riis Sys6ert JapiRs-p 1 In óld-Koarnvverter kriget de Martinytoer Fan de door Nederland No. 75 43e Jaargang Dinsdag 30 Sept. 1947 Streekblad Friesland Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward De aan Tj. de J. nou’t syn léste bondel „It sil bistean” mei de priis kroane waerd. Net yn in skitterjende ferstechnyk ef foarmforfining, net yn in breed forskaet fan toanen, net yn in machtige bisieling ef retoaryske krêft, mar yn it tsjoenen mei sljochtwei wurden leit syn greate bitsjutting. „En nou ek, sa’t ik mar hwat sleauwe dingen siz. Kinn’ er minsken wêze dy’t ik meinim, om’t hja it libben seis fiele, Net opmakke as in byld, mar sa’t de siele it oanbringt.” (Ut: Freo nen). Dizze „lichte ruter, dy’t grypt nei goadene ark” wit: „fier yn it fryske lib ben rinne myn woartels". Wy sizze it mei Piebenga: Lit hiele Fryslün ’t ek witte, lit har de fersen fan Postma priu- we en der fan genietsje. schilderijen te hebben gesigneerd met de namen Vermeer, of Pieter de Hoogh, zal zich 29 October voor de rechters moeten verantwoorden. Te Baarle-Nassau viel het 3-jarige kind van de landbouwer C. van Tilburg in een ketel met kokende pap. De kleine is in het ziekenhuis aan de brandwonden overleden. De 35-jarige A. J. J. Wofmeger, werfr- zaam bij de Ned. Zoutindustrie te Hen gelo is van 8 meter hoogte uit een boor toren gevallen en op slag gedood. Twee Schevenlngse vlsscherschepen, die ter vangst van verse vis waren uitge varen kwamen ledig te IJmuiden aan. Zij bleken hun vangst in Engeland te heb ben verkocht De groothandel was hier over slecht te spreken. Ongeveer 100 artsen, liefst jongeren en 200 tot 250 verpleegsters uit Nederland zijn in Indonesië nodig. Zij moeten die genen vervangen, die een tweejarig con tract met het Rode Kruis hebben en weer naar Nederland terugkeren. Bijna honderd passagiers, waaronder Kardinaal de Jong en zijn broer bevon den zich op de tjalk, die verleden week 15 uren nabij de pier te Holwerd aan de grond zat. 106.325 bezoekers zagen de Friese land bouwtentoonstelling. Zuster Nijdam, de 100.000ste werd met geschenken over laden. Minister Jonkman zal vermoedelijk belast worden met de portefeuille Reorganisa tie van het Koninkrijk. De heer J. Sijbr. Faber vierde zijn 25- jarig jubileum als brandmeester. Rectificatie BONNENLIJST. In onze bonnenlijst sloop j.l. Vrijdag een storende zetfout. Men leze niet: N 03 div. 1600 gr. brood, maar N 03 RES. 1600 gram brood. Red. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De Willem Barendsz zal weer koers zet ten naar de Zuidpool. De Schiermonnik- oger KI. Visser is weer kapitein, terwijï zijn vrouw en een 20-tai eilanders mee gaan. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij voorultbetrilng Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 8792Ö De Nederlandse Radio Unie heeft voor het aanstaande seizoen een 40-tal jeugd- concerten in zijn programma's opgeno men, o.a. in Sneek. De papierfabriek Van Gelder en Zn. heeft wederom toestemming gekregen, de pa- pierprijzen voor couranten te verhogen en wel met J/j cent Per kg- papier. De Duitse goudvoorraad ter waarde van 330 millioen dollar, die tijdens de oorlog in beslag is genomen, zal verdeeld wor den onder de benadeelde naties. „Walvis in zicht” is de titel van een film die Polygoon-Profilti binnenkort over de walvisvangst brengt. Franse krijgsgevangenen die in de oor log ontsnapt waren, arriveerden in Den Haag en boden de minister van oorlog een bronzen plaquette aan. Charles Eeyck vervaardigde een raam voor de St. Janskerk in Gouda^ ter her denking van Nederlands bevrijding. Het zal een plaats krijgen naast het raam der Gebr. Crabeths, die dit maakten bij de vrijwording van de Republiek der Ze ven Provinciën. Deventer krijgt een fabriek van cellu- lose-producten, de eerste fabriek op dit gebied in Nederland. De „Willem Ruys” het nieuwe vlagge- schip van de Rotterdamse Lloyd, heeft de werf van „De Schelde” verlaten voor haar eerste proeftochten. 