im De knuppel in het Hoenderhok n Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek len EN M” lit No. 62 43e Jaargang Vrijdag 15 Aug». 1947 Streekblad voor Weit- en Zuidweet Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A, J, OSINOA Bolaward ocd MAAR DOMINEE TOCH....! LOL Z. r 4 de yn jg. i.s. d” ?en. .X. XX XXXXXXXXX'. Wiere warden t De iene sqn eart is de oare sqn foer. ter de jes Ide ine jin lit- int en un- en- wij len in als ik me niet vergis, hebt U dat ook wel begrepen, en was Uw uitweiding inzake die term meer een kwestie van de tra ditionele hond en dito stok. U schuift mij wèl lelijke dingen in de schoenen, dominee. Sjonge, jonge, wat trekt U bijvoorbeeld van leer tegen de zin: „Wat die bruine rakkers zo onder ling wilden befeesten” enz. Beledigend, demigrerend, schamper.Onparlemen tair is nog wel de netste term, die er bij is. Goeie mensen 1 Maar hebt U mijn brief wel goed gelezen, dominee? Ik betwijfel het. Daar stond namelijk: „Vroeger, in de tijd van Coen en Daendels en Multa- tuli, en zo (inderdaad zou Multatuli zich bij de eerstgenoemde heren niet thuis voelen, maar ik spreek over de tijd van Multatuli) toen dacht men daar niet aan. Wat die bruine rakkers zo onderling wilDen befeesten, och, dat moeSTen zij weten” enz. Uit ’t gebruik van de verleden tijd en de hele zinsconstructie blijkt overduidelijk, dat ik niet met dergelijke Ideeën rondloop doch Daendels c.s. En dat laatste zult U toch wel met me eens zijn. Dominee, U rukt de zaak toch niet uit zijn ver band om Uw gal te kunnen uitspuwen? U gaat toch geen werkwoordtijden ver wisselen, om Uw woorden kracht te kun nen bijzetten? Nee, dat vind ik op zijn minst genomen, onsportief. U gebruikt grAAg krachttermen, geloof ik. Want even verder zegt U, dat ik een bepaald soort mensen „smalend huma- i Argentinië bijv, is een grote klan, van Engeland. Het heeft duchtig geprofiteerd van de laatste oorlog, is er rijk door geworden, omdat de oorlogvoerende landen behoef te hadden aan zijn producten. Het heeft echter zelf een zo enorm duur 5 jaren plan opgesteld om zich te industriali seren en te militariseren ook, en dus economisch-militair een grote mogend heid te worden, dat het thans de invoer van tal van artikelen, welke door Enge land worden geleverd, heeft moeten stop zetten. Al met al lijkt het er dan ook veel op dat Engeland en allicht ook andere landen, nog eens een beroep op de Ver. Staten voor hulp op korte termijn moe ten doen, vóór het Zuid-Sla vië zou men dan dezelfde stap mogen ver wachten. Daarmede zou het vlak van wrijving dat hier tussen Oosten en Wes ten bestaat opnieuw worden verbreed. Deze situatie baart de Ver. Staten ern stige zorg, vooral nu Engeland om wille der bezuiniging zijn troepenmacht in Griekenland moet verzwakken. Deze toe stand moet trouwens de gehele wereld zorg baren, want hier kan een conflict van. ide eerste orde ontstaan. Dat in Bulgarije de leider der oppositie ter dood veroordeeld werd en in Hongarije een belangrijk aantal burgers het kies recht ontnomen, Is voor deze hoek van Europa niet verwonderlijk. Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij voorultbetrilng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 uur :un- ris- >g- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 10 jes J>/3 Jkt ik- de :md ler- ren iet- end on- ken icht last r ik i en ven ter. len ne- de al ter, een en likt va- af- im- een den het plan Marshall misschien uitredding zal brengen. Waar onder wij dan minder verstaan de Ame rikaanse hulp welke ook dan nog tijde lijk nodig zal zijn dan wel de onderlinge economische samenwerking der 16 Euro pese landen die het plan als basis aan vaarden, om zich door onderlinge goe- derenruil en steun zoveel mogelijk te redden. Het ontwerpen van een derge lijke samenwerking zal echter enorm veel tijd kosten en het is niet te verwonde ren dat een land