jtoe is de stand, IVllcKu f ^Lra,:w,rïa::! Buitenlands' Overzicht Provinciale Kroniek II De detailhandel onder de loupe L No. 82 43e Jaargang Vrijdag 24 Oct. 1947 West» en Zuidwest Friesland StreeKblad voor Uitgave DruKKerlj Fa. A. J. OSINGA - Bol sward van :r ’47. Wie re warden i Alle rieders binne qjin dieders land, aafd, roud, laar, it. nits. ert rietje d van en te :en ucht, Zuid-Amerika woedt de politieke slag tegen het com munisme wel op zijn hevigst. Zowel Chili als Brazilië hebben de diplomatieke be trekkingen met Rusland eerstge noemd land ook met Tsjecho Slowakije afgebroken in verband met de vor ming van de nieuwe Komintern enz. In Noorwegen hebben de verkiezingen ook al een zwen king naar rechts getoond, ten nadele van de communisten en socialisten. Ten slotte: de algemene vergadering der Ver. Naties heeft eindelijk het Amerikaanse voorstel inzake het instellen van een nieuwe Bal- kan-commissie aangenomen, Rusland en zijn aanhangers waren er natuurlijk te gen. if '4T, la, dv ;abath Jn lOUt, Foar 0.65 bern 0.75 n fan 0.75 bern 1.25 Dyk •y de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Fierd iklki Abonnementsprijs t 1.25 per kwartaal bij voorultbetrling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 .f- or )E tegenwoordige regeling voor de toaniel- selskippen buitengewoon moeilijk was om een overzicht te krijgen van de speel bare stukken en dan wel speciaal van die stukken welke voor een bepaalde toneelgroep van belang waren. Om hier in verbetering te brengen werd door de voorzitter van It Boun fan Fryske toa- nielskriuwers, Abe Brouwer, voorgesteld om een beredeneerde catalogus samen te stellen en uit te geven. Eén der bestuursleden van It Boun fan Fryske Toanielselskippen deelde hierop mede, dat dit plan reeds een paar jaar geleden ook door It Aid Selskip was op gevat, maar dat tot nu toe de verwer kelijking van dit plan op zich had laten wachten. De vergadering was weliswaar van oordeel dat er inderdaad heel wat werk voor verricht moest worden, maar dat het verschijnen van een dergelijke catalogus toch noodzakelijk was. Om ’t werk zo eenvopdig mogelijk te maken, opdat een dergelijke catalogus zo spoe dig mogelijk zou kunnen verschijnen, zal de secretaris van It Boun fan Fryske Toanielskriuwers aan alle leden, en te vens aan alle bekende toneelschrijvers, welke nog geen lid van de Bond zijn, een vragenlijst ter beantwoording doen toekomen, waarop zij hun speelbare stukken met alle gegevens, welke voor een goed overzicht nodig zijn, kunnen opgeven. Men wil zich voorlopig hou- ia en Ymte, luiper ikstra ester, na te Veen antje, es en otter- Voorlichtingsdienst, van de Vakgroep in Kruidenierswaren. Ook hier ligt weer een taak voor de B.B.G. om sprekers naar Bolsward te la ten komen, om de aangesloten bedrijven van voorlichting te dienen. Opmerkelijk is, dat door de Sectie De tailhandel niet naar voren is gebracht het middel der demonstraties (ook wel shows genaamd). Niets is zo goed in stapt de begeerte naar een artikel, waar op de aandacht al is gevestigd en waar voor reeds belangstelling bestaat, te wekken, als het artikel in gebruik te la ten zien. Het is de grote kracht van de marktkoopman, die door het artikel te tonen, reeds voordat er officieel met de klant contact is, de begeerte naar een artikel opwekt. Voor alle branches lig gen hier mogelijkheden. Speciaal in de damesmodebranche echter is de eenvou dige modeshow een effectief middel. De begeerte opwekken en het brengen tot de daad van het kopen, het is slechts één stap. een kennismaking over