eel I Heeft Bolsward geen gezonde expansiegeest Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht 9Ü5 men gen TE Tuin- No. 80 43e Jaargang Vrijdag 17 Oei. 1947 Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - Bol sward van DBER listjür eken: 2.35 2.25 4.90 t be- aan- ïente ot te aan gens Mej. Wiere wurden Doe’t de plichten utwiene. kamen de pleagen oan. 4.90 5.50 4.50 3.90 2.90 4.25 3.90 3.90 6.55 2.25 volk op de chaotische toestand in zijn land reageert. Ramadier heeft in een rede de communisten er al van beschul digd, looneisen en stakingen uit te lok ken om winst bij deze verkiezingen te behalen. Tegen communistische invloed hebben enige Z.-Amerikaanse republieken stel ling genomen. Jeugdbeweging. Van de boeken gaan we naar de Jeugd beweging. In de „Groene Weide” kwamen een 300 jonge mensen bijeen uit de,drie Noorde lijke provinciën op de gewestelijke na jaarsvergadering der Vrije Jeugdbewe ging. De voorzitter Wim Hendriks memoreer de, dat de fusiebesprekingen tussen AJC en JVO waren mislukt en dat de JVO is opgegaan in de Vrije Jeugdbeweging. Hiermede is echter ’t karakter der JVO niet verloren gegaan, daar de drankbe strijding een der belangrijkste onder delen van het practische werk is ge bleven. Verder zeide hij dat het Noordelijk ge west met zijn 30 afdelingen en 750 le den nog steeds het sterkste gewest is. Wij moeten in de komende winter laten zien, dat de Jeugdbeweging betekenis heeft voor de gehele jeugd en dan kan het niet uitblijven of wij halen minstens de 1000 leden. Van de voorstellen van het gewestelijk bestuur werd o.m. aan- Wig. a, te wed. send; van iverl. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) machtigen. Begin van deze week ver klaarde ook Rusland in het algemeen accoord te kunnen gaan met de oplos sing door de meerderheid der commissie van onderzoek aanbevolen, en het is te begrijpen, dat de Amerikaanse vertegen woordiger er zijn voldoening over uit sprak dat men in zo’n belangrijk en moeilijk probleem het blijkbaar eens zou kunnen worden. Men moet natuurlijk nog enig voorbehoud maken, want Rus land aanvaardde het meerderheidsrap port slechts „in beginsel”. Ook de Ame rikaanse verklaring wordt in de inter nationale pers nogal vaag genoemd, zo dat bij de Argentinië wil president Péron, in overleg met Chili de communistische partij verbieden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Italië hebben in Rome de christen democraten aanmerkelijke winst geboekt, zodat ze evenveel zetels krijgen als het „Vo.lks- blok” (communisten en linkse socialis- AbonnementsprQs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.ra. Giro 87926 1947. Leen- tema. Veld- Go ld 34 2.95 2.- Frieslands dichters herdacht. In de afgelopen week herdacht en be dacht Friesland zijn grote mannen. Niet de mannen van het zwaard, maar de mannen van de geest. Herdacht werd Dr. Eeltsje Halbertsma, de dichter van de verzen uit de bekende,Rimen en Tel- tsjes en de schrijver van verscheidene verhalen uit dat, ik zou willen zeggen, volksboek bij uitnemendheid, dat ook nu nog, 90 jaren na de dood van „dokter- om” veel gelezen wordt. Met de Oysbert Japiksprijs werd bedacht de bijna 8O-jarige dichter Obe Postma en het kon niet uitblijven of bij de uit reiking van die prijs werd tevens de grote Bolswarder dichter Gysbert Japiks herdacht. Het werk van deze 17de eeuw- se dichter voor de Friese taal kan niet gemakkelijk overschat worden, maar wie kent nog zijn werk? Het zijn in hoofd zaak de intellectuelen die ook nu nog genieten van zijn sublieme verzen. En toch schreef hij voor alle tijden. Zou bijv, zijn verzuchting: Hjoeddeis leit de wrêld omkeare Yn klear’ dübelhertichheit; Jow üs lën wer, leave Heare, d’Alde, roune ienfëldichheit niet vandaag geschreven kunnen zijn? In elk geval zou het dan niet betrekking hebben op de winnaar van de G. J.priis, want die is, als zijn werk, de eenvoud zelve. En als ergens voor geldt „de een voud is het kenmerk van het ware”, dan is het voor hem en zijn werk. De boekenweek geopend. Aansluitend aan de uitreiking van de literatuur-prijs had de officiële opening van de Fryske Boekewike plaats. Dit ge schiedde in de Doele door Mr. Linthorst Homan. Zelden zal hij zolang