Welkom in Bols ward! hardzeil en Van varen en in Friesland 1 I Fan de Martinytoer Watersporters I In Bolsward vindt U fl door Nederland No. 55 43e Jaargang Dinsdag 22 Juli 1947 Zuidwest Friesland Streekblad voor West- e n de Voor verdere n (It léste folget). Tj. dej. I 1 Boermans - „De Doele” Heeringa - Wiere tuurden Men moat it seil net heger IQke as de mest. :>c>c>c>c>oc>c>c>oooc: fokken en een grote Kluiffok. Het Is mo gelijk aan de liefhebbers bekend, hetzel ve veel prijzen heeft gewonnen, waar onder 2 zijnde van de stad Sneek”. Sneek was al spoedig een centrum. De bovengenoemde Friese dichter won er In het midden van de vorige eeuw wordt een nieuw tijdperk in de zeilwereld in geluid: Te Leeuwarden wordt de eerste zeilvereniging opgericht. Nu zijn er reeds een 25 zeilverenigingen, die op vaste tij den wedstrijden organiseren. De grote populariteit van de zeilsport dateert ech ter van de laatste 25 jaar. De jachten e.d. waren door aanschaffings- en on derhoudskosten zo duur, dat de zeilsport Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) lenris fleach Gysbert mei syn plnne Op de wjukken fan ’t forstfin: Nou oer FryslUns marren hinne Brüst en sylt er as de brên. m. A. is- ïl- :er lis v- ur >s. )s. ur er er ur Iv. en lel ur ur k. ek ir. li ra ie 1- 1. ir I- r- t- r- 10 Neist in persoanlike brief, hweryn stiet dat Prof. Böttcher üt Leiden mei „verontwaardiging de uitlatingen over de Vitasanmethode" yn üs krante lé zen hat, stjürt hy it ündersteande stik, hwat wy sünder ien wurd wei to lit- ten yn syn hiele hear en fear opnim- me: INKUILEN VOLGENS VITASAN METHODE. In het Bolswards Nieuwsblad van 8 Juli j.l. kwam een artikel voor van Tj. de J. waarin een aantal volkomen onjuiste dingen worden gezegd over de Vitasan methode voor het inkuilen van gras en andere groenvoeders. Het is mij onbe grijpelijk, dat, terwijl door vijf jaren practijk de waarde van de Vitasan methode afdoende bewezen is, er nog mensen te vinden zijn, die de praatjes, welke van zekere zijde worden rondge strooid, navertellen. Dat de Voorlichtingsdienst keer op keer proeven zou hebben genomen is niet juist. Men heeft in 1943 proeven geno men met de helft van de voorgeschreven dosering (waardeloze proeven dus). Daarentegen zijn van andere, zeer des kundige zijde, proeven genomen, die af doende de goede werking van Vitasan hebben aangetoond. De heer de J. heeft zich wel zeer een- Dansgelegenheden: Harlingerstr. - Nieuwmarkt. Marktstraat. ]Lzijdig laten voorlichten. Ook overigensr wemelt zijn stuk van onjuistheden: Vita san wordt niet geïmporteerd, doch is voor 100 een Nederlands product. Wat wel geïmporteerd wordt is melasse en dit kost ons land millloenen aan de viezen dank zij de onjuiste propaganda van Ir. Frankena, die niet wil toegeven, dat de veel goedkopere Vitasan-methode beter is dan de melasse-methode. Ook is het onjuist, dat Vitasan droog gestrooid zou moeten worden: het wordt in water opgelost en dan gesproeid. Wanneer de heer de J. eens de moeite zou nemen om een honderdtal gebruikers van de Vitasan-methode om hun oordeel te vragen, zou hij bemerken dat de Vita san-methode ook in de practijk afdoende haar grote waarde bewezen heeft, het- geen door tal van vooraanstaande des kundigen in Nederland wordt erkend. Prof. Dr. C. J. F. BÖTTCHER. Leiden, 12 Juli 1947. bijzonderheden verwijzen wij U naar het stads nieuws en de artikelen in dit nummer. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 i ook eens een prijs met zijn jacht Gys- bert Japicx (genaamd dus naar de Bols- warder dichter). De prijs bestond uit een zilveren tabaksdoos waar hij in liet gra veren: „Gysbert Japicx greate namme, Haw ik oan myn skipke jown, En de priis, dêr’t elts op flamme Fiks mei glAns en gloarje woun. De Minister van Economische Zaken bracht voor enige dagen een bezoek aan Limburg, waarbij hij o.a. de mijn streek en Maastricht heeft bezocht. Amerikaanse overalls zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn op werkkledingbonnen, die zoals gebruikelijk door de distribu- tledienst aan daardoor in aanmerking komende personen worden uitgereikt. De winkelprijs is gesteld op f 12.70 per stuk. Voor het telefoondistrict Leeuwarden Is de z.g. „sprekende klok” in dienst ge steld. Voor tijdmelding kieze men dan K 02, dus niet meer K 08. Voor elke melding wordt 3 cent in rekening ge bracht. Een delegatie uit Venlo gaat binnen kort het Noorden bedanken voor het gastvrije onthaal in oorlogstijd. De beruchte spion Kloosterboer zal na zijn straftijd in België te hebben uitge zeten, voor een Bijzonder Gerechtshof te Groningen of Amsterdam terechtstaan. Een gezelschap Belgen dat met twee autobussen een bezoek aan de hoofd stad bracht, kwam bij het vertrek tot de ontdekking, dat één van de autobus sen was gestolen. Voor het eerst na 9 jaar zal Nederland in het R.A.I.-Gebouw te Amsterdam van 30 April tot 9 Mei 1948 een ver zameling van 's werelds nieuwste auto’s kunnen bewonderen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp Vermogensheffing met 23 tegen 6 stem men aangenomen; tegen stemden de C. H. U. en de P. v. d. V. „De Friezen blnne wetterlluwen wa terleeuwen) heeft de bekende Friese dichter Dr. Eeltje Halbertsma eens ge zegd en hij heeft gelijk. Vanaf de oudste tijden waren de Friezen op het water in hun element. Prof. Wadstein beweert, dat de Friese han delsschepen al sedert de 9e eeuw hun weg zochten tot in het verre Scandina vië. Zelfs de oude terpen eens de zelf opgeworpen vluchtheuvels spre ken ons van de Friese schipper: hier en daar vindt men resten van schepen en scheepstuig in de terpen terug. Dit wil echter nog niet zeggen dat het hard zeilen in georganiseerde vorm al oud zou zijn. Slaat men oude geschiedenis boeken na, dan leest men herhaaldelijk van de hardzellerij in 1777 bij Oude Schouw, waar Mintje Wouters van Snee* in tegenwoordigheid van de gehele Stad houderlijke familie de ereprijs won: een gekroond zilveren scheerhout, dat nog heden ten dage in het Fries Museum is te zien. Toch zijn er ook in nog vroeger jaren wei hardzeilerijen gehouden. Zo lezen wij bijv, in de Leeuwarder Courant van 5 Aug. 1754 het navolgende: „Aarnt Hanses, in de jonge Prins te Grouw, laat verzeilen een vleugel met Boltje, mits de jachten niet boven de 22 voet lang zijn.” Zoals het toen ook met de kaatswed strijden ging was het ook hier: De wed- strijd werd georganiseerd door de kas telein, die het wel niet enkel gedaan zal hebben uit liefde tot de zeilsport. Eigenaardig is verder, dat de zeilwed strijden niet in de zomer, maar in de nazomer werden gehouden. Van de 3 zeilwedstrijden die er in 1764 gehouden worden, vallen de laatste twee op Maandag 10 Sept, te Eernewoude en Zondag 16 Sept, te