gewogen en Martinytoer Minister Gielen komt Vacantie-puzzle Fan de No. 69 43e Jaargang Dinsdag 9 Sept. 1947 StreeRblad voor W e s t- Zuidwest Friesland Uitgave van Dru»Ker|| Fa. A. J. OSINGA - Bolsward e n Voor 50 jaar Ti. de J. Koppen” stemde eveneens tot volle te vredenheid. De Jaarmarkt moet echter o.i. de gewenste vorm nog vinden. Men kan niet, zegt een Fries spreekwoord, met één stap van de vloer op de zolder stappen. Zo kan men ook niet met één handomdraai de kermis omtoveren in een Jaarmarkt. Met de beste bedoelingen niet Bovendien valt er nog te weinig aan te bieden om een echte Jaarmarkt te hou den. Deze feestweek had nog te veel tweeslachtigs. De kermis-attracties heb ben veel meer mensen afgestoten dan ge lokt. Ze zijn niet in het voordeel van de Jaarmarkt als zodanig geweest. Toch is er onder de stadgenoten een zekere één heid ontstaan in de feestviering. Niet volkomen nog, maar toch in beginsel. En dat is een winst, die men niet te licht moet achten en die tegen iedere prijs be houden en vervolmaakt moet worden. In beginsel is de Jaarmarkt geslaagd, ook al is er leergeld betaald. Op deze weg voortgaande kan er iets goeds wor den bereikt. Wanneer Bolsward zal to nen dat het ernst is met de omschake ling Kermis-Jaarmarkt, dan zal dit in de toekomst schone perspectieven bieden. Maar met een leuze kan het niet toe. De Jiermerk, seis lange moaije simmer- dagen, dy’t de Aide Boalserter merke noait sa strieljend kend hat, is foarby. En binammen ek foar al dyjingen, dy’t harren de soallen fan de skuon roun ha om dizze mannichféldige organisaesje goed rinne to litten, wie it in noflik ge loei, doe’t Sneontojoun de léste fjürpyl- ken de doft yngyngen. Sjesa, dat is wer birêdden, hwat slacht it hert my rom, koene hja sizze. Mar net allinne dizze warbere skreppers foar it algemien bi- lang wiene bliid, dat har taek ófroun wie, der wiene mean It is mar sa’t it is, nei de fakÊnsje- en ütfanhüzersdrokte en kosten, hat dizze Jiermerk jit in stevige greep dien yn it beurske. O sikerwier, der binne oaren, dy’t ynbard hawwe, mar foar ii greatste tal wie it ütjaen en jitteris ütjaen. De merkelju koene it skoan fomimme, dat it jild fêster siet as yn foarige jierren, mar de memmen jit it alderbêste. It liket my ta, dat in great part fan harren net tige moedich de win ter yngiet En dat hoecht neat to for- wünderjen. De greate opset dochs fan it ekonomysk blwéld wie: de leanen net heger, mar de prizen leger. Foart nel de oarloch koe dat net, mar it soe aloan better wurde. En hwat hat de praktyk brocht? Freegje it mar yn elts bidriuw, it andert is rounom its el de: hwat men Abonnementsprijs 1.23 per kwartaal bq vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per n.a. Giro 87920 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Vrijdag a.s. zal de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. J. Gielen, een rondreis door het Zuid westen van Friesland maken, met Bols ward als uitgangspunt. Ook Hindeloo- pen zal met een bezoek worden ver eerd. Z. E. i heeft te kennen gegeven het bezoek zo eenvoudig en rustig mogelijk te houden. De uitslag van de Grote Vacantie-puzzle (Droom van Prof. Archeol) wordt in het volgende nummer bekend gemaakt Honderden goede oplossingen kwamen binnen, zodat het uitzoeken veel tijd vergt Om de prijzen zal uiteindelijk worden geloot Red. I brüke moat, hwat men meitsje lit, it wurdt aloan djürder. Noch is it Regear net klear mei de oan- passing fan leanen en salarissen fan greate groepen üt it folk, dy’t noch sitte mei leanen en salarissen fan foar de oar loch, formeardere mei in taslach fan heechstens 25 pet. Hja libje alle dagen yn ófwachting, hja stelle üt, hja lizze krüm, altyd yn de hoop, dat hja ek in kear de beurt krije sille.mar it komt net. En yntusken rint it priispeil mar omheech, dan dit, dan