ïl p, De positie van Bolsward, als vestigingsplaats voor ens k Martinytoer er de INDUSTRIE Kort Nieuws uit Indië iard Fan de UW k gen door Nederland No. 61 Dinsdag 12 Augs. 1947 43e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward Elke skoat is gjin einfOgel :>c>c>c>ojc>c>c>c>c>c 2. aanwezigheid van een af- G 1? 4 ■KER O) Sremaili ;n. je TUUR Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) wier, dat de holle it wlchtichste diel is fan it lichem, mar de holle kin neat sün- der de oare dielen en oarsom kinne de oare dielen neat sünder de holle. Sil it lichem goed funksionneare dan moatte alle dielen ek de neil tan de lytse tean soun/wêze en fiedsel en forsoarging krije. Bart dit net, dan stjerre dizze dielen óf, wurde siik of misfoarme. In folksmien- skip mei in to great sintrael diel, neamt men dan ek mei rjocht, in bern mei in wetterholle. Sokke bern binne net lok- kich al ha se noch sa’n greate holle. Sa is ek in folksmienskip allinnich dan goed as elk, lyts en great, deryn har taek fynt. De boere-arbeider op Skuzum is like ünmisber as de Kommissaris fan de Keninginne, al is syn funksje folie biskie- dener. En in goede folksmienskip tinkt om beide, allinnich net op deselde wize. Eltse mienskip moat him goed foar eagen hélde, dat, sil alles goed yn forhülding bliuwe, de search op it foarste plak üt- gean moat nei de swakste dielen, dos nei de lytsen en de lytse Ünderdielen. Hwant yn de striid om it bistean kinne de lytsen har posysje net biwarje, as de sterkeren net mei sin om harren tinke. Hwat sterk is, hat nou ien kear yn de natuer en yn it libben in reed foar en lit men harren’ gewurde, dan sille hja de swakkeren it libben swier meitsje. Der- om is yn it sosiael-ekonomyske de prin- sipiële ynstelling al jierren boud op de soarch foar de swakkeren. Wie dit sa net, dan soe de mienskip al lang yn bloed en triennen ündergien wêze. De striid foar de swakkeren moat jit folie yntensiver fierd wurde, oars gean wy under yn de wrok en forbittering fan de proletariërsmassa. Hiele folken binne hjiryn al in foarbyld fan ófskrik. Datselde prinsyp jildt likegoed foar de forhalding tusken lytse plakken en grea- tere. Eltse hüshélding moat him safolle müglik earst seis rédde, dan komt it lytse doarp, dat him de earste hulp biedt if hangt" >IPL. lTSE 7g! ize Na het schrijven van 17 brieven en een achtervolgingstocht per vliegtuig is thans een der wegens examenvrees gevluchte jongens terecht. De andere werkt in Frankrijk ergens voor een Am. leger-in- stantie. De bekende zanger Willem Ravelli heeft in het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag een operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend Door de Nljkerkse klokkenspelvereniging werd een wedstrijd uitgeschreven, waar aan bulten de Nederlandse verschillende Belgische beiaardiers deelnamen. Op de Jaarbeurs te Utrecht, die gehouden wordt van 9 tot 18 September, zijn nieu we expositieruimten gereed gekomen. De totale ruimte is vermeerderd met een op pervlakte van 3000 Ma. De statistiek leert dat 'n de hongerwinter (1944-’45 62 procent van de Amster damse gezinnen aan de hongertochten deelnam. In Amsterdam-Noord was het percentage 82. Op een geitenkeuring in Zaandam werd een melkgevende bok aangevoerd. Het lieve dier kreeg zelfs de kampioenstitel voor 1947. In Giethoorn is tot 2 maal toe, een ouder wetse boerenbruiloft gevierd, met het doel: versterking van de kas van Kin- derzorg en de kleuterscholen. Meppel werkt plannen uit om het vol gend jaar in Juni of Juli een grote Drent se tentoonstelling te houden. Wegens een loonconflict te Oosterwolde hebben bij een sterfgeval de dragers ge weigerd hun diensten te verrichten, zo dat toen de medewerking van de buren van de overledene moest worden Inge roepen. Een ernstig ongeluk met een legertruck waarbij 2 passagiers werden gedood, vond plaats op de Gravenweg te Nijme gen. De Niwin is begonnen met de voorberei dingen voor de Kerstpakkettenactie 1947. Aangemoedigd door het succes van vo rig jaar heeft zij besloten wederom aan alle militairen in Indië een Kerstgroet van het Nederlandse volk ter hand te stellen. 