J De positie van Bolsward als vestigingsplaats voor Buitenlands Overzicht ter Provinciale Kroniek r de INDUSTRIE )CHT 1 No. 60 Vrijdag 8 Augs. 1947 43e Jaargang euw en Zuidwest Friesland Streekblad voor West- Ultgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward IQ d. het besprokene getrokken zijn. c. theek Mak- ewljd Mak- uisen or de nmen Har- ibt te tipers i de Jlroe- De aanwezigheid van geschik te gebouwen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat op het gebied van geschikte gebou wen Bolsward weinig te bieden heeft. Zelfs is bij de bestaande industrie de klacht geuit, dat er in de stad te weinig gelegenheid is voor opslagruimte. Hoe wel dit een handicap is, omdat men an ders onmiddellijk aan de gegadigden iets kon aanbieden, moet men het gemis hiervan onder de huidige omstandighe den niet te zwaar rekenen, omdat directe beschikbaarheid van bedrijfspanden ook in andere gemeenten tot de uitzonderin gen behoort. Het aanbod van arbeids krachten. De bevolking van de omgeving Bolsward houdt zich in hoofdzaak Eerbied voor onjuiste uitspraak. Door een, door haar terecht onjuist ge achte uitspraak van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie direct op te volgen, toont onze regering een eer bied voor het gezag van dat lichaam, dat de grote buitenlandse pers stof tot juichen schijnt te geven. Onjuist echter was de uitspiaak en de gehele behande ling van deze zaak door de Veiligheids raad, omdat het hier een binnenlandse kwestie gold en het Handvest uitdruk kelijk bepaalt dat de Ver. Naties zich daar buiten dienen te houden. Ook En geland en Frankrijk hebben het gezag van de Veiligheidsraad hooggehouden, door toen ze zich van stemming over de voorgestelde uitspraak onthielden, te verklaren dat ze, deze eenmaal aange nomen zijnde, zich er bij zouden neer leggen en geeft gebruik zouden maken van hun recht tot veto. Op deze wijze kreeg dus de meerderheid In de Veilig heidsraad gelegenheid haar mening te verwezenlijken. We zullen nu maar daar laten welke bijoogmerken Frankrijk en Engeland hebben gehad met hun optreden. Door de stemonthouding maakten ze een min of meer vriendelijk gebaar jegens Ne derland, anderszijds door niet van hun vetorecht gebruik te maken, gaven ze gelegenheid tot een uitspraak van de Veiligheidsraad, welke de Oosterse vol ken enigszins bevredigt. Beide landen wensen n.l. hun netelige positie ten op zichte van hun Oosterse gebieden niet te verergeren. Maar dan kan de thans door de Veiligheidsraad gegeven uitspraak hun toch ook nog heel wat last bezor gen. Want deze uitspraak en haar ge volgen kunnen bijv. Engeland in een las tig parket brengen ten opzichte van Ma- lakka, waar de nationalisten ook onaf hankelijkheid eisen welke bij lange na niet zover gaan als ons Linggadjati het doet. Maar dat Londen en Parijs van hun veto afzagen kan in ieder geval Rusland ten voorbeeld strekken, dat vorige week al voor de elfde maal van dat recht ge bruik maakte, toen de grote meerder heid van de Veiligheidsraad een blijven de Balkan-commissie wenste in te stel len en Rusland dit besluit met zijn veto trof. De Grieken hebben toen, omdat daardoor de actie van de Veiligheidsraad verlamd was, maar gauw weer een nieu we klacht over de inmenging der buren in hun zaken, die ze nu agressie noe men, ingediend. Bulgarije en Zuid-Slavië een vérstrekkende overeenkomst hebben gesloten, in de vorm van een verdrag van wederzijdse bijstand en nauwe samen werking op politiek, economisch en cul tureel gebied. O.a. komt in deze over eenkomst een zinsnede voor die bepaalt, dat beide regeringen nauw met elkaar zullen samenwerken ten aanzien van „de herhaalde uitdagingen aan de grens door de Griekse regering”. De Grieken beschouwen dan ook deze overeenkomst als een sein tot een open lijke steunverlening van Zuid-Slavië en Bulgarije aan de guerillastrijders in N.