als Engeland, dat zo in de kneep zit, thans naar alle kanten uitziet om zich ogenblikkelijk wat meer lucht te verschaffen. Vandaar het Engel se aanbod aan de Russen die niet deelnemen aan het Marshall-plan om de onlangs afgesprongen handelsbespre- klngen met hen te heropenen. Dat overigens in het Marshall-plan het Roergebied moet worden Ingeschakeld zoals be kend zijn over de steenkoolproductie van dit gebied Anglo-Amerikaanse onder- handelingen geopend, waarbij Frankrijk misschien zal, en ook behoort te worden betrokken is hier herhaaldelijk be toogd. Wat diet Roergebied voor Europa bete kent blijkt nog eens uit een studie van het Franse departement van Economise Zaken.In 1937 werden in dit gebied meer kolen geproduceerd dan in heel Rusland. Het electriciteitsverbruik was groter dan in het Ver. Koninkrijk. De ijzer- en staal- productie was groter dan die van Frank rijk en België tezamen, die van zwavel zuur even groot als Italië, de productie van stikstof maakte een tiende deel uit van die der gehele wereld. Tot op 2000 meter diepte beschikt de Ruhr over 43.350 millioen ton aangetoonde kolen en een ongeveer even grote reserve, die op waarschijnlijkheid berust. Duitsland be schikt over de grootste Reserves van heel Europa. Daartegenover kan het gebied een zeer grote afnemer zijn van landbouwproduc ten, daar slechts 4 pet. der bevolking zich met landbouw bezig houdt. Met deze studie bewijzen de Fransen, dat zij wel degelijk het belang van het Roergebied voor het herstel van Europa inzien al hebben zij ook een enigszins andere kijk dan Amerika op de wijze van enigszins luxe karakter zullen ook bijv, geen Amerikaanse films meer worden in gevoerd. De regering had aan het ver tonen van deze films zo zware voor waarden verbonden, dat de Amerikaanse filmmaatschappijen maar hebben beslo ten in het geheel geen films meer naar Engeland te zenden. De critici onder de Labourleden waren van oordeel, dat de regering de maatregelen ter bestrijding van de crisis vooral op de arbeiders Het drukken, zij hadden o.a. een zware belasting op de winsten en een kapltaalsheffing gewild, en de conservatieven vonden niets goed in het optreden der regering, die h.i. met haar socialistische maatregelen het land te gronde richtte. Overigens is het wel duidelijk, dat door de nieuwe maatre gelen Engeland zich misschien wel iets langer kan redden met de dollars, welke het van de Ver. Staten geleend kreeg, doch dat ze geen uitkomst vormen. Eind October zal de grote Am. lening uitge put zijn, dan heeft Engeland nog wel een Canadees crediet en zijn goudvoor raden, maar Londen is in de beschikking daarover niet vrij. Men kan ook niet verwachten dat het grote verschil tussen Engelands inkopen in en verkopen naar het buitenland de oorzaak van de crisis binnenkort, zal zijn verdwenen. Want het land heeft niet voldoende arbeidskrachten om thans voldoende goederen te produ ceren, welke het buitenland nog wil heb ben, en als het straks wel genoeg werk krachten heeft, zal het buitenland geen behoefte meer hebben aan die artikelen of niet in staat zijn ze te betalen. Dat is een der grote problemen, welke de lan den, die thans trachten hun in- en uit voer in evenwicht te brengen, bedreigen, o.a. ook ons eigen land. Na het grote debat in het Engelse Lagerhuis over de econo mische crisis heeft de regering bij de stemming over de volmachten welke zij vroeg een ruime meerderheid behaald. O'ok al waren er in Labourkringen tal van afgevaardigden ontevreden over de door de regering aangekondigde maatre gelen ter bestrijding van deze crisis en is er in de kringen van het kabinet een zekere regeringsmoeheid, juist door die ontevredenheid ontstaan, welke zelfs aanleiding tot geruchten over een rege ringscrisis heeft gegeven. De maatregelen welke de regering voor stelt, zullen bestaan uit het verdelen der arbeiders over takken van