Martinytoer Fan de door Nederland No. 73 43e Jaargang Dinsdag 23 Sept. 1947 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. O SIN GA - Bol sward e n a. I a. a. a. a. Tj. de J. Wie re tvurden i De leofde ta de neiste bigjlnt bq jinsels. Verkavelingen; Kanalendienst; der ongedierte, die de oogst bedreigen wordt in enige inzendingen aandacht be steed. De heer P. Sikkes, oud gemeente-secre- taris van Sneek en oud-lid Prov. Staten is benoemd tot waarnemend burgemees ter van Vlieland. —I Abonnementsprijs s 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De millioenennota over 1948 wijst een tekort aan van 1566 millioen gulden. Verleden jaar was dit 2149 millioen. Een 11-jarig jongetje te Assen stal gedu rig grote bedragen. Hij werd gepakt toen hij, zijn vriendjes bedragen van f 100. uitdeelde. Temidden van stapels materiaal kisten, houtwol, latwerk, verfpotten en ijverige vakmensen, die in koortsachtige haast werkten aan het gereedkomen van de inmiddels door Minister Mansholt ge opende Friese Landbouwtentoonstelling brachten wij j.l. Zaterdagmiddag reeds een bezoek aan het terrein Wilhelmina- baan. Hoewel alles nog niet gereed was, geeft een goed beeld van dit „verleng- was het toch reeds mogelijk een indruk de” der veehouderij. op te doen. Zelfs de hoogst gespannen d. Aan de bestrijding van ratten en an- verwachtingen zullen vergissen wij ons niet niet worden teleurgesteld. Alles te vermelden wat wij zagen is niet mogelijk, het volgende overzicht is dan ook wel zeer in vogelvlucht. De swiere slach, dy’t de Krite fan it Selskip foar Fryske Tael en Skrifteken- nisse, forline wike troffen hat troch it forlies fan syn warbere en sympathike foarsitter, hat rounom yn ’e stêd en der- büten werklank foun. In jonge,, geve, blide en active man, is oan syn frou en bern oan saek en famylje, oan freonen en stêdgenoaten üntnommen en hiel de stêd is der oars fan. Wy mochten noch safolle fan Okke Zysling forwacbtsje en wy koene him binammen yn de Fryske striid alhiel net misse. Mar de Master fan libben en dead, dy’t diz’ kear kaem as in dief yn ’e nacht, hat him oproppen en al hoe swier it de neibisteanden falie sil, wy nimme oan, dat it yn it Ijocht fan de ivichheit, foar him en de oerbleaunen ta seine wêze sil. Foar de hünderten, dy’t him forline jier op de Jubileumdei fan it Kriteselskip neist de Êlde grize Fedde van der Spoel op it toaniel seagen, hwer’t er mei in kwinkslach en inkelde hertlike wurden oan „Spoel” in stok mei sulveren knop oanbea en derby hope, dat dizze him noch inkelde jierren de gong troch de stêd makliker meitsje soe, is it hast net to bigripen, dat Zysling earder de hammer dellizze moast as van der Spoel syn sulveren gongelstök. Nou rint de êld man wer allinne en Organisatiewezen en statistiek. Het middenvak dezer tent wordt inge nomen door een enorme, zeer fraaie maquette (oppervlak 32 bij 8 Meter) in gezonden door het Instituut voor Land bouwcoöperatie in Friesland. Het stelt een uitgestrekt Fries landschap voor; daarin bevinden zich de gebouwen van alle instellingen die behoren bij het In stituut. Alles in dit landschap beweegt en men ziet alle draden alle verbindin gen alle handelingen die er liggen of ver richt worden tussen de boerderij en de vele coöperaties die voo'r de landbouw werkzaam zijn. Deze maquette wordt bekroond door een grote, draaiende we reldbol symbool van de export en door het beeld van de Friese coöpe rerende boer, die het geheel der door hem opgerichte organisaties overziet. De grote organisatie-tent wordt ener zijds afgesloten door de expositie van ’t Fries Rundveestamboek, anderzijds door die van de Friese Maatschappij van Landbouw. Deze beide trekken zeer de aandacht door hun fraaie afwerking en rijke inhoud. Het Friese Rundvee Stamboek heeft zijn ruimte ingericht als een fraaie zaal, vol afbeeldingen en prachtige