70 c.M :r Banden Wie re tuurden Op het nippertje werden twee meisjes van 2 en 10 jaar, die te Amsterdam in een gracht met de dood worstelden van een wisse dood gered. Met ingang van vandaag opent de Niwin een nieuwe radiorubriek onder de titel „Niwin-Klanken”. De uitzendingen vin den plaats iedere Dinsdag van 19.45 19.50 uur over Hilversum I. Wegens de schaarste aan blik kan voor lopig geen fruit en kunnen van de groen ten alleen de belangrijkste soorten in blik worden geconserveerd. Een radiofabriek te Den Haag miste tel kens lampen en andere onderdelen. Bij het verlaten van de fabriek werden de fabrieksmeisjes „onderzocht”, waarbij bleek, dat 18 van hen geregeld onderde len ontvreemden en in de stad verkoch ten, Een reusachtige taart kreeg Prinses Irene van de Ned. krijgsmacht, die zelf de In grediënten hiertoe hadden opgespaard. 32 pond suiker, 20 pond boter, 70 eieren en 50 pond bloem waren er In ver werkt. Een opzettelijke heidebrand zal bij Leus den de mijnopruiming verrichten, zodra de heide daartoe voldoende droog is. De Engelsen waren zeer tevreden over onze maatregelen tegen de Coloradoke ver. Een binnenplaatsje te Delft, een bekend schilderij van Pieter de Hoogh, dat tij dens de oorlog in Amerika in veiligheid was gebracht, werd gisteren officieel overgedragen. De Wereldbank leent ons voor 25 jaar 195.000.000 dollar tegen 3>/2 rente. De eerste vijf jaar zullen geen aflossin gen plaats vinden. De Commissaris der Koningin, Mr. H. P. Linthorst Homan, vertrok gisteren per K.L.M. naar de Ver. Staten om het eeuw feest van Holland (Michigan) mee te maken. Op de West-Friezendag te Alkmaar wa ren 400 aanwezigen. Men denkt reclame te maken voor het dragen van de West- In bloeijend folk bistiet oars en betten Hwat is in bloeijend folk? Dat is in mien skip, hwer’t elk fan de leden it plak fynt, hwer’t er him it bést Üntjaen kin as minske. En it doel fan de minske is in libben ta eare Gods. Dizze ierde hat mar ien doel, de minsken to bringen nei har ivige bistimming. En dos moat de mienskip op dizze ierde sa ynrjochte wêze, dat safolle müglik minsken dat doel birikke. Nou is it lokkich, dat de natuer fan de minske sa skepen is, dat dizze mei de iepenbiering fan Gods plan en wetten him biïverje kin dat doel to birikken. De minske is net allinnich in skepsel Gods mar ek makke nei Syn byld. En sa as yn it lichem fan de minske alles oar- dere is ta heil fan it gehiel, sa ek moat yn it ekonomysk, sosiael, en mienskips- libben alles organysk opboud wêze, sil elts diel syn gerak krije. De lytse pink hat syn eigen libben en funksje, mar ta- gelyk is hy ünderdiel fan de han, dy’t ek wer eigen taek hat en hwerfan de pink in ünderdiel is. De hén moat wer ynskikke hwat de earm docht, hwant hy makket derfan in ünmisber ünderdiel üt. Elts diel fan it lichem hat syn eigen taek en funksje, mar ek elts diel is wer ün- dergeskikt oan in greater diel. En net ien fan dy dielen kin mist wurde of for- waerloazge, dan lijt it gehiel. Nou is it zich van buitenaf in Bolsward moeten vestigen. Het is veeleer zo, dat een be staande boekhoudkundige zich lang zaam maar zeker ook op het gebied van de belastingwetgeving speciali seert om daarmee aan de groeiende behoefte van het zakenleven tegemoet te komen. Dit geldt ook voor sommige andere inwoners van Bolsward. StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland mei brea en bóllemeitsjen, timmerjen, fervjen, winkelspul en sa mean Hoe bet ter dat lytse doarp syn funksje dwaen kin, hoe leaver. Mar der bliuwe dingen, dy’t dat lytse doarp net jaen kin. Der- foar is in greater plak ornearre, dat sa müglik sa ticht as it kin by it doarp leit. Men keart de dingen om as men