de welvaart van morgen Hoogtijdag van een I Martinytoer De soberheid van vandaag Fan de door Nederland No. 53 43e Jaargang Dinsdag 15 Juli 1947 Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKRerIJ Fa. A. J. O SIN GA Bol sward QJ\ k Tj. de J. een grondslag voor Men koe fan tinken wol ha, dat de fa. Koopmans mei üs léste artikeltsje net botte wiis wêze soe. De reaksje is dan ek net ütbleaun. Ik wie der my hiel goed fan biwust, dat de firma, dy’t de Vita- san-methoade propagearret, in hiel oare sjenswize der op neihaldt as.de Ryks- foarljochtingstsjinst. Hwant, ik haw myn öfwizend oardiel net jown op eigen man- ne-boet, mar op gesach fan Dr. Ir. Fran kena, dy’t de greidekultuer wittenskiplik liedt as Haed fan dy öfdieling. Wy wiene as Lanbouleararen yn Amersfoort byin- oar om der fan de side fan ünpartidige deskundigen to fornimmen, hwat kant as it lünbou-ünderwiis mei de talrike fraechstikken ütmoat. En der is mei klam nei foaren brocht it negative oardiel oer de Vitasan-methoade. Nou wol de fa. Koopmans der op üt, dat ik persoanlik dizze saek earst ündersykje moat, mar dat is net in reedlike eask. Om it greate bilang fan dizze kwesje, sawol praktysk as prinsipieel, liket it my goed ta ris to sizzen, hoe’t it Lünbou-ünder- wiis dizze dingen sjocht en sjen moat. Wy hawwe yn üs lün it greate foarrjocht dat it Ryk in great tal minsken, lünbou- bijgewoond door een groot aantal be langstellenden en genodigden, zo met nadruk gewezen. Aan de Friese koffietafel in De Doele heerste een uitermate prettige en onge dwongen stemming. Van ellenlange rede voering was geen sprake. Wat gezegd werd was kort en krachtig, vaak origi neel en altijd getuigend van hartelijk meeleven. Aardige momenten waren het aanbieden van de diverse cadeaux. De burgerij bood Makkumer aardewerk aan, de gemeenteraad een schilderij van het stadhuis, het gemeentepersoneel een ge bruiksvoorwerp en de Delftenaren, ver tegenwoordigers van de verzetsgroep „De toekomst’’, een tafelkleed. Spontaan was ook de zanghulde van de kinderen, die onder wel zeer grote be langstelling had Churchill destijds wel zoveel toeschouwers getrokken als deze hulde? voor het stadhuis werd aan geboden. Het was voor de heer v. d. Ven een hele toer al die kinderstemmen te harmoniëren tot een geheel, maar zelfs vanuit zolderramen en dakgoten werd het kindergezang aangehoord en een ge juich barstte los, toen de Bruidegom, me de namens zijn „lieve Bruid” persoonlijk voor deze attentie in warme bewoordin gen dankte. Zeer druk was het bij de receptie ten stadhuize, die na deze zanghulde volgde. Bolswardse schonen in Fries costuum boden de gasten bruidsuikers aan. Voor de rondgang door de stad bestond even eens grote belangstelling. Ook het avondfeest is volkomen geslaagd Het concert in de Martinikerk trok een 350-tal bezoekers, het was de moeite dan ook meer dan waard. Honderden stadgenoten stroomden toen op het Marktplein tezamen om getuige te zijn van de te brengen serenade. Ook in het park was de belangstelling boven verwachting en werd iets heel moois geboden. Nu we dit schrijven zijn de laatste feestklanken nauwelijks verstor ven. Bolsward heeft feest gevierd. Feest, ter ere van het Bruidspaar, dat als Bur gervader en Burgermoeder zulk een uit zonderlijke positie inneemt in het stads leven. Het was een waardig feest, vol komen in goede stijl gevierd. Wij herhalen de woorden, die we op de receptie 't Bruidspaar toewensten: „Fan herten lok mei dizze houliksdei en Gods mylde seine oer Jims libbensweil” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) I I .30 ter. :rp. en z.). der uur er- ist. ard us- us- )O- en uis Jij- Ds. Os. rij- rd. Os. Os. it- Os. mr et- an lur 9 9 de )s. :er )s. >1- m. ur u. d. rd en en en Je ie g- r. r. 9 n ir n. n. t- Gertrude Faber uit Kerkrade is in Ame rika aangekomen. Zij logeert bij de ouders van een soldaat, waarvan zij een jaar lang het graf verzorgde. 