S Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek in Freon yn ws ’e hüs dië I No. 78 43e Jaargang Vrijdag 10 Oct. 1947 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolaward xxxxx vas- Grins arfor* :e oren cht en iTMA /IKE Were wurden i Men kin op alle oasten de bile net sette. it het getre- :t het egeni leden en om ig te egen- et te uitgereikt, dan mogen we op cultureel gebied niet ontevreden zijn, al is die strijd nog lang niet gestreden. We gaan vooruit. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbckllng Adveitcnticprijs10 cent pu rr..®. Oho 879üö i 1000 wacht ig ko- MooK d van is de s ver in de 1 zal omste EFT re, ta :i de hüs. .2 e» Russen het Oostelijk blok nog ter in handen krijgen, daar de commu nistische partijen in Polen, Tsjecho- Slowakije, Bulgarije, Hongarije, Zuid- Slavië en Roemenië in de regeringen dier landen een beslissende of zeer gro te rol spelen. In Van schilderijen gesproken. er geen be- e Ne- ik be- weste- l Chi- >or de waren ebben eggen gesla- a. De e toe- J naar re de ipitaal t. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) Warschau men, dat de jury vergaderden zelf geeft deze opvatting weer, ze zegt dat het plan Marshall slechts het Europese gedeelte is van een algemeen plan der Ver. Staten tot expansie over de gehele wereld, dat ook Duitsland en Japan als wapen voor een imperalistische politiek wil gebruiken. Een speciale plaats in het imperialisti sche arsenaal nemen de rechts-georiën- teerde socialisten in, voegt de resolutie hieraan toe en met name worden Ra- madier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, de Oostenrijker Renner en de Italiaan Sarragat genoemd. De reso lutie gaat uit van de basis dat de we reld thans in twee kampen is verdeeld. Zo wordt het geval ook in de Ver. Staten bekeken, waar gezaghebbende kringen verklaren, dat dit feitelijk een politieke oorlogsverklaring aan de Ver. Staten is. Ziet men het zo, dan is het duidelijk, dat door de stichting van dit bureau de Frankrijk en Italië vormen de communistische partijen machten van grote betekenis vooral ook door hun invloed in de vakbonden, de laatste tijd maken zij geen deel meer uit van de regeringen daare en thans schijnt haar de rol toebedeeld scherpe oppositie te voeren en eventueel partij te trekken van een revoluionnaire si tuatie. Dat geen andere West-Euro- pese landen bij het bureau zijn aange sloten, wordt door de beoordelaars in het Westen verklaard uit het feit dat de communisten daar niet sterk genoeg zijn om met revolutionnaire middelen aan het bewind te komen. Nu de poli tieke strijd op deze wijze tussen de Ver. Staten en Rusland meer en meer met open vizier wordt gestreden en vooral Italië en Frankrijk tot eerste inzet schijnt te zullen hebben, krijgt generaal de Gaulle's rede voor een half millioen toehoorders te Parijs nog groter betekenis. De Gaulle, die een verkiezingsrede hield in ver band met de a.s. gemeenteraadsverkie zingen, adviseerde tot Franse aanslui ting bij het Amerikaanse blok, terwijl Het vervoer. Inderdaad gaan we vooruit. Ook met het vervoer. De Friese busdiensten der N.T.M. hebben een belangrijke uitbrei ding ondergaan. De trajecten Leeu- warden-Meppel en Heerenveen-Alk- maar zijn officieel geopend. Dat dit voor onze provincie van grote betekenis is, behoeft eigenlijk niet meer gezegd te worden. We kunnen ons het passagiers vervoer zonder bussen niet meer in denken. De stoomtram is er dan ook vrijwel geheel door verdrongen. De weggebruikers zullen dit zeker niet be treuren, daar de