Onze brief naar Indië beantwoord n! 1J1 Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht Vrijdag 11 Juli 1947 No, 52 43e Jaargang :ht ln~ Zuidwest Friesland Uitgave DruKKerij Fa, A. J. OSINGA Bol award StreeKblad voor West- e n van beetje bijbengelen, 't Lijkt mij absurd, der van de communisten. In de nationale want practisch elke Nederlandse familie i raad der socialistische partij, waar werd BANDOENG, 16 Juni 1947. Namens hen, Z. 1. H. Schuil, /E. off beginnen: -d ie heeft één van zijn zonen hier zitten, maar dat idee leeft nog. En dat kan al leen maar verdreven worden door aan dacht, belangstelling, meeleven. Dat is (misschien kunt U het niet zo zuiver aanvoelen als wij dat doen) voor ons hier eigenlijk een levenskwestie, die ste vige, en duidelijk gevoelde band met Nederland. U zult dus wel begrijpen, mijnheer de Redacteur, dat wij Uw brief ten zeerste hebben gewaardeerd. Trouwens, dat wordt Bolswards Nieuwsblad helemaal. Niet om de buitenlandse berichten, want die zijn „koarstekoeke” geworden na de zeereis van twee maanden, niet om het binnenlands nieuws, en de beschouwin gen inzake Indonesië, want de eerste halen we vers uit de Indische dagbladen, en de laatste, nou, daarin zou U, wat ons betreft, wel wat positiever kunnen zijn. Maar het zijn juist de plaatselijke en streekberichten, die onze belangstelling hebben, en waarom we altijd weer uit zien naar de komst van dit blad. Het doet ons goed, en, ik verzeker het U, wij leven meel Al die kleine dingetjes, dat er een concert was in de Martini kerk, dat die en die brug is hersteld, of die en die zaak is heropend, dat meneer zus en zo is overleden, en me vrouw die en die een baby heeft gehad. Ze winnen in deze omstandigheden zo aan belangrijkheid. Openluchtspelen kunnen nu ook In Friesland in een echt openluchttheater worden opgevoerd. Ap- pelsga heeft het eerste Friese openlucht theater gekregen, hetgeen zeker een grote aanwinst voor Friesland betekent School voor talen. Het Bestuur van de Fryske Akademy deelt ons mede, dat het bij voldoende deelneming in September of October a.s. te Leeuwarden een school voor Talen denkt te openen, waar gelegenheid zal bestaan om opgeleid te worden voor de Middelbare Akten A Nederlands, Frans Hoogduits en Engels, alsmede voor de akte M. O. Geschiedenis. In hetzelfde kader zal opgeleid worden voor een door de Akademy in te stellen Middelbare akte Fries A. Met het oog op studieplannen, ook van hen, die het einddiploma Gymnasium en H. B. S. hebben verworven, wordt deze publicatie nu reeds gedaan. Bij adver tentie zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt, waar en hoe verdere inlichtingen zijn te krijgen. Ook In het Noorden. Bij de opening van een tentoonstelling van de Ned. Spoorwegen in het gebouw van V. en D. te Leeuwarden werd me degedeeld, dat, wanneer er geen tegen- ter iris em .50 Spanje hebben, zij vermeld, dat de volksstem ming daar natuurlijk een grote meerder heid voor Franco's wet betreffende zijn opvolging heeft opgeleverd. Dictatoren weten met zo’n volksstemming wel raad, maar democraten wantrouwen dan ook dergelijke uitspraken. Intussen heeft Spanje al geprotesteerd tegen de behandeling welke het ervaart nu het plan Marshall aan de orde is. De Spaanse verontwaardiging richt zich daarbij vooral tegen Frankrijk, dat zoals bekend al lang de diplomatieke betrek kingen met Franco heeft afgebroken. Kans dat dit spoedig zal veranderen, lijkt