500 Deense jongens en meisjes zullen onder leiding van de bekende Deense jeugdleider dr. Sven Knudsen voor een vacantiereisje naar ons land komen. De 45-jarige gemeente-chauffeur D. van Leeuwen te Oosterbeek zette zijn motor aan, deze sloeg aan en doordat hij de vorige avond de wagen in de versnel ling had laten staan, ging deze direct rijden, waardoor de chauffeur tegen een andere auto werd aangedrukt en op slag gedood werd. In het Openluchttheater te Diever is met groot succes Shakespeare’s „Midzomer- nachtsdroom” opgevoerd. Een groot aantal inwoners had bijkans het gehele jaar hieraan gestudeerd, maar hun moei te is terdege beloond. Omdat zijn Joodse vrouw hem verlaten had met medeneming van het meubilair, verried de 50-jarige A. J. Seesink, te Rotterdam haar duikadres aan de S.D. Thans is tegen de man 8 jaar gevange nisstraf geëist. „Het monster van Zwolle” stond voor de Raad van cassatie terecht. De procureur- generaal vroeg bevestiging van de hem opgelegde doodstraf. Bij het zeilen te Grouw sloeg de 24-ja- rige Hagenaar J. L. overboord en ver dronk. yngenieurs, oansteld hat om de boeren, alhiel forgees, bidriuwsfoarljochting to jaen. Dêrby bisteane Rykslênbou-proef- stations, dy foar datselde doel chemys- ke, bacteriologyske en veterinaire ünder- sikingen dogge. Al dat wurk hat gjin oar doel as de boerestén wittenskiplik en ünpartidich it paed to wizen, omdat dit foar de praktyske boer seis gjin wurk is. Yn üs lün melje wy mei greate tank sizze, dat de Ünpartidichheit en de des- kundichheit fan dizze Ryksfoarljochtings- tsjinst fêst stiet. De Lünbouskoallen profitearje fan dizze foarljochting en it is har taek dit op düdlike wize troch to jaen. Selsstannich Ündersyk is harren net müglik, mei ütsündering fan de oanpas- sing oan streek en groun. Hannel en yndustry yn agraryske help- middels steane hjir los fan. Hja hawwe eigen doel en eigen middels. Ik siz der gjin wurd kwea fan, mar hja steane op in oar stünpunt. Hja wolle leafst for- tsjinje, as it kin goed fortsjinje. Der sit ek gjin kwea yn, mar dermei binne hja net mear ünpartidich, soms ek net des- kundich, mar yn elts gefal moatte hja alhiel los stean fan it lanbou-ünderwiis. Der meije gjin relaesjes bistean tusken in kunstmest- of féfoerfabrikant of sake man en in Lanboulearaer. Dy moat him mei greate soarch hoede foar finansjeel bilang by hwat ek. Hy wurdt bitelle fan- wege it Ryk en mei hoegenamt gjin by- bidoelingen ha. Soe hy dat steile paed to smel fine, dan moat er daliks syn of ficium forlitte, hwant it is fan it heechste bilang dat hy it greate bitrouwen, dat de boer yn him stelt, ek folslein wurdich is. Der stiet en fêlt er mei! Nou kin it net oars, as de fabrikant, of hannelsman, dy Een driejarig meisje viel in Amsterdam uit het raam van de eerste etage. Het kind overleed op weg naar het zieken huis. Bijna 2i/2 millioen kg metaal bleek bij contröle te Utrecht zonder.vergunning te zijn verkocht. Over het gebeurde op Z.-Celebes, waar volgens enkele bladen door Ned. militai ren moordpartijen zijn aangericht, zijn thans vragen gesteld in de Tweede Ka mer. Het achtste leerjaar is van de baan. Vooral op het platteland zal dit een op luchting geven. Een auto-ongeval heeft op de provinciale weg van Valkenswaard naar Leende het leven gekost aan de marechaussee Pol man. Op een natgeregend weggedeelte was de auto over de kop geslagen. Nijmegenaren mogen niet meer in bad Wyler zwemmen. Dit zwembad (in Duitsland) is alleen nog toegankelijk voor Inwoners van het plaatsje Beek, wier zwembad verwoest werd. Blijkens de Stichting v. d. Landbouw in Zeeland zal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een groot aantal militairen helpen bij ’t looftrekken van aardappelen. Óp 8 Juli kwamen 300 militairen te Sas van Gent en honderd te Hulst aan. De eerste windmolen, die in Zeeland is hersteld, de beltmolen van de heer De Voogdt te Cadzand, is thans in gebruik genomen. De