1 [Gesprek] id um inj 114 met onze lezers Martinytoer I Fan de n door Nederland 1 'H Dinsdag 28 Oct. 1947 No. 83 43e Jaargang 'ARD Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Rijens is gjin rqnskens. praan a.s. 5 uur tr in stuur ids ereid Tj. de J. epen; iandel m 562 at 10 .vaart eigen KEN, 31a Een 29-jarige arts uit Eüoemendaal had een lifter meegenomen vanaf de Moer dijk. Op de grens van Heemstede-Ben- nebroek verzocht de lifter te stoppen. Toen de auto stil stond viel de lifter de dokter met een ijzeren staaf aan. Er ontstond een worsteling. De dokter kreeg zeven klappen op h$t hoofd, maar was ondanks dat niet bewusteloos. De on dankbare lifter koos het hazenpad. Van Engeland naar Nederland is een nieuwe telefoonkabel gelegd, waarover 84 gesprekken tegelijkertijd gevoerd kunnen worden. Een Nederlandse baby van zestien maan den gaat alleen per vliegtuig naar Ame rika om in de kliniek van de Temple- universiteit te Philadelphia te worden even van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) geopereerd. Het kind heeft een stukje afgebladerde verf in een long gekregen. In ons land beschikt men niet over de instrumenten om de operatie te verrich ten. Zeven agenten van het politiebureau aan de Warmoesstraat, w.o. een hoofdagent zijn uit de dienst geschorst en gearres teerd, in verband met door hen gepleeg de onregelmatigheden. De productie der Limburgse mijnen in de maand Sept, bedroeg 895.213 ton, waar mee de inzinking van Augustus over wonnen en de productie van Juli over schreden is. Ook de dagproductie is ge stegen en bedraagt nu 34.431 ton te gen 33.246 ton in Augustus en 30.005 in September van het vorige jaar. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbet; ling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 idien if van de 'A in df brillen ielita fnaade ter dan Wiere tvurden IVAN, ETTE 18 jaar 22 uur Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Boleward I senverbaal op. Hierbij waren 9728 ver dachten betrokken, van wie er 287 in verzekering werden gesteld. In 1504 ge vallen werd tot inbeslagname van goe deren overgegaan. Ieder schoolverzuim wordt thans zonder waarschuwing direct vervolgd. De straf fen zijn bovendien verzwaard: Hoogstens 100 gulden boete, bij nieuwe overtreding binnen zes maanden ten hoogste 300 gulden boete of een maand hechtenis. Een inwoner van Middelburg, die met zijn gezin ruim twee jaar in Colijnsplaat ondergedoken is, geweest, en daardoor deportatie naar Westerbork en Polen is ontlopen, heef in dank hiervoor aan de gemeente een kerkklok aangeboden, daar de vorige door de bezetters was mee genomen. De paar koudere dagen in het begin van vorige week hebben het aanbod van slachtvee plotseling doen toenemen. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat voor het tijdvak van 24 October tot en met 8 No vember a.s. op bon Q03 vlees 100 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar is. Een huis vol tweelingen is dat van de familie Melis in de Eerste v. d. Bosch- straat te Den Haag. Daar is nu de derde tweeling in vijf jaren tijd geboren. De misdadigheid in de grote steden is sinds de oorlog, vergeleken met de pe riode daarvoor, met niet minder dan ruim 200 pet. gestegen. Dit betreft alleen de „normale” ernstige delicten: tegen per soon, eigendom en zeden. De economi sche delicten, gevolgen van oorlog en distributie (zwarte handel e.d.) zijn hier bij buiten beschouwing gelaten. De oud-burgemeester der gemeente ’t Zandt (Groningen) de heer E. E. Cleve- ringa, is, toen hij na een fokdag te heb ben bezocht, per fiets huiswaarts keer de, omstreeks één uur in de nacht van Woensdag op Donderdag te water ge raakt en verdronken. Bij