s De economische ontwikkeling van Bolsward I Prinses Irene verjaart in de. (Laatste. 50 jaak a Fan de Martinytoer ‘/ÓiLS-j&CtS door Nederland No. 59 43e Jaargang Dinsdag 5 Aug». 1947 Streekblad voor Weit» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A, J. OSINGA Bol sward 3. 1. 4. 2. A. c. D. E. F. Q. H. Port. Israëlitisch kerkhof is een monu ment onthuld. Wegens wilde staking van 45 kampbe- waarders zijn uit het kamp te Vught 11 gevangenen ontvlucht. Een Jachtje bij Terschelling is vergaan, de Brandaris heeft 8 mensen van een wisse verdrinkingsdood gered. Een 6-jarig zoontje van de familie Tuin te Winschoten, is in het zwembad aldaar verdronken. Koningin Wilhelmina zal een vaandel uit reiken aan het regiment stoottroepen. Het is welverdiend. Een paar vonken uit de locomotief wa ren oorzaak, dat bij Grindsveen 10 h.a. woeste Peelgrond verloren ging. Het aantal werklozen is uiterst laag. Eind Juni waren er nog geen 20.000. Te Gouda ging de heer van O. verhui zen. Bij zijn nieuwe woning aangekomen was deze reeds bewoond. Toen hij terug- vinsje net in ding is fan In planbureau, mar it risseltaet fan in mannichte fan faktoren, dy’t djip mei de geografyske, histoaryske en ekonomyske realiteit for- boun binne. It libben is nou ienkear net in skema, mar in realiteit mei safolle facetten, dat men der nea op ütstudearre komt Op it foarste plak soe ik dus bi- swier meitsje om de natuerlike groei fan stêdden en oare sintra planmiettich to oarderjen. Ik soe der allinnich mar skea fan forwachtsje en gjin heil. Stel, dat men it yn ’e macht hie om de bifolking to lieden nei ien ütforkeazen sintrum, dan noch soe earst oantoand wurde moatte, dat dit foar dat folk of folksdiel, yn godstsjinstich, moreel, kultureel, eco- nomysk en sosiael opsicht better wie. Hwant it doel moat foarop stean én it moat dizze almeugende heroriëntearring wurdich wêze. En as wy op dit aller- wichtichste fraechstik komme, stiet it by my fêst, dat soks net yn it bilang fan it folk wêze soe mar der alhiel tsjinyn gyng- It is jammer, dat de minsken, dy’t fan dit probleem allinnich mar ien lyts ge- folch sjogge net safier to bringen binne, dat hja fierder sjen wolle, dan har kon- kurrinsje-facet. Yn wêzen is it foar hün- dert prosint de klassike ekonomyske lear tapast op it libben fan doarpen, stedtsjes en stêdden. It is in hyper-kapitalisme fan de sterken, dy’t harren net bikroane om it forfal en de ündergong fan middelgreat en lyts, mar allinnich sjogge nei har eko nomyske machtsüntploaiing. It is net wier, dat in bloeijend folk bistiet üt in tige greate stêd en fierder in neatbitsjut- tend efterlên. It is in fundamentele mis set, de natuerlike groei dy kant op to twingen. In bloeijend folk bistiet oars en better. Dêroer de oare kear jit in wurd- mannich. Tj. de J. i gezin, 'e eerste officier spontaan zijn hut af voor Prinses Irene. xxxx >c>c>c2x:>c>c>c>c: Wie re tvtirden Elts hat genöch foar sqn eigen doar to feijen le- mr 10 )s. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) nte- nid- ort- In- tfke ilei- de Is- ker. ;rp. Ds. )m- zm- Ds. van )le- uur tui- 3o- 7 <u- ;er- uur uur eer or- ay. ten iel- os. ich 9 an- iel. rk- im. ns. jur Ds. eer Ds. Ds. rik. an an ita Ds. de ;er er. n- >1) an en o- m. cm ie. m. if- van van van zor- n J. Hen ge- am- te uw, i K. A. van i te ird, um, >ma kens en nog zovele andere vertegen woordigers van de dierenwereld nu ken nis kunnen maken met de K.L.M. De K.L.M. vervoerde een achtkoppige fla- mingo-famllie door de lucht naar Stock holm, waar de wegen scheiden en de ene helft per trein naar Furuvikspark zal reizen, de andere naar Havsbad. De bouwvakarbeiders zo heeft men overwogen kunnen in de toekomst misschien vanuit Friesland en Groningen per vliegtuig naar de geteisterde gebie den worden vervoerd. Te Zandvoort is de 39-jarlge tramcon ducteur A. de Jonge uit Amsterdam in zee verdronken. Bij Egtnond aan Zee sloeg een bootje in zee om. De inzittenden wisten zich aan de omgeslagen boot vast te houden, doch één hunner, de heer Lits uit Am sterdam verdronk. 