Gysbert Japiks I sant sant N Aspekten fan sqn Christendom Martinytoer I0F vard :d” Fan de i e^.h.CcS door Nederland !S" No. 43 43e Jaargang Dinsdag 10 Juni 1947 &RD West- Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa, A, J. OSINGA - Bolsward Tj. de J. s een oofd- L nu Juni, ïndien an het )T en Twee dieptebommen zijn door duikers bij de sluis te Vlissingen naar boven ge haald. 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) eeftijd ■R EM! 'aties e film If uur ag in srreln jfeart ieuw nter- M Wie re warden W X As men in rót op it spek fêst- M X bynt, wol er der net fan frette X De kersen worden duur dit jaar, de pluk kers willen f 10 per dag verdienen en de pachtprijzen zijn hoog. Tijdens zijn werk is de 39-jarige lood gieter v. d. Weele te ’s Qravenhage door kortsluiting gedood. Een schaakspel van projectielen werd door de rijkspolitie te Nijverdal in be slag genomen. Het was door jongens vervaardigd, die meer projectielen in het bos hadden verstopt. Sommige projec tielen waren nog niet ontploft. Te Afferden, dat zeer door de oorlog geleden heeft en waar drie van de vijf leerkrachten in militaire dienst zijn, be gon men pas in de vijfde klas met aan vankelijk leesonderwijs. In het Twente-Rijnkanaal sloeg een roei boot, waarin een zevental, arbeiders za ten, om. Twee van hen zijn verdron ken. Een handige reclameschilder bood zijn hospita aan twaalf bonkaarten van de distributie te halen. Hij deed dit gesto ken in het pak van een der zoons op een geleende fiets en.’.keerde niet terug. Door de bliksem getroffen en uitgebrand zijn de villa De Berken te Gorssel, en boerenhuizen te Raalte, Dijkerhoek en Brachterveld. Het distributiekantoor te Beetsterzwaag werd gekraakt door inbrekers, die bin nenklommen door een met karton dicht gespijkerd raam. De bult bestond uit 2 schrijfmachines. Een opzienbarende arrestatie geschiedde te Amsterdam, waar de inspecteur van de P. R. A. een ontvluchte Duitser (die re laties had met zijn nichtje) aan valse papieren had geholpen. Door de warmte ontstonden er scheuren in een der pijlers der IJsselbrug bij De venter. De treinen moeten nu weer lang zaam rijden. Op het strand bij Kijkduin verdronk de 14-jarige Maria Schadee uit Loosduinen bij het zwemmen. Door een val van de wagen brak de landbouwer P. Kroon te Oudega (H. O. N.) een halswervel en is aan de gevol gen overleden. De Friese Landbouwtentoonstelling zal ook door Koningin Wilhelmina met een bezoek worden vereerd. Tijdens de begrafenis van zijn echtgenote zakte de heer H. Roffel te De Punt plotseling ineen en overleed ter plaat se. Een miststraalpijp werd te Leiden gede monstreerd. Het is een blusmiddel voor oliebranden. Van tweekleurige aardappelen was spra ke te Harlingen, alwaar rode aardappe len zwart werden verkocht. Vandaag over een week vertrekken 8 9000 emigranten met de „Waterman" naar Canada. Jonggehuwden en trouwlustige paren krijgen volgens „de Tijd” sedert 19 Mei driemaal zoveel textielpunten als voor heen. De gevallen Duitsers krijgen een laatste rustplaats op het soldatenkerkhof in de Peel. e zaal 1.50, i ijzen, r aan or de 451 Mar der binne nammers ek kunstwur- ken, dichterlike en oare, der’t men in subjektive bioardieling net mear talit. Ek üt aesthetyske kriteriums, hoe faei it ek is, kin men wolris ta syn doel