beroemde Kuiperspoort te Middelburg zal worden verfraaid. Een van oude steen opgetrokken muur zal de tegen woordige betonmuur vervangen. De Vereniging „Nederlands Fabrikaat” heeft een prijsvraag uitgeschreven. Zij vraagt: Vervaardig vóór 1 Febr. 1948 ’n ontwerp of werkstuk, afgestemd op het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per a.m. Giro 87926 Nog meer verspilling. Ergens anders hebben omwonenden zich geërgerd aan het opknappen van een plein met een aardig laag muurtje, waarin een 60.000 stenen verwerkt waren en dat een vijver omgaf, waarin een betonnen bodem moest worden ge legd. Iets verder werd een monumen taal tram-wachthuisje gebouwd met een verlengde balustrade langs een ka- naalkant over een afstand van een 15 meter, waarin eveneens duizenden ste nen, vrij wat glas enhonderden uren arbeid waren verwerkt. door wordt een snel herstel van het normale leven belet. Al die werkzaam heden, die wij hierboven opsomden zouden zeer wel passen in tijden van overvloed, zoals wij die vroeger heb ben gekend, maar zij behoren niet thuis in een tijd, waarin de verarming van het volk nog steeds voorschrijdt. Het mes moet er in. De dezer dagen te verwachten bezui- nigingsnota van de Minister van Fi nanciën zal wel onthullen hoe slecht wij er eigenlijk voorstaan. Een derge lijke nota helpt echter niets, als niet tegelijk het mes er diep in wordt ge zet. Het is niet genoeg bezuinigings- rapporten op te stellen, en voor de uitvoering daarvan nieuwe bureaux te stichten, thans moet als stelregel gelden dat het eerst nodige ook het eerst wordt gedaan. Hard, maar.... heilzaam. Het nodeloos besteden van arbeid en het produceren van overbodige luxe- voorwerpen moet een einde nemen. Een verarmd land moet leven als een belegerde vesting; dat is hard, maar onafwendbaar enheilzaam! Want de soberheid van vandaag is de grond slag van de welvaart van morgen. De bittere werkelijkheid. Tegelijkertijd leven er in de verwoes te plattelandsstreken nog mensen in kippenhokken, wordt het vee gestald in noodschuren van pakken stro met een rieten dekking en komt men zelfs aan een grondig herstel van duizenden huizen niet toe. De bittere werkelijk heid is dus, dat talloze nodeloze, of voor het moment althans overbodige dingen worden gedaan, terwijl met de zelfde middelen dringend nodige ver beteringen hadden kunnen worden uitgevoerd. De bittere noodzaak blijft dus veronachtzaamd en juist daarom is hij zo bitter. De eenvoudige waarheid. Wij zouden kunnen voortgaan met het opsommen van voorbeelden, waaruit blijkt, dat noch in onze regering, noch in ons volk zelf, het besef leeft, dat van de ons ter beschikking staande middelen aan arbeid, aan geld en aan materiaal het nuttigste gebruik moet Ja, waarde lezer, slechts enkele flitsen kunnen we van deze onvergetelijke dag waarop Bolswards eerste burger en met hem de ganse stad een ware hoogtij vierde, hier in dit welhaast al te be scheiden hoekje weergeven. Het zou ove rigens geen_ kunst zijn er vele woorden aan te wijden en er een bijblad mee vol te schrijven, maar we geloven niet, dat het in de geest van Bruid en Bruidegom zou zijn, wanneer wij onze zetters en drukkers ter wille van een minutieus verslag van de feestelijkheden overuren en nachtarbeid zouden bezorgen, terwijl buiten de stad in feeststemming zou zijn. Hoofdzaak is dat Bolsward getoond heeft blijde te zijn met deze blijden en vol vreugde over dit huwelijksfeest van Jan Gerben Stefanus Bruinsma en Mej. Theresia Maria Jozefine Pauline Schilte zoals hun, volgens de kernachtige pittige toespraak van Ds. Oskamp zo zinvolle namen staan genoteerd in het register van de burgerlijke stand. Hoofdzaak is niet, wat er in de diverse toespraken precies is gezegd, maar wèl, dat de grondtoon er steeds weer een was van oprechte, welgemeende sympathie. De intocht was dadelijk al glorieus. Er was deze dag veel dat prettig en sym pathiek aandeed, en zo was het