- Grlekenland en een feitelijk ingrijpen van deze twee landen door Rusland in de onlusten in Griekenland. Onder deze om standigheden is het natuurlijk bitter voor de Duitse vredesverdrag is het nog lang niet zover. Het is zelfs twijfelachtig of er ooit een gemeenschap peplijk verdrag van alle geallieerden met Duitsland kan worden gesloten, als de verhouding tussen Rusland en West- Europa zo blijft als thans. Bevln, die dezer dagen in het Britse Lagerhuis zijn vertrouwensmotie kreeg inzake het En gelse beleid in Duitsland, heeft pas nog eens de Russische wens naar een Vier Mogendhedenbestuur over het Roerge bied afgewezen, zolang de gehele Duit se Industrie niet onder een dergelijk be stuur komt. Maar hij had toch nog hoop op samenwerking met Rusland, ook in zake de Duitse kwestie. Wat het Roergebied aangaat, 12 Augustus zal een Anglo- Amerikaanse conferentie over het op voeren der steenkoolproductie daar van 220.000 tot 350.000 ton per dag begin nen. Van die opvoering hangt het af of de Duitse industrie in het Westen weer met zodanige capaciteit kan gaan wer ken terwijl de kolenleverlngen aan de buurlanden worden gehandhaafd dat er kans Is dat dit deel van Duitsland zich weer zal kunnen bedruipen en er geen geld meer bij moet, wat vooral En geland niet langer kan volhouden. In een grote rede voor 50.000 conservatieven gehouden, had Churchill niets dan kri tiek voor de huidige Engelse politiek ten opzichte van Duitsland. Hij pleitte na tuurlijk nog eens voor een nauw samen gaan van Engeland en de Ver. Staten en wilde dat de Engelsen het mandaat over ver vandaan moet komen. Te Winsum brak in de nacht brand uit In de boerderij van Hogerhuis. Ook deze boerderij) kon niet worden gered, terwijl tevens nog een belendend huis voor een gedeelte afbrandde. Van het vuur naar het water. Te Grouw, in de vaart naar Irnsum, kwam een Akkrumer jol in aanvaring met een geladen aak. De jol geraakte onderste boven en de vier inzittende da mes kwamen in het water terecht. Drie drenkelingen had men spoedig op de aak, doch de vierde werd niet gezien. Reeds doken jongemannen het water in om te zoeken, toen bleek, dat het andere meisje gered was door een schipper in een roeiboot, die haar, juist uit het ge zicht van de anderen aan wal had ge zet. Voor de reeds dodelijk ongeruste vriendinnen was dit een geweldige op luchting. It een irbre- Itpol- Hol- blder. ont- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) <G ER Palestina opgaven. De gruwelijke moord daar door de Joodse ondergrondse op 2 Britse ser geants gepleegd, heeft tot hevige anti semitische relletjes In een groot deei van Engeland, maar in het bijzonder te Liverpool en Manchester geleid en tot zeer scherpe Engelse maatregelen in Pa lestina zelf. Voor de Veiligheidsraad is thans in behandeling de klacht van Egypte tegen Engeland Inzake het terug trekken der Engelse troepen en de Soe- dankwestle. 3rou- risten smus, 14 n. gmo- da te de. imerl) Mak- tting- c Were tuurden t 1 It each wol sines ek ha. Klaas a Jo- a. telfa- ar te chuur jrand i een uren, nken, in een hei- enige itpra- ioord erda. i een zaag- Zijl- van be- D. S. De Griekse kwestie kwam ook op de proppen in de Vei ligheidsraad toen Rusland een voorstel indiende om een bijzondere commissie in te stellen ter contröle van de econo mische lees Amerikaanse hulp aan Griekenland. In dit voorstel werd de Griekse regering tevens aansprakelijk ge steld voor de grensincidenten en werd beweerd dat de internationale moeilijk heden inzake Griekenland mede veroor zaakt werden door „buitenlandse Inmen ging”. Waarmee de Russen natuurlijk niet bedoelden de steun, welke Albanië, Zuid-Slavië en Bulgarije aan de Griek se verzetsbeweging tegen de regering verlenen, doch wel de Amerikaans-En- gelse bijstand in velerlei vorm aan de Griekse regering. Met 9 tegen 2 stem men werd het Russische voorstel natuur lijk verworpen, ook nu was Polen de trouwe schildknaap der Russen. Maar al hadden ze geen succes, de Russen zullen blijven doorbeuken op de pijler van de Amerikaans-Engelse samenwerking in Zuid-Oosl Europa: Griekenland en Tur kije. En