draait op volle toeren Buitenlands Overzicht No. 68 43e Jaargang Vrijdag 5 Sept 1947 Zuidwest Friesland streekblad voor Wesh Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward e n van N(|e hearen. nije manearen. Fa. Fa. Fa. en Fa. 78 applaudiseerd werd. en (Zie vervolg pag. 3, 2e kolom) n paaloefeningen, waarvoor dankbaar ge- Fa. iren ats- der ook iamen ■n van 'turen Ja, de „Zesdaagse” zo met élan gestart, draait thans op volle toeren. Het rijke en gevarieerde programma, waar zo lang over is gewikt en gewogen, is, terwij. Optocht Terwijl het publiek had genoten van de- RlngrijderiJ. Begunstigd door zeer fraai zomerweer werd Donderdagmiddag op het ijsbaan- terrein een zeer geslaagde ringrijderij gehouden. Niet minder dan 52 „reau- wen” stonden aangetreden, waarbij wer kelijk aardige gehelen waren. We misten echter het Friese costuum, terwijl min stens tweederde van de Friese vlaggen weer de onbetamelijkheid hadden op de kop te hangen. De heer Wiersma van Lutkewierum had even pech, toen juist voor het défilé zijn paard steigerde en uit de stokken sprong. Gelukkig liep dit incident zonder per- De overige attracties. „Ambtshalve” maakten we gisteravond een verkenningstocht langs de verschil lende attracties op de Bargefenne en Schildwijk. Hoewel er meer publiek was dan de vorige avonden, was het er toch niet druk,te noemen. De kraamhouders klaagden dan ook, dat het op een flink dorp beter was dan hier. Alleen de bios coopzaal was tot in de uiterste hoeken Arabieren met de door de meerderheid der om- missie aanbevolen regeling niet accoord gaan spreekt, zij willen dat geheel Pa lestina een Arabisch land blijft, zij het kaats» 'uturn, ’as op rgani» P het ’/erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ge- an- op oet erd de >ral na- Zas al en de ■gade- Abonnementsprfls i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 aat- Mei 31 ise- goe- •rrein, pelers ewor- wor- ie e- ;r et 6- tr- in n- n- erd F. er- T. in- :e t- ■t d '■allen assen ise A ir A. ap; in Wij- na. grote >r de epas- litge- Etalagewedstrijd. Met veel belangstelling heeft het publiek de etalages die meededen aan de wed strijd, in de afgelopen dagen bezichtigd, al wikkende en wegende wie de prijzen wel zou winnen. Inmiddels zijn de diver se diploma’s reeds in de betreffende eta lages geëtaleerd. De jury verklaarde aan gaande de wedstrijd het volgende: heeft de vredesverdragen met de vroe gere as-satellieten te tekenen, wat auto- Wiere warden t I Openluchtspel. Het openluchtspel „Het lied van alle tij den”, opgevoerd door het gezelschap T. O. G. van Leeuwarden, was welver zorgd en werd goed gespeeld. Het stuk was wel in groot contrast met hetgeen de vorige avond geboden werd. Was het toen het lichte en luchtige, „de soep vooraf” thans had men het te doen met steviger kost en we kunnen ons best voorstellen, dat iemand, die met zijn va derlandse of algemene geschiedenis nog nooit aan het hoofdstuk van de Franse revolutie is toegekomen, of dit steeds heeft overgeslagen, moeite had steeds de ontwikkeling van de Intrigue te volgen. Het was een „zwaar” stuk, dat welis waar alle inspanning vroeg, maar dan ook ruimschoots de moeite loonde. Bo vendien waren de costuums en de to- neelaankleding zeer verzorgd. „Het lied van alle tijden” zal bij velen nog lang in herinnering blijven, het heeft dit bleek ons bij navraag het publiek ge pakt en dat zegt in een feestweek als deze genoeg. Evenals de vorige uitvoe- ringsavond