Kortzichtigheid aan twee kanten G n Martinytoer RD Fan de ld door Nederland No. 57 43e Jaargang Dinsdag 29 Juli 1947 Streekblad voor West- Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 sward van Vk. >ol is- na n Tj. de J. zichtigheid verhindert hier een gezonde economische samenwerking op interna- |aar en ur seit, dan wurdt it de heechste tiid, dat de Minister fan Lênbou yngrypt. Prof. Böttcher seit, dat de Ryksfoarljochtings tsjinst wegert proeven to nimmen en as hja it op it lést dogge, dogge se dy proeven forkeard, hja sykje mei sin de béste waerme kuil en de minste Vitasan üt, hja fordraeije de ütkomsten fan dy proeven ek noch.allinnich omdat hja net tajaen wolle, dat Vitasan goed spul is. Nou hawar, dit giet my oer de hege skuon. Hwant as dat allegearre'wier is, kinne wy wol ophalde, dan binne wy oan de Joaden oerlevere. It is och Sa jammer, dat it fraechstik fan de béste kuilmethoa- de troch dit soart strideraesje yn in hiel forkearde sfear komt en ik herhelje, dit moat ophalde, hoe earder hoe better. Kuil wol wol graech stjonke, mar it rukt fris by it luchje, hwat hjir troch Prof. Böttcher loslitten wurdt. Prof. Böttcher wol hawwe, it lünbou-ün- derwiis moat selsstannich de Vitasan- methoade by de boeren neigean en hy hellet in foarbyld oan fan in kollega, dy’t op de Ljouwerter fémerk troch praten mei boeren-gebrükers ta in oare kon- klüsje komd is. Nou, dit wol ik him al sizze, soks hoecht hy fan my net to for- wachtsjen, hwant dy methoade liket op neat. Ik hald my mei in gerêst gemoed oan de Ryksfoarljochtingstsjinst ek al nim ik oan, dat de ynsichten, dy’t hja forkundigje, wolris wizigje. Dat is mei alles sa, hwat minsklik ynsjoch oangiet. Ik wol noch wol in stap fierder gean. It kuilprobleem is foar de Nederlanske boer sa wichtich, de biswieren tsjin sur en ek de finansjele biswieren tsjin melasse, sa bilangryk, dat ik alle earlike middels bigroetsje, dy’t üs in bettere en goed- keapere methoade bringe kinne. Mar dan net op dizze wize. De Vitasan-minsken sizze, dat hja gjin oare middels brüke kinne, hwant de Ryksfoarljochtingstsjinst wol gjin objektyf ündersyk. Dat wegerje ik to leauwen. Dizze biskuldiging is sa Yn oansluting op üs léste artikel forfettet Ir. H. v.d. Molen: Van een lager ammo- niak-gehalte dan in de Friese kuilen is niets gebleken. Ook waren er tussen de Vitasan- en Friese kuilen geen noe- menswaardige verschillen in zuurgraad botergehalte, alsook niet in geur en kleur. De conclusie van het C.I.L.O. blijft derhalve, dat het inkuilen met Vitasan in het algemeen dezelfde resultaten geeft als het inkuilen zonder toevoe ging. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Dit is de geduldige lêzer njonkenlytsen wol düdlik wurden: De Ryksfóarljoch- tingstsjinst makket gjin propaganda foar Vitasan. De foarstanners fan dit artikel sizze der dingen fan, dy’t lang net moai binne. Ik wol se net allegear opneame, mar it giet fierst to fier. Ik krige nou wer in lange brief van Prof. Böttcher en dy wol der op üt, dat sawol Ir. Frankena as de Consulinten dy’t Vitasan öfwize, dit dog ge TSJIN BETTER WITTEN yn. Ja, hy seit. dat it C. I. L. O. dos de lieding fan it Lanboukundich ündersyk mei sin de ütkomsten oars jowt dan se wiene. Nou wol ik der hjir net folie fan sizze, mar ik hoopje al, goed düdlik. As it wier is, hwat prof. Böttcher, Heechleraer oan de Ryksuniversiteit to Leiden, hjir iepenlik 1D ei t in. er, UL1 n te Jia ES, MG. dijk nikt en Zuidwest Friesland tionale basis. Aan de ene kant vecht men liever om het bezit van de Ruhr, aan de andere kant om het bezit van Lotharin gen. En zo is het tot op de dag van vandaag. Geen internationale regeling van de ver deling van grondstoffen en afzetgebie den, maar diplomatieke worstelingen, straks opnieuw in militaire overgaande om olie, om bauxiet, en om alles, wat nodig is voor de economie in vrede èn in oorlog. Kortzichtigheid aan twee kanten: bij de volkeren, die de samenhangen niet zien tussen politiek en economie en zich bij gevolg om de goede oplossingen niet be kommeren en zich om foutieve