men moet vrezen dat dit in nog he viger mate het geval zal worden nu Ongelukken her en der. Aan de Folgerenlaan te Dr. Compagnie moest de motorrijder N. N., die met zijn vrouw op de duo aan kwam rijden, uit wijken voor een fietser met het gevolg, dat de motor over de kop sloeg. De mo torrijder en zijn vrouw kwamen in de berm terecht, waar zij bewusteloos ble ven liggen. Bij het onderzoek van Dr. Siebinga, die spoedig ter plaatse was, bleken de verwondingen nogal mee te De beschikbaarheid van in- dustrie-terreinen. Volgens de Commissie voor de industrie en industrieterrein, die tot taak had het Bureau van voorlichting te dienen, zijn de grondprijzen in Bolsward veel te hoog, zowel in het heden als verleden. De kleigrond van Bolsward en omge ving is duur. Deze grondpolitiek is voor Bolsward al tientallen jaren noodlottig. Niet alleen voor nieuwe industrieën, doch ook voor reeds in Bolsward gevestigde bedrijven is dit een handicap. Tot dus ver heeft de gemeente steeds aan de hoge prijzen vastgehouden, ook wanneer het nieuwe vestigingen betrof. Volgens een Ingesteld onderzoek is gebleken, dat de prijzen zich over het algemeen bewe gen tussen f2.50 en f5.per M*., het geen in vergelijking met andere gron den in de provincie Friesland, die voor industrievestiging beschikbaar zijn, hoog is te noemen. Ook naar het oordeel van andere industriëlen in de stad dienen voor het bedrijfsleven tegen redelijke prijzen terreinen beschikbaar te zijn. Het Gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat aan de berekening van de grondprijs per M*. een zo juist moge lijke kostprijs ten grondslag moet lig gen. Naar onze mening moet men ech ter, wil men op dit punt kunnen con curreren tegen andere plaatsen, dit ar gument laten vallen. Het Is onmogelijk, dat de dure kleigrond In dit opzicht kan concurreren tegen de veel goedkopere zandgronden. Naar het oordeel van het rapport is fl.per M1. een gewenste grondprijs. van met de veeteelt bezig. Uit de aard der zaak vloeit hieruit slechts een gering aanbod van geschoolde- en geoefende industrie- arbeiders voort, temeer daar fabrieks werk nog vaak als iets minderwaardigs wordt beschouwd. In tijden van werkloosheid bestaat het aantal arbeidskrachten, dat bij het Ge westelijk Arbeidsbureau staat ingeschre ven, voor het grootste gedeelte uit on geschoolde arbeiders of uit boeren knechts. |danks andere ongunstige factoren de aangewezen plaats. Het blijkt ook dui delijk, dat de bedrijven, die zich op deze grondstofbasis vestigen, in Bolsward op hun plaats zijn: De beide Melkfabrie ken, de reeds in werking zijnde Melk- suikerfabriek, de Grasdrogerij en de Ex- portslachterij. Het verdient aanbeveling om deze basis van grondstoffen zo mogelijk nog ver der te benutten en om te onderzoeken of het aantal producten dat uit een van deze grondstoffen wordt samengevat, verder kan worden uitgebreid. Gedacht wofdt hier aan de uitbreiding van de exportslachterij tot een vleesconserven- fabriek en de bereiding van penicilline door de Melksüikerfabriek. Over het algemeen kan men zeggen, dat industrieën, die op deze basis in Bols ward zouden worden gevestigd, betrek kelijk honkvast zullen zijn. Amerikanen en Engelsen dat de laatsten zich genoodzaakt zien hun troepenmacht in Griekenland weer in te perken, al schijnt van een geheel terugtrekken geen sprake. De economische toestand in Engeland eist, naast het invoeren van tal van nieu we maatregelen voor het Engelse volk zelf, een duchtige vermindering van de Engelse strijdkrachten in het buitenland, ongeveer 300.000 man worden uit Grie kenland, het Midden Oosten, Italië en Oostenrijk teruggenomen. We zullen moeten afwachten of deze tekenen van Engelse verzwakking die echter mis schien door grotere Amerikaanse steun zullen worden opgevangen de Russen zullen aanmoedigen tot nog scherper op treden, om, waar ze het maar enigszins kunnen, hun invloed te vestigen. Men spreekt er thans van dat het tracht ook in Italië meer Invloed te krijgen en