Van dure dollars en schaarse kolen Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht n r 4 No. 44 43e Jaargang Vrijdag 13 Juni 1947 West. Zuidwest Friesland StreeKblad voor Uitgave van Drukkerij Fa, A. J, OSINGA - Bol sward e n De ontwikkeling van onze A 1 Gaulle en de communisten om de macht, tatie op de Ver. Staten. Zo lijkt het wordt gesteld. Ivoor Europa, het Amerikaanse plan in afzetsysteem is niet dat wat het moet e- v. is; a- Frankrijk valt van de ene staking in de andere. Terwijl wij dit schrijven is een algeme ne spoorwegstaking nog niet geëindigd, en een staking in de gas- en electrici- teitsbedrijven begonnen; een staking van de middenstand welke vorige week ook dreigde, heeft de regering-Ramadier voorkomen door toe te geven aan de eisen van deze groep. Misschien is dit toegeven de reden geweest, dat de re gering thans tegenover de spoorweg- mannen niet dezelfde tactiek volgde als enige weken geleden tegenover de werk lieden in de gas- en electriciteitsbedrij- ven, die toen ook al wilden staken, doch daarvan werden teruggehouden door ’t besluit der regering eventueel de bedrij ven te vorderen en de mannen te mobi liseren. Ditmaal heeft de regering noch bij de spoorwegstaking, noch bij de nu werkelijk uitgebroken staking onder de arbeiders in de gasbedrijven enz., die in middels is geëindigd, met deze maatre gel gedreigd. Vermoedelijk hebben enige socialistische ministers die de terugkeer van commu nistische ministers in de regering wen sen, dat weten te voorkomen. Men zegt trouwens, dat achter al deze stakingen wel de het communisme en de toeneming de Russische invloed in Europa. Ir. Liebert overleden. Een kortstondige ziekte heeft ir^ A. H. Liebert, hooidingenieur-dlrecteur van de Volkshuisvesting en de Wederopbouw voor Friesland, ten grave gesleept. Hij werd geboren in 1882 te Rotterdam en behaalde in 1908 te Delft het diploma van civiel ingenieur. In 1926 kwam hij uit Rouaan, waar hij bedrijfsleider was, naar ons land terug en volgde zijn be noeming tot inspecteur van de Volksge zondheid afdeling Volkshuisvesting in Zuid-Drente. Hij werd wegens zijn vele verdiensten benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. In 1946 werd de thans ontslapene benoemd tot hoofd- ingenieur-directeur van de Volkshuisves ting en de Wederopbouw voor Fries land. Te Westerveld is zijn stoffelijk omhulsel onder grote belangstelling gecremeerd. Een zestal sprekers voerde het woord; zij allen roemden de werkkracht van de overledene, in wie Friesland een voor vechter voor krotopruiming en een weg bereider voor de woningplannen, welke nu tot uitvoering komen, verliest. dictator Peron wegens diens fascistische gedragingen. Diens sympathieën komen nog eens tot uiting in het officiële bezoek dat zijn echtgenote mevr. Peron aan Franco wiens gehoorzaam parlement de wet aannam, welke Spanje in naam tot ko ninkrijk maakt met Franco als staats hoofd brengt. Een eeuw Friese Kamer van Koophandel. ’Dezer dagen was het een eeuw geleden Trumans officieel bezoek aan Canada, heeft vermoedelijk naast besprekingen over gemeenschappelijke hulp aan Europa, ook ten doel dat land te winnen voor de militaire samenwer king met alle Am. landen. Opmerkelijk is nog dat in Bradens plaats door dt et P- fd g Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) iar >u- >r- 3” 10 M 17. je. tje :r- er ke r. !4 s. en ’/o tl. N. st V. n il 12 a, 1- n n n 1. :e :e» :e n e r n Truman benoemd is Norman Armour, tot 1944 Am. ambassadeur in Argentinië en daar na in dezelfde functie bij Franco. Was hington tast blijkbaar ook naar betere betrekkingen met laatstgenoemde dic tator. Europese federatie waartoe alle landen met democratische regiems zouden kunnen toetreden, met 1 productie. De Amerikaanse regering moge nog zulke mooie plannen tot steun verlening aan de democratische landen in West- en Zuid-Europa hebben, het is ten eerste de vraag of het Am. Congres er mee accoord zal gaan en ten tweede of dit deel van Europa die vorm van economische samenwerking zal kunnen bereiken, welke de Amerikaanse rege ring eist, voor men hulp verleent. Daar waar zeer sterke communistische groe pen zijn, als in Frankrijk, zal