gestart Martinytoer Fan de No. 67 43e Jaargang Dinsdag 2 Sept. 1947 West» Uitgave DruHKerlj Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s ward van Tj. de J. I 1 I Allereerst sprak namens het Jaarmarkt- comité de heer J. Visser als volgt: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) iH Na een dankwoord van de heer Visser bezocht het genodigde gezelschap de raadskelder, waar de koffie met de tra ditionele oliebol werd gebruikt. Hier kwamen de tongen eerst recht los en de ene speech volgde de ander, el kander naar de kroon stekend in origi naliteit, terwijl zelfs enkele zangnummers ten beste werden gegeven. Ondertussen zaten de kinderen van de St. Anth. Gasthuisbewaarschool reeds vol intense belangstelling voor de pop penkast te kijken. Na de officiële opening maakten de co- mitéleden en genodigden een rondgang langs de welgeórganiseerde kinderfees ten. De vrees, dat het niet zou gelukken om de kinderfeesten in de bebouwde kom te houden, werd beschaamd, en dit sub comité had dan ook .alle eer van haar werk. Ook ’s middags toen de kinderfeesten werden voortgezet en vooral het kuipje- steken veel publiek lokte, ondervond het verkeer toch zo goed als geen stagnatie. De volgende jongens en meisjes behaal den een prijs bij de kinderfeesten: Meisjes 6 jaar: le pr. Maaike Damsma 2e pr. Cicilia Andriesma, 3e pr. Rens- ke v. d. Schaaf. Meisjes 7 jaar: le pr. Anneke Jorna, 2e pr. Janneke Nijdam, 3e pr. Mattie Wijnia. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö Wiere wardenU Strange hearen regearje net X lang. X Helaas is deze glorie niet bestendig ge bleken. De Middelzee liet onze voorouders trou weloos in de steek en Bolsward werd langzamerhand een landstad, welker be tekenis afnam, naarmate het voor de Mar net oan ien kant leit de skuld. Al is dy ek noch sa great en fatael yn syn gefolgen. Ek de biwenners fan it platte en seis geane net frij üt, ek net fan de doarpen en lytse stêdden. Dat blykt ü.o. hjirüt, dat de 100 pet. stedsman, Drs. de Roos handich in argumint ütspilet, hwat hy üntlient oan it gedrach fan in 100 pet. plattelanner, de boer. Drs. de Roos seit: „De minsken wolle nou ienkear wenje yn ’e stêd: IT BIWIIS is, dat forskate boeren om to rintenierjen, pleats en doarp forlitte en nei de stêd tatsjogge Sjoch, der is it al. Nou lit ik effen büten bisprek de gefallen, dat de êlde lju om de bern soks dwaen moatte, dan kin men deryn komme. Mar is dit net sa, dan héld ik my oan Folkertsma, dy’t derfan dizze wiere wur- den seit: „In boer hat syn libben lang wenne en wurke op it Fryske lÊn. Hy wurdt Êlder en haldt op fan buorkjen. Hwat soe nou de natuerlike gong fan saken wêze? Dat er bleau to wenjen yn of by syn doarp. Hwerom? Omt er syn pleats en syn gea ken. Om’t er ken de skiednis derfan en dy seis mei makke, hat. Om’t er dêr ar- beide hat en wenne midden tusken syn neisten. Om’t er forwoechsen is mei syn groun. Om’t er yn syn doarp persoan is, figuer, man fan bitsjutting, hearrende ta voel eens een ogenblik ontheven te zijn van mijn taak als Burgemeester van Bolsward, en eens fijn, net als- al mijn stadgenoten feest te kunnen vieren, een hele week lang. Want wat is het geval? Er is hier eigen lijk op dit ogenblik een veelhoofdige burgemeester in deze zaal aanwezig, die deze week de scepter zwaait en de la kens uitdeelt. Niet wij, Burgemeester en Wethouders, zijn in het stadhuis werkelijk nü het huis voor