I Buitenlands Overzicht in Provinciale Kroniek Iken rzee- men op: Ikon vogelvlucht J nt sus mstr. □de nden n IW rsus No. 72 Vrijdag 19 Sept 1947 43e Jaargang West- Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bol sward 1 6 er en BUITENLANDSE ZAKEN DEFENSIE ing). L BINNENLANDSE ZAKEN i van van m iden WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING een bouwprogramma zal de woningbouw op de JUS Bols- s uit zijn, r iren >sen Hek De rede werd wegens ongesteldheid van H. M. de Koningin uitgesproken door de Minister-President Dr. Beel. 1947. i der :ra te Veru- Vries. ikstra Cor- lanna n, zv >ls te lof de vedn. uturn. 3han- rl. te dan icieel Heb lis te i wat it zo geeft leeft. J en '/erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5I57i OVERZEESE GEBIEDSDELEN De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen, in de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië, ondervond ernstige belemmering. Weliswaar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezenlijking. De staat Oost-lndonesië kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de ar chipel werden erkend als zelfstandige gebieden met een eigen bestuur. Helaas echter heeft de verhouding tot de republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Deze toespitsing heeft offers en leed gebracht. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting van Uw hoge college te openen en mij gemachtigd daarbij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit voornemens was uit te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der bevrijding, het beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsinspanning van ons volk, alom zichtbare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en inter nationale moeilijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert. De ontwikkeling van de internationale toestand blijft zorgelijk. Het beleid der regering met betrekking tot de Verenigde Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede internationale verhoudingen. Ondanks het gerezen meningsverschil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie, bleven de internationale betrekkingen van vriendschappelijke aard. Met grote waardering jnogen de diensten worden herdacht, die zowel marine als landmacht bewijzen bij het herstel van de rechtsorde In Indonesië. De toestand van ’s lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgs macht zo beperkt mogelijk worden gehouden. Deze beperkingen zullen tot gelei delijke, doch zeer aanzienlijke vermindering der personele sterkte voeren. JUSTITIE Voor de samenstelling van een nieuw burgerlijk wetboek is een opdracht ver leend. Wetsontwerpen mogen worden verwacht tot herziening van het ontslag recht van werknemers en tot instelling van een overheidstoezicht op bepaalde gezinnen, wier onmaatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving. Bij de verwezenlijking eerste plaats staan. Trigst vrijstad geworden. De Ver. Naties moe- 15 jr. 1 der ward inan- k als s be- laat- iltaar >uden >p 25 OER, AbonaementsprQs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.n. Giro 8792Ö i Ne- i het n Fi- i het i het ider-j De heer Rietdijk werd op het perron te Leeuwarden door een toeyal getroffen. Hij kwam te vallen en werd door een binnenkomende trein overreden en ge dood. Beppe Atsje, (wed. A. Bakker-Tllma) de oud-concierge van de Wieuwerder grafkelder, is heden 98 jaar geworden. Zij is de oudste Inwoonster van Baarde- radeel. Te Zwagerveen werd kort geleden een schaap van de veehouder J. Osinga door een bloeddorstige hond gedood; Vrijdag middag vond men in een weiland onder Twijzel opnieuw twee door een hond ge dode schapen in een sloot. Een achtjarig zoontje van de heer H. Folkertsma te Twijzelerheide kwam spe lenderwijs onder een passerende auto te recht. Met een gebroken been werd het kind naar een ziekeninrichting te Leeu warden overgebracht. Te Rottevalle is in de boomgaard van de heer G. de Jong een appelboom voor de tweeede maal begonnen te bloeien. Aan enkele takken kwamen zelfs nieuwe vruchten. Tussen Oosterwierum en Bozum gebeur de een ongeval, dat door doortastend in grijpen van de automobilist nog betrek kelijk goed is afgelopen. Het driejarig dochtertje van de landbouwer Sybrandy, dat op het signaal van een naderende auto, bestuurd door de heer F. R. Fen- nema van Goutum, op zij was gegaan, stak plotseling vlak voor de auto de wég over. De heer