Wij luiden een 9 li^ i Buitenlands Overzicht Vraaggesprek Jaarmarkt 1 I Maar is het wel verantwoord 'd 1 No. 66 43e Jaargang Vrijdag 29 Aug». 1947 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave DruKKerlj Fa. A. J. van I j •d” .ME lier EN Sommige feestcommissies hebben inder daad deze consequentie getrokken. In gegeven omstandigheden kan zo’n be sluit volkomen gerechtvaardigd zijn. Toch achten wij algehele aflassing niet in alle omstandigheden noodzakelijk. Begrijpen wij de Koninklijke boodschap1 goed, dan is dit ook niet zonder meer bedoeld. Wél is bedoeld wat er ook letterlijk staat „alles te vermijden, wat zwaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen tref fen.” Wat hier precies onder wordt verstaan liaat zich beter aanvoelen, dan onder woorden brengen. Een ieder zij ook in dit opzicht in zijn veel, dat naast gezonde ontspanning en daar is na inspanning ook niets op tegen het accent heel anders tracht te leggen. Men zal kunnen genieten van hoogstaan de muziek en zang, geboeid kunnen wor den door spel en lied, gebouwd door al les wat het’rijke en weloverwogen pro gramma verder te bieden heeft. Wat het comité bij al haar werk voor het doen tot stand komen van deze eer ste Jaarmarkt wel heeft nagestreefd, na melijk de volle klemtoon te doen leggen niet op de kermisvermakelijkheden, maar op alles wat Bolsward zelf kan en weet te bieden, ontvangt in de boodschap van H. M. de Koningin een grote stimulans. Gepast feestvieren, vermijdende alles wat smartelijk kan treffen, het mag niet an ders dan onze vaste wil zijn. Gepast feestvieren, in goede stijl, het is daarom ons aller doel. Het Jaarmarktfeest belooft veel. Duizen den bezoekers zal het trekken. Wie op gepaste wijze feest wil vieren en dat zijn wij allen zonder uitzondering mochten die na afloop het hierover eens zijn: Wij vonden het in Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) het plan Marshall wil komt, nl. dat deze landen eerst ge- Abonnementsprijsi 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m Giro 87926 ge- g is ja- sa- der- rden ver- pro- dat ,Ba- ntar i de de het nde we- ge- Hedenavond 6.15 voor R.O.N. idio- :sië" dat Iden reed iur Wie re Men moat net alle aljen Onder X len hln llzze. X eigen gemoed ten volle verzekerd. De grenzen zijn moeilijk te trekken en in dividueel misschien variabel. Aan een welverzorgd kinderfeest zal nie mand zich stoten, aan een al te grote en luidruchtige uitbundigheid en onheb belijk geschreeuw tot in het holst van de nacht, een ieder. Samenzang onder goede leiding, van ge paste nationale liederen is op een dag als de bedoelde, geheel in stijl, „volksdan- serij” (een ongelukkige vertaling van „gehos”) zou totaal uit de toon vallen. Het stemt tot verheuging, dat de feest commissie dan ook gemeend heeft een dergelijke attractie te moeten laten ver vallen en te doen vervangen door een concert met samenzang. Een ieder welopgevoed mens moet trou- 'wens ook zonder meer beseffen en be grijpen, dat, nu er bloed vloeit, nu er angst en spanning leeft in zovele harten, nu voor ons Koninkrijk de hoogste belan gen op het spel staan, het uiterst pijnlijk moet zijn, wanneer temidden van dit al les gefeest en gefuifd zou worden, net alsof er geen wolkje aan de lucht zou zijn. Gelukkig biedt het Jaarmarktprogramma zamenlijk moeten nagaan wat zij zelf kunnen. Zoals bekend is het rapport der 16 Europese landen die dit plan als basis aanvaardden, bijna gereed om aan de Ver. Staten te worden overhan digd. Eigenlijk behoren tot dit plan ook de onderhandelingen tussen de Ver. Staten en Engeland over het op voeren der Roerkolenproductie, en die tussen Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk over het verhogen der ge hele Duitse productie in de Ameri- kaans-Britse zóne, welke beide confe renties deze week afliepen. De Fran sen erkennen dat het in het algemeen belang nodig is de Duitse productie op te voeren, maar eisen dat hun eigen staalproductie in het vervolg groter moet blijven dan de Duitse, hetgeen be- teken't dat er grote hoeveelheden