heel de stad de gastheer, maar gij, leden van het Jaarmarkt-comité zijt heden de gastheer, en hebt mij, als eerste burger van deze stad, uitgenodigd namens Burgemeester en Wethouders deze jaarmarkt van 1047 te komen ope nen. En zo ben ik dan, met de Wethou ders als Uw gast hier binnen gekomen. En nu vraagt gij mij natuurlijk, wat ik er van denk, hoe groo onze verwachtin gen zijn. Nu, al ben ik dan ooi: de eerste burger van Bolsward, door de Kroon daartoe geroepen, daarom loon ik nog niet met mijn hoofd boven de r aken uit, integen deel! En zo heb ik natuurlijk ook steeds weer mijn ogen gericht op de vele affi ches en aankondigingen, die in de stad en wijd en zijd in de omtrek al weken lang verkondigen, wat er zoal in Bols ward deze week te doen is. En niet alleen in affiches is reclame ge maakt voor onze goede stad. Ook de pers heeft het belang van Bolsward ge zien. Gaarne denk ik aan het actieve werken van ons eigen Bolswards Nieuwsblad. Hulde en dank voor haar extra nummer. Wat een groot en goed bezit is het voor Bolsward zo’n publi- citeitsorgaan te bezitten. Ook een woord van dank aan de andere kranten en weekbladen, vooral aan Frysk en Frij^ dat door haar extra nummer en haar opbouwende artikelen bijdroeg de naam van Bolsward hoog te houden. Al deze affiches, al deze artikelen zou den niet mogelijk geweest zijn zonder het harde werken van het door mij inge stelde Jaarmarkt-comité. Bij haar instal latie heb ik er op gewezen, dat wij een oude traditie in ere moesten herstellen, dat er weer moest komen een jaarmarkt, stêdtsjers, asfalt en fleanende auto’s. En de stêdsman, Drs. de Roos, seit: Sjoch jim wol, de oerplattelanner, de boei brekt seis de bonken om yn ’e stêd o kommen. Hokfor biwiis wolle jim noci mear? Hjir leit in bilangrike taek i'o; de bistjüren fan plattelênsgemeenten lytse lènstedsjes. Der is skreauwend for- let fan knappe middenstênswenten, bi nammen dêrre. Mar ek yn de mintaliteit tsjinnet foroaring to kommen. De platte lanner moat syn minderweardichheiisge- foel öflizze en it moat him as in hun yn ’e earen klinke as dyselde Drs. de Roos seit: „Hwat greater de stêd hwat heger de biwenner fan it lan tsjin him op- sjocht.” Hwant as dat wier wêze soe, moast men oan it ynsjoch fan de minsken earnstich twivelje. Mar lit üs sizze, dat dizze skriu- wer oerdriuwt, sa’t hy altyd docht, der is dochs hwat wiers yn en dat is de skuld fan de plattelanner seis. Syn mis- pleatste forearing foar de stêd en Hollên is dom en lyts, hwant mei talrike feiten soe men oantoane kinne, dat krekt üt de lytse plakken en fan de iensume pleat sen de greate figuren foartkomme, dy mei rjocht yn hege eare stean. Nou wer is it in sljochtwei boerejonge, dy’t as Biskop wijd wurde sil oer in stik fan it greate Azië: Mgr. N. Hettinga. Lêstendeis wie it Mgr. C. Kramer yn China en hoefolle Ministers en hege fi guren binne der hikke en tein? De plat telanner moat himsels it gewisse ünder- sykje. Hy hat rjocht op weardearring, mar moat bigjinne dat oan himsels en syn doarpsgenoaten to jaen. Dan sil der ek in ein komme oan de domme nei- aperij fan alles, hwat üt ’e frjemdte komt en folie minder wurdich is as it goede, hwat er seis hat. Jit altyd is it wier: Dy’t himsels forkrommelt, wurdt fan de hin-' nen opfretten. Zo bezien maken de overdreven lolma- kers en de nietsnuttende, oppervlakkige feestvierders, die er helaas altijd zijn, straks een