1 October a.s. worden de zelfverzorgers voor vlees in de gelegenheid gesteld tor het slachten van varkens en/of schapen voor eigen gebruik, evenals in andere jaren zal het slachtseizoen per 31 Maart eindigen. Huismoeders hebben nog slechts recht op 15 punten. Naar het Vrije Volk verneemt worden misschien 5 punten extra gege ven. Wiere tuurden t Niten binne noch slimmer as X luzen. „Hüld en boel”, dat wie kost foar de tentoanstellingsminsken, dat wie as in dessert nei in swler diné, dat forkwikte en forfriste, mar it oare wie fan it goede to folie. It wie in boppeslach dat de Keninginne de Woansdeis nei Ljouwert kaem en der- mei it BistjÜr fan de Tentoanstelling in fortsjinne eare oandie. Sa’t it heart, hat de hege Lénfrouwe alle noeden en soar gen om oare dingen dy deis thus litten en joech Hja glêns en bllidskip oan dit kostlike barren. Jammer, dat Minister Mansholt de iepening fuort en daliks hwat bidoarn hat. Dat hie net wêze moatten. Men wit, de Minister sit hwat yn swier waer mei de boeren en de Fryske Stiftlng fan de Lfinbou hat syn mismoedigens net Ünder stuollen en ban ken stoppe, mar helderop hearre litten. Dat de Minister der oars oer tinkt, is syn goed rjocht en wy tinke der net oan, him dat kwea Of to nimmen. Mar Foar- sitter Oosterbaan hie op gjin inkelde manear oanlieding jown om de stimming to bidjerren. Hy hie torjocht alle proble men rêste litten en siet hjir as Fc^rsitter fan de prachtige tentoanstelling. De Mi nister koe dizze dingen jammer genöch net skiede en helle se mei sin trochinoar. It wie al in lyts insidint, doe’t de Foar- sitter syn rjochterhên, Dr. Ir. J. B. van der Meulen oan de Minister foarstelde. Dizze krige in stiif knikje en koe syn üt- stutsen han mar wer weromlüke, de Mi nister seach oer him hinne. Dat wie in pynlik momint. Dr. van der Meulen wie hjir lykwols net de redacteur fan it Stif- tingsblêd, mar lid fan it Tentoanstellings- komité en as sadanich hie hy dizze bi- hanling net fortsjinne. Ek de rede, hwer- mei de Minister iepene en de wize hwer- op hy dat die, wie net op syn plak. En as der by sa’n gelegenheit net sa folie minsken wiene, dy’t nei eltse taspraek automatisch hantsjeklappe, dan wie it déastil bleaun. Né de Minister hat yn Sa is dan ek de tentoanstellingswike wer oan ’e kant. De Fryske Lfinbou-organi- saesjes en alle ynstellingen, dy’t der tlcht of saeklik by steane, hawwe har bést tige dien. Der is in almeugend stik wurk forsetten en mei troch it waer is it ge- hiel tige slagge. De stêd Ljouwert hat him ek tige ward, alle lof derfoar, mar wy leauwe net, dat de strjitten, dy’t in ein fan it tentoanstellingsterrein lizze, oer it bisiik foldien wêze sille. Siz it mar earlik, der wie foar de minsken, dy’t in dei nei Ljouwert west binne fierst to folie om it nei to kommen. De tentoanstelling seis wie to great dan dat men dizze yn ien kear goed bisjen koe. De earste seis, acht, tsien tinten kin men forarbeidzje en dan wurdt it in spultsje fan de ein sjen to krijen. Licha- melik, mar binammen geastlik is men deawurch fan it dangeljen en yn de ear ste de béste gelegenheit siket men res- tauraesje. De middeis nei de Wilhelmina- baen foar it concours of de keuring en leau dan mar grif, dan is men net mear by steat om de jouns jit in swier literair stik fan goed fjouwer üren mei lange monologen, op to nimmen. De lju, dy’t allinnich om Simson nei Ljouwert kamen, dy hawwe it geniet der fan hawn, mar net de yneine swalkers fan de Jacob Catsstrjitte en de Wilhelminabaen. Syn wurk foun officiële weardearring Oslo en Kopenhagen uitkomen tegen Noorse en Deense athleten, als afsluiting van het athletiekseizoen op de baan. Ans van Dijk, de Joodse vrouw, die vele volksgenoten aan de S.D. uitleverde, hoorde haar beroep verwerpen, zodat zij nu de tweede vrouw in Nederland is, die een doodvonnis wacht. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn uitgenodigd het huwelijk van prinses Eli zabeth van Engeland bij te wonen. Op Schouwen-Duiveland wordt, volgens een courantenbericht, sinds weken jacht gemaakt op een wild zwijn. De eiland bewoners vragen zich af hoe dat beest op hun eiland is terecht gekomen. H. M. de Koningin heeft de wens ken baar gemaakt, dat haar aanstaand jubi leum in soberheid zal worden gevierd. Mr. van Kleffens zal uit naam van H. M. de Koningin het gouden erezwaard met de 194 parels en 246 toermalijnen aan generaal Eisenhouwer overhandigen. 2000 Militairen uit Den Bosch zijn de Groningse boeren een handje gaan hel pen bij de aardappeloogst. In de Ridderzaal te Den Haag werd plechtig herdacht, dat 100 jaar geleden het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs werd opgericht. Clinge Doorenbos, de dichter-zanger, zal in Octobber herdenken, dat hij 40 jaar geleden zijn artistenloopbaan begon. Volgens verklaringen, die de S.D.er Schöber aflegde, zou zich in de buurt van het vliegveld Twenthe nog een massagraf bevinden. Ruim 450 ouderloze Joodse kinderen uit Midden- en Oost-Europa zijn in ons land gearriveerd, waar zij in het „Het Apel- doornse Bos” te Apeldoorn een gastvrij thuis zullen vinden. De Zwitserse Voetbalbond en de K. N. V. B. zijn overeengekomen elkaar om de twee jaar te ontmoeten, met dien ver stande, dat de eerstvolgende ontmoeting in 1949 in Zwitserland zal zijn. Han van Meegeren, die er van wordt be- De proef met gasgloeilichten als straat verlichting is goed uitgevallen. Het aan tal lichtpunten zal derhalve worden uit gebreid. Enkele dames te Bolsward hebben ge weigerd mee te doen aan de mode om een of meer vogellijken op de hoed te dragen. Het plaatselijk blad brengt deze dames hulde. oersettingen: Gedichten fan Rilke, fine, rêstige, teare, hwat weake sfear fan Rilke moast in stil-meditearjend minske as Postma wol lüke, hoe frjemd dy sfear yn mannich ding dan ek oan syn eigen wurk wêze mei. De bondel Dagen, kaem yn 1937; hjir sit wer mear in persoan- like ynslach yn, byg. yn de frije fersen, dy’t Postma graech ta dat doel foar kar nimt; nim. mar de oandwaenlike fersen „Freonen” en „As ik opdroegen wurd.” Ljouwert net in béste beurt makke, hy helle dingen trochinoar, dy’t net byin- oar hearden en bidoar dertroch de iepe ning. De tentoanstelling seis hie treflike kwali teiten, hy wie aestethysk tige forsoarge, de architecten hawwe in prachtlch gehiel makke fan de stands. Ek de stands seis wiene foar it each in great geniet. Mar it is wol eigenaerdich, it wie moaijer en ynstructiver foar de leek as foar de fak- man. Wy hawwe Ünderskate minsken frege en éltse kear wie de takman hwat toloarsteld en de leek ünder de yndruk. Fryslén liet hiel hwat sjen, mar de fak- Iju hawwe op har eigen gebiet net folie nijs sjoen. It wie mear in publyksjow as in ütstalling fan nlje dingen en nije methoades. Yn de propaganda is wak ker ophelle, dat wy üs yn de nije tild op ’e hichte stelle moasten, hwat yn It bütenlén allegearre yn de oarloch birikt wie. Wy moasten net efteroan komme. Wy moasten leare, hwat der op fakge- biet nijs wie to sjen. Nou dat foei dan danich Of, allinnich de öfdieling molkma- sines hie hwat om ’e hakken, mar de oare lênboumasines en heaboumasines wie meager. It blykt wol, dat der noch net folie goeds is. Ek by de suvelêfdie- ling wie it net oars. De Alfa-Laval-con- tinu-bütermasine stie midden yn ’e tinte as in dead ding, krekt sa as er al sa faek