men waar schijnlijk altijd trachten deze Europese samenwerking te beletten, omdat men ze als een onderwerping aan ’t Amerikaan se kapitalisme en een soort blokvorming tegen Rusland beschouwt. Al is in an dere landen van West-Europa het plan der Amerikaanse regering met vreugde ontvangen, speciaal ook in Engeland, ook daar voelt men toch het bezwaar dat het noodwendig moet leiden tot blokvorming, wanneer de Amerikanen Rusland en an dere delen van Oost-Europa niet in hun richten, de eigenaars ervan waren danig plan willen opnemen. En daar heeft het in hun sas met het fonkelnieuwe kar- alle schijn van, de Amerikanen beschou- retje, dat het bestuur hen aanbood, wen hun voorstel waarschijnlijk mede als een onderdeel van de bestrijding van van en inderdaad is de gezamenlijke pro-1 deze vorm spoedig verwezenlijkt zal worden. Eer zal dat het geval zijn met het Amerikaanse plan tot militaire samenwerking van alle staten op het Westelijk half rond. Nu Braden, de Amerikaanse onder minister voor Zuid-Amerikaanse aange legenheden is afgetreden, is de laatste hinderpaal voor een betere verstandhou ding tussen de Ver. Staten en Argentinië het machtigste Z.-Amerikaanse rijk, uit de weg geruimd. Braden bleef gekant tegen een overeenkomst met de Argen tijnse me- moet op peil worden ge- gië bijv, naar Engeland voor 22 mil- lioen Pond uitvoerde en slechts voor 15 millioen Pond uit Engeland invoer de, bedraagt die invoer thans 50 mil lioen Pond, terwijl de uitvoer niet meer haalt dan 10 millioen Pond. Dit komt gedeeltelijk ook alweer, doordat België thans naar verhouding te veel artike len vervaardigt die als luxe te beschou wen zijn. De Engelsen hebben deze producten dan ook aanvankelijk ge weigerd, doch om de handel tussen beide landen niet geheel onmogelijk te maken, zullen de Engelsen thans ook ■de niet-onmisbhre Belgische producten in betaling aannemen. Intussen tracht België en Luxemburg in de eerste plaats hun staalproductie te vergroten Heerenveen recipieert 'De jongens van Abe en Jan Lenstra heb ben het weer bijelkaar geschopt: het kampioenschap van hun afdeling. En nu gaat het, zoals het heet om de hoogste eer in de voetbalwereld; het kampioen schap van Nederland. Als intermezzo kwamen bestuur, spelers, dames en wat er verder zo al bij te pas komt in de schouwburg bijeen, om zich eens in de bloemetjes te laten zetten en gelukwensen in ontvangst te nemen. Noch aan het een, noch aan het ander heeft het ontbroken. Welgeteld waren er 53 bloemstukken, die getuigenis aflegden voor het respect, dat men heeft voor de sterke benen van Abe en zijn jongens. Maar hoe sterk die benen ook mogen zijn en hoe juist ze ook mogen kunnen xxxxxxxxxxxxzf Wlere warden i Smoarge bargen groelje bést. zijn, zodat de producenten zich hiermee actiever moeten bezighouden. Al met al een geluid, dat niet al te hoopvol klinkt. Fries vee naar Argentinië. Wederom is een zending van 76 stuks eerste klas Fries stamboekvee naar Ar gentinië verscheept. Een gedeelte van deze dieren zal worden tentoongesteld op de in Juli in Rosario te houden ten toonstelling. Ook Spanje zal dezer da gen een aantal Friese koeien kunnen be groeten. Fruitteelt in Friesland ach terop geraakt. De fruitteelt is in onze provincie ernstig achterop geraakt, wat betekent, dat we bezig zijn belangrijke mogelijkheden ten aanzien van onze welvaart en onze volkskracht te verspelen en over te la ten aan andere gewesten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft enkele merkwaardige cijfers hier omtrent. De zeer belangrijke en econo misch geheel verantwoorde cultuur van pit- en' steenvruchten is in Friesland sinds 1939 slechts toegenomen met 72 ha., terwijl Gelderland er 2.475, Limburg 2.343 en Utrecht 1.478 ha hebben bijge kregen. Bedraagt over het geheel geno men de toename van het oppervlak „groenten en fruit” voor ons land 28%, Friesland deelt hierin slechts voor 10%. Nog slechter staat het er voor met het oppervlak, dat door bloembollen wordt ingenomen. In Nederland is deze cultuur gedaald met 12 maar in ons gewest bedraagt deze daling maar eventjes de helft. Hier liggen dus voor onze kleine grondgebruikers mogelijkheden open, wanneer zij