Eén jaar NI WIN] R n w ‘l&di-'Khas door Nederland Martinytoer Kort Nieuws uit Indië Fan de No. 71 43e Jaargang EHnadag 10 Sept. 1947 'ARD Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave e n van RD adeel in bij en meer list) rmu- a, ie 5N Wiere warden i De béste hqnders fqnt men op re stal. inleg- araan i re- neek ende 9-12 9-12 9-12 Te Dieverbrug is de 46-jarige G. Ooyink die bezig was een in werking zijnde be tonmolen te smeren, tussen twee kam raderen bekneld geraakt. Hij werd zwaar gewond en overleed spoedig. Mej. M. V. D. te Tilburg kwam dezer dagen door gasverstikking om het leven. Men vond haar dood in haar woning Te Amsterdam ontstond Woesdagmid- dag een vechtpartij tussen twee contro lerende agenten in burger en twee be ruchte zwarte handelaren. Een der agen ten loste een paar waarschuwingsschoten waarop van alle kanten hulp voor de zwarte handelaren aanrukte. De agent richtte toen zijn pistool op de 22-jarige N. H. Kortlever en loste drie schoten, waaran deze is overleden. Voor 50 jaar Gekozen tot bestuursleden van „Klms- werds Nut” de heren L. Yntema, J. Tim mer en C. Harkema. Gederailleerd te Tjalhuizum de z.g. bo- tertram, wegens het breken van een as. Omstreeks 11 uur kon de boter nog naar Harlingen worden vervoerd en was nog net op tijd voor verzending naar Enge land. Te Parrega had in de Ned. Herv. kerk een vertoning met lichtbeelden plaats. De opkomst was sober, waarschijnlijk wegens het bezoek van de nieuwe pre dikant. [kaart in 15 >ij de )ffin» i item- des Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ter- nog Voor 25 jaar De heer J. H. Kingma, voorz. Gast huisvoogden, werd benoemd tot ridder in de Oranje Nassau orde. WOOD vrouw e nachl aar het t6 tot .aal 1 ebben 333- s B.I. i aan Sep- s één tbben t zijn /ijzen aan- iewijs 5 t/m nnen 1946 1 of ijwiel ter af ineek Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 lieren Sep- nuari maal id of bezit 606 :hrij- ES. en veest zijn lij de er te week n te- in je ’e i! idien ti emendi 18 jaar 2—a w Drukkerij Fa, A. J. O SIN GA - Bolsward n de taart Een wetsontwerp strekkende tot weder invoering van de totalisator bij paarden rennen, is in voorbereiding. Bij graafwerkzaamheden te Middelburg vond men beenderen en een schedel met gewei van elanden, die enige duizenden jaren geleden op Walcheren zouden heb ben geleefd. Ruim 7000 Apeldoomse schoolkinderen brachten Woensdagmiddag op Het Loo een zanghulde aan H. M. de Koningin. Tegen Lucas Bunt, een 40-jarige café houder te Leeuwarden, die zich in de dagen van bezetting heeft gemaakt tot de meest gevreesde man in Friesland, werd Dinsdag door het Bijzonder Ge rechtshof de doodstraf geëist. De mijnenvegers „Pieter Florisz” „Abraham van der Hulst” zullen van daag uit Rotterdam naar Indië ver trekken. In de Rotterdamse haven is het 4000ste schip in dit jaar binnengekomen. Het was het 4800 ton metende Italiaanse s.s. „Fortunata”. Het vorige jaar kwam het 4000ste schip eerst op 2 December aan. Twee buren te Bergum kregen hevige ruzie en takelden elkaar zo toe, dat één van hen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Vijf en dertig wandelaars liepen in 29 uur van Amsterdam naar Leeuwarden, een tocht van 150 km. In Bolsward wordt een vergadering be legd tegen de nachtarbeid van de bak kers. Van de sedert 1 Jan. 1897 te Bolsward overleden personen, 59 in getal waren