hij nu commissaris der Koningin in Friesland is, een dergelijk uitgelezen gezelschap hebben toegesproken. De bloem van Frieslands Literaire, culturele, ja zelfs van het politieke leven, was hier verte genwoordigd. Mr. Linthorst Homan sprak zijn vreug de uit over het bloeiende culturele leven in Friesland, zoals dat Ook nu weer naar voren kwam, maar hij wees er op, dat men terwille van het Friese boek het Nederlandse niet vergeten mocht. Het spreekt welhaast van zelf, dat deze woor den speciaal door de hier aanwezigen met gemengde gevoelens werden beluis terd. Immers, zij als cultuurdragers heb ben een wijde belangstelling en inder daad zou wel eens kunnen blijken, als hun boekenkasten eens zouden worden geïnventariseerd, zoals een van hen schertsend voorstelde, dat de inhoud daarvan niet alleen veel Nederlandse, maar zelfs heel wat buitenlandse wer ken zouden bevatten, misschien zelfs wel meer dan van menig Nederlands cul tuurdrager. Prof. Dr. J. H. Brouwer, die er gaarne iets van had willen zeggen, kon dit door tijdgebrek niet doen, ^maar ofndat het hem toch van het hart moest, heeft hij dit gedaan in de Leeuwarder Courant. Hij zegt daarin de heer Commissaris wel te kunnen begrijpen, maar dat zolang o.m. het grootste deel der Friezen nog analphabeet is op het gebied van eigen Rusland. Deze beide grote landen hebben zo lang mogelijk gewacht met het mededelen van hun standpunt. Ze wilden elkaar blijkbaar uit de tent lokken, omdat hun houding tegenover het Palestijnse vraag stuk tevens beslissend zou zijn voor de verhouding tot de Arabische staten. Geen der grote mogendheden verspeelt graag de vriendschap dezer staten, die in de toekomst een machtsfactor van beteke nis in het midden Oosten zullen vor men. Maar als alle grote mogendheden een zelfde houding inzake Palestina aanne men betekent dat in de eerste plaats enige druk op de Arabische staten om met de oplossing der Ver. Naties accoord te gaan en is het anderzijds minder erg wanneer de Arabieren ver stoord blijven, omdat hun toorn zich dan tot alle grote landen moet richten en zij geen steun vinden bij een dezer Uit de rapporten, welke door de Secties „Ambacht” en „Bolsward en Omgeving” zijn ingezonden, blijkt, dat Bolsward over het algemeen beschikt over een vrij uitgebreide ambachtsstand, doch dat de ze in het algemeen (met uitzondering van de plaatselijke drukkerijen, de bouw bedrijven en in mindere mate de garage bedrijven) teveel is ingesteld op parti culiere karweitjes in Bolsward zelf en dat het noodzakelijk is om zich voor meer ingewikkelde karweien te richten tot vaklieden buiten Bolsward. Toch zal het ambacht eerst dan tot meer dere bloei van Bolsward kunnen bij dragen, wanneer de vaklieden hun ar beidsterrein ook jn de omgeving van Bolsward gaan zoeken. Hiervoor is een éénmansbedrljf doorgaans niet geschikt. De oorzaken, die een uitbreiding in de weg staan, zijn voornamelijk het alom heersende tekort aan personeel, wonin gen, bedrijfskapitaal en aan bedrijfs ruimte. Het tekort aan geschoold perso neel kan verminderd worden door er mee te beginnen de jongens, voordat zij de lagere school verlaten, in contact te brengen met een bureau voor beroeps keuze, hetwelk er vooral voor zorgen moet, dat dat deel van de jeugd, dat de lust en de capaciteiten heeft om een vak te leren, niet als ongeschoolde arbeider een plaats vindt, waarbij hij als 14-jarige jongen aangenomen wordt om vaak zon der een vak geleerd te hebben op 18- jarige leeftijd weer ontslagen te wor den. Ook kan het zijn nut hebben om voor de jongens (en meisjes) van de hoog- j ste klas van de lagere school maande- j lijks een excursie te organiseren naar een van de bedrijven of industriën van Bolsward om op deze wijze hun inte resse in één of ander ambacht of beroep op te wekken. Voor de opleiding van de zo moge lijk geteste jongens en meisjes, is het voor de stad Bolsward van het aller grootste belang, dat er een Dag-am- bachtsschool komt. Zou men hierin sla gen, dan is het naast goede leerkrachten nodig, dat vooral de jeugd uit de om geving van Bolsward tijdig op de hoog te gebracht wordt met de voordelen, welke het bezoeken van de ambachts school te Bolsward biedt. Men zal dan o.a. als