Uit het leven van Bolswards dichter Martinytoer Bisschopswijding MONSEIGNEUR NICOLAAS HETTINGA ier GA 'ARD door Nederland GA 2K !D Fan de ;r No. Tl 43e Jaargang Dinsdag 7 Oct. 1947 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward van st Wie re warden i Strange hearen regearje net lang. club nige het aar De ondersteuningskosten van gezinnen van politieke delinquenten bedroegen 4 millioen, welk bedrag voor het volgende begrotingsjaar tot op de helft wordt te ruggebracht. Felicitatie-telegrammen op luxe formu lieren kunnen in het binnenlandse ver keer weer worden verzonden. Een droevig drama vond plaats te Am sterdam, waar een moeder haar 5- en 7- jarige dochtertjes verdronk in een tobbe water, daarna in bed legde en zich later bij de politie meldde. Zes gezinnen werden dakloos door het uitbranden van een barak te Delfzijl. Een goed begin. De regering zal de Al gemene Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in 1948 ’n subsidie van f500.000 geven. Een crematorium zal vermoedelijk in 1949 worden gebouwd te Zwolle. Ter dood veroordeelden krijgen bij wijze van proef radio in hun cel. In het lijkenhuisje te Rijen (N.B.) vond de C.C.D. onder de draagbaar een on dergedoken varken van 200 pond. De landbouwer Kertsen te Sevenum (L.) is door zijn eigen met paard bespannen wagen overreden en gedood. Niemand weet hoe het ongeluk zich heeft toege dragen. Volgens de Waarheid komen shag en rooktabak zonder bon. Als dat nu maar waarheid is. In Doorn heeft de burgerij verzocht niet weer familieleden van wijlen de ex-Duit- se keizer op te nemen. De K. N. A. C. heeft aan de minister van Verkeer verz’ocht de post van 3/2 ton» welke op de begroting 1948 voor brug genbouw voorkomt te verhogen tot on geveer het tienvoudige. 5000 paarden zullen naar Frankrijk ge ëxporteerd worden. De prijs zal voor courante dieren f 1250 bedragen. „Achte Hear de Jong, My waerd Jins stikje yn „Bolswards Nieuwsblad” fan 30 Septimber Onder it each brocht, dêr’t Jo yn skriuwe: „It wie in lyts insidint, doe’t de Foar- sitter syn rjochterhAn, Dr. Ir. J. B. van der Meulen oan de Minister foarstelde. Dizze krige in stiif knikje en koe syn üt- stutsen hên mar wer weromlüke, de Mi nister seach oer him hinne. Dat wie in pynllk momint. Dr. van der Meulen wie hjir lykwols net de redacteur fan it Stif- tingsblêd, mar lid fan it Tentoanstel- linkskomité en as sadanich hie hy dizze bihanling net fortsjinne.” Ik achtsje it fan bilang, Jo der op to wizen, dat dizze foarstelling fan saken net just is. Yn ’t earste plak hoefde ik net fbarsteld to wurden oan Minister Mansholt: wy ha malkoar al wit hoe faek met en sprutsen. En ik stel der priis op to sizzen dat hoe faek der ék saek- lik forskeel fan miening of ynsjoch bi- stien hat en bistiet S. E. Mansholt altiid like freonlik en hoflik tsjin my west hat en is, dat ik it altiid suver in geniet achtsje om mei Minister Mansholt to praten en dat ik him tige achtenearje om syn heechsteande en sportive wize om persoanen en saken ütmalkoar to halden en net it minst om syn biminlike persoanlikheit. Der is dan ek gjin sprake fan, dat de J. Q. S. Bruinsma, voorzitter van erecomité. Inmiddels had zich een grote stoet formeerd, die na het hoornsignaal Monseigneur Hettinga is1 een waardige ontvangst bereid en het geheel maakte een onvergefelijke jndruk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) vele jonge levens vroeg, bleef alleen zijn zoon Salves nog in leven. Deze stelde, toen hij opgroeide, zijn ouders zeer Te leur. Met veel moeite had men hem doen studeren voor heelmeester, maar toen hij alszodanig te Rien was gevestigd, raak te hij verslaafd aan de drank, maakte schulden en zocht ontwijk in Bolsward. Waarschijnlijk door bemiddeling van de Camminga’s werd hij toen tot heelmees ter op het eiland Ameland aangesteld, maar