelde om standigheden, was het dan ook voor velen een ware opluchting, dat dezer dagen de volgende officiële verklaring werd gepubliceerd. Moge deze nota dienen tot een daadwerkelijke oplos sing en zijn tot heil van Nederland en de Republiek beide. De verklaring luidde als volgt: „Op de 27e Mei 1947 is door de Com- missie-Generaal een nota overhandigd Onder het opschrift „Batavia, een tra gische stad”, .geeft de Indische corres pondent van de Nieuwe Apeldoornse Courant, het navolgende beeld van Ba tavia: Batavia is een tragische stad. Nimmer is het er zo vol en druk geweest, men hokt bij elkaar in ovërvulde hotelka mers, bijgebouwen en garages. Maar nimmer ook zo ledig, zo zielloos. Het leven van meer dan een millioen in woners spoedt zich langs het modde rige Molenvliet de grauwe Kali Besar en langs de weinig belangwekkende winkeletalages van Noordwijk. Men krijgt de indruk, dat er hard gewerkt wordt in de benauwende hitte van de kentering. Maar wie even achter de facades der kantoorgebouwen en de partementen ziet, en vooral wie even doordringt in de vermoeide harten, weet hoe vruchteloos en wanhopig dit alles is, hoe ledig en hol. Batavia werkt, maar het weet niet waarvoor. In de handel, op de departementen, bij de bankiers en in de scheepvaarthuizen, overal valt tussen elk gesprek over „de toestand” plotseling de stilte van een pessimistisch gebaar, er blijft een vraag hangen in de leegte: waar gaan wij heen? Rode Kruis hulp ontoereikend. Doet men er niets aan? Het Rode Kruis deelt 30.000 porties rijst per dag uit, er zijn zwervers- en bedelaarskolonies op gericht. Maar hoe gering is die hulp vergeleken bij de voortdurende stroom ellendigen, die hierheen komt, en voor wie geen voedsel is noch kleding. Zij zijn op het licht van de grote stad, aangekomen om eraan ten onder te gaan. Wie Batavia van vroeger kent, weet dat deze toe standen voorheen nooit hebben bestaan, dat dit een gevolg is van oorlog en re volutie. Bolswards Nieuwsblad I I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1