seit, dat it lün syn bitsjutting kriget fan de stêd. Né, de stêd kriget syn bitsjutting troch it lün en de krüns fan doarpen, dy’t der omhinne lizze. In bloeijende stêd üntstiet yn in bloeijend plattelÊn en net oarsom. Dizze stêdden hawwe lykwols ek har eigen libben en har ekonomyske macht. En de greatsten hawwe de sterkste earm. Lit men har gewurde, dan lüke se alles nei harren ta, dan forkomfnerje de lytse plakken en wurdt alles brocht nei de greate stêd. En dit is yn dübel opsicht forkeard. Op it foarste plak, omdat dan yn dy lytse plakken earmoede en forfal üntstiet, alle initiativen mislearje, alle flinke lju fordwine, alle bilangrike yn- stellings opheven wurde. It libbene doarp wurdt in dead gat, de minsken strome nei har wurk nei de stêd en brekke de bonken om der forgoed to kommen. It plattelén wurdt in ballingsoarde. Mar ek oan de oare kant is iti forkeard. Hwant de abnormale greatstêd is foar it meartal fan har biwenners gjin winst, mar forlies. In great diel fan harren is nei ien of twa generaesjes, syn gods- tsjinstige en morele krêft, syn forbou- nens mei de tradysje en it folkslibben kwytrekke en giet ünder yn de massa fan de great-stêd. Dy’t eagen hat om to sjen, dy sil dit net yn twivel lüke. Dêrom binne wy oertsjüge foarstanners fan in krêftich doarpslibben, likegoed yn Tsjerkwert as yn Wommels en hwat dêr kin, moat men net nei in greater plak bringe. Men bouwe fan Onderen op, dan stiet it spul op geve fundaminten. Tj. de J. 1.25 per kwartaal bij vooruitbettling Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87920 De aanwezigheid van kapitaal. Er is reeds op gewezen, dat het niet strikt noodzakelijk is, dat dit in Bols ward aanwezig is. Wij kunnen ten aanzien van deze factor zeer kort zijn, omdat het bankwezen ter plaatse vol doende ontwikkeld is. Bovendien be staat voor kleinere bedrijven de mo gelijkheid om gebruik te maken van het z.g. werktuigencrediet. In een industriestad treft men hande laren in machine-onderdelen, grond stoffen e.d. in zijn onmiddellijke om geving. Ook op het gebied van accountancy, belasting-adviezen, reclame-specialis- ten ed.. heeft de grote stad meer voor delen. Het is hier niet de plaats om te adviseren dat dergelijke specialisten Mr. van Kleffens verklaarde in de Vei ligheidsraad, dat alleen op Madoera we gens de blokkade 13 van honger was omgekomen en 27 ongeneeslijk ziek was. „Wij konden dit niet langer tole reren,” aldus Mr. van Kleffens. Dr. Sjarifoeddin, de min.-pres. der repu bliek, heeft bekend gemaakt, dat de voorbereidingen gereed zijn de autori teiten der republiek over te brengen naar Sumatra. De order: „Houdt goede wacht” was niet tevergeefs geweest. Reeds 3 dagen na de order „staakt het vuren” telden de Ned. strijdkrachten alweer 11 gesneu velden, 1 vermiste en 29 gewonden. Het Volksfront op Sumatra vermoordde een Roemeen, een Zwitserse familie en drie Nederlandse dames. Tevens vond men ongeveer 200 graven van vermoord den. Verschillende slachtoffers, waaron der vrouwen, waren gevierendeeld. De Australische Raad van Vakverenigin gen heeft verboden Nederlandse schepen te laden en te lossen. Sjahrir is Donderdagmiddag van Caïro naar Amerika vertrokken. Volgens mr. van Kleffens werd politio neel ingegrepen wegens het vasthouden van gijzelaars, het staken van levens middelentoevoer, het ontstaan van hon gersnood, meer dan 1000(1) bestand- schendingen en de onmacht van de In donesische regering. Radio Djokja bevestigde de bereidheid van de Republiek om van de goede diensten van Amerika gebruik te ma ken. Prins Bemhard onthulde op de Paasberg een monument, dat de gemeente Ede wijdde aan 43 inwoners dezer gemeente, die in de ondergrondse strijd vielen. De Nederlandse vrouw is volgens de „af gezwaaide” Amerikaanse soldaten blij kens een gehouden enquête: huiselijk: proper, gezond, ijverig, en verdraag zaam. Voorwaar geen slecht getuig schrift. l De Ellansfontein