voordelen moeten kunnen noe men: goede leerkrachten, goede outil lage, een goede verbinding van de om geving met de school, een goed inge richt lokaal, waar de leerlingen, die ’s middags overblijven, hun middagmaal kunnen gebruiken. Een voortdurend con tact moet er tussen onderwijs en prac- tijk zijn. Daardoor wordt het onderwijs ook weer afgestemd op de behoeften van het bedrijfsleven en w'ordt tevens de mo gelijkheid geschapen om voor de ver schillende ambachtsbedrijven te putten uit een voortdurend aangevuld reser voir. De ervaring heeft geleerd, dat de leer lingen van de ambachtsschool voor een groot deel geplaatst worden in de be drijven, waar zij hun opleiding ontvin gen. Dit kan het argument zijn, waarmee Bolsward voor zich het recht kan op eisen om naast Harlingen en Sneek een eigen ambachtsschool te krijgen. Wij achten de vestiging van deze school ook daarom nog van betekenis, omdat Bolsward in de groep van geschoolde ambachtslieden de toekomstige zelfstan dige vaklieden kan vinden, die ’t aloude ambacht op een hoger peil kunnen bren gen. Op deze wijze werken zij mede aan de toekomst van hun stad. Immers de vestigingsfactoren werken voor het am bacht veel gunstiger dan voor de in dustrie; zo zijn de moeilijkheden ten aan zien van het vervoer, de energie-voor- ziening, de aanwezigheid van geschikte grond, gebouwen, arbeiders, grondstof fen, afzetmogelijkheden enz. kwantita tief van minder ernstige aard, zodat zij beter en sneller opgelost kunnen wor den. De ambachten hebben verder van nature een binding aan de omgeving, zodat door de persoonlijke relaties er weinig kans bestaat, dat een dergelijk bedrijf op de duur naar elders verdwijnt. Naast de dagschool zou de bestaans mogelijkheid van de avondschool ten volle gehandhaafd blijven, het onderwijs is in hoofdzaak theoretisch, het is echter wel gewenst, dat de lessen zich meer bij de practijk aanpassen. Resultaten van deze opleiding kunnen pas op langere termijn verwacht wor den, daarom is het juist van zoveel be lang er zo snel mogelijk mee te begin nen. Het is voor de toekomst van Bols ward te hopen, dat de reeds door de SERT' practische uitwerking van het plan nog heel wat moeilijkheden te voorschijn kunnen komen, misschien zeis,onoverkomelijke. Zoals bekend heb ben de staten van de Arabische liga ver klaard, dat zij zich tegen deze oplossing zullen verzetten, zij noemden reeds cij fers betreffende het aantal manschap pen dat ze in het veld konden brengen. Maar vrij algemeen wordt aangenomen dat ze zich niet aan een openlijke oor log tegen een Joodse staat, welke de be scherming der Ver. Naties geniet, zullen wagen, terwijl landen als Irak en Saoedie Arabië die door hun verpachting van olieterreinen aan Amerika en Enge land grote inkomsten genieten, ook wel niet openlijk tegen deze landen stelling zullen nemen, al hebben hun medeleden van de liga er op aangedrongen, die concessies nu in te trekken. Het waar schijnlijkst is als het plan der Ver. Na ties wordt uitgevoerd, dat de Arabieren zullen doen, wat de Joodse ondergrondse nu tegen de Engelsen in Palestina doet, n.l. een terreur door hun ondergrondse organisaties in de Joodse staat op touw zetten en een guerilla beginnen, waarbij de Palestijnse Arabieren dan op ge heime steun van de Liga kunnen reke nen. Het is dus mogelijk dat Palestina op den duur eenzelfde beeld als Griekenland zal gaan opleveren, waar het com munistisch verzet tegen de regering enig veld schijnt te winnen. In die kwes tie staan de Ver. Staten en Rusland nog altijd scherp tegenover elkaar. De politieke commissie der Ver. Naties heeft een heel makke resolutie aangeno men, waarin Z.