BOLSWARD Martinytoer als stad met florerende groothandel Fan de Fqi C^C,hJjS'~ door Nederland Nb. 43b Jaargang Dinsdag 21 Qpt. 1947 West. Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. e n OSINGA - Bo 1 s ward van Tj. de J. I zoals bij bijna alle andere kwesties, wel ke in het Rapport worden besproken, een kwestie van persoonlijke durf, voortva rendheid en ondernemingsgeest van de eigenaren, respectievelijk leiders dezer bedrijven, De geschiedenis bewijst, dat verschillen de groothandelsbedrijven tot bloei zijn gekomen In een tijd, dat het voor Bols- ward, wat de verkeersmogelijkheden aanging, er heel wat ongunstiger voor zat dan thans het geval is. Het wil ons evenwel voorkomen, dat er vooral met betrekking tot de Zuid West hoek nog wat meer aandacht door onze Bolswardse grossiers aan dit natuurlijke achterland moet worden besteed. In het verleden was Bolsward hèt voor- zieningscentrum voor dit deel van de provincie. De omstandigheden, en hiermede bedoe len wij voornamelijk het feit, dat Bols ward indertijd niet aan de spoorlijn is komen te liggen, zijn oorzaak geworden dat een ander centrum in onze omgeving Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprlls i 1,35 per kwartaal bij voorultbeti llng Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 Wie re warden Men kin in pod salang wol M troepje, dat er boarst. Bij opruimingswerkzaamheden in het hartje van de stad Groningen kwam men tot de ontdekking dat daar een partij van 600 kilo schokbuizen en ander ont- stekingsmateriaal uit de eerste wereld oorlog lag opgeslagen. Engelse deskundigen, die, op uitnodi ging van Nederlandse zijde, in opdracht van hun regering de coloradokeverbe- strijding in Nederland hebben bestudeerd, waren zeer geïmponeerd door wat hier te lande op dit gebied was bereikt en zij kwamen tot de conclusie, dat het zeer gewenst was soortgelijke maatregelen internationaal toe te passen, teneinde op deze wijze het Coloradokeverprobleem in Europa onder de knie te krijgen. De belangstelling voor de Kerstppkket- ten-actie van de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN) is dermate groot, dat nu reeds vHjwel alle beschikbare etiketten aan de plaatselijke comité’s zijn uitgegeven. Zoals men weet, worden deze pakketten verkocht éi f 5.voor welke prijs namens de af zender (s) een Kerstpakket wordt gezon den naar een militair in Indië of een al daar onder gelijke omstandigheden le vende burger. 1 f, I >44.kijf Brandstoffen. Met ingang van 20 October worden geldig verklaard de bonnen 76 en 77 van de kaart T A 707 en bon 76 van de kaart T B 707 (kamerbewoners). Elk dezer bonnen geeft recht op het betrekken van drie eenheden vaste brandstoffen. Teneinde het de handel mogelijk té maken de bestellingen re gelmatig uit te voeren, is het noodza- kelijk, dat de bonnen prompt worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten plaats hebben, zodat aflevering van alle eenheden niettegelijk kan worden verlangd. Men dient zich voor de winter op de totaal beschikbaar gestelde 12 eenhe den, resp. 6 eenheden voor kamerbe woners, in te stellen, daar een hoger rantsoen helaas niet zal kunnen wor den verstrekt. De brandstoffenkaarten T A 707 en T B 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. Dinsdagavond omstreeks half vijf werd de 16-jarige J. K. uit Jisp te Purmerend door een aanhangwagen, geladen met bieten, overreden en gedood. Het politio neel onderzoek is gaande. Volgens de „Sillon Belgo” heeft België reeds 70.000 ton pootaardappelen in Ne derland besteld. De Arnhemse politie heeft dezer dagen aangehouden de 27-jarige Gideon van den Berg, die z,^h in talrijke plaatsen in het land aan oplichterij heeft schuldig gemaakt. De Amsterdamse politie heeft een bende van jeugdige dieven van 18 tot 20 jaar ingerekend. Enige van hen waren uit rijksopvoedingsinrichtingen ontsnapt. Uit een weide nabij Meppel zijn zevert