iek in Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht ’d )N s No. 64 43e «Jaargang Vrijdag 22 Augs. 1947 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRReriJ Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s ward 3 jr., Engelse arbeiderspartij rus op els lNK ept. D” De zwijntjesjagers rlgje Bo- Ver. Staten er dezer dagen een deden, toen ze Italië een van fge- ge- van in uur uur Argentinië meent, dat alleen bij éénstemmigheid geza menlijke steun verplicht moet zijn. Dit zou dus een soort vetorecht aan iedere staat, hoe klein ook, schenken, de Argentijnen wa ren destijds tegen het vetorecht m de Vei ligheidsraad, maar, zeggen ze nu, dat komt omdat alleen dit recht aan de Grote Vijf is verleend. Komt het verdrag er, dan is de volgende stap het gelijkschakelen der mili- Hoe warm het was. De hitte kan toch maar rare dingen veroor zaken. Zo was een ijzeren plaat, gelegd over het nieuwe wegdek bij Sneek, kromgetrok ken, waardoor de plaat met geweld omhoog sloeg, toen een auto er met de voorwielen op kwam. Dit gebeurde met zo’n vaart, dat het voorste gedeelte van de auto totaal ver nield werd, terwijl het ijzer verder nog een groot gat in een boom sloeg. Van de in zittenden, een buitenlandse heer en dame met kind, werd de dame aan het hoofd ge wond en liep een hersenschudding op. Zij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van vonken gesproken. De heer Duursma van Heerenveen zou zijn wagen starten, die midden tussen andere auto’s in de garage van de fa. Jager en Wierda stond. De benzinetank was net ge vuld en toen hij op de startknop drukte zag hij plotseling een grote vlam. Zonder zich verder te bedenken sprong de heer Duursma wer- man ier- gen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 17. idrik Bau- i de •stra i. te it 2 Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 m.) m.) rdt cht de C im. a rd verleden jaar nog onmogelijk zijn ge weest door het verzet der grote mogend heden. In de loop van het laatste jaar heeft de Republiek door allerlei oorzaken veel van de sympathie verspeeld, die zij verleden Jaar nog bezat, juist bij de Gro ten. Maar wij moeten verder. Hoé? De ver klaring onzer regering kan daarbij goe de diensten bewijzen. Zij tone, dat het haar ernst is met haar wil tot erkenning en verwezenlijking van Indonesië’s recht op zelfstandigheid. Zij make voelbaar, dat haar actie in diepsten grond ten doel had de Republiek zelf te dienen. Dan zal het wantrouwen verdwijnen, de verbit tering weg-ebben. Dan kunnen Neder land en Indonesië samen een tijd van nieuwe bloei en goede vriendschap tege moet gaan. Dat hierbij ook de oppositie een taak heeft, worde door haar zelf het meesr bedacht. In elke democratie is plaats voor, ja moet zijn een loyale oppositie, die door haar eerlijke critiek de opbouw dient. Maar dan ook loyale oppositie en eerlijke critiek. Vk. 7. e, dv dens, Zan- :rben i. Te jbren Te Isma a.s. east Wiere warden M De iene hón moat de oare X waskje. X taire bewapeningen der Am. landen om even tuele hulp snel en afdoende te kunnen ver lenen. Ook hier zitten netelige kwesties in, omdat deze uitrusting door de andere repu blieken in deVer. Staten zou moeten wor den gekocht, en dit alweer op de pof zou moeten gaan. We zullen ons in deze kwes ties echter niet verdiepen, wel wijzen we er nog even op, dat de Ver. Staten op haast met het tot stand komen van een verdrag, zowel als met het organiseren van een ge zamenlijke militaire macht hebben aange drongen, hetgeen zekere bezorgdheid om trent de internatonale toestand verraadt. Die bezorgdheid kan uiteraard alleen maar voort komen uit de verhouding der Westelijke ge allieerden tot deel van zijn oorlogsschulden kwijt schol den om daardoor dit land economisch te steunen maar ook om er de communistische invloed te bestrijden. De Griekse kwestie is wegens het veto van Rusland tegen allerlei beslissingen der meer derheid daar nu voor onbepaalde tijd uitge steld. Anderszijds