n N Prinselijk bezoek aan Bolsu/ards veste in 'S 147 ?er JM G Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek III No. 58 43e Jaargang Vrijdag 1 Augs. 1947 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Boliward Dq't bqt hat moat ophelje gegaan motorrijder uit ’P Wiere wurden t Veiligheidsraad over deze zaak. De Engelsen en Ameri kanen willen dat de commissie van on derzoek voor de Balkan toegang krijgt tot de buurlanden van Griekenland om na te gaan of daar inderdaad wordt ge kuipt tegen de Grieken, de Russen wil len het niet en Z.-Slavië, Bulgarije deze landen hebben pas ook een onder ling verdrag gesloten wat het oostelijk blok weer wat sterker maakt en Al banië weigeren eenvoudig de commissie van onderzoek op hun gebied toe te la an. Thans is een met 9 tegen 1 stem door de Veiligsheidsraad aangenomen besluit de Balkancommissie te handha ven door een Russisch veto getroffen, zodat er niets gebeuren kan en de Vei ligheidsraad machteloos is. Terecht merkte de Amerikaanse verte genwoordiger op, dat dit een zeer ernstige toestand schept. Nederland heeft er o.i. geen en kel belang bij dat het op zijn beurt in de Veiligheidsraad speelbal van derge- l' ke politieke jongleurspractijken wordt. Engeland, Frankrijk noch Amerika kun nen dat wensen, de eerste twee hebben ook zeer tere betrekkingen met hun vroegere Oosterse koloniën en zullen er weinig voor voelen dat een dergelijke zaak in de Veiligheidsraad komt, die bo vendien overladen is met werk, hij moet het Egyptisch geschil met Engeland over hun gedrag ook nog behandelen. De meeste landen hebben er dus belang bij de Indonesische kwestie buiten de Vei ligheidsraad te houden. India heeft dan ook, blijkbaar op Engelse aandrang, de uitvoering van zijn besluit reeds opge schort, er is waarschijnlijk een aanbie ding tot ift, i is KS ;er Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) sen dit ag en lat ag nd ier til- n- :ns te en ek id- hij, :de de nt- 27 de in :n. an iet ig- g- jd et, >et et e- gs ve ’n ’t de ie o- se ;n /e re m )ns bemiddeling van Engelse en Amerikaanse zijde aan Nederland en Indonesië te wachten. Ten minste als direct contact tussen Neder land en Indonesië dan nog niet weer is verkregen. Want dat is ook mogelijk. Immers onze nieuwe gezant in India, de heer Lamping, is daar in allerijl gearri veerd, juist nu Sjahrir er is en waarom zou in Indië zelf dit hernieuwde contact niet ontstaan? Overigens zijn er meer wespennesten in het Verre Oosten, we hebben daarop de vorige keer al even gewezen. Ook op de toestand in tot weerziens gejuicht en een ware ova tie gebracht. Toch was er, zij het niet in de organisatie, dan toch in de uitwer king en naleving ervan iets, dat bij dit bezoek niet bevredigde. Eerlijk gezegd, bij de intocht van de na gemaakte Churchill was er destijds meer enthousiasme, sfeer, orde en „spanning” dan bij dit officiële bezoek van onze Prins. Een manifestatie werd het bezoek dan ook niet, en gelukkig maar, dat onze Prins een sportieve figuur is, die met een vriendelijke lach deze kleinsteedse onvolkomenheden niet voor ernst zal ne men, maar met zin voor humor zal we ten door de vingers te zien. Er waren ten slotte ook glunderende kinderen met vlag en strik, soms in oranjepakjes uit wagen geklau- te rijden. Bij i en Voor de veiligheidsraad? Nu de kans bestaat dat de kwestie Ne derlandIndonesië een internationale wordt, is een kort woord daarover ook in het buitenlands overzicht op zijn plaats. Pandit Nehroe, de bekende Hin- doe-leider, heeft n.l. meegedeeld dat de regering van India de kwestie Neder landIndonesië voor de Veiligheidsraad zal brengen. Wanneer dat gedaan zou worden met het argument dat er Inder daad oorlog tussen Nederland en Indo nesië heerst, zou de Veiligheidsraad zich eigenlijk direct onbevoegd moeten ver klaren. Immers men kan niet spreken van een oorlog, gezien het verloop der ope raties en ware het dat al ook, dan had de Veiligheidsraad nog geen recht er zich mee te bemoeien, omdat het hier ’n binnenlandse aangelegenheid van Neder land betreft. Nederland is nog altijd souverein, ook over Java en Sumatra en als het zuiver om de kwestie van het oprukken der Nederlandse legers