de Industrie Wij richten ons oog op Martinytoer Fan de door Nederland I i I No. 51 43e Jaargang Dinsdag 8 Juli 1947 en West* en Zuidwest Friesland Streekblad voor voor en n e in i 1 t r se vraag n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) d n ir e d e r Wie re wurden In swan is sqn fearren like X goed nedich as in mosk. xxxxxxxxxxxxx 1, it 1- le ie d i- I- :n et e i. de hier genoemde aan plaatselijke om- 3. Het aanbod van arbeidskrachten. De industrie heeft nodig een ruim en gedifferentieerd arbeidsaanbod. Een van de belangrijkste problemen, dat hiermede samenhangt, is de beschik baarheid van goede arbeiderswonin gen tegen een niet al te hoge prijs. Daarnaast kan de aanwezigheid van een ambachtsschool e.d. van belang zijn voor goede jonge industrie-ar- beiders. In volgende artikelen over dit onder werp zullen we factoren toetsen grote betekenis. Bovendien is uit i standigheden. oan sür to kommen, sadat' ek om dy reden party boeren wer it êlde paed tinke to gean. De Firma Koopmans üt Ljouwert propagearret al inkele jierren de saneamde Vitasan-methoade. Dat guod sjocht der üt as moal sa fyn en kin oer de kuil hinne struid wurde en it byt net, is net skealik foar klean en ark, en der hoecht ek gjin kryt of sokssahwat by fuorre to wurden. Mar.D. Fran kena hat it jitteris mei klam sein, dizze methoade is net oan to rieden, hwant it guod jowt gjin byt, it is weismiten jild. De Ryksfoarljochtingstsjinst hat kear op kear mei Vitasan proeven nomd, mar is der mei ophülden, hwant it guod is neat wurdich. En nou leit hjir foar my in boekje fan Prof. Dr. Böttcher, prof, oan de Hege- skoalle to Leiden, dy’t in pleidooi haldt foar de Vitasanmethoade. Ik moat der op wize, dat dit boekje net fan de Foar- Ijochtingstsjinst ütgiet, mar fan de Fa. Koopmans to Ljouwert, dy’t de impor teur is fan Vitasan. Fan de bilanghab- bende partij dus. Dat makkef in bytsje wantrouwich al is it oan ’e oare kant ek wier, dat de firma yn boereformiddens in namme hat op to hélden en it is net oan to nimmen, dat hja sa’n kostbere propaganda meitsje soe, as hja seis tochten, dat Vitasan rommel wie. Mar foar de boeren liket it my ta, dat hja forstannich en foarsichtich dogge, mei hjir öf to bliuwen. Kin de Fa. Koopmans op har kosten oantoane, dat dizze methoade dochs goed is, dan sil ek de erkenning fan de Foarljochtings- tsjinst net ütbliuwe. Mar it leit net op de wei fan de boeren om har jild en gers to riskearen. Myn ried is dus wachtsje mei Vitasan, dy saek is foar tapassing noch net ryp. Gelokkich is der in oare methoade, dy’t as ik my net forsin in greate takomst hat by de ynküljende boeren. Dêroer de oare kears noch in wurdmannich. Tj. de J. Binnen twee etmalen, n.l. in 42 uuf kan men met de nieuwe constellations naar Indië vliegen. De provincie Groningen krijgt mis schien een eigen wapen en eigen vlag. 4. De aanwezigheid van grondstof fen ter plaatse of in de onmiddellijke omgeving. Vooral bij grondstoffen, waarbij de transportkosten een be langrijke rol spelen,_is deze factor van 9. De organisatiefactor. Het blijkt, dat grote steden in dit opzicht een voor sprong hebben op kleine. Grote be- volkingsagglomeraties scheppen de mogelijkheid tot een vlotte arbeids markt, terwijl men over het algemeen in die plaatsen hulpbedrijven aantreft die de industrie behulpzaam kunnen zijn door het leveren van eenvoudig constructiewerk, machinebankwerk e.d. Bovendien biedt de aanwezig heid van specialisten op technisch-, commercieel-, fiscaal- en economisch gebied de mogelijkheid voor een snel le en deskundige voorlichting. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 de geschiedenis gebleken, dat het feit dat een industrie gevestigd is in de onmiddellijke omgeving van het re servoir, waaruit het zijn grondstoffen put, de vestiging van de industrie in die plaats van meer duurzamen aard is dan wanneer de grondstoffen over een langere afstand moeten worden aangevoerd. 