Nuchterheid en rd n :n n zelfbezinning |f EI I 'J tl 110 Martinytoer gevraagd Fan de FIS door Nederland No. 65 43e Jaargang Dinsdag 26 Auga. 1947 iRD Zuidwest Friesland Streekblad voor West- e n een Ds. H. F. WINTERWERP. ÏR o.a. ,AN Tj. de J. 2afé )aar allen. En NIET zij over elkander. En dat niet alleen met de mond, maar met de DAAD!! Want van de grootste bete kenis voor dit congres is geweest, dit feit, dat Nederlanders en Indonesiërs sa men hebben kunnen spreken en worste len om elkander niet te verliezen uit de eenheid in Jezus Christus Heer, juist toen het gewapend optreden begonnen was. De gemeenschappelijke verklaring, die zij ten slotte na moeizame en toch vaak indrukwekkende besprekingen en na een gemeenschappelijk gevierd Avondmaal, aan de conferentie hebben voorgelezen, heeft op doorslaggevende wijze de rich ting gewezen aan het congres. DAAR werd iets groots verrichtAcht het niet te gering, al lijkt het van mi nieme betekenis voor de oplossing van de grote vraagstukken, die er nog rijzen tussen twee volkeren. Want dan kon ons geloof wel eens te gering blijken. Deze jongeren hebben hun volkeren en de wereld een beschamend voorbeeld gegeven. Ze hebben er van getuigd, dat déér de sleutel ligt ook voor de oplos sing van onze nationale moeilijkheden. Nuchterheid en zelfbezinning gevraagd! Die uit de Christenmens opkomen krach tens zijn Geloof. Dat Geloof broeder Z., dat bergen verzetten kan! Ja, dat de we reld kan redden! Ook Nederland en In donesië!! den 451 Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij voorultbetellng Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 IStus en te THY uur ssie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) rouw osby lount eftijd ■2 uur De woartelsi fan de mienskip moatte soun bliuwe, dat freget omtinken fan de oer- heit en alle greate lichems. Hwat der is jit in greate efterstén yn to heljen. Mar yn inkelde dingen wurdt neffens dit prin- syp min of to mear hannele. By de post kostje alle brieven likefolle, ek de tillefoantariven binne rounom ge- lyk. En dan noch hat de greate stêd in reed foar omdat hy in bulte pleatselike brieven en petearen hat dy’t minder kostje. Mar hjir is tominsen in goed bi- gjin. Mar hoe stiet it mei oare dingen: de electriciteitstariven bygelyks. Hwat kostet in K.W.U. yn Ljouwert en hwat yn Bakhuzen? It is in bilangryk ding, dat wy war dogge om unifoarme tariven to krijen, sadat eltsenien mei deselde kos ten fan dizze publike tsjinsten gebrük meitsje kin. Op it twadde plak moatte de oanslutingen yn de doarpen en op de pleatsen algemien oanbrocht wurde, sün- der dat hja der in ekstra great offer foar bringe moatte. De P. E. B. is mei in millioenensubsydzje fan de provinciale jildmiddels ta stén en ta bloei brocht. It is moai dat Ljouwert en Boalsert electrysk Ijocht en krêft haw- we, mar it is pas goed as ek yn de Par- regaster Mar en op Beabuorren en roun om yn de provinsje dit greate gemak oanbrocht is. By it ünderwiis binne wy en moat men needsaeklik de bern de oplieding ünthélde, dy’t harren yn in stêd mei alle gemak jown wurde koe. Dizze dingen binne foar mannichien neat gjin nijs, mar it moat hieltyd wer sein wurde, opdat oan dizze klassejustity in ein mak ke wurdt. Wol men de klassifikaesje bi- hélde, my bést, mar dan oarsom. In béste functionaris yn Blauhüs of Parregea heart earder opslach dan koarting to krijen, mar yn elts gefal moat dizze ün- seedlike klassifikaesje in ein nimme. In ein moat ek komme oan it stribjen, hwat fan dizze situaesje in needsaeklik ge- folch is, dat men bilangrike ünderwiis-, administraesje- en bistjürsynstellingen üt de lytsere plakken weihellet. Dertroch wurket men mei sin de saek de forkear- de kant üt. De lytsere sintra moatte net leechhelle wurde, mar harren moat alles taparten wurde, hwat der mar reedlik bistean kin. In Kantongerjqcht, in Bilestingkantoar en ynspeksje, in Bankkantoar, in Skoalle, in Cönsulintskip, al soksoarte dingen meitsje it libben yn de lytsere sintra riker en jowt oan harren de müglikheden om to libjen net allinnich materieel, mar ek