-Slavië, Albanië en Bul garije alleen maar verzocht werd geen steun te verlenen aan de Griekse gue- rilla-strijders, maar het Oostelijk blok tot bouwen kan overgaan met een goed overdacht geheel voor de dag kan komen. Op een verleden jaar in Augustus ten stadhuize gehouden vergadering bleek, dat er behoefte bestond o.a. aan een constructiewerkplaats, een inrichting voor draaiwerk, een moffel- en auto- spuitinrichting en een chemisch reini- gingsbedrijf. In het rapport van de Sec tie „Ambacht” werd nog de wenselijk heid van een smederij naar voren ge bracht, daar drie bestaande smederijen óf eenmans-bedrijven zijn óf om allerlei redenen in het geheel niet werken; er is maar één smederij, welke personeel heeft. Verder bestaat er nog behoefte aan een beton- en betonwarenbedrijf, ook een markiezen- en zonneschermen- bedrijf zou toekomst hebben. Inmiddels is in de behoefte van een con structiewerkplaats met draaierij voorzien, eveneens is een kuiperij en een moffel- inrichting opgericht, echter nog niet voor auto’s. De aandacht moet er nog op gevestigd worden, dat de glazenwasserijen in de wintermaanden, tengevolge van de weersomstandigheden, dikwijls met over tollig personeel zitten. Het zou van be lang zijn hier te overwegen een seizoen- opvulling tot stand te brengen, doordat er een opleiding wordt gesticht voor mattenvlechten e. d. Een autospuitinrichting zou het gemak kelijkst door uitbreiding van een be staand garagebedrijf tot ontwikkeling kunnen komen, evenals de natuurlijkste weg om tot vestiging van een chemisch reinigingsbedrijf te geraken, bestaat in de geleidelijke uitbreiding van de be staande wasserij. Het is te hopen, dat op deze wijze blijkt, dat de door de Sectie „Ambacht” geuite klacht: „Een niet onbelangrijk deel van de burgerij is te statisch en mist een gezonde expansiegeest”, onjuist is. De onlangs opgerichte constructiewerk plaats, kuiperij en moffelinrichting en de vernieuwingen, die enkele ambachten aanbrachten, bewijzen wel, dat er vol doende „spirit” in de bevolking zit 1947. Jong n te Spijk- and; )han- emke t zv so te a en Rondom Palestina. Ofschoon er in het algemeen in de de batten in de algemene vergadering der Ver. Naties en haar commissies heel weinig blijkt van een toenadering tus sen de Ver. Staten en Rusland, is er éen punt waarop in theorie samenwerking bereikt schijnt te kunnen worden en dat is in de zeer belangrijke Palestina- kwestie. Zoals bekend heeft destijds de meerderheid der commissie van onder zoek uit de Ver. Naties welke in Pales tina is geweest en waarin de grote mo gendheden geen zitting hadden, zich uitgesproken voor de verdeling in een Joodse en Arabische staat, welke op economisch gebied zullen moeten sa menwerken. De Ver. Staten hebben thans in de commissie voor Palestina welke uit de algemene vergadering ge vormd is, zich met het beginsel van verdeling van dat land verenigd, met enkele wijzigingen van het oorspronke lijke plan der commissie van onderzoek. Zo zou Jaffa, dat volgens het plan bij de Joodse staat zou worden ingedeeld, volgens de Ver. Staten bij de Arabische moeten komen omdat deze stad een overwegend Arabische bevolking heeft. Een speciale V.N.-politiemacht van vrij willigers zou volgens de Amerikanen in de overgangsperiode de rust in Palesti na moeten handhaven en op grote schaal zou de Joden moeten worden toe gestaan zich direct in de voorgestelde Joodse staat te vestigen. Na deze Ame rikaanse verklaring zag men nog met groter spanning dan tevoren uit naar de mening van Chili, dat te kampen heeft met een mijnwer- kersstaking, beschuldigde het Zuid-Sla- vische gezantschap er van een commu nistische sabotage-centrale op Chileens gebied te hebben gevestigd en wees twee Z.-Slavische diplomaten uit, waar op Z.-Slavië, dat de beschuldiging ont kende, de diplomatieke betrekkingen met Chili verbrak. In B. B. G. ingezette actie met succes be kroond wordt. Mocht men hierin, on danks de energieke pogingen, die hiertoe aangewend worden, niet slagen, dan ad viseert het rapport om tol het z.g. leer lingensysteem in de bedrijven over te gaan. Opleiding volgens het z.g. leerlin genstelsel wil zeggen: opleiding in een bij een bedrijf behorende werkplaats on der contractueel verband. Het opleidings- systeem heeft o.a. in de grafische in dustrie grote opgang gemaakt. Alle leden van deze bedrijfsgroep zijn verplicht jeugdige werknemers op te leiden. Er wordt dan een schriftelijkè overeen komst gesloten tussen de patroon en de wettelijke vertegenwoordiger van de leerling. Aan de patroon wordt o.a. de eis ge steld, dat zijn bedrijf zodanig geoutil leerd is, dat de leerling het vak kan le ren. Bijv, kunnen bedrijven, welke een onvoldoende technische installatie heb ben, of waar het voorkomende werk te eenzijdig is, van