Fennema wist, door het stuur om te gooien en krachtig te rem men, te voorkomen, dat het meisje werd overreden. De auto raakte haar en het kind werd tegen de weg geworpen, waarbij het echter slechts licht gewond werd. De auto sloeg tweemaal over de kop en kwam in de sloot terecht. Zij werd daarbij ernstig beschadigd. De heer Fennema kwam wonder boven wonder met enkele lichte kneuzingen en een nat pak vrij. Het meisje was daags tevorem nog juist voor een autobus de weg overgestoken, terwijl zij tevens nog een melkauto dwong te stoppen door midden op de weg te blijven staan. Bij de Oudegaaster brug heeft de vracht auto van de firma Slump uit Leeuwarden een autobus van de N.O.F. uit Dokkum Een voorlopige wettelijke voorziening met betrekking tot de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten zal op zeer kerte» termijn worden voorgeeteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijziging van de pen sioenwet kan spoedig tegemoet worden gezien. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Als verdere schreden op de weg der vernieuwing van het onderwijs zullen u voorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger en middelbaar- en van het nijverheidsonderwijs. Belangrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden ontworpen voor de monumentenzorg, alsook voor de regeling van het radiovraagstuk. De Russen troffen echter een daartoe door de Ver. Staten in de Veiligheidsraad gedaan voorstel weer met hun veto en ten einde raad stelden de Amerikanen nu voor de kwestie maar van de agenda van de Vei ligheidsraad af te voeren. Ook dit voor stel werd aangenomen met de stemmen van Polen en Rusland tegen, doch daar het hier een kwestie van procedure be trof, gold de Russische stem niet als veto. Nu is de Griekse kwestie in de Veilig heidsraad van de baan, evenals de com missie die voor die raad toezicht op de Balkan houdt. Maar nu kunnen de V. S. deze zaak, als een nieuwe kwestie, di rect in de algemene vergadering der V. N. brengen, waar ook de Palestijnse, de atoomkwestie en.die van ’t vetorecht zelve moeten worden behandeld. De staatslieden zullen het dus in dit laatste deel van 1947 heel druk hebben, want over de vrede met Duitsland en Japan moet ook weer worden onderhandeld. De Te Sneek werd/Woensdag, na een een voudige plechtigheid in het koor van de Martinikerk een gedenksteen voor ge sneuvelde Canadese militairen aan de Kerkvoogdij overgedragen. Het casco van een grote Hollandée sleep boot kwam in de laatste oorlogswinter op het strand van Vlieland terecht. Thans tracht men het schip wederom vlot te krijgen. Te Oostermeer raakte wegens het spelen met lucifers een hooiberg in brand en gingen 8 voer hooi in vlammen op. Te Akkerwoude geraakte een jongen met de hand in een klompmakersma- chine. Eén vinger werd afgesneden. Kolenbroei kwam voor bij de opslag plaats te Tacozijl (Ir. Woudagemaal), waar een vuurhaard ontstond in de op geslagen steenkolen. Te Harderwijk bleven Zaterdagavond in ’t Broekemerveld de melkbussen aan de weg staan. Men vond de melkrijder G. Bol dood achter zijn woning. Wegens belediging (n.l. van wijlen mr. Hepkema in Nieuw Friesland) werd Ds. J. J. Kalma veroordeeld, tot f50.boe te of 10 dagen hechtenis. Te Heerenveen werd door de zoon van de eigenaar, die de vorige week uit een inrichting voor zwakzinnigen was ont slagen, brand gesticht op de scheeps werf van de heer Brouwer. Te Sondel werd, doordat kinderen op zolder met lucifers speelden, brand ver oorzaakt in de boerderij van de heer H. Y. de Jong. De boerderij werd door 2 gezinnen (samen 20 personen) bewoond, die thans dakloos zijn. Te Oudega (Sm.) sloeg de bliksem in bij de heer Tj. Jongsma. Een hond en een varken werden gedood, de heer de Jong die daar juist aanwezig was, gewond en de electrische leiding van zes omlig gende huizen beschadigd. Een reuzeaardappel kweekte de heer S. de Vries te Berlikum. De kanjer woog 8 ons en 20 gram. Grouw heeft weer een nieuwe torenklok, welke plechtig is ingeluid. Te Lippenhuizen wordt de 200 jaar oud zijnde Doopsgezinde kerk buiten gebruik gesteld. De laatste dienst is reeds gehou den. ten nog steeds een gouverneur aanwij zen en zolang die er niet is, blijft de stad door Amerikaanse en Engelse troepen bezet. Er hebben zich al relletjes voorge daan met als resultaat een paar doden en tientallen gewonden. Het zullen de laatste niet zijn in dit Dantzig van de Adriatlsche Zee. Intussen