5. De energievoorziening e.d. Goed kope tarieven van electriciteit, gas en water. 8. De aanwezigheid van kapitaal. Strikt genomen behoeft dit niet ter plaatse aanwezig te zijn. In kleinere plaatsen wordt deze factor echter be- langrijker, omdat bepaalde initiatie ven gemakkelijk kunnen worden ge steund door personen, die met de plaatselijke omstandigheden volledig op de hoogte zijn. „De üngetiid birêdden, hwat slacht it hert my rom,” lit Douwe Kiestra syn boerinne sizze en de measte boerinnen sizze it har nei. It plichte altyd in driu- wende, bannige tiid to wêzen, mar tsjint- wurdich mei it korrupte arbeidsprobleem is de wille der wol forgoed Öf. En as de boer syn hea nou hwat kreas yn ’e gollen to plak hat, dan mei er dübel to- fré wêze en kin er mar bigjinne to dong ütriden. It liket der op dat it in reinige rite wurde wol en dat soe skoan neigêrs jaen kinne. De bouboer hat it der net op stean yn dizze tiid, mar hawar it is noch net oan it siedrispjen ta, as it net to mSl giet en it wit ek wer fan ophülden, dan is it foar de biten en de lette jir- apels net iens sa min. Mar hoe dan ek, sawol foar de greidboer as foar de bou boer komt yn dizze moannen wer de tiid fan ynküljen. Der is wol aerdich hea komd, mar oer it gehiel net genöch, goed twa weiden, der haldt it by de measten mei op, mei ütsündering dan fan de boeren, dy’t Tongersdeis om de stam tafel it heechste wurd hawwe. Mar dan is men trochstrings hwat optimistysk yn it taksearjen, dat sit yn de geselli^'e sfear en yn it drankje. As jo de bril goed helder ha wolle is der gjin better middel as hwat spiritus of sokssa hwat, dan sjocht it hiel oars üt ’e eagen as yn dy healtsjustere skuorre. En hwa soe soks ien dei yn ’e wike oan in hurdwrottende boer forgunne! Mar nou it ynküljen; der sitte wy hwat mei oanklaud. In wichtich probleem, mar forgoed in probleem. En wol sa bilangryk, dat it eltse boer oangiet. Hwat kant moat it mei it ynküljen üt? Op de stüdzjewike yn Amersfoort is der hiel hwat oer los makke fan de side fan Dr. Ir. Frankena, in Fryske boeresoan fan komöf, dy’t tsjintwurdich de lieding hat yn de grei- dekultuer. Eltse boer wit wol, dat de gewone wize fan ynküljen, de saneamde Fryske methoade, of ek wol de waerme methoade, hiel hwat kostber fiedsel kos- tet. Binammen it djüre en ünmisbeile aeiwyt giet foar in bilangryk diel for- lern. Op Ünderskate wizen bisiket men in bettere methoade to finen, mar oant nou ta is it net slagge, de measte boeren safier to krijen. Leit him dat oan de boeren as oan de methoade? Ik leau fan meast oan de methoade. In tsiental jier ren tobek binne op gSns plakken silo’s boud en dy’t doe trochpakt hat, hoecht der hjoed net rouwich om to wêzen. In fêste silo mei in goeije drainage is in goed, skjin en feilich plak foar de kuil. Mar de wize fan ynküljen, dy’t by in silo heart is de Finske methoade, dus mei sür. En dat is jit lang net populair, der skoarje de measten tsjin oan, dat leit harren net. Op it foarste plak is it raer guod om der mei om to gean, dat fret tende sür. Men moat om alles tagelyk tinke, om de klean, de learzens, it ark, oars giet it Om in luchje. En dan bliuwt dochs altyd it biswier, dat men de kij foer jowt mei in slompe sür deryn. Dat wurdt wol wer neutralisearre mei kryt, mar alhiel wis, dat de bisten dat op den dür gjin skea dwaen sil, binne de boe ren net. In diel fan harren hawwe it jier ren dien en binne oertsjüge fan de rissel- taten, in oar diel is der wer mei ophül- den en in great diel wol der jit net oan. Op dit stuit is it noch tige biswierlik om Welke zijn nu de factoren die de geschiktheid als vestigings plaats voor de industrie bepalen? 