toekomst Een stad die leeft, bouwt aan haar Martinytoer I 1 Fan de door Nederland Nó. 47 43e Jaargang Streekblad voor We s t« en Z u I d w e 11 Friesland Uitgave van DruKKerlj Fa, A, J. O SIN GA Bol a ward a e Tj. de J. Dinsdag 24 Juni 1947 a a e s 1 I Met deze voorbeelden voor ogen bestaat het gevaar, dat de stemming in een klei ne plaats overgaat tot een zeker pessi misme. Men moet in dit geval echter niet te veel aandacht schenken aan de bedrij ven, die voor Bolsward verloren zijn ge gaan. De ondergang van een bedrijf kan veelal worden toegeschreven aan econo mische- en persoonlijke factoren, die het voor de latere onderzoeker zeer moeilijk maken een oordeel uit te spreken over de juiste oorzaak ervan. De vestiging van de Melksuikerfabriek bewijst weer eens te meer, dat een plaats als Bolsward wel degelijk in staat is bepaalde indus- triën binnen haar muren te huisvesten. Een belangrijk punt hierin is echter, of dergelijke bedrijven zich ook onder ver anderende omstandigheden blijvend in Bolsward thuis voelen. Het is daarom van essentieel belang, dat nauwkeurig wordt geanalyseerd aan welke voor waarden moet worden voldaan om dit te bewerkstelligen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) s Wiere warden In blyn hynder is better as X in leech helter. X Gaat men de ontwikkeling van de laatste 50 jaar na, dan blijkt daaruit, dat er ver schillende bedrijven, die in Bolsward ge vestigd waren, zijn verdwenen. De Ver- zekeringmij. „De Philantroop” kwam tot grote bloei, doch werd geabsorbeerd door grotere bedrijven. De steënindustrie is verdwenen, omdat de grondstof moest worden aangevoerd en men niet kon concurreren tegen de bedrijven, die langs de grote rivieren op de klei staan. Ook de olieslagerij is uit het economisch le ven van Bolsward verdwenen. Hoe staat het met de toekomst van onze stad? Deze vraag heeft een aantal voor uitstrevende inwoners van Bolsward be zig gehouden en de Bolswarder Belangen Gemeenschap heeft spontaan het initatief genomen tot een sociaal-economisch on derzoek, dat onder leiding van het Bu reau Hendriks en Monster te Amsterdam is uitgevoerd. Het onderzoek is van der mate belang en het rapport is van zulk een grote waarde, dat we er gaarne enige artikels aan wijden, waarin we met toestemming van de seer, van het B.B.G. tevens belangrijke gedeelten uit het rap port zonder meer overnemen. De bevordering van de welvaart is vol gens het onderzoek het hoofdprobleem bij het besturen van een bevolkingssa menstelling. Deze welvaart mag niet al leen in de beperkte zin van materiële welvaart worden gezien, doch het is ook van groot belang, dat men zijn aandacht wijdt aan de sociale- en de culturele be langen van de bevolking. De taak, die hierdoor op de Overheid wordt gelegd, is vooral na de oorlog belangrijk zwaar der geworden. De financiële omstandig heden maken de uitvoering van tal van urgente plannen zeer moeilijk. Daarom is de gedachte van de B. B. G. naar onze mening juist om, zonder daarbij op het terrein van de Overheid te willen komen, aanvullend te werken, waar de Overheid door haar beperkte mogelijkheden niet in staat is urgente verbeteringen aan te brengen. Het is naar onze mening volko men in strijd met de Nederlandse geest om aan de Overheid een taak op te dra gen, die de finesses van ons leven regelt. De zelfwerkzaamheid van een bevolking komt dan pas tot haar recht, indien er ook voor het particuliere initiatief moge lijkheden overblijven. Overigens moet men zich niet blind sta ren op de vestiging van nieuwe bedrij ven. Degene, die dit doet, moet onder de huidige omstandigheden van beperk te huisvesting, gebrek aan machines en Voor de Rode Kruis Landdag op 20 en 21 Juni is op de Goudsberg in Lunteren een enorm tentenkamp verrezen. Een oud vrouwtje in Twente gaf bij de volkstelling op, dat zij gepromoveerd was: Ze was 10 jaar op school geweest en nooit blijven