,s Stille Bouke Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek n Bonnenlijst Weet* en Zuidwest Friesland Uitgave van DruHKerij Fa, A, J. OSINOA Bolsward Streekblad voor ard rrij A en. er- r- „SLAGZIN-PARADE” No. 70 Vrijdag 12 Sept. 1947 43e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Open kaart spelen in, 7. 5. 6. RED AKSJE. 'SOI 300 1. 2. 3. M—12 div. 4. O| !r. e- erw. •w.8 De datum van inzending van de oplossing van onze □K. JR.3K X^tC3tOtatOK3K3QICM Wie re warden t Dq’t seit fan: tsjoetsl mient de hinnen allegearre Hoe komt het? Omtrent de hulp der Ver. Staten, welke de meeste Europese landen zo broodno dig ook In letterlijke zin hebben, blijven de berichten onzeker, Nu eens heet het dat Amerika spoedig en krachtig zal bijspringen, dan weer blijkt uit berich ten dat er in het Congres verzet tegen dergelijke plannen bestaat en dat het zeer twijfelachtig is of Amerika wel in die mate zal helpen, dat deze hulp in ieder geval voor de levenskrachtige lan den zo ruim zal zijn dat zij weer defini tief op de been kunnen komen. Dit is vrij ontmoedigend voor deze Europese landen, al mogen zij daarom hun eigen pogingen om er boven op te komen, niet staken, Inderdaad dienen zij hun inspan ning te verdubbelen. Te betreuren is het daarom, dat in tal van landen dit nog niet algemeen wordt ingezien en dat daar dere delen van het land worden toe gepast. De mogelijkheid voor industrieves tiging moet vooral gezocht worden In Industrieën, die, wat hun grond stoffen of hun afzet betreft, een ze kere binding vertonen met de om geving. Het vraagstuk van de electrische stroom zal nader moeten worden onderzocht. Wat het verkeer betreft biedt Bolsward weinig voordelen. Kleine bedrijven behoeven hiervan echter geen nadelen te ondervinden, voor zover hun aan- en afvoer met behulp van auto’s geschiedt. Men mag niet verwachten dat boven staande conclusies, voor zover hier mede rekening wordt gehouden, op korte termijn hun invloed zullen doen gelden, 't Is nodig, dat men syste matisch aan de toekomst van Bols ward blijft doorwerken. Op de lange duur zullen de resultaten hiervan te bemerken zijn. zitting genomen. Zelfs is de minister president een liberaal, Sophoelis, maar hij is 87 jaarl Thans zal op gematigde wijze tegen het linkse verzet worden opgetreden. Anderszijds hebben de Ver. Staten voor de tweede maal te Moskou geprotesteerd tegen de ter dood veroor deling in Bulgarije van de leider der boerenpartij Petkov. Zij noemen nu dit vonnis ronduit schandelijk, en Rusland belet een herziening omdat het als be zettende mogendheid weigert daaraan goedkeuring te hechten. Spanning tussen Rusland en de Ver. Staten blijft er ook bestaan over Korea, dat, als Duitsland, in bezettingszönes is verdeeld, een Noordelijke die de Russen bezetten en waar alleen het communisme wordt geduld en een zuidelijke, waar de Ame rikanen een democratisch beleid voeren; door deze splitsing is het land econo misch er slecht aan toe, het moet zo spoedig mogelijk weer een eenheid wor den. De Amerikanen wilden begin van deze maand een conferentie beleggen tus sen China, Engeland, Rusland en de Ver. Staten de vier landen die gedurende 5 jaar de voogdij uitoefenen om die eenheid langs democratische weg te ver wezenlijken, door In belde zönes verkie zingen te houden en dan een nationale volksvertegenwoordiging samen te stel len, waarna met bijstand van de genoem de mogendheden Korea een economische en politieke basis zou krijgen, waarop kon worden gebouwd. De Russen voelen voor dit voorstel niets en komen niet ter conferentie, zodat Korea voorlopig ook wel een gespleten land zal blijven. De verscheping door de Engelsen van een aantal M—02 div. M—03 div. M04 div. M13 res. M16 res. AbonaemantsprQ» i I.2S per kwartaal bij voorultbatillng Advertcntlaprl|i i 10 cent paf m.sn. Giro «7920 1600 gram brood 800 gram brood mals 25 verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 61Ö7) M—21 melk M21 vlees M22 vlees M21 kaas M21 brood M21 boter M22 boter 17. de