koeien ontvreemd. Volgens de sporen is een auto bij deze diefstal gebruikt. De hele veestapel van de heer Kloeten is op één koe na, die zich niet liet vangen, verdwenen. De Haarlemse brandweer zal in het ver volg branden met watermist bestrijden. Watermist heeft n.l. een grotere blus- kracht dan de onverdeelde water straal. veel van 'deze „goodwill’ gratis heeft overgenomen. Nu de omstandigheden weer gunstiger voor Bolsward zijn geworden, al geven we direct toe, dat ze nog voor verbete ring vatbaar zijn, moeten de grossiers alle krachten inspannen om het eenmaal verloren terrein te heroveren. Wij twijfelen er niet aan, dat verschil lende grossiers een open oog hebben voor de kans die hun hierin gegeven wordt, maar het komt ons voor, dat nog niet voldoende beseft wordt, dat het her overen van verloren terrein dubbele In spanning kost. Het Is nodig juist een stapje harder te lopen dan de concurrent en juist Iets meer service te geven, en HetIs nodl|g over geduld te beschikken. En dat In een tijd waarin het schijnt niet zo nodig te zijn deze deugden te beoefenen. Men bedenke evenwel, dat al leen zij, die ook in deze tijden van schaarste vasthouden aan het devies: „de Klant is Koning” op de duur zullen blijken aan het langste eind te hebben getrokken. En vooral met het oog op die tijd, is het nodig thans alle krachten in te span nen de Zuid Westhoek voor Bolsward terug te winnen. Dat de Bolswarder grossiers zich in deze even ^diligent mogen betonen als zij waren in het veroveren van nieuwe ge bieden, is onze hartelijke wens. krêft to jaen. Lit in oar mar skreppe, hja sille de risseltaten likegoed krije as de oaren. En sokken hawwe wol sa slim dübelfel foar de kop, dat alle arguminten en düdlike riddenaesjes neat üthelje. Seis it lilke wurd: para- syt, hellet harren net üt har anti-so- siale sünde wei. Yn Fryslan, binam- men yn bou- en greidhoeke, is fier- wei it greatste part yn in boereorga- nisaesje opnommen. Hja bitelje der- troch ek de ünkosten, dy’t dizze for- ienigs meitsje dit is wol it mini mum en dogge dos finansjeel har ienfaldige plicht. Nei de oarloch hawwe de trije boere- organisaesjes en de trije boere-arbei- ders-organisaesjes meiinoar oprjuch- te de Stifting foar de LSnbou. It doel derfan is to kommen ta ien publyk- rjuchterlik orgaen, dat dos mei de selde krêft wetten en foarskriften jaen kin as bygelyks in Wetterskip of Pol- derbistjür. Óm safier to kommen moatte lykwols wettelike foroaringen makke wurde en derneist moatte de groepen dêr moreel klear foar wêze. It hjitte doe, dat dit mei in heal jier wol klear wêze soe. Mar 1947 rint al aerdich nei de ein en noch is it Pu- blykrjuchterlik Orgaen net to sjen. Om in bigjin to meitsjen hawwe de seis boppeneamde organisaesjes doe de Stifting finansierd troch elkmis 20.000 goune to jaen. It soe mar foar ien kear wêze, tocht men en hawar, dan slokt men wolris in hiele jirapel troch. Mar yn 1946 stie men wer foar de lege jildponge en doe hawwe hja jitteris ta de büse west. Elkmis 30.000 goune. De net-organisaerden laken spotsk. Lit se mar! As hja bet- tere prizen biwrotte, as hja de biles- tingwetten hwat mylder foar de boe ren meitsje, wy profitearje der like goed fan. En sa kaem 1947 yn sicht. De Stifting hie him yn dy tiid mei foarsje op har wurk talein en sa’t dat Distributienieuws. Fietsbanden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.e.m. 30 November a.s. op de bon C 31 van het inschrijvingsbe- wljs voor vervanging van fietsbanden B I 611 een tourbuitenband verkrijg baar li. Verder I* eveneena tot genoemde da tum op bon A 13 van het inechrij- vlngibewlji voor eerate montage een buitenband en op bon B 13 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. De léste fyftich jier hat him it orga- niöaesjelibben ünder de boeren linken- dewei Üntjown en net op it leste plak yn Fryslên. De Fryske Maetskippij hie hjir de foarstap