1. Uit de moeilijkheden, die de indu strie op het ogenblik ondervindt op het gebied van de huisvesting blijkt wel, dat het gebrek aan geschikte gebouwen een snelle industrialisatie bemoeilijkt. Wel moet men zich hier op niet blind staren, omdat kapitaal krachtige bedrijven zelf een fabrieks pand kunnen bouwen, doch de bouw materialenpositie is op het ogenblik van die aard, dat men voor de naaste toekomst hiervan geen overdreven verwachting mag hebben. Mevr. Roosevelt gaf aan Johan van Maasdijk, voorm. adjudant van Prin ses Juliana en Prins Bernard, die per vliegtuig naar hier vertrok een doos kandy mee voor de prinsesjes. Een razzia op spijbelaars hield de Rot terdamse politie. De vangst bedroeg een 30-tal kinderen die aan het baden waren, maar op de schoolbanken hoor den te zitten. Een zonderlinge vondst deed de groen teboer K. Doorn te Hasselt die in een veilingkist een nest met jonge hazen vond. Een 34-j. bakker te Dordrecht maakte zich zo kwaad op de vader van zijn knecht die loonsverhoging kwam vra gen, dat hij de man met een vuistslag doodde. De walvis-levers van de door de Wil lem Barendz gevangen dieren zijn door de N.V. Philips-van Houten te Weesp opgekocht voor het bereiden van vi- tamine-preparaten. Het doorlichten van leerlingen kost de gemeente Haarlem f 16.000.terwijl de leerlingen zelf ieder f 1.20 bijdra gen. De doodstraf werd in Nederland thans 51 maal uitgesproken. In 32 gevallen werd gratie verleend. Bon „Tabak 2 reserve” van tabaks- kaart GA 707 moet worden ingele verd. Zodra er scheerzeep voorradig is wordt dat op deze bon gedistribu eerd. Een paard trapte een twee-jarig meis je, dat zich in het weiland waagde, zo danig, dat het met een verbrijzeld kaakje in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Het gebeurde te Wij- naldum. H.M. Koningin Wilhelmina hield een ongedwongen bespreking met verte genwoordigers van en uit de Neder landse jeugd op het paleis Het Loo. Poeseninzamelingen voor Vlissingen worden er in verschillende plaatsen ge houden, als navolging van het initia tief van de Amerikaanse dame. Het succes is zo groot, dat de stad door een kattenplaag dreigt te worden geteis terd. Op de Venlose veiling was teveel sla. 213.000 kroppen werden doorge draaid. Drie spijbelende leerlingen gingen vis sen, hielden een voorbijrijdende auto aan en vroegen de bestuurder hen mee te nemen. Deze bracht hen prompt naar school, hij was n.l. de schoolop ziener. Je moet maar pech hebben. 6. De mogelijkheid van een afzetge bied in de naaste omgeving. Een dicht bevolkt consumptiegebied is voor de meeste bedrijven van belang. Daardoor wordt gemakkelijker con tact met de afnemers tot stand ge bracht en wordt er besparing verkre gen op transportkosten. 7. Transportmogelijkheden. Bij de be studering hiervan moet worden na gegaan, hoe een bepaalde vestigings plaats gelegen is ten opzichte van de spoor- en tramlijnen, land- en water wegen e.d. Czaar Peter vertoefde vroeger in Zaandam. De tentoonstelling aldaar ter gelegenheid van de Czaar Peter- feesten zal door min. pres. Beel wor den geopend. Een kano werd overvaren door een sleep nabij Venlo. De inzittende, de 30 j. W. Hoeymakers werd door de sleep gegrepen en verdronk. Door nicotinevergiftiging is de 18 j. Joh. Fennema te Hallum toen bij het boomspuiten een fles brak in de tuin om het leven gekomen. De hete zomerzon heeft al viermaal het houten wegdek van de Bailybrug bij Arnhem in vlam gezet. Een 2-j. kind viel in de regenbak, maar werd door de moeder met hulp van de buren gered. Het gebeurde te Harke- ma-Opeinde. Een hevig onweer woedde boven N.