dat. Och, hja bin ne it suver al wend, dat allinnich de ta kelde groepen, dy’t fan de oarloch better wurden binne, timmerje en fervje, nij guod oantógje en plesierreiskes meitsje, dat giet al sa lang. Hja freegje net folie en kinne de lükse weinen wol fleanen sjen, mar it deistich geriif, in stik klean, in stikje swilk oer 'e flier, in heal dozyn kopkes en pantsjes en in pear itenspan- nen en al soks, soene hja dochs bittere graech wer ris keapje wolle. Hoefolle aide minsken, lytse rinteniers heukerje om mei in pear goune rinte en hier yn ’e wike. Nou’t de nije aiderdomsneed- forsjenning oansteande is, ha wy üs op ’e nij wer ris oertsjügje kinnen mei hwat oergreate sunigens de lytse selsstanni- gen troch de tiid wrotte. In goune as seis, sawn, sokke binne der mar al to folie. Ik wit wol, in jong hüshaiden, mei opgroeijende bern, hat folie mear noa- dich en ek derre soppet it net rom, mar de aide minsken binne wol hiel bysünder de dupe fan it mislearjen fan de ekono- myske regearingspolityk. Der groeije sosiale spanningen yn it Ne- derianske folk, dy’t net lang sa mear to dragen binne. It oergarre bisit yn spar- jild jowt goed twa persint, de hier fan in pear hüskes of in stikje ian mei net for- hege wurde. It ünderhaid is aller glü- penst djür en it libbensünderhaid giet nei in fierst to heech peil. De fêste leanen by post en spoar, by ge meente en oare publike tsjinsten binne fier binefter bleaun, büten it leger- en ulo-ünderwiis is fan oanpassing jit gjin sprake, yn de suvelyndustry, sa bilang- ryk foar Boalsert, lizze de leanen leech en ek de boeren fiele har bineftersteld. De greate oarsaek fan dit alles is, dat it de Regearing net slagge is om de prizen tsjin to hélden. Noch binne der bidriuwen, hwer’t grof fortsjinne wurdt, noch wurdt it folk yn syn gehiel de dupe fan yndustryen en hannelspraktiken, dy’t tüzenen fortsjinje, omdat hja in mono- poalje-posysje ynnimme en it Regear kin harren net oan en jowt hieltyd ta. De ekonomysk swakkeren, de trouwe bodder, dy’t him oan syn earlik diel héldt, de amtner, dy’t folslein syn plicht docht en gjin krüme wegen giet, kin mei dizze situaesje net oars as omheukerje en it tal fan sokken is folie greater as algemien tocht wurdt. Der groeije sosiale spanningen yn üs folk, dy’t sa net lang bitwongen wurde kinne. Der stiet üs in winter to wachtsjen, dy’t der bliken fan dwaen sil. De Ünwil groeit, it mei- wurkjen fan de goede illeminten wurdt slopper, it bitrouwen, dat alle groepen in diel fan dizze tiid meidrage sille, giet efterüt. Mannichien bigjint wer op de aide foet to tinken, ik sil my seis wol rédde, hoe dan ek. En dermei forliest men it morele en it sosiale forantwurde- likheitsgefoel dat üs allinnich biwarje kin foar striid en reboélje. Men mei hoopje, dat it Regear it ynsjoch en de krêft krije sil om dizze forkearde gong fan saken de baes to wurden. Dat is it allerwichtichste probleem, hwer’t üs folk foar stiet. Lésten drage is üs folk wol ta to krijen, mar net de ien neat en de oare dübel en dwars, dat spint forkeard jern. Deskundigen der B. P. M. onderzoeken de zandbanken in de Schelde ter hoogte van lerseke, op de aanwezigheid van olie. In het Mln. van Sociale Zaken brak giste ren brand uit. Het personeel verliet het gebouw ordelijk. De brand werd be dwongen. Ook zonder sneeuw en ijs zullen enige duizenden grotere militaire eenheden in Indië zich met Kerstmis in hun cantine of militair tehuis een typische Kerstsfeer kunnen scheppen. De NIWIN heeft n.l. duizend grote dozen Kerstboomversier- selen aangekocht, waarmee een paar duizend bomen van flinke afmetingen naar traditie kunnen worden opge tuigd. De Minister van Economische Zaken heeft kort geleden besloten, dat de bios cooptheaters hun entreeprijzen niet meer mogen verhogen om uit een bepaalde toeslag het optreden van kleinkunste