inspectie van een turfhoop achter een Amsterdamse suikerfabriek werden 27 bruine dameskousen gevonden, gevuld met suiker. Het was uitgelekt, dat de arbeiders sui ker stalen door deze in bruine kousen te doen en door de ramen op de turfhoop te gooien, waar ze door hun kleur niet opvielen. De „Nieuw Amsterdam”, het vlaggeschip van de Holland-Amerikalijn, ligt weer geheel hersteld en in vele opzichten ver beterd aan de Wilhelminakade te Rotter dam gereed, om de reizen naar de Nieu we Wereld te hervatten. Geprikkeld door sensatielectuur he«ft ’n van het leven beroofd. Onlangs gebeur de hetzelfde te Hengelo. Enkele inwoners van Doetinchem willen met een jeep-amphibie een tocht dwars door Afrika ondernemen om inlichtingen in te winnen betreffende de in dat we relddeel heersende politieke en sociale toestanden. Tussen het Horeca-bestuur en de rege ring worden besprekingen gevoerd om te komen tot grotere toewijzingen voor hotels en restaurants. Het aantal verkeersongevallen in ons land over Augustus 1947 bedroeg 3187. Hierbij werden 85 personen gedood, 626 ernstig en 652 licht gewond. Luitenant Derks, in de volksmond Jopie genaamd, heeft een paar drukke dagen achter de rug. Hij is namelijk de orga nisator van het vervoer van de Kerst pakketten van de NIW1N, waarvan de eerste zending op 25 September niet de Kota Inten van de Rotterdamse Lloyd ar riveerde. Welke vreemde toestanden het distribu tiestelsel met zich brengt, blijkt wel uit het feit, dat men in de kerken op het platteland, met name op de Veluwe, het kerkbezoek opwekt, om in plaats van geld, eierenbonnen in de collectezak te werpen! Hierom wordt vanaf de kansel verzocht. De inlandse tabak van de oogst 1947 dient, alvorens te worden verwerkt, ge fermenteerd te ’zijn. Daartoe zal deze tabak moeten worden ingezonden tot uiterlijk 1 Maart 1948 bij een formenteur of fabrikant of bij een door hen aange- goede wei. wezen inzamelaar. De zendingen moeten 1 tenminste één kg tabak bevatten. De melkprijs is thans ingaande 27 Octo ber voorlopig vastgesteld op 18 cent per kg bij een vetgehalte van 3.30 pet. Om deze reden is de winterprijs, geldend tot eind April 1948, voorlopig vastge steld op 20 cent per kg. len, af gezien nog van die gevallen die hem eerst bekend worden, wanneer ze reeds in het verleden liggen. De pers heeft een dienende functie, maar men dient het uitoefenen van die functie niet onnodig moeilijk, zo niet onmogelijk te maken door de al lereerste vormen van wellevendheid te verzuimen. In geen geval diene men het de redactie kwalijk te nemen, wanneer van een vergadering geen verslag wordt gemaakt, indien men de betrokken verslaggever hier niet mee op de hoogte heeft gebracht. Van redactiewege wenst men niet an ders dan een zo volledig mogelijk beeld te geven. We hopen dat na de ze uiteenzetting een ieder zal willen meewerken dit doel te bereiken. Een aantal wilde zwijnen heeft verleden week Maastricht in rep en roer gezet. Leden van het politiecorps en jachtop zieners bonden de strijd aan. Midden in de nacht wisten zij de beesten bijeen te drijven in een park, waar zes der dieren deze invasie in een bewoonde stad het 'was de eerste maal, dat de gevrees de everzwijnen zich in een dichtbewoon de plaats waagden met hun leven moesten bekopen. De 25-jarige Hoomse typograaf v. d. B. trouwde in Mei 1945 een Berlijnse ty piste, in September 1946 bovendien nog het Hoomse meisje J. D. Doordat zijn Duitse vrouw op grond van haar huwe lijk toelating vroeg tot ons land, kwam dit aan het licht. We gaan de winter weer tegemoet, Een vader te Hoogkerk deed dezer da gen aangifte van de geboorte van een zoon. Tot zijn grote verrassing ontdekte hij bij thuiskomst dat