dat het dit langs diplomatieke wegen tracht te ver wezenlijken, De Russen hebben daarbij een troefje In handen, omdat nu het Ita liaanse parlement met grote meerderheid het vredesverdrag met de geallieerden heeft goedgekeurd, zij de enigen zijn die dit verdrag nog niet hebben getekend en de Russische handtekening nodig is om het van kracht te doen worden. Is dat het geval, dan hoopt Italië zich de weg te banen tot het lidmaatschap der Ver. Naties en weer voor vol mee te tellen in de rij der naties, tenminste dit waren de argumenten der voorstemmers in het Italiaanse parlement. Met het n f 0.75 Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87926 Vlammen laaiden over Friesland. Dat door blikseminslag brand kan ont staan, is wel bekend, maar dat de blik sem een heideveld in brand steekt, zoals' dat vermoedelijk onder Nljeberkoop is geschied, zal wel niet zo dikwijls voor komen. Ongeveer 2’/2 ha. bos en heide is verloren gegaan. Gelukkig voor ons natuurschoon wist de brandspuit van Oldeberkoop met succes het vuur te be strijden. Minder gelukkig was de brandspuit bij een boerderijbrand te Nijehorne, waar de brandweerlieden eerst een 1000 meter brandslang moesten uitleggen, voordat zij water konden krijgen. Bovendien moest eerst een gemaaltje in werking gesteld worden. Natuurlijk was de brand weer van Heerenveen, die spoedig na het uitbreken der brand ter plaatse was, niet voorzien van een dergelijke lengte aan slangmateriaal, zodat het eerst nog opgehaald moest worden. Met een en ander gingen enige uren gemoeid, waar de brand intussen niet op wachte. De gehele boerderij, bewoond door Jelle Nijenhuis, brandde uit, waarbij 50 voer hooi en de landbouwgereedschappen plus twee fietsen verloren gingen. Het woon huis, dat los van de schuur stond, bleei gespaard, evenals de daar inmiddels uit gehaalde inboedel. Verzekering dekt de schade. Overigens een rare toestand daarin Nijehorne, dat het bluswater zo irsma llerlel ntjes. t iets vijlen leven :kua, n ten voor aan voor etreft vard. *s zal van echt- ag 9 Idags vijlen leven :kum, izien- lapen De energievoorziening. De belangrijkste factor hierin is de elec- triciteitsvoorziening. Deze kan door de vrij hoge tarieven (4 tot 4J/2 cent) per kWh. voor bedrijven, welke tot 100.000 kWh per jaar afnemen niet als zeer gun stig worden beschouwd. Over het alge meen worden de voorwaarden, welke het P. E. B. stelt bij de aanschaffing van een transformator, als afschrikwekkend beschouwd. Het grote bezwaar Is, dat een bedrijf, dat zich eerst op een bepaald industrieterrein gaat vestigen, de volle dige kosten van de aan te schaffen transformator moet dragen. De capaciteit hiervan is echter niet aangepast aan ’t gebruik van de te vestigen fabriek, maar met het oog op eventuele uitbreidingen en vestigingen van andere bedrijven van een veel hogere capaciteit, zodat kleine re Industrieën (deze komen In Bolsward het meest voor) hierdoor afgeschrikt worden. Het is noodzakelijk, dat met het P.E.B. nader contact gezocht wordt om te trachten een voordeliger tarief voor der gelijke gevallen te bedingen. Gezien de principiële zijde van deze kwestie lijkt het aanbevelenswaardig, dat het E.T.I.F. bij de oplossing van deze kwestie wordt Ingeschakeld. De gastarieven daarentegen zijn billijk. Een volgende keer spreken we nog over de aanwezigheid van een afzetgebied, het transport, de aanwezigheid van ka pitaal en de organlsatlefactor om dan een 7-tal conclusies te publiceren, die door de opstellers naar aanleiding van Op bescheiden, maar gepaste wijze heeft de heer G. van der Zee j.l. Woensdag de dag mogen herdenken, dat hij voor 45 jaar zijn loopbaan in het drukkersvak begon. Steeds is hij trouw en vol plichtsbetrachting werkzaam geweest in hetzelfde bedrijf, zoals dat eerst werd geleid door de heer P. de Jong en thans door de Fa. A. J. Osinga. Als leerjongen van nog geen dertien jaar zette hij zijn eerste stap pen in onze drukkerij, die destijds nog bestond uit een wel zeer klein