kultureel. De béste en de kostberste din gen moat men hjir dochs al misse, omdat dy praktysk net ütfierber binne. Men kin gjin great museum, gjin Artis en gjin Universiteit yn iWarkum hawwe, mar hwat der al kin, moat men mei greate soarch der hélde en de kéns jaen ta fier dere Üntjowing. Wol men de woartels fan it libben soun hélde, dan binne der noch géns mear dingen, ik tink oan wen- tebou, oan boartersplakken, sportfjilden, en in hiele rige mear. Of binne dat de ünbiskreaune privileges fan de stêd? I En daarmee zou de kous afgebreid zijn. De zelfbezinning schijnt immers toch zoekl Het wereldgebeuren lijkt allemaal even dwars en ongerijmd! Het beste er van te maken door zo politiek en flink als maar mogelijk is aan het grote po- kerspel mee te doen?! Nuchter te zijn alleen in dit opzicht, door mee te huilen met de wolven in het bos?! Dat wil zeggen: Gaan staan aan die kant; waar Nederland nog de meeste kansen heeft zo weinig mogelijk te ver spelen??!! Maar is dit wel de werkelijke nuchter heid en bezinning? Pokeren we dan niet mee, totdat het scherm opgaat voor het laatste grote bedrijf? De wereld in twee kampen en dan de strijd van allen tegen allen? Wij zullen in dat geval getroost kunnen zeggen onze bijdrage voor het vuurtje geleverd te hebben. De briefschrijver zal zijn hoofd wel schudden en denken: Sjonge, sjonge, wat slaat die dominé weer op hol! En waar blijft hij met zijn gepraat en ge daas? Een daad gevraagd!!! Want daar kan iets groots verricht worden!!! Welnu! Op de tweede wereldconferentie der Christelijke jeugd te Oslo werd be leden door Russen en Amerikanen, Polen en Duitsers, Tsjechen en Fransen, Engel- sen en jongeren uit India, Nederlanders en Indonesiërs, dat Christus Heer is over In November komt een automatische te lefoonverbinding tussen Leeuwarden en Utrecht tot stand. In een grossierderij te Den Haag is inge broken. Er wordt f 10.000 vermist. Enige honderden rantsoenborinen voor suiker, zeep, bloem en boter zijn eveneens ver dwenen. Gedurende 310 Aug. kwamen geen sterfgevallen tengevolge van het mond en klauwzeer voor. De 61-jarige betonwerker S. Breure te Rotterdam is bij het vastleggen van een vaartuig gestruikeld, over boord gesla gen en verdronken. Tijdens het zwemmen in het haventje van Hoogvliet te Rotterdam is de 26- jarige J. C. van ’t Hof in de Oude Maas verdronken. De K. L. M. bracht Zweedse en Neder landse journalisten tezamen op een re ceptie in het Victoria Hotel te Amster dam. Dit) naar aanleiding van de lijn op Gothenburg, die begin September wordt geopend. Kinderen verdwalen regelmatig op het strand van Schevenlngen. De Haagse politie moet per dag ruim 200 kinderen bij hun ouders terug bezorgen. ■r A De zeer speciale geluiden van een bijen koningin zijn door de Vara-reporter Jan de Troye op een plaat vastgelegd. Hij slaagde er eveneens in het geluid van ’t openbreken van een nieuwe cel te regis treren. Nederlandse gladiolen worden op een New Yorkse bloemententoonstelling aan een bewonderende schare vertoond. Monteurs en oud-monteurs der Kon. Ne- derl. Marine hielden in Hilversum een bijeenkomst ter versteviging van het contact. Een kraan van een Rotterdams haven bedrijf heeft in de Maashaven een Duit se tijdbom opgehaald van 1000 kg. In de Merwede werden bij Gorkum op dezelfde plaats achtereenvolgens 3 per sonen het slachtoffer van het water. De slachtoffers waren resp. 11, 7 en 20 jaar. „Neen, ik doe het niet,” zei een bruidje te Roosendaal toen zij het gemeentehuis naderde, liep weg en liet de beduusde familie stomverbaasd achter. Een li/2-jarig dochtertje van de familie Hoogland te Helloo raakte onder de trein en is gedood. Een invasie van lieveheersbeestjes is ont ketend op Urk. Een onuitputtelijke stroom uit de N. O. Polder komt daar binnen. Het Amsterdamse echtpaar Pouw, dat ’n pension hield en tal van Joden aan de S. D. overleverde, is veroordeeld, de man tot levenslange gevangenisstraf, de vrouw tot 5 jaar. 93 ton sinaasappelen en 2i/2 ton citroe nen zijn door het stoomschip „Cottica” uit Suriname te Amsterdam aangevoerd. Deze vruchten