heerste er in het Park vol maakte orde en toonde het publiek zich zeer dankbaar. Gymnastenmars. De gymnastenmars en de gymnastiek- demonstratie trokken veel bekijks. De Appelmarkt was „propvol” wachtenden, terwijl ook langs de marsroute veel be langstellenden zich hadden opgesteld. Het viel echter te betreuren, dat door een misverstand een der drie deelnemen de clubs nóch aan de mars, nóch aan de demonstratie heeft meegedaan. De demonstratie zelf, die met een kort woord door burgemeester Bruinsma in geleid werd, had een vlot verloop. Her waren vooral de hoogbrug en de lange- Communisten wonnen Bij de Zondag in Hongarije gehouden verkiezingen behaalde de regeringsmeer derheid, bestaande uit communisten, kleine boeren, soc.dem. en nationale boe renpartij ruim 60 pct. van de bijna 5 millioen uitgebrachte stemmen. Prompt daarop traden de soc.dem. ministers uit het kabinet, in verband met de systema tische fraude bij deze verkiezingen ge pleegd. Niet alleen waren al honderddui zenden kiezers van te voren uitgeslo ten, maar een vertegenwoordiger van de regering gaf toe dat op kleineschaal ook onregelmatigheden bij deze verkie zingen hadden plaats gehad, welke het eindresultaat echter niet van betekenis hadden beïnvloed. Dat twee nieuwe oppositiepartijen de democratische volkspartij en die der onafhankelijken ruim een millioen stemmen hadden ver overd, bewees z.i. wel dat de verkiezin gen eerlijk waren gehouden. De commu nisten schijnen it op is in ie al ift it an 1 t bi- fan e dit )izze oan- skes sooniijke ongelukken af. De prijzen voor het schoonste geheel werden resp. ge wonnen door A. Gietema te Exmorra, L. Kuipers te W'orkum, R, Bosma te Fols- gare en P. Kuipers te Workum. Na een spannende eindstrijd werden bij de ringrijderij de prijzen als volgt ge wonnen: 1ste prijs, f60: P. de Jong, Ferwoude; 2e prijs, f30: P. Hettinga te Burgwerd; 3e prijs, f 15: J. Reitsma te Exmorra; 4de prijs, f 10: A. Leijendekker te Wit- marsum. matisch een terugtrekken der bezettings troepen ten gevolge heeft. Bulgarije, Roemenië, Hongarije zullen van dit laat ste profiteren, Italië had geen Russische bezettingstroepen, wel Britse en Ameri kaanse, Finland heeft ook geen Russi sche bezetting meer. Griekenland geen as-satelliet, maar een geallieerde, geniet ook nog altijd de eer buitenland se troepen op zijn gebied te hebben, n.l. Britse, die een oog in het zeil houden, nu dit land door zijn onder Russische in vloed staande buren zo wordt bedreigd. De Engelse regering is echter v»n plan die troepen, vanwege de moeilijke eco nomische toestand in eigen land, terug te trekken, doch de Amerikanen trachten de Engelsen daarvan te weerhouden, zij zouden anders deze taak moeten over nemen, want Griekenland prijsgeven wil len noch Washington noch Londen. Intussen zal Attlee wal last krijgen met de linkerzijde van zijn Arbeiderspartij als hij aan het Ame rikaanse verzoek voldoet, nu in Grieken land de linkse partijen geen deel aan de regering meer nemen. Wel worden Griekenland en Turkije geleidelijk een vereenzaamde post van het Westen op de Balkan en in het Nabije Oosten! Pa lestina, voorlopig nog een sterke mili taire basis van Engeland, is onderwerp geweest van het onderzoek door een speciale commissie uit de Ver. Naties. Zeven leden van deze commissie, waar onder Nederland, adviseren het land in drieën te verdelen, een Joodse, een Ara bische staat en de stad Jeruzalem, die onder direct beheer der V. N. zou ko