Kortzichtigheid aan tu/ee kanten Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht No. 56 43e Jaargang Vrijdag 25 Juli 1947 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA -Bolsward Die chaos hebben we al in 1, e e Vk. t Wiere warden t rtwat de iene blrelnt, kin de oare bidrippe t f Griekenland heeft zich tegen de comm. gekeerd, de groepen die vanuit Albanië, dat voor de tweede maal toegang tot de V. N. vroeg, maar ook nu geen kans maakt, binnen vielen zijn teruggeslagen, maar de toe stand blijft er gespannen omdat de Veiligheidsraad der V. N. heeft het nog eens vastgesteld natuurlijk tegen Rus- lands en Polens stem de, buren kuipen tegen ’t land. Een Engelse vloot in de buurt ze Is thans in de Turkse wateren houdt blijkbaar een oog in het zeil. Overigens ware het zeer gewenst dat de Griekse regering steunde op meer partijen dan thans; men heeft de linkse nog geen ge legenheid gegeven politieke verantwoor delijkheid mee te dragen. Van politieke verantwoordelijkheid gesproken: Nu de Britse wetgeving betreffende de onaf hankelijkheid van De rode haan. Te Gorredijk is brand uitgebroken, waar schijnlijk door kortsluiting in de timmer fabriek der fa. F. de Vries en Zn. Toe vallig werd de brand laat in de avond gewaar- e r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) kreeg hij de Duitsers de actie tegen Tsje- de oorlog tegen Po- plan West-Dultsland als geheel op de been te helpen. Men dient natuurlijk ook de Amerikanen wat op de vingers te zien want zij zijn uitgeslapen zakenlieden en als zodanig niet geheel los vertrouwd op het terrein der Duitse industrie. V erkeersongelukken komen weer hoe langer hoe meer voor, wat natuurlijk met de uitbreiding van het motorvervoer op de weg ook geen wonder is. De bakkersknecht R. W. van Suawoude reed daar met zijn motorfiets naar huis, toen het 6-jarig dochtertje van de veehouder F. O. van het erf van haar grootouders af kwam lopen en par does tegen de motor opliep. R. W. kon een aanrijding onmogelijk voorkomen. De kleine werd een eind meegesleurd en bewusteloos opgenomen. Het kind bleek ernstig aan het hoofd gewond te zijn en is tijdens ’t overbrengen naar het zie kenhuis overleden. De motorrijder treft geen schuld. Bij Makkinga reed een motorrijder, wel ke op zijn motor door een collega werd gesleept, door het breken van de sleep kabel tegen een telefoonpaal op, waarbij hij een ernstige hersenschudding opliep. Hij is naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Inbraak. In Heerenveen is ingebroken in de wo ning van Dr. B. Dijkstra. De dieven zijn waarschijnlijk door het kelderraam bin nengekomen. Zij maakten een tas met geld, distributiebescheiden en een radio toestel buit. en er d- rd, en rd ir. n- >0 :n 12 5. Ie t- ;r n India in werking is getreden, zal moeten blij ken of de onderdelen van dit enorme gebied, Hindoestan, Pakistan en de on afhankelijke vorstendommen, die door dat ze door de Britten centraal gere geerd werden, min of meer van elkaar afhankelijk zijn, in staat zullen zijn naast en met elkaar in vrede te leven, en de samenwerking op die gebieden waar dat nodig is, te handhaven. Zelfs de ontwik keling in elk der onderdelen zal overal met spanning worden gevolgd, omdat het een vraag blijft of deze volken poli tiek al rijp zijn voor een volkomen on afhankelijkheid; anders zou een chaos dreigen. Luchtverschijnselen. O'ok in de lucht boven Friesland worden verschillende verschijnselen waargeno men. Niet alleen dat de avondhemel prachtig gekleurd werd door Poollicht, maar zelfs zijn er vliegende schijven op gemerkt. Juffrouw Tini Mulder had ze gezien in Amerika en er over naar Fries land geschreven, maar nu is het geen Amerikaans nieuws meer, doch kunnen wij ook hierin meedoen. Zo beleven wij van alles, maar mejuffrouw T. Heringa in „Huize Johanna” te Heerenveen, die haar 99ste verjaardag heeft gevierd, zal nog wel wat meer hebben beleefd en gezien, dan wij mensen van een paar generaties jonger. Ambachtsschool. Maar vakarbeiders ontstaan ook niet vanzelf, die moeten worden opgeleid. In Lemmer is men nier ook sierk van