schijnt Zuid-SlaviC ook zijn moeilijkheden te hebben met ondergrondse strijders tegen de Tito- regering, die zich „kruisvaarders” noe men en tot een R.K. organisatie zouden behoren. In Wie re tuurden i Men moot de kij troch de bek melke. vredesverdragen met de vroegere as-satellleten Oos tenrijk uitgezonderd en met Italië zelf zijn thans in werking getreden. Men krijgt de Indruk, dat Itaiië nu overladen wordt met vriendelijkheden en beloften van de zijde der grote Westelijke geal lieerden, die de betekenis van dit land als Middellandse Zeemogendheid naar waarde weten te schatten, ook al zit het thans economisch aan de grond en woe den er grote stakingen. De toenadering tussen Frankrijk dat aankondlgde dat het met leder land dat daartoe bereid was een tolunie wenste te sluiten en Italië dat zich direct bereid verklaarde daarover te onderhandelen, wat ook enige Scandinavische landen wilden kan van groot belang zijn voor de poli tieke verhoudingen in dit deel van Euro pa. Nu het vredesverdrag met Italië in wer king is getreden en de Italiaanse gebie den, aan Z.-Slavië en Frankrijk toege wezen, door deze landen bezet zijn, is de twistappel tussen Z.-Slaven en Itali anen: Tsjecho-SIowakfje doen zich echter verschijnselen voor die doen vermoeden, dat men daar verder In communistische richting gaat dan over het algemeen vermoed werd. De Tsje chische socialisten hebben met de com munisten een eenheidsfront gevormd, waaruit een fusie van belde partijen ver wacht wordt, een deel der soc.dem. partij keurt een en ander af, twee soc. minis ters zijn afgetreden. Tegelijkertijd zijn in Slowakije een groot aantal personen gearresteerd verdacht van samenzwering tegen de staat, hier bij zouden gewezen fascistische groepen betrokken zijnx Gaat het in Tsjecho-Slo- wakije verder in communistische richting dan kan verwacht worden dat het zich hechter bij Rusland aansluit dan tot nu toe. Thans nam het nog een zeker on afhankelijk standpunt in, waarom men ook verwachtte dat inplaats van Polen, dat moet aftreden als lid van de Veiligheidsraad Tsjecho-Slowaklje zou worden gekozen, inplaats van Australië achtte men de keus van Canada waarschijnlijk, voor Brazilië komt natuurlijk een andere Z.- Amerikaanse staat in de plaats. Tot voorzitter van de algemene vergadering der Ver. Naties is een Braziliaan geko zen. De Parijse conferentie der 16 Europese landen, die aan ’t plan- Marshall medewerken zou aanvankelijk 15 September eindigen, deze datum is thans echter verschoven naar 22 Sept. Dat tengevolge van een wenk van Ame rika, dat kennis genomen hebbende van het rapport dat de conferentie aan Was hington zou presenteren, tot de conclusie kwam dat het wel wensen te berde bracht, omtrent hetgeen de Ver. Staten zouden presteren om Europa weer op de been te helpen, maar weinig opbou- wends bevatte omtrent wat Europa zelf geleidelijk zou kunnen doen. De Amerikaanse hulp, in een of andere vorm te verlenen, zou tussen 1948 en 1951 zo iets van Engeland maar eens als voorbeeld, waar de rege ring pas een nieuw plan om de export te verhogen heeft opgesteld, volgens het welk dit land 1/3 meer moet exporteren dan tot heden. Tegelkertijd beperkt echter Engeland zijn invoer en keert alles wat naar luxe riekt, onze fruitkwekers weten er even veel over mee te praten ais de Franse fabrikanten van luxe artikelen. Boven dien richt Engeland zich voor de invoer van zijn levensbehoeften steeds meer op andere delen van het Britse Gemenebest. Die Engelse politiek is volkomen begrij pelijk en verdedigbaar, ook andere lan den worden door de noodzaak tot derge lijke maatregelen gedwongen, maar het gevolg Is dat er van een behoorlijk ruil verkeer in Europa zelf practlsch wei nig terecht komt; ook al omdat Duits land, een der belangrijkste factoren in deze, daarbij nog geheel ontbreekt en Rusland dat zeer veel goederen uit het Westen zou kunnen opnemen, in ruil voor grondstoffen, eveneens. De nieuwe aan drang van de Ver. Staten heeft wel geleid tot pogingen om tussen verschillende Europese landen tolunies waarvan de Benelux een geslaagd voorbeeld schijnt te sluiten maar die kunnen maar niet zo uil de grond gestampt worden, dat is een werk van jaren. De Scandinavische landen Denemarken, ijsland, Noorwegen en Zweden zijn bezig met het overwegen van zo iets, maar reeds liet Rusland zijn waarschuwende stem horen. Het vindt dat een Scandinavische tolunie bedenke lijk veel op blokvorming