yn de fakblêdden op foto’s stien hai, mar der wie it dan ek mei sein, in inkelde platepasteur, in koeler, mar oars och sa sober. Né, de büterdirekteuren binne net mei mismoedige gedachten nei har fa- bryk werom gien, hja kinne noch skoan meidwaen. Mar foar it greate publyk wie dizze greate Lênboutentoanstelling in prachtige demonstraesje fan boere- kinnen en wollen. AAN DE FRIEZEN BUITEN FRIESLAND. Op 7 October a.s. zal In de parochiekerk van St. Franciscus te Bolsward tot bis- schop worden gewijd Mgr. Nicolaas Het- tlnga, benoemd bisschop van Rawalpin di (Pakistan). Dit is een groot feest, niet alleen voor Bolsward, dat reeds 2 missie-bisschop- pen voortbracht, maar ook voor geheel Katholiek Friesland. Met medeweten van Mgr. Hettinga heeft zich een ere-comité gevormd, waarvan Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong het beschermheerschap heeft aan vaard, terwijl de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, eveneens van zijn belangstelling heeft doen blijken. Dit ere-comité, bestaande uit vertegen woordigers van alle gewestelijke katho lieke verenigingen, rekent het zich rot een eer aan de organisatie van de plech tige wijding zoveel mogelijk luister bij te zetten. Het meent dit op de eerste plaats te kunnen doen door alle Friezen in en buiten het Heitelén op te roepen ter gelegenheid van hun feest at'n Mgr. Hettinga een wijdingsgeschenk aan te bieden in de vorm van een bedrag aan geld voor het nieuwe missiegebied van Monseigneur. Duizenden Katholieke Friezen buiten Friesland zullen graag deze gelegenheid aangrijpen om die dag mee te leven met het feest van hun Friese stad Bolsward. Duizenden Friezen zullen hun nieuwe bisschop niet in de steek willen laten, maar zullen èn door hun gebed én door hun offer mee willen leven met de uit verkiezing van één hunner zonen. Toont Uw liefde voor het Heitelén en voor de missie van een Friese bisschop en offert met uw „lênslju” voor het wij dingsgeschenk van Mgr. Hettinga. De penningmeester van het ere-comité J. Johs. Tromp te Sneek zal gaarne Uw gift ontvangen op zijn giro nr. 130076 met vermelding: „Voor onze missiebis schop”. Het Ere-comité rekent op uw daadwer kelijke medewerking. J. G. S. BRUINSMA, Burgemeester van Bolsward, Voorzitter Ere-comité. Lyk as de lêzer wit ha de Deputearre Steaten fan Fryslün de foarste Gysbert Japikspriis ütrikt oan de Fryske dichter dr. Obbe Postma. Foar de measte lêzers is dr. Postma in frij ünbikende figuer. Fan Fedde Schu- rer en Douwe Tammlnga hat eltse Fries wol it ien en oar lézen, mei it wurk fan Dr. Postma is dat net it gefal en dat hat syn reden. Hoewol fan greate skientme is Postma syn wurk foar de sljochtwei lêzer fakentiids „swier om to forstean." Syn wurk sille wy wol ris in pear priuw- kes fan jaen, mar lit üs yn dit artikel earst hwat oer de dichter syn libbensrin en syn wurk yn it algemien sizze. Piebenga hat der in moai krekt oersjoch fan jown, dat de lêzer fine kin yn syn moaije wurk oer de Fryske Skrifteken- nisse. Wy litte him it wurd: Yn 1868 waerd Obbe Postma to Koarn- wert berne. It wie in boeresoan, dy’t studearret en letter learaer yn ’e wis kunde to Tilburch en Grins wurdt, dy’t him op syn Ülde dei' yn Ljouwert nei wenjen set en dêr wakker pielt mei stüdzjes oer de Fryske buorkerij yn ’e rin fan de ieuwen. Gjin biwegingsman waerd er, gjin strider, gjin man fan ’e aktualiteit. Wol: ien fan de béste Fryske dichters. As jongfeint lies er mei niget de fjouwer brosjueres fan de striid tus- ken Piter Jelles en Lützen; letter krige er de „Rimen en Teltsjes” to lézen en seis sloech er ek al ris oan ’t dichtsjen. Doe’t er al tritich jier wie, waerd it lyk wols for ’t earst tinken. Sünt likernöch 1900 forskynde der yn Forjlt-my-net in rige fersen fan „P.” ünder