er 20 boven de 70 jaar, gemiddeld warefi ze ruim 80 jaar. Een ruwe schatting van het aantal per sonen dat in Langkat vermoord werd be draagt 200, voor zover bekend 34 leden van de familie van de Sultan en veel an dere hoogwaardigheidsbekleders. In Asahan werden alle mannelijke fami lieleden van de Sultan boven de 15 jaar, ongeacht of ze vorstelijke beambten of gewone mensen zijn, mits ze de titel Tengkoe dragen, vermoord. In Laboean Batoe is geen enkele vorst of vorstelijke nakomeling meer in leven door dergelijke gebeurtenissen. Gromyko die deze maand als voorzitter van de Veiligheidsraad fungeert, heeft op bespoediging van het consulaire rap port aangedrongen. Het zal nog deze maand worden vastgesteld. De activiteit van roversbenden en reurgroepen is op vele punten groot. De meeste consuls zijn min of meer op eigen houtje begonnen, in afwachting van bijna twee dozijn militaire experts, waarvan 8 Amerikanen, 4 Britten, 4 Au straliërs, 2 Fransen en 2 Chinezen. Herhaalde berichten uit Djokja spreken van toenemende spanningen onder de lei ders en van grote moeilijkheden onder de bevolking. Dat de verdeeldheid toe neemt, kan trouwen ook te Batavia wor den opgemerkt, waar zich tussen Java nen en Sumatranen bittere tegenstellin gen ontwikkelen. Te Batavia verwacht men, dat na de te rugkeer van Van Mook met de grootste spoed zal worden overgegaan tot de po litieke en economische consolidatie. In het algemeen wordt de Chinese aan kondiging van de zending strijdkrachten niet geheel in ernst genomen. De Australische consul-generaal Eaton en de plaatsvervangend Britse consul-gene raal, Lambert, zijn bij hun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sector Melang beschoten. Dokkum hat fan ’e wike syn Christlik Lyceum iepenje kinnen en üs tydlike boargemaster: Drs. S. van Tuinen, hat dermei yn syn nije gemeente fan 5500 ynwenners de stêd Boalsert in fikse pyk set. Hja hiene der al in Kweekskoalle, in Ambachtsskoalle en nou in Lyceum, dat wol sizze in combinaesje fan H. B. S. en Gymnasium. Wy gunne Dokkum en syn warbere boar- glemaster de ünderwysynstellings, dy’t hja dêrre krije kinne folslein, mar wy freegje üs wol öf: Hoe komt it dat Boal sert met twatüzen ynwenners mear en in fiks efterlün, yn dit stik fan saken sa foarbyparten wurdt. Snits, dat al in Gymnasium en H. B. S. hie, hat nou wer in Christlik Lyceum iepenje kinnen, yn de bisettingstiid is der in Lênbouwinter- skoalle komd, dat binne nou al fjouwer Middelbare Skoallen en derby in Kweek skoalle en in fikse Ambachtsskoalle. Al weer, wy gunne dat Snits wol, mar hwer bliuwt Boalsert? Der wurde prikken yn it werk steld om hjirre ek in Ambachtsskoalle en in Ly ceum to krijen en it liket üs ta, dat it mear dan hege tiid wurdt. Al to lang hat men hjirre to geduldich en to swijsum west, fierst to lang hat Boalsert him dêrby dellein, dat dizze wichtige Ünder- wiisynstellings nei oare plakken giene. Op 14 September j.l. was het een jaar geleden dat de minister-president dr. Beel met deze voor de microfoon ge sproken woorden de NIWIN bij het Ne derlandse volk introduceerde. De op dracht, welke de NIWIN bij haar ont staan meekreeg, was dus tweeledig: enerzijds samenbundeling van de be staande particuliere initiatieven, met be houd intussen van ieders activiteit op specifiek eigen terrein, anderzijds de welzijnsverzorging van de troepen over