S Provinciale Kroniek II Buitenlands Overzicht I en 4G J No. 74 43e Jaargang Vrijdag 26 Sept. 1947 I W e t- e n Zuidwest Friesland Streekblad voor te verscher- nble ^RD uur algemene vergadering I Hoewel Heerenveense Ongevallen. Ernstig gewond werd de vrouw van de naan tielis end. der ega. ken lan- erd- 111e- ilter i en arre- Wil- ijntje la te Vtak- recht zelf ook al in de algemene verga dering zowel als in een der commissies van de grond1 toe af, waarbij vrijwel de ge hele inboedel verloren ging. Dit kan niet gezegd worden van het woonschip, bewoond door het gezin Wilkers te Zwaagwesteinde, maar wel brandde dit geheel uit. Naar de oorzaak van deze brand wordt een onderzoek in gesteld. Met paarden is het toch dikwijls nog oppassen. Dit ondervond de heer S. H. Oostenbrug van Zwartewegsend, toen hij tijdens een oefening van de Ypeljruiters, waarvan hij lid is, een slag van een paard kreeg, waardoor hij een been brak. Dit gebeurde ook met een zoon van Oj. K. de Vries te Veenwouden. Het paard, dat hij bestuurde sloeg op hol, waarbij de Vries onder de wagen terecht kwam Hij is, evenals Oostenbrug, naar het zie kenhuis te Leeuwarden vervoerd. Te Gerkesklooster sloeg een paard op hol, gespannen voor een rijtuig, dat kerkgangers naar Grootegast vervoerde. De wagen kantelde, waarbij mevrouw Terpstra van Grootegast zo enstig werd gewond, dat zij korte tijd daarna is overleden. De moeder van de bestuurder, mevrouw Van Loo en een meisje werden nog licht gewond. manufacturier Posthumus te Niebert, toen zij tijdens het schoonmaken van het bal- con met het achterhoofd op straat viel. De vrouw is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Te Staveren kwamen niet minder dan drie vrouwen heel ongelukkig te val len. De weduwe de Jong viel van de trap, waarbij zij een gat in het hoofd kreeg en een paar gebroken ribben. Haar toestand laat zich vrij ernstig aanzien. Iets beter ging het de reeds bejaarde vrouw Zwaan af, die bij het van de trap vallen een gebroken voet kreeg, terwijl de echtgenote van L. Visser bij een on gelukkige val haar pols brakx Explosie in de boot. Bij Echtenerbrug had een explosie plaats in een motorjacht, welke zo hevig was, dat de ruiten te Echtenerbrug er' van trilden. De ontploffing had plaats aan boord van het jacht Waddenzee, eigen aan de Tsjecho-Slowaakse consul in Ne derland, die zelf met zijn echtgenote aan boord was. De explosie werd veroor zaakt door het springen van een gascy- linder en richtte in de kleine kajuit en ook daarbuiten grote verwoestingen aan. Wanden en dak werden totaal openge reten en verschillende voorwerpen wer den naar buiten geslingerd. Ook ontstond er een begin van brand, dat echter di rect kon worden geblust. Het echtpaar in het vooronder bekwam wonderlijk ge noeg, geen letsel. De boot, welke lek ge slagen was, werd naar de scheepswerf van H. P. van der Werf gesleept. De in ventaris werd in de schuur geborgen. De consul en zijn vrouw vonden een on derdak bij U. L. Koopmans. De Rijkslandbouwwinterschool vierde op 23 September in de Harmonie te Leeuwarden haar 50-jarig bestaan. Verschillende sprekers voerden ’t woord en wensten de landbouwwinterschool geluk met het jubileum, waarbij zij we zen op het vele goede werk hier ver richt. Het woord voerden de heer Van Vliet namens de minister en namens de direteur generaal van landbouw, de Com missaris der Koningin in Friesland, de heer Sybrandy als voorzitter van de 1947. ia en Nico- Waria rsum. van e> dv es te Het- Vis- a, dv Ping- >cho- ■sum. ^afke !S, zv folen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per ra.a. Giro 87920 ten.” Men bracht deze vloed n.l. in verband met het verbod de herdenkingsdag te vieren, welk verbod inderdaad ook werd opgeheven. Door meer dan één oorzaak raakte de viering van de dag later echter in ver val, tot voor enkele jaren, vooral sedert het zesde eeuwjaar, er weer meer aan dacht aan wordt geschonken. Waarom? Om wellicht bestaande of vermeende an- bel. den :sse- en stee !ell- I ved. erre irtje te dv eeg. daas 'een- 5 jr., Ber- 1a. s te tens, /aag HKSJ Ico I De