opleiding worden uit gesloten. De leerling moet de leeftijd van 14 jaar bereikt hebben en mag niet ouder dan 16 jaar zijn. De eerste drie maanden van de leertijd gelden als proef tijd, daarna wordt na gebleken ge schiktheid van de jongeman, alsook van het bedrijf, een contract voor 4 jaar ge sloten. De verplichtingen van de patroon en van de leerling staan in het contract om schreven. Zo verplicht de patroon zich de leerling op te leiden volgens het pro gramma, dat in de regeling is opgeno men. De leerling heeft de plicht de aan wijzingen, die de patroon of leermeester hem geeft, op te volgen. Bij het bestaande tekort aan bouwma terialen ziet het er niet naar uit, dat alle ambachten binnen afzienbare tijd over een modern ingerichte werkruimte kunnen beschikken. Toch lijkt het ons nuttig om reeds nu met de plannen te was natuurlijk nog tegen dit voorstel, beginnen, opdat men wanneer men Noch Rusland noch Polen wilden ook zitting nemen in een commissie van toe zicht op de Balkan, hoewel hun daarin een plaats werd aangeboden. Tot de negen leden die wel een plaats in deze „Waakhondcommissie” aannamen be hoort Nederland. Wat overigens de te genstellingen tussen Amerika en Rus land betreft wordt gemeld dat Truman zich deze week heeft laten voorlichten door de belangrijkste Amerikaanse di plomaten in Europa o.a. de ambassa deur te Moskou om op grond dezer inlichtingen zijn standpunt te bepalen tegenover de nieuwe Komintern of Kominfonn zoals ze thans genoemd wordt en wel ke door enige Amerikaanse ministers reeds scherp veroordeeld is. Ook schijnen de Ver. Staten langs diplo matieke weg met West-Europa te onder handelen over enige wijzigingen in het 16 landen rapport over het plan Mars hall. In het algemeen verlopen de be sprekingen over hulp aan Europa veel te traag, zodat men voor ernstige ge volgen moet vrezen, in het bijzonder ook voor een land als Frankrijk, dat trou wens zijn kansen om staande te blijven nog schijnt te bederven door nieuwe sta kingen in verband met looneisen. Met spanning ziet men uit naar de uitslag van de eerste ronde der Franse raadsverkiezingen op 19 October a.s. welke een beeld zal geven van de wijze waarop het Franse!ten). taal en literatuur, hij zal doorgaan Fryslên en Frysk te zeggen zo dikwijls de commissaris Nederland en Nederlands zegt. Overigens bleek uit de kleine tentoon stelling in de Doele, dat de Friese uit gevers hun best doen om de Friese boe ken ook typrografisch uitstekend te ver zorgen. Ook aan de illustraties was veel zorg besteed. Heel mooi werk was uit gestald o.a. van Sjoerd Kuperus, Post en Jetzes. De uiterst verzorgde tekeningen van dierenfiguren van Kuperus zijn wel mee van het allerbeste wat op dit ge bied bestaat, terwijl de kleurtekeningen van Jetzes, hoewel voor mijn gevoel iets te „zoet” voor het doel waarvoor ze ge bruikt moeten worden, ware juweeltjes van illustratief materiaal vormen. De forse sfeerfolle manier, waarop de kunst schilder Post zijn zwart-wit tekeningen verzorgde voor het komende Friese Kerstboek „In Bern is üs berne yn Beth lehem”, is eveneens vermeldenswaard. De uitgevers doen hun best om hun Frie se uitgaven in een waardig kleed te steken, waaruit we gerust kunnen con cluderen, dat hun afzet groter is dan voorheen en dus dat er meer Fries ge lezen wordt, althans dat er meer Friese boeken gekocht worden. Velen zijn in de oorlogsjaren, toen men ’s avonds niet buiten mocht zijn en niet geregeld naar de radio mocht luisteren, tofhet boek gekomen, ook tot het Frie se boek. Heel veel Friezen hebben toen gemerkt, dat, toen ze eenmaal aan het gedrukte woordbeeld gewend waren, ze hun eigen taal toch wel konden lezen en konden genieten van Friese boeken. Voor velen van hen was het een openbaring, daar hetgeen ze nu lazen heel dikwijls dichter bij hun eigen leven stond dan dat wat ze gewoon waren te vinden in de Hol landse boeken. Het kwam zelfs zo dat van verschillen de openbare bibliotheken de Friese boe ken geregeld weg waren, wat weer aan leiding voor de biblotheekbesturen werd om meer Friese werken aan te schaf fen. Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Bolswards Nieuwsblad Tien 9 ite

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1