schijnt de erkenning van een „vrije Griekse regering” door de Russen aan staande. Met grote belangstelling volgt men te Washington ook de gebeurtenissen in Frankrijk, waar de positie van het kabinet- Ramadier wankel geworden is omdat het congres der socialisten een meer links ge richte economische politiek, zij het zonder communistische medewerking eiste. Zoals ook een deel der In iPetropoWs bij Rio de Janeiro vergadert nu de Inter- Amerikaanse conferentie voor het behoud van den vrede en de vrijheid in dit deel van de wereld. Er nemen 21 Amerikaanse staten aan deel, Canada doet niet mee en Nicaragua is n’et aanwezig, omdat zijn nieuwe regering nog niet als de wettige er kend is. Het doel der conferentie is een al gemeen verdrag van militaire bijstand op te stellen, dat in overeenstemming is met de bepalingen van het Handvest der Ver. Na- t'es en gericht zal zijn tegen iedere niet- Amerikaanse staat die de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van een Amerikaanse staat belaagt. Het grote verschilpunt dat ter conferentie dreigt is de kwestie hoe beslist zal worden of de toestand is ingetreden dat steun ver leend moet worden. De grote staten, als de Ver. Staten en Brazilië menen dat het besluit tot het nemen van gezamenlijke maat regelen met tweederde m|eerderhe!d moet genomen, en dat alleen de voorstemmers dan verplicht zijn die hulp te verlenen: de kleinere staten zijn natuurlijk van oordeel dat een zo aangenomen besluit een verplich ting voor alle Amerikaanse staten tot bij stand inhoudt. Maar een der belangrijkste staten, I Aanrijdingen. Ook de 9-jarige Maaike Post van Oudehor- ne moest met een gebroken bovenarm in het ziekenhuis worden opgenomen, toen zij op de Dracht bij Heerenveen door een truc met oplegger werd aangereden. Zij fietste daar met een vriendinnetje, waarbij de bei de fietsen blijkbaar in elkander haakten, zo dat zij kwamen te vallen. Juist op dat mo ment passeerde de truc en werd zij aangere den. Te Heerenveen werd nog een kind aan gereden en wel een 12-jarig meisje uit Rot terdam dat in Terhorne logeerde. Zij moest met ernstige hoofdwonden en een gebroken dijbeen naar het ziekenhuis vervoerd worden. De 82-jarige Andries Visser van de Lem mer, die door een jeep aangereden was, is in het ziekenhuis te Sneek aan de bekomen verwondingen overleden. Te Oudehaske reden twee vrachtauto’s van erven Feenstra van Sneek en de Vries van Lemmer op elkaar in. De wagen van Sneek werd ernstig beschadigd, terwijl de andere er beter afkwam. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Toevallig was er ook juist een groepje fietsers, waarvan er een werd aangereden, zonder nochtans noemens- waardige verwondingen op te lopen. Echter werd het verkeer een poos gestremd, wat weer een andere aanrijding ten gevolge had. Een meisje uit een groepje kampeerders werd tegen de grond gesmakt, waarbij de fiets echter ernstiger beschadigd werd dan het meisje, dat er met een geblesseerde arm af kwam. Het verkeer vraagt tegenwoordig toch stalen zenuwen van de autobestuurders. De be stuurder van een vrachtauto reed bij Wol- vega door de afgesloten spoorbomen en met een zag hij de trein aankomen. Dus gaf hij vol gas en reed ook dwars door de bomen aan de andere kant van de spoorovergang. Daarna reed hij rustig verder. De trein ech ter niet; daar een der bomen een eind werd meegesleept, stopte de machinist. De loco motief werd beschadigd. De spoorwegen hebben nu een bewaking ingesteld bij de bewuste overweg. bracht. Daar de boot een groot gevaar opleverde voor de in de nabijheid liggende scheepjes, werd deze, zo gauw die te benaderen was, naar en afgelegen plek op het meer gesleept, waar ze geheel uitbrandde. Dit lot was gelukkig niet beschoren aan de visrokerij van de firma Smits en Zwaan te Staveren, waar ook brand uitbrak, maar die eerst met emmers water en later met de motorspuit bedwongen kon worden. Hoewel het zich eerst nogal ernstig liet aanzien, viel de schade