industrie aan welker artikelen het meest behoefte is, een beperking van het aantal troepen dat op de been is, de mijnwerkers wordt gevraagd langer te werken; de arbeiders in het algemeen zullen geen hogere lo nen mogen eisen, en het gehele volk zal zich nog wat groter beperkingen moe ten opleggen, omdat men minder goede ren wil invoeren, waardoor minder nisten” noem, Hoe kan dat nou? Stel U eens voor, dat U zelf humanist was, En iemand noemde U zo. Zou U zich dan beledigd gevoelen? Nee toch? Want zo ja, dan leed U minstens aan een minder waardigheidscomplex, wat Uw eigen overtuigingen betrof. Verder „betwist” U mij het recht, de bewuste brief te ondertekenen met „na mens hen”. (Alweer zo’n onprettig woord „twisten”. Nogmaals, dominee, ik hou daar niet van. Ik ben geen twister, en geen man, die er maar op los slaat. Dus druk U liever wat sympathieker uit). Weet U wel, waar mijn brief hoofdzake lijk om ging? Ik heb U gezegd, dat ik helemAAl geen knuppel in het hoender hok wilde gooien. Ook wilde *t epistel geen politieke geloofsbrief zijn. De kern was mijn dank voor het aan ons gerichte woord van de redactie en mijn waarde ring in ’t algemeen van Bolswards Nieuwsblad. Daarom kon ik namens alle Bolswarders-in-de-Oost spreken. Het slot van Uw betoog kan ik niet an ders dan onderschrijven. God geeft ons nóg een kans in Indië. De fouten, in het verleden gemaakt, kunnen nóg hersteld worden, ’t Is goed, dat de Kerk ze ziet. Daar moet het natuurlijk niet bij blij ven. Er moeten zendelingen naar hier, Evangellebrengers, dragers van de Goe de Boodschap. Waar zijn ze, al die af gestudeerde jonge kerels?! Zelfs als veld prediker kunnen we ze hier niet krijgen. Ja, hierover wordt veel gepraat, geschre ven. Ieder ziet het zo goed, heeft er het zijne van te zeggen. Maar, dominee Win terwerp, hier wordt weer.een dAAd gevraagd, geëist. Want: daar kan in In dië iets groots verricht worden! hoe dit moet Ingeschakeld, Haast nog dringender dan Engeland behoeft Frankrijk overigens internationale samenwerking om er weer boven op te komen. Het ka- binet-Ramadier voert een bijna wanho pige strijd om het land economisch staan de te houden. Het overweegt daarom zelfs de handelsbetrekkingen met Fran- co-Spanje weer te hervatten, die het ruim iy2 jaar geleden verbrak. Ove rigens ziet Ramadier zijn taak weer ver zwaard nu het Franse Vakverbond, dat onder leiding der communisten staat, en de werkgeversorganisaties het eens zijn geworden over een actie tot loonsverho ging met 11 pet., welke dan wel in de prijzen zal worden doorberekend, anders deden de werkgevers natuurlijk niet mee. Ramadier heeft zich tegen deze actie verklaard, om dat er inflatie uit moet voortkomen en vooral de socialistische ministers! bevin den zich in een lastig parket, daar de arbeiders zich moeilijk kunnen voorstel len, dat dezen zich verzetten tegen een verhoging van de lonen. Maar toch blijkt deze regering nog steeds op haar meer derheid in de nationale vergadering te kunnen vertrouwen. Zij kreeg met zeer ruime meerderheid een motie van ver trouwen inzake haar voorstel tot wijzi ging van de wet op de gemeenteraads verkiezingen, waartegen ten slotte bijna alleen de communisten stemden en even eens met een dergelijke meerderheid haar voorstel er door om de herziening van de verhouding tot Algerië nu ter stond af te handelen en niet tot October te wachten. Inderdaad dient er haast betracht met het mondig maken van koloniale vol ken, maar de Algerijnse nationalisten zijn nog niet tevreden. Zij willen prac- tisch volkomen onafhankelijkheid en ge nieten daarbij de sympathie van de Mo hammedaanse wereld, zoals de republiek Indonesië dat ook doet en niet minder Egypte, welks conflict met Engeland thans voor de Veiligheidsraad wordt be handeld. Het gaat hierbij vooral om de kwestie, dat Egypte de Soedan aan zich wil trekken, waarover de Egyptische