gebouwtje. Zijn loon bedroeg toen vier stuivers per week! In de loop der jaren is de heer v. d. Zee als het ware met het bedrijf samengegroeid en het afdrukken van ons blad laat zich moei lijk denken zonder zijn wakend oog over de rotatiepers, waarop duizenden kilometers courantenpapier onder zijn hoede zijn af ge leverd. Geheel onverwacht werden de heer v. d. Zee en zijn vrouw op deze anders zo trieste dag in de bloemetjes gezet, terwijl de fa. Osinga hem een enveloppe met inhoud aanbood en als blijk van goede onderlinge verstandhouding het gezamenlijk personeel hem een paar fraaie boekwerken schonk. Namens patroons en personeel wensen wij de heer v. d. Zee en gezin ook op deze plaats nog vele goede jaren. Eens hopen wij zijn gouden feest te vieren. RED. De aanwezigheid van grond stoffen. De grondstoffen beperken zich tot de producten van het veeteelt- en welde- bedrljf: melk, vlees, hulden en gras. Voor bedrijven, welke van een van deze grondstoffen uitgaan, Is Bolsward on- heer. Door het organiseren van bij eenkomsten voor het personeel, waardoor de band tussen bedrijf en arbeiders wordt verstevigd e.d. kan men de onderwaardering, die er vooral in Friesland ten opzichte van het beroep van industrie-arbeider bestaat, trachten weg te werken. Tévens dient er voor gezorgd te worden, dat de bestaande bedrijven worden ingericht, dat het ook voor de plattelandsbevolking vanuit het oogpunt van hygiëne, verlichting, ventilatie enz. prettig is om er te werken. Vele bedrijven hebben ook reeds ingezien, van hoeveel waarde het is de ontspanning van hun per soneel te bevorderen door sport clubs, verenigingen e.d. Het schep pen vanjen goede vervoersgelegen- heid van de omgeving naar Bolsward mag tevens niet uit het oog worden verloren. Is het Bolsward ernst met de pogin gen tot Industrialisatie, dan is er thans de noodzakelijkheid de oplei ding van nieuwe arbeidskrachten ter hand te nemen. Bij de vestiging van een niet te klein industrieel bedrijf kan men reeds spoedig een zekere spanning op de arbeidsmarkt voelen Het is dan niet denkbeeldig, dat men de arbeiders bij het ene bedrijf weg haalt om een ander bedrijf op gang te kunnen helpen. Bij de besprekingen met Industriëlen blijkt hoe noodzakelijk het is om ook de bestaande industrie te helpen door de bouw van arbeiderswonin gen en het opruimen van bouwval lige woonruimte. Het is bekend hoe moeilijk dit probleem tot oplossing te brengen is, doch het dringt te meer nu Bolsward een nieuwe in dustrie rijker is geworden. Middelen tot verbetering. Men kan zich afvragen, welke middelen zouden kunnen worden aangewend om tot een verbetering van het aanbod van geoefende arbeiders te komen: a. Over het algemeen wordt het zeer urgent geacht, dat de plannen tot stichting van een ambachtsschool worden verwezenlijkt. Een dergelijke Inrichting zal zeker in een grote leemte voorzien, wanneer men na gaat, hoe groot het aantal leerlingen uit Bolsward, Wonseradeel en Hen- naarderadeel is, dat dagelijks de ambachtsschool te Sneek en Harlin gen bezoekt, momenteel 80. Van de leerlingen, die een diploma halen, wordt een aanzienlijk percentage te werk gesteld in de plaats, waar de school is gevestigd. De praktijk leert dat dit vooral te Sneek het geval is. b. Ook voor andere bedrijven moet de mogelijkheid tot opleiding nader worden onderzocht. In verschillende plaatsen in Nederland is het n.l. ge bleken, dat het mogelijk is vrouwe lijke arbeidskrachten op korte ter mijn voor de industrie geschikt te maken door hun een systematische opleiding in de eerste beginselen van het vak te geven. Vooral in de con- fectieindustrie zijn plaatselijk door samenwerking van fabrikanten goe de resultaten bereikt. Door een beter personeelbeheer. Ook in Bolsward moeten de gevestigde bedrijven meer gebruik maken van de moderne wijze van personeelbe- Bolswartls Nieuwsblad op de furtu» lagen, delen n vu putna >oor I ide- I res- I ling I .11-00

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1