en weer, maar ook zakelijke dingen werden behandeld, welke zeer zeker van grote invloed kun nen zijn voor het Frysk Toaniel. Waarschijnlijk wordt er geen enkel deel van ons land zo intens en met zo’n grote overgave toneel gespeeld als in Fries land. Vooral nu, nu ook de rechtse be volkingsgroep haar vooroordeel tegen over het toneel heeft laten varen en zelf ook aan de slag is gegaan. We kunnen gerust constateren, dat hier een zeer bloeiend toneelleven is, wat echter nog niet gelijk is aan een toneelleven op hoog peil. Aan het peil kan nog wel iets verbeterd worden en daaraan wordt dan ook gewerkt, misschien nog wel niet met direct succes, doch wel met de meeste inspanning. Dit bleek ook weer uit deze vergadering. Er werden in hoofdzaak zakelijke dingen besproken, maar dit werd gezien als een inleiding naar ver betering van het toneel. Er werd geconstateerd, dat het, bij de absolute meerderheid, in het rode Marseille werd ze toch de grootste partij. Van onmiddellljke be tekenis voor de practische landspolitiek is de uitslag niet, immers het geldt hier slechts gemeenteraadsverkiezingen. Maar de regering zal toch met de strek king van deze kiezers-uitspraak er volgt er nog een, want in de kleinere gemeenten valt de beslissing eerst a.s. Zondag rekening moeten houden, die eigenlijk deze is, dat er zich nu een zeer sterk rechts blok aftekent tegenover een sterke communistische partij en dat de socialistische partij als derde belangrijke dat afbreuk gedaan wordt aan de'na tionale veiligheid en de levensstandaard van het Amerikaanse volk. Dit schijnt de eerste stap te zijn van de president om het Congres te overtuigen, dat het plan kan en ook moet worden uitge voerd. Zal het plan Marshall echter lei den tot blijvend herstel van Europa dan moet ook het Duitse productie-apparaat weer worden ingeschakeld in de Euro pese economie. Rekent men het verzet der Duitsers tegen de overbrenging van een aantal fabrieken naar de landen die door de Duitse bezetting hebben ge leden, welk verzet tot sabotage kan lei den, niet als een belangrijk beletsel voor het Duitse herstel, dan blijft nog altijd de Russische weigering om mede te werken aan de regeling van de Duitse kwestie zoals Amerika en Engeland die wensen. Frankrijk heeft Rusland reeds doen weten dat als Moskou zich tegen een billijke regeling blijft verzetten, het de Franse bezettingszóne ook zal moe ten invoegen in de samengesmolten AmerikaansEngelse zones. Veel hel pen zal dat dreigement wel niet. Zoals bekend heeft de Amerikaanse oud-mi- nister van buitenlandse zaken Byrnes al voorgesteld, de Russen maar uit Oost- Duitsland weg te slaan, als ze het niet vrijwillig opgeven, maar zover is het nog lang niet al blijft de verhouding Ver. Staten-Rusland slecht. Hetgeen ook al weer bleek uit de laatste debatten in de alg. vergade ring der Ver. Naties en haar commissies. Opnieuw stonden daar beide landen scherp tegenover elkaar in de Balkan- kwestie en trachtte Rusland te verhin deren dat de Ver. Naties een nieuwe Balkancommissie instelden; ook ver klaarde het niet te zullen deelnemen aan de werkzaamheden van een sub-com- missie der V. N. welke het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een commis sie, die, anders dan de algemene verga dering, voortdurend zal zitting houden om belangrijke kwesties te behandelén, zal onderzoeken. Dit wat betreft de z.g. „koude” oorlog tussen de Ver. Staten en Rusland. Er is echter ook nog altijd een „echte” oorlog aan de gang, die tussen de Chinese regering en de com munisten, de laatsten schijnen