slechts beschikken over vol doende werkkrachten, door hun te kleine landbouwbedrijfje om te zetten in een groot en als regel zeer rendabel boom- gaardbedrijf, zonder dat het oppervlak behoeft te worden vergroot. De aanvraag voor uitbreiding staat thans open, men moet zich wenden tot het Bureau. P. V?. C., afdeling Tuinbouw^ Van Swietenstraat 2, Leeuwarden. Het vraagstuk van de landarbeid zal op de Volkshogeschool te Bakkeveen onderwerp van een studie-conferentie uitmaken. Deze conferentie wordt ge houden op 14 en 15 Juni. Hier komen dus boer en arbeider bijeen om dit be langrijke vraagstuk door te nemen. Za terdagavond zal het rapport betreffende het vraagstuk van de landarbeid worden behandeld, terwijl Zondagmiddag dr. Van der Wielen de trek naar het platte land zal behandelen. Het gastvrije Al- lardsoog zal zeer zeker velen tot zich trekken. Scherp heeft Washington daarom ook dat de Friese Kamer van Koophandel en 1 abrieken haar werkzaamheden aanving. Op een nader te bepalen dag zal dit feit worden herdacht en tevens zal een ge denkschrift het licht zien. kelijke uitspraak van de volkswil in.” bat de Ver. Staten slechts een steunactie voor West-Europa begon blijkt ook uit een uitlating van de voormalige ambas sadeur van de V. S. te Moskou, Bullitt, die in een rede zeide dat de Sovjet-Unie de rest van Europa alleen niet onder de voet liep omdat ze de militaire macht van de Ver. Staten vreesde. Hij riep de Britse en Franse regeringen op de vor ming van een Abonnementiprija: 1.25 per kwartaal bij voorultbetf llng Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 steun der Ver. Staten tot stand te bren- thans geldende hoge lonen wel gerecht- Frankrijk is het dit land echter thans mende^factor’ zodat naar andere stellig onmogelijk aan dit initiatief mee moet worden omgezien. Zo moet De hele wereld snakt naar dollars; zo als de boer in de afgelopen droogte- periode naar regen, en het wonder lijke is, dat de Amerikanen tot op ze kere hoogte wel bereid zijn aan andere landen te lenen of te schenken, doch er heel weinig voor doen om dip ande ren dollars te laten verdienen. Amerika beperkt nl. nog steeds de invoer uit andere landen door hoge invoerrech ten en andere lastige belemmeringen. Voor de vervaardiging van deze sier- men n.l. betrekkelijk weinig steenkool of andere energie en weinig grondstof nodig, doch men kan er veel arbeid in verwerken. Zelfs België, dat door zijn kolen- en ertsrijkdom zich tot een typisch indu strieland had ontwikkeld, heeft thans te weinig steenkool en kan daardoor niet voldoende industriële producten ductie van 341.000 ton in Maart ge stegen tot 359.000 ton in April. Of men deze verbetering zal kunnen vol houden hangt er echter van af of men Duitse en Amerikaanse kolen zal kunnen invoeren. Het oude liedje dus! In Duitsland wordt echter ook alles opgehouden door kolengebrek. Een Amlerik- delegate, die kort geleden Duitsland bezocht met het oog op de verwerking van katoen, verklaarde dat de Duitse industrie een heel be hoorlijke productie zou kunnen leve ren als er maar voldoende kolen wa ren. Deze kolen worden echter, volko men logisch, het eerst opgeëist door de landen, die het slachtoffer van Duitsland zijngeworden en deze landen bevinden zich nu voor een onoplos baar dilemma, want zij zouden die ko len zelf willen gebruiken, doch zij heb ben ook behoefte aan artikelen, die Duitsland met deze kolen zou kunnen vervaardigen. Frankrijk en België willen nu om hun kolenproductie te vergroten o.a. Itali aanse mijnwerkers laten komen, doch daar Italië in het geheel geen kolen heeft en Duitsland en Nederland na tuurlijk niet, zoals vroeger, kolen leve ren, heeft de Italiaanse regering er nu dit op verzonnen, dat zij het haar ar beiders alleen toestaat in buitenlandse mijnen te gaan werken, als in ruil een bepaald percentage van de kolenpro ductie aan Italië wordt teruggeleverd. Italië heeft op het ogenblik 2 millioen werklozen, waarvan dit jaar hoogstens 10 pet. kan emigreren naar Zuid-Ame- rika en het is dus mogelijk, dat een ander deel een plaats zal zoeken in de mijnen. Als het lukt krijgt de Italiaanse industrie dan weer een kansje om meer mensen