dioramas, waarin bovendien een doorlopende film voorstelling wordt gegeven aangaande de Friese veefokkerij in het Friese land schap. Voor de stand der Friese Mij. van Land bouw trekt vooral de aandacht: een ta bleau van 15 Meter lang, waarop de ge schiedenis der Maatschappij en van de Friese landbouw sinds 18341852 zich voor ons oog ontrolt in bewegende licht effecten. Wij zien hier voor ons, hoe in zeer versneld tempo de jaren verglijden: elke gebeurtenis, elk besluit heeft weer gevolgen in latere jaren en zo ont wikkelt zich de activiteit en de samen werking der Friese boeren op een steeds breder gebied van agrarische belangen. In de Organisatletent is een zeer grote zuil opgesteld, waarop allerlei statistie ken en andere gegevens aangaande de Friese landbouw vermeld zijn. De lange zijden zijn ingenomen door prachtig uitgevoerde stands van tal van organisaties op landbouwgebied, die stuk voor stuk een mooi beeld geven van de activiteit die zij ontwikkelen. Wij noe men slechts de belangrijke exposities van de Friese C. B. T. B., van de krite Friesland v. d. A. B. T. B., van de drie gen, alle lepenloftspul en skotse trije, pielerij Iftns de bütenkant. Dizze wike is der Freed in Blwegingsdel yn Ljouwert. Hoefolle Boalserters hawwe der weet fan, hoefolle seit dat hwat en hoefolle dogge der oan mei? En dêr wurde alle kulturele, sosiale en ekono- myske fragen fan Fryslên nei foaren brocht. Hat Boalsert der gjin bilang by? Hoelang sille de minsken fan Fryslêns Aldste stêdden jit geastlik sliepe? Binne hja to sleau of to maklik? Of nimt de breafjochterij alle energy yn bislach? Mar al wie it allinnich dêrom, dan moas- ten hja bileaven net wei bliuwe. Yn de Hst fan kultuerobjecten, dy’t de earste 25 of 50 jier op it programma steane, sjocht men wol in Lflnbouwinterskoalle to Dokkum en in Tünbouskoalle yn ’e Wélden, mar men lést neat fan in H.B.S. of Ambachtsskoalle yn Boalsert. Binne wy to lyts en to bikrompen, komme wy net büten de bolwurken om foar de stêd to pleitsjen? Mei in pear wiken sil hjir de Kommis- saris fan Fryslên de earste kear de Gys- bert Japikspriis foar Fryske literatuer ütrikke, de neimiddeis sil yn ’e Create Tsjerke in plechtige gearkomste wêze om de bikroande dichter: Dr. Obbe Postma en de greatste Fryske dichter Gysbert Japiks to earjen. Fryske psalmen en lie ten sille songen wurde. De Boalserter yn- wenners hawwe dy deis de earste kar en de maklikste wei om in bilangryk kultuerbarren mei to meitsjen, om dêr- oan diel to nimmen. Wy hoopje sa, dat hja de rop fan har eigen' wêzen forstean sille en actyf diel- nimme sille oan it kulturele wurk foar har eigen folk. Dat is it rjocht mar ek de plicht fan alle biwenners fan de Gys- bert-stêd. I Veevoeder, meststoffen, slacht- producten e. d. Vele ondernemingen tonen hun pro ducten. Voor een belangrijk deel zijn Een inwoner uit Roermond die aan het agen was, trapte op een landmijn. De man werd weggeslingerd, maar liep geen letsel op. In Duitsland bevinden zich nog 895 Nea. schepen, waarvan 150 in de Russische zóne. Aldus werd in de Tweede Kamer meegedeeld. Een 12-jarige jongen te Naarden ge raakte spelenderwijs onder een auto op de rijweg. Hij was op slag dood. Op 4 October zal te Antwerpen de plech tige verscheping plaats hebben van de stoffelijke overschotten van gevallen Amerikaanse soldaten, waarvan de eer ste groep 6000 gesneuvelden zal om vatten. Een vliegenplaag verhinderde de predi kant van de Ned. Hervormde kerk te Eelde om zich verstaanbaar te maken. De politie te Almelo, die per motor een verkeerszondaar achtervolgende, maak te een verkeersfout en reed ’n wielrijder aan. Vlieland heeft nu In volledige raadszit ting zich uitgesproken voor handhaving van de aansluiting bij Friesland. De nieuw-benoemde minister van Bin nenlandse Zaken, mr. dr. P. J. Witteman, is Woensdagmorgen door H. M. de Ko ningin