- Limburg. Een boerderij met pas bin nengehaalde oogst ging in vlammen op. Minister v. Klef fens werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als minis ter zonder portefeuille. De kolenprijs wordt verhoogd» Dit hebben we er graag voor over als we maar voldoende krijgen, dat is nog steeds het voornaamste. Een tragisch ongeval deed zich te Amsterdam. Iemand zou een jeep verplaatsen en geraakte toen deze ach teruit reed plotseling te water en ver dronk. Daar de eigenaar van de jeep verzekerde dat er niemand in zat, wer den de reddingspogingen ontijdig ge staakt. Te Susteren reden twee kolentreinen op elkaar. Een tiental wagens raakten uit de rails en werden beschadigd, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De dierentuinen Artis en Blijdorp kre gen nieuwe bewoners n.l. een. zending dieren uit Parimaribo: achthonderd gram parasolmieren, zes leguanen, een luipaard, enige apen, maisparkie- ten, brulkikvorsen en een gordel- dier. Wegens moedig gedrag bij de Greb- beberg is eerst thans een aantal mili tair onderscheiden. Wegens examenuitslagvrees (ze zak ten achteraf inderdaad) trachtten 2 jongens v. 17 en 18 j. naar Amerika te ontvluchten. Eén vader ging hen per vliegtuig achterna, maar tot nu toe zonder resultaat. Op initiatief van LL en oud-1.1. van de R.K. H.B.S. te Oss zal waarschijnlijk aldaar in 1948 een gedenkteken wor den onthuld ter ere van Prof. Titus Brandsma. Het zoontje speelde met vuur en daar door brandde de schuur van de heer Postma te Scherpenzeel af en ging een grote hoeveelheid hooi verloren. 2. De beschikbaarheid van goedkope industriegrond. Goede fabriekster reinen, die gunstig gelegen zijn aan groot scheepsvaarwater en aan een net van verkeerswegen, kunnen de industrie naar een bepaalde plaats toelokken. De aanwezigheid van goedkope zandgrond, die zich reeds in bouwrijpe toestand bevindt, is van grote betekenis. ligt er een mogelijkheid gebruik te maken van de voorlichting, bemidde ling en beoordeling, die b.v. door de Rijksnijverheidsdienst wordt gegeven. De industrie verschaft in Nederland aan evenveel mensen een bestaan als de landbouw, handel en verkeer sa men. De opname-capaciteit van land-, tuinbouw en veeteelt is niet bepaald groot, zelfs bestaat de mogelijkheid, dat door verdergaande rationalisatie het aantal benodigde arbeidskrachten zal afnemen. In de agrarische bedrij ven waren in 1920 22% van het to taal aantal arbeiders werkzaam, ter wijl men nu taxeert, dat dit bestaans middel nog maar 19,3% werk kan verschaffen. Gaat de bevolkingsaanwas in gelijke mate voort als op het ogenblik het geval is, dan zijn er voor ons land zoals we in diverse artikels reeds eer der uiteenzetten, slechts 2 uitwegen: emigratie en (of) industrialisatie. Zeker is, dat onder de druk der om standigheden in de komende jaren een aantal Nederlanders zal emigre ren. Voor de achterblijvenden blijft het probleem van de industrialisatie bestaan. Het bestond reeds voor de oorlog, doch is door de ernstige ver nielingen, die in de laatste jaren heb ben plaatsgevonden, nog meer acuut geworden. Men zal zich afvragen of de inter nationale toestand nog van dien aard is, dat er met behulp van industria lisatie voor ons land nog iets kan worden bereikt. In dit opzicht is de (voorlopige) uitschakeling van Duits land ook een voordeel, omdat er wei nig concurrentie en import van Duit- goederen is. Het is echter zeer de of Nederland in staat is de Duitse markten over te nemen. De tolunie tussen België, Luxemburg Nederland en een nauwe samenwer king met Frankrijk kan voor ons land gunstige perspectieven bieden. Ook de situatie in Indonesië is in de toe komst beslissend voor onze export. Hoewel de gehele toestand op de in ternationale markt, mede door de te verwachten prijsdaling van Ameri kaanse producten, zeer ingewikkeld is, is men het er over eens, dat Ne derland het moet zoeken in producten van hoge kwaliteit: chemise produc ten, textiel, metaal, scheepsbouw, ma chines, gereedschappen, instrumen ten en electro technische producten. In het industrialisatieproces ziet men steeds, dat