door drongen en de Vereniging voor Am- bachtsonderwijs is in haar ledenverga dering dan ook tot de conclusie geko men, dat er nu met de bouw van een ambachtsschool te Lemmer niet, langer mag worden getalmd. In 1940 bestond er reeds een grote behoefte aan een derge lijke onderwijsinstelling, wat toen geble ken was uit een gehouden enquête. En nu de bevolking van Lemmer nog is toe genomen, is het een dringende eis ge worden. Zweden een verdrag met Rusland, dat het ver plicht tot enorme uitvoeren naar dat land terwijl Zweden waarschijnlijk anders‘een belangrijker bijdrage ook tot het herstel van West-Europa zou kunnen leveren. Trouwens de gevaren, dat dit land in het oostelijk economisch blok terecht komt zijn niet gering, omdat het ook een geweldige erts-producent is, deze ertsen nam het Roergebied vroeger af. Thans kan dat niet en Polen en Tsjecho-Slowakije die een soort Roergebied voor de Rus sen moeten vormen, schijnen thans naar deze ertsen te dingen. Overigens heeft Frankrijk nog altijd niet de moed opge geven ook Rusland bij het plan-Marshall te betrekken. Ramadier betoogde nog de zer dagen dat Ruslands plaats in de Pa- rijse conferentie wordt opengehouden, j ontdekt. De brandweer werd De ondercommlssles der Parijse conferentie zijn thans begon nen met de verzameling der gegevens, welke zij behoeven om een rapport sa men te stellen over de productie en con sumptie der 16 in haar vertegenwoor digde landen en de vooruitzichten op lange termijn ten deze. Een lijst met vra gen is deze landen daarvoor toegezon den. De eerste, niet ernstige, onenighe den hebben zich bij de samenstelling van die lijst voorgedaan, maar men heeft een compromis gevonden. Ernstiger is het feit dat Frankrijk bezwaren heeft tegen het Brits-Amerikaanse planj tot verhoging! van de productie van het Roergebied, de Fransen blijven vrezen dat dit plan ge leidelijk zal voeren tot een nieuw, sterk Duitsland; maar enig egoisme is hun ook niet vreemd, want hun doel is ook de staal- productie van het Roergebied naar hun eigen land te verplaatsen. „De slachtoffers moeten hersteld worden voor de beul,” zegt Ramadier en daar is een hoop waarheid in, maar er is toch iets voor te zeggen de beul te herstellen om hem te gebruiken voor het herstel der slachtoffers. We hebben in het vorig overzicht vrij uitvoerig stilgestaan bij deze zaak en gaan er thans niet op in. We hebben er echter ook op gewezen dat, zal de Parijse conferentie en Mars halls bedoeling slagen, elk land zich op offeringen zal moeten getroosten. Hoe teleurgesteld moeten echter België en Nederland zich wel gevoelen, nu Britse en Ameri kaanse deskundigen het met deze landen waren eens geworden over het verkeer naar Duitsland via Antwerpen en Rot terdam, en generaal Clay, de Amerikaan se bevelhebber in West-Duitsland rond weg weigert de overeenkomst goed te keuren, omdat ze te veel dollars kost. Wellicht zit bij deze generaal de bedoe- 11 tl Cf AZ11. n T~l<r,.nn Vin.rAWA blijven bevoordelen als onderdeel van ’t Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 Birma, buurstaat van India, dat van Engeland eind 1946 de volledige onafhankelijkheid verwierf en waar sedert dien de natio nalisten het bewind voerden nationa lisme misschien met een tikje commu nisme gemengd tot grote weerzin van de conservatieve groepen van voor de oorlog die hun macht totaal inboetten. Men vermoedt dat zij de hand hebben gehad in een aanslag op de Birmaanse regering, waarvan Zaterdag niet min der dan 7 ministers werden gedood. Een nieuwe regering uit dezelfde groep, als waaruit de nu vermoorde ministers kwa men, is gevormd. Maar de gisting zal er wel niet mee uit zijn, en het kan best zijn, dat de Britten nog eens te hulp moeten komen. Door broedertwist verscheurd blijft ook China waar het dictatorale bewind van Tsjang Kal Sjek en de communisten in een vol ledige oorlog waarachter ook Ameri kaanse en Russische belangen schuil gaan zijn gewikkeld. Welk een beeld van rust biedt dan het door de Ameri kaanse generaal Mac Arthur gedresseer de Japan, waar Rusland geen voet aan de grond krijgt