vooral in Mandsjoerije thans weer eens aan de winnende hand. In ing lied, grijpen, welke de generaal zegt niet te willen, en wat de communisten, die zich sterk voelen door de steun welke zij in de vakbonden economisch zo belang rijk genieten, daar dan tegenover zul len stellen. Terwijl zo het rechtse ele ment in Frankrijk versterkt aan de dag is getreden heeft de Engelse koning in zijn troonrede bij de heropening van ’t parlement meegedeeld dat de Engelse regering van plan is de macht van het Hogerhuis, waarin de conservatieven nog de door slag geven, verder te beperken, blijkbaar om de regering nog meer vrij baan te geven voor haar plannen betreffende de nationalisatie der industrieën. Nu staan de gasbedrijven, die in Engeland nog particulier eigendom zijn, het eerst op het programma, de nationalisatie van de ijzer- en staal-industrie is min of meer op de achtergrond geraakt. En dat is geen wonder, want waarschijnlijk zal het Hogerhuis eerst moeten worden her vormd voor het deze laatste maatregel zal aanvaarden. Tegen de nationalisatie van de gasindustrie zal wel niet zo’n groot verzet zijn, reeds in 1944 kwam een commissie van onderzoek, ingesteld door de toenmalige regerng, waarin zowel de conservatieve als labourpartij zitting' hadden, tot de conclusie dat dit gewenst was. Overigens werd in de troonrede niet onder stoelen en banken gestoken, dat het Engelse volk zich nog heel wat opofferingen zal hebben te ge troosten voor het economisch evenwicht weer is hersteld. Waarvoor echter ook, zoals voor bijna alle West-Europese lan den de uitvoering van het plan-Marshall nodig is. De Amerikaanse minister van binnenlands? zaken heeft in een rapport aan president Truman verklaard, dat de Ver. Staten in staat zijn een dergelijk uitgebreid hulpplan uit te voeren, zonder den aan die gegevens, welke voor een goede oriëntering voor de Selskippen no dig zijn. De toneelgroepen kunnen dan dadelijk zien of een aangegeven stuk door hen gespeeld kan worden of niet. Dit zal veel heen en weer sturen van stukken voorkomen, terwijl de bestu ren, welke een stuk voor hun groep moeten uitzoeken, niet meer gedwongen zullen zijn om verscheidene stukken te lezen, wat natuurlijk altijd veel tijd kost te. Om verder een vlotte behandeling van deze materie te verkrijgen, werd beslo ten, dat vanaf 15 November a.s. alle door de leden van It Boun fan Fryske Toa nielskriuwers geschreven stukken, alleen te krijgen zullen zijn bij Bftekhannel de Fünk te Leeuwarden. Als ideaal staat voor ogen dat in de toekomst alleen aan dat adres alle stukken, of ze nu door bepaalde uitgevers zijn uitgegeven of door de schrijvers zelf, verkrijgbaar zul len zijn. Dit zal ook weer heel wat uit zoeken en heen- en weer schrijverij voor komen. Bovendien zal ook de invordering van het auteursrecht over één persoon lopen en wel over het bureau Van Zin deren te Leeuwarden. Over het auteurs recht werd ook een en ander gezegd. Voorlopig is een uniforme regeling ge troffen, waarbij een groot speelstuk voor de eerste opvoering f 15.en de volgen de opvoeringen in dezelfde plaats f 10. moeten kosten. Wordt hetzelfde stuk door dezelfde vereniging op een andere plaats voor het voetlicht gebracht, dan geldt weer dezelfde regeling als boven genoemd. Verenigingen, welke lid zijn van It Boun fan Fryske Töanielselskip- pen krijgen 25 reductie op het au teursrecht. Dit is echter een voorlopige regeling daar men een ontwerp in stu die heeft om te komen tot een andere regeling van de auteursrechten, daar ’t volgens de schrijvers, en hiermede was het