en dernei hawwe de Christelike Boeren- en Tünders- boun en de R. K. Boereboun har fol- ge. Ek de boerearbeiders binne yn trije organisaesjes foar har taek en rjuchten opkomd en sa koe eltse agra riër in formidden fine, hwer’t hy mienskiplik foar eigen en collega’s stribje koe .nei forbetteringen en so- siael rjucht. Dy organisaesjes hawwe gSns fortuten dien foar de boerestSn. Binammen sünt 1930, doe’t de krisis bigoun, hat de boerestAn alles oan harren to tankjen. En de tastSnkom- ming fan de Hierwet yn 1939 wie al- wer in swide frucht fan it agrarysk organisaesjelibbén. Men kin fan tin ken wol ha, dat de lju, dy’t harren mei liif en siel efter dit bodzjen set hawwe net bést sjen koene, dat er jit hünderten boeren en ek boerearbei ders binne, dy’t dit wurk net stypje. It is hast ünbegryplik, dat er kontrij- en yn üs lên binne, hwer’t noch net de helt fan de boeren lid binne fan ien fan de lanbouorganisaesjes. altyd giet, as der hwat barre moat, dan kostet it ek jild. Binammen doe’t düdlik waerd, dat de boer greate bilangen hie by de bü- tenlünske merk en de internationale öfspraken op dit terrein, bigoun it oan to kneppeljen. Minister Mans holt woe wol ta de büse, sei er, as de boeren sjen litte koene, dat it brea- noadich wie. Dat frege sekure boek- haldingei^, accountantsrapporten en al sa meat. De bigreating foar 1947 fan de Stifting wiisde op in ütjefte- sifer fan meat as in miljoen. Moasten de organisearre boeren dat wer al- linnich bistuiverje ek foar de meirin- ners. Aldergeloks is der in oare wei foun. In wei, dy’t in definitive wei wêze sil, dat mist net. De Minister hat goedkard, dat de Stifting fan elt se mingel molke, fan elts baeltsje set ters, fan eltse fracht sükerbiten en fan eltse tünboufeiling in lyts krom- meltsje yn it pantsje kriget. O, mar och sa’n lyts bytsje. It neamen net wurdich. Fan eltse bus molke ien sint, fan eltse bael setters oardelsint en fan eltse 80 kg. sükerbieten ien sint. Fan de feilingen fan eltse tsjien goune ien sint, sjeder dat is alles. Hwat in krom- melerij net! Mar de opbringst is foar 1947 it leave somke fan 1.250.000 goune. En nou ris net fan de organi searre boeren allinnich, mar fan alle- gearre meiinoar. En nou kin de Stif ting him mar üntjaen mei it rêstige gefoel, dat alles, hwat hja foar de hie le boerestün en de boerearbeiders dogge, ek troch allegearre jbitelle wurdt. En hjirmei wurdt alwer ta wierheit it aide sechje: De measte minsken ha meat biswier tsjin ien goune üt de pong as tsjin in tientsje dat harren öfhalden wurdt. Geconstateerd kan worden, dat de Bols- de bestaande groothandelszaken en het wardse groothandel in het algemeen flo-1 uitbreiden van deze tak van handel is, reert en sommige grossierderijen hun producten ver buiten de provincie ver zenden, wij denken hier aan de koffie en thee, alsmede aan schoenen, fruit, aard- appelen en groenten, rijst- en meelpro- ducten, conserven, kruidenierswaren, bakkerijgrondstoffen, houtwaren, textiel producten, likeuren, jenever en wijnen. Over het algemeen klagen deze bedrlj- ven over verkeersmoeilijkheden, waar van het voornaamste Is het vervoer over twee veren. Dit punt Is echter reeds bij de Industrie uitvoerig besproken. Verder bestaat er gebrek aan opslag ruimte. Sommige groothandelaren heb ben zes of meer oude huizen of panden als opslagruimte. Wij moeten er op wij zen, dat deze methode van opslag, waar van de kosten toch nog altijd een be langrijk deel uitmaken van de totale kos ten van de groothandel, weinig efficient is. Het is zelfs de vraag of enkele oude huizen niet wepr bewoonbaar zouden kunnen worden gemaakt. Bolsward biedt weinig mogelijkheid tot het maken van contact. Leeuwarden en Sneek lenen zich hier beter voor. Ook dit punt is reeds bij de industrie besproken, doch het is nodig erop te wijzen, dat er dus op de grossierderijen, wanneer zij eenmaal een bepaalde grootte hebben