zielig figuur. Het zijn de brute egoisten, waarvoor we slechts een mee warig glimlachje over hebben. Het zijn afbrekers, geen opbouwers. Opbouwers, dat zijt gij, leden van de Jaarmarkt-commissie, hier allen tegen woordig. Daarom feliciteer ik u van har te en prijs ik mij zelf gelukkig door U in de gelegenheid te zijn gesteld deze veel belovende jaarmarkt namen B. en W. hier in deze zaal te mogen openen. Deze opening valt op de dag, dat wij de verjaardag van H. M. de Koningin vie ren. Onder blijde omstandigheden mogen wij dus aan de slag gaan. Op haar feest dag, op de drempel van haar jubileum jaar gaat Bolsward als van ouds haar poorten openzetten, wil zij weer als vroeger aan de wereld bewijzen: U vindt het in Bolsward. In dankbaarheid voor Uw werk voor on ze gemeenschap en onder het aanbieden van mijn beste wensen, is het mij dan ook een voorrecht de Jaarmarkt van Bolsward 1947 officieel voor geopend te verklaren. Ik heb gezegd. de mannen. Om’t er allegearre der ken, fan tichte by en fan allegearre kend wurdt. Om’t er it karakter fan de doarps- mienskip mei regele en biskiede kin. Om’t er yn omgong, selskip, foriening, bistjür, en sa in nuttich lid fan syn doarp is en der plak en plicht hat. Koartom, omdat it it sté is fan syn histoarje, syn karakter en syn hert. Mar né, yn hünderten ge fallen bliuwt sa’n minske der net; hy forfart nei de stêd. Stiet hysels jit yn bi- stan, dan is syn boerinne wol biret. En sa komt er op in plak, dat sines net is, noch ea wurde sil. Hy mei him de.r wak ker skikke, it mei him seis hiel wol fol- dwaen, sa geryflik as it is yn folie ding, fan herten bliuwt it in frjemd formidden foar him. Hy hat dêr gjin skiednis, gjin wurk, gjin plak, gjin ierde. Ien fan üs Fryske skriuwers hat syn tahald derre wreed en wier typearre mei de wurden: „De Skrêns is it Fryske boeretsjerkhófl” en in oarenien seit like wier: „Alles, hwat fan syn grounslaggen losrekke is, hokket hjir gearl” De boer giet der oan yn de Skrêns. Hy kin him net Üntjaen sa’t er is. Hy is boer, mar wol boarger wêze; sa wurdt er healslachtich. Syn lichem is yn ’e stêd, syn hert net. Mei it hert is er allinnich Freeds op ’e fémerk, mar de oare dagen is it op ’e pleats derjinsen, yn it aide gea, by de binefterlitten kunde en fa- mylje, yn it forline. Mar in minske heart to wêzen,1 hwer’t syn hert is: dêr al- linne kin er aerdzje, jaen, krije, diel haw- we oan it libben. Yn ’e stêd is syn lichem mar hy hat der gjin plak en gjin wurk, hy is der gjin persoan, hy komt net ta syn eare. Hy wurdt in omsjouwer en slyt syn léste jierren yn ’e frjemdte.” Der binne oare doarpen, hwer’t in kreas rigeltsje hüzen stiet foar dyjingen, dy’t in minskelibben wrotten hawwe en nou har libbensjoun trochbringe mids har folk. Hoe kin in man mei boere-aerd him op- slute litte tusken gekoanstekkerige dere ogenblikken. Zo heeft hij eens ge zegd: Geld hebben we niet, maar wel onze handen om te werken, dus arbei- ten, arbeiten. Dat was goed gezien. We weten, dat hij het heeft verloren, omdat hij arbeid wenste om -te vernieti gen, maar.dat we hard moeten wer ken, gezamenlijk en eensgezind om er weer bovenop te komen, dat heeft de na-oorlogse tijd ons reeds lang geleerd. Werken, hard werken, dat is het enigste kapitaal, dat we met eigen handen kun nen fabriceren en waarmede we ons arm geworden Nederland weer kunnen op- richten. Het is, zoals ik verleden Vrijdag al voor de radio