naars te financieren. De Stichting van de Landbouw wees er op, dat in de kringen van land- en tuin bouw een steeds groeiende ontevreden heid bestaat inzake het beleid van Mi nister Mansholt. Zo groot zou deze on tevredenheid zijn, aldus de Stichting, dat een landbouwstaking een reëel gevaar vormde. Een duizend nieuwe gasmeters gingen Dinsdagmiddag verloren bij een brand in de gasmeterfabriek van Wilson te Den Haag. Aan de spoorwegovergang bij de Lien- dertseweg te Amersfoort, werd Woens dagmorgen het deerlijk verminkte lijk van J. G. V. uit Amersfoort gevonden. De man moet met de locomotief van een passerende trein in aanraking zijn geko men. Het treinpersoneel heeft niets be merkt, It hert is net gerêst eart it qn Onrest is. L. J. Hilarides won de gouden medaille bij de wielerwedstrijden te Witmarsum. Verkocht zathe en landen op Yslumbu- ren, groot 29 pondemaat, aan J. Drager te Franeker, voor f6380. Friese zangvoordrachtenavond te Bols ward met duo Rozenga en Mo'enaar. Bij het afbreken van de stoomcaroussel op het Hengstenpad kwam het tot hand tastelijkheden. Marktbericht Bolsward: Kaas: aanvoer 3399 kilo nagel. Prijs f 24.50 tot f 30.—. Boter 8% en y8 ton. Ie keur f45.2e keur f43.50. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn een paard en een koe van de loge menthouder J. K. te Bolsward de staart afgesneden. Door de bunzings worden veel kippen hokken te Bolsward totaal uitgemoord. Gekozen in het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Bolsward: H. C. de Haas, P. J. Fennema, B. H. van Manen, H. J. Boer- sma en W. Joustra. De lijst van bekroningen van Floralia 1897 bevat o.a. de namen van H. Keur, A. van Kalsbeek, Wed. Jorna, Wed. Val lenga, Joh. Heins, Y. de Bruin, H. de Jong en Sj. de Waij. Alle nieuwe bonkaarten zijn door middel van braak uit het distributiebureau te Barneveld gestolen. Ook de bonkaarten voor Kootwijkerbroek, Stroe, Terschuur, en Voorthuizen zijn verdwenen. Een hotelrat te Scheveningen heeft van een echtpaar uit Brunssum f 16000 aan bankbiljetten ontvreemd. In de afdelingen der Tweede Kamer werd bij de behandeling van de nieuwe muntwet door verschillende leden ge pleit voor handhaving van de halve cent. Anderen wilden de halve stuiver niet zien afgeschaft. De Groningers hebben weer eens ouder wets het Gronings ontzet gevierd. Prins Bernhard was speciaal voor dit festijn overgekomen; hij landde met zijn eigen vliegtuig op het vliegveld Eelde. De koster van de kerk in de Hoge Prins Willemstraat te Den Haag kwam in de kerk te vallen. Hij werd met een heup- fractuur opgenomen en is aan de gevol gen van het ongeval overleden. Het bestuur van de Tuchtunie heeft aan de minister van Landbouw verzocht aan ouden van dagen en zieken op ruime schaal extra-rantsoenen te verstrek ken. In het Land van Heusden en Altena zijn de boeren er reeds toe overgegaan de bieten van het land te halen ten einde het vee voeder te kunnen verschaffen. Tijdens de Najaarsbeurs van 9 tot 18 September zal door de K. L. M. een re gelmatige vliegdienst worden ingelegd van Utrecht met Groningen, Leeuwarden en Maastricht. De Alg. Nederl. Onderwijlzersfederatie heeft aan de minister van Economische Zaken 'verzocht textielpunten beschik baar te stellen voor het handwerkonder- wijs op de scholen. Van de 110 ziektegevallen aan boord van de „Volendam” zijn 20 als ernstig ge kwalificeerd. Eén patiënt is overleden Te Enschedé reed een auto met grote vaart tegen de gevel van een huis. De 53-jarige schilder Q. Terbeek, die daar aan het werk was, raakte bekneld en werd op slag gedood. Een viertal boeren uit De Wijk, die na latig waren in de bestrijding van de Co loradokevers die op hun land voorkwa men, zijn door de kantonrechter te Mep- pel veroordeeld tot boeten van f80 en f 100. Te Hilversum moet de brandweer de laatste tijd nogal