is; •p- :ta :ra SUS. ge sen, mde ta lije ris :rd. 47. >n- dv la- Jr. n- m. te lia >r- ;n et )- al is n joden naar Duitsland, heeft, terwijl wij dit schrijven, tot min der moeilijkheden geleid dan werd ver wacht. Enige duizenden dezer Joden werden te Hamburg zonder veel verzet geland, op het derde schip moesten de Engelse militairen echter heel wat meer is met één week uitgesteld. De oplossingen moeten dus thans voor of op 22 September in ons bezit zijn. De bedoeling van deze week uitstel is vooral de oplossers, die met tekenwerk, een gedicht of op een andere manier de oplossing origi neel willen verzorgen, ruimschoots de tijd daartoe te geven. Red. stakingen afbreuk doen aan de wederopbouw. Het neerleggen van het werk door een vrij aanzienlijk aantal mijnwerkers in Enge land bijv, verhoogt er de economische moeilijkheden zeer, en ook in België, dat overigens met Ierland, Luxemburg, Zwitserland en Noorwegen tot de 5 Euro pese landen behoort, welke volgens Amerikaanse opvatting het zonder on- middelijke economische hulp kunnen stel len, heerst thans onrust. De oproep van de eerste minister Spaak tot de metaal arbeiders in de omstreken van Luik om aan het werk te blijven, heeft niets ge geven. Er is een staking uitgebroken, welke als Inzet heeft de uitkering van een maand extra loon, welke de arbei ders beschouwen als hun aandeel in de grote winsten, welke deze industrie heeft gemaakt. De werkgevers willen deze maand wel uitbetalen, doch de regering acht dit een verkapte loonsverhoging, ook in Gevaarlijk. Oostermeer werd vroeg in de morgen op geschrikt door een hevige knal. Het bleek dat die was veroorzaakt door gassen, welke zich hadden verzameld in de schoorsteen van de zuivelfabriek en daar ge en een een een gezellige avond in de Harmonie werd aangeboden en een boottocht over de meren bij Grouw. De honderden mensen uit de bouwwereld hebben zich in twee vergaderingen bezig gehouden met in terne kwesties, maar ook vooral met de grote problemen van volkshuisvesting en huishuren, De secretaris van de woning raad, P. A. van 't Hout, hield een Inlei ding over: De financiering van de wo ningbouw en de financiële positie van de bouwverenigingen. Hoewel de aanwezigen overtuigd waren van de noodzaak en ook van een feite lijke onmogelijkheid tot het verhogen van de huishuren werd toch ’t bestuurs voorstel om er bij de regering op aan te dringen om de huren van de vooroor logse woningwetwoningen zodanig te verhogen, dat woningbouwverenigingen, en gemeenten in staat zullen zijn de ho gere uitgaven voor onderhoud uit eigen middelen te financieren; er met grote meerderheid van stemmen door. In de toelichting op het voorstel werd uitdrukkelijk verklaard, dat de huurver hoging uitsluitend zal worden aange wend voor onderhoud. Immers, het ach terwege blijven van het noodzakelijk on derhoud is ten slotte toch ten schade van de huurder. Verder wil het congres er bij - de regering_ op aandringen om hogere onderhoudsnormen vast te stellen voor na de oorlog gereedgekomen woningwet woningen. hat nou klearrtehheit brocht yn de tsjus- tere saek fan de moart op de tsjerke- pleats. Yn haedstlk VI bigjlnt in nij aventür fan Stille Bouke. Hwa’t oant nou ta it forhael noch net lies, kin dus mei haedstlk VI yn dit nümer gaedlik bigjinne. Een goede daad wordt nog wel eens beloond. Dit hebben ook de Friese pleegouders ondervonden uit Sneek, Heeg, Ried, Beetgum, Beetgu- mermolen, Wolvega en Heerenveen en omstreken, die in de hongerwinter 1944- 1945 onderdak en verpleging hadden ge geven aan de ruim vijfhonderd Amster damse kinderen, welke door de Bataafse Petroleum Maatschappij toen naar Fries land hadden kunnen worden vervoerd. De Bataafse heeft nu, als blijk dat zij het goede werk, toen door die Friezen gedaan gewaardeerd heeft en niet is vergeten, deze pleegouders als gasten in de hoofdstad ontvangen. Des Vrijdags heeft men- excursies houden, gevolgd door een diner feestavond, terwijl des Zaterdags rondvaart werd gemaakt en de Amster damse