men. Het gehele gebied zou economisch één geheel moeten blijven. In de, zo kort mogelijke, overgangstijd zou Engeland het gezag er moeten blijven uitoefenen, met steun van de Ver. Naties en zouden nog 150.000 Joden worden toegelaten. Drie leden der commissie zijn van oor deel, dat Palestina ook politiek niet ge splitst, maar een onafhankelijke federale staat moet worden met Jeruzalem als hoofdstad. Dat de 75- raar jeen tige >an- bui- ijben- af de v. d. zeede Meer ruim 90 zetels behaald te hebben, de kleine bezitters- partij die vroeger de meerderheid had en het meest door de uitsluiting van kie zers schijnt te hebben geleden 65, de soc.dem. 62, de nationale boerenpartij 38, dem. volkspartij 65, Hongaarse on- afhankelijkheidspartij 57, de laatste twee zijn pas opgericht en in de oppositie. De communisten, wier aanhangers practisch de regeling der verkiezingen in handen hadden en dus door de oppositie aan sprakelijk gesteld worden voor het ge beurde, hebben de meeste zetels, zullen wel de nieuwe eerste minister aanwijzen en de doorslag in het nieuwe kabinet geven. Kenners van het land verzekeren, dat, als de* verkiezingen werkelijk vrij wa ren geweest, de communisten geen schijn van kans zouden hebben gehad. Zelfs nu hebben ze nog geen meerderheid, maar als belangrijkste en zeer actieve partij zullen zij hun wil wel doordrijven, en zo er thans nog geen eenheidspartij is zal die er straks wel komen. rd In ir: Poel- chuk- Ruiterdemonstratie. Na de ringrijderij gaven de Landelijke Rijverenigingen van Bolsward (de Mar- tiniruiters) en Sneek (Waterpoorters) ’n demonstratie van hun kunnen. Het vol gende programma werd afgewerkt: Dé filé, Achttal dressuur, Poppenrace, Vier- taldressuur en Lintenroof. Jammer dat het inmiddels zo laat werd en een ge deelte van het publiek het terrein verliet. De gasten en de nog jonge eigen vereni ging hadden voor hun prestaties meer belangstelling verdiend. Volksdansen. De volksdansen, uitgevoerd onder leiding van Mej. Roukema en mej. Schilstra boekten succes. Van de zijde van het pu bliek was veel belangstelling en het ver dient zeer zeker aanbeveling een derge lijke demonstratie bij een volgende ge legenheid te herhalen, wellicht wordt dan ook het doel bereikt n.l. te komen tot een uiting van vrolijkheid op< de pu blieke straat, die voor niemand aanstoot kan geven, op hoger peil staat als het gewone hossen en folkloristische waar de heeft. Jammer was de hinder, die men onder vond van de passerende auto’s. Misschien een aanwijzing de volksdansen later op een rustiger terrein uit te doen voeren? concert het gezelschap hartelijk dankte, dan ook geen woord te veel zeide, toen hij zich de tolk maakte van de luiste raars en de waardering van al de aan wezigen overbracht. Loop door Bolsward. Nauwelijks waren de laatste tonen van Andante weggestorven of het volgende programmapunt werd afgewerkt, n.l. de Loop door Bolsward. Het was een prach tig gezicht de lopers te zien starten. De heer H. Huizenga, die spoedig aan de kop lag, behield tot de finish zijn voor sprong en wist die nog gaandeweg (lo- pendeweg eigenlijk) te vergroten, zodat hij hiermede de eerst aankomende werd en de eremedaille verwierf. De verdere prijzen, die eveneens uit medailles be stonden, werden gewonnen door S. Het tinga te Sneek 2e prijs; P. Andela te Kubaard 3de prijs; J. Ybema te Wor kum 4e prijs, terwijl de 5de prijs werd gewonnen door de heer C. de Groot te Bolsward. met zekere rechten