op beide eilanden gaat, kan dit geen aanleiding zijn, dat de Veiligheidsraad ingrijpt. Maar.er is toch ook een an dere zijde aan deze zaak. De sympathie der Hindoe- en Mohammedaanse wereld is nu eenmaal met de republikei nen, hoe onaangenaam dit voor ons is. Deze kwestie zet eigenlijk die gehele wereld in rep en roer, in Voor-lndië zelf gaan bijv, stemmen op die Nederland de oorlog willen verklaren. Nu zijn de lei ders daar vrij bezadigd, maar uit der gelijke uitlatingen blijkt toch, dat India om de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen zich ook zou kunnen beroepen op het argument dat de algemene vrede in het Oosten door het geschil Nederland Indonesië in gevaar wordt gebracht. En de vraag is of de Veiligheidsraad dan deze kwestie zonder meer ter zijde kan leggen. Men denke hier aan de Griekse kwestie die ook voor de Veiligheidsraad is ge bracht en nog steeds aan de orde is. Er was de botsing tussen de Griekse rege ring en haar communistische onderda nen, een zuiver binnenlands geval, maar er kwam bij de steun, welke die commu nisten van over de grens ontvingen en daardoor werd het een internationaal ge val, dat gevaarlijk was voor de vrede. En het nog is, want de strijd en inmen ging in Griekenland gaan voort en wel nooit scherper hebben enerzijds Engel sen en Amerikanen en anderzijds de Rus sen tegenover elkaar gestaan dan bij de debatten vorige week in een óndercom- missie van de Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per n.m. Giro 87926 China waar de Kwomintang onder Tsjang Kal Sjek en de communisten elkaar zo scherp bestrijden. Zoals bekend hebben de Ver. Staten altijd Tsjang Kal Sjek gesteund, min of meer noodgedwongen omdat de communisten steun kregen van de Rus sen. Maar de Kwomintang Is er nimmer In geslaagd orde op zaken te stellen in zijn eigen gebied, feitelijk voeren de com munisten in hun deel van China een min der corrupt bewind, zodat de boerenbe volking er niet ontevreden is, De Ver. Staten doen thans nog eens een poging om Roergebied. Eerst verluidde dat Londen, Parijs en Washington samen over deze kwestie ’n conferentie zouden houden, maar daar van komt niets, men schijnt Rusland nog niet zo openlijk voor het hoofd te willen stoten. Amerika en Engeland zullen wel onderling eens over de kolenmijnen van het Roergebied praten. Frankrijk vooral ook wenst Rusland geen aanstoot te ge ven, hoewel de nationale vergadering an derzijds in een motie o.a. de dringend- heid van een internationale regeling voor het Roergebied naar voren bracht. On der de gegeven omstandigheden echter is deze regeling met de medewerking van Rusland toch niet te verwachten. En men begint zich al weer af te vragen of er nu niets van betekenis zal gebeuren door de Grote Vier weer in November bijeen zijn geweest om opnieuw de kwestie der vredesver dragen met Duitsland en Oostenrijk te behandelen. Londen heeft thans de uit nodigingen voor de vóór-conferentie van deze bijeenkomst verzonden. Maar toch kan er in die tussentijd niet alles bij het oude blijven. Engeland glijdt naar' de afgrond, Frankrijk holt er heen. Binnen 2 maanden kunnen de Fransen hun invoeren niet meer betalen, in Engeland komt ook een eind aan het dollarcrediet. De Engelse regering en Labourpartlj zijn zeer ongerust over de vooruitzichten en de eerste tracht de mijnwerkers tot een extra inspanning te bewegen om het kolentekort te overwin nen. De mislukking der Engels-Russische handelsbespreklngen doet de deur toe, thans ontgaan de Engelsen de grote graanleveringen, die een verlichting van de druk op hun dollarcrediet zouden heb ben betekend. Het lijkt er op, dat En geland zeer binnenkort de buikriem nog veel meer zal moeten aanhalen. Dus toch. Na het schrijven van dit overzicht werd gemeld, dat India zich inzake de Neder- lands-Indonesische kwestie toch tot de Veiligheidsraad heeft gewend, en dat ook Australië het zou doen. Japan wordt volgens China door de V. S. be voordeeld. Maar de Amerikanen zeggen, dat met Japan dan ook wat valt te be ginnen en met China niets, en wijzen dan op Formosa, dat in 50 jaar Japans be wind tot grote bloei is geraakt, en nu in enkele jaren Chinees bewind is uitge mergeld. Het is dus daar in het Verre Oosten niet veel anders dan in Europa, waar Frankrijk zich blijft beklagen over de Amerikaanse plannen ten opzichte van het De Prins op de P.C.