30.000 kisten tomaten werden er vorige week naar Ierland verzonden. Een schoenfabrikant uit Moergestel moet f30.000 betalen, twee fabrikanten uit Dongen onderscheidenlijk f 45000 en f 105.000, twee fabrikanten uit Nijmegen De schooljeugd werd te Kijkduin inge schakeld om de invasie van duizenden coloradokevers tegen te gaan. Een legervliegtuig stortte bij Harskamp wegens defect aan de motor neer. De bestuurder werd gewond en het toestel viel in drieën. Deze hebben zich niet kunnen hand- Pe Joodse gevallenen zijn geëerd, op het rechtigd te zijn tot het trekken van de volgende conclusies: In Bolsward zijn verschillende be drijven verloren gegaan, doch er zijn steeds weer nieuwe bedrijven bijge komen, die de plaatsen der oude in namen. Er is dus in de eerste plaats sprake van een verschuiving. Naar het oordeel van het rapport is er geen sprake van een achteruitgaan de bedrijvigheid in Bolsward. Men kan eerder spreken van een station- naire toestand. De stelling is wel eens verkondigd, dat de industrie in Bolsward achter uit gaat, terwijl de detailhandel en de grosslerderij sterk vooruit gaan. Hieruit meent men de conclusie te moeten trekken, dat Bolsward als vestigingsplaats voor de industrie minder geschikt is. Naar bovenge noemde mening is deze stelling on juist, omdat ook op het gebied van grote grutterljen verschillende be drijven door families, die niet In Bolsward woonachtig waren, zijn Yn in twatal Fryske kranten is fannljs de idé nei foaren brocht, dat sil it mei Fryslên goed komme, dan moat Ljou- wert of yn theory in oar plak fan Frys- lên in greate stêd wurde, sa mooglik greater noch dan Grins. Dat is sa bi- langryk neffens Drs. de Roos, dat alle man derfoar yn it spier moat. Lytsere plakken, lyk as Boalsert, Frentsjer, Snits en sa moatte oertsjüge wurde, dat it bilang fan Ljouwert: greate stêd folie greater is as it bistean en de bloei fan harren seis. Hja moatte dan ek gjin prik ken yn it wurk stelle om har plak foar- üt to bringen, né, dat Js lokael-patrio- tisme, lyts en finhjirmtlik gedoch, dat mar ien effekt hawwe kin.en nou komt de boeman! GRINS. Dizze stêd mei syn 120.000 ynwenners sit Drs. de Roos en ta myn greate for- wündering ek ien fan de Redakteuren fan de Ljouwerter krante en faeks wol mear oaren tige dwers. De bloei fan dizz.<. stêd biologeart harren sa, dat hja miene goed to dwaen, de Friezen op to roppen ta striid. Hawar, dat leit üs wol. Yn strideraesje binne wy great brocht en nea fielt de Fries him better as yn kreau- werij en fjochterij. Wy wolle op dit stuit overgenomen en na verloop van tijd zijn verplaatst. De koop door de Melksuikerfabrlek te Uitgeest van de oliefabriek geeft duidelijk aan, dat er voor grotere bedrijven ook in Bolsward mogelijk heden liggen, zij het dan ook, dat aan enkele zeer essentiële voorwaar den moet zijn voldaan. De bedrijven, die in Bolsward op ’t ogenblik de boventoon voeren, zijn geen grote industrieën, doch goed geleide middenbedrijven, die het beste te kenmerken zijn als uitge groeide ambachtsbedrijven. De con clusie is gewettigd, dat voor bedrij ven van niet al te grote omvang, Bolsward gunstige mogelijkheden biedt. Er zijn enkele plaatsen in de omge ving van Bolsward als Akkrum en Joure, die zeker geen gunstiger lig ging hebben dan Bolsward. Merk waardig is, dat de olie-lndustrle in Akkrum tot grote bloei Is gekomen, terwijl daarnaast Joure hetzelfde