zitten. Een slager te Zuidwolde leverde perzi ken in blik inplaats van meat and vege tables. Slechts 10 van de 110.000 aanvragers om een auto kunnen worden geholpen, aldus het parlement. Te Soest werd een meisje geschaakt Toen het verlovingsfeest in volle gang was haalde de vader zijn dochter terug, ook al trachtte deze zich te verbergen in buurmans schuurtje. Een rivierprik, een der laagst ontwikkel de vissoorten werd door een visser te Delft in een provinciale vaart gevan gen. grondstoffen, wel een zeer pessimisti sche kijk op de toekomst krijgen. Vele idéën, die in het bedoelde rapport op economisch gebied zijn genoemd, zullen vooral betekenis krijgen, wanneer men ze ziet als expansiemogelijkheden voor bestaande bedrijven. Wil Bolsward zijn taak als verzorgings centrum naar behoren kunnen vervullen, dan zal het nodig zijn, dat niet alleen de industrieel, doch ook de ambachts man, de groot- en kleinhandelaar en ook de beoefenaar van het vrije beroep tot de verdieping van hun werkterrein ko men. Het heeft geen zin te spreken over de vestiging van nieuwe bedrijven, wan neer niet de bestaande bedrijven het ge voel hebben, dat zij in Bolsward op hun plaats zijn. De ontwikkeling, die op het ogenblik geconstateerd kan worden, is dat er in derdaad vele bedrijven Bolsward verla ten hebben, doch anderzijds is er steeds iets voor in de plaats gekomen. Hieruit resulteert dus een stationnaire toestand. Juist op het gebied van het economisch leven is stilstand een achteruitgang en het is daarom van primair belang, dat men tracht de bestaande bedrijven in Bolsward vast te houden en daarnaast deze bedrijven tot verdere ontwikkeling te brengen of nieuwe bedrijven te stich ten. Men moet er vooral van overtuigd zijn, dat ieder bedrijf, dat Bolsward ver laat, een leemte achterlaat, die zeer moeilijk is aan te vullen. In een volgend artikel hopen we daarop terug te komen. Naar Engeland zijn 175000 kisten cham pagne, 15000 kisten witte wijn en 16000 kisten cognac uitgevoerd. Een zeevaartschoolleerling te Delfzijl had examenvrees en stelde zich daarom door inbraak in het bezit van de opgaven, hetgeen echter ontdekt werd, met het gevolg dat de bedoelde leerling van het examen is uitgesloten. De papiervoorziening valt weer iets mee. De dagbladen mogen voorlopig alle da gen blijven verschijnen. Bij het vinden van een projectiel op het vliegveld te Leeuwarden werd bij ondes kundige poging tot demontage één mili tair gedood en één gewond. De paarden voor de melkwagen te Olde- ouwer raakten op hol, maar ongelukken werden, dank zij het moedig optreden van de dochter van de melkrijder, die op de wagen sprong en de paarden in toom kreeg, voorkomen. In een onbewaakt ogenblik geraakte het 4-jarig zoontje'van de heer K. te Akkrum te water en verdronk. Bij het verjagen van vogels uit de boom gaard sprong het geweer van de land bouwerszoon Van Reekum uit elkaar en verwondde deze ernstig in de borst. Te Franeker is het 2-jarig zoontje van de heer Bruinsma te water geraakt en verdronken. Bij de spoorbrug te Zaltbommel stortte een stelling waarop 6 schilders, 17 me ter omlaag. Eén was op slag dood, de vijf andere ernstig gewond. Een Amerikaanse dame las in de krant dat tengevolge van het bombardement de kattenstand te Vlissingen gedecimeerd was. Prompt stuurde zij een doos met moederkat en twee jongen, die inmiddels in goede welstand zijn gearriveerd. „Zoutje” de jonge zeehond, die enige kinderen vonden op het strand te Zou- telande, een badplaats op Walcheren is ten geschenke gegeven aan Artis. Een chauffeur uit Dordrecht reed een brandende tankauto uit een garage vol benzine. Hoewel hierdoor twee woon huizen in brand geraakten, werd door deze moedige daad erger voorkomen. Een dief van een brandkast te Helmond werd door een rechercheur doodgescho ten, toen hij de buit met behulp van een collega op een wagentje uit het kantoor rolde en geen