beëdigd. Een meisje van 15 maanden te Den Haag dat aan kinkhoest leed, heeft een hoogte- kuur gedaan per vliegtuig. Het middel heeft voortreffelijk geholpen. De kwaal, waaronder het kind vijf weken zwaar leed, is zo goed als geweken. Twee mannen in Gemert dronken te veel en sloegen aan het kibbelen. Daarbij geraakte de.... 86-jarige H. V. in een sloot, ten gevolge waarvan hij over leed. Zijn „tegenstander” was de 65- jarige K., die is gearresteerd. Op Ypenburg begonnen proeven met luchtschrljfevolutles voor reclamedoel einden. Het toestel waarmede de proeven werden genomen, is hetzelfde als> waar mee het kleine meisje een kinkhoestkuur in de lucht heeft gemaakt. Een tweede gramofoonplatenfabriek is in de maak. Naast de Decca gaat een nieuwe combinatie aan het werk, waar bij wereldfirma’s als His Masters Voice en Columbia belangen hebben. Een gezelschap Engelsen kwam, evenals in 1946 ook dit jaar naar Arnhem en Oosterbeek om daar de Airborneberden- king bij te wonen. Van de zijde der R. A. L wordt er de aandacht op gevestigd, dat er voorals nog geen kans op bestaat, dat automo bielen vrij zullen mogen worden ver kocht. Voor huismoeders hebben we het goede bericht, dat het Rijksbureau voor Rub ber deed weten, dat vóór 30 September a.s. nog 4 millioen weckringen in de han del zullen worden gebracht De melkprijs is voor de boer van 28 Sep tember tot eind October 17 cent, nog een verhoging in November is waarschijnlijk. Ook de kippeneieren worden duur der! De regen heeft de actie „Leusderheide” volkomen in de war gestuurd. Het af branden zal het volgende jaar worden hervat. Zuivel. a. De historische Afdeling vertoont de oude zuivelbereiding, zoals die in de vorige eeuw op de boerderij geschiedde. b. Een fraai diorama laat ons de hui dige toestand zien op 't gebied van de melkwlnning, -melkvervoer, zuivelberei ding en export der zuivelproducten. c. De onderzoek-afdeling van de Bond van C. Z. laat zien, welke pogingen er aangewend worden om steeds nieuwe wegen te vinden bij de verwerking der melk. Een zeer belangrijk onderdeel is hierbij de contlnu-boter-bereider, die voor het eerst in ons land wordt gede monstreerd. d. Tal van firma’s en coöperaties die zich bezighouden met de verwerking van melk, met de handel en export van zui velproducten, tonen hun producten en werkwijzen in uiterst verzorgde, aan trekkelijke stands. e. Het Boter-< en Kaascontrólestation demonstreert, hoe deze zuivelproducten gecontroleerd worden en hoe de werk wijze is van het Station. f. Een groot aantal fraaie stands is ge wijd aan de machines, gereedschappen, hulpmiddelen enz. die gebruikt worden bij de zuivelfabricatie. Tuinbouw. Twee tenten, waarvan één gewijd aan de bloementeelt enz., één aan de overige tuinbouw. a. Een grote tent, geheel gevuld met de fraaiste voortbrengselen van de bloe men- en sierplantencultuur, is een feest voor het oog en zal stellig een belang rijke aantrekkingskracht uitoefenen. b. Fraaie exposities van allerlei soor ten fruit, groenten, kruiden enz. c. De bijenteelt, die zo nauw verband houdt met de fruitteelt, is afzonderlijk vertegenwoordigd in deze tent. d. Verschillende firma’s zenden stands met ziektenbestrijdingsmiddelen, zaai- en plantgoed e. a. hulpmiddelen bij de tuin bouw. draecht hy it Fryske flndel fan de Boal serter krite mei foarbyldlge trou. Mar it lytse ploechje wrotters foar Fryslfins djürst bislt is wer lytser wurden en jit altyd wachtsje wy op jonge nije krêften, dy’t de Fryske saek earnstich nimme sille. Wy binne net gerêst op de situaesje yn ’e Gysbertsstêd, al mei men bliid wêze mei it bislüt fan de Ried om de Fryske akte oan de Legere en Uloskoal- len mei f 50.jlers to bileanjen. It ko- mike is derby dat de iennichste skoalle, hwer’t Frysk leard wurdt, de Lênbou- skoalle, derfan ütsluten is. Mar hawar, der giet it wol om troch. Mar nou de oare