eens uitrukken en snel ingrijpen om brandjes in bos en heide te blussen, veroorzaakt door weggeworpen sigaretten-eindjes of nagloeiende lucï-< fers. in de Limburgse Peel haalde men bij het putten van een emmer water uit een naast het huis liggende waterput een tankmijn op. Direct werd de Opruimings dienst gewaarschuwd. Bij een nader on derzoek vond men nog 32 grote tank mijnen in deze put. Zij zijn onmiddellijk verwijderd. Te Philippine (Zw.Vlaanderen) heeft ’n jachtopziener een arend geschoten, die een ring van het Dierenmuseum te Stockholm droeg. De C. C. D. heeft opdracht scherp toe te zien dat vooral op de zandgronden niet belangrijke hoeveelheden voor con sumptie geschikte aardappelen als vee voeder worden gebruikt. De 12-jarige Douwe Keridon uit Scha- gen werd uitgekozen om de hoofdrol te spelen in een nieuwe verfilming van Joh. Kievits bekende „Dik Trom”. De heer J. H. Dijkstra, directeur van het kinderhuis „Wees een Zegen” voert een actie om te komen tot de bouw van een jongensstad, waar de jongens kunnen samenwerken en waar zij het nodige verantwoordelijkheidsbesef krijgen. ft 5 door Nederland De Jaarmarkt is uitgeluid. De schapen grazen weer rustig op het ijsbaanterreta, waar voor enkele dagen Kitty Zora en haar rasgenoten nog stre den in felle strijd. De vlaggen zijn ingehaald en geborgen tot het volgende feest. Zelfs de officiële zwartrood lintjes van de P.F.C.-leden liggen veilig in de lade. De parkverlichting wordt weggehaald, de draaimolens verdwijnen. Voor zover het nog niet is gedaan door vuurtjessto- kende straatjeugd worden de papieren en de dozen die als „dank voor 't aan genaam verpozen” Zondag onze straten sierden, thans opgeruimd. De spaarpot ten zijn leeg, de beurzen plat. De laatste offers aan Bachus zijn ge bracht. De Jaarmarkt behoort weer tot het ver leden. Slechts de etalages doen de vreemdeling wellicht vermoeden, dat er iets bijzon ders aan de hand is geweest, terwijl de biljetten als stille getuigen van een ver vlogen feestweek wel tot verblekens toe zullen blijven pronken achter diverse ra men en or^ vertellen van harddraven en optochten, alle goede raadgevingen van Kriti Kaster ten spijt. Maar hoewel de herinnering blijft en dat ook zonder de biljetten wel zal doen over de Jaarmarkt zelf kan men slechts napraten. Is ze geslaagd? Die vraag dient toch gesteld en een eer lijk antwoord gegeven. Is de Jaarmarkt geweest was ze beloof de te zijn? Is het besluit de kermis af te schaffen en een Jaarmarkt in te stellen, een gezond en verantwoord initiatief ge weest? Is het experiment tot volle tevre denheid verlopen? Kunnen wij met een zeker welbehagen en een zekere welvol- daanheid op het gepresteerde terugzien? Of haperde er iets en was het resultaat toch niet zoals wij ons dit voorstelden? Hoe kwam het bijv, zo, dat het bezoek te wensen overliet? Dat de zweef soms zweefde met lege bakjes? Dat er in het park banken onbezet bleven? Dat het be zoek aan de paardensport te wensen overliet? Dat er niet die drukte in de stad heerste als vroeger bij een doodgewone kermis? Dat sommige zakenmensen min der verkochten dan in een normale week? Hoe kwam het toch, dat er slechts werd feestgevierd met mate? Die vragen hebben we verschillende per sonen gesteld. De antwoorden waren ve lerlei: De vacanties waren net achter de rug.Het was te laat in het seizoen. De centen werden krapper.Het was overal feest... En niemand kwam met het antwoord, dat wij verwachtten. Waarom zou er met mate gefeest zijn en waarom was de uitbundigheid zoek? Zou dat ook vooral komen, omdat er een zwaard boven ons hoofd hangt? Boven het hoofd van gans Europa, boven dat van de wereld? Zou dan de oproep van de Koningin, de geestelijkheid, het ge meentebestuur en de pers geen invloed hebben gehad? Is niet in alle toonaar den beweerd, dat zo er ooit een