aan het werk te stellen. En zo klinkt door heel Europa de roep om kolen. Communisten zitten, niet echter om een algemene chaos te veroorzaken, waaruit zij zou den hopen de macht in handen te krij gen, doch wel om de regering-Ramadier te tonen dat zij wijs zal doen weer com munisten in het kabinet- op te nemen. Hoe dit zij, men krijgt de indruk, dat de regering-Ramadier niet meer zo vast beraden optreedt als aanvankelijk en dat haar bedoeling is zonder veel kleer scheuren de eerste Juli te halen, de da tum waarop volgens belofte van reeds voorgaande kabinetten lonen en prijzen zullen worden herzien. Een oplossing voor Frankrijks moeilijkheden zal men ook dan echter niet vinden, omdat het land nu eenmaal een tekort aan levens middelen heeft en geen deviezen om in de nood voldoende te voorzien; een ver schijnsel dat zich in vele landen open baart, doch in Frankrijk en bijv, ook in West-Duitsland zwaarder drukt, omdat de boeren hun producten vasthou den ter ruiling voor andere goederen en geen Franse regering tot nog toe de moed heeft gehad deze aan te pakken. Langzamerhand gaat men er dan ook aan twijfelen of Frankrijk wel zonder schokken door de veroordeeld wat er gebeurde in Hongarije, dat nu gevolgd is dooi de arrestatie van de leider der oppositie in Bulgarije, dat oók sterk onder Russische invloed staat en door een protest der Roemeense op positie die het optreden van haar re- tuinbouw, gering veroordeelde, „die zich staande Over dit onderwerp heeft de heer W. houdt door de dictatuur van een min- Beunder van de directie van de Tuin- derheid welke voortgaat het land com- bouw te ’s-Gravenhage het licht doen munistisch te maken tegen de uitdruk- vallen. Hoewel de oorlogsjaren vooral voor de Nederlandse tuinbouw financieel niet ongunstig zijn geweest, zijn we toch in ander opzicht gedupeerd geworden en wel op het gebied van de techniek. Toch gelooft men aan de mogelijkheid van verbetering want de vraag naar tuin bouwproducten is nog steeds stijgende en ook het maximum van rationaliteit is nog lang niet bereikt. De spreker bracht echter de noodzakelijkheid naar voren van het kweken op de juiste grond en het gebruik van gezond zaai- en poot- goed. Ook gaf hij de raad bij het be mesten meer te letten op de kwaliteits verbetering dan op vermeerdering der Hoewel sociaal gezien de Gegeven de huidige toestand in vaardigd zijn, vormen zij toch een rem- 1 naar andere wegen er een te doen, terwijl de Britse regering enigs- betere arbeidsverdeling komen,” de zins zal aarzelen gezien het verzet in de chanisatie i-x crisistoestand waarin het onmiskenbaar verkeert, zal heenkomen en of het ten slotte niet uit zal lopen op een worsteling tussen de Labourpartij tegen al te eenzijdige oriën- bracht en het vervoerswezen móet'gron- Gaulle en de communisten om de macht, j tatie op de Ver. Staten. Zo lijkt het er dig verbeterd worden. Daarenboven zou waarbij het democratisch bestel ter zijde niet op, dat, hoezeer de tijd ook dringt men meer kunnen conserveren. Ook het Opening Fries Scheepvaart- Museum. Dinsdagmorgen vond ten stadhuize te Sneek in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de officiële opening plaats van het Friese Scheepvaart-Museum. De voorzitter, de heer J. Halbertsma, sprak een .speciaal woord van dank tot allen, die aan de opbouw van dit museum hadden meegewerkt. Mr. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin, nam hierna het woord en wees o.a. op het grote belang van de water wegen voor onze provincie en stond hier bij uitvoerig stil. Van de verdere sprekers noemen we nog de oud-commissaris der Koningin, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, bur gemeester Rasterhof, die nog een serie oude Spaanse munten toezei, de Rijks- adviseur voor Musea, mr. Lunsing Scheurleer en burgemeester Tjaberings namens de collega’s uit de omgeving (er waren twaalf burgemeesters uit omlig gende gemeenten aanwezig). Na afloop zaten de genodigden aan een diner in Amicitia aan, waarna men nog een rondvaart over de Sneker meer maakte. machines afgeleverd en zelfs de land bouw word getroffen doordat dit be drijf tengevolge van het steenkoolte- kort niet voldoende