ko- ning ook souverein is, maar dat in feite door de Britten bestuurd wordt. De Hoewel U, dominee Winterwerp, zich in „enkele opmerkingen” beperkte tot het maken van enkele AANmerkingen, en er dus eigenlijk geen sprake is van een kruising van „opvattingen en zienswij zen”, (hetgeen U zelf ook zegt) kan ik toch het idee niet van me afzetten, dat mijn brief de knuppel wierp in Bolswards partij-politieke hoenderhok. Hetgeen stellig NIET de vooropgezette bedoeling was. Want ik houd daar niet van. Ik vind zoiets in deze tijd absoluut nutte loos en waardeloos. We zoeken allen, als volk, als eenheid dus, naar een op lossing van de nationale moeilijkheden, en elke stimulans tot verdeling, tot het tegen elkaar in ’t harnas jagen van de diverse groepen, is daarbij uit den boze. Dit neemt evenwel niet weg, dAt er me ningsverschillen zijn, dAt ieder zijn eigen ideeën heeft aangaande de aanhangige kwestie, en zo Is het niet te verwonde ren, dat iemand, die in Indië zit, en op een vrije dag besluit, een brief aan zijn stad- en streekgenoten te richten, zijn hart eens lucht, en zijn gedachten on gezouten te berde brengt. Want, dominee, we zitten nu ruim een jaar in het land, dat de oorzaak is van de hevige spanningen in het moederland. Vijftien maanden lang hebben we kun nen gadeslaan, wAt de werkelijkheid was, en wAAr de theorie begon. Hebben we het een aan het ander kunnen toetsen. We hebben, ongestoord en niet gedwon gen door het voorkauwen of opleggen van meningen van bovenaf, de onze kun nen vormen. Niet, zoals elders in het blad nogal onkies werd geponeerd „op gezweept door radio Batavia, geraffi neerde oorlogspsychologie en de kruik- jjenever-op-’s-lands-kosten”, maar ge destilleerd uit wat we zagen en mee maakten. Daarom, dominee, durf ik pertinent te beweren, dat de jongelui, die met U in contact staan, en die volgens U STUK VOOR STUK tégen ’t gewapenderhand herstellen van de rechtszekerheid in In donesië waren, U enkele welwillend^ frases'hebben doen toekomen inplaats van hun overtuiging. Misschien als ge volg van Uw brieven of rondschrijvingen. Want wAAr je ook komt, of je nou in de schaduw van een Michell-bommenwer- per met een monteur aan de praat raakt, of met een chauffeur van de A.A.T. er gens bij de weg, of met een groepje soldaten van I of II of III-9 R. I.'op Te- galega of wAAr dan ook, hun oordeel is één- en volmondig: geen gepraat, maar de daad. De mensen hier, die Uw inge zonden stuk gelezen hebben, waren vooral bij dit punt hevig verontwaar digd (ik zal U hun reacties besparen, want dAn zou ik Inderdaad onparlemen tair worden!), juist omdat dit een feit schulden in het buitenland ontstaan, is, aan geen twijfel onderhevig: iedere Naast een aantal voedingsmiddelen soldaat, iedere burger in Indië (natuur lijk heeft elke regel zijn uitzonderingen, maar toch niet zodanig, dat de enkele buitenbeenders juist Uw corresponden ten moeien zijn) was ervan overtuigd, dat de wijze van oplossing, zoals de Nederlandse regering zich die tot de 21e Juli voorstelde, de onjuiste was. NIET omdat de burgers hier de oude, kolo niale verhouding prefereerden, NIET omdat de mililitairen hier van een „sla- d’r-maar-op-los-mentallteit” waren be zeten, maar omdat men er van verze kerd was, In Djokja niet met bona-fide figuren te doen te hebben, omdat men zag, dat óf deze figuren de moeizame pogingen onzer regering op alle fronten saboteerden, dan wel, dat ze nergens hun de facto gezag in staat waren te handhaven. Trouwens, dominee, U ziet tot welke conclusies deze regering zélf gekomen is, zo tegen de 21ste Juli. De situatie werd onhoudbaar. En.’t komt tóch nog tot militaire acties. Natuurlijk, U mag nu zeggen: „Wij hebben althans gedaan, wat in ons vermogen lag”, maar feit is dan toch maar, dat wanneer men dit besluit in ’45 had genomen, een en ander een aanzienlijk aantal mensenle vens had gespaard, en