rook- en stoomwolken van de tram vaak geheel het zicht op de weg belemmerden. Weliswaar valt dik wijs het passeren van de geweldig gro te bussen op de smalle wegen ook niet mee, maar men kan tenminste zien wat men doet. Een bus kan, wat de tram niet kon, n.l. uitwijken, en de opmer king van de boer, die met een paar „weiden hea” op een smalle weg de trambestuurder toevoegde „My tocht, jimme soene rishwatoan ’e kantgean,” zou tegen een busbestuurder niet zo gek klinken Dat het overigens niet mee valt om alle verkeersregelen te kennen is wel duidelijk gebleken bij de Eerste Friese Verkeersrit, welke geor ganiseerd was door de Verkeersgroep der Rijkspolitie te Heerenveen. Geen der 67 motorrijders die aan deze rit hebben deelgenomen, kon het traject zonder strafpunten afleggen. De win naar, F. W. Scholten van Leeuwarden had nog 14 strafpunten, terwijl die met het hoogste aantal er niet minder had dan 128. Het is een prachtig initiatief geweest van de Heerenveense Ver keersgroep en het is te hopen, dat het navolging mag vinden. Het kan niet anders dan het verkeer op onze wegen ten goede komen. Nu het motorvervoer zo intensief wordt is het een gebiedende eis dat de bestuurders niet aleen ver keersregels kennen, maar ze toepassen ook. melink 9 zijn lakas- Saargebied Zondag met 87 pet. der kiezers zich verklaarde voor economische aanslui ting bij Frankrijk kan op de de duur die economische toestand ten goede komen, ogenblikkelijk kan alleen steun der Ver. Staten die verlichten. Die Truman ook toegezegd heeft en waartoe hij het con gres heeft opgewekt o.a. met het betoog dat zonder die economische steun lan den als Frankrijk en Italië ook politiek verloren zouden gaan voor het Westen, welk betoog nog wordt versterkt nu een nieuw soort Komintern zijn oog op dergelijke landen richt. In de Ver. Sta ten neemt men dan ook aan dat het ge hele plan Marshall nu gemakkelijker door het Congres zal worden geaccepteerd. Scherper dan ooit zal ook de politieke strijd om Italië zijn, nog altijd een belangrijke pion in het spel van de Middelllandse Zee, en waaromtrent al geruchten de ronde doen de Amerikanen stonden de Ita liaanse regering hun aandeel in de Ita liaanse vloot weer af dat het met Griekenland, Turkije en de Arabische liga verbonden, nu Engeland Palestina gaat verlaten, een blok zal vormen om Russische invloed uit de Middellandse Zee te weren. Men mag zich ook af vragen welke invloed de verscherping der verhouding tussen de Ver. Staten en Rusland op de oplossing der Palestijnse kwestie zelf zal hebben. Zal het Joodse belang in Palestina worden opgeofferd aan de Arabische vriendschap welke alleen is te verkrijgen als Palestina een Arabi sche staat wordt? De Ver. Staten heb ben in dit vraagstuk nog geen beslist standpunt ingenomen ofschoon er toch een sterke stroming is voor een verde ling van Palestina waarmede de offi ciële instanties der Joden nu wèl ac- coord gaan. In Engeland is het kabinet opnieuw ingrijpend gewijzigd, enige be langrijke figuren, die het vertrouwen van uiterst links genoten zijn naar de achtergrond geschoven, anderzijds is echter ook de rechtse oppositie niet te vreden omdat de wijzigingen toch dui delijk aantonen dat het kabinet de so cialisatie der industrie wil voortzetten. oangeande nijsgjirrige dingen oan it I Ijocht. Doe’t der nammers frege waerd, hwat men leaver hie in Hollónsk boek of in Frysken ien andere mar 4 pst. fan in Hollónsken ien. It wie opmerk lik hoefolle deselde reden opjoegen hwerom hja it mei in Frysk boek hol den. Wol 75 