kunstmest en niet voldoende machines ontvangt. Dit te kort aan steenkool is er gedeeltelijk ook de oorzaak van, dat er nog steeds nog zoveel luxe prulletjes worden aan geboden inplaats van degelijke artike len. Daardoor kunnen de Europese landen voorwerpen heeft hun aankopen in Amerika niet betalen met eigen producten; zij moeten dus met contanten voor de dag komen en daar zij die niet hebben, moeten zij,’hoe wonderlijk het ook klinkt, in Amerika geld lenen om haar aankopen in Ameri ka te betalen. Ook van Amerikaans standpunt ge zien kan dit niet steeds doorgaan, want uitvoeren. Terwijl voor de oorlog Bel- op de een of andere wijze moéten die credieten toch weer terugverdiend worden. Het Amerik. bedrijfsleven is echter zo bang, dat het een deel van de binnenlandse koopkracht zou moe ten afstaan voor buitenlandse produc ten, dat de verruiming van de invoer nog Steeds een illusie blijft, ook al spre ken de Amerikaanse president, zijn mi nisters en leidende handelsfiguren zich nog zo vaak uit vóór vrije wereld handel. Zijn om deze reden de dollarcredieten in de grond van de zaak reeds niet ge heel gezond, erger is nog, dat de dol lar te duur is. Of geld duur of goed koop is, hangt af van de wisselkoers: zo kost een dollar ons op het ogenblik f 2.65. Deze koers is in het eind van de oorlog vastgesteld bij de overeen komst van Bretton Woods tegelijk met de koersen van ander geld. Een dergelijke vaste omrekenkoers heeft vele voordelen, doch men heeft over het hoofd gezien, dat de gelds waarde zich in verschillende landen wel eens op ongelijke wijze kon ont wikkelen, waardoor die vaste koers ei genlijk niet meer zou kloppen met de feiten. En dit is nu precies wat er ge beurd isNsToen het vorige jaar de prijs- beheersing in Amerika werd opgehe ven, vlogen de prijzen met sprongen omhoog, hetgeen wil zeggen, dat de koopkracht van de dollar verminderde. Als men een jaar geleden bijv, voor 100 dollar 6 stoelen en een tafel kon kopen, kan men nu voor datzelfde geld alleen maar zes stoelen krijgen; wilt U de tafel ook hebben, dan moet U er nog eens 40 of 50 dollar bij neertellen. Deze koopkrachtvermindering betreft echter alleen het binnenland, want de buitenlandse koopkracht van de dollar werd, dank zij die vaste wisselkoersen niet aangetast: voor een dollar ont vangt Amerika nog steeds f 2.65, ter wijl naar de koopkracht gerekend die dollar nog maar een waarde heeft van ongeveer f 1.80. Hét zou echter te veel verlangd zijn van het Amerikaanse be grip van eigenwaarde om te verwach ten, dat men de wisselkoers voor het Europese geld gunstiger en juister zou maken, overeenkomstig de feitelijke inflatie van dé dollar. Toch zou dat voor Amerika voordelig zijn, want de uitvoer zou daardoor enorm toenemen. De Amerikaanse financiers zien dit na tuurlijk wel in en daarom proberen zij langs andere weg tot een herstel van de juiste wisselwaarde te komen en wel door verlaging van de prijzen. Dat is echter bijzonder moeilijk, doordat daar mee loonsverlaging gepaard moet gaan en aangezien de arbeiders juist door middel van ruineuze stakingen hun loon omhoog gebracht hebben, zal de weg terug wederom ontzaggelijke loonconflicten opleveren. Het zonder linge van de huidige situatie is dus, dat een devaluatie van de „hardste munt” van de wereld het meest voor de hand liggend zou zijn. Hoe Amerika deze moeilijkheid zal op lossen, is voor ons echter niet het be langrijkste. Wij hebben slechts te ha meren op één aambeeld en wel, dat de dollar te duur is. Wil Amerika niet met volle vaart in de crisis schieten, dan moeten hetzij de Amerikaanse produc ten, hetzij de dollars goedkoper wor den aangeboden aan het buitenland. De (overigens zeer loffelijke!) over weging om Europa 15 tot 25 milliard te schenken, geschiedt, zo gezien, niet enkel uit liefde. Dan is er nog een andere voorname klacht in vrijwel alle Europese landen is, dat men niet vooruit kan wegens kolengebrek. De ijzer- en staalfabrie ken kunnen niet op volle kracht wer ken: daardoor wordt weer het bouw bedrijf geremd, worden er te weinig Bolswards Nieuwsblad 1 J. ten en anaere lasuye v uwi uc vcivaan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1