komme, wolris kiekt yn it wyt sjitte. Prof. Gosses sei it sa: De leauwige dichter fan religieuze sangen hat som- tiden bigenedige eagenblikken, dat er de himelske harmonije biharkje mei, dan is syn fers frij fan alle rhetoryk en ünsuverheit, dan stiet syn fers hop pe alle literaire krityk, dan stammert er net, dan is syn sang mear as in mas- terlike fortolking fan syn leauwe, it is de direkte echo fan Gods stim, fan de stim fan Him, dy’t seis absolute skient- me en harmonij is. Is der soks by Gys- berts psalmbiriming? Prof. Gosses bi- antwurdet dy frage bifêstigjend. Psalm 130, dy’t al de aspekten fan Gysbert Japiks: sündebisef, genedeforlet, boe- teréëns, ivichheitslangstme en Gods- bitrouwen yn him hat, mei dat biwize, binammen as de disténsje tusken de sjonger en God foar Hwaem hy stiet, it lytst is, as er Him sjocht as syn Heit en de dichter it wenstige Y (is: Gij) slüpe lit en it fortroulike ,,Dü” brükt, Mei dizze wiidweidige sköging woene wy net oars as de bilangstelhng gean- de meitsje foar de godstsjinstige kant fan Gysbert syn dichterskip, dy’t sun der mis yn de kommende tiid it ün- derwerp fan stüdzje bliuwe sil. Boalsert makket him skielk op om üt namme fan de Prov. Steaten in Gys bert Japiks priis üt to rikken. Sünder mis sil dat foar de Gysbertstêd in dei fan bilang wurde, in cultureel barren fan ’e earste oarder. Mar sil it ütrik- ken yn 'e bertestêd fan de dichter, nei hwa’t de priis neamd is, sin ha, dan heart de bikendheit fan Gysbert Japiks syn dichterskip en de aspekten derfan net biheind to bliuwen tusken de muorren fan de studearkeamer, mar dan hearre de Friezen yn 't algemien en de Boalserters yn 't bysünder, Gys bert to kennen net allinne mar ek syn kunstner- en syn dichterskip to leav- jen en to biwünderjen. wie gjin geheim. It hat de skyn, dat Ir. Witteveen ek net mei it Lénboukundich Economysk Insti- tüt oer ’e wei kinnen hat, hwant de Mi nister neamt dit apart derby. Soe syn politike oertsjüging him derby net dwars sitte? Yn de LAnbou is it wol mei han- nen omkeard en oan ’e kop fan it De- partemint spilet de Partij fan de Arbeit net swak by. It soe my gjin nij dwaen, dat mei in pear jier bliken dwaen sil, dat de nije mannen oan Lanbou en Vis- kerij wol hwat hurd fan steapel roun binne. Tiden hawwe tiden en it waeit net altyd üt deselde hoeke. Yn elts ge- fal is it in novum, dat in hurdwrot- tende Konsulint, dy’t yn de Walden gans in heap wurk forset hat en derby bliken jown hat fan initiatyf, doaren en oan- pakken, op dizze manear syn officium forlit. It is ünsmaeklik, sei de deskundige men tor, dy’t my syn opiny joech. Dat is it sünder mis, dit hie net wêze moatten. Dit hie oars oplust wurde moatten. Hjir hat it koele forstan gjin baes west. By Ir. Witteveen net, mar ek by de Mi nister net. Hwat Ir.. Witteveen foar de Walden dien hat, binammen foar de lyt- se boeren, hwat hy de léste jierren pres- teard hat mei de kunstmiettige bifruch- ting by de kij, mei syn skoalle en syn foarljochting, wie to goed om it op sa’n manear publyk ta in sensaesje-üntslach to meitsjen. Ir. Witteveen hie syn fouten, dat nim ik oan, ik wie ek in pear jier under syn ambtsgebiet wurksum en ha wol each foar de minder goede kanten fan syn opljepoend aerd, mar sa hie dit net moatten. Dit wie bügen of barsten en der komme