en dat volgens Mac Ar thur op weg is een volledige democra tie te worden. Natuurlijk dank zij Ame rika, dat er een politieke en economi sche voorpost van schijnt te willen ma ken. In het najaar komt de vredesconfe rentie voor Japan bijeen. De grote Vier zullen niet eerst praten, alle belangheb bende naties, ook Nederland dus, zullen er aan deelnemen, blijkbaar wil Amerika daardoor trachten de moeilijkheden wel ke de Europese vredesverdragen door de Russische houding opleveren, te ontzei len. Maar Rusland zal op die conferentie stellig zijn tanden laten zien, Japan dekt de Russische rug en de Russen zullen zich in die rug niet lekker gevoelen zo lang de Amerikanen er genesteld blijven en dat zal lang zijnl De Engelsen zijn er steeds op uit geweest de voor ge heel Europa belangrijke Duitse industriën te socialiseren, de Amerikanen wensen ze in particuliere, d.w.z. Amerikaanse handen. Dit is een afzonderlijk Engels Amerikaans geschil, dat met het Franse verzet aanleiding is geweest dat nu de plannen tot opvoering van de capaciteit van het Roergebied al uitgesteld zijn tot September. Zo zitten er nog tal van haken en ogen in het plan-Marshall en het overleg te Parijs. Het zijn bijv, ook de tweezij dige handelsverdragen, die het ene land te sterk aan het andere binden, welke aanleiding tot moeilijkheden kunnen ge ven: de Benelux heeft die kwestie ter sprake gebracht. Zo heeft Roemenië is de oppositie, de boerenpartij nu ook tot zwijgen gebracht, haar volksverte genwoordigers zijn gevangen gezet of gevlucht, hun pers is verboden. De ont wikkeling in schuwd, maar intussen zat men niet stil want de van alle kanten toesnellende mensen vormden een keten en begonnen met emmers water, die steeds snel wer- de doorgegeven de brand te blussen, ter wijl men tevens ook gebruik maakte van brandblusapparaten. Men slaagde er in het vuur te bedwingen, dat intussen ook reeds het dak van een tweede fabrieks- afdeling had aangetast. De brandweer behoefde geen dienst meer te doen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, beliep enkele duizenden guldens Brandstichting. Dat kinderen niet vertrouwd zijn om met vuur om te gaan, bleek te Akkerwoude, waar het 5-jarig zoontje van J. Oevering die bij zijn grootvader A. Miedema lo geerde, een blok hooi, dat onder een houten kap was geborgen, in brand stak. Wel wist men betrekkelijk vlug de brand te blussen, maar een gedeelte van het hooi en de houten kap zijn verbrand. Verhoogd uurloon. Nu in 500 plattelandsgemeenten het uur loon van bouwvakarbeiders van 72 op 75 cent is gebracht, terwijl ook het uur loon van grondwerkers bij water-, spoor- en wegenbouw tot boven de 75 ct. is gestegen, wordt ’t voor de landbouwers steeds moeilijker om arbeidskrachten te krijgen, daar het uurloon van vakbekwa me landarbeiders in de meeste provin ciën niet boven de 64 cent uitkomt en met inbegrip van de premie voor het bedrijfspensioen niet boven de 70 cent. Naar) aanleiding hiervan verwacht de „Landbode” het volgend jaar een „nieu we loonronde” in land- en tuinbouw- kringen. het hoort te Parijs te zijn en Frankrijk is gaarne bereid als bemiddelingsbrug te dienen. Maar de Russen laten niets van zich horen, ze gaan hun gang. In hun Duitse zöne zijn ze nu bezig uraniumerts te delven in ’t Ertsgebergte, of liever ze laten de Duitsers het voor hen doen, die nu ook wat merken van gedwongen tewerkstelling en daarom naar W.Duitsland trachten uit te wijken. Ook de Russische aanhang gaat zijn/ gang. In ren en voeren moeten. Zij zien verder, maar meestal toch niet ver genoeg. De massa begrijpt niet, dat een dicht bevolkt land moet uitvoeren om te kunnen invoeren en dus om te kunnen leven. „Wat gaan ons die kapitaalbe- langen aan”. Een volk is daarom van nature niet oorlogszuchtig. Het weet niet, dat zijn bestaan op het spel staat. En daarom wil het niet vechten. Maar in de gegeven omstandigheden staat zijn bestel op het spel en moet het vechten om zijn bestaan. Daarom, moet het oorlogszuchtig gemaakt worden. Niet door een verwijzing naar econo mische noodzakelijkheden. Die be grijpt het