zullen bonvrij in de han del gebracht worden. Aan de Haagse verkeersagenten, die op post staan, is het, in verband met de warmte, toegestaan dienst te doen in overhemd. In het natuurbad „De ijzeren man” in Vught is het driejarig dochtertje van de familie van E. uit Den Bosch, dat onder toezicht der ouders aan het pootjebaden was, voor hun ogen verdronken. Het tekort aan rijwielen is nog zo groot en de productie nog zo klein, dat ophef fing van de rijwieldistributie voorlopig nog een vrome wens moet blijven. Op een kruispunt te Kerkrade zijn twee motorrijders met elkaar in botsing geko men. Een hunner, de 35-jarige Kools, uit Kerkrade, sloeg met het hoofd tegen de trottoirband en overleed aan de gevol gen. safier, by de post in hiel ein hlnne, mar mei electriciteit en wetterlieding liket it noch nearne nei. En hwer binne dizze dingen wichtiger as op in öfgelegen pleats en yn in lyts plakje? Dizzer dagen wie ik by in boer yn ’e Mar, dy’t gjin reed nei de dyk hat. Yn de léste winter hiene hja moannen lang mear illinde meimakke as alle stedtsjers meimekoar. De man kaem by de eigner mei twa- tüzen goune yn ’e büse en woe dy graech jaen as der in reed komme koe. Né, gjin trottoir, minsken, allinnich in reed, dat hja droech op ’e dyk komme koene. Hwat fielt in stedman fan sokke dingen. Ut de pong fan allegearre wurde strjitten mei trottoirs oanlein, ja yn stêd en great doarp, mar foar de rest, moatte de lju mar sjen hoe’t hja winterdeis üt modder en drek nei tsjerke, skoalle, win kel en mark komme kinne. Wy binne oan dy dingen wend, mar liket it einlings hjir of der op? Nei sikenhüs of specialist, nei LénbouhÜs of Verkears- ynspeksje, nei in Consert of in Biblio theek, it is allegearre itselde lietsje. De man fan it plattelén kostet it ekstra sin ten en ekstra tiid, hy sit Oren yn Ünge- sellige wachtkeamers en is foar elts put- sje in heale of hiele del kwyt. Moatte wy noch op 'e tekst oer de prizen fan guod yn stêd en lén? Ik ha jierren yn in doarp wenne en doe wiene de bern noch lyts, mar yn elts opsicht wie it guod minder en djürder, allinnich de harteli- kens en tagedienens fan in doarp keapet men yn in stêd net. Mar alle krudeniers- artikels, alle manfakturen, elektryske ta- stellen, ja seis alle grienten wiene djür der of men moast nei de stêd. As men in inkelde kear nei in ütfiering of toaniel- stik woe, kaem der sünder mis mear by dan de kosten fan de kaerten. En hoefier men binefter stiet as de bern hwat greater wurde en in fak of birop leare moatte, stekt net nau. Dan stiet men foar ütjeften, dy’t yn de tüzenen rinne Ten tweede het feit, dat daardoor recht en veiligheid in ’t gedrang komen de wederopbouw en de welvaart belemmerd en onmogelijk gemaakt wordeh. Dit waren dan ook de redenen, iedere Nederlander weet dat, waarom de rege ring als laatste middel tot beperkt poli tioneel optreden overging. Hetgeen in tussen de toestanden wijzigen zich snel al weer tot het verleden behoort. Wat, gezien de huidige gang van zaken, de toekomst brengt, is niet te zeggen. Maar het doet het ergste vrezen. Alles toegegeven! Deze gang van zaken heeft ook zijn recht tot op zekere hoogte. En wat is nu begrijpelijker en logischer dan dit, nog eens, dat zij, die onder de moeilijkste omstandigheden hun plicht doen in Indonesië, zowel militairen als burgers kort en bondig worden. Elke Nederlander, die niet direct betrokken is bij de actie en de directe moeilijkheden heeft te bedenken, dat zijn landgenoten het onnoemelijk veel zwaarder hebben ginds, dan wij hier. En in dat licht ook moet ieder keer de uitingen en reacties van een ieder, die thans in Indonesië tot een of andere taak geroepen is, zien. Maar en daar komt het op aafi niet elke reactie of uiting is in dit op zicht zonder gevaar. Velen leven hier op de berichten uit Indonesië van zoons, man of verloofde. Zovelen zijn daardoor juist gevoelig voor een persoonlijke har- tekreet en vormen op grond hiervan snel hun oordeel. En nu herhaal ik, wat ik ook eerder beweerde: dan houden Indï- sche brieven als die van onze briefschrij ver een gevaar in. Het gaat