Van zon en blaren en enthousiaste tippelaars Buitenlands Overzicht rs Provinciale Kroniek n No. 42 43e Jaargang Vrijdag 6 Juni 1947 West en Zuidwest Friesland Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward ram vet. dag een welkome attentie! oet eid w k Amerikanen en Engelsen hebben n.l. voor hun gezamenlijke zónes Wiete tuurden Dy’t oer de houn komt, komt ek oer de sturt. Hongarije. In de geweldige worsteling van Rusland om zijn machtspositie in Europa zo veel mogelijk te bevestigen zij het met defensieve dan wel agressieve bedoelin gen heeft ook Hongarije zijn rol te spelen. De partij der kleine bezitters, die er de meerderheid in het parlement heeft en welker partijlid Tildy president der republiek is, moge er steeds naar ge streefd hebben Hongarije ook zoveel mo gelijk open te houden voor Westerse invloeden, langzaam maar zeker wordt zij afgetakeld. De Russische bezetter heeft gaandeweg tal van haar vooraan staande figuren gearresteerd op de be schuldiging tegen de Russen samen te zweren of een anti-republikeinse rege ring te willen vormen. Thans heeft ernstige waarschuwing welke de Paus via de radio dezer dagen tot de wereld richtte: „Een orde van recht en vrede moet ge steld worden in de plaats van onenig heid en geweld. Allereerst moet aandacht geschonken worden aan het welzijn van jeugd en gezin. Niet weinigen vrezen dat het vertrouwen in democratie vermin derd is ten gevolge van het ontstellende contrast tussen het woord democratie en de concrete werkelijkheid. Het is nog niet te laat, maar de tijd dringt om de wereld te doen herontwaken in broeder schap.” E03 res. E—04 res. E—05 res. E06 res. E07 res. E11 brood E11 boter E12 boter Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Franco regime in het naburige Spanje profiteert van de worsteling tussen Oosten en Westen, het feit dat ook Noorwegen nu om econo mische ledenen de diplomatieke betrek kingen met Franco herstelde bewijst, dat de dictator vast in het zadel zit bij de gratie van deze onenigheid, al groeit het ondergronds verzet in Spanje zelf zowel van de zijde der linkse partijen als van die der monarchisten. Als de Spaanse, gaan ook de dictatoren in de E01 brood E02 brood E01 boter E02 boter E01 melk E—03, E—05 melk E—01 vl. E—02 vl. E—03 vl. it, de E—13, E—15 melk E—11, E—12 vlees E—11 alg. E—12 alg. E13 res. E16 res. die die :en ske ske ina un ran ttje ske ske kje its- 17. us te en ui, cje :n, rd n. ik ed. urn Jje in- l in 0, n. in Truman een groots plan tot samenwerking tus sen Noord- en Zuid-Amerika op militair van Harlingen en Blija liepen op klompen. Egypte gaarne wilde overnemen, dat nadat de moefti van Jeruzalem, de leider der Ara bieren in Palestina, heeft geholpen om zich daarheen te begeven, nu Abd’el Krim die al zo menige opstand tegen de Fransen in Marokko leidde, heeft bijge staan uit Franse internering te Ontsnap pen en zich in Egypte te vestigen. De bezorgdheid over de Arabische zelf- standigheidsbeweging in Frans Noord Afrika is hierdoor te Parijs zeer geste gen. We eindigen met een korte aanhaling uit de Toen de kauwgom kwam, was ook de Opsporingsdienst van de Prijzen te Leeuwarden present. Het was genoemde dienst bekend, dank zij een tip van een bewoner van de Bleek- laan, dat een bende smokkelaars van Amerikaanse kauwgom, daar haar waar zou afleveren. Enige dagen aan- In Italië vormt de Gasperi zijn vierde kabinet, dat waarschijnlijk alleen uit chr. democraten dus katholieken zal bestaan en dat door de communisten en andere uiterst linkse partijen waarschijnlijk geduld zal wor- E—21 melk E21 vlees E22 vlees E21 kaas E—21 eieren Op 12 Juni zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen, waspoeder en tabak. De bon E-03 vlees voor meat and vege tables blijft geldig tm 5 Juli 1947. De niet-aangewezen bonnen van de bon kaarten 705 kunnen