tevens de ettelijke millioenen aan broodnodig kapitaal, die met deze twee jaren gemoeid gaan. Als je het gebeurde achteraf nog eens nagaat, zou je warempel nog tot de conclusie komen, dat die z.g. „positie- ven-van-voor-de-oorlog” nog zo gek niet geweest zijn.Maar daarover willen we niet praten: ik wil niet de schijn voeren, hun spreekbuis te zijn. Ik geef mijn eigen mening, die niet politiek ge schoold is: daarvoor hebben wij, door tussenkomst van de oorlog en ons on middellijk vertrek in ’45 niet de gelegen heid gehad. Daarom bedoelde ik met „positief” ook niets in die richting, en meerderheid der bevolking van de Soe dan schijnt geen inlijving bij of unie met Egypte te wensen. De Egyptische regering heeft dan ook nauwelijks kans voor de Veiligheidsraad gelijk te krijgen, al is er misschien een kans voor haar om met Engeland samen als trustee, een soort opvoeder dus, voor dit gebied te worden aangesteld; als Engeland tenminste voor een dergelijke regeling voelt. Dergelijke kwesties vormen overigens niet de groot ste zorgen voor de diplomaten. Dat blijft wel de verhouding tussen Oost-Europa en het Westen, welke zich meer en meer schijnt toe te spitsen op dat ene punt: Griekenland. De Sovjet-Unie heeft vorige week bij de Griekse regering een protest-nota inge diend wegens z.g. onvriendschappelijke daden, die niet In overeenstemming wa ren met de diplomatieke betrekkingen tussen belde landen. Vermoedelijk effent Moskou zich hier de weg tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met deze Griekse regering, waarna het gelegen heid zou hebben, een z.g. „vrije Griekse regering” van de Griekse communisten in het Noorden des lands, waar deze de steun der buren genieten, officieel te er kennen. Van Bolswards Nieuwsblad 2 dt gehou- tt jed een /an ens es- Fries stamboekvee voor Groningen aangekocht is. Het zwart-bon- te-vee wordt daar graag gezien en wij zien het ook liever dan die Groninger witkoppen. Overigens krijgen wij ook wat uit Groningen, daar Mr. T. J. Hillebrands, kassier der boe renleenbank te Leek, benoemd is tot direc teur van het instituut voor landbouw-coöpe- ratie in Friesland. Belangrijk is het juist verschenen jaarverslag van de Kamer van Koophandel over 1945 en 1946, dat een duidelijk beeld geeft van de na oorlogse ontwikkeling van het Friese be drijfsleven. De fuikvissers van het Ijsselmeer, die hun netten hebben staan langs de afsluitdijk en bij de spuisluizen van Kornwerderzand treffen ook nog heel weinig in hun fuiken aan. Het aanhoudende mooie weer is niet gunstig voor de paling- vangst. De aanvoer van snoekbaars, baars, voorn, snoek en karper uit het Ijsselmeer was ook gering. Overigens ziet men in het Ijssel meer weinig dode vis, wat in het binnenwater weer meer voorkomt. Gewone witvis maar ook snoek en baars. De vissen kunnen blijkbaar niet tegen de aanhoudende warmte. De afge lopen winter zijn er ook heel wat omgekomen, zodat het niet kan uitblijven of de visstand vooral in de kleine wateren, moet wel gevoe lig getroffen zijn. De warmte doet niet alleen haar invloed gelden op de vis maar ook op de tuinbouwproducten Zo waren de slabonen dit jaar ongeveer 10 dagen eerder plukrijp dan andere jaren. Op de grote veilingen te Buitenpost, waar ook door verschillende conservenfabrieken uit alle delen van Nederland, wordt gekocht, was de aanvoer dan ook groot. De stijgende aanvoer drukte natuurlijk de prijzen. Ze daalden van 29 cent tot 16 cent per Kg. Bij deze lage prijzen is de verbouw niet lonend meer. Bo vendien komt door de grote droogte een ge deelte der bonen niet tot volle wasdom, maar wordt geel en valt af. Onder voorzitterschap van de heer D. Hoog land van Harlingen hield de jonge afd. Fries land van de Niet alle hooi is even mooi binnen gekomen en hooibroei doet zich dan ook op verschillende plaatsen voor. Zo ook bij Tj. van der Lei aan de Sin- telweg onder Rinsumageest. Er brak brand uit, welke echter door het krachtdadig optre den van de brandweer van Murmerwoude al vrij spoedig kon worden bedwongen. De boer derij kon zelfs worden gered. Een gedeelte van het in de schuur aanwezige hooi is ver brand, welke schade door verzekering gedekt wordt. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje Dit ondervond de vrouw van de heer W. R. van Winsum die door het omvallen van een trapje waar zij op stond, zodanig kwam te val len dat haar knie op twee plaatsen brak en zij naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd moest worden. Er zijn nog jongens met durf, al zullen ook velen het ondernemen van de Harlinger Gerrit Barneveld, de Marsumer L. Wildschut en de Amsterdammer L. Meyer, met .domdryst” bititelen. Zij zijn n.l. met de zeilsloep „Gerjan” van Hoek van Holland uitgezeild voor hun tocht naar Suriname. Zij gaan eerst naar Engeland, vandaar naar Por tugal en dan over de Oceaan naar Zuid-Ame- rika. Tijdens de Terschelling-tocht zullen ve len weinig vertrouwen in het scheepje hebben gekregen, dat toen door de reddingsboot bin nen gebracht moest worden. De bijenhouders van Oudeschoot hadden een strop, daar zij in plaats van de volle kasten die ze daar ver wachtten aan te treffen, de kasten leeg vonden. De bijen vlogen niet op de klaver van de Noordoostpolder. Of die klaver nu niet ho- nigt, of dat de bijen er niet bij kunnen komen, is een vraag die nog niet is opgelost maar zeker is in elk geval dat de imkers niets in hun kasten aantroffen. Ned. Fruittelers organisatie haar eerste fruitteeljd’g te St. Anna Parochie, waar de heer Ir. H. J. M. Henkes sprak over „De afzetmogelijkheden voor ons fruit.” De heer Henkes zeide onder meer, dat door de verminderde koopkracht van het publiek de prijzen van het fruit naar beneden moeten, maar toch zullen er maatregelen moeten wor den genomen om de bestaansmogelijkheden der kwekers te verzekeren. Het gemiddeld fruitverbruik in ons land was de laatste jaren 150 millioen Kg per jaar, terwijl de kwekers thans vermoedelijk op een jaarproductie van 300 millioen Kg komen. Maar voor overpro ductie behoeft men nog niet bevreesd te zijn. Er zijn 2 hoofdproblemen, n.l. hoe telen we zoveel mogelijk fruit dat het gehele seizoen door geleverd kan worden, en, hoe kunnen we de afzet bevorderen en de productie over het gehele land spreiden. Men zal voor verschillende dingen in coöpe- raief verband moeten optreden en wel spe ciaal voor het stichten van bewaarplaatsen voor fruit. Spreker dacht hierbij aan de En gelse koelhuizen met gasbewaring. Sprekende over de prijzen zei Ir. Henkes, dat bij een consumentenprijs van 65 et. gemiddeld per Kg voor kwaliteitsproducten, een lonend bedryf mogelijk zou zijn. De export-mogelijkheden waren niet groot. 70 pct. van onze peren gaan naar Engeland, maar de concurrentie van andere exporteren de landen wordt steeds groter. Duitsland kan weer een belangrijk afzetgebied worden, voor al voor minderwaardige soorten fruit, die daar kunnen worden verwerkt. Ir. v. d. Slikke, rijkstuinbouwconsulent voor Friesland, wilde hier een apparaat hebben, waar uit de markt genomen fruit verwerkt zou kunnen worden. Dit zou zeer belangrijk zijn en misschien komt dit punt nog ter sprake op de studiedag Industrialisatie welke op 3 Sepember op „Allardsoog”, de volkshogeschol bij Bakkeveen, wordt gehou den. Ir. B. Aninga van de Philipsbedrijven te Eindhoven zal spreken over: „De voorwaar den welke industrialisatie bevorderen,”, en Ir. A. Bennink, directeur van het Arbeidsbureau te Emmen, over: „De ervaringen met de in dustrialisatie te Emmen”. Misschien zijn die ervaringen even goed ge weest als die van Groninger veehouders, die vorig jaar Fries vee voor hun bedrijven had den aangekocht. Dat heeft zo goed voldaan dat er nu weer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1