uiteenzette: een jaarmarkt, d.w.z. dat de gehele fictie van al wat er deze week hier gaat gebeuren aan han del en zakendoen, aan sport en aan ont spanning, opkomt uit de stad zelf. Bols ward maakt zelf feest en daaromheen groeperen zich enige attracties welke men ook op feestterreinen tegenkomt. Zal de opzet van deze week slagen? Te oordelen naar wat ik er van gezien en over gelezen heb, kan ik daarop volmon dig ja antwoorden. Eendracht maakt macht, zegt het beken de spreekwoord. Gij hebt dit door Uw prachtige samenwerking bewezen. Per manente Feestcommissie, Bolswarder Belangen Gemeenschap, de Midden standsorganisaties, de sportcomité’s en die voor de kinderfeesten, pers en radio, alles heeft meegewerkt tot één doel: iets moois van deze week te maken. Ieder krijgt deze week ruim gelegenheid zijn geld goed te besteden, productief te maken. De handel van de Hanzestad kan weer bloeien, zij is up-to-date gebleven. Zij heeft haar superieure plaats behou den. Natuurlijk gun ik daarnaast aan een ieder een gepaste ontspanning in de diverse inrichtingen van vermaak, en de kinde ren hun ijsco, maar.alles met mate. Vooral de huidige ernstige toestand in Indonesië maant ons tot matigheid, tot het nalaten van alle luidruchtigheid. De opzet van deze week is: samenwer king. Door eendrachtig samenwerken en hard werken is er wat bereikt, en wordt er deze week nog méér bereikt. We zullen de handen niet in de schoot kunnen neerleggen en dan maar, rustig een pijpje rokend, gaan zitten afwachten wat er komt. Neen, blijven samenwerken: inspanning en op zijn tijd daarnaast ontspanning. Mogen groot en klein dit verstaan, ouders zowel als kinderen: Moeke wil ook wel eens de stad in deze week om de mooie etalages te bekijken. Dan blijve vader of één van de oudere kinderen thuis. Samenwerken: er zijn er, die deelnemen aan de sportdemonstraties, anderen zor gen voor de prijzen en voor de belang stelling. Samenwerken: de een brengt versiering moest aanpakken om in een feestelijke week te tonen, wat zij kan. En dat dit kan, dat het mogelijk' is het nuttige met het aangename te verenigen, bewijst het prachtige, ondanks talloze te overwinnen moeilijkheden tot stand gekomen pro gramma van deze week. In deze tijd, nu alles wrikt en streeft om vooruit te komen, omhoog, moet ook Bolsward vooruit. En daarom is het goed gezien van U, dat Uw streven er ditmaal op gericht was er voor te zorgen, dat Bolsward van deze jaarmarkt niet armer, maar rijker wordt. Al wat we op de voormalige Duitse Führer, Adolf Hitler, tegen hadden, hij aan, een ander zorgt voor de hieraan had, als iedere dwaas, toch ook zijn hel- verbonden kosten. Hiermede het woord verleend zijnde aan Burgemeester J. G. S. Bruinsma, sprak deze de volgende rede uit: Feestvierend Comité, Dames en Heren, Op dit moment heb ik het heerlijk ge- schepen moeilijker werd haar haven te bereiken, totdat zij alleen nog betekenis behield voor de naaste omgeving. Een betekenis, die, ook in later tijd, niet on derschat moet worden, want de bewo ners rondom waren allen trouwe bezoe kers van hare markten. Zij bleef een voorzieningscentrum. En als zodanig heeft zij zich kunnen handhaven ook in een moderner tijd, toen het verkeer aanvankelijk Bolsward links liet liggen. Voor de trouw van hare toen malige bewoners moeten wij bewonde ring hebben. Het was een roeien tegen de stroom van de tijd in. Zij hielden vol. En