zee en de daarvoor in aanmerking ko mende burgers in het kader van een na tionale, Nederlandse manifestatie zonder onderscheid van geloof of rang. Het ligt voor de hand, dat deze taak vele moei lijkheden met zich meebracht, doch on der de energieke leiding van haar beide voorzitters, Z. K. H. Prins Bernhard en ir. P. S. F. Otten, is de NIWIN er on getwijfeld in geslaagd voor een belang rijk deel haar opdracht te vervullen. Dit moge o..m. blijken uit de samenstel ling van haar Landelijk Comité, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het Nederlands Vrouwencomité, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, Katholiek Thuisfront, Prot. Interkerkelijk Thuis front, Ned. Roode Kruis, Jeugdorganisa ties, werknemersorganisaties, de „Band Nederland-Indië”, „Nederland Helpt In die”. In een geest van eendrachtige samen werking wordt door deze organisaties samengewerkt voor het welzijn van de landgenoten overzee, opdat de door hen, hetzij gezamenlijk, hetzij individueel, on dernomen acties in het grote spreidings- gebied, dat de archipel vormt, een zo groot mogelijk effect bereiken; de NI WIN zorgt in dit verband derhalve voor de noodzakelijke coördinatie en voor de faciliteiten, zonder welke een goede uit voering der acties onmogelijk zou zijn. Ook het beroep om daadwerkelijk mede leven op het Nederlandse volk is niet vergeefs gebleven. Niet alleen bewees het opinle-onderzoek van een half jaar geleden, dat meer dan 4 millloen volwas sen Nederlanders de NIWIN als zodanig kennen (dit is een percentage, dat slechts 10 pet. kleiner is dan voor de bekendheid van Linggadjati geldt 1) ook het overzicht van het NIWINwerk van Sept. ’46 tot en met Juni ’47 geeft een verheugend beeld van de belangstelling, die ons volk voor zijn militairen en bur gers overzee aan de dag legt. Zo blijkt uit dit verslag o.m. dat in de maanden Sept. ’46 tot en met Juni ’47 door het Nederlandse volk aan vrijwillige bijdra gen f900.000.werd bijeengebracht. De in deze tijd gedane uitgaven (o.a. de Kerstpakkettenactie 1946, cantinewa- genactie, sportartikelen, muziekinstru menten en verwelkoming van terugke rende milit.airen) bedragen f 746.000. Bovendien werd voor een bedrag van f 144.000aan orders geplaatst (o.m. 10 cantinewagens en 50 radio’s), terwijl voor de nog dit jaar te plaatsen orders f 1.054.000.is uitgetrokken (15 canti newagens, 155.000 Kerstpakketten, sport artikelen enz.). Hieruit volgt, dat in de tweede helft van dit jaar nog f 1.044.000 moet worden ingezameld. Inmiddels heeft het bedrag aan vrijwillige bijdragen het millioen reeds overschreden. Van de besteding der Rijkssubsidiegelden geeft het overzicht de volgende specifi catie. Aan lectuur (o.m. 388.759 boeken, 33.155 kg tijdschriften, 53.900 abonne menten, wekelijks 600 kg dagbladen) werd f 700.000 ten koste gelegd. Voor cursussen werd f 70.000 uitgegeven. Aan de inrichting van militaire tehuizen werd f 100.000 bijgedragen. Onder het hoofd Kunst en Amusement vermeldt het ver slag een bedrag yan f729.000, besteed aan de 3-maandelijkse tournée’s van 32 gezelschappen oftewel 165 artisten. Een toneelwagen voor de 2e Divisie kostte f 15000.Vier vleugels en zes piano’s benevens partituren, geluidsversterkers en reparatiemateriaal vroegen f20.000; bij deze vleugels is inbegrepen de prach tige Bltithnervleugel van wijlen Seyss Inquartl Voor de heruitzending