voor de Joodse min derheid. Officieel hebben de Joden nog geen oordeel gegeven over de meerder- heidsconclusies dezer commissie, waar bij het trouwens nog maar om een rap port gaat, dat niet eens grote kans heeft aangenomen te worden door de V. N. gezien het geldende vetorecht daar. Men weet dat dit vetorecht, dat al ter sprake is geweest in een vergadering van de Veiligheidsraad, in de deze maand te houden algemene vergadering der Ver. Naties ook nog eens zal worden bespro ken. We geloven niet dat dit recht der grote vijf zal worden afgeschaft. Rusland heeft al gezegd dat met deze afschaffing de gehele organisatie der Ver. Naties ge vaar liep. Bovendien hebben wij bij de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad ervaren dat het veto (ditmaal van Frankrijk) zijn nut kan hebben zolang deze raad een lichaam Is waar geen recht wordt gesproken, maar politieke belangen bij beslissingen de doorslag geven. Ook de Egyptische eis tegen Engeland, om de Engelse troe pen direct uit Egypte terug te trekken, en de Soedan onder Egyptische soeve reiniteit te brengen is daar in het zand gelopen. Alle voorstellen daaromtrent zijn tot nog toe gestrand. De volgende week zal men het nog eens proberen. Als we er daar straks van spraken dat Griekenland en Turkije gaandeweg wel een eenzame post van het Westen wor den, was dat ook met het oog op Egypte, dat geleidelijk alle betekenis voor Enge land als militaire basis verliest. In het Verre Oosten heeft Engeland India als zodanig moeten opgeven, doch het klampt zich stevig vast aan Malakka, dat het daarom stellig niet dezelfde rechten op onafhankelijkheid zal toekennen als het aan India en Pakistan waar de nieuw getrokken grenzen tot grote volks verhuizingen en afschuwelijke moordpar tijen hebben geleid, ondanks de goede wil der beide regeringen gaf. India en Pakistan waren met Birma voor het eerst als zelfstandige staten aanwezig op de bijeenkomst van landen van het Britse Gemenebest, waar te Canberra in Austra lië de komende vredesconferentie met Japan is besproken. Er wordt verteld dat men het daar roe rend eens was over de bepalingen welke moeten verhinderen, dat Japan ooit weer een gevaarlijke aanvaller wordt. Men scheen ten deze nog al iets af te wijken van de Amerikaanse opinie, die generaal Mac Arthur dezer dagen nog eens heeft geuit; Japan moest met verdraagzaam heid en rechtvaardigheid worden behan deld, zeide hij. Maar de Ver. Staten zijn dan ook een machtig land, terwijl delen van het Britse rijk als Australië en Nieuw Zeeland met resp. l7 millioen en i/2 mil lioen inwoners veel meer zouden hebben te duchten. Vooral als Japan er op de duur toch nog eens in slaagde het overal in Azië oplaaiend nationalisme voor zijn karretje te spanned. Wat zouden dan deze enkele millioenen Australiërs bete kenen tegenover de honderden millioe nen Indiërs bijv. De Australische politiek is daarom vooral verzoenend tegenover dit nationalistisch streven der Aziaten we ondervonden het in de Veiligheids raad terwijl ze Amerika tracht te win nen voor een niet al te verdraagzaam optreden tegen Japan door er op aan te dringen dat de Amerikanen alle eilanden van de Aziatische tot de Amerikaanse kust onder militair bewind der Ver. Sta ten zullen stellen waardoor Australië ’n krachtig bolwerk tegen een Aziatisch vijand zou verkrijgen. Met belangstelling wachten we af of de inleidende vredesconferentie over Japan ten slotte meer zal opleveren dan die over