te zien geeft voor de meubelindustrie. Het is van belang, met het beeld van de laatste 50 jaar voor ogen in een alge mene analyse van de vestigingsfactoren na te gaan, in hoeverre Bolsward aan de vereisten voor vestigingsplaats voldoet of eventueel kan voldoen. Hierover echter een volgende maal. Door enkele actualiteiten zijn onze hoofdartikelen naar aanleiding van het rapport van de B. B. G. over de positie van Bolsward in Zuid-West-Friesland enige weken onderbroken. Toch is de eenmaal aangesneden zaak dermate be langrijk dat algehele opschorting van dit onderwerp te betreuren zou zijn. Ter oriëntering zullen wij alvorens na te gaan, welke conclusies we kunnen trek ken, ten aanzien van de geschiktheid van Bolsward als industriecentrum, een over zicht geven van de economische ontwik keling in de laatste 50 jaar. Vooropgesteld moet worden, dat over ’t algemeen de steun, die het Gemeente bestuur aan de industrie verleende, van geringe betekenis was. Geleidelijk kwam hierin, tengevolge van de veranderde omstandigheden, een wijziging in gun stige zin. In de loop der jaren waren of werden in Bolsward gevestigd te volgende in dustriële bedrijven; Een schaatsenfabriek annex con- structiewerkplaats. Gezien het feit, dat schaatsen een seizoenartikel is, lijkt een combinatie van deze twee bedrijven gunstig. Dit bedrijf is er evenwel niet in geslaagd zich te handhaven. Thans is opnieuw door een andere firma een constructie- of reparatiewerkplaats ingericht. Engroshandel en fabricage van rij wielen. De onderdelen werden In hoofdzaak van elders betrokken en naar Bolsward aangevoerd. De rij wielen werden hier gemonteerd. Het bedrijf kwam tot bloei, verplaatste zich naar het Westen van ons land en ging daar ten gronde. Twee pannen- en buizenfabrieken. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 haven. Twee steenfabrieken, die een zeer goed product maakten. Door de hoge kosten van aanvoer van de grondstoffen, door het feit, dat oude veldovens werden gebruikt en door dat het seizoenbedrijven waren, kon men niet concurreren tegen de con- tinu-bedrljven (ringovens) en waal- steenfabrieken. Van de 14 fabrieken die in Friesland stonden, is prac- tisch niets meer over. Door de gro te betekenis van het arbeidsloon was rationalisatie noodzakelijk. De oude veldovens zijn dan’ook bijna overal verdwenen. Bolsward is voor de steenindustrie geen goed aan- en afvoercentrum. Een meubelfabriek. Deze is opgehe- ven. Een wol- en sajetfabrlek. Dit be drijf is ten slotte overgenomen door een combinatie van grote bedrijven, die het bedrijf „ontmantelden”, waardoor de fabriek verdween, doch da verkooporganisatie intact bleef. Scheepshelling. Dit bedrijf is nooit tot grote bloei gekomen. Het had steeds een kwijnend bestaan. Het is bovendien de vraag of Bolsward voor een dergelijk bedrijf gunstig ligt. Een oliefabriek. Deze is verkocht. Het bedrijf wordt nu voor andere doeleinden gebruikt. Na deze vrij pessimistische opsomming van bedrijven, die Bolsward verloren heeft, volgt hieronder een lijstje van de bedrijven, die dateren uit de laatste jaren: Vellenbloterij en wolhandel, Koffiebranderij met groothandel, Puddingfabriek met nevenartikelen, Fabriek van bakkerswaren, Drukkerijen met uitgeverij, Exportslachterij, Confectiefabriek, Witwasserij, Timmerbedrijven (waaronder fabriek voor machinale houtbewerking), Zuivelfabrieken, Melksuikerfabriek. Bij de beoordeling van deze toestand zien we, dat er een aantal bedrijven niet meer in Bolsward is gevestigd óf omdat zij Bolsward verlaten hebben öf om dat zij te gronde zijn gegaan. Het is moeilijk dit ’aatste geheel of gedeeltelijk toe te schrijven aan de geschiktheid van Bolsward als vestigingsplaats voor de