Bestuur fan It Boun fan Fryske Toa nielselskippen het volkomen eens, niet redelijk is te noemen, dat verenigingen op een kleine plaats, welke dus nooit geen grote recettes kunnen maken, het zelfde moeten betalen als die van een grote plaats, welke daartoe wel in de gelegenheid zijn. Hierna kwam een schrijven van It Buro foar Kulturele Saken in discussie, in welk schrijven de wens naar voren kwam om te komen tot voortzetting van de Regie- kursus. Algemeen was men van oordeel, dat die Regiekursus een groot succes was geweest, alleen werd het sterk be treurd, dat men op aandrang van de organisatoren, geen aantekening van het behandelde had gehouden. Er was toege zegd, dat alles wat behandeld werd, in druk zou verschijnen en wel in het To neelblad dat zou worden uitgegeven, maar dat niet gekomen was. Een voort zetting van de cursus werd dan ook zeer wenselijk geacht al hadden enkelen dan ook bezwaar tegen de organisatievorm. Algemeen was men het er over eens, dat dergelijke cursussen het Fries toneel zeer ten goede komen. Dit geldt natuurlijk al leen voor de uitvoering, voor wat er naar voren zal worden gebracht zijn de schrijvers verantwoordelijk. Het is ech ter zo, dat de schrijvers van dergelijke cursussen heel wat toneeltechniek kun nen opdoen, wat de stukken ook ten goede komt. Dat is echter een kwestie van vorm. Voor het verhogen van het peil der stukken verwachten de schrij vers veel van het onderliiïg contact en van het onderling bespreken van hun nieuwe werken. Indien ze de critiek van hun collega’s zullen kunnen verdragen, zal hieruit inderdaad heel veel goeds kunnen komen. Plechtige overdracht. In Leeuwarden had de overdracht plaats van een tweetal muurschilderingen door een comité van oud-leerlingen aan het Bestuur van het Gereformeerd Gymna sium. Toen het Gymnasium het vorig jaar zijn 25-jarig jubileum vierde, werd een co mité van oud-leerlingen opgericht, om het Gymnasium een blijvend aandenken aan te bieden. De keuze viel op de nu aangeboden muurschilderingen, welke werden aangebracht door de bekende Amsterdamse glazenier en fresco-schilder Boermeester, in de hall van het Gym nasium. De ene muurschildering brengt de dank van de oud-leerlingen in beeld, wat tot uiting komt o.a.Kdoor de Latijn se spreuk: Multum Sane Gymnasium Nostrum Frisia Universa Multum Nos Omnes De Institutione Discipli Naque Tua Tibi Debemus, hetgeen betekent: Veel waarlijk, O ons Gymnasium, is gans Friesland veel zijn wij allen aan U ver schuldigd voor Uw leer en onderwijs. het leven van de detaillist verre van aan genaam maakten, doch aan het feit, dat één factor zeer éénvoudig was: de ver koop. De algemene schaarste aan goe deren heeft de verkoop ten zeerste ver gemakkelijkt. In de komende jaren zal ook de detailhandel de vuurproef op nieuw moeten doorstaan. Een actieve winkelstand is, tezamen met de am- bachtsbedrijven, de ruggegraat van het economisch leven in een kleine stad. Goede opleiding van personeel, eenvou dige, doch smaakvolle inrichting der winkels, een juiste keuze van de te voe ren artikelen en kwaliteiten, het verlenen van service (reparatie e.d.) persoonlijk contact met de afnemers, zijn de punten waarop alle aandacht geconcentreerd moet worden. Verschillende vakgroepen Bolsward is stellig in %taat in ruime aan de vele distributiemoeilijkheden, die mate kopers uit de omliggende plaatsen 1 tot zich te trekken. Rekening moet ech- j ter gehouden worden met de steeds toe- i nemende invloed van Leeuwarden en 1 Sneek als gevolg van hun snelle groei, i Vooral ten aanzien van kopers uit het gebied ten Zuiden van de spoorlijn Sta- i veren Sneek dient men niet te opti- mistisch te zijn. De frequentie der trein verbinding is echter niet bijzonder groot. 