het aangegeven kind geen zoon, maar een dochter was. De tekenaar Jo Spier en de schrijver Piet Bakker zijn met een K.L.M.constellation naar Curasao vertrokken, waar zij zes „Wêz dysels, sei ik tsjin immen, mar hy koe net, hy wie nimmen.” Dizze sizwize hat ek foar lis tiid in djip- pe wiere klank. Hy komt op tsjin de man sünder namme, sünder eare, sünder idealen, tsjin de man, dy’t allinnich mar libbet foar iten en drinken, fortsjinjen en jildwinnen. Hy giet yn tsjin de slop- pe massaminske, dy’t him it iten en de klean, de fordividaesje en de Ontspan ning foarskriuwe lit, omdat oaren it ek dogge, dy’t seis gjin smaek hat en gjin ynsjoch, gjin kennen en gjin kinnen, mar dy’t libbe wurdt troch de geast fan syn omjowing. Us tiid kin massaminsken, publyk folk, dat seit hwat de krante skriuwt, dy’t docht, hwat de measten dogge, dy’t lib bet sa’t de mannichte libbet, dy’t leaut hwat in oar leaut.mar dy’t net wit, hwa’ti hy einllks is en hwat er seis wol. As in folk forwurdt ta massa, dan wurdt it ek as massa eksploiteard, dan komme de reklame-minsken en de demagogen, dy’t dy massa meinimme nei alles, hwat foar de lieders profytlik is. De Friezen hawwe jimmer greatsk west op it feit dat hja gjin massa wiene, mar stik foar stik persoanen, minsken meiUn eigen smaek en fielen, mei eigen ynSjoch en forant- wurding. Sünder mis is hjir de wearstên tsjin dy allesgelykmeitsjende massa- het beter te zwijgen, want spreken mag dan zilver zijn, zwijgen is in zo’n geval zeer zeker meer dan goud. Maar wanneer iemand iets zegt, moet die iemand geen „niemand” zijn, zo als die figuur uit dat versje van De Genestet. Integendeel een |„iemand” veronderstelt altijd een persoonlijk heid en een persoonlijkheid heeft al tijd een eigen mening en een eigen zienswijze. We betoogden dit reeds eerder, maar wij herhalen het, omdat de winter met zijn vele films, verga deringen, „stukken” enz. Vaak zul len wy wegens plaatsgebrek zeer kort moeten zijn. Plaatsgebrek is ook de reden, waarom wij in onze redac tionele kolommen niet iedere cultu rele avond, niet iedere collecte of film, ook al is het „voor het goede doel”, kunnen aankondigen en aan bevelen. Door toe te geven aan de zeer be grijpelijke wens om „stukjes in het voor te schrijven”, zouden het nieuws als zodanig en de verslagen van het geen geweest is te veel in het ge drang komen. En tenslotte nog dit verzoek. Heeft U een besloten vergadering, komt er in Uw familie- of zakenleven een ju bileum voor, opent U een nieuwe zaak of in het algemeen heeft U „nieuws” voor de krant, dat U gaar ne geplaatst zag, wilt U dan i onze verslaggever of de redactie dit blad een „tip” geven? Wij danken U bij voorbaat! weken zullen blijven teneinde een repor tage te maken over West-Indië. >e 62-jarige kunstschilder R. R. uit de 2e Weteringdwarsstraat te Amsterdam is van de eerste etage van de trap ge vallen en op slag gedood. Te Rotterdam is bij het zoeken naar ko len op een spoorwegemplacement de 9- jarige L. M. van H. door een spoorwa gon overreden en gedood. De 58-jarige schipper M. W., te Rotter dam, is van zijn sleepboot, liggende in de Koningshaven over boord gevallen en verdronken. In September j.l. waren in Nederland 2.231.057 runderen en 1.043.279 varkens aldus blijkt uit de cijfers van de herfst- telling 1947. Ten opzichte van 1946 be tekent dit voor de rundveestapel een achteruitgang van rond 78000 stuks en voer de varkensstapel van rond 125.000 stuks. Alle Zweedse pleegouders die Neder landse kinderen liefderijk hebben opge nomen, ontvangen dezer dagen ’n boek werk „Holland Fosterbrnes Hemland” („Holland, het vaderland der pleegkin deren”). Tussen Haaksbergen en Enschedé wer den kraanvogels