Industrie. Persoonlijke factoren, als com mercieel- en technisch inzicht, financiële draagkracht e.d. spelen hierin een be langrijke rol. Bovendien spreekt over het algemeen de conjunctuur in deze kwestie ’n belangrijk woord mee. Laat men deze factoren voor een ogenblik buiten be schouwing, dan meent het' rapport ge- de kwesje fan de Suvelskoalle hjlrby rêste litte, it liket üs ta dat it hjir mear giet om it algemien probleem en net om in Ünderdlel. Boppedat is dy saek nou kommissoriael en jowt it gjin foech yn dit stadium publyk stimming to meit- sjen. De fraech is dus sa: Moat Fryslên war dwaen, dat it de groei fan Ljouwert mei bihelp fan alle pleatselike krêften stimu- learret. Moat mei oare wurden alles nei Ljouwert brocht wurde, hwat mar nei Ljouwert kin? Moatte de alf stêdden dus harren konsentrearje ta ien greaten? Hokfor doel hat soks en hwat binne de gefolgen foar it wolwêzen fan it Fryske folk yn har gehiel? Op it foarste plak ha wy greate biswieren tsjin de doel stelling van Drs. de Roos c.s. Hja wolle dat om oan de opkringende macht fan de stêd Grins in ein to meitéjen en oan de oare kant om Ljou wert of yn theory in oar Frysk plak sa bilangryk to meitsjen, dat it yn alle op- sichten minstens gelykweardich is oan Grins. As men jin dy saek goed yntinkt, komt men ta de konklüsje, dat men de hiele konstellaesje fan Fryslên ombouwe moat. lerdrykskundich is Grins it sin- trale middelpunt fan dy provinsje en fan in great stik Drinte. Alle wegen, alle wetterforbiningen, alle spoarwegen rinne der nei it sintrum. Der is mar ien merk- dei: de Tiisdei, dan komt alles nei de stêd. Men praet yn Grins net oer in stêd, mar oer de stêd. Datselde hat men ek yn de stêd Utert en sit fêst oan de geo grafyske tastên fan dy provinsje. Sa’n situaesje fynt men yn oare provinsjes net en it is der neat minder om. Nei myn bitinken krekt oarsom. Mar hy, dy’t mient, dat soks wol it béste is, moat dochsrealiteitsbisef genöch hawwe om yn to sjen, dat de struktuer fan in pro- f30.000 en f50.200, allen wegens te ho ge prijzen. Voor Jan de Rooy, de held van de Lang straat zal bij Sprang-Capelle een monu ment worden geplaatst. De kosten zijn geraamd op ruim f 20.000. BIJ het grensdorp Overdinkel is een smokkelaar die koffie over de grens wil- da brengen door kommiezen doodge schoten. Het was de 53-jarige J. E. uit Overdinkel. Toen de ouden van dagen uit Sexbierum Pietersbierum bij een uitstapje te Zwartewegsend In de speeltuin vertoef- ren, stortte de draaimolen, blijkbaar te zwaar belast, Ineen. Gelukkig kreeg nie mand der oudjes persoonlijk letsel. Ongeveer IS/j millloen sigaren en 67000 kg tabak voerde Nederland in 1946 naar België uit. Ruim 1000 Nederlanders, die hun vacan- tie in Denemarken zullen doorbrengen zijn met de „Waterman” te Esbjerg aan gekomen. Zij worden' in verschillende delen van het land gehuisvest. Het zesjarige Joodse jongetje Robert Teitl, dat enige tijd geleden uit het huis van zijn pleegouders aan de Noorder Akerweg door zijn grootvader die/uit Pa lestina was overgekomen, was ontvoerd naar Zwitserland, is thans weer naar Ne derland teruggebracht. De oude heer Teitl heaft nu een aanklacht bij de poli tie ingediend wegens kinderroof. „Boeren Piet” en „Boeren Kees”, twee veekopers uit Numansdorp en Nieuw koop, zijn in Rotterdam gearresteerd we gens heling van gestolen fietsen op gro te schaal. „Boeren Piet” heeft trouwens nog meer bekend. Hij stal onder andere 400 meter bekledingsstof uit een Rotter damse garage en „leende” voor het ver voer een doktersauto. De feesten van Sittard zijn afgelast. De herdenking van het 700-jarig bestaan van de stad kan moeilijk samenvallen met de ernstige zaken van Indonesië, meent het gemeentebestuur. In 1948 