werd In Duitsland vrij gegeven en door de sleepboot „Zwarte Zee” ter reparatie naar Vllsslngen ge bracht. Blauw-Wit, de Amsterdamse eerste klas- ser, Is er In geslaagd, het officiële Chi nese voetbalelftal naar Nederland te krij gen. De R.K. Universiteit te Leuven heeft aan Koningin Wilhelmina het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen aangeboden, dat door H. M. werd aanvaard. Bijna 25 van de in ons land geves tigde 1500 tandartsen zijn in militaire dienst. Op de Brunssumerheide in Limburg wor den boringen naar zilverzand verricht ten behoeve van onze glas- en aarde- werkindustrie. Een razzia op meisjes van 11-18 jaar hield de Rotterdamse politie, waarbij er 75 werden opgepikt en meegenomen naar het bureau, verdacht van ongepast ge drag met buitenlandse zeelieden. In de trein tussen Gouda en Utrecht werd een kind geboren. De N. S. zoeken thans de naam van de moeder, teneinde een geschenk te kunnen aanbieden. De groenteboer J. Bruel uit Goes zijn paard stapte bij Kattendijke op een landmijn en werd totaal in stukken gere ten. Te IJmuiden werden, wat de haring vangsten betreft, voor-oorlogse records gevestigd. In twee dagen bedroeg de aanvoer 18.000 kisten. Viriginia Gilbert, de „schoonheidsko ningin der Amerikaanse luchtmacht, is met veel poespas op Schiphol ontvan gen. Volgens min. Mansholt zullen straks 15000 tractoren 60.000 paarden vervan gen. De organisatiefactor. Op dit punt blijkt het grote verschil tussen het grote industriële centrum en de kleine stad. De industrieel heeft over het algemeen het gevoel, dat hij zich niet de weelde kan veroorloven zich in een geïsoleerde plaats te vesti gen. Bolsward is ten opzichte van Sneek en Leeuwarden slechts een cen trum van secundairen aard. Een groei ende stad als Leeuwarden heeft een sterke aantrekkingskracht; het is een plaats van samenkomst en alle verkeer concentreert zich er. Het grote voor deel van dergelijke steden is, dat men alle diensten, die de industrie nodig heeft, in zijn onmiddellijke omgeving aantreft. Het verrichten van reparatie- werk behoeft dus niet op grote af stand te geschieden, waardoor een aanmerkelijke tijdwinst ontstaat. Friese kap. Een jachtpartij van een gezelschap ja- gers uit Zuid-Limburg, in de rietvelden van het Ijsselmeer, eindigde bijzonder tragisch, doordat een der jagers door een kogel dodelijk werd getroffen. In de trein tussen Rotterdam en Den Haag werd een portefeuille met f3200 gerold. Een 60-jarig huwelijksfeest hoopt Zon dag 24 Aug. het echtpaar Langende Bruin te Delft te vieren. Een zeiljacht op het Ijsselmeer veron gelukte. De reddingboot Hilda uit Lem mer heeft de opvarenden gered. Ook zonk een woonschip op het Ijssel meer. goederen, welke vanuit Leeuwarden en Sneek vervoerd worden. De Bols- warder vrachtdiensten leveren n.l. al leen hun goederen in Leeuwarden en Sneek af, waar dan voor verdere dis tributie wordt gezorgd. Men vraagt zich af, of er niet een zodanige coör dinatie van het vervoer kan plaatsvin den dat er één uniform tarief wordt vastgesteld. Men wacht zich er op het ogenblik in Bolsward voor hierop aan te dringen, omdat men vreest, dat bij deze coördinatie de vrachtprijs hoger wordt. Door het gebrek aan geschikt vaarwa ter voor grote schepen en een goede spoorverbinding, is de aanvoer van grote hoeveelheden grondstof en de afvoer van producten in grote hoeveel heden moeilijk en somtijds kostbaar. Bij een langdurige vorst zijn de vaar wegen naar Bolsward In sommige la ren 60 tot 70 dagen gestremd. Welis waar is dan ook het Ijsselmeer niet be vaarbaar, maar van de verbinding Leeuwarden-Harlingen, Nieuwediep- Amsterdam, kan Bolsward niet profi teren. Het vervoer per auto kost on geveer f 2.50 per ton meer dan per schip. De zetgebied in de naaste omge ving. Het weidegebied in de omgeving van Bolsward brengt de noodzakelijkheid mee van een vrij grote afzet van vee voeder, die al of niet in