er niet te zijn al doen zich in de Franse politiek zekere merkwaardige veranderingen voor. Evenals in Engeland de linkervleugel der Arbeiderspartij, verwijdert ook in Frankrijk de linkervleugel der socialisten zich ver verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wiere wardenW Birint de weazige foet eat, X De jiskige birint neat X an :ht ijn lis en en >9 in- je- ch ïer o- le e- and ing RD ge ef d lan ht- en. ge- a- e- iH 10 er it, I- ’t e- eil de .ie o- Jij 9S n. R. tn :ls ien ;en alleen als badplaats, maar ook als plaats van samenkomst voor dertienhonderd Jong-Calvinisten, die in de duinvallei aan de voet van de vuurtoren, in het prach tige Bokkendal luisterden naar H. Algra van Leeuwarden en Ds. Brouwer van Harlingen. besloten het kabinet-Ramadier te blijven steunen zei de leider van de linkervleu gel, dat het onder de huidige internatio-' nale omstandigheden onmogelijk is dat de communisten in de regering terug ke ren. Terecht constateerde overigens een door de raad aangenomen motie dat slechts de deelneming van alle Europese landen het aanbod van Marshall met volledig succes zou kunnen bekronen, waarom de hoop werd uitgesproken, dat Rusland alsnog zou meedoen. Die hoop schijnt echter voorlopigjjdel, al kan men niet voorzien wat er op' de duur zal ge beuren. Ten slotte blijft het altijd moge lijk dat een tengevolge van het plan- Marshall ietwat economisch georgani seerd West-Europa ook de weg naar economische toenadering tot Rusland vindt en misschien zou een land als Tsjecho-Slowakije daarbij als brug zeer nuttige diensten kunnen verrichten. Het zou zelfs mogelijk kunnen zijn dat Tsje cho-Slowakije met voorkennis en in stemming van Rusland naar de confe rentie te Parijs gaat om eventueel als bemiddelaar op te treden. Van het ver dere nieuws zij nog vermeld dat 15 Aug. India gesplitst wordt in de twee onafhanke lijke dominions Pakistan en Hindoestan, de koning van Engeland doet afstand van de titel keizer van India. Maiski, vele jaren Sovjet-ambassadeur te Londen, wordt nu de Russische ambassadeur in Ik zit hier stil, en hunkerend te dromen, Te dromen van waar ik nu niet kan zijn. Dat had Ik op mijn hart. Wij, Bolswar- ders-in-Indië groeten U allen zeer. God zegene U. Sport. Friesland mag ook trots zijn op de pres taties van de voetbalclub Heerenveen; al is het dan ook niet mogen gelukken Nederlands kampioen te worden, toch neemt ze een zeer eervolle tweede plaats in. Gelukkig, dat het voetbalspel het kaat sen niet heeft verdreven. Er is nog hard gestreden om de prijzen, al was het zeldzaam slecht kaatsweer. Te Wier werden de prijzen gewonnen door: 1. J. Rodenhuis, P. de Haan en Sj. Helfrich. 2. J. van der Hem, J. Ferwerda en K. Zwart. 3. K. Wassenaar, A. Paas- sen en Sj Rljpstra. Te Harlingen door: Halsma en F. Helfrich. 2. M. van der Leest, Th. de Bruin en Sj. Helfrich. 3 D. de Vries, IC. Wiersma en K. Stoffels. 4. F. Hiddinga, A. Paassen en C. Lan gerak. Winnaars van de jongenspartij te Wier; 1. J. Boersma, D. Zwart en S. Bouma, Franeker. 2. S. Pollema, G. Brouwer en H. Fennema, Sexbierum. 3. G. Vogel zang, H. Geertsma en J. Zittema, Oude Lelje. 