worden vernietigd. een Economische Raad ingesteld met het doel daar de economische heropbouw zo snel mogelijk tot stand te brengen. Al zal dit niet in korte tijd kunnen gebeu ren, het streven dezer mogendheden gaat nu in de richting ener centralisatie, welke alle Duitsers ook op politiek ge bied zeer toelacht en waarvan de Sov- jet-Unie niets moet hebben, omdat zij er het ontstaan van een anti-communistisch Duitsland uit vreest. Hier ziet zij een mo gelijke zwakke plek in haar wapenrus ting, zoals Engeland en de Ver. Staten er een vrezen in de hunne door de toe standen in Frankrijk en Italië. Aanhoudende stakingen in eerstgenoemd land tonen de wankele toestand daar. Een voorgenomen staking in de gas- en electriciteitsbedrijven werd door Ramadier voorkomen, door de af kondiging van een besluit gebaseerd op de nog steeds geldende staat van oor log, waarbij deze bedrijven gevorderd en de arbeiders gemobiliseerd werden. Toen zag men van deze staking af, maar het is slechts uitstel van een krachtmeting welke nog allerlei verrassingen kan bren gen. Rusland een dergelijke beschuldiging geuit tegen de eerste minister Nagy en enige andere leden der regering. Nagy, die gelukkig voor hem tijdelijk in Zwitserland ver bleef, trad af en is nu vervangen door Dinnyes, een lid der linkervleugel van de partij der kleine bezitters en de com munisten hopen met hem een regering te kunnen vormen, waarin de uiterst linkse partijen een grote rol kunnen spe len, en waardoor de partij der kleine bezitters in verval zal geraken. Want in deze partij zijn vele conservatieve, natio nalistische en anti-Russische elementen opgenomen, die haar uitsluitend voor j anti-communistische politiek wensen te 1 gebruiken en die als de linkervleugel thans een andere richting inslaat, haar misschien zullen verlaten. Door de aan- wezigheid van genoemde elementen in deze partij behoort het overigens geens zins tot de onmogelijkheden, dat er ge complotteerd is in haar boezem. Wij weten daarvan te weinig om een oordeel te vellen, anderzijds is het duidelijk dat nu de Russen het land langzamerhand j moeten verlaten, zij er eerst een regering trachten te vormen welke straks naar de pijpen van Moskou zal dansen. 1 De Russen zijn nu eenmaal bezig geheel Oost-Europa in deze richting te dringen en de verbe tering der betrekkingen en zekere eco nomische samenwerking tussen Z. Sla- vië en Hongarije, Zuid-Slavië en Bulga rije, Roemenië en Hongarije en tussen dit laatste land en Tsjecho Slowakije, zijn alle verschijnselen van deze Russi sche taktiek, die ook Polen gewillig volgt. Het heeft er alle schijn van dat de Russen het geleidelijk in dit deel van Europa zover zullen brengen, dat zij al hun aandacht kunnen schenken aan het door hen bezette deel van Duitsland, dat trouwens ook het voor hen zwaarst te verteren brok zal blijken. Niet alleen omdat een groot deel der bevolking al lerminst met hen sympathiseert, maar ook omdat wat er in de andere delen van Duitsland gebeurt een sterke aantrek kingskracht moet oefenen op de Russi sche zóne. Des Avonds. Hoewel het Hollandia-corps niet op het appél verscheen, zoals de algeme ne gedachte was, zat ’s avonds voor de Wijnberg de stemming er goed in. Vooral na de polonaise geleid door de 74-jarige A. Chr. Binkhuizen, die net zijn verjaardag vierde was i gaven de elfstedentippelaars het be wijs dat hun financiële steun van de Ver. Staten, nu hij zonder communisten regeert. We hebben er al meer op gewezen, dat het Welterusten. Klokslag negen uur werden de deel nemers via de microfoon nog kort door de leider en door de Burgemeester van Bolsward toegesproken en een ieder (ontvangstcommissie, politie, padvin- Het laatste schip.... Tot na zes uur kwamen er nog deel nemers binnen. Dat dezen langer had den gelopen (niet wat afstand, maar wat tijdsduur betreft) was de