oplossin- III. We hebben het de vorige keer over de kortzichtigheid van de massa, het volk, gehad, dat de samenhang van politieke en economische problemen niet ziet, daardoor op politieke noodzakelijkheden niet de juiste kijk heeft, onverschillig blijft, waar toch ook haar belangen, haar levensmogelijkheden mee in het geding zijn en niet alleen die van de „kapita list”, zodat zij slechts door nationalisti sche leuzen in beweging kan worden gebracht, die met de ware werkelijkheid slechts in verwijderd verband staan. Nu tot slot een paar opmerkingen over de kortzichtigheid der diplomaten. Zi| zien de samenhang wel; zij weten, dat een gunstige handelsbalans een belang, ja een levensvoorwaarde is voor een volk. Zij zullen daarom er naar streven en naar moeten streven om voor hun eigen land en volk de gunstigste econo mische omstandigheden te scheppen; zij zullen de industrie en de handel stimu leren, zij zullen diplomatieke steun ver lenen aan pogingen om ergens conces sies en geldleningen te plaatsen, zij zul len streven voor industrie en handel van hun eigen land en volk de nodige grond stoffen en afzetgebieden te verwerven. De onmiddellijk geintereseerde onderne mers en beleggers vragen hen er om en dan wekt het de schijn, alsof we hiei enkel en alleen met klassediplomatie te doen hebben, alsof de graven, baronnen en jonkheren, die de diplomatieke pos ten bezetten (en zo is het in ons land nog steeds) en alsof de rijke ambassa deurs en gezanten (en zo is het bijna overal) de vriendjes helpen aan de zoete Wiere tuurden X Dq’t bern ütstjQrt kriget bern X werom. Op het raadhuis van Schiedam is de 70.000ste inwoner dezer gemeente inge schreven. Een defect strijkijzer, dat onder stroom stond, bezorgde mevr. S. A. Zijderveld Polet te Rotterdam de dood. Een 6-jarige jongen, eveneens te Rotter dam, trof een soortgelijk ongeluk. Hij raakte een electrische buis aan, die on der stroom stond en werd gedood. Burgemeester Rab van Vlieland overleed plotseling aan niervergiftiging. Hij was 56 jaar en ongehuwd. Te Sneek raakte een 3-jarig zoontje van de heer B. G. de Vries in de Zwette en verdronk. Coloradokevers werden ook gevonden te Ureterp. Ze zijn vernietigd. Betonnen drijvende huisjes zijn gecon strueerd door een bouwmaterialenbedrijf te Hillegom. De inwoner van Apeldoorn E. B. heeft bij het houden van schietoefeningen met een 6 mm vuurbuks per ongeluk zijn 33- jarige vrouw in het onderlijf getroffen en gedood. De residentie heeft momenteel een tekort van 25000 woningen. Tien verstekelingen uit Spanje, die op volle zee ontdekt waren, werden dezer dagen te Rotterdam aan wal gezet. Het kamp Wierda te Wolvega wordt pet 1 Augustus opgeheven. De nog overge bleven gedetineerden worden overge plaatst. Op de Loosdrechtse heide vond men een 16-jarige holbewoner, afkomstig uit Am sterdam, in het bezit van een broodmes, dat met bloed bevlekt was. Een paviljoen dat bij Giethoorn op een eilandje midden in de Gieterse Miede was gebouwd, is op z’n Amerikaans ver plaatst. Het is opgevijzeld en op twee schuiten naar de vaste wal gebracht. alleen dat van de meer genoemde olie- koningen en suikerbaronnen. En niet al leen om hun belang, maar mede om dat van het Nederlandse volk heeft men ten slotte naar de oplossing door het geweld gegrepen, toen geen andere oplossing meer mogelijk bleek. Maar men begrijpe waar het hier omgaat: in laatste instan tie steeds weer om de levensmogelijk heid en de levensruimte van het eigen land en het eigen volk. Daarvoor vech ten alle diplomaten, voor de economi sche belangen van hun landen en hun volkeren. Nog eens het worde toegege ven: het zijn ook de belangen van hun klasse en stand, maar daarvoor niet al leen. Deze belangen van het volk en van de kaste lopen (hier althans ten dele evenwijdig. Althans zoals zij ze zien! En nu ligt hier de gevaarlijke reserve. Diplomaten, zei ik, behoren overal haast (behalve dan in Rusland) ook in het democratisch socialistische En geland, tot een bepaalde maatschappe lijke groep, tot de geboorteadel en tot de geldadel. En zij hebben hun kijk, hun