toch niet, die interesseren het niet en die gelooft het niet. Het oordeelt: ondernemersbelang, kapi- taalbelang. En het is niet van plan om daarvoor te vechten. Derhalve moet het-op een andere wijze tot oorlog be reid gemaakt worden. En dat geschiedt telkens weer en met succes door een appél aan de nationale gevoelens. En d&ér reageert de grote massa wél op. Die nationale gevoelens zijn in bijna ieder mens veel sterker dan hij zelf wel vermoedt. En niet alleen het Duit se volk is gevoelig voor een beroep op die nationale gevoelens. Men doet het voorkomen, alsof de nationale waar digheid beledigd is (of lokt een inci dent uit, waardoor deze inderdaad als beledigd kan gelden!) of men appel leert aan de nationale grootheid en de nationale taak van het eigen volk. Hit ler is daar een meester in geweest: de toestand van de Duitsers in het Sude- tenland of in de Poolse Corridor was ondragelijk en zo 1 op kookhitte voor cho-Slowakije en len. De theorie van de Lebensraum alleen zou dat nimmer vermocht heb ben zomin als de eis om koloniën het Duitse volk bereid had gemaakt tot een oorlog tegen Frankrijk en Enge land. De belanghebbenden, de zakenlieden, de ondernemers, de concessiejagers willen de oorlog om het voordeel, dat zij zich van een verovering, van een gewonnen oorlog voorstellen. De poli tici willen haar, omdat zij geen andere mogelijkheid meer zien om de voor waarden van het volksbestaan te ver zekeren of te handhaven. Zij zien de samenhang van economie en politiek. De massa ziet die samenhang gewoon- Dit artikel schreef ds. Vink voor het militair optreden aldaar. Red. II. De massa, „het volk” ziet de samen hang tussen economie en politiek meestal niet en de politici zien haar verkeerd, te eng en in het algemeen. Ziehier de gevaarlijke kortzichtigheid aan twee kanten, die telkens weer heilloze gevolgen blijkt te hebben en die de wereldgeschiedenis één lange reeks van rampspoeden maakt. Het volk heeft ondanks de democra tie weinig politiek benul en weinig politieke interesse. Ik zeg dat niet bij wijze van verwijt of als uiting van minachting voor de massa. Ik consta teer slechts een feit, een gevaarlijk feit, een feit, dat én de democratie in gevaar brengt én haar to* een gevaar kan maken. Ik vind die politieke on geschooldheid ten slotte wel begrijpe lijk. Wat valt van een massa te ver wachten, die in overgrote meerderheid de school reeds vroeg verlaten moet. Het zijn allemaal geen Vliegens, die de energie en de begaafdheid heb ben om een onvoldoende schooloplei ding door zelfstudie aan te vullen. Erger staat het met hen, die thans onder betere omstandigheden op groeien en met die intellectuelen, die zich voor politiek te goed achten. Hoe het zij, de massa, waaronder ik die intellectuelen mee insluit, heeft weinig politiek inzicht en weinig po litieke belangstelling, ziet ook de die pere samenhangen niet. Hoevelen van ons volk zijn politiek georgani seerd? Hoevelen niet behoren tot die kleurloze middenstof, waarop geen staat te maken valt, die hun stem ge ven aan de meestbiedende liberalen, die uit angst op Colijn stemden of arbeiders, die het communisme steu nen, omdat dat meer te bieden schijnt dan het democratisch socialisme. Veler belangstelling flakkert even op tegen de tijd van de verkiezingen, zakt daarna even snel weer in. Ze ge loven het dan wel weer en van de motieven van het politieke handelen begrijpen ze weinig of niets. Hun kortzichtigheid blijkt uit hun oordelen. Wat gaat ons Indonesië aan. Dat is enkel een zaak van olie- koningen en suikerbaronnen, meent men. Laat Indonesië zelfstandig wor den, als ze dat daar willen. Wij heb ben daar toch geen boodschap. En om het te behouden willen we zeker niet vechten. Zo denken en spreken velen en zij kankeren over de troe penzendingen naar Indonesië. Het is geen idealisme, geen vredelievend heid, geen zin voor gerechtigheid. Het is voor zover het geen lamlendig heid is, kortzichtigheid. Omdat men niet ziet, wat hier ook voor Neder land, ook voor het Nederlandse volk en niet alleen voor de oliekoningen en suikerbaronnen op het spel staat. Wanneer wij Indonesië kwijt zouden raken, wanneer de economische be trekkingen tussen ons land en Indo nesië verbroken zouden worden, dan zouden niet alleen degenen die daar hun directe belangen hebben, dat merken, de planters en de bezitters van aandelen in Indische onderne mingen, maar ons gehele volk zou het merken in de vorm van een wer kelijk ontstellende verarming. Het gaat ons wel degelijk aan, wat daar gebeurt en hoe zich daar de verhou dingen ontwikkelen. En daarom is het nodig, dat het volk, dat de massa irtet alleen maar belangstelling heeft voor het tabaksrantsoen, de T.T.