in de ge wraakte brief om een GRONDTOON, die al te simplistisch, al te eenvoudig een stemming kweken kan onder de mensen van: „Och, ze offeren die jongens maar op in de schiettent van van Mook en Schermerhorn!” „En ze zouden die boevenbende, die zich „de regering der Republiek” noemt, de hand boven het hoofd. Terwijl het in wezen gaat om een zaakje tussen een stuk of wat Nederlanders en enkele on willige Inlanders.” Dat praatje hoort men veel! Men gelooft het ook graag! Maar al zijn er zelfs enige millioenen Nederlanders, waarde brief schrijver, die de Republiek met zijn iet wat potentaat-achtige duistere Soekar- no-figuur op zijn zachtst gezegd wel wat onverstandig en kortzichtig vinden (ik hoor daar ook bij! geen Nederlander mag ooit uit het oog verliezen, dat in het hele Oosten een machtig ontwaken van de oude koloniale gebieden gaande is. Dit moge dan wat ongeremd gaan zo hier en daar de Fransen weten dat nog beter dan wij een feit Is, dat de volkeren van het Westen daar zeif schul dig aan zijn. Een nog belangrijker feit is, dat millioenenvolken, vele malen in aantal al de volkeren van Europa te samen overtreffende, zich bewust wor den van hun eigen waarde en kracht. Dit is geen sprookje. Ook geen groot- Aziatische propaganda van Japanse ban- zai-roepers, maar werkelijkheid. Nuchterheid en zelfbezinning gevraagd! Het nuchterste volk ter wereld, de En- gelsen, die altijd bewezen hebben de grote wendingen in de historie op tijd te verslaan, hebben een dezer dagen een volk van 400 millioen zelfbestuur ge geven en trekken hun troepen terug in de kortst mogelijke tijd uit India. Nuchterheid en zelfbezinning gevraagd! Van Cairo tot Sydney worden Nederlan ders gehinderd in havens en op vlieg velden. De grote broer Amerika naar wien alle kleintjes, die het niet van de Russi sche beer moeten hebben, opzien, stemt vóór toelating in de Veiligheidsraad van een zekere meneer Soetan Sjahrir, die niet eens een volmacht heeft van de Re publiek, laat staan van de wettige over heid het Koninkrijk der Nederlanden. Het geallieerde China, dat zovele van zijn onderdanen mishandeld weet door Republikeinse benden, maakt ook een onvriendelijk gebaar tegenover Neder land, als de Chinese afgevaardigde in de Veiligheidsraad voorstelt Mr. van Klef- fens niet terstond repliek toe te staan op het betoog van Sjahrir. Om van het ver bod tot spreken van de Oost-lndonesi- sche gedelegeerden door de Veiligheids raad nog maar te zwijgen. Is het niet om razend te worden als je nog een Nederlands hart in je voelt kloppen?! OF ZIJN DIT AANWIJZIN GEN?! Nuchterheid en zelfbezinning gevraagd! Iemand probeert nog een „nuchter” ant woord te geven: „Het is alles bolsjewis tisch gestook!!” Wanneer ik onze vriend Z„ de schrijver geen ogenblik veilig is. van de brieven uit Indië, van antwoord zal dienen op de open brief aan mij in het nummer van 15 Augustus gericht, onder het opschrift: „De knuppel in het hoenderhok?”, dan bekruipt mij zekere vrees, geachte radactie. Niet de vrees, dat ik'opnieuw publieke lijk „een geestelijk pak slaag voor m’n eerwaarde broek” zou krijgen, van een zo hier en daar tamelijk gevat jong mens, omdat ik in m’n onnozelheid natuurlijk en door m’n slecht ontwikkeld taalgevoel blijkbaar onjuiste critiek zou hebben uitgeoefend op zijn betoog. Dat inderdaad zó glad is ik heb mij daarin zeker niet vergist dat het voor tweeërlei uitleg vatbaar blijkt, zo hier en daar. Het lijkt mij daarom volkomen onvrucht baar om punt voor punt allerlei detail kwesties nog eens weer aan te snijden en te weerleggen. Maar de hele vraag van geweld of geen geweld eens aan de orde te stellen. Eén punt is er in het antwoord van de briefschrijver, waar ik nog wel op in wil gaan. Aan het slot van zijn wederwoord raakt hij nog even de kwestie aan van het tekort aan geestelijke verzorging der troepen. Waar blijven de veldpredikers? Een teer punt.ik zou na deze perti nente vraag, zo persoonlijk aan mij zelf gericht, bijna de moed verloren hebben nog eens in de pen te klimmen. Maar ook die vrees ben ik te boven ge komen, dat ik me