meesten wel aan te zien. Voor sommigen was het zelfs bijna te veel de hardstenen trappen van het stadhuis nog te be klimmen: we zagen tenminste iemand halverwege uitrusten. De heren Galama Bouma van De roem der tocht. De wandel-elfstedentocht gaat het minst van alle tochten met uiterlijk vertoon gepaard, maar het meest van alle geeft zij de gelegenheid tot genie ten van ruime verten, van zomer en van zon, ook al was deze laatste mis schien in het oog van de tippelaars wat al te royaal met haar koestering, getuige de fel rood verbrande huid van vele kuiten en halzen. Het een met het al was het Woens dag gedurende de gehele middag ge zellig druk in de stad. Precies vijf voor twee (een uur eerder dan men hen had verwacht) arriveerde de eerste groep van vijf deelnemers. De commissie heeft verzocht hun namen niet als zo danig te vermelden, daar deze wan deltocht in geen geval het karakter van een wedstrijd mag krijgen. Friese Mij van Landbouw In de algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden gehouden, hoorden we uit de mond van de voorzitter, ir. W. D. Oosterbaan nog eens weer sombe re klanken over het arbeidskrachten vraagstuk. Vooral het gebrek aan melkers wordt zó nijpend, dat de nor- Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n,m. Giro 8792Ö Prestatie» van Stadgenoten. Als eerste dames arriveerden onze stadgenotes de dames Willemsen. Toen er weer een stadgenoot arriveer de, n.l. de 78-jarige Tjalling Bergsma uit de Hollandiabuurt, ging er opnieuw een waar applaus door de rijen toe schouwers. Ook al had de oude baas enkele gedeelten gelift (hij vertelde het openhartig en daarom vindt hij het vast goed, dat we het in de krant zet ten), toch bewonderde ieder zijn pres tatie. De grote hitte was de heer Berg sma echter mans genoeg geweest en daarom nam hij het zeker wijze be sluit de tocht maar als geëindigd te beschouwen. E—01 alg. E—02 alg. E01 res. 100 gram vleesi 100 gram kaas 2 eieren 800 gram brood 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Seriè E): E—21 brood E—21 boter E—22 boter male bedrijfsvoering niet kan worden voortgezet. Spreker merkte op, dat velen zijn te leurgesteld over de trage vooruitgang in de wederopbouw: vele optimisten van toen zijn de pessimisten van nu. Een van de grootste zorgen is wel on ze precaire deviezen-positie, welke echter overwonnen kan worden 'door productiever werken en een soberder de to- leven. In het vervolg van zijn openingsrede waarschuwde de heer Oosterbaan voor een leger van ambtenaren, waar door de ene helft van ons volk door de andere zou worden beadministreerd en gecontroleerd. Het deed hem ge noegen te constateren, dat het voedsel- voorzieningsapparaat reeds behoorlijk is ingekrompen. Een andere zorg is het wegzuigen van werkkrachten door de Noord-Oostpolder. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat reeds 843 arbei ders uit Friese bedrijven zijn vertrok ken. Vanzelfsprekend kwamen er vele ton gen los over de melkkwestie. Is de zo- merprijs van 14 cent rechtvaardig en is de verhouding tussen de prijzen in Friesland en N.-Holland rechtvaardig? Deze en dergelijke vragen werden de voorzitter voorgelegd, die ten ant woord gaf. dat deze kwestie in de aan staande herfst grondig bezien zal wor den. gen of het erg was. Het antwoord luidde, dat het gezien het warme weer, met de voeten (en daar moet je het met een tocht als deze van hebben), verbazend meeviel. Ook hebben we gezien hoe in het R. K. Werkliedengebouw de eerste heren deelnemers (beneden 50 jaar) zich be haaglijk neervlijden in het decimeters dikke stro. en gedecoreerd met 22(1) „vierdaagse kruisjes”, tedentippelaars het be- onderdanen nog perfect waren gezien het enthousiastme waar mee door sommigen tot negen uur toe op het Marktplein werd gedanst. De muziek daartoe werd redder in nood verzorgd door de