Heeg. Ook het zeilen op Zondag kwam toen reeds voor. Na 1800 worden de hardzei- lerijen talrijker. Te Sneek is voor hei eerst sprake van het indelen in klassen (1808). De zeiljachten waren toen van grotere afmetingen dan onze populaire B.M.ers, Larken enz. Zo is er bijv, in 1810 een jacht te koop: lang 25 voet, de z.g. krokkedil, die bij alle liefhehbeia voor een groot meester bekend is, met 3 masten, 3. basaanzeilen, 2 gieken, 6 Lit üs mar daliks bigjinne mei to siz- zen, dat it wurd ymporteur foar de Fa. Koopmans net krekt is. De Firma lit Vitasan hjir yn NederlSn meitsje en is dos gjin ymporteur mar hannelt yn dit artikel en hat derfan de forkeap allinne. Op it twadde plak wurdt Vi tasan earst yn wetter oplost en oer it gers sproeit en net oarsom, sa’t ik sein ha. En as tredde woe Prof. Böttcher graech opkomme tsjin myn ütlitting, dat syn brochure ütgiet fan de Firma Koopmans. Né, seit er, dy brochure komt foar hündert prosint foar myn rekken. Ik nim dat alhiel oan. Ik ha der net oars oer tocht, mar wiisde der op, dat dit boekje net ütgien wie fan de Ryks- foarljochtingstsjinst, mar üs tastjürd wie fan de Fa. Koopmans. En by dizze firma sprekke de finansiële kanten fan it gefal ek in wurd mei, omdat hja de iennichste keapman binne yn Vitasan. Ik mien, dat de Prof, hwat syn diel yn noodzakelijkerwijs élite-sport moest blijven. Bovendien was er, door min. Treub) een zware belasting gelegd op zeilboten met meer dan 16 M’. zeil. De humor van het geval is nu juist, dat het opleggen van die zware belasting de oorzaak is geworden van de steeds groeiende populariteit van het zeilen in Friesland. Uit het streven een zeilboot te bouwen, die nog juist buiten de belastingsplicht viel, ontstond de door de Friese Bulthuis gebouwde B.M. (later vergrote B.M.). Het gelukkige gevolg was, dat het aan tal zeilboten met sprongen vooruit ging. Thans melden zich niet meer als voor heen, een 20-tal nummers aan de start, maar verschijnen soms bijna 200 „blanke zeilen”. Daarnaast is het oude „skütsje- silen” weer in ere hersteld. Al te grote populariteit brengt het ge vaar met zich mee, dat de Friese meren overbevolkt worden. Daarom is het juist zo’n gelukkige gedachte geweest het tochtzeilen meer te propageren. Het aantal jonggeborenen in Nederland is groter dan waar ook in West-Euro- pa. Voor kinderwagens en kinderwandelwa- gens, geïmporteerde en hier te lande vervaardigd, zijn nieuwe prijsregelingen afgekondigd. Ze worden goedkoper. De eerste van zeven scholen in de Wie- ringermeer, die door het water werden verwoest, is thans weer in gebruik ge nomen. 99 politieke delinquenten, die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zijn, zijn te werk gesteld bij het bouwen van een blok huizen te ’s-Hertogenbosch. Men zal op deze weg voortgaan. De 54-jarige mevr. A. Zeilstra—Leininga wonende te Rotterdam, werd aldaar door een auto gegrepen en overreden. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later aan de gevolgen overleed. Straatklinkers zijn er te kort. De be hoefte van de Rijkswaterstaat kan voor 1947 slechts voor 1/9 gedeelte worden gedekt. Voor het schoolzwemmen zal aan de in richtingen die daartoe gelegenheid geven nummerkleding worden verstrekt. Als eerste kwantum worden gemaakt 5000 badpakken voor jongens en 3000 voor meisjes. Op het strand tussen Egmond en Castrl- cum Is een vrachtauto van de mijnoprui mingsdienst terechtgekomen op een mijn die onder het zand lag verborgen. De mijn ontplofte, waardoor drie marinesol daten, die op de auto zaten, werden ge wond. de saek oangiet nou syn part krige hat. It muoit my, dat ik de Firma Koopmans ymporteur neamd ha, hwant dat skynt in foech skelwurd to wêzen, it moeit my, dat ik sein ha, dat it guod der earst oer moat en dan wetter, wylst it guod daliks yn wetter oplost wurdt en dan oer de kuil sproeid wur- de moat en it moeit my, dat myn siz- zen, dat syn boekje fan de Firma Koop mans ütgyng, by him de gedachte op- roppen hat, dat ik twivvele oan syn bidoeling of de subjective wierheit fan syn wurden. MAR IS DERMEI OAN DE WEAR- DE FAN DE VITASAN-METHOA- DE EK MAR IN SPRUT FOROA- RE. Mient Prof. Böttcher, dat de Foar- Ijochtingstsjinst, hweryn ik in lyts skeakeltsje bin, troch dizze „gewich tige” opmerkingen syn advizen for- oarje sil? Ik bin bliid, dat ik de oare kears düdlik de posysje fan it Lénbou- ünderwiis sketst ha. Dy kriget syn ge gevens fan de side fan it Lénboukun- dich Undersiik, dat derfoar it ienichste ünpartidige, deskundige lichem is. En salang dizze oangeande Vitasan gjin düdlik posityf lüd hearre lit, sizze wy: net dwaen, öfwachtsje, it moat earst better ütsocht wurde of dit middel goed is of net. Dit is de taek fan it Centrael Institüt Lanboukundich Undersiik (C. I.L.O.). De meast resinte ütlitting der fan kin men léze yn de publikaesje fan Ir. H. van der Molen to Snits. Ik helje it wurd foar wurd oan: In een groot aantal proeven, geno men door het C.I.L.O. te Wageningen in de jaren 1942/43, gaven echter de Vitasan kuilen dezelfde resultaten als de kuilen zonder toevoeging. In 1946, toen weer een vrij groot aantal Vita- san-kuilen werden onderzocht, wer den deze uitkomsten bevestigd. Uitgave van DruKRerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward 3 uur: Officiële ontvangst van het bestuur op het Stadhuis. 4-6 uur: Bezichtiging, onder lei ding, van de Martinikerk en van het Stadhuis met oudheidkamer. 7.30 uur: Orgelbespeling in de Martinikerk. 9 uur: Volksvermaken (o.a. Stoelendans) op Dijkstraat-Bargefenne. Het verheugt mij, dat ik in de gelegenheid gesteld ben U allen, in deze „Bolswarder editie van de Meeuwenkrant”, een hartelijk welkom in onze stad toe te roepen. Door een tocht, zoals U die thans maakt, wordt belangstelling voor onze provincie gewekt. De elf steden, en daarvan wel in het bijzonder die, waarin over nacht wordt, treden daarbij vanzelfsprekend op de voorgrond. Het behoeft geen nader betoog, dat dit mij, als burgemeester van één dier steden, niet onverschillig is. Bolsward zal door deze tocht bij een groot aantal personen uit alle hoeken van het land groter bekendheid verkrijgen. Maar niet enkel om het Bolswarder belang, dat door deze tocht gediend wordt, verheug ik mij. Ik meen n.l., dat Uw tocht, door het bezoek aan Bolsward op ho ger plan kan komen te staan. In de voor deze tocht uitgegeven gids heb ik reeds enkele beziens waardigheden van Bolsward aangeduid en ik acht het niet nodig deze hier nogmaals te noemen. Ik hoop echter, dat Gij ruimschoots de gelegenheid moogt vinden om deze schone gebouwen te be zichtigen en ik twijfel er niet aan, of gij zult met mij, blij zijn, dat Gij dit hebt kunnen doen. Ik heet U dus hartelijk welkom en wens U een