altyd gefolgen fan, dy’t men net wollen hat. Macht is in tear ding en net elts kin de wielde drage, dat machtich wapen ob- jektyf to hantearjen. De Konsulinten en Stakende bakkers en stakende werfarbei- ders vond men deze week resp. te Am sterdam en op Wilton-Feijenoord. In de veenbedrijven heerst grote perso- neelsschaarste. Verveners, die anders met 3 4 ploegen werken, doen' het thans met 1. Van vliegende vissen was dezer dagen sprake toen de K.L.M. vanuit Zurich (Zw.) 800 kg levende goudvissen over bracht naar ons land. Zeven en zeventig mariniers vielen dooi de warmte van hun stokje, toen Prin Bernhard te Loosdrecht vllegerkruis*.. uitreikte. Het was ook bar. Artis is verrijkt met een 8-tal brilpin- quins, meegebracht door de Willem Ba- rendsz. Na een schietpartij op de grens wist een Belgische (smokkel)auto de grens te passeren en op Ned. gebied te ontko men. Ondanks de tropische warmte vond een landbouwer te Westeinde nog stukken ijs in zijn mesthoop. Te Bergen op Zoom ontstond een steek partij tussen een minnaar en zijn toe komstige zwager, die de vrijerij wilde beletten. De toestand van de zwager R. is zorgwekkend. Om de richting aan te geven stak de hee/ van Dost te Hengelo zijn hand buiten de auto. Een melkslijterspaard beet hem ’n vinger af. „Spel van gerechtigheid”, een grandieus marktspel werd vorige week onder gro te belangstelling opgevoerd te Delft. Het opruimen van Hitlers vestingwerken koste ons land reeds 10 millioen gul den. Een diamanten huwelijksfeest zal het echtpaar Hum te ’s Hertogenbosch op 21 Juni mogen vieren. Nageslacht: 120 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. Een groot stuk natuurschoon ging ver loren bij een bosbrand te Wellerooi. Een zware vrachtauto zakte te Venray door de brug. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Prinsesjes werden verrast met de schoonste producten van de „Bakkers Olympiade”. Te Putten werd de reserve-officier B. door een pistoolschot getroffen dood in zijn woning gevonden. Men denkt aan moord. Een kuiken met twee koppen werd ge boren te Leeuwarden. Het diertje werd door de kloekhen doodgetrapt. Het is op sterk water gezet. De huisvestigingscommissie en de bur gemeester waren het niet eens en des wege nam de commissie enbloc ontslag. Het gebeurde te ’s Gravenpolder. De memoires van Churchill zullen in het Nederlands worden uitgegeven door El sevier. Acht piano’s en vier vleugels arriveerden te Zwolle ongeschonden per vrachtauto na een reis van 1000 km vanuit Tsjècho Slowakije. Het Regenboogjacht „Piet Hein” is op het Ijsselmeer gekapseisd. Twee perso nen w.o. de eigenaar, de 33-jarige Gene Muller uit Langweer, verdronken, een 3e bereikte zwemmende de vaste wal. De smokkelhandel op België neemt af, de zwarte francs hier en de vleesbonnen in België worden daardoor duurder. Thans is er een veesmokkel in opkomst over zee. De koeien worden in de Bies bos ingeladen en in België ergens aan land gezet. Het goudonderzoek op de Veluwe gaat door. Het hoogst geconstateerde gehalte is thans 4.5 gram goud per 1000 kg erts. Een wilde staking ontstond bij het A.T.O. bedrijf te Rotterdam, toen twee arbei ders, die weigerden overwerk te verrich ten, ontslagen werden. Het sanatorium Zonnegloren te Soest werd tengevolge van militaire schietoefe ningen door een tuinbrand bedreigd. Het blussingswerk duurde de gehele nacht. Canada kreeg 1000 sierheesters van Ne derland, die Woensdag bij de Niagara- watervallen werden aangeboden. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 Doe’t ik okkerwyks myn miening oer it gefal: Witteveen, Rykslüiiboukonsulint foar de Wélden, yn dizze rubryk «tere hie, waerd my fan deskundige side to witten dien, dat de foark wol efkes oars yn ’e stalle siet, as fan my sein wie. Ik krige doe it ien en oar to hearren oer dit gefal, dat yndied de saek yn in oar Ijocht stelde. De swierrichheit, hwat der fan oan de lêzers oer to dwaen, of troch to jaen, hie ik foar my seis noch net op lost hwant nou dizze saek sa’n sterk persoanlik karakter kriget waecht desto- mear de eask billik en hoeden to wezen Lykwols, Minister Mansholt hat it my maklik makke, ynsafier dat er, op de fra- gen fan it Keamerlid Zegering Hadders, tige wiidweidich andere hat en dermei publyk makke, hwat der oan dizze kwesje allegearre fêst sit. De Minister kin fanseis net prate oer de psychologyske ündergroun fan dizze stri- deraesje en jit minder oer it politike fa cet. Sünder mis spylje dy ek in rol. Hwant Ir. Witteveen is in impulsyf man mei in striidber aerd en derby lid fan de Steaten foar de Partij fan de Frijheit. Dat er al jierren mei it Bidriuwslabora- torium fan Prof. Hudig yn tsjök waer sit en oer de wearde fan it grounünder- syk oars tinkt as de measte deskundigen har assistenten hawwe yn boereformid- dens in ütstekende namme. Hja steane ticht by de boer en syn problemen. Hja arbeidzje hurd en fül en hawwe by de boeren in great fortrouwen krige, dat fan Ünderop groeid is. It binne hast roun- om de freonen en riedjowers fan de boe ren en hja hawwe it fortsjinne, stik foar stik, hwant oars jowt in boer syn bi- trouwen net. It nije institüt fan de assis tenten wurke oan diz tiid ta ek tige bést en dat is alles wurdich, hwant/ mei it nuodlike wurk fan priisbirekkening en kostpriisopstellingen hat men dit bitrou- wen foar hündert prosint nedich. En der- om, sünder Ir. Witteveen alhiel skjin to pleitsjen, moat ik dochs sizze, dat it my slim muoit, dat hja yn Den Haech fuort mei dit bislüt de kneppel yn it hinnehok smiten hawwe. Ik achtsje dit net in forstannich bislüt en haw tige soarch, dat men der spyt fan kriget. Ir. Witteveen hat troch syn bislüt bisocht om izer mei hannen to brekken en dat gyng boppe syn macht, mar ek foar Minister Mansholt is it to winskjen, dat er net mear sokke Pyrrhhusoerwin- nings bihellet. Ik hoopje yn it bilang fan de goede forhéldingen, dat der in wei foun wurdt en dy moat der dochs wêze om dizze stap üngedien to meitsjen, hwant mei dat Ir. Witteveen directeur fan de Lanbouskoalle bliuwt, soe it bi- slaen kinne, dat de striid aloanfierder gie en der binne op it lést de bilangen fan de Waldboeren to goed foar. Under- wiis en foarljochting binne tige oanme- koar bisibbe en in bliuwende spjalt tus ken dizze beide, soe och safolle skea dwaen kinne. En derom hoopje ik yn it bilang fan beide partijen, dat hja bi- tinke sille: Better op healwei tobek, as alhiel op ’e kop yn ’e jarresleat! Mear as ien ding is der dat üs de frij- moedichheit jowt yn de foarm fan in haedartikel to skriuwen oer Gysbert Japiks. Alderearst is der dat moaije boekje fan E. B. Folkertsma