klassekijk op de economische mogelijk heden en wenselijkheden. En gelijk het volk, de massa, kortzichtig is, doordat het de samenhang van politiek en eco nomie niet ziet, zo is de diplomatie bijna steeds kortzichtig, omdat ze op die sa menhang haar kijk, haar klassekijk heeft. Zij denkt in de categoriën van de kapi talistische economie, .waaraan zij zelf door heel haar maatschappelijke positie verbonden is. En nu ontstaat deze uiterst verwarde en tegelijk gevaarlijke situatie. Het kapitaal, heeft Brailsford in zijn ge noemde boek gezegd, heeft geen vader- 1 n M z4 T~\ o 4- L» z\< A M r* A L\ A ITO zj I land gebruikt, wanneer het daar voor deel in ziet (de diplomatieke druk en de dreiging met geweld en ten slotte het gebruik van geweld). Maar het houdt evenzeer in, dat het het eigen vaderland verraadt, wanneer er winst in zit. (Ame rika bleef olie leveren ook aan het zich bewapende Hitler Duitsland en het wist waartegen het zich wapende en in de vorige oorlog schoot de Engelse vloot met precisieinstrumenten, die Zeiss in Jena geleverd had; en Duitse soldaten hingen rondom Douamont in het prik keldraad van Duitse fabrieken). En de grote man van de Koninklijke Shell Sir Henry Deterding schonk onze regering Het Straatje van Vermeer, maar dezelfde Shell weigerde de belasting op de Indi sche aardolie en kocht die af met een bedrag van vijf millioen. Zo is men nim- mer zeker, of het kapitaal niet op zekere goede of kwade dag met behulp der klasseverwante diplomaten het wezenlijk belang van eigen land en volk verraden zal. En ook als men niet zover wil gaan: hun visie op de economische en sociale pro blemen is een zeer bepaalde. Men is al te zeer geneigd om door bepaalde wets bepalingen en bepaalde diplomatieke eisen de doeleinden te verwezenlijken, die men als landsbelang ziet en die men ook landsbelang noemt, maar die in fei te klassebelang zijn. De stakingswetten van de regering Kuy- per zijn er een voorbeeld van. Men trachtte er het opkomend socialisme door te binden. Maar het baatte niet. Zo min als men door de worgwet van Taft de vakbeweging en het communisme in Amerika tegen houden zal. Het tegendeel zal het geval blijken. Het is uiting van sociale kortzichtigheid. En gelijk het gaat in de nationale politiek zo gaat het steeds weer in de internationale. Men ziet samenhangen, maar men zoekt eco nomische noodoplossingen, oplossingen op korte termijn. De wereldwijde visie ontbreekt. Men zoekt nationale oplossin gen voor vragen, die alleen maar inter nationaal op te lossen zijn. Deze natio- naal-teconomische kortzichtigheid heeft tot talloze economische en nationale on gelukken geleid. Keynes, de grote Engelse econoom en adviseur van de Engelse regering bij de vredesconferentie te Versailles vertelt in zijn boek: De Economische Gevolgen van de Vrede (hij is uit Versailles weggelo pen, toen hij de economische stommitei ten van de diplomaten steeds meer door zag) van de eigenaardige wederkerige afhankelijkheid van de ijzer- en staalwer- ken in Lotharingen en het Saarbekken van de aanvoer van steenkool en cokes uit Westfalen. „De Westfaalse steenkool moet met Saarsteenkool vermengd wor den om goede ovencokes te krijgen” (bl. 85 noot 1). Deze gebieden liggen ter weerszijden van de Frans-Duitse grens. Nationale bekrompenheid, kort- Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet; ling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 8792Ö winst. En dat is ook stellig het geval, j J^nd. Dat houdt in, dat het het vader- Brailsford alweer doet een fraai boekje open over die klassediplomatie en stelt zeer terecht de eis van een democrati sering van het buitenlands beleid. Het is nu eenmaal een feit, dat de meeste di plomaten tot de bezittende klasse beho ren, d.w.z. dat de belangen van de on dernemers en de beleggers, die bij bui tenlandse zaken om steun aankioppen, ook hun belangen zijn (zij behoren tot dezelfde sociale en maatschappelijke groep), zodat het verzoek van deze on dernemers en beleggers als van zelf een open oor bij hen vindt. Maar het zou toch eenzijdig ’zijn om