1 Goede busverbindingen met de Z.W.hoek zullen van groot belang kunnen zijn om meer kopers naar Bolsward te lokken. Naar het voorbeeld van andere plaat sen, zou het ook in Bolsward mogelijk moeten zijn, dat een aantal winkeliers gemeenschappelijk een etalagedienst in stellen. Voor de gewone winkelier is het tegenwoordig dikwijls ondoenlijk zelf goede etalages te maken. Dit is een kunst op zich zelf, zoals bij de laatste etalagewedstrijd ruimschoots is geble ken. Grote zaken in het Westen hebben daarvoor speciale etaleurs in dienst, doorkneed in dit vak. Vanzelfsprekend is dit voor kleinere zaken niet moge lijk. Een groep van winkeliers kan ech ter een etaleur aannemen, die aanwijzin gen geeft voor aantrekkelijke inrichting, keuze van materialen enz. Met zeer een voudige middelen valt veel te bereiken. Ook deskundigen op bijv, boekhoudkun dig ën fiscaal gebied zouden de aange sloten winkeliers van dienst kunnen zijn. Lezingen over reclamekunde, psycholo gie van de verkoop dienen te worden ge organiseerd. Een studiecommissie zou zich in de grote steden onder deskun dige leiding kunnen oriënteren t.o.v. de manier, waarop men aldaar dit probleem aanpakt. De klant is koning. Naar dit advies moet te allen tijde gehandeld worden. Het mag niet voorkomen, dat men een winkel bin nengaat en dat daar niet onmiddellijk een verkoper de klant ontvangt. Service is van het grootste belang. Een onder deel van een goede service is, dat aan bijv, een meubelwinkel een inrichting voor reparatie verbonden is; aan een winkel, die kousen verkoopt, dient een kousenreparatieinrichting verbonden te zijn; een winkel voor overhemden kan een nieuwe boord en manchetten aan zetten. Naar het oordeel van het rapport is er in verschillende winkels niet een zodani ge keuze van fijnere artikelen, dat ook de meer welgestelden in Bolsward te recht kunnen. De betreffende winkeliers wordt aangeraden in ieder geval de proef te nemen met een ruimere sortering en ook in hun reclame rekening te houden met de behoeften van deze groep. Met de verdere ontwikkeling van Bols ward en omgeving zal ook een toene mende behoefte aan sanitaire artikelen gepaard gaan, die echter ten zeerste door een juiste propaganda vergroot kan wor den. Bij juiste etalage-inrichting ontstaat een vraag naar producten, die de boekhandel zou kunnen leveren, zoals gekleurd pa pier en carton, lakverven, Oost-Indische inkt enz. Vakcursussen, zoals die in de textiel branche reeds bestaan, dienen ook voor andere branches ter hand genomen te worden. Kleinere steden lijden onder het nadeel, dat, ook al zijn bepaalde artikelen in de plaats zelf te krijgen, de bewoners toch voor hun aankopen dikwijls naar een grotere plaats gaan, omdat deze meer attracties biedt. Alle aandacht moet dus gericht worden op de verhoging van Bolsward’s aantrekkelijkheid als koop stad. Zo kan de Markt de centrale winkelstraat worden. Deze bevindt zich vlak bij het eindpunt der bussen. Verbetering van de situatie ter plaatse kan verkregen wor den door het aanbrengen van trottoirs, waardoor de winkelenden rustig hun aandacht tot de etalages kunnen bepalen. Een goede lunchroom kan juist de win kelstand goede diensten bewijzen, daar deze een aantrekkelijk accent kan ver lenen aan het winkelen der niet-Bolswar- ders. De detailhandel moet zich ervan bewust zijn, dat hij een zeer belangrijke factor in het gehele