feest met mate gevierd moest worden, het nu wel dit feest moest zijn? Allen voelen we de druk der tijden, niemand kan het goed recht van de oproep tot matiging weerleggen, een ieder gevoelt in zijn binnenste, dat het geen tijd van uitbun dig feestvieren is. Waarom zouden we ons dan schamen dit feit als oorzaak van een minder luidruchtig feest te erkennen? Het is toch dwaasheid in dit opzicht struisvogelpolitiek te voeren? Wij vragen daarom opnieuw. Is de Jaarmarkt geslaagd? Was het teveel een feestweek? Teveel een kermis misschien? Of was het te weinig een eenheid en deed het feestprogramma de „kermis” concur rentie aan en omgekeerd? Was de Jaarmarkt te weinig jaarmarkt? O, zeker er was veel goeds. De veekeu- ring is buitengewoon geslaagd, de paar- densportdagen gaven voor liefhebbers veel om van te genieten, de muzikale om lijsting was zeer goed verzorgd, de avonden in het park gaven elk wat wils en vooral de toneeluitvoeringen waren boven alle lof, het Jaarmarktprogramma was weloverwogen en zelfs was het na teleurstellingen (b.v. het aflassen van de fietswedstrijd, de handbaldemonstraties en gecostumeerde en gewone voetbal match) nog gevarieerd genoeg. De Be langstelling voor de laatste avonden in het park, voor de optocht, voor het volksdansen, zelfs voor een bijna niet ge publiceerde heropvoering van „Hurde Te Amsterdam is door de „Remec” (Rij wiel- en motorherstellersexamen-corpo- ratie) een vakschool voor rijwielherstel lers geopend. Tijdens de Jaarbeurs te Utrecht zal de K. L. M. rondvluchten maken van de luchthaven Soesterberg af. Voor tien gulden mag men dan een kwartier rond zweven boven de Jaarbeurs, Amersfoort en Hilversum. Het paard „No no Nanette”, dat toebe hoorde aan de stal Jansen te Baarle- Nassau en dat op het concours te Gro ningen het nationale kampioenschap be haalde, is aangekocht door Prins Bern- hard. Te Maastricht werd het Nederlandse Ma- riacongres met een officiële ontvangst van kardinaal de Jong als kardinaal-le- gaat van de Paus plechtig geopend. In te Kopenhagen gevoerde onderhande- lingen over uitbreiding van het handels- verdrag is o.m. over de verhoging van de levering van slachtvee overeenstem ming bereikt. Denemarken zal aan Nederland nog 10.000 runderen en enkele andere pro ducten van minder essentieel karakter le veren, terwijl Nederland naar Denemar ken o.a. 5000 ton copra en een contin gent bloembollen zal uitvoeren. Tengevolge van de droogte en mede door een plaatselijk ernstige aantasting van wormstekigheid, vallen gedurende de laatste weken veel vruchten van de bo men. Met de K.L.M.-Constellation „Nijmegen” zijn de Nederlandse zwemsters Nel van Vliet en Iet Koster-van Seggelen 26 Aug. in Nederland teruggekeerd na een zeer succesvolle tournée door Amerika. Dat voor de rondvluchten boven Schip hol, die iedere dag plaats hebben, grote belangstelling bestaat, blijkt wel uit ’t feit, dat Woensdag 27 Augustus op Schiphol de 10.000ste rondvluchtpassa- gier passeerde. Het was mej. Toos Ver hoeven uit Helmond. Aan kerkelijke gemeenten, die bouw plannen hebben, is medegedeeld, dat de bouw van torens voorlopig moet wor den uitgesteld. De oud-illegale werkers, opgenomen in het rustoord van het paleis Het Loo, zijn merendeels hersteld, zodat de vleugel- gedeelten van het paleis hun eigenlijke bestemming kunnen terugkrijgen. Een landbouwer uit Raalte werd, toen hij zijn stier uit de wei wilde halen, door het dier aangevallen en gedooid. Op de Domtaiale mijn te Kerkrade ont dekte men aan weerszijden van een dwarsligger twee landmijnen. De vrij willige opruimingsdienst constateerde, dat de projectielen reeds tot ontploffing zouden zijn gekomen, indien ze een halve centimeter hoger hadden gelegen. Bolswards Nieuwsblad H1EEEWI IIIlmmlIlmlIlllllHIIIIII hi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1