De Prins van het verzet 3 m r r Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek N viert zijn verjaardag Ut I No> 48 43e Jaargang Vrijdag 27 Juni 1947 West- en Zuidwest Friesland Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa, A, J. O SIN GA - Bol sward 4 n) «j- JD en 3N 1 Frankrijk dat ook niet? Daar is de bodem van de proteststakingen uitgebroken. Maar stakingen zijn er el- Illegaal strijder herdacht Een sobere, indrukwekkende plechtig- ral, -an De plaats, die Prins Bernhard reeds se dert meer dan tien jaar in het hart van ons volk inneemt, is daarin vooral ge durende de laatste jaren, de harde jaren van de oorlog, verankerd. Toen immers leerde het Nederlandse volk zijn Prins kennen van een nog geheel onbekende zijde, toen leerde men hem waarderen, hoogachten, liefhebben als een man met vaste wil, onze eigen Prins, die vastbe sloten, zonder aarzelen en zonder enige verzwakking trouw bleef aan de eed, die hij eenmaal had afgelegd aan Ko ningin en vaderland. De rol, die Prins Bernhard heeft ge speeld in het verzet, de stuwende kracht die hij alle jaren van de oorlog door is geweest voor de mannen van de Binnen landse Strijdkrachten, het symbool van Vrijheid en Gerechtigheid dat hij voor hen werd, dat alles zal niet licht, zal nooit vergeten worden. De grondslagen voor de doortastendheid, de energie en de strijdvaardigheid, die hij in die donkere jaren' aan de dag ge legd heeft, zijn terug te vinden in de jaren van zijn jeugd, toen hij onder voor treffelijke leiding zijn karakter wist op te bouwen tot die kracht en onverzette lijkheid, die gedurende de oorlogsjaren van zo’n groot belang voor ons volk zijn geweest. Door deze eed verbond Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld zich voor zijn le ven aan Koningshuis en Vaderland, wei nig vermoedend, dat deze eed weinige jaren later dermate beproefd zou wor den. „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpe mij God Al machtig I” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) schatkist bereikt en heeft de regering een reeks wetsontwerpen moeten indie nen welke haar aan 137 milliard francs moeten helpen. De politiek van de prijs en loonstop is er mislukt, verschillende financiële steunregelingen komen thans te vervallen, het is te vrezen dat de men sen met bescheiden inkomens nog zwaar der onder druk zullen komen dan tot nu toe. Het is echter te vrezen, dat ook deze maatregelen niet zullen helpen en dat alleen buitenlandse hulp en speciaal Amerikaanse een ineenstorting kan voor komen. Voor Frankrijk zal Marshalls plan geen uur te vroeg komen. De Fran se nationale vergadering heeft dan ook 't kabinet-Ramadier bij de stemming over de regeringsvoorstellen niet ten val gebracht, al hebben de communisten er Zich hevig tegen verzet. Een ernstige waarschuwing tot de wereld richtte het orgaan van EN Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per «>m. Giro 87926 .v. >p- ie- :ro- er en der trs; nes erd eri lange speer nauwelijks tegen de razen de beesten verdedigen. De Prins nu heeft met zijn vriend Hein! Langenheim en een paar Engelsen zo’n jacht meegemaakt, 's Nachts werd er een kamp opgeslagen en in tenten geslapen. Na enkele dagen slaagde Prins Bernhard er in een prachtexemplaar, een nestor onder Marokko’s wilde zwijnen neer te vellen, waarmede hij een van de voor deze jacht uitgeloofde prijzen had ge wonnen.” Enkele dagen later tijdens een „Oymka- na”, een vermakelijk sportfeest, dat in de omgeving van Tetuan werd gehouden bewees onze Prins opnieuw, welk een vaardig ruiter en handig sportsman hij is. In een der nummers van het program ma, waarbij de deelnemers te paard in volle galop een bal in een emmer moes ten werpen, won hij zelfs de eerste prijs. De jongeling Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld is gerijpt tot man, Bernhard, Prins der Nederlanden, en de karakter eigenschappen, die zich in zijn jeugd hebben gevormd, zijn in de donkere jaren die achter ons liggen wel zeer po sitief naar voren gekomen tot heil van ons land, van. ons zelf. Prins Bernhard, de Prins van het