direct al een goede vondst de stoet nu eens niet de Jongemastraat te laten doorgaan, maar een andere weg naar het stadhuis te nemen. Het burgerlijk huwelijk dat door de loco-Burgemeester J. Heeres ge sloten werd, ging gepaard met het hou den van een korte toespraak. Ènerzijds werd gewezen op het plechtige van dit ogenblik en op de goddelijke instelling van het huwelijk, anderszijds ontbrak ook hier de humor niet en het was dan ook niet zonder verholen egoïsme, toen de Bruid op het hart werd gedrukt haar Bruidegom in zijn voortvarendheid in zoverre te temperen dat de vergaderin gen van B. en W. op een dusdanige tijd waren afgelopen, dat de maaltijd nog niet koud was geworden. Op weg naar de kerk waren het vooral de glundere ogen van de R.K. bewaar- schoolkinderen, die origineel langs de kant van de weg waren opgesteld, die ons troffen. Het was hen aan te zien: ook zij speelden hun rol in dit blijspel, dat toch geen spel was, maar heerlijke werkelijkheid. Juist op die heerlijkheid van het gevonden geluk van deze twee jonge mensen werd ook in de kerkdienst, Moet dat zo? Dezer dagen sloegen wij een toneel gade, dat ons voorkwam typerend voor vele toestanden in ons land te zijn. Wij zagen n.l. niet minder dan zes volwassen mannen ijverig bezig met het wieden van onkruid tussen de rails van een stoomtram, die zeker niet over een grashalm zou derailleren. Aan de overkant van de sloot langs de trambaan lag echter een weiland, waarin de distels lustig groeiden en waaraan niets werd gedaan. Dat bracht ons aan het denken en wij kwa men tot de slotsom, dat het toch wel heel wonderlijk is, wanneer het niet noodzakelijke met grote toewijding wordt verricht, terwijl het dringend nodige ongedaan blijft. Nog zonderlin ger wordt het, wanneer men bedenkt, dat dezelfde arbeiders, die daar aan de trambaan aan het werk waren, hoogst waarschijnlijk van oorsprong landar beiders waren. Maar de boer kan geen arbeiders krijgen, omdat spoor en tram betere lonen betalen voor het wieden van onkruid en zo blijft de kiezel tus sen de rails vrij van nutteloze, maar ook daar ter plaatse onschadelijke planten, terwijl het weiland vervuilt. Ünderfynt, dat de boeren tige nei it lün- bou-Ünderwiis harkje, tige wiis binne mei in goed oardiel oer har produkten fan dy side. En dat hja it smoar yn krije, as dat oardiel net gunstich is. Binammen is dat sa, as hja seis miene, dat har guod wol goed is. Ik kin my dat skoan yntinke. Mar de wei, dy’t hja biwannelje moatte is dizze. Hja moatte de Ryksfoar- Ijochtingstsjinst witte to oerstjügjen dat har spullen goed binne. Kinne se dat, dan sille wy graech har artikel gunstich bisprekke, mar sa lang as dat net sa is, salarug de deskundige, ünpartidige foarljochting üs seit, dat Vitasan gjin goede risseltaten jowt, dogge de boeren forstannich en foarsichtich har jild en har gers der net oan to weagjen. Myn ried is dus en bliuwt dus: wachtsje mei Vitasan, dy saek is foar tapassing noch net ryp. Ik wol der jit in wurd- mannich by sizze. It kuilfraechstik is net ien fan de maklikste. Sünder meiwurking fan frijhwat wittenskiplik apparaet komt men l der fêst net üt. It is gjin kunst om yn de praktyk soms risseltaten to bi- heljen, dy’t goed lykje. Mar in oare kear docht men it wer en it is mis. Wy binne oer it ynküljen jit lang net ütpraet. Mar de striid foar in goede kuilme- thoade moat net op ’e beurzen fan de boeren ütfochten wurde, dy heart thüs by ünpartidige, deskundige minsken. Ik soe neat leaver wolle, dan dat de Vitasan-methoade de goede methoade wie. Ik gun de firma Koopmans mei syn treflike namme as foerleverancier neat oars as goeds, mar salang de Ryksfoar- Ijochtingstsjinst gjin bettere risseltaten fan Vitasan meidiele kin, bliuwt myn ried: Ofbliuwe! I worden gemaakt. Het is onbegrijpe- 200 Friezen uit de landbouwjongerenge- lijk, dat men deze eenvoudige waar- meenschap brachten verleden week een heid totaal verwaarloost, want