zaï Sittard vermoedelijk zijn feest toch nog krijgen. Bij fa. Gebr. Sander te Delfzijl liep een voor de Noorse regering gebouwd kust vaartuig van stapel. Het schip, dat vijf honderd ton meet, is een quarterdecktype met een lengte van 45.35 m., een breedte van 7.76 m. en een diepte van 3.17 m. De tentoonstelling Winterswijk „De Ach terhoek bouwt en herstelt” zal officieel worden geopend door de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Bij de onbewaakte overweg „Het Haan tje” te Delft, waar reeds vele ongelukken zijn gebeurd is een flikkerlichtinstallatie in bedrijf gesteld. Vandaag viert ons tweede prinsesje haar verjaardag. Zij is, wat. de liefde en toewijding van ons volk betreft wel eens het stiefkindje genoemd. Immers Beatrix was het eerste Prinsen kind, Margriet werd in de bezettingstijd in het verre Canada geboren en Marijke was het eerste prinsesje weer op bevrijde Nederlandse bodem. De kleine Irene heeft „niets bijzonders” en zou daarom het vergeten prinsesje zijn. Geheel ten onrechte natuurlijk. Juist het feit, dat ze „niets bijzonders” heeft en zo „heel gewoon” is, maakt ook dit prinsesje geliefd bij gans het Nederlandse volk. Want „gewoon” is zij, net als andere kin deren. Even ondeugend ook. Een van haar eerste „streken” heeft ze samen met Beatrix uitgehaald. Toen hun school „de Werkplaats” uitging, stond er natuurlijk zoals zo vaak, weer een „gapend stel" nieuwsgierigen voor het hek. „Zeg, Irene, wij kruipen lekker onder de bank, dan zien ze niks," stelde Beatrix voor en de kleine Irene, tuk op een pretje, deed dit prompt. Toen de vorstelijke auto het hek uitreed, werd het jubelende huldebetoon dan ook in ontvangst genomen door een klassegenootje, dat het best grappig vond, ook eens toe gejuicht. te worden. Aan liefde en toewijding heeft het de kleine Irene overigens ook niet ontbroken. Zelfs toen ze nog een baby was niet, want toen in de zomer van 1940 een kruiser koers zette naar het westen om de prinsesjes een veilig verblijf in de Dominions te verschaffen, en men de ontdekking deed, dat een kruiser niet gebouwd ij voor het vervoer van een prinselijk g stond de eerste officier spontaan zijn hut af voor Prinses h Zijn schrijfbureau werd aankleedtafel, het rek langs de wand bood plaats voor luiers en andere babyartikelen, ‘s Morgens vroeg sjouwden de matrozen er een groote tobbe heen vol warm water, opdat het kleintje toch vooral goed gebaad zou kunnen worden Dat prinsesje is vandaag jarig. Een kind onder de kinderen is ze. Maar ook: Een kind van ons volk. God ze gene de Prins elijke ouders en ook haar. keerde was ook zijn eigen reeds bezet. Hij woont nu in een verhuiswagen. De „Venerable”, een 14000 ton metend Engels vliegdekschip, zal in Nederlands bezit overgaan. De Elfstedenrijders Bosman en Schippers zijn thans door een daartoe ingestelde commissie definitief gedisquallficeerd. De „lintjesregen” zal a.s. 31 Aug. niet plaats vinden. H. M. de Koningin zal de onderscheidingen „drupsjgewljze",, ver deeld over het gehele jaar, uitreiken. Weer een stap verder zijn we, nu de petroleum per 1 Aug. van de bon kwam. De tankboot Sunetta liep buiten de pier van Hoek van Holland op een mijn. Twee Chinezen lieten het leven, verder ver oorzaakte de ramp 16 zwaar en 4 licht gewonden. 1000 militairen „zonder geloof” wensen vanuit Indië te corresponderen met Ne derlandse dames, eveneens zonder godsdienstige overtuiging. De liefhebberij is zo groot, dat de K.L.M. die reeds 7 maal per dag een retour vlucht Amsterdam-Londen had ingesteld, deze lijnen heeft verdubbeld. Ook flamingo’s hebben, na aapjes, slan gen, parasolmieren, brulklkvorsen, kul- Bolswards Nieuwsblad l I i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1