•s ol G Martinytoer ARD iA Fan de door Nederland ui No. 63 Dinadag 19 Augs. 1947 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA - Bo 1 9ward n van mlt U Vk. n een Hng Tj. de J. Ill r djati. Daarnaar gerekend waren beide grootheden partij in de geschillen, die tussen hen zijn gerezen. Van die kant beschouwd, kan het Nederlandse optre den in feitelijke zin geen politioneel op treden heten, omdat de onpartijdige rech ter ontbrak, die de Republiek in gebreke kon stellen. Van het standpunt van Ling- gadjati bezien trad Nederland eigen machtig op als rechter in eigen zaak. Maar er is ook een andere kant aan het geval en juist dat maakt het zo ver ward. Krachtens de bestaande grondwet behoort Indonesië, dus ook de Republiek nog tot het Rijksgebied. De regering van de Republiek was de facto, d.w.z. in feite erkend. Maar de Republiek was nog geen souvereine staat; zij was bestemd om zelfstandig onderdeel te worden van de Verenigde Staten van Indonesië (sa men met West Borneo en Oost Indonesië) en deze Verenigde Staten zouden dan weer een Unie vormen met het Konink rijk der Nederlanden en de gebieden in de West, verbonden door de Kroon. Maar dit alles moest nog worden uitge werkt en onze grondwet met die fi guur in overeenstemming gebracht. Maar nü, zoals de zaken nü staan en zoals nü de grondwet luidt, berust de souverei- niteit nog bij Nederland en is Nederland en zijn regering uiteindelijk verantwoor delijk voor handhaving van orde en rust binnen het rijksgebied. En nu was naar het oordeel van onze regering de Repu bliek niet in staat gebleken deze orde en rust in haar gebied zelf te handhaven. Daaraan ontleende onze regering het recht tot haar politioneel optreden. For meel juridisch in orde krachtens de grondwet, die echter op Llnggadjatl niet meer past. Vandaar de moeilijkheden. En vandaar de vraag: hoe nu verder? Maar daarover de volgende keer. men en harren tsjinarbeidet yn de plicht om sokke lytsére sintra to jaen, hwat foar it libben dêrre noadich is. Ek yn Nederlén binne wy al to fier mei de „plattelandsontluistering”. En it wurdt hege tiid, dat allegearre, dy’t it wol miene mei üs folk yn syn gehiel, harren to skoar sette tsjin dizze slopende kwael. Der heart in harmonyske groei to wêzen by in folk en dy birikt men allinnich troch alles to dwaen om de doarpen, libbene, fleurige en fosleine wenplakken to meltsjen, hwer’t de lju graech tahAlde en har deistlch gerlif, üntjowlng en for mers fine kinne. De stêdden hawwe ek har taek, hja binne like ünmisber as it doarp mar hja meije it doarpslibben net deadzje. Men kin nou ienkear yn Tsjerk- wert en Kubaerd gjin sikenhüs delsette noch in Middelbaer Technyske skoalle, der bliuwt altyd genöch oer, hweryn de stêd in ünmisbere funksje hat. Ik herhelje jitteris, üt bloeijende doar pen en lytse stêdden üntstiet fansels in bloeijende haedstêd en nimmen sil dy misse kinne noch misse wolle. Mar it kostet folie mear muoite en omtinken in stêd soun to hélden, seedlik en gods- tsjinstich as om him great to meitsjen. De minske is net in ingel, mar ien, dy’t nei it kweade ta wol omdat it sa maklik giet en it in greate toer hat om it wite festje net smoarrich to meitsjen. Ek de lju, dy’t fan gjin erfsünde witte wolle, hoege mar har eagen iepen to dwaen om dat to sjen. It is noch altyd sa, as it wyfke sei, doe’t hja it oer ’e bern hie: Bidden ha’k se leard, mar dat dogge se net en flokken ha’k se forbean mar dat dogge se as Turken.” En hwat greater plak, hwat swierder dy allerbilangrykste opjefte wurdt. En dêrom yn it bilang fan it hiele folk: tink om de lytse plak ken, de greaten rédde har seis wol. In M Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) E M Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetellng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 tTge- oij de naere w. tt If. >n Mi t* id »- :n Justus dien te n met ST AN KSEln s eeftijd waarlijk sprake zijn van handhaving van orde en rust. Dat geldt in nationaal en internationaal opzicht. Politie en justitie dienen de bewaring van de bestaande rechtsorde door de bestraffing van wie haar verstoort. Internationaal zullen dat het