oorzaak? Oorzaak der brand is onbekend. Maar in Workum neemt men daar geen genoegen mee en heeft met een speurhond de om geving van het de vorige week verbran de watermolentje onderzocht. Indien de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven, is het te hopen dat de dadèr gevonden wordt. Het aantal van onze fraaie molens ver mindert door verschillende oorzaken toch al sterk, zodat deze vermindering niet op die manier in de hand gewerkt be hoeft te worden. vetorecht in de Veiligheidsraad min zegd dat met de verdwijning van geen beteke nis meer zouden hebben. Zal Rusland dan misschien uittreden en zullen de Ver. Naties niet anders worden dan een U heeft natuurlijk Dinsdagavond dat i inbriecken, bysonderlingh hier in Fries- gloedvolle woord van Willem Struiksma landt. Want dit giet uws maest ter her- voor de R.O.N. beluisterd... U heeft deze week natuurlijk uw geschie denisboek er nog eens op nageslagen. U is vanmorgen natuurlijk naar Leeu warden getogen, om daar met al die honderden Friezen, die belangrijke ge beurtenis in Frieslands historie te gaan herdenken. En wanneer U verhinderd was, vertoe ven uw gedachten vandaag natuurlijk bij het Klif, bij Warns, Laaksum en Stave ren. Wij spreken toch niet in raadselen? U weet toch, dat wij zinspelen op de herdenking van de slag bij Warns die eens werd gestreden tussen de Friese boeren en de bloem van de Hollandse adel op 26 September 1345? Want het is niet waar, dat het hier een ruzietje gold zonder meer, een knokpar- tijtje zoals er in de middeleeuwen tel kens aan de orde van de dag waren. Gezien in het raam van de tijd kan men integendeel spreken van een groots op gezet plan, waarvan de mislukking de mogelijkheid schiep tot het voortbestaan van het Friese volk. En een realiteit als deze is het herden ken meer dan waard. Wat was toch het geval? Willem IV, graaf van Henegouwen, Zee land en Holland (met West-Friesland) eens genoemd „un fou furieux” (kort zichtige dwaas), oorlogzuchtig van aard en belust op macht, leidde een leven van pronk en praal, van feestvieren en pret- maken, dat zijn onderdanen „ten gron de bracht door de afpersingen van de velen die hen afknaagden en vilden, tot ternauwernood de beenderen overble- moeienis met de internationale toe ven.” Wie re warden p 1 Men kin in IGs net mear bi~ X nimrne as it libben. tithese Friesland-Holland pen? Om chauvinistisch te kokketeren met vergane glorie? Om bloedvergieten en oorlogsdaden te verheerlijken? Neen, maar wel om jaar op jaar te ge denken hoe toen de Friezen als één man stonden, vastbesloten naderend onheil af te weren. Samen één, met de vaste wil zich zelf te blijven: Frysk en Frij. Die leuze nemen ook wij nog vaak op de lippen. Ze heeft een andere strekking als voor eeuwen terug. Maar toch heeft het ook heden ten dage een inhoud en een diepe zin. Verstaan wij die? Slechts dan zijn wij waardig vandaag in de geest te toeven op het Klif. Marshall opende ’t gevecht met een rede, waar in hij voorstelde over te gaan tot op richting van een vaste commissie uit de vergadering voor vrede en veiligheid, waarin alle leden der Ver. Naties zou den zijn vertegenwoordigd en welke voortdurend zitting zouden houden tot de volgende algemene vergadering in 1948 waarna zou worden beslist of de commmissie een blijvende zou worden. Blijkbaar beoogde het voorstel de be- Nog niet? vetorecht de Ver. Naties geen beteke- Terwijl in landen als Griekenland, Per- zië en Korea de strijd om de macht tus sen de Ver. Staten en Rusland in de praktijk wordt gevoerd, zij het dan niet met de wapenen misschien moeten we schrijven „n o g niet” woedt in de Algemene Vergadering der Ver. Naties en haar commissies die strijd in de theorie. Een Amerikaan die een belangrijk aandeel had in de verlichting van de nood in Europa in de laatste jaren, is op 64-jarige leeftijd overleden, het was La Guardia, oud burgemeester van New York en oud directeur generaal van de U.N.R.R.A. Ondanks ten en Engeland is in Engeland heeft de regering al een soort dwang in gevoerd, de arbeiders zullen de eerst komende 15 maanden