skoallen! En de folk- en gealeargongen! En de opliedingskur- sus foar de akte Frysk! It Boalserter folk giet wol graech nei in stik fan de Kriten om to sjen en to hearren, mar is dêrmei de saek foar harren klear en Öfdien? Dan stiet it faei mei de Fryske saek. Yn de Jiermerk wiene op it Concours hippique wol in fyftich gnappe reauwen by it ringstekken, mar net len yn Frysk cos- tuum. Wiist dit net op kulturele earmoede? De minske libbet net by brea allinnich, der binne him folie mear en hegere jeften jown, litte wy dy net to folie fortuteazje? Kultuer kin allinnich ta bloei komme op de grounslach fan eigen wêzen, mar by hiel folie is dat eigen aerd sa mei frjemd ünkrüd oerdutsen, dat hja seis net mear witte hwat hja eigenlik binne. En wol kin men dielhawwe yn de kultuer fan oare folksgroepen, mar dat sil sünder skea allinnich dan kinne, as men it eige ne biwust draecht. It allerwichtichste middel yn de striid foar it Fryske folk leit yn dit ünderwiis, yn de skoallen, sawol leger as middelbaer. En dermei komme wy in hiel ein efteroan, ja moat- te winlik noch in bigjin meitsje. En salang wy der net yn slagje üs folk syn eigen tael en aerd folslein by to bringen, salang bliuwt alle kritetoaniel en sjon- waarin dioramas, delen van laboratoria, fabrieksinrichtingen e. d. te zien zijn. b. In dezelfde tent is ook de vleesver- werking en alles wat daarmee samen hangt opgenomen. de verwerking daarvan en eindproducten Akker- en Weidebouw (4 tenten). De weidebouw komt hieruit met drie fraaie dioramas, voorstellende: het oude weidebedrijf; het tegenwoordige en het toekomstige weidegebruik. De wenselij ke ontwikkelingstendenzen op dit ge bied worden hier op mooie en leerzame wijze gedemonstreerd. b. Veel ruimte en zorg is gewijd aan de pootaardappelteelt. Met behulp van dioramas en andere voorstellingen wordt een treffend beeld gegeven van de zorg die aan deze cultuur wordt geschon ken. De Keuringsdienst Friesland en het Kweekveld der Friesche Maatschappij v. Landbouw tonen vooral in dit verband hun prestaties. Ook aan de andere Ak kerbouwgewassen zijn uiterst verzorgde stands gewijd: zaaizaden, de vlascultuur en -bewerking („van lijnzaad tot lijn waad”) de suikerbieten en de voeder bietencultuur; granen, voedergewassen enz. De Plantenziektekundige Dienst de monstreert met levend materiaal en foto’s vele methoden, waarop ziekten der ge wassen worden onderkend en bestreden. c. Bodem- en cultuurtechniek. Hierbij zien wij o.a.: Een grote maquette, voorstellende het ontwaterings- en be- malingssysteem van Friesland; met wer kende pompen en stromend water. Ver der demonstraties, maquettes en kaarten van: de Lage Midden van Friesland; ont ginningen; Schalter-onderzoek; Natuur bescherming; Verkavelingen; Water- schapswezen; Kanalendienst; Noord- Oostpolder enz. De wijzen, waarop de grond wordt on derzocht, scheikundig en wat betreft de waterhuishouding, worden gedemon streerd. broedmachine, een electr. kunstmoeder en electr. sorteermachine in bedrijf te zien. Vooral ook voor de broedmachine, waarin regelmatig kuikens uit het ei ko men, zal grote belangstelling bestaan. c. Diorama en andere demonstraties betreffende de pluimveehouderij, het or ganisatiewezen, de Voorlichting op dit dit zeer fraaie en leerzame exposities; gebied enz. Demonstraties van verpak kingsmethoden. Land- en Tuinbouwonderwijs en -Voorlichting. Kaarten en foto’s van alle inrichtin- Een uitgebreide expositie van wol, Sen v00r land- en tuinbouwonderwijs in Rundvee-expositie. Gedurende drie dagen is op de tentoon stelling een expositie te zien van keur- collecties Fries Stamboekvee. Het Fries Rundvee-Stamboek heeft er zorg voor gedragen dat hier bijna 200 van de aller beste melkkoeien doorlopend te bezich tigen zijn in twee grote tenten. Paarden-expositie. In een afzonderlijke tent worden gedu rende de gehele tentoonstelling