oer ,,De Christen Gysbert Japiks”, dat in des kundige it béste neamt, hwat der de léste fyftich jier oer de dichter ütkom- men is. Is it gjin skande dat de Boal serters dizze ütjefte ünforskillich foar- bygeane en net ienris de muoite nim- me it to keapjen of to lézen? Twad is der de bilangrike lêzing, dy’t Prof. Gosses hjirre okkerdeis foar Fri sia Katholica halden hat en tred it feit dat hjirre skielik binnen de bol- wurken fan Boalsert de Gysbert Ja piks priis ütrikt wurde sil. De greate ünkunde dy’t der hearsket oer de dichter en „taelsmid" Gysbert, is reden alderearst inkelde dingen üt syn libben to forheljen. Berne yn 1603 bliuwt er oant 1624yn syn berteplak Boalsert, wurdt dan skoalmaster to Wytmarsum, der’t er oant 1635 ta tahaldt. Yn 1637 fine wy him as troud man yn Boalsert. Tusken 1635 en '37 gappet noch altiten in va cuum. Hwer't Gysbert doe wenne wit te wy net: spoaren wize nei de Ljou- werter en miskyn ek de Bitgumer kri- ten, yn alle gefallen is er yn dy jier ren to Ljouwert oan ’t wiif slagge. Faeks al yn syn jongfeinte jierren to Wytmarsum rekket syn muze to wek ker. Hy is dan de opteine sjonger fan ’e ierde yn har hearlikheit, hy priizget de leafde en de pracht fan it lan. Dat er by syn idyllyske sangen him fuort- dalik jit net losmeitsje koe fan nym- fen en harders, lelt oan ’e moade fan ’e tiid. Men die it om’t de Griken en Ro meinen, Virgilius en Theokritos, de learmasters en foarbylden fan sokke poëten it ek diene! By Hollanners lyk as Hooft wie dat net oars. Mar Gys bert skreau ek in pear spontane leaf- defersen, der’t de echte Fryske fam- men fan flesk en bloed, mei echte fryske nammen it objekt fan syn leafde en langstme binne. Neitiid hat er yn syn idyllyske poësij dy antike figueren folslein oan ’e kant set, b.g. yn syn for- neamde petearen, dy’t er as folwoek- sen ryp man skreau. Wy sjogge yn syn oeuvre in stadige üntjowing. De religy, dy’t yn syn net spesiael religi euze gedichten ek al faek it léste wurd hat, krijt steesoan rommer plak, stees- oan mear de klam, steesoan sjocht de dichter düdliker de forgonklikens en tobrutsenheit fan it ierdske lok yn. Syn freonskippen der’t er tige forlet fan hie, foelen him net ta; hy waerd al gau éld en ünderfoun de lésten der fan; syn bern stoaren him de ien nei de oare wei, allinne de éldste bleau yn 't libben, mar wie in lossen bruijer, dy’t skulden makke. Folie oars as ünk en hertsear brocht it libben him net. Mar in askeet hat er syn libbensdagen net west, fierstento fild-testamentysk yn- steld as er wie. De ierde, Gods hear- like skepping, it prachtige wurk fan Syn hannen, hat er leafhawn. Mar God mingt om üs to twingen üs eagen fan ’e ierde Öf nei boppen to slaen yn it goed fan dizze ierde altiten hwat kwea, seit er seis. En dan by him, sjogge wy, wol hwat ryklik. Ien en oar bringt him yn in füle span ning tusken ierde en himel, dy’t er yn it bigjin fan ’e fyftiger jierren üntlade moat yn in flecht ta de krêft en treast- boarne fan mannich fromme siele, de psalmen: Hy birime sa’n foege fyftich fan ’e 150 yn it Frysk. En it is krekt de kar fan dy psalmen, dy’t üs moog- lik in ynsjoch jaen kinne yn de aspek ten fan Gysbert syn Christendom. Hwant krekt de dichter syn leauwe wie yn de Gysbert stüdzje it swakke sté. It boekje fan Folkertsma giet der djip