s Werelddierendag U te zeggen Wat heeft de JM Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht >45 er Vr«dag 3 Oct. 1947 No. 76 43e Jaargang 9BM Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward Friesland Zuidwest Streekblad West- e n voor jante jben jaar N-03 en infl 1.15 ken iker ekt, /en. uur loe- ^eg erne- rkre- over uwd, rvlak ge is 1940 Feder- lioen? tvoert hon- hec- int of ouw- met issen zaad Amerikaanse hulpactie. De Amerikaanse president, enige minis ters en de toonaangevende leiders uit het Congres zijn thans bijeen om de on middellijke hulpverlening aan die Euro pese landen te bespreken, welke niet op het inwerkingtreden van het plan Mars hall kunnen wachten; het rapport over dit plan zal immers eerst eind van dit jaar in een gewone zitting van het con gres worden besproken, en deze winter zal extra zwaar voor Europa en spe ciaal voor landen als Frankrijk, Italië en Oostenrijk zijn, die niet, of niet meer over dollars beschikken om overzee te kopen. In Frankrijk wordt bijv, al overwogen om het brood rantsoen op 150 gram per dag te bren gen, het laagste in Europa. Naast levens middelen gaat het om brandstoffen, dus kolen en olie. Truman heeft reeds een beroep gedaan op de Amerikaanse be volking om zuinig te zijn met broodge bruik enz. om noodlijdend Europa te helpen. Of het iets zal geven is een andere vraag Want de grootste bezuiniging zou van de zijde der Amerikaanse boeren moeten komen, die nu de maisoogst mislukt is, de veestapel in de oorlogsjaren be langrijk uitgebreid met broodgraan voeren. Intussen heeft presidentsverkiezingen in 1948 in het vooruitzicht zal Truman dan ook stellig niet al te straf in dezen tegen de Amerikaanse industrie durven Stafford Cripps als minister van economische zaken ver antwoordelijk wordt voor de gehele eco nomische politiek en een commissie uit het kabinet onder voorzitterschap van de eerste minister zelf zich bemoeien zal met het overwegen der economische vooruitzichten en plannen. Cripps is een krachtige figuur, van wie men hoopt dat hij de vakbonden en hun leden, die met hun eisen de regeringsplannen in de weg schijnen te staan, zal weten over te halen tot medewerking. voor- van van dat t in i. laar ling /er- Java 0.000 e af- e de 5 in- AND illem jlke- Am- 11800 i«ge- mais, ;ewas Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per num. Oiro 87926 cas- oor 't i dat wa- rd on- Ze niet der ities op stel- ’rin- zien vens n en men Poll jto’s vens ;uke aan per e. J. 5 Wie re warden Dq’t moai wêze wol moat pine ütstean. Truman reeds een voorlopig plan opgesteld, waarbij Frankrijk, Italië en Oostenrijk deze winter voor een totaal van 580 mil- lioen dollar aan nodige grondstoffen zouden krijgen, het is alleen jammer dat de prijzen in Amerika door de mislukking der oogsten, zo gestegen zijn, zodat men voor deze 580 millioen nu al weer veel minder kon kopen dan enige tijd gele den. Ook om de hulp aan Europa afdoend te zijn, zou het dus gewenst zijn dat in de Ver. Staten de prijsbeheersing na de oorlog geleidelijk afgeschaft weer werd ingevoerd, wat van betekenis zou zijn niet alleen bij de overbruggingssteun welke de Ver. Staten nu de landen gaan verlenen welke het slechtst er aan toe zijn, doch ook bij een eventueel uitvoe ren van het plan Marshall, waarvoor de Ver. Staten in de loop van een viertal jaren ongeveer 20 milliard dollar aan goederen zouden moeten leveren. Wan neer het om dergelijke geweldige som men gaat, zou enige ordening aan Ame rikaanse zijde ongetwijfeld gewenst zijn, daar Europa misschien anders heel duur aan zijn hulp zou komen. Maar zeer belangrijke groepen in het Congres heb ben aan alle ordening het land, zelfs al in het buitenland laat staan in het eigen land. En met de Palestina-kwestle. Engeland heeft thans openlijk verklaard Palestina te zullen ontruimen als de Ver. Naties geen behoorlijke oplossing aan de hand doen en medeverantwoor delijkheid daarvoor aanvaarden. Blijk baar doet het dit om druk op dat lichaam uit te oefenen, doch het