stadsbeeld vormt, dat het dus noodzakelijk is winkelpui en etalage een aantrekkelijk cachet te ver lenen. Men moet zich daarbij vooral wachten over te gaan tot slaafse navolging van wat andere detaillisten op dit gebied doen. De detailhandel heeft in de voorgaande jaren een betrekkelijk gemakkelijke taak gehad. Hieï wordt niet zo zeer gedacht Van achter de coulissen. Er gebeuren sefms van die dingen, welke aan de algemene aandacht ontsnappen, maar die naderhand’blijken toch van groot gewicht te zijn geweest. Zo ver gaderden Zaterdag te Leeuwarden het bestuur en enige leden van „It Boun fan Fryske toanielskriuwersT met het Be- 1JIXV stuur van „It Boun fan Fryske toaniel- groep zich daartussen bevindt. Waren selsk*ppen Het was in de eerste plaats dit verkiezingen voor de Nationale Ver- gadering geweest, dan zou de Gaulle de nieuwe kabinetsformateur zijn gewor den. Nu wordt uit diens kamp ver klaard dat de generaal, als de president der republiek hem de macht zou aanbie den, deze niet dan na een volksstem ming zou aanvaarden, waaruit hij een opdracht van het volk verwachtte. Het is nog geenszins duidelijk hoe zich de gebeurtenissen in Frankrijk in de naaste toekomst verder zullen ontwikkelen, maar wel kan men zeggen dat deze ver kiezingsuitslag de grenzen scherper heeft getrokken en de tegenstelling rechts-links groter gemaakt. Als de huidige regering aanblijft en met haar de economische onrust voortduurt is het de vraag of de beweging) van de Gaulle, welke haar kracht nog niet in nationale vergadering of regering kan doen gevoelen, toch niet naar buitenparlementaire middelen zal De Gaulle wint De eerste ronde van de gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk is ge wonnen door de R. P. F., de RaSsenble- ment du Peuple Francais, de beweging van generaal de Gaulle, welke de ver sterking van het uitvoerend gezag als. een harer belangrijkste programpunten heeft. Die versterking van het uitvoe rend gezag wil er bij een belangrijk deel van het Franse volk wel in, nu aanhou dende stakingen de economische toe stand in Frankrijk ontwrichten en de huidige regering-Ramadier niet veel er tegen vermag. Evenzeer is het begrij pelijk dat niet de communistische en so cialistische partijen verliezen van bete kenis in deze verkiezingsstrijd schijnen te hebben geleden, van haar aanhangers was het nauwelijks te verwachten dat een belangrijk deel zou overlopen naar een beweging, die omdat zij versterking “van de uitvoerende macht wil, en daar om wijziging van de zeer vooruitstre vende grondwet, door hen altijd voor fascistisch is uitgemaakt. Uiteraard is de republikeinse volksbeweging, de par tij van Bidault, het meest gehavend, de burgerlijke, vooruitstrevende regerings partij, welker aanhangers in grote getale naar rechts zijn gezwenkt, ontevreden* als ze zijn over de zwakheid der huidige regering en uit vrees voor het verbond der Franse communisten met de Komin tern. Deze partij verloor zo ongeveer de helft van haar kiezers, en verwierf thans ruim 8 der stemmen, de bewe ging van de Gaulle kreeg 42 de com munisten verwierven ongeveer 30 der stemmen, en hebben iets verloren, de socialisten wonnen met hun 20 iets. Opmerkelijk is het aantal stemonthou- dingen dat ongeveer 30 van het aan tal kiezers bedroeg. In Parijs, tal van andere grote steden in Frankrijk en ook in Algiers behaalde de partij van de Gaulle de m .zijn door deskundige voorlichting hun g Il/I 17 Jr aangesloten leden tot steun. Gedacht Bolswards Nieuwsblad F lOUt, is, 16

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1