combinatie met een oliefabriek moet worden ge produceerd. Gezien de ervaringen, die hiermee in Bolsward zijn opgedaan, alsmede het optreden van Argentinië als olieleverancier op de wereldmarkt, lijkt het niet aan te raden tot de ves tiging van een dergelijk bedrijf over te gaan, temeer daar de meeste oliesla gerijen in Nederland reeds sterk on derbezet zijn. Een tweede product, dat in de omgeving van Bolsward een na tuurlijk afzetgebied vindt, zijn de ma chines voor het landbouw- en vee teeltbedrijf. De gestichte constructie werk- en reparatlewerkplaats zal dan ook zeker in de behoefte voorzien. De grote klacht van de industrie is over het algemeen, dat men voor eenvoudi ge reparaties voortdurend naar Sneek moet, zodat zelfs betrekkelijk kleine karweien toch nog vrij kostbaar zijn. In de laatste tijd is er in de constructie- werkplaats allerlei draai- en montage werk verricht. Een dergelijk bedrijf zou zich ook met grote kans op succes op de fabricage, resp. reparatie van landbouwmachines e.d. kunnen toeleg gen. Het afzetgebied in de omgeving van Bolsward heeft grote betekenis door de zuigkracht, die er van uit gaat, om de bedrijven in Bolsward te houden. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat o.a. de fa. Steensma haar afdeling Handel naar Leeuwarden heeft verplaatst. Er zijn meer van dergelijke bedrijven. Het blijkt echter wel, dat industrieën, die ter plaatse of in de omgeving wer ken, in Bolsward zeer goed tot ont wikkeling kunnen komen. Als voor beeld hiervan is te noemen: de tim merwerkplaatsen, Wasserij Florence, e.d., hoewel na het samenstellen van het rapport het besluit werd genomen tot overplaatsing van de houtwarenfa- briek van fa. de Witte. Het transport. Bolsward biedt, wat het verkeer be treft, betrekkelijk weinig speciale voor delen als vestigingsplaats. Het ligt aan de voet van de Afsluitdijk en heeft op deze wijze een vrij gunstige verbin dingsmogelijkheid met het Westen. Over het algemeen is men echter van oordeel, dat de slechte verbindingen Bolsward weinig aantrekkelijk maken. De geprojecteerde industrie-terreinen lijden allen aan hetzelfde euvel, zij bie den geen goede verkeersmogelijkhe den. Men kan zeggen, dat voor de grote industrie het gemis aan goede waterwegen, een spoorweg en auto wegen dringend wordt gevoeld. De kortste verbinding, namelijk die met Makkum, biedt niet zoveel perspectief, omdat de sluizen geen binnenschepen van ongeveer 200 ton doorlaten kun nen. Bovendien is de haven aan het verzanden en biedt slechts plaats voor een klein aantal schepen. De verbinding met Harlingen. Het be staande kanaal heeft 13 vaste brug gen, die, wanneer men een goede wa terweg zou willen hebben, alle beweeg baar gemaakt zouden moeten worden. Het kanaal naar Sneek is goed en geeft aansluiting op het midden-Frie- se kanalenplan. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de brug bij Nijezijl de voltooiing van zijn herstel nadert. De vaarwegen in en om de stad bie den weinig mogelijkheden. In dit ver band menen wij te mogen opmerken, dat aanleg van industrie-terreinen van weinig betekenis is, wanneer deze niet worden aangesloten op een goed en voldoende groot vaarwater. Een spoorwegverbinding mist Bolsward. Wagons kunnen alleen per N. T. M. met veel tijdverlies aan- en afgevoerd worden. De autowegen vallen voor niet te zwaar vervoer mee. Het nog ontbre kende gedeelte van de Rijksweg 43 (afsluitdijk-Heerenveen) tussen Bols ward en Nijland, is reeds aanbesteed en komt dit jaar nog klaar. Hierdoor wordt de aansluiting met het Oosten dus sterk verbeterd. Als algemene klacht wordt door de industrie en ook door de groothandel genoemd, dat een groot deel van de goederen, welke door Bolsward wor den geleverd, over „2 veren” moet. De vrachtprijs wordt dan hoger dan voor U-v 1 Bolswartls Nieuwsblad 1 HST >n de corgi ir- Abonnementsprijs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1