moeten werken daar waar de regering dat nodig acht. Zij heeft een even drastisch besluit in zake Palestina genomen, waaruit zij het 100.000 man sterke leger zal terugtrek ken, tenzij de algemene vergadering der Ver. Naties met een uitvoerbaar plan komt. Uit de meeste andere lan den komen berichten over maatregelen op het gebied der rantsoenering, om de moeilijke winter door te komen; in West-Duitslamd met rantsoenen, die vrijwel de laagste in Europa zijn, gaan er nog eens 100 calorieën per dag af. Bulgarije de leider der oppositie Petkov opge hangen. Gevolg grote verontwaardi ging in eerstgenoemde landen. In Hongarye is een nieuw kabinet gevormd met grote communistische invloed, al is de eerste minister een vertegenwoordiger der partij van de kleine boeren. De Arabische liga zal de betrekkingen met alle landen verbreken, die stemmen voor het voor stel der Palestina-commissie tot ver deling van dat land. De Friese Coöperatieve Han- delsvereniging voor zaai- en pootgoed, de F. P. C. hield te Leeuwarden haar algemene vergade ring, waarin de voorzitter P. Blerma een overzicht gaf van het afgelopen vereni- gingsjaar. Het ledental blijkt sterk stij gende te zijn en bedroeg aan het einde van het boekjaar 1078, terwijl nog steeds nieuwe leden worden ingeschreven. De heer Beklus, directeur, gaf een toe lichting op het jaarverslag. De omzet bereikte een record. Voor de zaaizaden waren de weersomstandigheden het vo rig jaar buitengewoon slecht geweest, daar door de voortdurende regens bij het oogsten veel zaad wegens schot moest worden afgekeurd. In totaal werden er 54.791.600 kg kleiaardappelen en 1.443.200 kg zandaardappelen als poters verhandeld, waarvan het overgrote deel naar het buitenland is gegaan. Zaaiza den werden er in het totaal 2157058 kg verhandeld. De geldelijke omzet bedroeg in ’46 f 11.320.430.11 (v. j. f 5.176.945.81 waarvan f 1.612.364.23 voor zaaizaden (v. j. f 1.138.065.45). De strenge winter heeft het voordeel be wezen van pakhuizen welke vorstvrij zijn of gemakkelijk vorstvrij te maken zijn. Oogstschade was hierin dan ook prac- tisch niet. Wel was dit het geval in an dere inrichtingen, waarin grote hoeveel heden pootaardappelen voor verzending naar het buitenland gereed stonden en die toen, door het uitblijven der boten en door het vroege invallen van de strenge vorst, goed bestopt moesten worden, wat veel’ geld heeft gekost, terwijl het resul taat lang niet overal even afdoende was. Op 25 Februari 1947 werd besloten zo mogelijk een sqrteer-inrichting te bou wen in Holwerd, Hallum, St. Jacobi Pa rochie en Dronrijp. De balans sloot per 1 Juni met het totaal cijfer f 2513142.34, waarvan nog een be drag van f915.314.44 aan de leden moet worden uitgekeerd. Periodiek aftredend was de heer H. King- ma van Sint Jacobi Parochie die als be stuurslid werd herkozen. Aan R. R. Elzinga werd in verband met zijn zilveren jubileum bij de F.P.C. een schilderij van de Friese schilder Joh. El zinga aangeboden, terwijl hij later op een gezellige avond nog vele waarde volle cadeaux ontving. stand gedeeltelijk van de Veiligheids- De eerste agressieve daad van Willem raad naar de algemene vergadering via 0 I 1 1 1 1 1 1 I men van kloostergoederen in Holland be- kan de Veiligheidsraad niet worden horend aan de Friese kloosters. Meer malen werd hierover geconfereerd, maar de Friezen konden de hun gestelde voor waarden niet aannemen. Toen deze dan de 6e Juni 1345 ook wer den verworpen stond een gewapend conflict voor de deur. Het beleg van Utrecht door Wilem IV met ca. 28000 man was oorzaak, dat de tpcht naar Friesland werd opgeschort. Maar juist dit uitstel gaf tijd om deze invasie gron dig voor te bereiden. Op het land, dat aan de Friese kloosters was ontnomen, was men in Maart reeds begonnen met het mesten van koeien, 229 in totaal, die bestemd waren voor proviand. De slagers leverden hier nog 200 bij, even als zijden gezouten spek, waarvan in de Meimaand reeds 800 stuks te Amsterdam lagen opgeslagen. Tevens werden nog een 10Q varkens geleverd en door Schevenlngen, Haarlem, Alkmaar en Schiedam 3 