hieruit te conclu deren, dpt zij zich bij hun steunverlening alleen lieten leiden door hun verwante belangen en hun sympathiën voor de groepen, waartoe zij zelf behoren. Het blijft nu eenmaal een feit, dat het lands belang er mee door gediend wordt, wan neer industrie en handel bloeien, wan neer kapitalen in het buitenland geplaatst kunnen worden: de inkomsten stijgen er door en hoe meer men in moet voeren, dus hoe meer men betalen moet, hoe meer de uitvoer van belang wordt, waar door men die invoer betalen'kan. En men moet meer invoeren en dus meer uitvoeren, naar mate de bevolkingsdicht heid toeneemt. En hoe groter het uit- voeroverschot, we zouden kunnen zeg gen: het batig saldo van de handelsba lans wordt, hoe rijker het land en het volk, de volkshuishouding, wie dit aan gaat en hoe hoger de levensstandaard kan stijgen. Wij ervaren dit nu aan den lijve. Nederland met zijn welvaart van voor de oorlog, met de inkomsten uit zijn handel en zijn industrie (dank zij zijn koloniën!), zijn scheepvaart en zijn buitenlandse beleggingen, had daardoor zijn gunstige handelsbalans en ons volk - kende een hoge levensstandaard. Nu zijn we straatarm; we moeten ongelofelijk veèl invoeren dank zij de Duitse roof bouw, het verloren gaan van de econo mische betrekkingen met Indië, de stil stand van handel en scheepvaart daar mee, dank zij onze opgeteerde voorra den. En daarom moeten we alles uitvoe ren, wat we maar enigszins missen kun nen: landbouwproducten, boter en kaas, en eieren, textiel en radio’s, moeten we ons beperken om die hoge invoer te kunnen betalen. En nog is de handels balans ongunstig, is er een groot invoer- overschot. En als dat zo door zou blij ven gaan, zou inflatie op den duur on vermijdelijk worden. Met alle gevolgen daarvan, allermeest en allereerst voor het volk. Daarom vechten onze politici voor het behoud van de economische betrekkin gen met Indonesië, niet alleen (stellig óójc) om de ondernemers en bezitters te gerieven. Maar evenzeer om der wille van het volksbestaan, het levenspeil van het ganse Nederlandse volk. Diplomaten zien hier samenhangen, die het volk niet ziet en begrijpt. Het volks belang is geïnteresseerd bij een oplos sing van het Indonesisch vraagstuk, niet gen onder valse nationale leuzen in dt oorlog drijven laten. En bij de diploma ten, die de samenhangen wèl zien, maar in hun kijk sociaal en nationaal begrensd zwoegen aan nationale oplossingen, die op den duur nimmer oplossingen blijken, vredesverdragen opstellen, die de kiem van nieuwe oorlogen in zich dragen. Geef ons volken, die het verband van politiek en economie Ieren doorzien. Geef ons diplomaten, die hebben leren denken in continenten en handelen naar normen van politieke, sociale en econo mische gerechtigheid! Het zal niet eer der waarlijk vrede worden! fiergeand, dat ik him mei krêft forsmyt. Wol kin ik oannimme, dat fierder ünder syk en oare methoaden fan ündersyk winsklik wêze kinne, wol mien ik, dat ek de ütkomsten fan Prof. Böttcher de oandacht fan it C. I. L. O. fortsjinje, wol liket my in earnstige oerweging wur- dich, it mienskiplik ündersyk, hwat hjir yn Fryslên yn 1944 fanwege de oarloch staekt is, wer op to nimmen, ek bin ik fan miening, dat de chemyske proeven troch dierproeven folge wurde moatte, mar yn de goedichheit lit üs ophülde mei it swart meitsjen fan ynstellings en foarmannen, dy’t it fortrouwen fan de Nederlanske boeren troch hurd en ün- partidich arbeidzjen fortsjinne hawwe. Dat hja dit wurk trocnsette sille, blykt üt de léste publikaesje fan Ir. J. F. van Riemsdijk yn syn boekje oer it ynküljen. Hy skriuwt der op side 33: Het onderzoek naar de Vitasan-methode is nog niet beëindigd, doch het staat wel vast, dat de zuurheidsgraad bij deze methode heel dicht ligt bij die van ge wone warme kuilen. Door het toegevoeg de mengsel zou echter een speciale rem ming worden uitgeoefend op eiwitsplit- sende en andere fermenten. Bij tot dus ver genomen proeven is DIT NOG NIET MET ZEKERHEID AANGETOOND.’