Internationale Hof van Justitie moe ten zijn en het internationale Politie corps. Wij spreken met opzet van poli tiecorps en niet van volkenbondsleger, gelijk wij ook nadrukkelijk willen spre ken van volkenbondsactie, niet van vol- kenbondsoorlog tegen de staat-misdadi- ger. Hoe dicht ook de methode dier actie tot die van de werkelijke oorlog moge naderen, het onderscheid der woorden duidt een .onderscheid in het wezen der zaak aan. Oorlog is verdediging of ver werving van eigen bestaand of vermeend recht. Zoals er in een geordende natio nale samenleving geen eigenrechting meer plaats kan hebben, maar de boven persoonlijke rechtsgemeenschap ’t recht van allen en voor allen handhaaft (zodat ook de burgers dier nationale samen leving niet als particuclier persoon ge wapend mogen gaan) zo zal het ook moeten zijn in een geordende internati onale samenleving. Ook daar wordt het recht voor alle statenleden gehandhaafd en niemand zoekt er meer zijn eigen recht op eigen gelegenheid en zo is ook die samenleving alleen bestaanbaar, wanneer haar leden stuk voor stuk ont wapend zijn. De vraag is nu: hoe lagen in dit opzicht de verhoudingen tussen Nederland en de Republiek? Het geval Is Ingewikkeld. Aan de ene kant waren de verhoudingen geregeld door het accoord van Lingga- Wiere warden Moaije fearren meitsje moaije fOgels. Naar de Tijd verneemt heeft de regering besloten tot een drastische inkrimping van het polltie-apparaat. Het personeel der gemeentelijke politiecorpsen zal met ongeveer één derde worden vermin derd. Dwars door Afrika. Drie Doetlnchemers hebben het plan opgevat een tocht te maken dwars door Afrika. Na in Casa blanca aan wal te zijn gekomen, gaat de tocht van daaruit naar Kaapstad. Bij de Ned. Spoorwegen wordt gedacht over verandering In de uniformen der spoormannen. Er is een commissie voor benoemd. Aan de Hoogovens te IJmuiden is vorige week een staking uitgebroken. Vrijwel al het werk ligt stil. Het geschil loopt over een loonkwestie. Te Den Haag is dezer dagen tot stand gekomen het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) Het P.I.T. stelt zich voor te zorgen voor de militairen en hun achtergebleven betrekkingen. Te Amersfoort zijn bij graafwerkzaam heden bogen gevonden van Romaanse fundamenten. Men neemt aan dat dit resten zijn van de oude stadsmuren die in 1259 zijn gebouwd. Door overbelasting is op het Wilhelmina- knaal nabij Oirschot een pontje omge slagen. Bij dit ongeval zijn twee perso nen t.w. de heren J. van der V. en K. S., beiden uit Oirschot verdronken. Te Den Haag vond een vechtpartij plaats tussen twee duivenhouders, die kwestie hadden gekregen om een aantal duiven. De volgende dag voelde een van hen, de 56-jarige B. uit de Scheeperstraat zich niet wel. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. De agent van politie J. Steenveld te Til burg is bij het vissen op de Maas bij Raamsdonckveer verdronken. Het roei bootje waarin hij met zijn beide zoon tjes gezeten was, is bij het passeren van een schip omgeslagen. De beide jongens konden zwemmen en een hunner heeft nog geprobeerd zijn vader te redden, doch zonder resultaat. De agent was 35 jaar. De molen maalt langzaam. Iemand, die reeds op 23 October 1945 een aankoop- vergunning voor een auto aanvroeg, ont ving dezer dagen een circulaire, waarin hem werd medegedeeld, dat op zijn aan vrage afwijzend was beschikt. De Federatie van Nederlandse Bedrijven tegen de economische dictatuur en ter bevordering van het particulier initiatief zal een onderzoek instellen naar de vor deringen die thans zijn gemaakt met be trekking tot de z.g. democratisering van de vakgroepen. Een Haagse inkoopvereniging van krui deniers heeft besloten geen kersenjam meer te verkopen. Zoals men weet, is alle jam, die momenteel in de handel is, van gelijke kwaliteit. Kersenjam is duur der dan andere jamsoorten, doch onder scheidt zich daarvan kwalitatief niet. uit militaire dienst) behandeld’ De Kroon De wegenwacht van de A. N. W. B. is met enige motorzijspancombinaties uitge breid, die zullen worden gebruikt voor verdubbeling van de patroulllediensten op de drukste verkeerswegen. Het