4. J. Zwart, J. Hoitsma en S. Faber, Berlikum. Tot slot het erelijstje: 1. J. Rodenhuis, 22 pnt. 2. P. de Haan 20 pnt. 3. F. Hiddinga 20 pnt. 4. H. de Haan 18 pnt. 5. A. Paas sen 15 pnt 6. S. Rijpstra 14 pnt. 7. C. Langerak 14 pnt. 8. K. Wassenaar 13 p. 9. J. Ferwerda 10 pnt. 10. H. Schuil 9 p. De bondspartij werd niet meegeteld. Gemeentebesturen op de Volkshogeschool. Het is blijkbaar de tijd van de grote, althans belangrijke bijeenkomsten. Te Bakkeveen in de Volkshogeschool, kwa men de gemeente-besturen bijeen. Dr. H. G. van der Wielen sprak over de uit tocht van het platteland naar de stad, waarvan hij als een der hoofdoorzaken noemde de loonregeling volgens een plaatsenschema, waarbij mensen in het zelfde beroep, bijv, onderwijzers, in de stad hoger gesalarieerd worden dan op het platteland. Over deze „classificatie” gaf Dr. Zandstra van Warffum een in- lelidlng. De gemeentebestuurderen wa ren het er over eens, dat hierin verande ring dient te komen en dat voor alle be roepen, dus ook de arbeiders, minstens dezelfde loonregeling moet gelden op het platteland als in de stad en dat men po sitief wil streven naar rechtsgelijkheid. Dat men hiermede Inderdaad ernst maakt, blijkt uit de oprichting te Leeu warden van een Fries comité actie voor rechtsgelijkheid van stad en platteland, waarin zitting kregen de heren: S. Israëls R. Rosteln, W. Draljer, B. J. Cramer van Baumgarten te Drachten, R. Hanewald te Sneek, H. Harmsma te Heerenveen, O. Feltsma te Gorredijk, A. van der Veen te Dokkum, J. L. Hoogland te St. Anna Parochie, Wouda te Ijlst en mevr. J. J. Keuning-Zandstra te Oranjewoud. Jongerenconferentie. Dan werd er op Allardsoog ook nog de tweede jongerenconferentie gehouden, met inleidingen van mej. Dr. A. van der Torre, W. van Gent en Ds. J. A. Bakker. Mej. Dt. van der Torre wees er op, dat er in het leven besef moet zijn van een beginsel, terwijl W. van Gent van me ning was, dat de jeugd dan alleen haar zeer zware taak zal kunnen vervullen als zij meewerkt tot de verandering van mentaliteit en alle krachten inspant om het werk te doen op de plaats waarop ze gesteld zijn. In de zeer belangrijke in leiding van Ds. Bakker drong deze er op aan, dat' de 700.000 georganiseerde jon geren al hun aandacht zouden geven aan de massajeugd. Een moeilijke opgave. De vertegenwoordigers van een aantal Europese landen, die morgen, Zaterdag, te Parijs bijeenkomen, zijn niet te benij den. Zij zullen in korte tijd een econo misch plan moeten opstellen, dat tot ba sis kan dienen voor de hulpverlening van de Ver. Staten. Dat wil dus zeggen, dat men het eerst eens moet worden hoe men elkaar onderling kan bijstaan, waarna de Ver. Staten voor aanvulling van de te korten zouden dienen te zorgen. Op zich zelf is de opstelling van een dergelijk plan al heel moeilijk, vooral omdat van elk land weer zekere opofferingen zullen worden gevergd. Daarnaast staat dan de moeilijkheid, dat men alles, wat naar politieke samenwerking riekt, moet trachten te vermijden. Want men wil nog altijd nu Rusland en verschillen de van zijn satellietstaten niet meedoen blokvorming voorkomen, hoewel de praktijk, als de conferentie slaagt, er vanzelf toe zal leiden. Men kan zich voorstellen, dat landen als i van Rusland, echter huiverig zullen zijn voor alles wat maar naar politiek zweemt. En enigszins verbaasd is men zelfs dat een lands als Tsjecho-Slowakije uiterst bevriend met Rusland en beho rend tot de Russische invloedssfeer, ter conferentie komt. Maar de Tsjechen be roemen er zich dan ook op een demo cratie op Westerse basis te zijn. Toch zal dit de doorslag niet gegeven hebben bij het besluit der Tsjechen. Wél het feit dat het grootste deel van hun handel naar het Westen gericht is, daarom