op yn en wearleit de mieningen fan Dr. Kalma, dy fan Gosses en oaten. Prof. Gosses woe nammentlik foaral üt de ynhald fan de psalmen, dy’t Gysbert foar biriming foar kar nommen hat, syn konklüzje lüke, in methoade, dy’t de heechlearde sprek- ker yn syn Boalserter lêzing noch ris mei klam nei foaren brocht. Alle 150 psalmen binne neffens Prof. Gosses, Gysbert like hillich, der kin by him as grifformeard protestant fan- sels gjin oar praet fan wêze, mar alle psalmen binne him net like djür. Der binne 17, 18 psalmen, dy’t oer ’e hear- skippije en oanfjochtinge fan kwea en ünleauwigen hannelje, Gysbert Japiks hat fan al dy psalmen mar ien. Der binne trije psalmen, der’t de sjonger wiist op syn fromme prestaesjes bin nen en büten de timpel, der’t er nou ek lean fan forwachtet, Gysbert hat en Zuidwest Friesland der gjin ien fan. Der binne trije na- tuerpsalmen: ear st psalm 8: Gysbert hat him, dan de machtige psalm 104; Gysbert hat him, tred psalm 29: Gys bert hat him net, hoewol Posthumus en Salverda der op oan fleane. Der binne sa’n 9 psalmen dy’t it djipste sündebisef as kearnmotyf hawwe Gysbert hat der 6 fan. Bitrouwen op God is to lézen as grounthema üt 8 psalmen: Gysbert hat der 7 fan. Langstme nei mienskip mei God yn- spirearret de psalmist ta 3 psalmen: Gysbert hat se alle trije. Doch dan boete, seit Gods wurd, dü sündige minske en hoopje op üs leaven Heare, Syn gunst is einlease great. En Gys bert Japiks docht boete yn ’e 130ste psalm, in ünforlikelik masterstik, dat yn in liber aureus, in gouden boek mei de prachtichste gedichten fan ’e wr&ldliteratuer opnommen wurde moast. Net alle psalmen fan Gysbert Japiks binne sa goed slagge, binammen net dy’t skreaun binne yn in barok-styl oant yn it rare. De sin: „Hy redt har ren üt 'e hén fan ’e godleazen”, mak ket Gysbert Japiks fan: De Hear tsjucht syn gunstgenoaten Ut skoer-, siik-, neil-, kloerpoat, Ut kners-, knyp-, knoer-, kneagtfin, Ut Godleas-, skelmsk-, moardhfin, Dy’t dolkjet nei syn ströt. Dr. Gosses seit mei rjocht: Hwat in rige swiere syllaben efter inoar; dat skuort der oer, dat hoartet, dat knapt, mar fan ’e groun komt it net los. Njonken it kriterium foar de aspekten fan Gysberts Christendom lyk as yn it oanwizen fan boppesteande keammo- tiven fan de fan him ütkeazen psalmen, is wol it literair-aesthetyske brükt, lyk as fan dr. D. Kalma yn syn bikende (of net bikende) desertaesje. De moaijens, de skyntme, dy’t literair it béste fol- dogge moatte wy by wêze, dy komme it direkst üt syn fromme siele. Dit kri terium hat Folkertsma yn syn boekje wize wurden oer sein. Hy komt op de miskenning fan it religieuze fers hjir- mei. It leauwe kin de dichterlike He ling en de dichterskrêft fier to boppe gean, dan bigjint de ünsuverheit fan it fers, de rhetoryk, it gestammer. Hwa leauwich dichter-minske kin net stam metje moatte as er stiet foar it antlit fan God? It ünsuvere, it mislearre fers kin wolsprekkendér, kin earliker wêze as it glêdde, suvere. Prof. Gosses is it hjir mei iens, mar wol de klam lizze op kin. Folkertsma seit ek: Hwat foar de ien moai is, is dat foar de oare noch net. lenselde fers is de iene tiid foar im- men moai, in oare tiid foar deselde per- soan net. Bolswards Nieuwsblad I 5 —2 uur scoop ILO. i r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1