pst. forklearre, dat hja jerne Frysk liezen, omdat dat folie eigener wie. Fansels wie dat net altyd mei deselde wurden, mar it kaem der dochs op del, harkje mar: It Fryske boek bringt jin wer efkes thüs - Fryske boeken sprekke it hert oan. Ik lear my der seis better troch kennen. Dêryn fyn ik it moaije, rare, minne en forkearde fan eigen libben werom. Fryske boeken binne earliker En sa soene wy trochgean kinne in bónte rige foarbylden oan to hel jen, dy’t dochs ek wer allegearre op dat iene del komme: It Fryske boek jowt hwat eigens. De Fryske boekewike hat yn 't foar de slach al woun. Mannichien ja ik soe hast sizze: allegearre! sil de kom- mende wike dan ek de boekwinkel yn- stappe en keapje in Frysk boek. Frankrijk bovendien de leiding moest nemen van een West-Europese groepe ring, die in dat blok gewicht in de schaal zou kunnen leggen. Men zal zich er niet over moeten verwonderen, wan neer de Gaulle’s partij, nu de commu nistische actie in Frankrijk waarschijn lijk nog zal toenemen, en de regering heel weinig kan doen om de economi sche toestand te verbeteren, een grote aantrekkingskracht op bepaalde Franse kringen zal gaan uitoefenen. Het feit dat het Industrialisatie. Het blijkt dat er wel ernst wordt ge maakt met de pogingen om in Friesland industrieën gevestigd te krijgen. Vele initiatieven kunnen echter niet tot uit voering komen wegens gebrek aan ge bouwen, waarin de te vestigen indus trieën zouden moeten worden onderge bracht. Om hieraan enigszins tegemoet te komen is men te Heerenveen van plan een gebouw op te richten, waarin tegelijkertijd verschillende industrieën bedrijfsruimten zouden kunnen vinden. Mochten er dan van de daarin onder gebrachte industrieën zijn waarvoor de ruimte op den duur te klein zou wor den, dan zouden die bedrijven zeker in staat zijn zelf te gaan bouwen, om dat de levensvatbaarheid van die be paalde bedrijven dan wel bewezen was. In dit verband, van te weinig huisves ting is het onbegrijpelijk dat de gewel dige gebouwen complexen van de vroe gere suikerfabriek te Franeker nog steeds leeg staan. Wel hebben hier ook reeds enkele ondernemingen beproefd om bedrijfsruimte te krijgen, dochs steeds bleek, dat de combinatie welke eigenaar is van de gebouwen, dergelijke hoge prijzen vroegen, dat de onderne mers dit tegenover het te vestigen be drijf niet verantwoord achten. Dit is zeer te betreuren, daar er hier ruimte in overvloed was voor verschillende indus trieën,, tewijl de gebouwen liggen aan het vaarwater en vlak bij de grote weg, terwijl bovendien kantoorruimten en zelfs woningruimte voor een directeur beschikbaar was. Het gaat dan ook niet zo vlug als men zou wensen, hoewel toch al hier en daar industrieën geves tigd worden. In enkele gebouwen van het kamp Sondel wordt door een Rot terdamse combinatie een ovenbouwbe drijf gevestigd, te Heerenveen in de voormalige katholieke kerk een confec- tie-bedrijf terwijl er een kans bestaat dat er ook de Gorredijk een dergelijk bedrijf zal worden gevestigd. In Drach ten komt een kantoormachine-fabriek en in Buitenpost een rijwielonderdelen- fabriek van Schootstra te Leeuwarden, terwijl te Kootstertille eveneens een soortgelijk bedrijf geopend zal worden. Zou men er in slagen in Friesland een industrieel apparaat op te bouwen van betekenis, dan komt de opleiding van vakmensen en specialisten en van het wetenschappelijk onderzoek van grond stoffen en productiemethoden. reweg het grootste gedeelte der bezoe- - 1j er van genoten heeft, althans niet en het wordt van de bekroonde schilderijen, waarvan •oorspel beschouwd tot het ge- ik dan het schilderij „boerderij bij T". van plan- avond” van Johannes Mulders nog wil de imperialistische dollar-ex- uitsluiten. De meesten zullen niet be grepen hebben en ik heb ’t ook van ver scheidene bezoekers gehoofd, waarom juist die schilderijen de prijzen hebben I gekregen. We kunnen gerust aanne- zeer ter zake kundig was en dat de prijzen zijn gegaan naar die schilders die daarvoor ook werkelijk in de eerste plaats in aanmerking kwa men. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat het moderne schilderij door het volk piet begrepen wordt. Nu wil ik niet graag beweren, dat oude schilde rijen, zoals ze b.v. te zien zijn geweest op de tentoonstelling van Oude Mees ters in het Fries Museum, wel begre pen worden, maar ze worden in elk geval wel gewaardeerd en in het alge meen wel mooi gevonden, wat nu juist met de moderne schilderijen niet het geval is. Dit neemt niet weg, dat Hee- renveensche cultuurgemeenschap het heeft aangedurfd om in de Leeszaal een tentoonstelling te houden van het werk van moderne meesters, waaronder het werk van de Friese schilders Germ de Jong en Cor Reisma. In het Museum Princesse-hof te Leeu warden werd een tentoonstelling ge houden van moderne tekeningen en gouaches van de Fries G. Benner en De Communisten. Er is grote beroering in de politieke wereld ontstaan door de oprichting in een geheime conferentie te Warschau van een internationaal communistisch informatiebureau, dat zijn zetel te Bel grado krijgt. De communistische par tijen uit Rusland, Polen, Bulgarije, Roe- mennië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië, Italië en Frankrijk zijn er bij aangesloten en het bureau zal, waar nodig, de werkzaamheden van deze communistische partijen op basis van wederzijdse overeenstemming samen binden. Toen in 1943 de Komintern, de communistische internationale, werd opgeheven, werd dit in het Westen be schouwd als een gebaar der Sovjet- Unie, dat het er van had afgezien zich door middel van deze organisatie te be moeien met de binnenlandse politiek van andere landen en te trachten het communisme over de wereld te verbrei den. De oorlog woedde toen op zijn he vigst, Rusland had grote wapenleveran- ties van zijn mede-geallieerden nodig en onderlinge afspraken waren gewenst voor eventuele vredesonderhandelin gen. De Komintern werd steeds met wantrouwen door de grote en ook klei ne bondgenoten van Rusland gadege slagen en toen ze dus werd opgeheven, werd dat door de bondgenoten opgevat als een bewijs dat Rusland had afge zien van z’n vooroorlogse bedoelingen, wat de onderlinge verstandhouding verbeterde, welke verbetering men hoopte dat na de oorlog zou standhou den. In het laatste is men bedrogen uitgekomen en niet verwonderlijk is het dat nu er weer een internationale organisatie van Men kan niet zeggen, dat de communistische partijen tot stand is langstelling is voor de cultuur in Fries- gekomen, men ook deze weer vereen- land. Zelfs op de Landbouwtentoonstel- zelvigt met de Russische regering en als ling kon men kennis nemen van de cul- een instrument in haar handen be- tuur-uitingen der Friezen, b.v. de daar schouwt. Trouwens de beschouwingen geëxposeerde schilderijen „Boerenbe- van Russische zijde aan deze gebeurte- drijf in beeld”. nis gewijd, geven daar zelf aanleiding jk zeg me^ opzet „Kermis nemen” om- toe. Het Russische blad de Prawda daj men niet mag verwachten dat ver noemde dit bureau een mobilisatie van alle democratische krachten in Europa kers