tegen het Oos ten lijkt en men mag er op rekenen dat deze landen, die ook in een stormhoek liggen, omdat de Amerikaanse en Rus sische machts- en strategische sferen gaandeweg in het Noorden naar elkaai; toeschuiven, enigszins huiverig zullen zijn tegen de wensen van de grote Oos telijke buurman in te gaan. Het is alleen het voorrecht der machtigen zelf, bru taal tegen elkaar te kunnen zijn. Zo1 hebben de Amerikanen toen de Rus sen dezer dagen bij de Perizische regering de kwestie der olie-concessies weer ter sprake brachten, deze regering onmid dellijk steun toegezegd, waarop de Per zische premier prompt in het parlement meedeelde, dat zijn regering geen bui tenlandse lees Russische inmenging in binnenlandse aangelegenheden zou dulden. Perzië is eigenlijk een even teer punt als Griekenland, welke laatste kwestie door een eigenaardige loop van zaken van de agenda van de Veiligheids raad is geraakt. De Ver. Staten wilden deze zaak, die in de Veiligheidsraadniet opschoot, omdat beslissingen daar maar aldoor door een Russisch veto werden getroffen, in de algemene vergadering der Ver. Naties brengen, welke nu ge opend is en zoveel werk voor zich heeft dat ze wel drie maanden zal duren. SOCIALE ZAKEN Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, we duwen en wezen kunt gij de indiening tegemoet zien. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wettelijke regeling van het ziekenfondswezen en een nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg. ECONOMISCHE ZAKEN De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. De levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krachtig worden bevorderd en de economische samenwerking met de overzeese gebiedsdelen blijft een voor werp van aanhoudende zorg. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrokkenen zal door de Indiening van een wetsontwerp op de publlekrechtelijke bedrijfsorganisatie worden bevorderd. 18 milliard dollar moeten bedragen. De. Amerikanen zijn van dat bedrag blijkbaar wat gesrhrok- .ken, zij hadden zich de toestand nog wat te rooskleurig voorgesteld, durven er vermoedelijk niet mee bij het Con gres komen en hebben dus gevraagd om een nieuw rapport, waarin duidelijker naar voren komt, wat Europa zelf kan en zal doen. Daarop is de conferentie dan opnieuw aan het. werk getogen en heeft zich gezet aan het moeilijkste deel van haar taak. Want het is wel zeer lastig onder de gegeven omstandigheden iets te voorspellen omtrent de gang van de economische toestand in Europa zelf in de eerstvolgende jaren, en hoe een uitwisseling van goedéren tussen de di verse landen van Europa tot stand te brengen, welke de welvaart van dit blok op zodanige wijze snel zal omhoogstu wen, dat het minder steun in de eerst komende jaren van dé Ver. Staten be hoeft, dan het ontwerp-rapport der con ferentie voorzag. Neem LANDBOUW, VISSERIJ EN VOEDSELVOORZIENING Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering van de rationalisatie in het landbouwbedrijf is een schema van zes jaren opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden oangeboden. VERKEER EN WATERSTAAT Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wachten, betrekking hebbende op het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wetsontwerp betreffende de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de regeling van het verkeer langs de weg wederom op wettelijke grondslagen gelegen buiten de bezettingsperiode, te doen berusten. FINANCIëN Met voldoening moge worden vastgesteld, dat, dank zij het verkrijgen van buitenlandse leningen, een deviezencrisis kon worden voorkomen. Niettemin blijft het welvaartsherstel bedreigd door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe contröle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen ten worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar het beperken van overheidsuit gaven. De binnenkort aanvangende afwikkeling van de geblokkeerde tegoeden zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aanslagen in de ver- mogensheffingen. Gevoegd bij de vele en grote moeilijkheden zal de behandeling dezer veelheid van zaken grote en voortdurende inspanning van u vergen Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons mensen werk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend. en Zuidwest Friesland Streekblad voor Bolswards Nieuwsblad De Troonrede^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1