later nogal mee. Dit was even eens het geval met de hooibroei bij Tjibbe Lei onder Rinsumageest. Bij het splitten, wat in deze warme dagen geen lolletje zal zijn geweest, kwam men tot de ontdekking, dat er reeds vuur onder in de golle aanwe zig was. De motorbrandspuit van Murmer- woude wist echter een uitslaande brand te voorkomen. Wel is er veel hooi waardeloos geworden. Rusland. De scherpte daarvan kwam opnieuw tot uiting toen de Veiligheidsraad enige aan vragen tot het lidmaatschap der Ver. Naties behandelde. Portugal, Transjordanië en de Ierse Vrijstaat kregen wel een meerderheid van stemmen, maar Rusland sprak het veto uit, bevreesd als het was de grote Westelijke mogendheden door de toelating dezer lan den weer meer aanhang in de Ver. Naties te bezorgen. Albanië) en Buiten-Mongoliï, beide beschouwd als satellietstaten van Mos kou, konden geen meerderheid verwerven. Yemen en het nieuwe Britse dominion Pa kistan het andere: Hindoestan vervangt het oude Brits-Indië en behoefde dus geen toelating te vragen werden zonder tegen stemmers aangenomen. Met Hindoestan en Pakistan waarin Brits-Indië thans verdeeld is, doen dus twee grote onafhankelijke staten hun in trede in de Ver. Naties, ook al erkennen zij nog het gezag van de Engelse koning. Zij kunnen een geweldige invloed uitoefenen in het Verre Oosten en het is dus niet te ver wonderen, dat zowel de Westelijke gealli eerden als Rusland hen naar de ogen zien. We hebben dat gemerkt bij de behandeling van de Indonesische kwestie, Engeland en de Ver. Staten gingen slechts aarzelend te gen de wensen van de Hindoestan als be schermer van de republiek Indonesië in. Tus sen Hindoestan en Pakistan is echter ook nog niet alles in het reine. Aan hun nieuw getrokken grenzen komen nog onlusten voor, die heel wat slachtoffers eisen. Hierbij zijn vooral de Sikhs betrokken, een godsdienstige secte van ongeveer 5 millioen zielen, oorspronkelijk bedoeld om Hindoes en Mohammedanen te verbroederen, en wel ke het liefst bij Hindoestan zou worden in- gelijfd, maar nu misschien tevreden zal zijn met een indeling bij Pakistan, als dat haar zekere rechten schenkt. Zoals bekend staan naast deze nieuwe grote dominions nog de onafhankelijke vorstendommen, die van de Engelse regering de raad gekregen hebben zich bij een der dominions aan te sluiten, doch een aantal weigert dit. Zo heeft de regering van Hyderabad bevel gegeven om de vooraanstaande Hindoeleiders in die staat te arresteren wegens hun lijdelijk verzet te gen de vorming van een onafhankelijke staat, waartoe de vorst besloten heeft. Men zal moeten afwachten hoe deze jonge staten- groep de kinderziekten te boven zal komen, maar dat ze een zeer belangrijke factor in het Verre Oosten kan worden staat wel vast. Dat trouwens nog geheel in staat van wor ding is. Immers wat wordt er van Japan vroeger zeer machtig in dit gebied, en waar voor in deze herfst de vredesconferentie bij eenkomt, zonder dat de Grote Vijf daarover eerst, zoals Rusland wilde, tezamen spreken, en die, naar de Ver. Staten verzekeren, door zal gaan, met of zonder medewerking van Moskou. Nog onzekerder dan de toekomst van Japan is die van China met zijn strijd tussen Kwomintang en communisten. En aan de rand van die enorme massa’s van gekleur de rassen ligt dan het karig bevolkte blanke Australië, dat ook al een grote rol tracht te spelen, men denke maar aan zijn optreden in de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie. Waarmede het denkt een slimme zet op het internationaal politieke schaakbord te doen, zoals de van haar regering wenst, en voor wier po sitie daaruit meer gevaren voortvloeien, dan uit de hevige critiek der conservatieve par tij, waaraan Churchill dezer dagen nog eens onder de leus „alleen heil langs de weg der vrijheid" uiting gaf. Overigens een geliefde slagzin der Ameri kanen, met wie de Engelsen thans weer economische besprekingen schijnen te voe ren, en die eerstdaags het eindrapport