kun nen zij van deze economische conferen tie niet wegblijven. Hun aanwezigheid betekent trouwens niet, dat ze ook wer kelijk zullen meedoen. Ze zullen eerst wel eens de kat uit de boom kijken. Te- zelfder tijd trouwens gaat er een Tsje chische afvaardiging naar Moskou, naar het heet ook voor economische onder- handelingen, maar de minister-president en de minister van buitenlandse zaken gaan mee en dat geeft ook een politieke tint aan dit bezoek. De Tsjechen zullen op de conferentie te Parijs vertegen woordigd zijn door hun ambassadeur te Parijs, dat bewijst al dat ze zich daar niet zullen, laten binden. De meeste lan den sturen trouwens figuren van meer economische dan politieke betekenis ook al zullen enkele kopstukken even verschijnen dat brengt niet alleen de aard der conferentie mee, maar ook de wens de Russen zo weinig mogelijk grond te geven voor de verdenking dat er een complot tegen hen gesmeed wordt. Moskou gaat overigens toch al voort Engeland en Frankrijk er van te beschuldigen door middel van het plan-Marshall de kleine Europese naties ondergeschikt aan de Engelse en Franse behoeften te wil- Ik zit hier ver van groene vlakte, een weg, tramrails, een stoere toren, een stadje, je oude omge ving, je kennissen, je familie. Dat goede geheel, dat daar altijd ligt, diep in een hoekje van je hart verborgen, maar dat zich soms losmaakt, en dan in je geest uitgroeit, bijna tot werkelijkheid.... Zo hebt U, met Uw brief, dat alles weer voor ons doen leven. Het typisch Neder landse, typisch-Friese, typisch-Bols- wardse in de wijze, waarop U de bevrij dingsfeesten vierde. En het is juist dat typische, die kern, dat hart van de zaak, dat wij soms meenden ontgroeid te zijn. Maar dat blijkt toch mee te vallen, want we voelden ons warm aanlopen bij het lezen van dat alles, en we voelden weer even dat verlangen schrijnen, er weer eens middenin te kunnen staan. Een be wijs dus, dat het nog wel degelijk een deel van onszelf is, dat we er nog niet uitgroeiden, nog niet naast staan. Over dat laatste zou ik nog iets willen zeggen, ’t Verheugt mij, mijnheer de Re dacteur, dat U en de lezers de brieven van hier waarderen. Dat U door Uw aandacht, ’belang blijkt te stellen in ons dagelijks leven, in onze omstandighe den en de moeilijkheden, waarmee we vaak te knokken hebben. Ook, dat U een'voorpagina ter beschikking hebt wil len stellen voor een brief aan ons. Kijk, dat doet ons goed. Want, laten we eer lijk zijn: er zijn nog altijd jongens onder ons, die de stellige overtuiging zijn toe gedaan, dat wij, uitgezonden militairen, er voor de vaderlanders thuis maar zo’n Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m Giro 87926 Klngma’s Bank. Uit het jaarverslag van Kingma’s Bank blijkt, dat deze financiële instelling het niet geheel eens is met de toepassing van de overbruggingssteun. Er staat: infla- torisch werkt ook de uitkering van de overbruggingssteun, waar die geen doel heeft. Ons bereiken gedurig klachten uit landbouwkringen, dat hunne bedrijven niet ten volle kunnen worden benut, we gens gebrek aan arbeidswerkzaamheid, mede als gevolg van het te gemakke lijk verkrijgen van uitkeringen aan over- bruggingsgeld. Mede door deze omstan digheid en door het tekort aan veevoe der, als gevolg van het tekort aan wer kelijk geld (deviezen), kan het land bouwapparaat, dat hier In Friesland vrij wel ongehavend uit de oorlog kwam, niet tot volle productiviteit komen, tot