tegen het imperialisme, als een v< meenschappelijk uitwerken nen om pansie te bestrijden, die Moskou als een grote bedreiging van de vrede be schouwt. Ook de resolutie der commu nistische partijen die te de tsjusternis en de binearing fan in wrald, dy’t op gewelt bout, de greatens fan it lytse, it eigene. Lês Frysk! Dat is: Untdek jimme seis, ündersykje jim hüs. Lês Frysk! Dat is: Wol diel habbe oan eigen lón, gea, folk, skiednis, tael, kunst, oan dat allegearre, dêr’t jim büten jim wil yn steld binne, mar dat jim troch jim wil jimsels ta-eigenje moatte.” Nou is it dan wer safier. Nei safolle jierren wurdt der dan hjoed wer (foar it earst sünt de bifrijing) de Fryske boekewike iepene. Hat dat jo ek hwat to sizzen? Sünder mis. Der is sünt de earste boekewike al in bult foroare. De lju skamje har net mear in Frysk boek to lézen, krekt oarsom: hja binne der slij nei. Yn in enquête dy’t wy ünder de Friezen hólden hawwe kamen fan dat- It is al wer in mannich jierren lyn, dat der in lyts boekje mei boppesteande ti tel de wróld yngyng. It wie doe’t der troch de Stifting „It fryske boek” foar it earst in Fryske boekewike hólden waerd. Dat boekje hat syn tsjinst mear as dien, foar de lêzers wie it suver in iepen- biering, dat der sa’n rom forskaet wie en de ynlieding dy’t Jan Piebenga, de selde dy’t fan ’e middei yn de ólde Mar- tinitsjerke syn wurd sprekke sil oer „Om it erfskip fan Gysbert Japiks,” foar yn dat boekje skreau brocht in hopen oan it neitinken. It wie nammers ek de folie wierheit hwat hy skreau: „Der hat in tiid west, doe like de wrald al mar greater, rommer, frijer en biken- der to wurden; doe foelen de grinzen wei, doe waerd der songen fan „alle minsken binn’ myn bruorren en de hiele wróld myn thus,” doe fielde elk dy’t hwat mear woe as sljochtweihinne him wróldboarger, doe leaude elk dat de tiid fan earizers en spinnekopmoun- tsjes foar altyd foarby wie, doe lies elk leafst boeken oer Poal-avontüren en nuodlike fleantochten, doe wist elk skoalbern better de nammen fan de Sji- neeske rivieren as dy fan de opfearten üt syn eigen gea, doe foun men it góns wichtiger de Esperanto-tael léze to kin nen as dat platte „boersk”, doe hie mannich stedtsjer mear kunde oan it libben fan de Papoea’s en Pygmeeën as oan it bistean en it ynderlik wêzen fan byg. de Wóldtsjers, in mannich kilo meters fan him óf Dy tiid hat der west. Doe tocht men, dat der yn ’t Frysk gjin goede boeken skreaun waerden, yn alle gefallen dat se net ynteressant en sensasjoneel ge- nóch wiene en dêrom de muoite fan it lézen net wurdich. Nou ja, hwat grap- I kes en foardrachtsjes Dy tiid hót der west. Mar de tiid hat üs wol oars leard. Der is in reakse op kommen, iepen en krêftich. As de minske in diel fan syn wêzen tige mei sin forsoarget en noedet, komt in oar diel fan syn wêzen, wol gauris oan ’e krapperein; dat kwynt en tjirmet en wurdt fortutearzge, mar it stjert net! It krüpt djipper wei en sammelet yn stiltme syn sterke, oarspronklike krêf- ten, en dan njonkenlytsen, dan is it sa sterk, dan boarst it nei büten en ’t is net to kearen. As it yntemasjonale, it kos- mopolityske, it nivellearjende oanien- wei yn de eare en de bineaming is, moat it eigene, it nasjonale dat bilije, mar dat krijt der ienkear syn nocht fan: it is ommers it earste en it óldste en dat lit him net altyd forkringe. Sa’n tiid bilibje wy nou. De minske, ek de Fryske minske, wurdt op himsels weromsmiten. Hwat bin ik, hwat is myn djipste wêzen, hwat ünderskiedt my fan oaren? Mar dat i k en m y en m i-n e s stiet