bruinvissen, 7342 kabeljouwen, 55 last bokkings en 45 ton paling. Amsterdam zorgde voor 345 mud gerst, 36 vaten Rijnwijn en 500 vaten bier.' Spionnen hadden „de stant van Vries- lant” reeds „heymelik” onderzocht. We vermelden deze vrij uitvoerige voor bereidingen om voorgoed het sprookje uit de wereld te helpen, alsof het hier een onverwachte aanval zou gelden. De voorbereidingen waren de Friezen na tuurlijk niet ontgaan en men wist maar al te goed, dat het leger na de verzoe ning met Utrecht bestemd was om Fries land onder de knie te krijgen. Toen de vloot van „koggen” en „barnen” dan ook de Zuiderzee overstak, met zelfs kalk, „crodewaghens” en metselaars aan boord, waren de Friezen op hun hoede. Door het luiden van de klokken en het branden van vuren werd het alarmsig naal gegeven. Over het verloop van de strijd zelf zullen we niet uitwijden. De uitslag mag be kend worden verondersteld. Wat voor Vlaanderen de Gouden Sporenslag is ge weest, werd voor Friesland de slag bij Warns. Graaf Willem liet het leven en vele Hol landse edellieden met hem. Toen zijn lijk na tien dagen werd gevon den, werd het met dat van enkele andere hoge heren, begraven in het klooster Bloemkamp bij Bolsward. De tocht was op een fiasco uitgelopen. De Friese vrijheidszin had men onder schat. De Friezen zagen in dit gebeuren Gods vinger en vierden jaar op jaar „Us leaf- frouwedei”. Toen dit door de Saksische landvoogd werd verboden, teisterde op die avond een storm het Friese land (1510) en schreef Edo Jongema in zijn Friese aantekeningen: „Dit onwaer by- gond op uws Frouwen-jound, also dat op uws Liaefvrouwendag de zee-dijcken Wysjinski heeft het laatste zeer fel gedaan. De Amerikaanse voorstellen, zo betoogde hij, beogen een omzeiling van de Vei ligheidsraad en hij verweet de Ver. Sta ten op een oorlog met zijn land aan te sturen. Hij diende een voorstel in dat veroordeelt: de misdadige propaganda voor een nieuwe oorlog, welke door re- actionnaire kringen in een aantal lan den, in het bijzonder de Ver. Staten, Turkije en Griekenland wordt gevoerd, en dat bestraffing van zulke propagan da verlangt, die als schending van ver plichtingen ten aanzien van de Ver. Naties word gebrandmerkt, en het voorstel dringt aan op de uitvoering van de ontwapeningsregelen. Zowel het Amerikaanse als Russische voorstel zullen in deze soort Westelijk blok, waaraan de Ver. Staten leiding geven? Dit zal de Russen misschien nog groter gevaar toelijken en daarom zullen zij ook bij eventuele aanvaarding van het Amerikaanse voorstel wellicht toch in de Ver. Naties blijven al zou hun veto recht omzeild zijn. Natuurlijk is dat recht zelf ook al in de alg'< dering zowel als in een de1 aan de orde geweest. Een voorstel Argentinië werd op de agenda geplaatst. Het be helst dat de algemene vergadering een conferentie zal bijeenroepen ter bestu dering van een wijziging van dit veto recht. Rusland en Polen waren er tegen dat het voorstel op de agenda kwam, China, Frankrijk en India onthielden zich van stemmen. Maar al komt dit voorstel op de agenda, het zal wel niet worden aangenomen, daar China zo wel als Groot-Brittannië thans nog niet voor wijziging van het vetorecht zijn, maar geen bezwaar hebben tegen een Amerikaans voorstel om deze kwestie door een commissie in studie te doen nemen, die dan op de volgende alge mene vergadering rapport kan uitbren gen. Een redelijke oplossing gaf ook Australië aan, dat voorstelde dat als de Veilig heidsraad vanwege een veto niet ver der kan met een kwestie deze automa tisch naar een speciale commissie van de Algemene Vergadering gaat. Eigen lijk beoogt dat voorstel hetzelfde als het Amerikaanse betreffende de instel ling van een commissie voor vrede en veiligheid. Er zal over deze en andere kwesties nog heel wat in de algemene vergadering gesproken worden, Grie kenland, Palestina, Korea, de atoom energie enz. enz. komen nog aan de orde en steeds zal daarbij de kloof tus sen de Ver. Staten en Rusland zicht baar worden, ze is nog wijder geworden door de toon der discussie tussen deze mogendheden in de algemene