Duitsland. Wie verwacht zou heb ben dat de tweede conferentie over de vrede met Duitsland in November te hou den en waaraan ook al weer een voorbereidende conferentie voorafgaat zal aanvangen met een gesloten Amerl- kaans-Engels-Frans front tegenover Rus land schijnt bedrogen te zullen uitkomen. De conferentie te Londen heeft geen verzoening gebracht tussen het Amerikaans-Engelse en het Franse standpunt inzake de West-Duitse pro ductieverhoging, welke dat deel weer tot welvaart moet brengen. Men zal er te Berlijn nog eens over praten, misschien wordt Frankrijk door de economische nood gedwongen, Intussen nog soepeler. De verlaging van het broodrantsoen en Parkverlichting. Toen we de vorige week een onderhoud hadden met de heer Nieuwland over de komende parkverlichting, verzocht hij ons deze met niet al te grote woor den aan te kondigen. Met het beschik bare materiaal was de drijvende ver lichting b.v. experimenteel en de kans van mislukken niet uitgesloten. Nu we echter enige parkavonden hebben mee gemaakt, doet het ons een genoegen te kunnen verklaren, dat de parkverlich ting volkomen aan de verwachtingen voldoet, zodat, afgezien van de op te voeren stukken, een bezoek aan het ver lichte park op zich zelf reeds een at tractie vormt. Concert Andante. De officiële feestelijkheden werden Woensdag geopend met een concert van Andante op het Marktplein. Een groot aantal personen schaarde zich weldra rond de „speelwagen” en heeft werke lijk genoten van het gebodene, zodat de heer Hendriks, die na afloop van het Rusland is darf ook zozeer er van overtuigd, dat ook Hongarije een getrouw lid van het Oostelijk blok zal zijn, dat het besloten H. Z. C.-Cabaret. De voorstelling van het Harlinger H.Z.C.-Cabaret was in enige opzichten verrassend. Technisch werd er reke ning houdend met het feit dat amateurs op de planken stonden buitengewoon goed gespeeld. Het succes was echter ook niet in geringe mate te danken aan de welhaast volmaakte geluidsverster ker, zodat het gebodene op iedere zit plaats woord voor woord was te ver staan. Als brengers van de stadfriese liedjes was dit gezelschap op zijn best. Natuurlijk hadden deze liedjes een Harlinger accent, maar dit was in de gegeven omstandigheden alleszins be grijpelijk. We hopen zeer, dat voor een volgende feestweek er ook een stadgenoot door het gebodene geïnspireerd zal worden Bolswarder liedjes te maken. Het stads dialect van Bolsward is arm aan ge schrevene en gedrukte literatuur, en vergissen wij ons niet, dan biedt het rijke en kleurige stadsleven van voor heen en thans ruimschoots stof. Bereikten de gezongen programma- nummers in Harlinger dialect soms een ongekende hoogte, dit kan helaas niet van de prozaschetsen worden gezegd. Tegen de inhoud van enkele nummers hebben wij en velen met ons be zwaar. Jammer dat daarom het gebo dene als geheel niet kon voldoen. De be zwaren die in het algemeen tegen het cabaret worden ingebracht was men in de programma-samenstelling niet vol doende ontweken. Wij schrijven dit hier niet neer om het gezelschap te blameren, maar juist omdat zij in sommige programmanum- mers bewezen ver boven de middelmaat uit te kunnen komen. e ico;erd de te houden optocht >ceus opgesteld. Jammer was het, dat uit plaagzucht het paard van de zigeu nerwagen zo schichtig werd, dat deze anders zo „keurig in stijl” versierde wa gen en dito bewoners de volledige op tocht niet mee kon doen. Zonder de gro teren te na te komen, willen we vooral de kleintjes onder de kinderen een pluim pje geven. Er waren buitengewoon aar dige .