zie.vandaag is Bolsward nog steeds een verzorgingscentrum voor een belangrijk gebied. Ja, zelfs kunnen wij zeggen, dat er voor onze stad een be tere tijd in aantocht is, sinds zij in de allerlaatste tijd weer in het grote verkeer is opgenomen door een der grootste ver keersaders van ons land. Dat stemt tot verheugenis en geeft ook de tegenwoordige zakenman moed om met vernieuwd élan de strijd voort te zetten. Tot voordeel voor zich zelf en ten zegen voor de stad. Het is zo, dat de burgers weer met nieu we moed en vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Vandaar dan ook, dat wij allen, mede werkers aan de organisatievan deze Jaarmarkt, met vreugde aan het werk zijn gegaan om ons van onze taak te kwijten. Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heren, Het is met voldoening, dat ik U alle., namens het Jaarmarkt-Comité hartelijk welkom heet. Wij beleven op dit ogenblik een moment, dat voor onze stad van grote betekenis kan zijn. Het is zo, dat de opdracht aan het Comité verstrekt, inhoudt, de organi satie van een Jaarmarkt. Dit wóórd roept onwillekeurig beelden op uit een ver verleden. Een verleden, dat onze stad kende als één van de ha vens aan de Middelzee, van waaruit de schepen vele zeeën bevoeren en waar schepen van vreemde kusten binnenvie len. Een jaarmarkt in die tijd was een ge beurtenis. Waarschijnlijk wel HET grote gebeuren in het jaar. Die Jaarmarkt was in het leven van onze voorouders van even grote zo niet gro tere betekenis als bijv, de Jaarbeurs te Utrecht voor onze zakenmensen. Een Jaarmarkt was de gelegenheid voor eigen en vreemde kooplieden om hun waren aan het volk, dat de markt be zocht, aan te bieden. Ik stel me voor een kleurrijk schouw spel van mensen van allerlei ras en na tionaliteit die elkander hier ontmoetten en goederen en nieuws uitwisselden. De verbindingsmiddelen zoals wij die kennen waren onbekend en het verkeer had, behalve op de enkele grote heerwe gen vooral te water plaats, zodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat havenplaatsen levendige florissante centra waren. En Bolsward was één van die centra. Wat is nu in het bijzonder het doel van deze Jaarmarkt? Wel, in het kort gezegd, deze: Bolsward nodigt met aandrang de be woners van haar verzorgingsgebied uit om eens met opzet onze stad te bezoe ken teneinde na te gaan in hoeverre hare zakenlieden in staat zijn in hun be hoeften te voorzien^ Zij meent dat te kunnen en te mogen doen en zij wijst daarbij met trots op de vele goede winkels die hier zijn, wel ke voor de collega’s uit de grotere ste den niet behoeven onder te doen. Zij wenst die velen, die naar zij hoopt, haar in deze week met een bezoek zullen vereren te overtuigen van de bekwaam heid en vakkundigheid van hare zaken lieden. En dat zij gedurende deze periode als een goede gastvrouw hare gasten zo aangenaam mogelijk wil bezig houden spreekt vanzelf. Welnu, wij hopen dat zij zich hier thuis voelen deze week en dat de ervaring, welke zij opdoen, hen zal nopen nog vele malen terug te komen, omdat zij de waarheid van de slagzin, waaronder deze Jaarmarkt is aangekondigd, hebben ontdekt en ook leren zeggen: „U vindt het in Bolsward.” Mag ik Mijnheer de Burgemeester thans verzoeken de Jaarmarkt officieel te openen? Ondanks het pessimisme van enkele zwartkijkers, was het Maandagmorgen heerlijk zomerweer. Het grote vraagte ken was dus, wat het begin van de