verzet! Practisch. Het denkbeeld van Wallace dat Truman en Marshall Stalin en Molotoff in een conferentie te Berlijn dienden te ont moeten, heeft plaats moeten maken voor het veel minder opzienbarende maar veel practischer besluit van Engeland, Frank rijk en Rusland om Bevin, Bidault en Molotoff in een conferentie op heden, Vrijdag, te Parijs bijeen te doen komen, om over Marshalls plan betreffende Ame rikaanse hulpverlening aan Europa te spreken. Practischer, omdat de geschillen tussen Amerika en Rusland nog zo groot en talrijk zijn dat men van een bijeenkomst der staatshoofden nauwelijks veel direct resultaat zou kunnen verwachten. Een ontmoeting tussen de genoemde minis ters echter over een concreet idee als de Amerikaanse hulpverlening biedt enige kansen tot een gezamenlijk optreden, waaruit dan misschien een groeiend be grip voor eikaars bedoelingen en moei lijkheden zou voortvloeien en dus een geleidelijke verbetering in de onderlinge betrekkingen, welke haar invloed op de verhouding tussen de Ver. Staten en Rusland ook niet zou missen; maar ook in dit geval blijven de moeilijkheden zeer groot Wel heeft Molotoff de uitnodiging om naar Parijs te komen aangenomen, maar dat biedt geen zekerheid dat men het ook eens zal worden over een Europese samenwerking, welke het de Ver. St. mo gelijk zou maken de voorgenomen steun aan geheel Europa te verlenen. Men kan zich eigenlijk nog niet goed voorstellen hoe de Am. regering het Congres er toe zal krijgen heel Europa steun te verle nen, zelfs al zou dat Europa zekere graad van economische samenwerking hebben bereikt, wanneer de Ver. Staten niet te vens zekere politieke garanties der Rus sen ontvangen, die het Congres over tuigen dat degenen die het heden steunt niet morgen zijn vijanden zullen zijn. Er ligt dan ook veel duisters in de gehele ontwikkeling van het plan. Temeer omdat Clayton, de Amerikaanse plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken voor de af deling economie die thans in Europa is om bij de hand te zijn als de conferentie der drie ministers te Parijs aanvangt, enige dagen voor hij naar ons werelddeel kwam, verklaarde, dat als de Sovjet unie meedoet het niet als ontvangend doch als bijdragend land zal worden beschouwd. Dat wil dus zeggen, dat de Amerikanen van oordeel zijn dat Rusland minder hulp van Amerika zou behoeven dan wel zelf hulp aan bijv, andere Oost- Europeese landen zou moeten verlenen vooral in de vorm van landbouwpro ducten waardoor de taak van Ame rika zou worden verlicht. Als we de brief lezen, waarin Molotoff de uitnodiging van Bidault en Bevin aan neemt, krijgen we de indruk dat de Rus sen een heel ander idee hebben van het plan Marshall. Molotoff schrijft immers dat het herstel van het economische le ven der Europese landen zeer verge makkelijkt zou worden indien de Ver. Staten wier productievermogen verre van verminderd te zijn in de oorlog nog is toegenomen, hierbij hun steun zouden verlenen. Men voelt achter deze Maatschappelijk werk. De Studiecommissie voor Maatschappe lijk Werk kwam, naar wij vernemen, een dezer dagen met haar arbeid gereed. Haar rapport wordt thans gedrukt en zal binnenkort ter kennis van de op het on derhavige gebied werkzame organisaties en instellingen worden gebracht, om daarna in een vijftal vergaderingen van belanghebbenden in de provincie te worden besproken. Ten aanzien van de vraag of een coör dinerend orgaan van samenwerking ge wenst is schijnt het een bevestigend ant woord in te houden. Het gratis verkrijgbare rapport kan reeds nu door bij het maatschappelijk werk betrokken organisaties etc. bij het Secre tariaat der commissie, Weerd 11 te Leeu warden worden aangevraagd. Hittegolf. Een Amerikaans ingenieur heeft patent genomen op een uitvinding, die de broekspijpen tijdens een hittegolf tot „oasen van koelte” zal maken. Het sy steem is heel eenvoudig: voor de broek zakken wordt in plaats van stof een soort nylon-gaas gebruikt, dat duurzaam is, onbrandbaar en vol kleine gaatjes. De lucht, die in de broekspijpen opstijgt, wordt door het flapperen van de pijpen via het nylongaas