is hoogst twijfel achtig of die organisatie in staat zal zijn een bevredigende oplossing te ge ven en nog twijfelachtiger of, als En geland zijn troepen terugtrekt, Joden en Arabieren zich toch nog zullen vinden in een onderlinge oplossing, zoals Hin does en Mohammedanen dat deden toen Engeland hun voor het beslissende feit plaatste, dat het India ging ontruimen. Ten slotte zijn het niet alleen de Pales tijnse Arabieren, die in deze kwestie een duit in het zakje doen maai alle Arabische staten verenigd in de liga, die ook van Palestina een Arabische staat willen maken en deze staten hebben in politiek opzicht nog al wat in de melk te brokken. Trouwens al werden in India de leiders van Hindoestan en Pakistan het eens, nu de beide dominons op eigen benen staan is er zo grote wrijving over de grenzen, de nodige volksverhuizingen en de moorden daarbij gepleegd, dat men zelfs spreekt van een gewapend conflict tussen deze beide, zelfs Gandhi heeft het daarover gehad. Pakistan heeft al een beroep gedaan op de andere leden van het Britse Gemenebest, Enge land incluis, om te helpen bij het oplos sen der geschillen, en toch heeft Enge land al meer dan genoeg zorgen. De binnenlandse toestand heeft tot enige wijzigingen in het Engelse kabinet ge leid, waarbij sir waarom talloze gruwelen in voedsel, mode en sport nog aan alle kanten om ons heen worden gezien, waarom bij alle groei, die wij dankbaar erkennen, toch nog een muur van onverschilligheid en vooroordeel bestaat. Antwoord daarop geven kan betekenen: tijd- en krachts verspilling. Nu is het moment aangebro ken, dat wij ieder in eigen omgeving, maar liefst in organisatorisch verband, doen moeten wat onze hand vindt om te doen. En om dat te vinden behoeft men werkelijk niet lang te zoeken, want in deze na-borlogse tijd van verwilde ring en verruwing, in een maatschappe lijk raderwerk, waarin vermeende of werkelijke belangen voortdurend in bot sing komen met de eisen der ethiek, in een samenleving, die doortrokken is van de oorlogsobsessie, struikelt men als het ware over de ellende, welke het weerloze de Russen zouden profiteren, die dan hun invloed ook meer en meer in bepaalde delen van West-Europa zouden zien toenemen. De Russische politiek wijst echter niet op dergelijke verwachtingen. Gemeld wordt dat zij in hun Duitse bezettingszöne al lerlei maatregelen nemen, welke er op wijzen, dat zij deze gaandeweg gaan ontruimen, maar ze eerst leeghalen. Er zijn zelfs geruchten, die melding maken dat deze ontruiming een gevolg zou zijn van geheime besprekingen met de Ame rikanen, die bereid zouden zijn de Pool- se OderNeisse grens, welke een gewel dig stuk Duitsland in handen van Polen laat, te erkennen en andere concessies te doen, o.a. in Korea, mits Ruslartd het spoedig sluiten van de vrede met Oostenrijk mogelijk maakt en zijn bezetting van Duits gebied tot zodanige sterkte terug brengt, dat daaruit duidelijk blijkt, dat het er niet zal blijven. Wat hiervan waar is zal de tijd moeten leren. Openlijk staan deze kolossen nog even vijandig tegenover elkaar. Dat is ook weer gebleken bij de debatten in de po litieke commissie uit de alg. vergadering der Ver. Naties over de Balkankwestie. Ondanks verzet van de Sovjet afge vaardigde, die Griekenland verantwoor- .ageiijks en veelal onnodig moet j.iuergaan. „aai men geen ogenblik verflauwen in de strijd tegen de schandelijke misstanden die heden ten dage nog voorkomen bij het veevervoer, het voortbestaan van ’t gebruik van de hond als trekdier, de el lende van de waakhond, die levenslang aan een ketting kreeg, de modegruwe- len, de uitwassen van sport en dressuur, de mishandeling en verwaarlozing van huisdieren, om slechts enkele voorbeel den te noemen. Natuurlijk kan men ook de verhouding van de mens tot het dier tot een pro bleem maken. Het is dan ook geen won der dat vele grote denkers zich hiermede hebben bezig gehouden. Zo kwam Schopenhauer tot de conclusie: „Al wie het dier mishandelt, doet zonde tegen het dier” en verklaarde de wijs