-dag. De P.C.-dag te Franeker behoort we^ tot het verleden. Het was voor het laatst in 1853 dat er een der leden van de Kon. familie dit kaatsfestijn had bijgewoond, het feit, dat Prins Bernhard hoewel onverwacht dit kaatsfestijn met een bezoek vereerde, verhoogde daarom de betekenis van deze partij zeer. Door 16 parturen was ingeschreven. Aan de 2de omloop namen deel de nos.: 1-3, 5-7, 10-12 en 13-16. In de eindstrijd kwa men uit de nos. 5: H. Schuil, /E Haima De cirkelgang van leven en dood gaat voort. Te Ga rijp werd een drieling geboren in het gezin van Riemer Kuipers en Akke de Vries, twee jongens en een meisje. He laas zijn de beide jongens kort na de gebo'orte overleden. Het meisje maakt het vrij goed. staan. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd, die direct aan het dreg gen ging en er in slaagde om omstreeks halfdrie het levenloze lichaampje met een haak naar boven te halen. Te Vrouwen-Parochie is de alleenwo nende tachtigjarige Janke Kuipers in de vaart bij haar woning verdronken. Toen de bakker ’s morgens kwam vond hij de woning ledig. Onmiddellijk ver moedde hij, dat er iets niet in orde was en waarschuwde de buren, waarop men dadeijk ging zoeken. Na enige tijd vond men haar levenloos in de vaart. Ver hier vandaan, in Indië, verdronk bij het baden Jan van Dijk, zoon van de familie W. van Dijk-Vos van Zeven huizen. Onder geestelijke leiding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis- schop van Haarlem is de jaarlijkse na- tionale bedevaart naar Dokkum gehou den. Een extra trein bracht honderden pelgrims, terwijl een donderbui zich ontlastte, naar het noordelijke stadje, waar van vele gevels de vlag met de pauselijke kleuren wapperde. Om tien uur slingerde zich de stoet vanaf het station naar het Martelveld, waar in de kapel de Pontificale Hoogmis door Mgr. Huibers werd opgedragen, die zich ook in een predicatie tot de gelo vigen richtte en hen wees op het leven, werken en voorbeeld van de apostel der Friezen. moeten huren, n.l. dat het de vroegere vijand beter behandelt dan de oude vriend. De stede Bolsward heeft bij het j.l. offi ciële bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard weer eens de gelegenheid gehad zich te kunnen presenteren en een goede beurt te maken. Het stemt tot verheuging, dat ook een kleine stad in zulke gevallen groot kan zijn. Destemeer is het jam mer, dat de bewoners van de oliebollen stad ditmaal hun bijnaam wat al te veel eer hebben aangedaan. Om het maar eens kras, maar toch niet overdreven te zeggen: de gang van zaken heeft niet aan de verwachtingen voldaan en onze vriend en medewerker Kriti Kaster zou met gemak uit het verloop van deze his torische gebeurtenis stof kunnen putten voor minstens een dozijn bitterkoekjes. Dit uurtje officiéél bezoek heeft dan ook niet alleen veel hoofdbrekens, maar ook veel schouderophalens en veel zweet droppels gekost, want toen eenmaal (buiten hun schuld en medeweten om) van het overigens weloverwogen pro gramma van de P. F. C. werd afgeweken liep de zaak zacht gezegd enigszins in de war. Zijne Koninklijke Hoogheid, zich niet be wust van het Bolswarder kwartiertje, verscheen prompt op tijd. Teleurstellend voor vele ouden van da gen die voor de Doopsgezinde kerk wa ren opgesteld en voor de deputaties van sportverenigingen enz. die in sportcos- tuum keurig langs de Marktstraat ston den opgesteld was 't feit dat de „knollen niet de Nieuwmarkt op wilden” en zo doende een belangrijk gedeelte van de vastgestelde route links (in dit geval rechts) lieten liggen. Het’Sted. Muziekcorps, niet geluisterd, in ieder geval niet gehandeld hebbende naar de overigens weloverwogen bitter koekjes over het bewuste en bovc.ige noemde kwartiertje, was, toen de Prins met vlugge sportieve passen het borde betrad, nog niet aanwezig, zodat de schoolkinderen het Wilhelmus zonder begeleiding moesten ten beste geven, wat dank zij de dirigeerkunst van de heer Roelants nog niet eens op een vol komen fiasco uitliep. Zich niet wagende