een be perkt aantal paarden tentoongesteld van Fries ras en van Bovenlands ras. Ook dit zijn uitgezóchte exemplaren mee van de allerbeste die in ons gewest te vin den zijn. Stalinrichting melkwlnning en hygiëne. In deze tent worden 'n aantal koeien in een moderne stal-inrichting gehouden en ten dele machinaal ten dele met de hand gemolken. De aandacht wordt hier gevestigd op tal van factoren, die van belang zijn voor een goede stalling, een goede, hygiënische melkwinning, zowel bij hand- als machinemelken. b. De Gezondheidsdienst voor vee heeft daarbij een laboratorium ingericht, waar doorlopend de melk, die in dezelfde tent gewonnen wordt, onderzocht wordt op zuiverheid en bacteriegetal. De onder zoekingsmethoden en de invloed van ver schillende omstandigheden op de melk worden hier gedemonstreerd. De Gezond heidsdienst toont verder met grafieken en andere demonstraties zijn werkzaam heden in het belang van een gezonde veestapel. Friesland. b. Demonstraties van grondsoorten; van eenvoudige methoden grondonder zoek; van school-Qtoefnemingen, leer middelen enz. c. Proeftuinen; proefvelden, methoden van onkruidbestrijding, resultaten van onderzoek en voorlichting. d. Voorstellingen aangaande de werk wijzen van de Voorlichtingsdienst. Landbouwhuishoudonderwijs, Woninginrichting en (Cultuur. Expositie van maquettes en tekenin gen van boerderijen en landarbeiders- woningen. b. Woninginrichting met demonstratie van electrische keuken, bad, douche. Hierbij o.a. twee volledig ingerichte voorhuizen van boerderijen. c. Gezamenlijke inzending der platte- landsvrouwen-organisaties, vooral op ’t gebied van handwerken, oud en nieuw, van spinnen, weven, breien. Hierbij wor den weefdemonstratles gegeven. Versie ring van de woning met bloemen en vruchten enz. d. Diverse demonstraties op het gebied van maatschappelijk werk, huishoudelijke voorlichting, opvoeding, kinderverzor ging, voeding, kinderspeelgoed, kinder lectuur enz. e. Landbouwhuishoudonderwijs: een overzicht wordt gegeven van de hierbij onderwezen leervakken. f. Als bijzondere culturele inzendingen mogen vooral genoemd worden: een schilderijen-1,expositie; tentoonstelling van Friese volkskunst en van Friese boe ken. I landarbeidersorganisaties, van de Stich ting voor Zelfstandige Handel en In dustrie, van het E. T. I. F. de Planologi sche Dienst, de Fryske Lênboustifting, van de Paardenstamboeken. Er zijn nog meer en zeer belangrijke. Door de grote zorg, die aan deze tent besteed is en de sterke eenheid in zijn uitvoering, is zij een zeer aantrekkelijk en belangrijk deel der tentoonstelling. Handel en Industrie. Twee belangrijke tenten zijn gewijd aan een groot aantal exposities van zaken en instellingen, die materialen, hulpmidde len, vakbladen, woninginrichtingen enz. leveren en die zich hier speciaal richten op de behoeften van de plattelandsbevol king, van het landbouwbedrijf, van het boerengezin. In dit beknopte overzicht is het helaas onmogelijk, een opsomming te geven van al het belangrijke dat hier ge borgen wordt. Landbouwwerktuigen. Een zeer groot aantal exposanten ver toont, in drie tenten en een niet-over- dekte ruimte, een keur van landbouw werktuigen. De nieuwste machines op ’t gebied van de akkerbouwer worden hier tentoongesteld, maar vooral ook aan de melkmachines wordt grote aandacht ge schonken. Het is helaas ook hier niet mogelijk, een enigszins volledig over zicht te geven. Pluimvee. a. Grote tentoonstelling van allerlei rassen pluimvee. Dit is een afzonder lijk, belangrijk deel der Tentoonstelling, waarvoor in de pluimveehouders-wereld grote belangstelling bestaat en in welke competitie alle belangrijke fokkers me dedingen. b. Hier zijn tevens een electrische Bolswards Nieuwsblad 5KTX De Landbouwtentoonstelling belooft een succes te worden c. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1