aantal radioluisteraars met eigen toestel bedroeg begin Augustus 858.907, terwijl het aantal luisteraars met radio- distributieaansluiting 481.845 bedroeg. Als U van plan is, de Koningin op Haar verjaardag telegrafisch geluk te wensen wordt U verzocht het telegram vóór 30 Augustus aan te bieden. De Noordkust van Texel en het nabij ge legen, meest zuidelijk gelegen strand- hoofd van Vlieland worden door afslag bedreigd. Mr. van Kleffens, de Ned. ambassadeur in de Ver. Staten is door het Hope-col- lege het ere doctoraat in de rechten aan geboden. Met een lesvliegtuig is bij Woensdrecht de 23-jarige L. A. J. Dirken uit Zundert neergestort en om het leven gekomen. Een rustige vacantie schijnt voor het Prinselijk gezin in eigen land haast niet mogelijk. Overal worden de prinsesjes door hinderlijke nieuwsgierigheid lastig gevallen. De Hilto te Zwolle trok vorige wegk veel bezoek. Het was dan ook een welver zorgde tentoonstelling. Het 2-jarig zoontje van de familie Bos uit Emmererfscheidenveen is bij het spe len in het kanaal geraakt en verdron ken. „Op de plaats rust”, orgaan van de A. N. J. V., is op de lijst van voor militairen verboden geschriften geplaatst. De Frits Diepen Vliegtuigen N.V. heeft deze week het eerste Nederlandse heli- coptère uit Amerika ontvangen. Op het vliegveld Twenthe is de 19-jarige Enschedese zweefvlieger K. Pieters, kort na de start neergestort op de startbaan. Hij was op slag dood. De première voor het Noorden van ons land van Charles Chaplin’s film „De Dic tator” werd gehouden In Sneek, waar deze rolprent Vrijdag j.l. voor het eerst werd gedraaid. Op de onbewaakte overweg Is nabij Bel len een op hol geslagen paard met een boerenkar door een trein gegrepen. De bestuurder, de 56-jarige landbouwer J. Bos uit Hooghalen werd van de wagen geslingerd. Hij werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Assem opgenomen, waar hij des nachts is overleden. Vóór de oorlog waren er in ons land slechts enkele groothandelaren in de pa- pierbranche, maar na de bevrijding werd dit aantal veel groter. De prijscontröle ontdekte, dat van de 30 zaken 24 de toets der contröle niet konden doorstaan. Door het Kamerlid van Dis zijn schrifte lijke vragen gesteld'aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, omtrent het laten rijden van autobussen op Zondag. Men hoopt dat aan de betreffende Zondags diensten zo spoedig mogelijk een eind wordt gemaakt. De Europese kampioen biljarten cadre 45/2 P. J. van der Pol, heeft zich bereid verklaard om gratis demonstraties te ge ven ten bate van de NIWIN-actie. Plaat selijke NIWIN-comité’s kunnen zich met hem in verbinding stellen aan zijn adres Hooidrift 89 A, Rotterdam-W. De 10-jarige H. van Eijk uit Den Haag, die aan ’t stille strand met een vriendje aan het spelen was, is van een golfbre ker afgegleden en verdronken. Bij opgravingen in en nabij de door oor logshandelingen vernielde kerk te Eist (Betuwe) zijn de fundamenten van een Romeinse tempel voor de dag geko men. De Stichting „Nederland helpt Indië” heeft een bedrag van 100.000 gulden be schikbaar gesteld om tegemoet te komen aan de nood van de Chinezen in Indo nesië. De prijzen van kinderwagens zullen op 1 September met gemiddeld 6i/2 pet. worden verlaagd, de borrels daarentegen worden duurder. Ook H. M. Koningin Wilhelmina richtte een boodschap aan de 100-jarige stad Holland (Mich.). De groente-export naar Duitsland gaat niet door. De onderhandelingen zijn mis lukt. Voor onderwijzers, geboren in 1918-’20 bestaat de mogelijkheid uit militaire dienst weer in de school terug te ke ren. Een heidebrand ontstond te Bergen op Zoom, vermoedelijk door een vonk uit de locomotief. De 76-jarige tnej. de Heus uit Beusichem werd bij het oversteken van de rijksweg te Buurmalsen aangereden en op slag gedood. De Ned. klppenstapel is van 3 millioen dieren in 1945 uitgegroeid tot 7J/a mil lioen. KoWesmokkelaars worden nog voort durend bij de’ Duitse grens aangehou den. Horeca bracht ter gelegenheid van de geboortedag van Prinses Marijke f 24000 bijeen. Het bedrag is aan de Stichting 1940’45 geschonken. Voor de Raad van State is het beroep majoor Breunese (ongevraagd ontslag len fan de bilangrykste grounslaggen fan de sosiology Is, dat men net earder in taek of funksje oan in greater lichem oerdracht, as hwannear it bliken dien hat, dat it lytsere orgaen dy taak net reedlik dwaen kin. Dit prinsyp is sa wichtich foar in soun folkslibben, dat binammen yn üs tiid dêr wol tige it om tinken foar frege wurde mei. It is dochs ek wol düdlik, dat as men allinnich freget nei de ekonomyske macht fan doarp of stêd, der einlings mar ien radikale oplossing is, bring alles nei Amsterdam. Dat is it greatste plak, hat de measte universiteiten, middelbare skoallen, bibliotheken, musea, artis, beurs, ja hwer soe ik bidarje as ik op- neame moast hwat Amsterdam allegear re net hat. En noch hat it net genóch, hwant der binne in katagory minsken, dy kinne yn Amsterdam net klear kom- me, der is gjin kar genoch, dy winkelje yn Parys. Einlings is Amsterdam, neffens sokken, ek mar in boerestêd, mei fiersto- min fortier en fierstefolle lytse minsken. Né, nei Parys, dat is wer greater en moaijer, der is it libben folie lichter en fleuriger, it milieu jit mear bütenwen- stich en al sa mear. It is itselde lietsje as fan de kapitalist, dy’t ek altyd sjocht nei wer greatere en rikere lju en jit füler wurdt op ’e sinten, neigelang hy mear zal later uitspraak doen. 650 mijnwerkers brengen op het ogen blik een bezoek aan Den Haag. Er zijn en worden tal van feestelijkheden geor ganiseerd. Jan de Tippelaar, de bekende sportwan- delaar en afstandsmarcheerder kwam bij de vrijwillige oogsthulp in de Wlerlnger- meer van de wagen te vallen en raakte vrij ernstig gewond. Voor f 10.000 aan rljwielhandvatten kwamen In de vlammen om, bij een brand in een nljverheidsatelier te Gro ningen. Haaksbergen heeft te lijden van een rupsenplaag, veroorzaakt door de grote droogte. Het politioneel optreden onzer troepen in Indonesië is een feit geworden, een feit, dat al weer voorbij is, gelukkig I Aan beide kanten is de order: staakt het vuren gegeven. Het knettert nog wel na, hier en daar gaan de geweren nog wel af, maar in beginsel is de strijd gestaakt. De strijd? Volgens Nederlandse opvat tingen is het geen eigenlijké strijd ge weest, geen oorlog, alleen een politio neel optreden ter handhaving van de orde en de rust binnen het gebied der Republiek, waar deze zelf niet toe in staat bleek. De Indonesiërs denken daar anders over. Voor hen is het een aanval op de Repu bliek geweest en een schending van Linggadjati, dat daarmee zijn bindend karakter verloren heeft. Volgens velen is dit een strijd over woor den. Zij menen: er is gevochten en of dat nu politioneel optreden wordt ge noemd of oorlog doet niets ter zake. Wij zijn tegenover hen van mening, dat dit heel veel ter zake doet, dat dit een van de belangrijkste punten in de hele kwestie is. Politioneel optreden is we zenlijk van ander een karakter als oor logsvoering. Politioneel optreden ken merkt zich steeds door een, minimale aanwending van geweld, terwijl oorlog altijd betekent maximale geweldsaan- wending, vernietiging van de tegenstan der. Hier ligt voor velen een benauwend ethisch probleem ten aanzien van de te vormen internationale politiemacht in dienst van de nieuwe volkenbond der Verenigde Naties ter handhaving van het Internationale recht en ter bestraffing ‘van de staat-misdadiger, die dat recht waagt te schenden. Zal zo’n interna tionale politiemacht ook naar het prin cipe: zo min mogelijk geweld te werk kunnen gaan, wanneer het gaat om de bedwinging van een grote staat (kleine zullen het niet licht wagen tegen de rest der wereld in verzet te komen). Zal zo’n politioneel optreden niet als twee drup pels water lijken en moeten lijken op een „echte”’ oorlog? Er zijn er velen, in het bijzonder in de kringen van Kerk en Vrede. Welnu, die vrees is er ook in brede krin gen geweest ten aanzien van het optre den onzer troepen tegenover de Repu bliek. Kan zo’n actie uitgevoerd met vliegtuigen, kanonnen en tanks nog po litioneel optreden heten? O.a. heeft van Randwijk het in Vrij Nederland ontkend. Hij schreef: een zo gevoerde actie is oorlog. Wij kunnen daarin niet zonder meer met hem