een bepaalde lijn gevolgd wordt. De landen, die langzamer hand op industrie gaan overschake len, maken aanvankelijk eenvoudige producten, die voor directe consump tie geschikt zijn. Naarmate deze pha se met succes is doorlopen, komen ook meer ingewikkelde consumptiegoede ren aan de beurt. Tenslotte is de laat ste phase de productie van kapitaal goederen. Wanneer in een plaats getracht wordt de bestaande industrie uit te breiden of nieuwe industrieën aan te trekken, dan bestaat het gevaar dat men zich uitsluitend zal gaan bewe gen in de eenvoudige sfeer van de consumptiegoederen met het risico, dat een vrij eenzijdig bedrijfsleven wordt ontwikkeld, dat erg wisselval lig is. Op het ogenblik ziet men, om een voorbeeld te noemen, een vrij sterke uitbreiding van de confectie- industrie. Het is een betrekkelijk een voudig productie-proces, terwijl het inrichten van een fabriek van be perkte omvang geen grote kosten met zich meebrengt. Bij de huidige schaarste aan textielgoederen valt de overbezetting in deze bedrijfstak nog niet op, doch de kans is er, dat men over enige jaren tot de conclusie komt, dat het opgebouwde productie apparaat te omvangrijk is om alleen in de Nederlandse behoeften te voor zien. Vooraf moet gezegd worden dat het onmogelijk is het probleem van de industrialisatie uitsluitend te bezien in het licht van plaatselijke belangen. Het probleem van de industrialisatie kan slechts centraal worden opge lost door een instantie, die een vol doende overzicht heeft over de indu striële ontwikkeling van Nederland. Dit betekent echter niet, dat bepaal de initiatieven, die naar voren komen met steun van de betreffende instan ties niet tot ontwikkeling kunnen worden gebracht. Wij zijn er dus voorstander van, dat individuele ac ties van bekwame personen zoveel mogelijk worden aangemoedigd en met behulp van deskundigen tot vol waardige projecten worden ontwik keld. Vooral voor kleinere bedrijven Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA Boliward Meer dan vierduizend horloges wer den verkwanseld door 3 Schiedammers en 1 Rotterdammer. Ze waren ge smokkeld uit Zwitserland. De Stichting Het Ned. Blindewezen wil samenwerking op dit gebied be vorderen. Reeds 23 instellingen traden toe. Een ontvluchte SS-er n.l. T. P. Anema van Oldeboorn, werd te Enschedé door de douane aangehouden. Hij was ver leden jaar te Leeuwarden ontsnapt en was sedertdien in Duitsland ge weest. Tengevolge van een ongelukkige val vond de heer J. Boonstra van Bedum die met een bakfiets in het Nievoordse bos te De Leek reed, de dood. Een liftend meisje uit Apeldoorn, slin gerde van de wagen en werd onge veer een kilometer ver over het weg dek meegesleurd, hetgeen zij met de dood moest bekopen. Een pakket met 70.000 kaasbonnen werd door een bediende te Tilburg verloren. De vinders gingen de bon nen verhandelen en moeten zich straks voor de rechter verantwoorden. Facultatief Russisch zal als leervak op de Middelbare Landbouwschool te Groningen worden ingevoerd. Een nieuw record werd er op de TT- races gevestigd betreffende de prijs van water. Een boer vroeg 50 cent voor een glas water en f 2.50 voor een liter! Proost! Het rijverbod op Zondag wordt nog niet opgeheven. Er is nog geen benzi ne genoeg en de deviezenpositie laat het niet toe. Als alle tuben worden bewaard heeft men in Nederland 100.000 Kg. lood per jaar gespaard. Zuster Huidekoper die behulpzaam was bij de geboorte van Prinses Ma rijke gaat Soestdijk verlaten en stapt 14 Juli in het huwelijksbootje. De militaire dienstplicht schat de mi nister op 2J^ jaar, maar bekorting zal betracht worden. Tweemaal zoveel studenten zijn thans ingeschreven als voor de oorlog. Ook dat komt weer goed. Bolswards Nieuwsblad I i i 1 i, n i, is i e i. k 5. 1, e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1