geer Kant: „Al wie met opzet het dier mishandelt doet zonde aan zich zelf.” Er is nog een derde visie mogelijk en wel deze; Al wie zich vergrijpt aan het dier, zondigt tegen de Schepper van dit 1 dier. Maar hoe men dierenmishandeling ook i bekijkt, steeds is er sprake van zonde, i Daarom is dierenbesrherming een zede- lijke plicht. Het is goed daar eens zeer speciaal op te worden gewezen. Morgen zal uw kalender 4 October aan- wijzen. i Misschien zegt die datum U niets, ten- minste als U niet toevallig een familie- of zakenaangelegenheid op die dag gaat i herdenken. Misschien is uw oog echter dezer dagen gevallen op de een of andere suggestieve affiche, die spreekt van dierenbescher ming of van de Werelddierendag op 4 October. Voor zover het U nog niet bekend was, willen wij U gaarne iets vertellen, waar om’juist deze dag gewijd is aan de be scherming van het dier. Het was in 1927 in Tsjecho-Slowakije, waar een onbekend gebleven dieren vriend (of vriendin) de wenselijkheid van een Dierendag uitsprak één dag ieder jaar ter herinnering aan het dier, zijn noden en belangen. Door willige oren opgenomen vloog de suggestie over, naar Engeland, waar zij ontvangen wérd door Miss Margaret Ford, die 'in 1922 de herdenking orga niseerde van het tot stand komen van Engeland’s eerste dierenwet tevens de eerste der toenmalige wereld de beroemde Martin Act. Zij en haar mede werkers legden de welkome gedachte vast, die onder de indruk van de in 1926- over een groot deel der wereld gehouden herinneringsdag aan St. Franciscus van Assisi, al spoedig aan de datum: 4 Oc tober werd verbonden. Hart en verbeel ding werden daardoor intenser gewon nen door de zonnige figuur van Francis cus, trekkend door zijn geboorteland, predikende en goeddoende'mens en dier, ziende in dat dier vogels en viervoe ters het schepsel Gods dat hij in zijn liefde opnam. Toen dan ook het Internationaal Con gres voor Dierenbescherming te Weenen 11-17 Mei 1929 een resolutie aan nam tot het instellen van algemene die rendagen of -weken, was 4 October Die rendag reeds doorgedrongen in vele En gels sprekende landen in en buiten Europa en in verschillende grote steden in Duitsland en elders. Dierendag wil niet anders zijn dan een roep zijn tot velen, die in het drukke leven en in beslag genomen door tallo ze plichten en belangrijke, misschien ook minder belangrijke zaken, zich niet kun nen verdiepen in of geven aan de maat schappelijke arbeid der dierenbescher ming, zoals die zich georganiseerd heeft in haar actieve organen: de verenigingen waarvan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, gevestigd te 's- Gravenhage, de oudste en grootste is en die de hoge eer geniet onder het Be- schermvrouwschap te staan van H. M. de Koningin. Dierendag is een roep ook tof hen, die wellicht gezindheid, tijd en kracht en fi nanciële offers daartoe zouden bezitten en aanwenden, indien zij tot het inzicht kwamen, dat dierenbescherming niet is een liefhebberijtje van leeglopers en sen- timentelen, maar een mensenplicht en daarnaast een sociale plicht, waarin ieder, in welke omstandigheden ook, door gedachte, woord en daad het zijne kan doen. Wij herinneren ons de tijd, dat men, wanneer men in vergaderingen een goed woord voor het dier wilde spreken, be gon met een soort „excuus”. Dan ging men vertellen, dat dierenbescherming heus niet'ziekelijk en wekelijk is en dat de mensen er nu toch werkelijk eens an ders over moesten denken, dan zij tot nu toe hadden gedaan. Dit excuus had misschien wel zijn goede zijde, maar thans dénkt men er niet meer over om op deze wijze dierenbescherming bij het publiek aannemelijk te maken. Evenmin als een reclasseringsvereniging of een organisatie voor kinderhulp dit doet. Dat er een vereniging tot bescherming van dieren moet bestaan is al erg genoeg. Het betekent: een klacht, een d&nklacht tegen de méns. En daarom is het tijd, hoog tijd, niet voor excuses, maar voor aanpakken, en zij die daar nog niet aan toe zijn, die i optreden. Het is zelfs nog