aangenaam ver blijf binnen onze grachten enook verder een voorspoedige reis. Geniet, gedurende al de dagen van Uw tocht van Friesland’s schoonheid; van de „tierige greiden” zowel als van het „blier laitsjend boulftn”, van het „smük skaedzjend beamtegrien” zowel als van de „röljende weagen". De herinnering aan Friesland zal dan bij U steeds levendig blij ven en, indien enigszins mogelijk, zal Uw naam nog dikwijls op de lijst van deelnemers aan de „Elfstedenweek" prijken. De Burgemeester van Bolsward, J. G. S. BRUINSMA. Niemand Is de baas in het plaatsje Beets, waar bij de volkstelling 239 man nen en 239 vrouwen werden geteld. Bij een stoeipartij tüsen enkele leerlin gen van de ambachtschool te Veghel kwamen Dinsdag enkele jongens uit de bus te vallen. De 17-jarige L. van der Heuvel uit Mill bleef zwaar gewond op de weg liggen en is nog dezelfde avond overleden. 41/2 millioen scheermesjes werden dezer dagen door het ministerie van Overzeese Gewesten besteld bij een grote fabriek van scheermesjes te Apeldoorn. Ze zijn bestemd voor ons leger In Indlë. „Klokken Peter", de collaborateur P. J. Meulenberg, die zijn bijnaam verwierf omdat hij in het Noorden voor de Duit sers vele klokken uit de kerktorens haal de, Is veroordeeld tot 10 Jaar gevange nisstraf. Een 14 jarig meisje, dat logeerde bij een boer te Witharen, kwam in de vlammen om, toen de boerderij op- brande. Een doodvermoeide chauffeur van een militaire auto reed links van de weg en daardoor tegen een autobus op. Resultaat: elf gewonden in een zieken huis te Den Bosch. De ontwikkeling der Nederlandse ste den is onderwerp van een excursie door 180 buitenlandse studenten, die on langs in Leiden arriveerden. Ruiten en pannen sneuvelden door En gelse explosies vlak over de grens. De militaire Britse autoriteiten hebben de schade laten opnemen. De 43-jarige slager J. v. Zoelen te Am sterdam is bij een vechtpartij met het hoofd tegen een trottoirband geslagen, en zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De vee-export van Ierland naar het vasteland zal worden hervat. Vergun ningen voor de uitvoer van vee naar Frankrijk, Nederland, België en Zwit serland zullen worden verstrekt. Tijdens een wandeling is de 85-jarige P. Traas uit Baarland in een koeienput geraakt en verdronken. Te Brummen is overleden W. L. F. C. 1 Ridder v. Rappard, adjudant in buiten- gew. dienst van H.M. de Koningin. De eerste klompenbeurs „Enter en om- streken” wordt gehouden op Woens dag 30 Juli in café „Dreyerink” te En ter. Aan de beurs is een keuring met prijzen verbonden in handels-, luxe- en souvenirklompen. i Per ongeluk werd bij Eist een politieke delinquent doodgeschoten, toen een t waarschuwingsschot ketste. l Honderdduizend gulden is nu voor de tweede keer naar Batavia overgemaakt ten behoeve van het Indonesische kind. De Nederlandse schooljeugd bracht ook deze ton bij elkaar. Een ontoerekenbare zoon van een boer in Dedemsvaart stak de boerderij in brand, nadat hij de varkens uit de stal len had gedreven. Zijn veertienjarig broertje kwam jammerlijk om. Met ingang van Donderdag j.L is de stoombootdienst Zierikzee-Rotterdam hervat. Tijdens de vacantie werd ten nadele van de fam. v. d. V. te Waalwijk een geldkist met een inhoud van f 3000 ontvreemd. Bolswards Nieuwsblad ft i. i- n F f ■■■ri

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1