gehoor gaf aan de som matie om stil te staan. Daar de maalderijen thans te veel ver dienen, zal het brood volgens de minis ter spoedig goedkoper worden. Een lijk werd opgevist uit het Ijsselmeer door het vrachtschip „Paul Kruger” (Meppel-Amsterdam), vermoedelijk het laatste slachtoffer van het onlangs ver ongelukte zeiljacht. Prins Bernhard heeft het Presidentschap aanvaard van het Erecomité, dat ter ge legenheid van het Beroepsvervoercon- gres werd gevormd. Het handelsaccoord met Bulgarije is ge parafeerd. Wij krijgen: medicinale plan ten, vruchtenpulp, wijn, brandewijn, ge droogde pruimen enz. en voeren uit: landbouwzaden, bloembollen, pootaard- appelen, visconserven. De twee vleesloze dagen in de restau rants, smulletaria’s e. d. zijn voortaan Dinsdags en Vrijdags. Radio’s troef. De Niwin wil 300 radio toestellen naar Indië zenden voor een zame militairen. Een verpleegster te Amsterdam werd door haar voormalige verloofde neerge slagen, nadat bij een poging tot moord de revolver tot driemaal toe geketst had. De dader meldde zich zelf bij de politie aan. De Mijn Maurits had dezer dagen twee ongelukken met dodelijke afloop te mel den. Getroffen door een lift en door een kolenwagen verloren de houwer P. Smeets en de arbeider P. Rose het leven. Nu de sigaren van de bon zijn, begint er een levendige smokkelhandel in dit arti kel aan de Duitse grens op te bloeien. Een kunstmatige nier werd uitgevonden door de dokter van Kampen, n.l. dr. W. J. Kolff, die nu in verband hiermee een tournee door Amerika maakt. 1000 Schoolkinderen zullen op 4 Novem ber op Walcherende eerste bomen plan ten. 91000 Engelse sigaretten zijn te R’dam in een huis aan de Tolhuisstraat in be slag genomen. Bij een brand in de schuur van D. Grin te Julianadorp zijn twee kinderen, die daar speelden in de vlammen omgeko men. De Kamer van Koophandel heeft de Mi nister gevraagd het rijden op Zondag weer' vrij te laten. Het kerkgenootschap der Z. D. Adven tisten in Nederland hield van 13 tot 15 dezer een congres in Gebouw Bellevue te Amsterdam. Te Marum is een evacué uit Amsterdam, die daar was blijven wonen, door de electrische stroom gedood. De inwoners van Tiel hadden een mee valler, toen veel verloren gewaande goe deren, die destijds door de Duitsers wer den geroofd, werden teruggevonden. Een zeer tragisch geval deed zich voor bij de grens te Winterswijk. Een zoon van boer Spranger kwam na 7 jaar on verwacht uit Rusland terug en klopte aan. De vader, die juist bezig was een koe te slachten, meende dat het een controleur was en schoot zo zijn eigen zoon dood. Hij herkende het lijk niet en wierp dit in de gierput. De documenten van het Ministerie van Buitenlandse Zaken keren nimmer te rug. Ze zijn in Duitsland verbrand. Gaan we de geschiedenis van de stad Bolsward na, dan zien we Bolsward om streeks 1200 als stad gelegen aan de Middelzee. Het verheugt zich in een zeer drukke scheepvaart en één van de hoog tepunten in het economisch leven van Bolsward is zeker geweest, dat het in 1422 tot Hanzestad werd verklaard. Er was een flinke export van de producten der wolkammerijen (laken, baai, karsaai e. d.) en er waren pottenbakkerijen. Helaas, de Middelzee slibde dicht en Bolsward werd een landstadje. Wel was er nog langen tijd een belangrijke boter en kaasmarkt, waren er wol- en sajet- fabrieken, steen- en. pannenbakkerijen en kon het zich verheugen in een belang rijke handel, doch langzaam werd het overvleugeld door Sneek, de tweede stad van Friesland. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per A.m. Giro 87926 De stad Bolsward mist in vele opzichten natuurlijke factoren, die haar als vesti gingsplaats aanlokkelijk maken. Dat be tekent echter niet, dat men daarom pes simistisch moet zijn over de toekomst. Het betekent wel, dat men door een doel bewuste actie en eendrachtige samen werking veel zal kunnen bereiken. Het rapport beoogt een overzicht te geven van de mogelijkheden, die er op verschil lende gebieden zijn. De waarde ervan ligt vooral in het feit, dat men op het ogenblik de inventaris heeft opgemaakt van de idéën, die in en buiten Bolsward leven, ter verhoging van het maatschap pelijk leven. Hierin ligt echter ook een begrenzing van de waarde van dit rap port. Men zou kunnen zeggen: het is de theorie. Wil het rapport met succes wor den bekroond, dan zal er zeer veel aan dacht moeten worden besteed aan de uit voering van de geopperde idéën. Gezien de actieve bevolking, gezien ook de re sultaten, die de B.B.G, behaalde wat be treft de instandhouding van de Rijks- zuivelschool, hebben de samenstellers van het rapport daarin het volste ver trouwen. de skuorre wol brüke foar it materi- ael en linkendewei kin men dan in aparte bergromtè meitsje. Fansels men moat fakkennis ha, mar oan de oare kant, yn de earste tiid binne de beammen noch lyts en is it wurk, it skjinhalden en it snoeijen, it spuitsjen en it plökjen tige maklik. It wurk leart syn master en goeije foarljoch- ting fan de side fan de Rykstünbou- konsulint en syn assistenten is men wis fan. Derby komme dy minsken alhiel sünder kosten foar de kweker. Yn de dong en binammen de jarre, dy’t men yn it bidriuw hat, kin men weardefolle hulpmiddels fine foar it krêftich groeijen fan it beammeguod. De lege stallen yn de earste hjerst- moannen binne foar de fruitkweker goud wurdich, in prachtich koel plak. En sa binne der wol mear dingen. It soe in ding 'fan bilang wêze as hjir yn de neiste omkriten ris in fruitbi- driuw stifte waerd, sadat de boe ren hjir ris mei eigen eagen sjen koe ne, hwat soks wêze kin. Fryslan is op dit gebiet efteroan kommen en it is in died fan great maetskiplik bi lang, dat de Fryske Maetskippij fan Lanbou yn in resinte publikaesje der op oanstiet, dizze kou nou ris by de hoarnen to nimmen. Hwant it plant- sjen fan fruchtbeammen is nou oan 31 Des. ta wer frij foar dejingen, dy’t dat oanfreegje by it Bureau fan de Provinsiale Fiedselkommissaris to Ljouwert, ófd. Tünbou. It liket my ta, dat dizze saek ek foar it Ge- meintebistjür, foar de Stiftingen yn ’e stêd en foar allegearre, dy’t har eigen krite omheech en foarüt bringe wolle, tige de muoite wurdich is. Hokfor jonge keardel set hjir de skouders ris mei under. Men hoecht allegearre net nei Canada, ek hjir is foar harren, dy’t wolle en initiatyf hawwe, jit wol in takomst to meitsjen. Folie kar is hjir net, mar dit is in saek, dy’t wy mei oertsjüging oan alle flinke jonge boeren yn omtinken jowe. De fruitteelt is in bidriuw, dat hjir op 'e klaei best wol, der binne biwi- zen foar. Net allinnich op ’e savelige groun om Arum hinne, mar ek yn Easterein, Snits en hjir yn ’e stêd: Boalsert. Derby kin in flink bidriuw oanlein wurde op ien stik lan. Twa, trije H.A. is genóch om in jong pear in bidriuw to jaen, hwer’t hja wurk en brea yn fine. It moderne fruitteelt- bidriuw is tige arbeidsyntensyf, it hiele jier troch hat men der oanslach en it moaiste is, dat it wurk foar in great part fait yn in tiid, dat de greid- boer it net drok hat. Op it foarste plak is der in bulte winterwurk, it snoeijen, it spuitsjeh, it omintsjen, it plantsjen, giet allegearre yn ’e lette hjerst of yn de winter. Foar de kij yn it lan kinne, is it measte wurk dien, yn ’e üngetiid is der hast neat to dwaen, towyl de tiid fan plokjen komt as it measte wurk op 'e buorkerij dien is of to- minsten net meat op ’e neil barnt. In oar ding is, dat dit bidriuw sa moai oanslüt by de Fryske greidboers- pleats. Fan aids wie der faken in flink apelhóf by de pleats. Mar as de beammen net goed forsoarge wurde, dan rint it üt op in greate wyldernis. En de goeijen net to nei kommend, mei men sizze, dat it dermei yn it ginnerael tige suterich liket. Hwant ien ding moat men goed yn jin opnimme, der heart fakkennis ta, om in modern fruitbidriuw op to set- ten. It