onzeker wat niet begrijpen dat het gaat om een eis het Congres in het algemeen ten op- van sociale gerechtigheid, om eerbied i zichte van de overbruggingssteun zowel als het plan Marshall zal doen. Eerst schijnt Truman van plan geweest te zijn om tijd te besparen het Congres niet in bijzondere zitting bijeen te doen ko men voor behandeling van de overbrug gingssteun. Hij wilde dat afdoen met al leen de partijleiders uit het Congres, maar nu de republikeinse leiders blijk baar de verantwoordelijkheid voor een beslissing niet alleen op zich wilden ne- voot het leven, om het beoefenen van zelfverloochening, om daadwerkelijke naastenliefde, moeten dan maar zien dat zij er achter komen. Het ligt werkelijk niet aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en met name aan het Hoofdbestuur en vele zijner af delingen, als de vraag wordt gesteld waarom het begrip dierenbescherming nog niet voldoende is doorgedrongen, den en de toekomst eisen. De zitter van het district Friesland de K.A.B., de heer J. Boekema Bolsward, leidde de spreker in. Filmfeest. De provincies Groningen, Friesland en Drente maakten zich op voor een filmfeest, dat Donderdag 2 October werd ingezet. Het wordt gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de afdeling „Het Noorden” van de Nederl. Bioscoopbond. Venlo dankt. Na Roermond heeft thans Venlo zich geroepen gevoeld Friesland te dan ken voor de gastvrijheid en hulpvaar digheid, aan zijn burgers betoond in de bange wintermaanden 1944-1945, toen te Leeuwarden een 50.000 be rooide vluchtelingen uit de oorlogshel in het Zuiden in lange treinen een toevlucht kwamen zoeken. Zaterdag heeft de gemeente Venlo deze dank op indrukwekkende wijze vertolkt met het beste wat zij kon bieden: haar folklore en haar muziek. Kunst aan allen - Sneek. Evenals te Leeuwarden is thans ook te Sneek een vereniging „Kunst aan allen” opgericht. Haar doel is het culturele le ven te dezer stede in het belang van de men, zijn de commissies uit het Congres ingeschakeld en zal er allicht een spe ciale zitting voor de kwestie van de overbruggingssteun nodig zijn en dan wordt ’t toch al zeer laat. Overigens zijn de toonaangevende Amerikaanse politici er wel van overtuigd dat er iets dient gedaan, omdat de ineenstorting van West-Europa ook een zware economi sche crisis in de Ver. Staten zou ver oorzaken en Amerika bovendien op ver lies van zijn invloed daar zou komen te staan, waarvan slechts I Frieslands roem. Een collectie Fries stamboekvee, be staande uit drie stieren, negen koeien en drie pinken wordt 11 Oct. naar Z.- Afrika ingescheept op het s.s. Aldeba- ran, ten behoeve van een inkoopcom- binatie van het Z.-Afrikaanse rund- veestamboek. Het vee is aangekocht van de fok kers Jepma en Zn. te Mantgum, J. N. Wassenaar te Jelsum, S. H. Caste- lein te Jorwerd, J. B. van Dijk te Workum en C. J. Kraak te Langelille. De bekende twenterstier Aukjes Edu ard van de fokker Jepma, die reeds zes maal bekroond werd, bracht niet minder op dan ongeveer f 40.000. Schilderijententoonstelling. In de schilderijenzaal van het Fries Museum wordt momenteel een zeer interessante tentoonstelling gehouden van Friese schilders van 1750-1850. De schilder v. d. Kooi en zijn „school” vormen het middelpunt. De KAJJ. verg, te Sneek. In een tot de uiterste hoekjes bezette Foyer van Amicitia sprak Zondag middag Verbondsvoorzitter van de K.A.B. de heer A. C. de Bruin over het onderwerp: Wat mogen en moe ten onze Arbeidersgezinnen voor he- 'erschijnt DINSDAGS en VRII >AGS Redactie en Administratie Marktstraat 3 öulswau Telefoon 451 (K 5157) Bonnenlijst geldig dot en met 18 October ’47 Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N-02 div. 100 gram bloem of zelfr. bak meel of kindermeel, of kinder- biscuits. N-03 div. 500 gr. suiker, boterh.strooi sel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. N-04 div. 225 gram huishoudzeep oi 180 gram toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N): N-12 div. 100 gram bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinder- biscuits. N-13, N-14 div. 250, gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnape ringen. N-15 div. 450 gr. huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. N-16 div. 500 gr. bananen (voorinl.). N-16 res. 500 gram bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinder- biscuits. Bonkaarten MA, MD 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken. (Serie N) N-21 suiker, 250 gram suiker, boterh.- strooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnape ringen. Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711: N-01, N-O3 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. N-01 versn. 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterh.strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. versn. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterh.strooi sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Res. 5 tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Bon N-16 Diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit wor- !den ingeleverd. delijk stelde voor de ongeregeldheden aan de Griekse grens, is het besluit ge nomen dat Bulgarije en Albanië geen voldoende waarborg hebben gegeven voor de nakoming van de verplichtingen volgens het Handvest en dus niet als volwaardige leden aan de besprekingen over de Balkankwestie kunnen deelne men. In deze beide Balkanlanden wor den de processen tegen leden der opposi- tie-partijen voortgezet, in Hongarije hebben de soc. dem. en communistische partijen, die beide deel uitmaken der regering een afzonderlijk programma dat door de communisten is opgesteld, aangenomen en in Roemenië schijnt de soc. dem. partij zich te gaan verenigen met de communistische tot een nieuwe partij. Dat alles toont de richting aan waarin in Oost-Europa de wind waait. Spraken we hierboven over de behan deling der Balkankwestie in de Ver. Na ties, een nog hardere noot moet daar gekraakt in de inwoners van Sneek, Bolsward en de Zuidwesthoek zoveel mogelijk te stimu leren en tot ontwikkeling te brengen. Er bestaan plannen op het gebied van de voordrachtkunst en op muzikaal ge bied. Wat dit laatste betreft: er zullen concerten worden gegeven door een strijkkwartet, een pianist en een violist, een vocaal ensemble. Voorts zal ge poogd worden ook op het gebied der beeldende kunsten iets te ondernemen, door een tentoonstelling te organiseren. Gemengd baden verboden? Van veel belang voor onze gemeente kan de komende wet op de zwemin richtingen zijn. De j.l. Dinsdagavond gehouden ver gadering der Tweede Kamer had n.l. een ietwat sensationeel verloop, door dat de heer Hakman (K.V.P.) een amendement indiende, waarin deze o.a. de gemeenteraden verplicht ter beveiliging van de openbare zedelijk heid voorschriften te geven met be trekking tot het reserveren van ge schikte tijden voor het gebruikmaken van de zweminrichtingen door ieder geslacht afzonderlijk en maatregelen te treffen, om te voorkomen dat zwem inrichtingen aanstoot geven aan de bezoekers en het publiek in de omge ving. Dit amendement werd geheel tegen de wens van de Minister met 35 te gen 26 stemmen aangenomen, waar na de vergadering werd geschorst. Kort nieuws. De Zondagsschool te Drachten be stond 50 jaar. De IJsselmeervisserij levert zeer goede resultaten op. De voorz. van de C.H.U. de heer Ti- lanus sprak te Bergum. De gebr. de Boer uit Koudum waren met hun echtgenoten ter bruiloft geweest naar hun evacué’s te Swalmen, maar reden wegens autodefect tegen een boom. Te Berlikum werden, rijwielbanden gestolen, door inbraak door een dak raam; Te Harlingen arriveerde het Ned. m.s. Wiilhelmina met steen uit Antwerpen. Te Drachten hadden aanrijdingen plaats tussen een mo torfiets en een koe en een autoped en een doktersauto. Resultaat: bezeerd oog en gebroken bil. De Evange lisatie te Twijzelerheide bestond 70. jaar. Te Zwagerveen bloeit een kastanjeboom voor de tweede maal in dit jaar. Bolswards Nieuwsblad I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1