versterker van de Haan Een koele dronk. De tweede groep die precies een kwar tier later arriveerde, zorgde voor een verrassing, daar de electrisch lasser M. J. Schoemaker van Schiedam, aan Burgemeester Bruinsma een kruikje onvervalste originele Schiedammer „oude dare” deed aanbieden, begrij pelijkerwijze gezien de hitte van de Sportieve kerels Noemen we hun namen tóch, dan is dit ook niet omdat zij zo buitengewoon hard hadden gelopen, maar dan doen we dat om hun sportiviteit. De hande laar Y. J. Bakker (Leeuwarden), de gemeentepolitie-agent R. Ruringa (Groningen), de rijkspolitie-agent K. H. Iliohan (Bedum), de P.T.T.-man A. A. J. Kluyskens (Amsterdam), en Joh. Ven erna (Leeuwarden), kwamen namelijk rustig en sportief de controle binnen, volkomen fit en monter als ze nog waren. Er was in het geheel geen gedrang om eerst te zijn, zich tenvolle bewust van het feit, dat het hier en kel de volbrachte tocht gold en niet de ere het eerste stempel te ontvangen. ders, logiesgevers enz.) voor de spon taan verleende medewerking dank gebracht. Na het zeker welverdiende „welterusten” was de grootste drukte spoedig geluwd. Een verkwikkende regenbui deed het zijne hiertoe. Toch bleef het nog lang bedrijvig in de stad en kon men des avonds 10 uur nog genieten van straat zang, belangeloos uitgevoerd door een groep zangers bij het stadhuis. De start. Donderdagmorgen zijn de deelnemers (er waren slechts 2 uitgevallen) be gunstigd door fraai en fris wandel weer gestart in de richting Workum, als vogels van diverse pluimage: jon ge dames, gebaarde heren, boerejon- gens, beroepstippelaars, een bonte ver zameling sportieve jonge mensen, was het niet bij allen van jaren, dan toch van hart. Jammer voor de tippelaars, dat er later op de dag nog al eens een regenbuitje kwam. Tevreden wandelaars. Bij navraag bleek ons dat het verblijf in Bolsward zeer naar genoegen was geweest. De gastvrijheid en gulheid van de bevolking werden geroemd. hartelijk en zo stijf niet als Nooraen", aldus de opinie zeer enthousiaste tippelaar, merking die we gaarne aan onze le zers doorgeven. Tenslotte is ieder •mens een tikje ijdel en wil wel eens geprezen worden en een hartelijke waardering als deze doet een burger goed. Bonnenlijst geldig tot en met 21 Juni 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie E): 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 200; De mensen zijn hier buitengewoon in het van een een op- 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees, 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren Ramp te Minnertsga. Terwijl we ons neerzetten deze kro- den omdat met de verkiezingen nog dit nie^ te schrijven gewerd ons de tijding 2_. dit van een ramp te Minnertsga. Het ge- kabinet geen uitweg zal weten uit de rucht was ernstig: de kerk staat in een de chr. dem. partij bij die verkiezingen reeds twee boerderijen in brand gezet, zal oeclerven. Gasperi rekent echter op e trokken er dus op uit en vonden het gerucht helaas bewaarheid. De prachtige, in het begin van de 18e eeuw gerestaureerde kerk en ren, die nog voor enkele jaren terug onder handen was genomen, stond in lichte laaie. Hoewel uit verre omtrek de brandweren naar de plaats des on- heils waren getrokken, was er geen houden meer aan. De gehele kerk met haar prachtig en waardevol orgel ging in de vlammen ten onder; slechts een aantal stoelen en Bijbels heeft men in veiligheid kunnen brengen. Nog on langs was er vreugde over de terug keer van de klok, maar nu is die mis schien weer verdwenen. Twee boer derijen, hoewel op behoorlijke afstand van de kerk gelegen, n.l. die van Sik- kema en Tuinhof, lagen juist in de re gen van vonken, die door de wind werden voortgedreven en ook deze 2 boerderijen heeft men niet kunnen be houden. Wel een zwarte dag dus voor Minnertsga. De oorzaak moet ge legen zijn in het feit, dat leidekkers op het dak der kerk bezig waren. gram vlees Eng. pond: pl.m. 450 gr. meat and vegetables (geldig tm 5 Juli ’47) 200 gram kaas 2 eieren 125 gram margarine of 100 g: 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 200 gram kaas 800 gram brood 125 gram boter Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E): 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk Z.