aan het in het programma vermelde Friese volkslied, werd een driewerf hoera op de hoge gast uitgebracht, waarna deze zich met B. en W. en andere offi ciële personen, waaronder de Comm. der Koningin van Friesland, naar binnen be gaf, waar de provinciale pers reeds ver tegenwoordigd was. Het was ons an dere voor ons min of te meer pijnlijke momenten verzwijgende -r- opgevallen, dat zowel de raadsleden als de oranje kleuren op de linkerborst van officiële personen schaars vertegenwoordigd wa ren. Daar de plaatselijke pers ditmaal geen officiële toegang had tot de raadzaal, I burgemeesterskamer en gemeentemu seum, Is het ons niet wel mogelijk een verslag te geven van het aldaar gespro kene. Wel mochten wij even meesnoenen van de rasechte Bolswarder oliebollen en hebben we ons overtuigd, dat ze bij deze gelegenheid met voortreffelijke zorg waren samengesteld. We misten echter de bijna traditionele Bolswarder schonen in Fries costuum en vonden het niet zon der humor, dat juist, toen het hoge ge zelschap in privévergadering bijeen was om waarschijnlijk voorlichting te geven en te ontvangen inzake de specifieke no den en belangen van deze veste, er met zekere pathos door het inmiddels ge arriveerde muziekgezelschap o.a. ge speeld werd van: Houd de moed er maar in. Hoewel het een sympathieke geste van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins was zich na afloop te voet langs de schilderachtige grachtjes van de Dijlak- ker te begeven, naar de aloude Martini kerk, was dit voor de nog steeds wach tende deputaties een nieuwe teleurstel ling. Vele leden van gymnastiekclubs enz. zelfs van buiten de stad voor deze gelegenheid in speciaal costuum gesto ken en naar hier gekomen, hebben zo doende zelfs geen schim van onze hoge gast gezien, ook niet na geduldig wach ten van een uur en langer. Het bezoek aan de Martinikerk, alwaar Z. K. H. door de heren Kerkvoogden werd ontvangen en door Ds. van Roy werd rondgeleid, terwijl het orgel o gepaste wijze werd bespeeld, was ge heel in goede stijl. Met intense belang stelling bezichtigde de Prins de fraaie preekstoel, de middeleeuwse koorbanken en de gedenksteen van Gysbert Japiks. En hoewel bij dit officiële bezoek, on danks de vele vlaggen, de hoffelijkhei en spontaniteit van de zijde der burger veel te wensen heeft overgelaten en - weer eens getoond hebben stijf en stroe te zijn, werd er toch toen de glimmen71 wagen weer voorreed en het hoge g'”^’ schap had plaats genomen een spon'a Ook aan het verkeer is weer tol betaald. Te Oranjewoud ge raakte het zoontje van de heer E., In disch evacué op het buiten „Woud- oord” met het hoofd onder het wiel van een wagen. Deerlijk gewond is de knaap naar het ziekenruis te Heeren- veen vervoerd. Het jongetje was uit school komende op een terd om een eindje mee 1 het afsttappen kwam hij te vallen j kwam daarbij onder het wiel van de wagen terecht. Te Wyckel sloeg een i Groningen tegen de bestrating, doordat hij met het springen van een band de macht over het stuur kwijt raakte. Hij Tsjang Kal Sjek er toe te brengen ook een beter en democratischer bewind in zijn gebied in te voeren, waarna het aan Amerikaanse steun niet zal ontbreken. De Chinezen echter uiten weer de be- heid, aan ons Oranjehuis ondubbelzinnig kende klacht, welke we hier in Europa I ook van Amerika’s oude bondgenoten De organisatie van de Friese wolhandel is in andere banen geleid. Ter bespre king van dit vraagstuk kwamen vele schapenhouders in vergadering bijeen, onder leiding van de heer IJ. K. Tam- minga. De oorzaak van het feit, dat de Friese wol langzamerhand een onbete kenende rol is gaan spelen, is volgens de voorzitter gelegen in het aanhou dend dalen van het ledental van de „Friese Coöp. Wolverkoop”, tot welker ontbinding werd besloten. Besloten werd een afdeling Friesland van de Nederlandse Wolfederatie op te rich ten. Het oude bestuur zal als voorlopig bestuur zitting nemen. Met een aantal wol fabrikanten is een overeenkomst gesloten. Het water heeft deze week weer verscheidene slachtoffers gemaakt. Te Sneek ver dronk het vierjarig zoontje van J. B. G. de Vries. Het kereltje was met zijn Friesland is nog steeds in trek bij de buitenlan ders. Engelse A.J.C.