nadeel van ons gehele volk. Vlieland. Vlieland zorgt voor zich zelf en ia als badplaats ai zeer gezocht Maar niet Want in dergelijke momenten word je, vooral op dit soort dagen, als je verder niets aan je hoofd hebt, als je ergens languit ligt te soezen, gegrepen door de machtige schoonheid van dit impone rende tropenland, maar tegelijk doortrild van een herinnering, zo’n plotseling op bloeien van dat vertrouwde beeld: een len maken. Natuurlijk zullen landen als Zuid-Slavië en Roemenië welker rege ringen doorgewinterde aanhangers van Moskou zijn, niet ter conferentie zijn. Dat Nederland, België en Luxemburg, nu verenigd in een tolunie en daarmee een voorbeeld van Europese samenwer king niet zullen ontbreken, spreekt. We zullen ons hier niet verdiepen in de problemen welke aan zde orde komen. Met spanning zien we het resultaat te gemoet en de reactie daarop van het Amerikaanse congres, dat ten slotte de steun moet verlenen, maar niet minder die van Rusland. Intussen is er ook een andere helper voor Europa opgedoken, n.l. de Argentijnse dictator Péron, die in een rede heeft verklaard, dat Ar gentinië zijn rijkdommen hoofdzake lijk dus levensmiddelen ook ter be schikking van Europa wil stellen. Men weet nog niet goed of hij bedoelt met de Ver. Staten samen te werken, dan wel op eigen houtje een hulpactie op touw te zetten. Eigenlijk zou het laatste het waarschijnlijkst zijn, daar Argentinië steeds naijverig op de leidende rol van de Ver. Staten is geweest. Als Péron echter met de Ver. Staten samen zou willen doen, zou hij mee moeten wer ken aan de economische boycot van Spanje, immers dat is van de bijeen komst te Parijs stellig met goedkeu ring van de Ver. Staten uitgesloten en het is niet waarschijnlijk dat Péron, de beste vriend van Franco, zoiets zal doen. Eer zou men kunnen verwachten dat Pérons actie is begonnen om toch Franco-Spanje nog in het algemene steunplan opgenomen te krijgen. De Ver. Staten zouden gul aangeboden Argentijnse medewerking moeilijk kun nen afwijzen en Argentinië zou dan de voorwaarde kunnen stellen dat ook Franco-Spanje in de hulpactie werd be grepen. Nu we het toch over :9< h- ng rit ns 't or ijk Mijnheer Me Redacteur, Mohammed is vandaag ten hemel ge varen. Nou ja, vandaag,, vandaag, ik bedoel natuurlijk vandaag aan de dag zo en zoveel eeuwen geleden. En dat „ten hemel” moet U natuurlijk ook met een korreltje zout nemen, maar voor het gemak noemen we het maar zo: Mo- hammed-Hemelvaart. U vindt dit een vreemd begin. U bent al bang dat U nu een of andere beschouwing op uw bordje krijgt over: „Islam en Indonesiër” of „Allah en zijn kinderen buiten Arabia”, of zo. Maar maak U niet ongerust. Deze mededeling was louter bedoeld als een aanloopje, om U er van op de hoogte te stellen, dat we vandaag vrijaf hebben. Vanwege Mohammed dus. Daar zit U raar van te kijken. Nou, eerlijk gezegd, wij ook nog wel eens. Want het ver nuftige brein van Mohammed kan geen feestdag hebben uitgedacht, of die be zorgt prompt het Nederlandse leger een vrije dag. Soms wel twee achter elkaar. In principe kanker je over dergelijke din gen niet, als militair. Maar toch snap je eigenlijk niet, waarom je op Moham- med-Hemelvaart gelegenheid wordt ge geven dat feit op alle gemak te bepieke- ren, terwijl je bijv, op Goede Vrijdag door de sawahs loopt te ploeteren en te zweten. Maar ja, dat zijn zo van die dingen. U vraagt, waarom dat nu zo gek moet? Waarom we als