hier viel hij in hetzelfde kwaad en maakte opnieuw vele schulden. Ook de predikant op het eiland, een Bolswar- der van afkomst, was zeer drankzuchtig Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij roorultbetrllng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 >eit AN ifd. wij 1 te 7: chool 'racht maals nd is. Voor borg, nptie, •ot»n vard iepenin,g fan ’e LÊnboutentoanstelling. Wy ha by dy gelegenheit spontaen en fanselssprekkend füstke en meimalkoar skoudere. Lykwols, dat hat blykber net praet: de omstannichheden ha spitiger- sa west, hwant ik krige foart nei it stikje ündersteand brief: en van hem ontving hij niet de minste steun. Toen in 1666 opnieuw de pestziekte woedde, bezweken ook Gysbert en zijn vrouw aan deze vreselijke ziekte. Ze lieten weliswaar geen kapitaal of rijke goederen na, maar ze hadden elk het zijne gegeven en hadden geen schuld. De zoon Salves daartoe van het Ameland gekomen heeft zijn ouders nog verpleegd werd besmet en overleed ook zelf, zodat het gehele geslacht in de rechte linie uitstierf. Ergens in Bolsward lag toen bij de uit gever van Haringhouck reeds sinds 1655 het manuscript van Gysberts Rymlerije. Gysbert heeft zijn volledige dichtwerk nimmer zelf in druk gezien. Slechts en kele ingewijden wisten welke schatten zijn werk bevatte. Zoals zo vele waar lijk groten werd ook Gysbert Japicx eerst na zijn dood vereerd. H. M. Koningin Wilhelmina zal rust moe ten houden. Een wet is in voorbereiding, waarbij de mogelijkheid wordt gescha pen dat Prinses Juliana als Regentes op treedt. Churchill en de Zweedse Prins zijn ver hinderd in hun kwaliteit als peet de doop van Prinses Marijke bij te wo nen. Een loketambtenaar van het postkantoor in Deventer vond een biljet van f25. „Wie heeft het verloren?” riep hij. „Ik,” zei een man en hij ging er mee weg. Een uur later meldde zich de werkelijke eigenaar. De Goliathkever is de nieuwste aanwinsr van Artis in Amsterdam. De kolos (1 decimeter lang) kwam per vliegtuig uit de Congo. De Ned. schooljeugd zal betrokken wor den in een grootscheepse inzameling van oud papier. Verschillende prijzen zullen beschikbaar gesteld worden. Het Nederlandse emigrantenschip „Ta- binta” is dezer dagen in Canada aange komen met 750 emigranten aan boord. Ruim 70 pet., n.l. 244 van de 315 door de Duitsers gevorderde visserssche pen zijn er thans teruggekeerd. Tok, tok, tok...! Op 9 October a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei bekend gemaakt worden. Een bedrag van f 60.907.14)4 was het resultaat van 111 wedstrijden die ten bate van de Niwin werden gehouden. De opbrengst van de overige 88 wedstrijden is nog niet bekend. De landelijke sport- commissie van de NIWIN zond namens de Nederlandse sportwereld 87 kisten met sportartikelen, gezelschapsspelen, huisvlljtartikelen, modelbouw en denk sport naar Indië. 64 van de 100 Nederlanders menen, dat onze regering niet zuinig is. Waar hoort U bij? Dordrechts oudste inwoonster, mevr. M. E. Ponsenhagen, is 100 jaar geworden. I Het huis van het krasse oudje was ver- sierd en tal van bloemstukken, fruitman den en taarten mocht zij ontvangen. Te Groesbeek stootte een ploeger met de ploeg op een granaat. Het projectiel ontplofte en de 17-jarige boerenknecht werd op slag gedood. De grote goochelaarsprijs op de laatste bijeenkomst van het Intern. Goochelcon- gres is toegekend aan de Nederlander Niberco. 700 pond suiker werd opgegeten door bijen, die binnendrongen in een nood- pakhuis te Groesbeek. De betrokken grossier ging de sulkersnoepers met de flitspuit te lijf, wat hem de toorn van de imkers op de hals haalde. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Augustus 1947 In totaal 6822 processen verbaal op. Hierbij waren 8906 verdach ten betrokken, van wie er 258 in verze kering werden gesteld. In 1207 gevallen werd tot inbeslagneming van goederen overgegaan. Een melkgevende bok is al geen nieuws meer. Thans kan men lezen van een in j.l. April geboren geitje, dat nu reeds 1/2 liter melk geeft. Deze wondersik is te vinden op het eiland Walcheren. Op de „Willem Ruys” is 125000 kg verf gestreken voldoende voor 700 normale woningen; op de 500 kilo olie, die het schip per uur verbruikt, zouden 740 auto’s een uur lang kunnen lopen. Kunstschilders van de federatie van be roepsverenigingen van kunstschilders zullen H. M. de Koningin bij Haar 50- jarig regeringsjubileum een kunstalbum van hun werken aanbieden. Door de mist misleid kwam bij de weg- kruising te Makkum gisermorgen een auto in de sloot terecht. Met een dom mekracht heeft men de bestuurder, die nog juist zijn hoofd boven water kon houden, uit zijn benarde positie weten te verlossen. Sedert 82 jaar hadden we niet zo’n war me September. Als het nu zo maar door-, gaat. Jhr. de Geer werd voor de bijzondere raad van cassatie opnieuw schuldig ver klaard, echter met vernietiging van de sententie. De wegenwacht van de A. N. W. B. zal voortaan voorzien zijn van brandblus- apparaten. Nabij Urk spoelde het lijk aan van de 21-jarige schippersdochter, mej. Elling, die in de nabijheid van Schokland was overboord gevallen en verdronken. Een lichte aardbeving werd geregistreerd in Zuid-Limburg. Een ijssalon n.l. „de Oase” te Hilversum, adverteert met warm ijs voor de win ter! Toch niet onaardig. Met rottenkruid is de 32-jarige J. W. uit Hoogwoud vergifigd door zijn vrouw en haar „vriend”. Op de begrafenis werden ze gearresteerd. Twee jongens van 13 en 14 jaar worden te ’s-Gravenhage vermist. Sedert 19 Sep tember ontbreekt elk spoor. ge- der Verkenners onder vrolijke tonen der mu ziek stadwaarts trok. I De stoet. Voorafgegaan door een 20-tal ruiters, volgden een 120 Verkenners en Welpen uit Bolsward en Sneek, Stedelijk Mu ziekcorps, de Kajotters in hun mooie costuums en vlaggen, deputaties van de Bolswardse Kath. verenigingen. Wij merkten o.a. op Kath. Vrouwenactie, Boerinnebond, Vrouwelijke jeugd, K. A. B., Middenstand en A. B. T. B., Roomsk Frysk Boun, enz. verder een 30-tal trek vogels, waarna het Hollandia muziek corps, met de sportverenigingen Onda, Dio en R. E. S., hierna volgden de bui ten deputaties van Blauwhuis, Roodhuis, Heeg en andere parochies. Een 60-tal bruidjes liepen voor de auto’s, terwijl een 3-tal bruidjes met een klein Millhiller patertje, familie van de Mon seigneur, vlak voor de auto uit gingen. De auto’s van het hoge gezelschap wa de Minister as hwat! ren geflankeerd door een 12-tal verken- ners. Bereden politie sloot de stoet, die via Snekerweg, De Dijk, Jongemastraat, Polstraat, Marktstraat, Dijkstraat, Schild- wijk, Nieuwmarkt naar de kerk trok. Op de hoek van de Grote Dijlakker stapte het hoge gezelschap uit en voorafgegaan door de bruidjes ging ’t naar het kerk plein, waar Monseigneur door de voor zitter van de Ontvangstcommissie langs een erehaag van Verkenners en Kajot ters onder de ereboog voor de kerk werd geleid. Het St. Franciscuskoor zong een voor deze gelegenheid gecomponeerd wel komstlied, waarna door de voorzitter van de Ontvangstcommissie een kort woord van welkom werd toegesproken. Onder begeleiding van het Stedelijk Mu ziekcorps werd gezongen: „Aan U o Ko rting der eeuwen”, waarna Monseigneur een gevoelvol dankwoord sprak. Onder het spelen van een mars trok de stoet langs Monseigneur en werd op de Dijlakker ontbonden. Tot slot speelden de muziekcorpsen het Wilhelmus. Gysbert Japicx werd geboren in de thans als Gysbert Japicxhuis bekend staande woning aan de Wipstraat en wel als zoon van Japik Gysberts en Anke Willems. Zijn voorouders van vaders kant noem den zich vanouds Holcama’s. Hoewel wij nlipmer Gysbert Japicx’ naam met deze „van” zien geschreven, schijnt