-ra- ces en de voetbalwedstrijd Heeren- veen-Maastricht. Ten slotte hangt ook dat tabaksrantsoen en heel onze levensstandaard af van de economi sche en politieke ontwikkelingen in In donesië en in de wereld. Gelijk het Engelse volk het merken zou, als met de prijsgave van India en Egypte de economische bindingen met deze landen verloren zouden gaan of wanneer Engeland door Rusland uit de oliegebieden van Iran en Irak werd weggedrongen. Gelijk het Franse volk het merken zou, wanneer het de economische betrekkingen met Indo- China met Madagascar en Mafokko. Algiers en Tunis zag verdwijnen. Het volk weet dat niet, het ziet deze samenhangen niet en ze interesseren de massa ook niet. Het beseft niet, hoe zeer zijn levensstandaard van deze dingen afhangt. Die het wél zien, zijn de onmiddellijke belanghebbenden, de ondernemers zelf. Die het óók zien, zijn de diplomaten, die niet alleen voor de bezittende klasse, die ook voor het volk als geheel de strijd om levens- 1 ling voor ook de West-Duitse havens te mogelijkheid, om levensruimte voe- Hjk niet, moet daarom onder nationa- listsche leuzen tot oorlog worden op gezweept. En de kranten en de radio, meestal in handen van bepaalde onder- nemersgroepen of politieke organisa ties doen hun best en al gauw staat de massa in lichte laaie: het land wordt bedreigd, zijn eer is geschonden, en men stroomt naar de grenzen om „het land tegen de vijand te verdedigen”. Wat er precies aan de hand is, weet men niet, De economische drijfveren ziet men niet en erkent men niet. De voorbeelden zouden bij tientallen te noemen zijn. Brailsford geeft ze bij bosjes. Ik noem er slechts een uit on ze eigen geschiedenis van de laatste tijd, de geschiedenis van het Neder- lands-Belgisch verdrag omtrent het Rijn-Scheldekanaal. Inderdaad België had er belang bij, dat dit verdrag tot stand kwam. Het kon door deze ver binding een deel van de Rijnvaart van Rotterdam naar Antwerpen aftappen. Het belang erbij voor Nederland leek minder duidelijk. Er is een geweldige campagne tegen gevoerd in naam van het nationale belang van Nederland. En behalve Mussert heeft ook de toen malige Nieuwe Rotterdamse Courant (thans Nationale Rotterdamse Cou rant) daar een geweldige actie tegen ontketend, waarbij de slagzin: het nationaal belang niet van de lucht was: ramp voor de Rotterdamse havens, dus ramp van de Nederlandse econo mie, aanslag van België op onze volkswelvaart. Maar de ter zake kun dige wist, dat de Nieuwe Rotter dammer zeer nauwe betrekkingen on derhield met de Rotterdamse reeders, die weer eens van nationale belangen spraken, terwijl zij mee eigen belangen bedoelden. Maar het volk raakte dat alles betrekkelijk weinig zo min als de Indonesise kwestie van nu. Het ziet er het belang niet van, het nationaal be lang niet. Om het warm te krijgen voor een Belgisch-Nederlandse oorlog over de Rijn-Scheldeverbinding zou iets anders nodig zijn geweest dan een verwijzing naar economische belangen zo goed als voor een oorlog in Indië, een Belgische belediging of een extre mistische domheid. Dat is zijn kort zichtigheid. Maar diplomaten zien het, wat op het spel staat voor ondernemers én natio nale economie. Daarom zijn zij waak zaam, zien vooruit, aanvaarden oor log, zij het als laatste middel, ultima ratio. Toch zien ook zij meestal niet ver genoeg. Dat is hün kortzichtig heid. Daarover in een laatste artikel. I Bolswards Nieuwsblad t” 1 f I 1 1 i t is 5t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1