er weer uitgedreven, zodat een voortdurende circulatie van verse lucht ontstaat. De uitvinder heeft de deugdelijkheid van zijn uitvinding gecontroleerd door mid del van een broek, waarvan de ene zak van nylongaas en de andere van gewone stof was gemaakt. Hij deed in elke zak een thermometer. De temperatuur in de zak-met-luchtverversing was drie tot vijf graden lager dan die in de andere zak. Zijn ervaring beschreef hij aldus: „Het is of je met je blote benen in een zee- briesje staat!” Voor politieke heet hoofden een ware uitkomst. Wie re wurdent Men moat bqlje mei de hounen 1 mei hwa’t men qn ’e bosk is. >aoicx2ioeofoiofcxz*2ö loet zak een Noren schijnen te aarzelen, die Amerikaanse steun te accepteren als ze alleen aan West-Europa zou worden gegeven. Als buren van Rusland schuwen ze alles wat naar een Westers blok riekt en zij willen de Ver. Naties zien ingeschakeld. Maar zelfs de linkervleugel der Engelse arbei derspartij is van oordeel dat er een eind aan tegemoetkomendheid jegens de Rus sen moet komen. Dat bleek bij en na het debat vorige week in het ders ook; in Frankrijk nu zeer uitgebrei de; voorts in België, Engeland en ook Italië waar ze o.a. een protest heten te gen terrorisme jegens communisten ge pleegd, doch ook een uiting van verzet schijnen tegen de regering-de Gasperi, die thans uitsluitend uit chr. democra ten bestaat. In de Amerikanen zullen er natuurlijk weinig voor voelen mee te helpen het Russische productie apparaat snel weer te herstellen, zolang zij er niet zeker van zijn dat Moskou geen vijandige bedoelingen koestert en ook daarom zouden zij de Russen maar liever een bijdragende inplaats van een ontvangende rol willen laten spelen. Als iedere grote conferentie t)t nog toe ge houden, bestaat dus ook voor die te Parijs zeer groot gevaar dat ze zal stran den, maar bij alle betrokken staatslie den zal thans wel het besef leven dat deze bijeenkomst beslissend zal zijn. Alle tekenen wijzen er op dat Europa snel moet worden geholpen, zullen er geen grote moeilijkheden ontstaan. En West-Europa zal niet bereid zijn als prijs voor een onder alle omstandigheden vasthouden aan de samenwerking met Rusland, het verlies van royale Amerikaanse steun bij haar opbouw te betalen, ook al is die steun zeer zeker in Amerika’s eigen be lang, dat voor een crisis van overpro ductie staat. Alleen de Russische zóne van Duitsland wordt een centrale rege ring opgezet, blijkbaar een tegenzet te gen de Am.-Engelse centralisatieplannen in W.-Duitsland. Na veel zorgwekkends komt uit de we reldpers ook een bericht van andere aard tot ons. Het betreft een eventuali teit bij een had. De Marokkaanse wilde zwijnen staan bekend als zeer venijnig en vecht lustig en tijdens de jacht op dit wild zijn er ook al heel wat ongelukken ge beurd. De jagers, die er te paard op uittrekken, om in het dichte oerwoud en vooral in het verraderlijke struikgewas de vlugge dieren te verschalken, zijn al leen maar gewapend met een lange speer en mogen geen geweren of pistolen bij zich hebben. Bij deze jacht komt het dus niet alleen er op aan ’n bekwaam ruiter te zijn, doch men moet ook over een be hoorlijke mate van moed en handigheid beschikken. De listige zwijnen moeten met een speerstoot onschadelijk worden gemaakt. Als men ze mist of verwondt, ontstaat er een hachelijke toestand, want dan worden ze woest en vallen de paarden aan, wie ze maar al te dikwijls met hun scherpe kromme slagtanden de buik openrijten. Wordt de jager van zijn paard geworpen, dan verkeert hij in ernstig levensgevaar, want hij kan zich met de heid vond plaats in de hall van het Pro vinciehuis. Op 18 Augustus 1944 was de commies Bernard ten Hulscher te Vught door de Duitsers om het leven gebracht. Te zijner nagedachtenis werd een ge denksteen onthuld, bij welke plechtigheid enkele familieleden, de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten, het Col lege van Gedeputeerden en vele anderen tegenwoordig waren. Nadat de heer Lint horst Homan de dode dankbaar had her dacht, een bureaugenoot het gedicht „De Achttien Doden” had gedeclameerd, werd