der conferentie der 16 Europese landen over het plan Marshall zullen ontvangen. Van een tol- unie dezer 16 landen zal voorlopig niets ko men, omdat de economische toestand dezer landen het onderling vrije goederenverkeer niet toelaat. Dat Rusland, dat zelf niet kan het plan Marshall meedoet, het ook Oost- Duitsland niet toestaat, spreekt vanzelf. Er dreigen opnieuw moeilijkheden tussen Rus land en Perzië (Iran). Door de tussenkomst der Amerikanen zag Moskou zich enige tijd geleden olieconcessies in Azerbeidsjan ont gaan, thans vraagt Rusland opnieuw een olieverdrag van de Perzen en men spreekt alweer van Russische troepenconcentraties aan de grens van Azerbeidsjan. van Oudehaske blijven actief. Waren er eerst drie fietsen gestolen, nu zijn er weer twee ontvreemd en wel van de heren Vis en Dijk stra aldaar. De politie is er nog niet in'ge slaagd de daders te ontdekken. Blijkbaar hebben de dieven het alleen op de banden en lantaarns begrepen, want twee fietsen van de vorige diefstal zijn in een sloot terug ge vonden, echter zonder bovengenoemde din gen. Maar het is niet alleen in Oudehaske dat men zijn fiets kwijt kan raken, zoals de heer B. Mulder 'van Heerenveen ondervond. Hij zette zijn rijwiel even voor het postkan toor neer en toen hij terugkwam was zijn karretje verdwenen. Het schijnt voor enkelen heel moeilijk te zijn hun handen thuis te houden, maar dat men van een arbeider een 15-tal jonge hennen steelt, zoals dat te Op einde (Sm.) gebeurde, is toch wel heel laf. De een raakt zo zijn spullen kwijt en de ander weer op en andre manier. te houden rondetafelconferentie moet ge schieden. Daarop wenst Nederland niet vooruit te lopen, mede met het oog op de andere delen van de te vormen Indo nesische Statenbond niet. Het wil deze niet voor voldongen feiten plaatsen, te minder waar zij zich beducht tonen voor de aanspraken der Republiek, die er steeds naar streeft om haar gezag over heel Indonesië uit te breiden, iets waar van West-Borneo en Opst-Indonesië niet gediend blijken. Zij vrezen maar al te zeer, mede uit hoofde van historische herinneringen, Javaanse overheersing. Onze regering wil daarom niets doen, wat de positie van de Republiek zou kunnen doen overgaan van erkenning de facto naar erkenning de jure. Daarom wijst zij arbitrage af en verklaart zich tot bemiddeling alleen bereid bij het moeizaam op gang brengen van de be sprekingen tussen Nederland en Indone sië op de grondslag van Linggadjati. Nog een opmerking tot slot. Velen zeg gen, ook niet-)koloniaal denkenden en voelenden: men had onzerzijds veel eer der politioneel moeten optreden. De orde en de rust waren dan eerdei en gemak kelijker gehandhaafd. De tijd, die met onderhandelen is voorbijgegaan, is ge bruikt om de benden beter te drillen en te bewapenen en zo de guerilla grondi ger voor te bereiden. Wij antwoorden daar dit op: eerder op treden zou misschien „practischer” zijn geweest. Maar men bedenke: door de langdurige onderhandelingen heeft onze regering blijk gegeven van haar eerlijke goede wil en van ontbreken van heime lijke koloniale bedoelingen. Het nadeel van groter weerstand aan republikeinse zijde wordt meer dan opgewogen door het voordeel van groter moreel vertrou wen bij de buitenwereld. Nederland kan zich in de Veiligheidsraad beroepen op zijn betoonde goede wil, wat het niet gekund zou hebben, wanneer het direct had toegeslagen, gelijk diehards gewild zouden hebben. En om ook zelf even practisch te worden (en politiek is en blijft de kunst van het mogelijkel) de te moeten doen op eigen gelegenheid. Dit is nu geschied. Afgewacht moet worden in hoeverre de gedane stappen afdoende zullen blijken te zijn geweest, of men nog verder moet gaan en, gelijk sommigen menen, die men niet van kolo niale en imperialistische bedoelingen kan verdenken, toch om politionele redenen het gehele gebied der Republiek zal moe ten bezetten om der wille van die orde en die rust. Dat zijn ten slotte kwesties van