van Ne derlandse radioprogramma’s, die op gra- mofoonplaten naar India worden ver voerd, werd f 15.000 uitgetrokken. Honderd radio-ontvangtoestellen kostten f36000. Voorts werden 23 grote en di verse kleine speelfilms naar Indië gezon den, terwijl geregeld Nederlandse jour naals worden verstuurd. De totale kos ten daarvan bedroegen f 275.000. De on kosten van het Centraal Bureau, bene vens die voor publiciteit en propaganda vergden een bedrag van f 358.000. Uit dit laatste blijkt, dat de beheerskosten en al gemene propaganda worden bestreden uit de Rijkssubsidiegelden (waarvan f2.361.000 werd uitgegeven), waardoor de NIWIN-acties, gefinancierd uit parti culiere bijdrager, in hoogste rendement aan militairen en burgers in Indië ten goede komen. Thans staat de NIWIN aan het begin van het tweede jaar van haar werkzaam heden en onvermoeid zal zij voortgaan om de haar van regeringswege gegeven doelstellingen te verwezenlijken. Over de tot nu toe bereikte resultaten is de NI WIN tevreden: het Nederlandse volk heeft met zijn medewerking en zijn ver trouwen getoond, dat het datgene, dat samen gedaan moet worden, ook inder daad samen doen wil. Deze wetenschap is het, die de NIWIN vol vertrouwen het komende jaar, waarin meer dan ooit van het Nederlandse volk voor zijn miitairen en de onder gelijke omstandigheden le vende burgers overzee daadwerkelijk medeleven zal worden gevraagd, doet te gemoet zien. Van een feestelijke viering zag de NIWIN in verband met de huidige omstandigheden af. Op de dag van haar 1-jarig bestaan kende zij slechts één pa rool: verdubbel de energieI En zij kon zich geen schoner verjaarsgeschenk wensen dan een ten volle geslaagde Kerstpakkettenactie 1947, die alle mili tairen overzee zonder uitzondering een Kerstgroet van het vaderland zal bren gen, een handdruk-naar-overzee van een volk aan zijn zonen, die in de tropen hun moeilijke plicht vervullen. In Sept Lm. Dec. a.s. zullen voor het overnemen van slachtschapen, bestemd voor export naar België de volgende markten bij toerbeurt worden aangewe zen: Groningen, Sneek, Leeuwarden, Utrecht, Alkmaar, Purmerend, Hoorn, Schagen, Amsterdam, Rotterdam, Woer den, Gouda, Leiden en Delft. De 49-jarige metselaar van Renen, werk- zaam op een fabrieksterrein te Hilversum verrichtte werkzaamheden op het dak, stapte door een ruit en viel zes meter lager op een betonvloer. Hij werd dood opgenomen. Het-dochtertje van de familie Koops te Eindhoven is, terwijl enige speerwerpers aan het oefenen waren, door een speer in haar hals getroffen, waardoor het meisje vrijwel op slag werd gedooid. De doodstraf is geëist tegen de 31-jarige sigarenwinkelier Willem Willemoer uit Haarlem, die over de honderd Joden ver ried, waarvan 65 niet terugkeerden. Prinses Marijke zal worden gedoopt op 9 October in de Domkerk te Utrecht. Voorganger Ds. J. F. Berkel. 2500 kg kreeften werden Donderdag per K.L.M.vliegtujg op het vliegveld nabij Woensdrecht aangevoerd. De kreeften waren bestemd voor de kwekerijen te lerseke. Uit Limburg bereikten ons dezer dagen berichten, waarin er op gewezen werd, dat de vruchtenoogst in deze provincie dreigt te mislukken, omdat men daar niet beschikt over de nodige werkkrachten, die het fruit willen plukken. Minister Neher reist voor studie-doelein- den heen en weer naar Indië, doch in de geteisterde gebieden in ons land ziet men