door een vriend en medestrijder uit de bezettingstijd de gedenksteen onthuld een tegel, gebakken uit Friese klei, als symbool van de onverzettelijke aard van de Friese illegale strijd. Een Dr. Joost Halbertsma-Prijs. In de vorige Statenzitting is ingesteld de Gysbert-Japicxprijs en thans komen Ge deputeerde Staten met het verheugende voorstel om een Dr. Joost Halbertsma- priis in te stellen, waartoe in de laatst gehouden zitting de wenselijkheid was uitgesproken. Gedeputeerden zijn ook tot de mening gekomen, dat in de bijzondere waarde, welke het werk van de auteurs op de terreinen van de geschiedenis en de gea- kunde van Friesland voor de volkscul tuur kan hebben, voor de overheid in derdaad een aanleiding ligt, in stoffelijke vorm van haar belangstelling blijk te ge ven. Wij verheugen ons over dit voor stel, omdat het instellen van deze prijs een tweeledig doel beoogt, n.l. het aan moedigen van de auteurs en het van officiële zijde doen blijken van waarde ring voor verdienstelijk werk op ge noemde terreinen tot stand gebracht. Daar het hier gaat om een meer gespe cialiseerd onderwerp zal het reglement zinsnede eigenlijk al een Russische ar gumentering, dat het Russische produc tievermogen juist in het bijzonder door de oorlog geleden heeft en inderdaad is dat door de Duitse vernielingen en roof zo en dat Rusland dus wel de gelijk steun behoeft. Maar de Een andere gelofte. Een jaar of tien daarvoor had de jonge Prins een andere gelofte afgelegd, die van evenveel belang zou blijken voor zijn later leven. Dat was bij de openbare belijdenis van zijn geloof in het Evan gelie, waarna zijn vader de gedenkwaar dige woorden sprak: „Vandaag heb je voor God de belofte afgelegd, dat je zelf de verantwoording op je wilt nemen voor een nieuwe, Christelijke, reine le venswandel. Vergeet dat nooit, mijn jon gen, en weet dat in dagen van verzoe king alleen een rotsvast geloof ons over de klippen van de aardse levensweg kan heenheipen. Lees iedere dag je Bijbel, hij is de bron van alle waarheid en wijs heid. Twee heerlijke gaven Gods zijn je op je levensweg meegegeven, mijn kind: je hart van goud en je helder verstand”. De eerste woorden, die Bernhard sprak zo men weet werd hij geboren te Jena op 29 Juni 1911 zijn wel zeer merk waardig geweest. Onder de hoede van een Chinese nurse, Nana, groeide de kleine Prins op in de heerlijke omgeving van het oude slot Woynowo (Recken- walde), Bernhard was zo aan de Chi nese kinderjuffrouw gehecht, dat tot de wel zeer grote en begrijpelijke verba zing van zijn vader en moeder de eerste woorden.in ’t Engels werden gebrab beld! het Vaticaan de Osservatore Romano, dat betoogde dat de democratische landen en Rus land het onderlinge vertrouwen dienden te ontwikkelen, Rusland moest ophou den satellietstaten in O.-Europa te vor men, Amerika met het schermen met de atoombom en men moest de eigen ideo logieën niet als export-artikel beschou wen; beide stelsels zouden dan naast el kaar kunnen bestaan. Of deze waarschu wing ter harte zal worden genomen is een andere vraag. Steeds scherper spitst zich de anti-communlstlsche houding in de Ver. Staten toe. In die mate zelfs, dat men ze gebruikt om ook gewaarborgde rechten der arbeiders aan te tasten. Zowel Huis van Afgevaardig den als Senaat hebben nu de Arbeidswet aangenomen, die deze rechten aanzien lijk beknot. Truman sprak zijn veto over die wet uit, doch hmet Congres overstem de dit. Het gevolg is grote onrust in de Am. arbeiderswereld, reeds zijn de eerste grote Moed en handigheid. Hoezeer deze sportieve opvoeding van belang is geweest voor de vorming van zijn karakter moge nog wel afgeleid worden uit het verhaal dat wordt gedaan in het gedenkboek Oranje-Nassau Meck- lenburg-Lippe Biesterfeld. „In de zomervacantie 1934 ondernam de Prins met zijn vriend Langenheim een reis naar Marokko, waar hij bij de ouders van laatstgenoemde te Tetuan twee maanden logeerde. Bij die gelegenheid nam de Prins deel aan een van de be roemde jachtpartijen op wilde zwijnen. Dat was een gevaarlijke onderneming, temeer daar Prins Bernhard, ofschoon