net allinne, docht dan wol bliken, it rint üt op w y en s en u z e s; de persoan heart by de hüshólding. de fa- mylje, it folk. Der is hwat mienskipliks, in ünforbrekbere bón, in gefoel fan d r krekt thus to wêzen en op syn djipst by to bihearen. It eigen aerd en oanfie- len, seden en gewoanten, natuer en gea, skiednis en kunst, tael en litteratuer, dat allegearre is fan s yn it bysünder, dat kin nimmen üs ófnimme as wy it trou forsoargje, dêr kin in frjemd in- keld mar fan de bütenkant diel oan habbe, dat hat de Skepper, dy’t sa folle forskaet fan blommen en fügels makke hat, yn üs lein. Wy habbe der diel oan, mar net sa- mar fansels en elk likefolle. „Hwat- stou fan dyn foarfaers oerkrigen hast, dêr moatst war foar dwaen om it seis ek to winnen,” seit in fomeamd dich ter. Wy moatte trou wêze oan eigen seden en brükmen, üs eigen natuer en gea goed achtslaen en ündersykje, üs skiednis kenne, üs kunst bifoarderje, it wurk fan üs skriuwers en dichters yn üs opnimme. En hoe sil dat allegearre better barre kinne as troch it lézen fan Fryske boe ken, dat bitsjut dus boeken dy’t üt en troch dat eigene bisteane? Dy’t skreaun binne yn ’e tael, dy’t it djipste en fynste en ynderlikste fan dat eigen wê zen allinne mar werjaen kin? Fryske boeken, dy kinne in wünderspegel wêze, dy’t üs mear fan üs seis sjen lit as wy ea riede soene, dy kinne üs in oan- trün, in paedwizer in treast en in blydskip wêze. Yn elk hüs in ryehje Fryske boeken, dat moat it aldergewoanste wêze. Der moat folie mear lézen wurde yn üs Fryslan f’ral nou. Kear ta jimsels en ta jim folk yn, lit yn de kommende stille jounen in ünófsjenbere rige fan bylden jim siele-each bylans gean, sykje yn de Amsterdammer C. A. B. Bandzin ger. Gelegenheid genoeg dus om kennis te nemen van het moderne werk. Ech ter waren ook de oude schilderijen niet vergeten, daar juist Dinsdag de ten toonstelling van schilderijen van Oude Friese Meesters van 17501850, ge houden in het Fries Museum gesloten werd. Waarschijnlijk werd deze ten toonstelling met opzet tegelijk met de grote landbouwtentoonstelling gehou den, om deze zo breed mogelijk te doen zijn, maar voor een bezoek was deze tijd juist niet gunstig. Wel werd de ten toonstelling bezocht door een bij uit stek deskundige, n.l. de heer P. A. Scheen, schrijver van het werk: „Hon derd jaren Nederlandse Schilder- en Teekenkunst 17501850”. Het is wel goed om te citeren, dat de Leeuwarder Courant schrijft over hetgeen de heer Scheen over deze tentoonstelling, welke natuurlijk geheel in zijn lijn lag, gezegd heeft: „Men beseft nog niet voldoende de enorme verdienste van de organisa tor (Dr. A. Wassenbergh, directeur Fries Museum) van deze zo bij uitsek belangrijke streek-tentoonstelling van de Friese schilderkunst. Voor vakman en leek is het tentoongestelde een open baring. Het is opmerkelijk dat de Hol landse kritiek van meer appriciatie ge tuigt dan de Friese.” Muziek en letteren Hierbij zullen we het dan maar laten, voorzover het de schilderijen betreft. Voordat we echter helemaal van het onderwerp Cultuur afstappen, moeten we er toch nog even op wijzen dat het mogelijk is geweest, dat de Ljouwerter Orkest Foriening een zeer geslaagd concert heeft kunnen geven in Drach ten. En als we nu nog bedenken, dat juist vandaag Vrijdag 10 October, te Bolsward de Gysbert Japiks-priis aan de Friese dichter Obe Postma wordt Bolswards Nieuwsblad (M It Fryske boek i de fan bet ons :>ten lulp ;en: loep rijn -lei lar. son sen eu- im. i o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1