-ers zijn de gasten van hun Sneker vrienden, terwijl een 70-tal studenten afkomstig uit Enge land, Frankrijk, Denemarken, Noor wegen, Zwitserland, Indo-China, Ita lië en Tsjecho-Slowakijc een 8 daags bezoek aan het Friese waterland bren gen. De regering heeft de richtprijzen voor koolzaad oogst 1948 vastgesteld, waarbij het op valt, dat de prijs van f 70.per 100 Kg zoveel hoger is dan die voor 1947, welke f 45.per 100 Kg bedroeg. Blijkbaar wil dus de regering de ver bouw van koolzaad sterk aanmoedigen, wat gezien onze vetpositie alleszins ver klaarbaar is. De verbouw van koolzaad was na de bezettingsjaren sterk achter uitgegaan. Werd er in die jaren in Ne derland 30.000 h.a. verbouwd, dit daal de in 1947 tot ongeveer 500 hectare. Toch zal er nog wel voldoende zaai zaad aanwezig zijn, daar er alleen in Friesland voor ongeveer 6000 hectare zal worden geoogst, indien dit ten minste voor zaaizaad zal worden be stemd. Uit het jaarverslag van het kaascontrólestation „Friesland" bleek dat de kaasproductie in 1946 met ongeveer 44 pct. was gestegen. In 1945 was de productie 22.674.953 Kg en in 1946 was dat 32.580.208 Kg voor Fries land. De productie-voorschriften, wel ke een verbetering van de kaaskwaliteit beogen, waren er oorzaak van dat er veel méér volvette kaas was gemaakt dan in de voorafgaande jaren en veel minder magere kaas. Uit de aard der zaak heeft dit zijn invloed doen gelden op de boterproductie, die weliswaar 63.415 Kg hoger was dan in 1945, maar toch zeer laag was ten opzichte van de grotere melkaanvoer, welke in 1946 148.230.418 Kg meer bedroeg dan in 1945. Alweer de rode haan, driewielig fietsje naar buiten g- Als kinderen met vuur spelen en dan na den eten, maar kwam tegen school de grote droogte van de laatste tijd tijd niet thuis. Toen men het kind ging daarbij, dan moet dat wel funeste ge- zoeken, vond men zijn fietsje onbe- volgen hebben. Dit bleek te Echtener- heerd op de trekweg langs de Zwette brug, waar het boerderijtje, bewoond door J. Nolles, een prooi der vlammen werd. Toesnellende buren en in de na bijheid werkende boeren wisten het ge hele ameublement te redden. Het na- blussingwerk konden ze overlaten aan de brandspuit uit Echten. Bij de brand van de boerderij bewoond door Foppe B. v. d. Ploeg te St. Jacobi-Parochie, was de bewoner minder gelukkig daar vrijwel de gehele inboedel en inventa ris verloren ging en tevens nog 700 bak pootaardappelen, welke net enkele da gen geleden daar waren opgeslagen. Gelukkig was alles verzekerd. Tijdens het zware onweer, dat over Friesland trok, sloeg om 1 uur ’s nachts de bliksem in de kleine boerderij, be woond door G. Heeringa te Brantgum bij Holwerd. De bewoners en hun zoon met een logé wisten ongedeerd uit het brandende gebouw te komen. Uitge zonderd de enkele kledingsstukken, die ze in der haast hadden kunnen meene men, kon niets worden gered. Eén var ken wist zich uit de brandende schuur te redden maar een tweede kwam in de vlammen om. Toen de brandweer van Ternaard arriveerde, was er weinig meer te doen. Het geheel is grondig uitgebrand. werd vrij ernstig aan het gelaat ver wond en brak een pink. Nadat door dokter Hattink de eerste hulp was ver leend is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland gedost, er waren ook oude mensjes, die blij en dankbaar dit bezoek nog te mo gen beleven hun handen vreugdevol toe staken evenals zovele anderen, die deze gelegenheid aangrepen hun verknocht- l.viU, S.uujvuu.o te uiten. Ter conferentie op het stadhuis ontbo den zijnde, vernamen we nog, dat de Burgemeester de gang van zaken en het feit, dat er fouten gemaakt zijn, ten zeer ste betreurt, tevens dat de P. F. C. in dit geval niet de minste schuld treft en dat de oorzaak van het afwijjken van de route mede moet worden gezocht in de al te haastige spoed van de chauffeur van de Prins. Ook kunnen we nog mededelen, dat, blij kens uitlatingen van Z. K. H. en leden van zijn gevolg, het bezoek aan Bols ward zeer in de smaak is gevallen. De Prins was enthousiast over de hulde van de vele kinderen en de knusse gezellig heid die in de stad heerste. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1