verga dering, en I Uitgave van DruKKerlj Fa, A. J. O SIN GA - Bolsward win—mi wiwuiit tmwïihw irnii nwitrmriim iiuiii 11r Ti— pogingen tot verzoening, o.a. door de secretaris-generaal der Ver. Naties de Noor Lie, zullen niet veel helpen, de geschillen blijven en lolang de grote mogendheden blijven streven naar vergroting van eigen macht en in vloed zal men op geen volmaakt wer kende organisatie der Ver. Naties mo gen hopen. Al zouden we er zonder deze thans nog minder aan toe zijn, nu vervult ze tenminste de rol van veilig heidsklep. Met dat al verkeert Europa in een zeer ongunstige positie, liggende tussen de twee kolossen en bovendien niet in staat door eigen kracht enig ge wicht in de schaal te leggen. De zestien Europese landen, welke het Marshall-plain hebben aanvaard zullen in de komende 4 jaar een ernstige poging doen weer op eigen benen te staan. Zij hebben thans een voorlopig rapport opgesteld en naar Amerika gezonden, waar het Congres het in December zal bespre ken, terwijl Marshall zal trachten die landen die niet langer kunnen wachten, als Frankryk en Italië, een overbrug- gingssteun te verzekeren. We moeten nu afwachten in welke mate ieder der 16 landen er in slaagt te verwezenlijken wat het zich in dit rapport voorstelt en of de Ver. Staten inderdaad bereid zul len zijn de rest te doen. Intussen baart de ogenblikkelijke toestand in Europa de grootste zorg. In F. Lukkes te Alweer brand. i Door uitslaande vonken ontstond brand in een groot hok van de veehouder Baye- ma op de 18de wijk bij Hoornsterzwaag. Het hok, waarin een grote partij turf, turfstrooisel, enige fietsen, landbouw gereedschappen en een varken, was in een ogenblik in de as gelegd, waarbij alles wat er in was, verloren ging. worden behandeld,“ongetwijfeld heeftDoordat de wind gunstig was kon de het Amerikaanse, of iets dat er op ge- woning behouden blijven. lijkt kans om aangenomen te worden, D>t was met het geval met de arbelders- en men mag zich afvragen wat Rusland woni"g> bewoond door F. Lukkes te dan zal doen .Door de instelling van de 1 Oudehorne, waarin brand ontstond door bedoelde commissie immers wordt het het omvallen van een brandend petro- vetorecht in de Veiligheidsraad min of leumstel. Hoewel de Heerenveense meer waardeloos en een Russisch verte- i brandweer zeer spoedig aanwezig was, genwoordiger heeft reeds vroeger ge- kon zij niets uitrichten door gebrek aan - - - - - ^et water en de woning brandde dan ook tot burgemeester ge- de protesten van de Ver. Sta- IV tegen Friesland was het in beslag ne- de bedoelde commissie te verleggen, al uitgeschakeld, daar deze volgens het Handvest in de eerste plaats verant woordelijk is voor ’t handhaven van de vrede in de wereld. Men weet dat de Ver. Staten in die raad echter meerma len hun zin niet konden krijgen bij be langrijke beslissingen, doordat een Russisch veto dat verhinderde. Zij hebben dat in de Griekse kwestie herhaaldelijk onder vonden en toen reeds aangekondigd, dat zij ondanks het Russisch veto wel een weg zouden weten te vinden Grie kenland te helpen. Zij konden die bij stand zelfstandig verlenen maar zij ge ven er de voorkeur aan dat via de Ver. Naties te doen. Deze komen echter maar eenmaal per jaar bijeen en heb ben dan een zo overladen programma voor zich, dat elke kwestie er niet vol doende behandeld kan worden. Stellen de Ver. Naties echter de door de Ver. Staten voorgestelde commissie in, dan is de algemene vergadering practisch het gehele jaar bijeen en kan een mo gendheid die in de Veiligheidsraad wel een meerderheid achter zich heeft, maar door het veto van een der grote landen wordt belet haar bedoelingen te verwezenlijken, de zaak direct in de commissie brengen. Het was natuurlijk te voren al duidelijk, dat Amerika’s plan om de Ver. Naties op deze wijze practischer te doen werken, instemming bij landen zou vinden, welke achter de Westelijke mogendheden staan en kri tiek bij de andere zijde. De woordvoer der van Rusland, I Bolswards Nieuwsblad Voor meer dan 600 jaar s i. 3W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1