*’ Wy wachtsje mei fortrouwen de rissel- taten fan dit fierdere ündersyk óf. Blykt dit yn it foardiel fan Vitasan to wêzen, dan sil it my in genoegen wêze alle boeren oan to rieden dit to brüken, mar sa lang dit net it gefal is, kin in forant- wurd advys net oars wêze as dit: Wacht sje mei Vitasan, dizze saek is foar de praktyk fan it ynküljen op dit stuit noch net ryp! En dat is dan meiiens yn dit stadium myn léste wurd oer dizze kwesje. Het zevenjarig zoontje van de heer Kale uit Kampen is onbemerkt in de Nieuwe Haven gevallen en verdronken. Een 43-jarikge dame te Rotterdam viel van haar veranda, die zich zeven meter boven de grond bevindt. Zij kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht en was op slag dood. De 25-jarige kantoorbediende Sol is te Amsterdam met zijn motorrijwiel in bot sing gekomen met een vrachtauto en ge dood. Op de Weertsedijk is een met stenen geladen vrachtauto uit Rotterdam bij ’t uitwijken voor een fietser van de dijk gereden en in de IJssel terechtgekomen. Een zich in de cabine bevindende 72-ja- rige man verdronk. Het beroemde Maastrichtse Koor, de „Maastrichter Staar”, heeft aan presient Truman het ere-lidmaatschap aangebo den. De 27-jarige Klaas Karnemelk uit Mon nikendam is in het Ijsselmeer gestapt en naar Muiden gezwommen (25 km.). Hij startte ’s morgens om zeven uur en droogde zich ’s middags half vier af. Hij was bij aankomst nog zeer fit. Tijdens een boottocht op het Bergumer meer sloegen de gezusters de Boer uit Ee overboord. Een der meisjes werd spoedig weer aan boord gebracht, maar haar 23-jarige zuster Jantje ver dronk. Een 42-jarige vrouw te Den Haag ver moordde haar drie zoontjes van 10, 7 en 3 jaar en sloeg toen de hand aan zich zelf. Vermoedelijk wegens onenigheid in het huwelijk. Een schelpenauto kwam op ’t Katwijk- se strand met een tellermijn in aanraking, sloeg 2 maal over de kop en werd 25 meter weggeslingerd. De inzittenden maakten dit luchtreisje mee, maar kwa men er goed af. Een 23-jarige gewezen SS-er uit Amers foort, heeft zijn meisje, dat de verhou ding wilde verbreken, met twee revol verschoten gedood. Het gebouw „Duinrust” te Overveen wordt ingericht voor marine-hospitaal. Er kunnen 170 man verpleegd wor den. De Alg. Kunstzijde Unie te Haarlem heeft in Emmercompascuum \y2 H.A. grond aangekocht voor de vestiging van een spoelerij. Het aantal arbeiders dat daar werk vindt, zal spoedig tot 200 300 worden opgevoerd. Een der teruggekeerde klokken uit de Buurtoren te Utrecht is door het bestuur der stad ten geschenke aangeboden aan Wageningen ter plaatsir^g in de te her bouwen gemeentetoren aldaar. De regering acht het in deze moeilijke tijdsomstandigheden ongewenst buiten gewone feestelijkheden te doen plaats vinden. Engeland is, op uitnodiging van Neder landse zijde, bereid poolshoogte te ko men nemen omtrent de stand van de co loradokever in ons land. Ds. Wilkins en Dr. Gimingham zullen een bezoek aan Nederland brengen ter bestudering van de maatregelen ter bestrijding van de coloradokever. Door het gaan broeien van gedroogd gras is brand ontstaan in de kapitale boerderij, bewoond door M. Hettinga te Warga. Slechts een deel van woonhuis en huisraad kon worden behouden. Een mooie prestatie leverde de heer M. Meinsma uit Appelsga, door in Span nenburg ruim 100 pond blei aan de hen gel te bemachtigen. Te Anjum is afgebrand de grote boerde rij aan de weg naar Enumazijl, bewoond door B. Boersma, eigen aan het Moeder- Wiersma-leen. Alleen het voorhuis kon worden behouden. Oorzaak h'-'oibroei. Een aantal schilderijen van oude Neder landse meesters is per vrachtauto uit Baden-Baden naar Nederland vervoerd. De schilderijen vertegenwoordigen een waarde van twee millioen gulden. De historische boerderij „Groot Lamme- ma” te Minnertsga werd Zaterdagavond een prooi der vlammen. Oorzaak onbe kend. 2000 landarbeiders in N.O. Groningen zijn in staking gegaan. Een beroep op de Ned. bevolking is gedaan de oogst te bergen. Handhaving Rijkseenheid zal, gezien de huidige situatie, de petitie voorlopig sta ken. Bolswards Nieuwsblad 301 11" H uur 'tet in) >ol

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1