Duitse steenkool naar Frankrijk moeten worden uitgevoerd. Overigens is de Roerkolenproductie de laatste tijd sterk stijgende, al kan ze nog lang niet in de behoeften van Europa voorzien en blijven steenkolen naast voedings middelen het meest gevraagde artikel. In Engeland wordt dat terdege ge voeld en op verzoek der regering gaan de Engelse mijnwerkers dan ook voor lopig weer op Zaterdag werken, om daardoor het hunne er toe bij te dragen de economische crisis te verlichten. Ofschoon Londen in verband met de dollarschaarste nog financiële onder handelingen met de Ver. Staten voert, is het wel duidelijk dat het meer er toe gedrongen wordt zich voor voorziening in zijn behoeften op z’n dominions te richten die zich trouwens niet on betuigd laten in het aanbieden van hulp en op andere Europese landen. De Russen, die, uitzondering onder alle landen, een goede oogst hebben, schrijven reeds dat Engeland thans de keus heeft slaaf van de Ver. Staten te worden, of door zich van het Amerikaans kapitalisme los te maken, zijn vrijheid terug te win nen en het met Oost-Europa eens te worden. Thans krijgt het Marshall plan ook voor de Ver. Staten zelf nog grote betekenis. Immers was het aan vankelijk slechts, door Amerikaanse bril bekeken, een poging de Europese afzetgebieden voor ineenstorting te be hoeden, nu de nood echter zo dringt dat West-Europa bijna genoodzaakt wordt tot economische toenadering tot Oost-Europa zullen de Ver. Staten ook uit politiek oogpunt wel moeten trach ten West-Europa economisch zoveel mogelijk tegemoet te komen, zodat men de nabije toekomst wel niet al te som ber zal moeten zien. Al blijft het po litieke beeld wel somber. „Griekenland blijft de kans bieden op een kruitvat voor een derde wereldoorlog”,* zeide dezer dagen een hooggeplaatst Ameri kaan, „omdat de Ver. Staten niet kun nen dulden dat Rusland zich van dat land meester maakt”. Men hoort ge ruchten over een mogelijke Ameri- kaans-Turkse vlootdemonstratie, zowel als over een Italiaans-Grieks-Turks verdedigend verdrag, alles natuurlijk gericht tegen eventuele Russische uit- breidingszucht in de richting van de Middellandse Zee. Intussen is in Grie kenland een kabinetscrisis uitgebroken; de rechtse partijen schijnen de commu nistische buiten de wet te hebben wil len stellen en de meer linkse wilden daar blijkbaar nog niet aan. De nieuwe kabinetsvorming stuit op moeilijkheden omdat er wegens de bedoelingen der rechterzijde weinig lust bij de linkse is mee te werken. Juist om dit politiek krakeel in Griekenland wordt het de Ver. Staten vrij zuur gemaakt dit land hulp te verlenen waarmee het ove rigens ijverig voortgaat evenals aan China, waar de Amerikaanse generaal Wede- meijer Tsjang Kai Sjek nog eens na drukkelijk heeft aangeraden z’n cor rupte regering te verbeteren en vrede te maken met de communisten, die mi litair toch niet door hem te verslaan zijn. De laatste Amerikaanse mariniers verlaten nu spoedig China, hetgeen toch ook al weer niet betekent dat de Ver. Staten er hun handen van aftrek ken. Zij blijven Ruslands politiek ten opzichte van dit land en Korea nauw lettend volgen en scherp critiseren, en gaan door met hun voorbereidingen voor de vredesconferentie over Japan. In Australië zijn thans afgevaardigden van alle delen van het Britse Rijk bij een om voorbesprekingen voor die con ferentie te houden. Rusland handhaaft zijn verzet tegen een vredesconferentie over Japan zonder voorafgaande be sprekingen der grote Vijf, zoals het zich ook verzet heeft tegen de Engels- Frans-Amerikaanse besprekingen over de West-Duitse industrie, welke laatste bezwaren echter zijn afgewezen omdat het hier geen besprekingen over de in dustrie van geheel Duitsland gold, waaraan Rusland wel zou hebben moe ten deelnemen. Toch is het duidelijk, •dat wat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten thans ook over Duitsland af- spreken, dit toch weer aan de orde zal komen in November als de besprekin gen over het vredesverdrag met Duitsland worden heropend. Maar zelfs de vre desverdragen