„gevalletjes” bij. Wie vanmiddag de tocht nog wil zien, verzuime dit niet. tractieve sierlijkheid aan de etalages nogal een en^ ander ontbreekt. Vaktech nisch bekeken valt zelfs aan de leek fou tieve opstelling op. Moge deze wedstrijd een spoorslag zijn tot het regelmatig beoefenen der etaleer- kunst. Wil men het in Bolsward kunnen vinden, dan moet het eerste contact tus sen koopman en'klant „de etalage” goed verzorgd en aantrekkelijk zijn Er bestaat goede gelegenheid bijv, in vakteken- school om zich in onderdelen te bekwa men. Met ambitie en volharding kan er weer een bijdrage worden gecreëerd aan het devies: „Je vindt het in Bols ward”. De uitslag was ten slotte: GROEP 1. Levensmiddelenbedrljven, sigarenwinkels, groentehandelaren enz. enz. R. S. Oldendorp, Witherenstraat, Levens middelen, 96 pnt., 1ste prijs. J. Nijdam, Grote Kampen, Levens middelen, 93 pnt., 1ste prijs. G. Brandsma, De Dijk, Levensmid delen, 86 pnt., 2de prijs. S. S. van Hettema, Marktstraat, Levens middelen, 82 pnt, 3de prijs. Kooistra, Jongemastr., Groenten Fruit, 81 pnt., 3de prijs. H. Bosma, De Dijk, Vishandel, pnt, eerv. vermelding. K. Plantinga, Dijkstr., Wijnen Likeur, 77 pnt., eerv. vermelding. GROEP 2. Textielbedrijven en Meube len en Dameshóeden. Fa. P. Lunter, Appelmarkt, Manufactu ren, 98 pnt., 1ste prijs. Favoriet Graafsma, Marktstraat, Textiel bedrijf, 87 pnt., 2de prijs. Fa. Bervoets (Lunter), Polstraat, Heren kleding, 84 pnt., 3de prijs. Fa. Gebr. Wolke, Marktstraat, Textiel bedrijf, 78 pnt., eerv. vermelding. Fa. P. van der Werf, Rijkstraat, Mode huis, Dameshoeden, 75 pnt., eerv. vermelding. GROEP 3. Luxe -en Huishoudelijke ar tikelen, Drogisterijen, Parfume- riën, Boekhandel, Schoenhandel, Lederwaren, enz. Fa. P. van der Weide, Dijkstraat, Bloe mist, 100 pnt., 1ste prijs plus ere prijs voor hoogst aantal punten. Fa. D. D. v. d. Berg, De Dijk, Electro en Sanitair, 85 pnt., 2de prijs. Fa. L. de Haan, Dijkstraat, Luxe en Electr. art., 85 pnt., 2de prijs. Fa. K. Falkena, Polstraat, Boekhandel, 80 pnt., 3de prijs. J. C. Vogelzang, With.str., Sportartike len, 80 pnt., 3de prijs. Fa. A. J. Osinga, Marktstraat, Boekhan del, 76 pnt., eerv. vermelding. H. Eizema, Hengstepad, Rijwielhandel, 75 pnt., eerv. vermelding. Uit het te bereiken maximum aantal punten (120) blijkt reeds, dat er nog wel wat te verbeteren valt. Wel zal ma- terialenschaarste hier als motivering ter wij dit schrijven, bezig successievelijk te verontschuldiging naar voren worden worden afgewikkeld. j geschoven, maar zelfs rekening daarmee Als U dit leest is de grootste helft van houdende, meent de jury dat er aan Bolswards Jaarmarkt reeds weer achter nauwkeurigljetd, verkoopkracht en at- de rug. De balans kan nog niet worden opge maakt. Toch zijn enkele dingen nu reeds zeker: het weer werkt mee, er heerst een ge paste stemming, luidruchtige lolmakenj, waartegen in Hare Majesteits boodschap is gewaarschuwd, komt slechts spora disch voor, de uitvoeringen in het park zijn, wat entrourage en accoustiek be treft, iets buitengewoons, de groepen- en kinderoptocht is (hoewel wat haas tig georganiseerd) het zien meer dan waard, de overige programmapunten trekken gepaste belangstelling, over veei kan men dan ook meer dan tevreden zijn. Bolswartls Nieuwsblad EHffl EBEDEEE] o- !S- ne 100I, apje ssen i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1