het spook van een harde winter we derom opdoemen, zonder dat voldoen de maatregelen zijn genomen om te voorzien in de ergste nood, die in som mige delen des lands nog bestaat. Wie de moeite nemen wil, een rondreis te maken door deze gebieden, met name door Limburg en Zeeuws-Vlaanderen, die zal daar ontstellende dingen horen over ambtenarij en gebrek aan medewer king van de zijde der overheid. Langzaam maar zeker is het duidelijk geworden, dat zelfs een energiek minister blijkbaar niets veranderen kan aan de traagheid, waarmede de ambtenaren van de weder opbouw werken. En zij niet alleen. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen bereikten ons klachten, dat de arbeiders, die bij de wederopbouw te werk zijn gesteld en waaraan, naast hoge lonen, allerlei fa ciliteiten worden verleend, een bescha mend gebrek aan arbeidsproductiviteit tonen. Het is voorgekomen, dat 8 metse laars een week lang werkten aan het leggen van een betonnen vloer in een klein schuurtje. Een kweker uit Valkenburg (Z.H.) heeft, dank zij de tropische zomer, voor de tweede maal dit jaar aardbeien van de koude grond kunnen oogsten. Prinses Margriet is leerlinge geworden van de groep voor voorbereidend lager onderwijs van de Werkplaats Kinderge- meenschap te Bilthoven, waar ook haar zusjes school gaan. Aan onderwijzers, die voor de hoofdacte studeren, zal geen uitstel van militaire dienst worden verleend. De „Sloterdijk” met 1400 militairen aan boord (mariniers en luchtstrijdkrachten) is Woensdagmiddag uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. sokke bidriuwen as de aspirant-kweker gjin biwizen fan fakkennis jaen kin. En mei rjocht. Hwant in fruitbidriuw, dat de kommende tiden treast wêze sil, moat modem opset wurde en dat freget prak- tyske en theoretyske oplieding. Der bin ne In stikmannich minsken hwat kei fan wurden, hja tochten der makliker oer, mar sa lizze de dingen nou ien keai. En nou sil men wol bigripe, dat ik mei blidens heard ha, dat hjir dizze winter gelegenheit wêze sil om in Algemiene Tünboukursus to folgjen, dy’t jown wur de stil troch de hear Broersma, Tünbou- faklearaer to Arum en de hearen Feenstra en Bootsma, Lê.n- en Tünbou-ünderwi- zers hjir yn Boalsert. De fakken wurde ütsocht nei de bihoeften fan de dielnim- mers en dêrby sil de fruitteelt in wichtich ünderdiel wêze. Mar ek bimestingslear en sykten, grounkennis en soarten fan ge wassen, wurde yn it programma opnom- men. Dêrby sille de grounslaggen hwer- op dizze praktyske fakken birêste, oan- brocht wurde sadat men nei öfrin fan dizze lessen, dy’t twa winterhealjierren duorje sille, bislein op it iis komt. Wy hoopje, dat dit initiatyf goed slagje mei. De autoriteiten jowe alle stipe, de leararen binne der, de kosten binne mar lyts, f7.50 foar it winterhealjier, dus hwer’t hwat kriich yn sit, de jonge min sken, dy’t oanpakke wolle en biseffe, dat it straks der wer op oan komt, om hwat to kennen en to kinnen, dy sille dizze kursus mei beide bannen oangripe. De Hanze en de Ambachtstekenskoalle bin ne al lange jierren mei har wurk bikend en wurde rounom weardearre, lit ek de agraryske jonge minske de kansen gri pe, dy’t him jown wurde. Lanbouskoalle en Hüshêldskoalle sitte ta boppen ta fol, mar in Tünboukursus hat oan diz tiid ta hjir net in bliuwend plak foun. Der is nou de' kêns ta en wy hoopje, dat dy kêns op treflike wize brükt