met de vroegere Duitse satellieten zijn nog niet alle getekend. Dat was ook een der argumenten waarom door de Veiligheidsraad Hon garije, Roemenië en Bulgarije niet tot de Ver. Naties zijn toegelaten evenmin als Italië. Staten als Amerika en En geland hadden natuurlijk andere be zwaren tegen de drie eerstgenoemde landen, die zij nu satellieten van Rus land achten, en waar de vervolging der oppositie Londen en Washington her haaldelijk aanleiding heeft gegeven tot protesten, zo nog pas tegen de ter dood veroordeling van de boerenleider Petkov in Bulgarije. Hevige protesten zijn ook opgegaan in de Joodse we reld en daarbuiten tegen de beslissing der Engelse regering om de 4500 joden, die via een Franse haven ongemerkt Palestina trachtten binnen te komen, doch wier schip werd aangehouden, naar kampen voor verplaatste perso nen in Duitsland te brengen. Naar aanleiding van deze verontwaardiging heeft Engeland nu Frankrijk verzocht deze Joden, die uit Franse havens ille gaal naar Palestina uitvoeren, te wil len opnemen. Dit is overigens een kwestie welke Frankrijk minder zorg zal baren, dan het besluit van generaal de Gaulle zijn beweging deel te doen nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Daar mee is ze in de practische politiek ge treden, de Republikeinse volksbewe ging zowel als de socialisten hebben kans aan die beweging stemmen te ver liezen; ze komt op, zoals bekend, voor een herziening van de grondwet en een sterk gezag. Een andere reden tot zorg voor de Fransen is dat de Algerijnse Mohammedaanse afgevaardigden in de nationale vergadering niet meer zul len deelnemen aan de besprekingen over de nieuwe verhouding van Alge- rië tot Frankrijk, ze eisen volkomen zelfstandigheid. Kort zij nog aangestipt, dat de inter-Amerikaanse conferentie te Petrópolis besloten heeft, dat als een land op het Westelijk halfrond wordt aangevallen door een dergelijk land, ieder lid vrij blijft in de beslissing, wat het wil doen; geschiedt de aanval door een niet-Amerikaans land dan zal daartegen echter gezamenlijk worden opgetreden. In Bulgarije is de boeren partij verboden. In de Veiligheidsraad schijnt te zullen worden gesproken over het vetorecht wat weinig zal ople veren - en in de organisatie voor voed sel en landbouw der Ver. Naties heeft de Engelse voorzitter voorspeld dat deze winter de slechtste voor Europa wordt wat de voedselvoorziening be-f treft sedert het einde van de oorlog. De Jongste foto van Prinses Marijke. Ze staat in het middelpunt van aller belangstelling De bernew/róld sa tear en fqn, der leit de hiele takomst qn. Onze Koningin verjaart weer. Daarom vieren we feest. Maar hoe zit dat eigenlijk met ons? Vieren we werkelijk feest, omdat de Ko ningin verjaart? Staat dus onze feestviering werkelijk in dat teken? Draagt het een nationaal karakter, is het openbaring van ons nationale wezen, is het een stijlvolle feestviering, waarbij onze prachtige volksliederen, ons Wil helmus bovenaan, uiting geven aan onze waarachtige nationale gevoelens? Of is de verjaardag van onze Koningin maar een aanleiding tot feestvieren in het algemeen en zonder meer, waarbij wij Harer nauwelijks gedenken? We verlangen nu eenmaal naar wat af leiding, een verzetje en nu is dit een welkome, gretig aangegrepen gelegen heid. We maken lol en maken ons wijs, dat we lol hebben; we zingen en schreeu wen, maar geen volksliederen en we denken aan alles, behalve aan Nederland en Oranje. Het laatste is niet ondenkbaar, gegeven de ervaring van het verleden. Maar dan is het toch eigenlijk een belediging van de koninklijke jarige, Wier verjaardag men zo misbruikt, Die door heel Haar leven zo’n lichtend voorbeeld is van wat ware nationale grootheid en waar digheid betekenen: ingetogenheid, ka raktervastheid, ernst, en plichtsbetrach- ting, vroomheid en humaniteit. Echt en zuiver koninginnedag vieren kan alleen maar hulde brengen zijn aan Haar Die ons van jaar tot jaar aldus tot voor beeld is; het kan alleen maar zijn iets van Haar geest ten toon spreiden als ook ons eigendom en dat tot