de sammel- namme fan „It Fryske ifln en Fryske lib ben”. It liken sa op it earste gesicht len- füldige rymkes oer deistige Onderwer pen, dy’t yn Fryslén al withoefaek bl- songen wiene mar as men jin der yn- joech, fornaem men al gau dat dizze dichter de macht hie, om yn sljochte wurden in nije en djippe gléns to lizzen. Hjir wie ien, dy’t yn in waerme, stille leafde alles hwat mei Fryslén en mei syn wêzen gearhong, yn in djippe tagedie- nens omfette. Jierren gyng dat sa troch. De skriuwer kaem oars hast net 'nei foa- ren; de lüde, drokke wréld lokke him net. Einliks, yn 1918, forskynde der by de fa. Osinga (doe noch to Snits) in samling fan dit wurk: „Fryske L3n en Fryske Libben”. De ynhfild is ienféldlch en stiet fan al syn wurk faeks it tlchtst by it folk; de dichter dreamt oer it forline dat forlern is en dat er yn syn mimerjen wer ta libben bisiket to bringen en yn fersen foarm to jaen. Dat him dit slagge is, bi- wiisde de tankberens, dêr’t FryslSn dizze kostbere jefte mei oannaem; al gau moast der wer in printinge fan komme. It like faeks as soe sa’n iensidige dich ter him dochs ris üt syn stof skriuwe; altyd wer itselde! Mar elk nij fers joech nij geniet, for dy’t it yn stiltme priuwe woe en dy’t de üntjowing fan de dichter folge, wist ek, dat hy dy’t neffens syn jierren dochs by de êlderein rekkene wurde moast himsels net fêstskreaun hie. Yn de foarm kaem dat ek al üt: 0. Post ma wie ien fan de earsten en iennichsten yn Fryslén, dy’t it frije fers, sa’t dat nei de oarloch yn ’e moade kaem, (gjin rym, gjin fêste mjitte, gjin strofebou), brükte en ek goed brükte. Binammen kaem det üt yn de twadde bondel: De Ljochte ler- de, 1929. It is jit itselde lüd mar djip- per en riper. Party fersen binne objek- tiver as de earste en geane mear boppe Fryslên üt. Der sit hwat fan in spjalt yn, mar by einbislüt drage ek hjir ISn en libben de dichter oer alle ünwennige langsten hinne. Yn 1933 kaem de bondel Het kan ook anders. Te Hoensbroek heeft men in zes weken tljds een nieuwe H. B. S. gebouwd met 6 klasselokalen, een directeurs- en concierge-woning. Hulde! De behoefte aan zuivere stikstof raamt men voor Nederland op globaal ca. 130.000 140.000 ton. De eigen produc tie zal thans naar schatting ongeveer 55 65000 ton bedragen, terwijl ca. 40.000 ton zal worden ingevoerd. De phosphaatmeststoffen zijn thans vrij van distributie. Dit betekent niet, dat alle soorten even gemakkelijk te verkrij gen zijn; het veel gevraagde Thomas Slakkenmeel bijv, dat uit België en Lu xemburg ingevoerd wordt, is nog slechts in beperkte mate verkrijgbaar. Wilde zwijnen worden herhaaldelijk ge signaleerd aan de Oostgrens. Oude die ren van 150 pond en jonge van 70 pond ziet men soms in groepjes over de velden trekken. Slachtschapen zullen op de volgende 8chuldi d acht door hem vervaardigde data voor export worden overgenomen: - - - 10 October Leeuwarden, ca. 300 stuks, en 14 October Sneek, ca. 400 stuks. 100 koninginnen b wonden zich boord van het K.L.K vliegtuig, dat Za terdagmiddag naar Zuid-Amerika ver trok. Het zijn jonge koninginnen van een speciaal Italiaans bijenras, afkomstig van een iemker te Bologna en zij reizen naar Santos, Lugares en Buenos Aires, waar zij zullen worden geplaatst bij een jonge zwerm ter veredeling van het bijenras. De koninginnen zijn verpakt in koker tjes en elke koningin is omgeven door een tiental werkbijen, die zich voeden met suiker en op hun beurt de voeding van de koninginnen verzorgen. 20 Nederlandse athleten vertrokken Woensdag per K.L.M. van Schiphol naar Scandinavië. ZIJ zullen dezer dagen in Voor 50 jaar Grote Biljartpartij op 4 October in café „Neuf”. Uitgave van West- en Zuidwest Bolswards Nieuwsblad voor I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1