ouders der kinderen bezocht. Waren dus vele Friezen naar buiten Friesland getrokken, omgekeerd waren veel, overal van uit ons land vandaan naar Leeuwarden gekomen. Dit waren de afgevaardigden van de Nederlandse bouwverenigingen welke het te Leeuwarden gehouden con gres van de nationale bouwraad be zochten. De congressisten werden op ’t stadhuis ontvangen, terwijl hen verder M01 vlees M02 vlees M01 melk M—03, M—05 melk M—01 div. M—11, M—12 vlees M—13, M—15 melk M—11 div. België bestaat de loonstop; staat men haar in één tak van industrie toe, dan zullen de arbeiders in andere takken natuurlijk ook om deze verhoging komen, waardoor de loon- en prijspolitiek In gevaar zou ko men. De werkgevers hebben zich nu be reid verklaard de binnenlandse prijs van hun staalproductie te verminderen om bij te dragen tot de verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Dergelijke maatregelen werken echter gewoohlijk slechts zeer traag door, al doet de regering alles om ze door een scherpe contröle ook werkelijk in de prij zen der levensbehoeften tot uitdrukking te brengen. Deze contröle, volgens de Belgische middenstand maar al te vaak onrechtvaardig toegepast, heeft deze laatste, in het district Antwerpan er toe doen besluiten de zaken te sluiten als de contrölemaatregelen niet worden ver zacht. Er heerst dus velerlei ontevredenheid in België, zoals dat ook het geval is in Frankrijk, waar Ramadier dezer dagen maar nau welijks een motie van vertrouwen kreeg naar aanleiding van een regeringsplan tot subisidiëring van de genationaliseer de kolenindustrie. Deze motie werd met 292 tegen 243 stemmen en 54 onthoudin gen aangenomen, voor de regering stem den de socialisten en de republikeinse volksbeweging, de communisten waren tegen, de uiterst rechtsen deden hetzelf de of onthielden zich. De kleine meerder heid, welke Ramadier haalde, gaf al aan leiding tot geruchten, dat hij zou aftre den, doch waarschijnlijk zal hij eerst wel de uitslagen van de in October te hou den gemeenteraadsverkiezingen afwach ten voor hij daarover een beslissing neemt. Aan de uitslag van die verkiezin gen zal men immers de krachtsverhou ding der partijen kunnen afmeten en daaruit conclusies omtrent de steun, wel ke het kabinet onder het volk-geniet, trekken. Bij die verkiezingen zal ook de groep-de Gaulle met eigen candidaten uitkomen en met enige spanning wordt afgewacht, hoe het de generaal zal ver- tot ontploffing gekomen waren. Enkele weken geleden was dit ook gebeurd, doch nu waren de gevolgen voor de schoorsteen ernstiger. Er werd een groot gat in geslagen, terwijl het bovenstuk gescheurd is en los staat. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Van meer dan één zijde heeft men ons de publicaties over de mogelijkheden van industrialisatie te Bolsward kwalijk ge- nomen. Vanzelfsprekend zijn wij steeds zeer gevoelig voor opbouwende critiek en willen we zoveel mogelijk aan de wensen van onze lezers voldoen. Maar de gevoerde argumentatie tegen onze ar tikels over de Industrie te Bolsward van vroeger en thans, lijkt ons vrij zwak. En de toegezegde publicatie van de ze ven conclusies, zoals die door het rap port van de B. B. G. zijn samengevat, lieten we dan tot op heden ook niet ach terwege, omdat wij toegaven aan de bovenbedoelde geuite wensen toch maar over deze kwestie te zwijgen, maar vond zijn eenvoudige oorzaak in ons plaats gebrek. Eerst n.l, vroeg in onze hoofd artikels de Indonesische kwestie de aan dacht en toen de Jaarmarkt. Maar wat in het vat zit, verzuurt niet, en zo vindt u dan hieronder de zeven conclusies, zo als het Bureau Hendriks en Monster die als adviseurs voor bedrijfsorganisatie hebben opgesteld. Het lijkt ons n.l. al te naïef om de re sultaten van dit gedegen onderzoek nu de B.B.G ons toestemming tot pu blicatie gaf te verzwijgen, omdat de conclusie, dat Bolsward niet de natuur lijke factoren bezit tot de vestiging van grootindustrie, eventuele initiatiefnemers zou afschrikken. Dit is toch wel de bedoeling van het