opportuniteit, die onze regering op grond van de gegevens, die zij alleen bezit, kan en moet beoordelen. Maar haar houding staat nu vast, dank zij de daareven genoemde verklaring. Zij wil tot Linggadjati terug. Wij ontveinzen ons echter niet, dat die weg terug lang en moeilijk zal zijn. Het wantrouwen aan republikeinse zijde tegenover onze be doelingen was reeds groot nog voor de politionele actie. En laat ons bedenken: daar was reden voor. De Republiek heeft fouten gemaakt en niet geringe. Maar ook wij gaan niet vrij uit. De vraag had reden van bestaan, of onze regering haar mensen wel voldoende In de hand had. De uitlatingen van de generaals Spoor en Kruis en van admiraal Hellfrich wa ren ook niet altijd even geruststellend. En Rijkseenheid heeft ook haar actie niet altijd op de meest gelukkige wijze ge voerd. In Indonesië wist men van een sterke beweging In Nederland, die van de handhaving van de band tussen Ne derland en Indonesië een dogma of een axioma maakte en waarbij historische en economische argumenten hecht ver bonden gingen. Dat wantrouwen is er na de actie onzerzijds zeker niet minder op geworden. De fouten van verleden en heden wreken zich hier geducht. De con centratiekampen van Bovendigoel, waar mee èn Soekarno èn Sjahrir kennis maakten, zijn niet vergeten, en de ver werping van de petitie Soetardjo door actie, die nu gevoerd kon worden, zou onze Tweede Kamer in 1938 was een onvergeeflijke politieke fout. Men tone begrip voor de reserves van de Repu bliek. Ook zij wil blijkens recente regeringsver klaringen 'komen tot nieuwe onderhan delingen. Maar hier herhalen zich on middellijk de moeilijkheden van voorheen onze regering houdt vast aan bemidde ling; zij heeft het aanbod van goede diensten, van Engeland eerst, van Ame rika nu, aanvaard. Maar de Republiek wenst arbitrage. En de vraag komt op- is het verschil zo groot? Ook hier, gaat het om meer dan een strijd om woorden. Aanvaarding van arbitrage, van scheidsrechterlijke uitspraak zou in houden, dat Nederland de Republiek niet slechts de facto (feitelijk) maar ook de jure (rechtens) erkende, dat de Repu bliek reeds nu souvereine staat was. En dat zou vooruitlopen zijn op de toekom stige status van Indonesië, die in het ac- coord van Linggadjati en de afspraken van Malino wel in beginsel en naar grondlijnen zijn geregeld,, maar waar van de definitieve vaststelling nog op de meteen uit de auto, welke onmiddellijk geheel in brand stond. Met vereende krachten reed men de brandende auto naar buiten, wat geen gemakkelijk karweitje was, daar men niet meer bij het stuur kon komen. Van blussen was geen sprake meer. De auto, welke niet tegen brand verzekerd was, brandde geheel uit. Men moet toch voorzichtig zijn met start- vonken en benzine. Dat ondervonden de po litiemannen van de politieboot R 58 bij de steiger van het paviljoen aan het Sneker- meer. Terwijl een der politiemannen de mo tor aansloeg, ontstond er een hevige ont ploffing vergezeld van een grote steekvlam. De vlam verwondde de ene politieman ern stig aan het hoofd en verbrandde van de ander de rechterarm en schroeide hem het haar van het hoofd. Onmiddellijk sprongen de beide politiemannen over boord. Zij den direct uit het water gehaald. De met de hoofdwonden werd zo snel mogelijk naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, ter wijl de andere eerst in het Paviljoen verbon den en van droge kleren voorzien werd, voordat hij naar het ziekenhuis werd ge in ons vorig artikel hebben we gespro ken over het wezen van een werkelijk politionele actie zoals door onze rege ring gezegd werd tegen de Republiek werd gevoerd. Wij menen met nog te meer nadruk te mogen volhouden, dat hier inderdaad van een politionele actie mag worden gesproken, wat methode en doel betreft. Het ging niet om vernie tiging van de Republiek en het ging niet om vernietiging van de tegenstander. Djokja werd niet bezet. Wij wagen zelfs de bewering, dat zelfs wanneer Djokja