daar- bezoek aan Zeeland. Te Hulshorst is de landdag voor hand having rijkseenheid door duizenden be zocht. Het woord werd gevoerd door prof. Gerbrandy, generaal Winkelman en dr. Bruins Slot. Mondharmonica’s zullen binnenkort weer in ons land ingevoerd worden. De ver schillende mondharmonica-clubs en ook artisten zitten er om te springen. Tegen de 19-jarige mijnwerker J. M. uit Ravensbosch, die in een driftbui eert 8- jarig jongetje, dat alleen maar vroeg of de man ook zijn weggelopen hondje had gezien, heeft geworgd, is tien jaar ge eist. Gepakt aan de Franse grens zijn de twee voor hun eind-examenuitslag gevluchte, Bussumse jongens op de trein terug ge zet, In Brussel waren zij alweer verdwe nen. Thans opnieuw spoorloos. Tien jaar geleden verloor de arbeider R. Pool te Ureterp een horloge in de hooi- ing. Dezer dagen werkte hij bij dezelfde boer en.vond het terug. Een paar inbrekers hebben uit het huis van oud-minister Jhr. De Geer te Soest 45 gulden gestolen. Op de goede afloop werd onder een parasol in de duistere tuin een gestolen fles wijn gedron ken. De rode haan kraaide ook te Garijp, waar de kapitale boerderij van de vee fokker J. Jacobi een prooi der vlammen werd. Op klaarlichte dag werd ingebroken te Echten; geld, sieraden, schoenen en kle ren worden vermist. In zijn onderbroek zette een zich juist verkledende politie-agent die „Houdt den diefl” hoorde roepen, een beroepsinbre ker achterna en niet zonder succes. De „Vierdaagse” boekte een recordcijfer wat het aantal inschrijvingen betrof, n.l. 7000 tegen een 4000 inschrijvingen van verleden jaar. Is de schoenenpositie ver beterd? Een tijdbom ontplofte in een hotel te Breda, waarbij grote schade werd aan gericht en één persoon werd gedood. Nog een vraag. Als dit een op zichzelf staand geval was, zouden wij ons daaraan niet sto ten, doch wij zien soortgelijke ver schijnselen op allerlei gebied optreden. In Den Haag zijn de plantsoenen b.v. weer keurig in orde en niemand zal ontkennen, dat het uiterlijk van de residentie daardoor veel van zijn oudé luister heeft herwonnen. Wij zagen zelfs een drietal mannen bezig met het inzaaien van randjes gras van een voet breed langs een muur, die een particulier landgoed afscheidt van een verwoest villapark. In een der gelijk ge val vraagt men zich toch af of men de zorg voor het uiterlijk schoon van de stad niet tot in het onzinnige door drijft. Moeten publieke gelden uit een berooide kas gebruikt worden voor totaal nutteloos werk? En dat terwijl er overal een dringend tekort aan ar beiders is. i Wtere warden t Men moot net alle aeijen Onder Ien hin lizze. Kleine sigarenfabrieken knoeien er maar op los, maar.veelal daartoe in de verleiding gebracht door niet bona fide winkelieis. Het departement van econ. zaken weer spreekt het gerucht als zouden de siga retten spoedig van de bon komen, met grote1 stelligheid. Twee Delftenaren P. N. Windmeijer en J. Renaud gaan naar Algiers voor het maken van een reportage met een onder- water-camera, over de flora in de Mid dellandse Zee. Alle ongewenste Duitsers, ongeveer 10.000, zullen uit Nederland weer naar de Heimat worden getransporteerd. Ambtenaren van de C.C.D. schatten de tegenwoordige prijzen bij de „Bijenkorf” 300 tot 500 hoger dan voor de oor log. De winst van detaillisten bedraagt vaak 100 tot 200 Tegen de S.D.tnan Petrus Josephus Wa- melink werd de doodstraf geëist. Min stens 5 personen kwamen door zijn toe doen om het leven. 690 boerderijen in Overijsel, welke door oorlogsgeweld of brand werden vernield zullen weer herbouwd worden. Reeds zijn 40 boerderijen in opbouw. „Het vierde Prinsenkind” heeft zeer veel succes gehad bij haar actie ten aanzien van de uitzending van de kinderen van oorlogsslachtoffers. In plaats van de ge raamde 6000 kinderen, zullen er 7000 uitgezonden worden. Bolswards Nieuwsblad I i i d. :n 10 m s. T.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1