is in fak wurden linkelytsen en men moat it sekuer leare. Dy’t mient, dat it mei it keapjen en plant sjen fan de beammen en by need mei it bidongjen of bijarjen klear is, moat der nea mei bigjinne. It is forgoed in apart fak, dat men leare moat, sawol yn theory as yn de praktyk. De kar fan de beammen, de kennis fan de ünderstammen, it snoeijen, it intsjen en omintsjen en bi nammen de bistriding fan alderhan- ne soarten fan skimmelsykten en skealike ynsekten, freget in aparte oplieding. Mei rommel hoecht men tsjintwurdich net mear op 'e merk to kommen. Men moat kwaliteitsguod leverje.... en dat kin tige skoan. Mar nim dan ek ris de foardielen. Op man- nich pleats binne mear jonges, as dat der minsklikerwize boer wurde kinne. Dochs hawwe hja it boere-aerd. Soe der net alles foar to sizzen wêze, dat ien fan harren, dy’t er it measte foar fielt, in pear jier nei it fruitbidriuw giet en yn dy tiid meiiens in fruit- skoalle folget. Hwat is it in prachtbi- driuw, sa’n wiid apel- en parrehöf fan in pounsmiet of seis, saun. Hege beammen oan trije kanten om de stoarmige boppewinen to kearen, in fikse hage foar de lege, tichte winen en derbinnenyn in wrald fol groei en wielde fan fruchten. Men moat it sjoen hawwe yn Gelderlan, Utert en Sud-Limboarch yn it wide prachtige Sieuwske lan om der nei üt to sjen, dat us Fryske pleatsen foar in diel ek dizze teelt oanpakke woene; om der har boere-aerd, har leafde foar hwat groeit en frucht jowt, yn üt to libjen. Dit is gjin pielderij, hwer’t men de noas foar oplükt, dit kin wurde in prachtich bisit en.... in bisit, dat hege rinte opsmyt. In great foardiel is ek, dat it bidriuwskapitael lang sa heech net is as hwat in greidboer ha moat. As men it op eigen pleats bigjint, hoecht men mar ien stik lan to mis sen. It oanskaffen fan in pear hün- dert fruchtbeammen kostet like folie as in pear kij. Yn it earstoan kin men Door kortsluiting is te Hengelo een pen sion uitgebrand. Het rieten dak stond onmiddellijk in lichte laaie., Een wervelwind woedde in de omge ving van Waalwijk. Het hooi werd op gezogen en over de daken en straten verspreid. Een slechte Üngetider zo’n wervelwind. Ook te Blija, in het hartje van de aard- appelcultuur is de coloradokever reeds geconstateerd. Twee Nederlandse meisjes die in Zwe den op weg waren naar Munksund wor den sedert 30 Mei vermist. Dwaze antwoorden werden soms bij de Volkstelling gegeven. Op de vraag: In welke betrekking staat ge tot het hoofd van het gezin? antwoordden sommige vrouwen: Vrij goed, gaat wel en enkelen slecht of bar slecht. Volgens de Bildt zal Juli 0.7 gr. kouder zijn dan gewoonlijk. Vacantiegangers blijven echter optimist: de Bildt slaat de plank wel eens vaker misl De Anjerdag zal dit jaar worden gehou den op Maandag 30 Juni. De opbrengst van de verkochte anjers A f 1.p. stuk komt ten goede aan het Prins Bern- hard fonds. Wegens dienstbodengebrek neemt Am sterdam een proef met 50 Baltische meisjes. Daar zit wel wat in! Op een schoolreisje naar de pyramide van Austerlitz schopte een leerling te gen een projectiel en werd zwaar ge wond. Op de internationale textielbeurs in Ame rika biedt Nederland prima costuums aan. Hoe is het mogelijk! Het geallieeerde soldatenkerkhof, achter het Venlosche ziekenhuis wordt voort durend ontwijd. Bloemen, vazen en zelfs aangebrachte foto’s worden gestolen. De Tribunalen zullen nog dit jaar wor den opgeheven. Een kano op de Maas sloeg om en de inzittende een 23-jarige Pool, anders een voortreffelijk zwemmer, verdronk. Staphorst en Giethoorn zijn door een buitenlandse filmmaatschappij op de prentrol vastgelegd. Dieven „kraakten” de Zuivelfabriek te Scharnegoutum. De buit bestond uit bonnen, y- In Zuid-Limburg zitten veel gezinnen zonder aardappels. De oude zijn op en de nieuwe nog te duur. Bolswartls Nieuwsblad 1 1 2 1 2 1 i i 2 3 3 1 5 2 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1