rap port negeren en de zaak op zijn kop zetten. Wanneer het rapport een onware voor stelling van zaken zou geven, had het daarmee, alle waarde verloren. Nu het echter alle factoren nauwkeurig tegen elkaar af heeft gewogen en tot een be paalde conclusie komt, moet men ook open kaart spelen. Temeer moet dit het geval zijn, nu het rapport niet enkel ne gatief is, maar integendeel de bestaande mogelijkheden aanwijst en tevens mid delen aan de hand doet deze mogelijk heden te benutten en uit te bulten. Juist de eerlijkheid van het rapport ver hoogt de waarde ervan. Een Initiatiefnemer zal toch ook niet zonder meer zijn plannen als luchtkas telen zonder fundament in het onzekere doen zweven, maar na verzameling van zakelijke gegevens daarop gaan bouwen. Welnu deze zakelijke gegevens in over zichtelijke vorm naar voren brengen was het doel van onze artikels, dat is ook het doel van de publicatie van de hierna volgende zeven conclusies, die luiden als volgt: Het is komen vast te staan, dat Bols ward niet beschikt over factoren, die de plaats van nature aanlokke lijk maken voor de industrie. De conclusie onder 1 genoemd brengt met zich mee, dat men door een doelbewuste actie moet trachten de invloed van minder gunstige fac toren te verzachten. Naar de mening van het rapport is het dus van pri mair belang, dat van de zijde van ’t Gemeentebestuur afgestapt wordt van de traditionele grondpolitiek. Dit geldt niet alleen voor de industrie, doch ook voor de gronden, welke bestemd zijn om er arbeiderswonin gen op te bouwen. Men kan er niet mee volstaan be paalde terreinen voor industrievesti ging toe te wijzen. Dit schept tevens voor de Overheid de verplichting na te gaan op welke wijze de verbin ding met de aan- en afvoer van grondstoffen en eindproducten tot stand moet worden gebracht. In Bolsward zelf kan men wijzen op enkele verkeershiaten. Zo ontbreekt een brug bij het Bolwerk, welke aan sluiting geeft op de nog aan te leg gen weg naar Hichtum. Wanneer brug en weg werkelijkheid worden, is hiermee een belangrijk stuk in dustrieterrein toegankelijk. Het arbeidersvraagstuk is uiteraard moeilijk, zowel voor ongeschoolde als geschoolde krachten. De omge ving van Bolsward is welvarend en betrekkelijk dun bevolkt, in tegen stelling met de zandstreken. De ar beidersbevolking, vooral ’t vrouwe lijk deel, is daardoor niet industrie- minded. Men heeft een afkeer van het werken in de fabriek. Deze plat- telandsaard is naar de mening van het rapport de oorzaak, dat de ar beidersbevolking niet gaarne over gaat tot de regelmatige en meer ge disciplineerde industrie-arbeid. Ver betering kan worden gezocht door stichting van een ambachtsschool en door het scheppen van opleidings mogelijkheden, zoals deze ook in an- gaan. Deze zelf heeft er, naar aanleiding van het feit, dat de Amerikaanse, Britse en Franse deskundigen weer te Berlijn bijeen zijn om een oplossing te vinden voor de Franse eisen Inzake Duitse ko- lenleveringen om de Franse staalindustrie een blijvend overwicht op de Duitse te geven, een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat Franrljk moest kiezen tus sen Oost en West en natuurlijk aan de zijde van het Westen moest staan; maar de Ver. Staten móesten dan ook de Fran se belangen steunen inzake de regeling der Duitse kwestie, anders zouden zij de eenheid van de Westerse wereld in ge vaar brengen. Een wenk dus aan Amerika om tegemoetkomend jegens de Franse eisen te zijn. Amerika op zijn beurt had zekere verlan gens ten opzichte der nieuwe Griekse re gering geuit, welke Washington niet de mocratisch genoeg was, als ze alleen uit leden der volkspartij zou bestaan, die tegen de guerilla-strijders zonder pardon wilde optreden. Aan deze verlangens is nu voldaan, doordat met de volkspartij ook de liberalen in de regering hebben geweld gebruiken. Ondeskundig. Te Bergum werd door de rijkspolitie een zekere H. J. A. uit Wassenaar gearres teerd, die daar een auto van Engelse mi litairen had gestolen, en niet alleen de auto, maar