Jaar markt betreft, geen vraagteken meer. Of het echter de gehele week zo zal blij ven? Wij weten het niet, maar zien wan trouwend naar de steeds toenemende be wolking. Precies volgens plan stelden de school kinderen zich op de Nieuwmarkt op en het was een prachtig begin van deze eerste feestdag, de'lange stoet glundere gezichten te zien lopen achter en tussen de muziek. Terwijl de stoet de aangegeven route afwerkte, stelde zich een grote menigte voor het stadhuis op om getuige te zijn van de samenzang van de schoolkinde ren, de toespraak van de burgemeester en de opiating van de jonge postdui ven. De afzetting was perfect geregeld, ook al werd er geen bezwaar in gezien een P. F. C.lid dat, op verzoek van de bri gadier, een gedeelte van de afzetting voor zijn rekening had genomen, met de toevoeging; „U is toch geen politie agent” voorbij te gaan. Uit volle borst zongen de kinde ren het: Wij leven vrij, wij leven blij; O, schitterende kleuren van Nederlands vlag, twee coupletten van het Wilhel mus en één van het Fries volkslied, zijn de het volledige repertoir van liederen, die de kinderen gemeenschappelijk kun nen zingen. Misschien is deze laatste mededeling een tip voor de onderwijzers, om na onder ling overleg in de loop van het volgende jaar er nog enkele liederen bij te leren, opdat ook bij eventuele volgende sa menzang de keuze iets ruimer zal zijn. Het was een goede geste van de bur gemeester allereerst de kinderen toe te spreken en hen te danken voor de mooie samenzang. Dat de kleinen dit op prijs stelden, bleek wel uit hun driewerf Hoera. Ondertussen waren de manden met post duiven gearriveerd en toen de burge meester de deurtjes had geopend, zoch ten de vogels al spoedig de vrijheid. Het was een uniek gezicht hen in cirkel- vlucht boven de stad rond te zien klap wieken. Na de laatste samenzang marcheerden de kinderen in optochtformatie naar het ter rein waar de kinderfeesten gehouden zouden worden en begaven de officiële personen zich naar de raadzaal, waar werd overgegaan tot de officiële opening. En n^ is het dan eindelijk zo ver, dat de langverwachte dag aangebroken is. Een woord van dank aan allen, die het Comité ter zijde hebben gestaan, is hier zeker op zijn plaats. Ik wil niemand in het bijzonder noemen, opdat niemand zich veronachtzaamd gevoele, doch een ieder houde zich overtuigd van de grote waardering van het comité. j Het lijkt mij niet van belang ontbloot, dat de Bolswarder gemeenschap weer ook op deze plaats nogmaals de nadruk te leggen op de noodzakelijkheid van hartelijke samenwerking, welke geldt voor alle bevolkingsgroepen. Friezen zijn individualisten. Best. Deze eigenschap evenwel is dikwijls ontaard in koppig heid en eigenzinnigheid zeer tot schade voor land en volk. De historie kan ons tot lering zijn. Ik zeg nogmaals: Laten wij individualist zijn. Goed. Maar dan in deze zin, dat wij allen persoonlijkhe den zijn. Persoonlijkheden geneigd op basis van vrijwilligheid bereid tot sa menwerking. Dat kan stad en burgerij alleen maar ten goede komen. Op één bijzonderheid wil ik in dit ver band nog even wijzen en wel op de sa menwerking die wij ditmaal mochten hebben met de boerenorganisaties. Wij hebben deze zeer op prijs gesteld en ho pen dat zij in de toekomst bestendigd moge blijven. en Zuidwest Friesland Streekblad voor Bolswards Nieuwsblad F t Jii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1