waargenomen en vol gens een oude volkswijsheid zijn deze vogels aankondigers van minder goed weer. De A. N. W. B. wil de wegwijzers op onze wegens ’s avonds en ’s nachts ver lichten. De Nederlandse Baptisten hebben ver zocht de Baptisten-Wereldjeugdconfe- rentie volgend jaar te Amsterdam te houden. Ambtenaren van de C. C. D. maakten In September 1947 in totaal 7036 proces- 1 knaap te Enschedé zich door ophanging ren op üntsteane. De persoan, de hüs- hülding is hjir it wichtitehste, it lytse doarp, it greate doarp, de lytse stêd, dy moatte harren seis wêze doare en alles losmeitsje, hwat it libben yn dat formid- den op heger plan bringe kin. Dêrom is it net it wichtichste, dat ynstellingen ta bloei komme mar it folk moat ta bloei komme, fan ünderen to bigjinnen. Yn dit forbün is it plicht hulde to bringen oan it initiatyf fan de gemeente Boalsert, om alle war to dwaen, dat hjir in ambachts- skoalle komt. Jawis, de jonges üt de stêd en üt de neiste omkriten moatte op de minst bi- swierlike wize flink in fak leare kinne, dat is fan bilang; it is net fan bilang, dat bisteande skoallen yn greatere sen- tra mar al greater wurde. Yn sommige plakken hat men seis, sawn parallelklas- sen, en de learlingen kinne fan fier en hein mar sjen, dar hja yn sokke skoal- pakhuzen in plakje fine. Foar it folk is dat mis, desintralisaesje moat it bied- wurd wêze, sprieding oer safolle müglik plakken. Rounom hwer’t kin, leafst sa i ticht müglik by de minsken moatte de skoallen komme, dat is folksbilang. Lês- tendeis kaem in widdou om har hiklach to dwaen oer de nije tariven foar de am- i bachtsskoallejonges. Seis, sawn goune moast hja yn ’e moanne deltelle foar de bus, dat is sechstich goune ekstra yn it jier. Hwer moat men it weiskuorre, sei it i minske. Wy hoopje dat wy har gau treaste kinne mei it blide birjocht dat yn koarten de t jonges net langer nei de skoalle reizgje hoege, mar dat de skoalle by harren komt. Dat is de iennichste geast sterker as op de measte oare plak ken, mar ik soe net graech sizze doare, .dat it hjir yn oarder is. It binne ek by uzes dochs mar inkelde minsken, dy’t har eigen libben meitsje doare as de mannichte it oars docht. Algemien sjocht men dat dizze selsstan- nige geast it bést biwarre bliuwt op it plattelên wylst de greate stêdden it ge- faer fan massa hast fansels oproppe. Hoe sil men jin eigen libbensstyl biwarje as men ien is fan de tsientüzenen ut in greate stêd, hoe wol men dêrre in hüs bouwe, sa’t men it seis lije mei, hoe sil men dêrre de bern great bringe op eigen manear, hwer’t alles twongen wurdt nei in fêst patroan. Dêrom is it in bliid te ken, dat de mear selsstannige kultuer- gebieten yn üs lÊn harren mei ynmoed sette ta it bihêld fan it eigene en dus tsjin de nivellearjende ynloed fan de massa-geast üt it Westen. Yn Bakkefean hawwe dizzer dagen foar- oansteande minsken üt seis provinsjes byinoar west om meinoar to rieplacht- sjen hoe’t men it eigene biwarje kin en hoe’t men de Haechse ambtenarij yn in oare wei oerskeakelje kin. Wy binne bliid mei dit initiatyf en hoopje fan her ten, dat dit stribjen hieltyd wer nije sup porters krije sil. De provinsjes moatte folie mear frijheit en macht, folie mear jild en selsstannich rjocht krije; itselde jildt foar de gemeenten, dy’t tsjintwur- dich hast allinnich bistjürsapparaten wurden binne fan sentrale ynstansjes. Wy achtsje dit stribjen fan great bilang mar moatte fuortendaliks warskógje, dat it gjin fortuten dwaen sil as it folk seis dizze idealen net bigrypt. It folk seis, dat binne wy allegearre, moat folie mear doaren en wollen hawwe foar eigen rjocht, eigen kultuer, eigen bilang. In soun folkslibben wurdt net fan boppen- öf