uiting brengen in onze feestviering. Vergeten wij niet: in de wijze, waarop het feestviert openbaart een volk zijn wezen, zijn fijnheid of zijn grofheid, zijn beschaving of zijn oncultuur. De beste hulde en dank, die wij Haar op Haar verjaardag brengen kunnen is: zó feest te vieren, dat wij tonen, dat Haar veeljarig voorbeeld voor ons niet te vergeefs is geweest, dat iets van i Haar op ons is overgegaan, dat wij Haar begrepen hebben en Haar navol gen willen. God heeft ons veel in Haar geschonken. Tonen wij op 31 Augustus a.s. dat wij Haar waard willen zijn, ja meer, waard geworden zijn in de adel van ons feest. God schenke Haar nog menig jaar, ons volk ten voorbeeld en ten zegen. Daarom geen koninginnefeest zonder ko ningin, maar een feest, dat wij voor Haar zelf verantwoorden kunnen, door dat het waarlijk nationaal is. Bovenstaande woorden, reeds neerge schreven in ons blad van Vrijdag 30 Aug. 1946, stemmen tot nadenken en zijn het herlezen en overdenken meer dan waard. Bovendien zijn ze nog zeer actueel. Als u ze al te vluchtig las, leest U ze dan nog eens na. De beste hulde en dank, die wij onze Landsvrouwe brengen kunnen is zó feest te vieren, dat wij tonen Haar begrepen te hebben en haar na te willen volgen. Bij dit laatste denken wij onwillekeurig aan de boodschap, die H. M. de Ko ningin tot het Nederlandse volk, dat zijn o.a. ook de lezers van dit blad en al de duizenden Jaarmarktbezoekers, heeft ge richt. Hoe klinkt daar niet een grondtoon van hartelijk medeleven in die woorden door. Hoe betuigt onze Landsvrouwe zich in deze boodschap niet een Landsmoeder te zijn. „Ten zeerste begaan met de zorgen waarin zoveel landgenoten verke ren en het leed, dat in vele gezinnen zijn intrede heeft gedaan, zou ik u allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van mijn aanstaande verjaardag alles te vermijden, wat deze zwaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen.” Dit Koninklijke woord mogen wij niet negeren. Wij zoudeni daarmee onze grofheid, wan- beschaving en oncultuur ten toon sprei den. Wij zouden ons daarmee het feest vieren niet waardig betonen. Ons feest zou geen feest meer zijn. Het zou worden tot hoogstens een car- ricatuur ervan. Dit Koninklijke woord zij ons een richt snoer, niet alleen op de nationale feest dag, maar evenzeer in de komende da gen. Wil dat zeggen, dat het gehele feest moet worden afgelast? Rond de dollar De natuur en de nasleep van de oor log gaan thans hand in hand om Euro pa voor de grootste moeilijkheden te plaatsen. Als gevolg van de oorlog is het Europese productieapparaat zoda nig achteruitgegaan dat ons wereld deel zich niet zonder hulp op de been i kan houden. En deze lange zomer, hoe aangenaam ook voor de vacantiegan- ger, veroorzaakt een droogte, welke noodlottig voor de West-Europese oog sten schijnt te worden. Europa zal dus nog meer dan vorige jaren aan brood graan overzee moeten kopen, en heeft nog minder of nauwelijks dollars daar voor beschikbaar. Het laatste is ongeveer het geval met Engeland, dat zijn grote dollarlening practisch heeft opgebruikt en verleden week de omwisselbaarheid van ponden- saldi in dollars dan ook heeft moeten stopzetten. D.w.z. landen die goederen leverden aan Engeland en daarvoor ponden beurden, konden deze in dol lars omzetten ten laste van de dollar lening die de Ver. Staten aan Enge land gaven. Veel landen die zelf niet over dollars beschikten om in de Ver. Staten te kopen, hebben door leveran ties aan Engeland zich daarvan voor zien. Doch deze gelegenheid is thans afgesloten. Het is duidelijk, dat dit verschuivingen in de markten kan ver oorzaken, zoals de schaarste aan dol lars in het algemeen ook daartoe kan leiden. Immers noodgedwongen moet dit wel voeren tot pogingen der Euro pese landen om onder elkaar zoveel mogelijk in de noden te voorzien, waardoor men dan vanzelf ook weer tot wat OSINGA - Bolsward SIS w p f' éwl fits sis s® i Bolswards Nieuwsblad I 9 i de 10U- oot- t de ge- ilfde »r Tl 11 >r )OS- t E

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1