Hollanders aan die poes pas zo’n beetje meedoen? Ja, kijk, mijn heer de Redacteur, dan vat U de nieu we tijd nog niet. Vroeger, in de tijd van Coen en Daendels en Multatuli, en zo, toen dacht men daar niet aan. Wat die bruine rakkers zo onderling wilden be- feesten, och, dat moesten zij weten, als ze maar rustig waren, en de volgende dag weer zoetjes hun sawah beploegden, of rubber tapten op een onderneming. Maar, meneer de Redacteur, dat is an ders geworden. Daar zijn grote geesten onder hen wakker geschud. Nou ja, die schudder was wel onze vijand, en die grote geesten hebben toen de huik wel wat naar del wind gehangen, en met de wolven in ’t bos gehuild, maar ten slotte: het doel heiligt de middelen. En geluk kig vinden onze humanisten dat ook. Kijk, dat is natuurlijk belangrijk, want stel U nou ’es voor, dat het niet zo was. Dan zou waratje die oude, bejaarde, bijna ingedutte Jan Holland, nog een robbertje moeten gaan vechten ook. Nou ja, hij heeft laatst wel heel stoer die uni form van ’em weer opgediept, en zijn sabel uit hetrvet gehaald, maar och, hij kan ’em niet meer voeren, hé? Geen fut meer. Nee, dat gaat niet. Praten, da’s beter. Natuurlijk, nog zoveel mogelijk er uit halen, wat grommen nu en dan, maar overigens toch heel piano-an. Dan Noorwegen en Zweden bijv., buren maar ’es zien, wat ’t wordt. Inderdaad, het duurt allemaal wel wat lang, en zo, en het kost ook vrij veel, want als Jan zit te praten, heeft-ie de winkel dicht, natuurlijk, en verkoopt-ie niks. Maar dat mag geen naam hebben, hij heeft nog wel wat spaarduiten. En anders lenen de buren hem nog wel wat. Nee, mijnheer de Redacteur, we moeten met onze tijd mee. Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Broederschap, ziet U wel, nu zijn we er. Daarom zijn wij na tuurlijk vrij: we voelen nou veel meer voor Mohammed en zo. En dus lig ik nu in 't gras voor mijn kamer onder een paar pisangbomen, met louter een zwembroekje aan en een zon nebril op, U te schrijven. Nog eens even Uw brief door te lezen, die U de 6e Mei aan ons, stadgenoten-in-de-Oost, schreef. Nog eens even weer mee te be leven de vreugden van en in dat stille mooie stadje, daar midden in 't frisse weilandengroen van Friesland. Je zou, zo mijmerend, een gedicht willen schrij ven, een ballade van het verleden of zo, die dan ongeveer als volgt moest „Ik zit hier onder ’t groen van hoge tropenbomen, waar mijn vrienden zijn; India. Daaruit blijkt wel hoe belangrijk men te Moskou deze post acht. Vermelding verdient nog dat John Lewis de leider der Amerikaanse mijnwerkers, een zeer gunstig arbeidscontract met de mijneigenaars heeft kunnen afsluiten. Daardoor is een staking voorkomen, die in verband met de nieuwe arbeidswetten grote onrust in de Ver. Staten had kun nen verwekken en Europa’s moeilijke kolenpositie nog slechter zou hebben ge maakt. Volgens sommige bladen dreigt er in Engeland een botsing tussen regering en vakver enigingen. Het blijkt dat de Engelse in dustrie lang niet de verwachte productie haalt; een der redenen is dat er per ar beider te weinig geproduceerd wordt en minister Shinwell heeft met ontslag van lijntrekkende arbeiders gedreigd. In Iran is de staat van beleg in de hoofdstad Teheran afgekondigd, men vreesde een staatsgreep. Zoals bekend botsen hier de Russische en Anglo-Amerikaanse in vloedsferen. Bolswards Nieuwsblad F ir- le en, i). ite I i-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1