bereikt, een steeds sterker wordende zuigkracht wordt uitgeoefend. Het voor deel is echter, dat de groothandel over het algemeen niet arbeidsintensief is, zo dat zij hun zakén ver kunnen uitbreiden, zonder dat zij met het personeel vastlo pen. Uit de algemene economische ontwikke ling blijkt duidelijk dat de positie van de groothandel in het algemeen sterk wordt belaagd door het grootwinkelbe drijf, combinatie van winkeliers en co- operatie van verbruikers. De grossiers in Bolsward hebben over het algemeen de tekenen des tijds begrepen en zich op een of andere wijze aangesloten tot gros- siersverenlgingen. Enkele grossiers in le vensmiddelen zijn aangesloten bij een gemeenschappelijk inkoopbureau; zij le veren aan de winkeliers, die vrijwillig lid zijn van hun combinatie alle artike len, die de winkel verkoopt. Die winke lier moet een bepaalde omzet behalen. De aangesloten winkeliers betalen jaar lijks contributie, waarvoor zij gratis ad vies op het gebied van winkelinrichting en reclame krijgen. Er moet op gewezen worden, dat ook de groothandel profiteert van de verbe tering van de verkeersmiddelen en van de actie, die in Bolsward is ingezet om de aandacht op deze plaats, als centrum van de Zuidwesthoek, te vestigen. Op deze wijze kan door een goed georga niseerde groothandel ’n belangrijke taak t. o. v. de detaillisten in de omliggende dorpen worden vervuld. Hoewel plaatsen als Sneek door hun ligging op natuur lijke wijze gemakkelijk de afnemers trekken, bestaat hier toch de mogelijk heid om door persoonlijke contacten de relaties te verstevigen. Verschillende grossiers hebben de ver anderde tijdsomstandigheden begrepen en treden in vele gevallen niet alleen als leveranciers op, doch ook als adviseurs van de winkeliers. Het grote voordeel hiervan is, dat op deze wijze de groot handel de verkoop van zijn artikelen ook bij de winkeliers kan pousseren. Het per soonlijke contact kan met succes wor den verstevigd, door een aantal winke liers naar Bolsward te laten komen en hun in een bijeenkomst te vertellen, wel ke artikelen de betreffende groothande laar nu of in de toekomst zal gaan le veren. De in een d§r volgende artikelen bij de detailhandel te bespreken demonstraties verdienen zeker de aandacht. Men stelt hierdoor de winkeliers in het bezit van betere verkoopargumenten en zij wor den tevens opmerkzaam gemaakt op de typische eigenschappen van het betref fende product. Naar het oordeel van de grossiers zou de reeds bestaande Hansacursus, waar de eerste beginselen voor handel en boekhouden worden bijgebracht, voor uitbreiding vatbaar zijn. Waarschijnlijk is er ook belangstelling voor een cursus in warenkennis. Dan zijn er nog een paar kwesties die in verband met de groothandel de aan dacht trekken en waarover de voorzitter van de B.B.G. op ons verzoek zijn me ning heeft te kennen gegeven. Hij schrijft dan als volgt: Het verder tot ontwikkeling brengen van De fruitteeltbedrijven welke weinig in tensief gedreven worden en waarin geer, bespuitir.gen worden uitgevoerd, kan df wintervlinder gemakkelijk tot een mas sale vermeerdering komen. Het is in de ze boomgaarden mogelijk de wintervlin der te bestrijden door het aanleggen van lijmbanden. Deze dienen om de onge vleugelde vrouwelijke vlinders te belet ten hun eieren aan de takken, af te zet ten. Een Haagse inkoopvereniging van krui deniers had besloten geen kersenjam meer te verkopen, Zoals men weet, I» alle jam In de handel van gelijke kwali teit. Kersenjam Is duurder dan andere, doch onderscheidt ilch daarvan kwali tatief niet, De Inkoopvereniging ziet ker senjam als een weelde-artlkel, en aan gezien men op dit artikel een wlnetmar- ge heeft van minder dan 20 Is tot boycot overgegaan. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg de waarde van goederen die uit de V.S. werden ingevoerd 802,1 millioen gulden, waartegenover slechts voor 23,2 millioen gulden werd uitgevoerd. Etalage verlichting is wederom toe gestaan voor de middag- en avond uren van een half uur na zonsonder gang tot het tijdstip van sluiting der winkels. Minister Vos zeide in een vergade ring te Groningen: „Indien iedere Ne derlander zijn arbeidsprestaties meti 10% zou opvoeren, zou dit ons land f 100 millioen per jaar méér opbren gen. Een voorman van Openbare Werken te Heemstede werd uitgeroepen tot „Hondenvanger van Heemstede”, met de taak, die honden te vangen, die de nieuwe aanplant in het plant soen bedreigen. De Leuvense Universiteit heeft kar dinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht haar eredoctoraat in de the ologie toegekend, mede om hulde te brengen voor zijn verzet tegen het nat. socialisme. Frits Diepens Vliegtuigen N.V. zal door aankoop van het vliegveld Y- penburg de lucht-taxi-dienst voorlo pig op dit vliegveld centraliseren. Jacky Bulterman, de componist-prran- geur en trompettist van de „Ram blers”, maakt sinds 1 Oct. geen deel meer uit van dit dansorkest, doch wijdt zich uitsluitend aan het schrij ven van muziek. Toen de sluiswachter van sluis 7 aan de Zuidwillemsvaart dezer dagen in de avondlijke uren zat te lezen, werd hij plotseling opgeschrikt door een lui de plons in de sluis, welke bleek te zijn veroorzaakt door een wild var ken. Het beest trachtte zich te red den, maar slaagde er niet in. De sluis wachter wierp als een volleerde cow boy een lasso om het varken en slaag- StreeKblad voor Hja profitearje wol fan har wurk, hja ite der alle dagen fan, mar hja binne to egoistysk om ek har diel yn jild en de er na een uur ingespannen wer ken in het ongewone „visje" van cir ca 80 kg. met behulp van enige hulp vaardige toeschouwers op het droge te trekken’. In de buurtschap „de Nd” ten Noor den van Olst, werd met behulp van een wichelroede op ongeveer 11 me ter diepte in de aarde een niet-ont- plofte bom gevonden, welke daar tij dens de bezetting is neergekomen. De algemene Nederl. grafische Bond houdt dezer dagen zijn tweede bonds vergadering in Amsterdam. Aan de hand van statistische gege vens, wordt de schade, die de sterili teit bij runderen in '45 aan de Neder landse veehouderij heeft berokkend, begroot op ongeveer 35 millioen gul den. Vrijdagmiddag is te Deventer het 3- jarig dochtertje van de familie L. uit de Barmhartigesteeg, spelend in de Noordenbergstraat, onder een vracht auto van een beschuitfabriek uit Hol ten geraakt en op slag gedood. De Aaltense landbouwer D. J. H. had een bijverdienste gevonden in het smokkelen van goederen naar Duits land. Wegens overtreding van het de viezenbesluit werd hij veroordeeld tot 12 weken gevangenisstraf met af trek. De beruchte Post, vroeger N. S. B.- commissaris van politie te Deventer, is terwijl hij gezellig met zijn bewa kers in een Zutphens café zat koffie te drinken, er in geslaagd te ont vluchten. Generaal Dwight D. Eisenhower nam uit handen van onze Amerikaanse ambassadeur, Mr. E. N. van Klef- fens, het gouden zwaard als geschenk van H. M. de Koningin namens het Nederlandse volk in ontvangst. De gemeentkas van Eethen (N.-Br.) is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waarop de kas, welke ongeveer f 4700 bevatte, is verdwenen, valt niet juist te acherhalen. De rijkspolitie tast vol komen in het duister. Het West Indisch Bedrijf der K.L.M. heeft in de eerste week van Septem ber een recordaantal passagiers ge boekt. In de periode van 31 Aug. tot en met 6 September j.l. werden in to taal 2118 personen vervoerd. In ver gelijking met 1946, waarin gemiddeld ongeveer 1000 personen per week werden vervoerd, betekent dit een toename van meer dan.100%. Onze regering heeft aan de Egypfti- sche regering de levering van 100.000 eenheden cholera-vaccin aangebo den. Dit aanbod is in dank aanvaard. Bolswards Nieuwsblad I te a» J||

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1