deze toe voeging toch in zijn tijd niet vergeten, want zijn zoon Salves noemt zich later weer Salves Gysberts Holcama. Ook tegenwoordig zijn er nog Holke- ma’s die afstammen uit deze oude familie. Hoewel het geslacht vroeger wellicht tot de adel heeft behoord, was Gysberts va der een eenvoudige handwerksman. Hij was n.l. „kistenmaker” maar dat hij nog iets meer kon doen dan enkel kisten maken, bewijst wel de prachtige deur naar de Raadzaal op het stadhuis te Bolsward, die door hem werd vervaar digd. Ja, de veronderstelling, dat het stadhuis is gebouwd naar het bouwplan van Japik Gysberts lijkt niet eens ge waagd, in ieder geval heeft hij het zijne er toe bijgedragen. Het stadhuis dat in 1614 werd herbouwd, is voor de ogen van de jonge Gysbert opgetrokken, want deze werd geboren in 1603. Zijn vader bekleedde vele ambten, zo was hij dia ken, ouderling en kerkvoogd van de Martinikerk en werd later n.l. van 1638- ’42 tot een van de zes burgemeesters van de stad benoemd. Waarschijnlijk was hij zelfs met de latijnse taal bekend, daar er toen in Bolsward een latijnse school gevestigd was en hij later vele latijnse boeken heeft nagelaten. Zeer waarschijn lijk heeft ook de jonge Gysbert de latijn se school bezocht. Maar toch zou het Fries de taal worden, waarin hij eens zijn later zo bekend geworden gedich ten zou schrijven. Misschien maar dit is eveneens slechts een veronderstel ling is er belangstelling voor de Frie se taal bij hem gewekt door Sybren Tjeards Siccema, de toenmalige stads schrijver, die veel studie maakte van de oude Friese wetten en o.a. de uitgave van de Lex Frisionum heeft verzorgd. In 1624 werd Gysbert met zijn spoedig daarop gestorven broer Pier als lidmaat der Herv. Kerk aangenomen. Verder had hij nog een zuster Anke en een broer Willem. De huistaal was waarschijnlijk het plattelands Fries, hoewel dit niet te bewijzen valt. Het feit echter, dat Gys berts Fries zeer rijk is aan volksidioom en zijn Hollands veel lijkt op boeketaal, pleit zeer voor die opvatting. Gysbert ging ter schole bij meester Michiel van der Malen, wiens opvolger hij in 1637 zou worden. Want hoewel zijn nagelaten boeken doen vermoeden dat Gysbert eerst in de heelkunde heeft gestudeerd, werd hij toch, misschien wegens de kost baarheid van die studie, spoedig geroe-/ pen tot het schoolmeesterschap, destijds veelal verbonden met het ambt van voor- zinger in de kerk. De grietman van Wonseradeel, van Ayl- va benoemde de toen 22-jarige Gysbert namelijk tot schoolmeester aldaar. Gedurende een tiental jaren bleef Gys bert in Witmarsum. Evenals de Griet man, waar hij waarschijnlijk veel om gang mee had, bleef hij daar ongehuwd. In Mei 1635 verliet hij Witmarsum en we horen niet eerder weer van hem, dan in de, herfst van 1636. Omtrent de verblijfplaats van Gysbert Japicx gedurende de anderhalf jaar, die hiertussen liggen, tast men in ’t duister. Hoe men ook in,allerlei oude stads- en dorpskronieken gezocht heeft, het heeft niemand mogen gelukken te ontdekken wat er met Gysbert in dat tijdsbestek is geschied. Weliswaar zijn er aanwijzin gen die doen veronderstellen, dat hij die tijd de gemeente van Wommels als schoolmeester heeft gediend, maar te bewijzen valt dit nimmer, omdat Wom mels geen archieven uit die tijd heeft bewaard. In 1636 treedt hij dan in het huwelijk met Sijke Salvis, een jonge vrouw uit Leeuwarden, van afkomst een Hollandse. In 1637 vestigt het jonge gezin met de vrouws moeder zich weer in Bolsward, waar Gysbert naast zijn gewone functie voorzinger wordt van de Herv. gemeen te. Bolsward was toen reeds een land stadje, waar vooral de wekelijkse markt dag en de jaarlijkse paardemarkt het grootste gebeuren was. Toch was het toentertijd nog de tweede stad van Fries land en werd zeevaart met „de Oost” onderhouden met een viertal schepen (voorheen echter door een 70-tal) Gysbert Japicx heeft in zijn huiselijk le ven veel met tegenslagen te kampen ge had. Van zijn zes kinderen stierven er drie voor ze de 10-jarige leeftijd hadden bereikt, in 1656 toen een pest-epidemie nöch makke, dat wy net in lang petear ha koene, mar dat hat net oan de Mi nister lein. Ik soe it op priis stelle, dat Jo dit efkes rjochtsetten yn it earstfolgjende nümer fan de Boalserter krante.” It docht my goed, dat it mei de beide! hearen sok iens spul is, hwat harren persoanlik oangiet. En ik hear leaver hwat goeds fan raers. De taek, dy’t in Minister tsjint-| wurdich hat, is net sa botte noflik en dy fan Minister Mansholt yn it bisünder net. En as de hear van der Meulen sa oer de Minister tinkt as hy nou skriuwt, wol it my foarkomme, dat de boeren nei alles, hwat der yn it Stiftingsblêd stien hat, it spul net mear bigripe. Hwant in heechsteande en sportive per soanlikheit, dy’t altyd like freonlik en 'hoflik foar jo is, as Minister to bititel- jen as „een woekeraar, die de boeren het vel over de oren haalt”, dat giet my to stuf. In boer is yn trochsné in rjocht en sljocht man, achte hear van der Meu len en dy bigrypt fan sokke diplomate- manearen it measte net. En ik woe wol in daelder jaen as ik wiste, hwat Minis ter Mansholt tinkt as Hy jou brief lést. As ik yn s>n skuon stie, soe ik tinke: Forlos my fan myn freonen.mei myn fyannen spylje ik it wol klear!” Mar misskien bin ik wer mis. Minister Mans holt is gjin Fries en hwa sil sizze, hwat er yn syn hert tinkt. Mar ik leau dochs, dat de boeren en de Minister beide, de hear van der Meulen yn dizzennet sa bótte bést bigripe sille. En dat wie foar beiden dochs wol in goed ding. Tinkt jo ek net? Tj. de J. Dat de boerestfin hwat yn tsjok waer sit mei minister Mansholt is foar de lê- zers fan üs blêd neat gjin nijs. Dat syn polityk yn it Stiftingsblêd troch de re- dakteur skerp en fül bistriden is, sille ek de measten wol witte. Sa hat Dr. Ir. van der Meulen yn it nümer fan 19 Sep timber ü.m. skreaun: „Voor onze Friese mentaliteit zal de verbazing en veront rusting vooral betrekking hebben op het feit, dat de Hoge Overheid hier optreedt in de rol van een vermaarde woeke raar uit Venetië, ronduit toegevende, dat het Haar verheven taak is om de boer het vel over de oren te halen, als die niet voldoende op zijn tellen past.” Men kin it skoan bigripe, dat de Mi nister oer sokke komplemintsjes min to sprekken wie en de moarns by de iepe- ning fan de Tentoanstelling fortelde my in hege functionaris, dat it hie der om spand om de Minister nei Ljouwert to krijen, sa hie him dit tsjin it sin west. Minister my net°de hün jaen woe by de En doe’t ik op it podium de hearen by- - - inoar seach, doe like it my ta dat de Mi nister de hear van der Meulen mei sin Vrolijk wapperden de vlaggen Maandag morgen vroeg op het Kerkplein, waar de commissie van de feestversiering reeds druk in de weer was om van het plein voor de kerk een passende entree te maken. Het geheel maakte een keurige indruk, het rood wit blauw afgewisseld met de geel-witte wimpeltjes. Voor de kerk was een mooie groene ere boog opgesteld, terwijl ook voor de in gang van de pastorie een ereboog was aangebracht. Ook in de kerk was men druk in de weer een zeer artistieke ver siering aan te brengen. I De intocht. Het was ongeveer half vijf toen Monseig neur Hettinga in Sneek arriveerde, waar het Provinciaal Comité zijn opwachting maakte en'ook de andere Monseigneurs zich ten huize van de heer Joh. Tromp aan de Stationsweg bij het gezelschap voegden. Van hieruit ging het hoge gezelschap in auto’s naar Bolsward, waar aan de rand der stad Monseigneur met gevolg be groet werd door de Edelachtbare Heer het Bolswards Nieuwsblad ’■er jn 10 gt" uur jut

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1