ook de zich daarin bevinden de waardevolle goederen. Bij zijn arres tatie, H. J. A. gaf zich uit voor baron, was er van de auto niet veel anders over dan een rammelkast, .doordat de baron zijn wagen zeer onoordeelkundig had gebruikt. Ondeskundig was ook de diefstal ge pleegd door R. B. van Drachten, die zich uit de noodslachting te Gorredijk de kop van een pas geslachte koe toeëigende. Het was omstreeks middernacht dat de -J geslacht werd en R. B., die onder invloed van sterke drank was, dacht ze ker de kop als welkom thuis mede te nemen. Het werd echter al gauw ont dekt en de politie werd gewaarschuwd, welke er al vrij spoedig in slaagde de snode dief te achterhalen. 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees gram vlees 4 liter melk Ongevallen. Onplezierig was de aanrijding, die de heer Nijholt uit Boyl had met de melk- auto van Steggerda. In een bocht kwam de motorrijder in aanraking met het achterste gedeelte van de vrachtauto, waardoor hij van zijn voertuig werd ge slingerd, terwijl het voorwiel van de motor uit het rijwiel werd gerukt. Hoe wel de heer Nijholt na medische behan deling naar huis vervoerd werd, had hij toch maar een paar kleine verwondingen opgelopen, wat nu weer niet gezegd kan worden van de 15-jarige Jan Toering van Olterterp, die met zijn fiets tegen een hem achterop rijdende auto terecht kwam. Met een dubbele armbreuk is hij naar het ziekenhuis te Heetenveen ver voerd. Dit gebeurde ook met het 4-jarig doch tertje van F. Brandsma te Akkrum, die bij het oversteken van de straat door een motorfiets werd aangereden. Zij werd vrij ernstig gewond, doch kon, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, weer naar huis worden meegenomen. Het kind had voor het oversteken eerst wel goed uit- I koe gekeken en nog een paar auto’s afge- wacht, maar de motorrijder, waardoor zij werd aangereden, had zij niet opgemerkt. Het is toch erg oppassen met het tegen woordig verkeer. Te Buitenpost fietsten verschillende mensen, waaronder de 14- jarige Jeltje Dalman uit Kooten op de weg, toen een vrachtauto van de hout handel C. van Kaller uit Groningen pas seerde. Hoewel de auto voldoende ruim te gaf, ontstond er verwarring onder de fietsers met het gevolg, dat Jeltje Dal man van haar fiets viel en onder het achterwiel van de auto terecht kwam. Ernstig gewond werd zij opgenomen om naar het ziekenhuis vervoerd te worden. Het mocht echter niet meer baten en reeds tijdens het vervoer is zij overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht der zaak. Te Leeuwarden viel ook een slachtoffer van het verkeer en wel het 1-jarig doch tertje van de familie Kruithof van Achter Landbuurt. De kleine Adriana zat in een wandelwagentje, toen haar moeder ter hoogte van het Burmaniahuis op de Nieuwstad nog net voor een naderende personenauto wilde oversteken. Bij het oversteken viel het kind uit het wagen tje en kwam precies voor het voorwiel van de auto terecht Het kindje werd overreden en was vrijwel op slag dood. 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 7 liter melk 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 125 gram koffie 50 gram thee 250 gram waspoeder (geen soda) geldig tot en met 27 Sept. ’47. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M): M01 brood M02 brood M01 boter M02 boter M03 res. M06 res. Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M): M11 brood M—11 boter M—12 boter M21 eieren Op de vleesbonnen voor personen, ge boren in 1942 eh vroeger, is deze veer tien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. 100 gram vleesi" 12 liter melk 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 250 gram waspoeder (geen soda) 800 gram brood 250 gram waspoeder (geen soda) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 fbijz. arbeid a.s. moeders en zieken) (Serie M): 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees- 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 5 eieren

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1