zelf geen recht van spreken laat staan van critiek uit- oefenen zou mogen aanmatigen, zo lang ik een gemeente van Christus in het vaderland meen te moeten dienen, in plaats van de uniform van veldprediker aan te trekken en mijn koffers te pakken voor de overigens zo noodzakelijke geestelijke verzorging van de in Indone sië verblijvende troepen. Er kunnen prin cipiële en practische redenen zijn, waar om niet elke geestelijke gevolg mag en kan geven aan die roep om te gaan en een daad te stellen. Intussen dit ter gerustelling van onze briefschrijver heeft de ring Bolsward der Ned. Herv. kerk de afgelopen herfst, ondanks de grote onderbezetting der predikantsplaatsen* in haar midden, toch voor dit doel een van haar bekwaamste predikanten afgestaan. Al stond hij ook juist op een post, waar hij om meer dan gewone redenen, zeer slecht gemist kon worden. De gemeente Wommels weet daar van. Maar dit laatste tussen twee haakjes. Ik had het over vrees. Mijn enige vrees is deze, dat wij, de briefschrijver en ik, vol komen langs elkaar heen blijven praten, totdat ons gesprek toch verlegd wordt naar het terrein van het politieke steek spel, waar we hier in Nederland zo „heerlijk” van genieten alle dagen door pers en radio. Briefschrijver wil die kant niet op. Daarvoor is hem de zaak te ernstig. Doch de zaak is mij te ern stig, dan dat we er ons maar zouden af maken met wat holle frasen, daarbij een beroep doende op nationale eenheid. Briefschrijver ontkomt aan dat politieke steekspelletje zelf ook geenszins al maakt hij zich wijs, dat hij niet politiek geschoold is. En ons daarbij. Spelde- prikjes kunnen ook irriterend werken! Ik heb liever een klap in m’n gezicht! Dan weet ik tenminste zeker, dat het in ernst bedoeld is. Nu dan, laten we het kindje bij name noemen. Ik betwijfel ten zeerste, of onze briefschrijver, zelfs met de beste bedoe lingen, die zijnerzijds voorgezeten heb ben, er in geslaagd is, ons een voorlich ting te geven van de stand van zaken, welke een bijdrage zou zijn tot het wer kelijk beter verstaan van de wezenlijke dingen, waarom het gaat in de verwik kelingen tussen Nederland en Indonesië. Het gaat om het al of niet gebruiken van geweld. Meer nog. Het al of niet ver overen en bezetten van het Republikein se gebied en het neerslaan van de re gering Djokja. Onze briefschrijver schrijft ook als sol daat zijn ervaringen. En dat hij daarbij de dingen eens wat ongezouten zegt, is begrijpelijk en logisch in een situatie, waar het uiterste aan zelfbeheersing van onze jongens wordt gevraagd. Twee dingen zijn er, die in elk geval militair optreden van de kant van de Nederlanders enigszins rechtvaardigen. Ten eerste het feit, dat de Republiek in casu de regering van Djokja totaal geen macht blijkt te bezitten over een deel der onder haar staande strijdkrach ten en uitvoerende organen, waardoor èn ’t leven van de minderheden (sommigen beweren, dat het een meerderheid is!) èn van onze eigen soldaten en burgers Uitgave van DruRRerlJ Fa, A. J. OSINGA - Bolsward Der’t de hearen ride stout de X moude. a Visserslatijn? De fok van de schouw Wilster (ei|g. J. Stijve te Groningen) schepte water op het Pikmeer en deed meteen dienst als schepnet. Een snoek van 3 4 pond spartelde in de boot. Coöperatief melken is iets nieuws, waar mee in Groningen proeven worden geno men. 80 90 koeien kunnen door 3 per sonen met behulp van de machine twee maal per dag worden gemolken. Jaarlijks verdwijnen 64000 runderen, 328000 varkens en 130.000 schapen in de zwarte handel. In de bakkerswereld heerste ontevreden heid. In Amsterdam en enige andere plaatsen staakten vele bakkers. Inmid dels is de staking opgeheven, maar de ontevredenheid bleef. De portiers van bioscopen en luxe hotels verdienen per dag soms f200 tot f400. Van fooien moet je het maar heoben. Wegens de droogte zijn de boeren hier en daar genoodzaakt de koeien op stal te zetten. Het veerhuis te Beesd is tot de grond toe afgebrand. Bij het circus Strassburger te Scheve- ningen is een jonge kameel geboren. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1