wèl bezet zou zijn geworden en met haar het hele republikeinse gebied, dit nog niet behoefde te wijzen op een echte koloniale oorlog. Het zou er ook dan om gaan, wat de bedoeling van deze bezet ting zou blijken te zijn. Welnu, juist voordat wij dit vervolg artikel schrijven heeft onze regering met nadruk verklaard, dat de beginselen van Linggadjati door haar in volle omvang gehandhaafd worden: vorming van een Indonesische Statenfederatie, door een werkelijke Unie met Nederland, Surina me en Curacao verbonden, dat zij blijft streven naar de vorming van een inte- rimregering en tot een rondetafelconfe rentie bereid is en tot vermindering van troepen, nadat orde en veiligheid vol doende zullen zijn verzekerd. Haar stand punt nA de politionele actie is dus in geen opzicht veranderd en zij heeft de Republiek andermaal tot samenspreklng uitgenodigd. Wij nemen hiervan met grote voldoening en dankbaarheid kennis. De vraag rijst evenwel: waarom dan deze politionele actie, die toch het op ‘gang komen van nieuwe besprekingen niet anders dan ten zeerste kan bemoei lijken. Als het dus niet ging om een ver kapte koloniale oorlog (en dat staat nu toch na deze jongste regeringsverklaring wel vast), als het dus opnieuw gaat om dezelfde kwesties als voorheen, waarom dan dit ongelukkige incident, dat de verhoudingen zo zeer vertroebeld en ver bitterd heeft? Had men het niet beter na kunnen laten en het nog iets langer met geduld en overreding kunnen pro beren? Hierop dient o.l. het volgende geantwoord te worden: In de eerste plaats: het is er blijkbaar niet om te doen geweest om door ge weldpleging de Republiek te dwingen tot aanvaarding van alle eisen, die in het ultimatieve schrijven van dé Commissie Generaal waren gesteld en die door de Republiek op die omtrent de gemeen schappelijke gendarmerie na waren aan genomen. Maar waarom ging het dan wèl? zal men vragen. Moest hier nu zo’n belang aan worden gehecht. Kon men niet begrijpen, dat dit voor de Republiek meer dan een prestige kwestie was, erkenning van haar falen in de handhaving met eigen middelen van de orde en de rust in haar gebied, maar inbreuk op de erkenning van haar positie als regering de facto in de Republiek? Deze vraag brengt op het tweede, dat hier beantwoord worden moet. De Re publiek is klaarblijkelijk niet in staat ge weest die verlangde orde en rust uit eigen kracht te verzekeren. Zij had haar mensen niet voldoende in de hand. De uitspattingen tegen de Chinezen tijdens en na de politionele actie leggen daarvan ondubbelzinnig getuigenis af. En haar regering heeft begrepen, hoe bedenke lijk dat is voor haar positie in interna tionaal opzicht, getuige haar verklaring, i dat zulke dingen niet mogen voorkomen en de oprichting van een comité ter be scherming der Chinese onderdanen. Het feit, dat zulke verklaringen moeten wor den afgelegd en zulke maatregelen ge nomen spreekt hier boekdelen. Men versta ons goed! Wij denken er niet aan het gehele republikeinse leger te vereenzelvigen met de extremisten en de rampokkers, die hun wandaden telkens weet* bedrijven. Wij wensen niet met de schrijver van de brieven uit Indië de ganse T.R.I. als gespuis te betitelen. (Is dat wel het geval? Red.) Vele nationalisten voeren een eerlijke strijd om de nationale onafhankelijkheid van hun land. Maar dat neemt niet weg, dat het gespuis er is, dat door Japan bewapende misdadigers zich onder de soldaten van het republikeinse leger be vinden en dat blijkens de feiten de re gering van de Republiek deze elemen ten niet in de hand heeft. En dat moet de reden geweest zijn waar om onze regering uiteindelijk het zware en gevaarlijke besluit genomen heeft tot haar politionele actie. Wat de Republiek uit eigen kracht niet kon, wat ze met onze regering samen door middel van een gemeenschappelijke gendarmerie niet wilde, heeft zij ten slotte gemeend Bolswards Nieuwsblad 3foe fflu I 1OU- fel ting

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1