wurde sil. Tj. de J. „De regering beseft, dat het voor het moreel van de troep noodzakelijk is om ook het geestelijk contact met het moe derland levendig te houden. Duizenden in de lande hebben reeds in deze geest gewerkt. Doch deze acties moeten wor den saamgebundeld. Daartoe is'een or ganisatie in het leven geroepen, die de naam draagt van Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië, de NIWIN. Zij zal de activiteit der verschillende rege- ringsinstanties op dit gebied coördine ren met het particuliere initiatief. Zij zal dus de verzorging van de rpilitairen en van de burgers in de overzeese gebieds delen van het Koninkrijk ter hand ne men.” Men is nou wol safier, dat men hjirre al- gemien fielt, dat moat (ek ris) in kear üt wêze. Hwant yn de striid tusken stêd- den en sintroms is it krekt sa, as tus ken sakelju, men hat de kar tusken foarüt er» efterüt, stilstean is efterüt- buorkjen. Klanten forlieze docht men fansels wol, klanten winne is de kunst En derfoar moat it jaske üt en moat men syn bi- langen bipleitsje doare en wolle. Fan sels giet de sinne op, seit men, mar sok ke dingen geane net fansels, der moat om frege en om striden wurde. Hwat mear men hat, hwat makliker der hwat oars by kin. Eltse skoalle hat wer steun oan in oaren ien. Sa makket de Lünbouwinterskoalle yn Snits gebrük fan- de Ambachtsskoalle foar in bipaeld fak, foar in oar fak komt in Learaer fan de Suvelskoalle, It wur- ket mekoar yn de hên en makket It foar beiden makliker om de byfakken to for- soargjen. En as men dan sjocht dat in plak as Easterwêlde hjoed de dei wer in nije Ambachtsskoalle iepenje kin en men wit, dat hjir yn de stêd goeije gebou wen frij to meitsjen binne foar sa’n nut- tich, ja Ünmisber ynstitüt, dan bigjinne jin de hannen to jokjen. Wy hawwe dit al ris earder sein/foar de stêd Boalsert sil yn de kommende jierren it pleit bislist wurde, hwat kant it ütgiet. Alle ynwen ners moatte djip oerstjüge wurde, dat it in libbensbilang foar allegearre is,_de stêd en syn bilangen rounom to biher- tigjen en to bipleitsjen. Dat mei men net oan Boargemaster en Wethêlders, dat mei men net oan de B.B.G.-mannen oer- litte, dat moat elts yn it herte drage en der nei hannelje. Inkele wiken lyn ha wy hjir ris in pleidooi fierd foar de Fruit teelt. Der is gans meistimming west, mar it hat wol bliken dien, dat it mei sizzen net to dwaen is. De autoriteiten jowe gjin tastimming foar it ynrjochtsjen fan Uitslag kinderspelen Blauwpoort-com- missie: Meisjes 7-8 jaar: Agatha de Boer, Sietske van Mey, Aagje v. Buren. Meisjes 9-10 jaar: Akke Galama, Truus v. Kouteren, Elske Wouters. Meisjes 11-12 jaar: A. Kooiker, A. de Groes, Pietje Hoogma. Meisjes 13 jaar en ouder: Geertje Hoe- ben, Janke Boermans, Jacoba Vlag- sma. Jongens 7-8 jaar: Otto Andriesma, Jan Nota, Piet Gerritsma. Jongens 9-10 jaar: Auke Hoekstra, F. Landskroon, Harmen de Vries. Jongens 11-12 jaar: W. Krooyenga, J. Terpstra, Rein Postma. Jongens 13 jaar en ouder: Dirk An driesma, Frans Popma, Yeb Ooster- baan. Op 1 Sept, had te Witmarsum een itramongeluk plaats. De tram uit Leeu warden reed door verkeerde wissel- stand bij Harkezijl op een andere tram. De reizigers werden erg door elkaar geschud, maar bekwamen geen per soonlijk letsel. Bolswards Nieuwsblad XT „I I I ibl- I-- _,..L 1 *1 ijiïwül

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1