meegaan. Toegegeven worde, dat door de ontwikkeling der moderne tech niek de methode van een dergelijk poli tioneel optreden niet gemakkelijk meer van oorlogshandelingen is te onderken nen. Toch blijft er o.l. een verschil in beginsel. De wil tot zoveel mogelijk be perken van het geweld blijft hier karak teristiek. Eerst waar deze gaat ontbre ken is er in methode geen verschil meer. Wij bekennen eerlijk, dat wij ons hart hebben vastgehouden, toen het „los” ging. Wij hebben niet getwijfeld aan de eerlijkheid en de goede bedoelingen van onze regering. Vele harer leden stonden er ons borg voor, dat de term politio neel optreden bij haar zelf geen camou flage was voor een feitelijke koloniale oorlog. De vraag, die ons beklemde was: heeft de regering het in de hand om de politionele actie voor afglijden naar zui ver militaire activiteit te behoeden? En daar waren we niet gerust op, gezien de mentaliteit van leidende militaire figuren en menig lid der weermacht zelf. Met dankbaarheid mag worden vastge steld: het is inderdaad bij politioneel op treden gebleven, ondanks het gebruik van de allermodernste wapenen. Men heeft de Republiek niet willen vernie tigen, men is niet opgerukt naar Djokja, gelijk de koloniale diehards gewild had den en nóg zouden willen. Het is een actie op beperkte schaal gebleven en ge zien de omvang van de operaties, zijn de verliezen, hoe smartelijk ook voor de be trokkenen en hun nabestaanden (men blijve toch bedenken, wat de dood van één mens betekent aan leed en rouw voor zijn ouders, vrouw of verloofde, broers en zusters, kinderen; mag men niet zeggen, dat voor ieder mens, die valt, gemiddeld tien in rouw gedompeld zullen worden?) gering. Goddank bleef door dit alles de actie van korte duur. Maar met de constatering.van deze fei ten is het politioneel karakter der actie nog niet met volkomen zekerheid vastge steld. Het verschil met oorlog is niet al leen een kwestie van methode: minimaal geweld, maximaal geweld. Er zit meer aan vast. Politioneel optreden vooron derstelt een bepaalde rechtsorde en een onpartijdige rechter. Zo alleen kan daar byinoar swile hat. En sa komt men oeral en rounom oan de Side folkswlisheit: It „mear” rekket noait foil Wy witte en Ünderfine dat dei oan dei, de bigearte sit djip yn it minskehert, like djip as de ünfoldienens en de hünger nei altyd mear. Mar wy witte ek, dat dit herts tochten binne, dy’t net ta’n goede mar ta’n kweade wurkje. In libben foarbyld fan de gefolgen, dyt üt sok stribjen foartkomme, lit üs Frankryk sjen. In lén mei in haedstêd fan 5 millioen minsken, mar mei in llnkedewel stjerrend folk. Al heftiger wurde de klachten oer de wanhopige sltuaesje fan it Frénske folk. „La terre, qui meurt,” lt lén, dat stjert en tomidden derfan leit „la ville lumière” de Ijochtsjende stêd. Mear as 150.000 Flamingen binne ynporteard, hiele klof- ten Poalen, Balkannezen, Dütske kriichs- finzenen moatte de rigen fan dit folk, dat himsels ta weismiten forgoaid hat, yn it libben hélde. Praet net fan de god- tsjinstige en morele krêft fan dit folk. Op in lyts kliberke Machabeeën nei, is dy weiwurden, weiwurden yn de sucht nei it ünnatuerlike, oerbiskaefde stêds- libben. Wol men de krêft fan in folk biwarje, dan moat men om de woartels fan dit folk tinke. Allinnich dan groeije derüt op in' natuerlike wize de blêdden en de blommen. En de woartels fan it libben fan in folk lizze op it plattelén, by de ienféldige boer, arbeider, skipper en am bachtsman. Dy hélde hoek, dy hawwe krêft en sede, dy witte fan trochsetten en soberearjen, fan hüslikens en famylje- trou. Dêrom is it fatael, dat men fan heger biwéld sa’n bytsje stipe kriget om it libbene doarp en de lytse stêd yn stén to hélden, dat men bygelyks troch in Ün- rjochtfeardige klassifikaesje posityf de flecht nei de stêd yn ’e hén wurket, dat men de liedende lju yn doarp en lytse stêd straft mei koarting op har ynkom- StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland 43e Jaargang Bolswards Nieuwsblad 2üat fflu PUT is be- )F et w r« bij n* *U sn rt, ni van Hero- Ik i. —2 uur SOIüKXXXXXXXXXX

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1