er jagersbloed door zijn aderen vloeide, op dit speciaal gebied nog geen ervaring Sportieve jeugd. De jeugd van de Prins is zeer sportief geweest. Niet alleen dat hij veel aan sport deed tijdens de jaren, die hij door bracht op het gymnasium te Züllichau, op het Arndt-Gymnasium te Berlijn en tijdens zijn studie aan de Universiteit te Lausanne, maar vooral gedurende zijn vacanties kon hij zich volop aan zijn sportieve genoegens wijden. Reizen in de winter naar Beieren, waar hij met hart en ziel de wintersport be oefende, zouden hem later zijn grootste geluk doen vinden. Vieren wij dit jaar de Witte Anjerdag als nooit tevoren. Eigen Vervoerders vergaderen. In 1940 werd opgericht de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Orga nisatie, ter behartiging van de vervoers- belangen van het bedrijfsleven. Het ini tiatief hiertoe was genomen door tal van Werkgevers-organisaties en Bonden. In het begin van de oorlog kwamen de be langen van het eigen vervoer in het ge drang, want op 15 Juni 1940 werden de richtlijnen uitgegeven, dat eigen vervoer alleen zou worden toegestaan voor ge vallen, waarin het vervoer door beroeps vervoerders niet kon geschieden. Eerst op 26 Mei 1941 werd de organisatie of ficieel erkend. Dezer dagen is de eerste ledenvergade ring gehouden van het district Friesland, dat reeds 1300 leden telt. In een inleiding door de algemeen voorzitter Mr. F. E. Spat gehouden, zeide deze, dat de ver- voerscoördinatie over de gehele wereld een voorname rol speelt. E. V. O. wordt thans gekend bij de voorbereiding van maatregelen door de overheid. De chef van de technische dienst Ir. Fick deelde het een en ander mede over de toestand van het materiaal, waarbij hij er op wees, dat de geringe invoer van wagens niet te wijten is aan het devie zenvraagstuk. We denken, dat we in Amerika heel wat kunnen krijgen, maar niets is minder waar. Uit Amerikaanse dumps kregen we 4072 wagens, door aankoop in Amerika 18000. uit de Dee- len 11000 dumpwagens en voorts door invoer 2400 nieuwe wagens. Blijkens de registratie van het R.D.M. waren van de 3200Q 'wagens 14000 ouder dan 1935 en minstens de helft ouder dan 11 jaar. Hij deelde voorts mede, dat de benzine prijs waarschijnlijk zal worden verhoogd en dat deviezen beschikbaar zijn gesteld voor autobanden. Men moet zich echter nog niet blij maken, want de achter stand bedraagt maar 23000. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat er op het ogenblik geen sprake is van een voornemen de benzineprijs te verhogen. Een tweede Friese team zal naar Indonesië worden uitgezonden en dus.moet er weer geld op het kleedje komen. Voor dit doel is deze week in onze provincie een collecte ge houden en we weten het allen, het geld voor dit doel gegeven, is meer dan nut tig besteed. Wij, Friezen, mogen er trots op zijn, dat onze provincie de enige is in ons land, die op eigen kosten een Roode-Kruis-team kon uitzenden. Engelse Lagerhuis over de buitenlandse politiek gehouden. Bevin had het daar, enige uren nadat hij en zijn Franse collega hadden besloten Molotoff naar Parijs uit te nodigen, al zeer kras gezegd: „Mijn eerste zorg bij de besprekingen over dit geval is spoed; ik heb zes weken te Moskou doorge bracht met te streven naar een regeling en ik wil part noch deel hebben aan een vertraging van het economisch herstel van Europa door haarkloverijen, gekib bel over procedures en al dat soort van gedoe.” Welnu, de leider der Labourrebellen, die in het Lagerhuis steeds voor samen werking met Rusland opkwamen en te gen al te innige vervlechting der Engel se belangen met de Amerikaanse zeide een dag daarna in een'radiorede, dat hij aan de mogelijkheid voor Engeland om het vertrouwen der Russen te winnen was begonnen te twijfelen en dat men ook in zijn kringen hoe langer hoe meer is gaan inzien dat de door Bevin ge voerde politiek de enig mogelijke is. Ook in deze Engelse stemmen hoort men de overtuiging dat Europa voor een beslis send moment staat. En toont de toe stand in Bolswards Nieuwsblad 7 id G I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1