-Amerikaanse republieken meer en meer een uitgesproken anti communistische politiek voeren, die zich in het bijzonder uit in hun verzet tegen de vakbeweging; zij komen daarbij in het zog van tal van politici in de Ver. Staten, die de vakbeweging willen bre ken, al zal Mexico in dit streven geen gewillige schakel tussen Noord- en Zuid- Amerika kunnen zijn, daar in dat land een vrij goede samenwerking tussen de ze vakbeweging en de regering van pre sident Aleman bestaat. Overigens schijnt Van blaren gesproken. Wij maakten het juist mee dat er iemand binnenkwam met de verzuch ting: „Hier is een blaar met een stukje man er aan”. We zagen inderdaad zijn dikke bla ren doorknippen en uitknijpen en vroe- Perfecte service. Direct na aankomst werden de deel nemers verrast met een beker heerlijk koele melk, terwijl de padvinders zich beijverden koffers te dragen en de weg te wijzen naar Badhuis en logies. Persoonlijk hebben we gezien wat een weldaad een bad voor deze mensen was. Tevens werd de pedicure door rode-kruis soldaten op deskundige wij ze in de hal van het badhuis verzorgd. Steeds meer binnenkomers. Langzamerhand „druppelde” het door. Wij bedoelen niet van zweetdruppels, al zal dat ook zeker het geval zijn ge weest, maar van tippelaars en dito -sters. Een aardig moment was het toen al zingende een twintigtal sportieve ge bruinde en geuniformde militairen in strakke pas voor het bordes saluut maakten en halt hielden. gebied in portefeuille te hebben, volgens het welk alle legers met hetzelfde mate riaal zouden worden voorzien en de hoge officieren in de V. S. zouden wor den opgeleid. Koren op de molen van de huidige Amerikaanse regering is het be toog van de president der Belgische Kamer van Cauwelaert, die pleit voor een At lantische Unie als een uitbreiding van de Brits-Amerikaanse samenwerking; hoe verder die Unie in Oostelijke richting in Europa kan worden geschoven hoe be ter, zegt van Cauwelaert die er ook Spanje bij wil betrekken, waarom het Spaanse vraagstuk met de nodige om zichtigheid moet behandeld. Van Cauwe laert zei nog dat de dagen van nieuw gevaar misschien dichter bij zijn, dan wij thans vermoeden. Als men er in Engelse regeringskringen ook zo over denkt, zal men daar ver licht ademhalen, nu men de handen wat vrij krijgt omdat het schijnt dat de nieu we onderkoning van India lord Mount- bat, er toch in geslaagd is een oplossing voor de zelfregering van dat rijk te be reiken. Het heet meer durven we niet zeggen want herhaaldelijk Is een oplos sing op het laatste moment gestrand dat Hindoes zowel als Mohammedanen voorlopig genoegen nemen met de stich ting van 2 staten binnen het Britse Ge menebest n.l. Hindoestan en Pakistan. Zo dit juist Is zal deze oplossing mis schien ook enige invloed hebben op de beslissing welke de republiek Indonesië moet nemen ten opzichte van haar ver houding tot Nederland. Belangrijk voor het Britsche rijk is ook dat het op deze wijze de grootste Mohammedaanse staat binnen zijn grenzen zou hebben en daar door ’n zeer grote rol in de Mohamme daanse wereld zou blijven spelen. Een rol, welke eigenlijk jaar in het vooruitzicht, zij hopèn dat dit economische chaos en de kansen voor zee van vuur en een vonkenregen heeft de chr. dem. partij bij die verkiezingen tv^ee boerderijen in brand gezet. Bolswards Nieuwsblad ml Aduiuui geen uitweg zdi weten uu uc - -o --

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1