makke, wurdt net fan steatswetten skepen, dat moat droegen wurde troch it ütlibjen fan de krêften, dy’t fan Ünde- en teleurstelling kan voorkomen. He laas ontvangt de redactie de goe den niet te na gesproken slechts zelden een dergelijke uitnodiging, zo dat men er op de een of andere ma nier maar moet trachten achter te ko men, -waar en wanneer een bepaalde vergadering wordt gehouden. Nu hebben door de ervaring die zo on der de hand wordt opgedaan, de re dactie en de verslaggevers wel gen fijne neus gekregen voor zulke bijeen komsten, maar men mag noch van de redactie, noch van de plaatselijke ver slaggevers een scherpzinnigheid ver wachten a la Stille Bouke. Daar komt nog bij dat het voor de betrokken verslaggever altijd enigszins onaan genaam is wanneer hij niet weet of zijn werk daar op prijs wordt gesteld of niet. Heel anders is het wanneer de pers officieel wordt uitgenodigd en de be trokken organisatie de overigens niet overbodige service biedt van het ver strekken van een gereserveerde plaats al of niet aan een perstafel. Verder zijn er tientallen kleine vrien delijkheden, die een verslaggever nu wel niet vereist, maar die toch door hem op prijs worden gesteld als daar zijn de gratis consumptie, speciale voorlichting, het ter inzage ontvan gen van belangrijke bescheiden, het ontvangen van een doorslag van de gehouden redevoering enz. Welis waar is het voor sommige organisa ties een vanzelfsprekend feit in de eerste plaats aan de pers te denken, maar te vaak heeft de verslaggever het gevoel nauwelijks geduld te wor- Lectori Salutem! Eigenlijk is het opschrift boven dit epistel niet correct. Want immers, het is toch zo, dat ieder artikel in ons blad, ieder verslag en! iedere sugges tie, of dat nu is in de vorm van een „bitterkoekje”, een reportage of een doorwrocht betoog, in zekere zin een gesprek bedoelt te zijn, een gesprek met U en met al onze lezers. Natuurlijkerwijs is dit vaak een ge sprek in de vorm van een alleenspraak van onze kant, waar U het mee eens kunt zijn en er dan ja op kunt knik ken en waarmee U het ook niet eens kunt zijn en dan Uw vlammend pro test in de vorm van een ingezonden stuk aan ons kunt mededelen. Het woord „gesprek” komt van „spreken” en een ieder die spreekt, moet iets te zeggen hebben, anders is ook dezer dagen in een particulier ge sprek men zich het weer liet ontval len, dat ons blad in vele gevallen van een bepaalde gebeurtenis geen ver slag gaf maar een commentaar. Ge zien de bovenstaande gedachtengang kan zo’n opmerking niet anders be schouwd worden, dan als een compli ment, ook al zal ze niet als zodanig zijn bedoeld. Het zou geen grote kunst zijn ons blad te vullen met overgeschreven agendapunten, nageschreven pro gramma’s enz. Maar wij geven er de voorkeur aan, dat de lezer achter het verslag, het artikel, achter het een voudigste gedichtje of welke andere hoe geringe bijdrage ook, een per soonlijkheid ziet. Dit komt niet anders dan ons blad ten goede en wij verheugen ons er over dat onze medewerkers, of dat nu de schrijver van de Martinitoren is, onze sportverslaggever, Marijkemuoi, of een correspondent van de rubriek Uit de omtrek, dit in het algemeen ook zo aanvoelen. Wanneer wij ons niet vergissen is het mede hierdoor, dat ons blad Uw huisvriend is. Toch is het niet dit onderwerp, waar over wij in deze kolom zeer speciaal iets wensen te zeggen en het was dan ook niet alleen om deze reden, dat we onze aanhef begonnen met te consta teren, dat het opschrift eigenlijk niet correct was. Wij wensen ons in het hleronderstaande en dat is name lijk de hoofdreden niet tot ALLE lezers te richten, maar slechts tot een gedeelte van hen. We bedoelen iets te zeggen tegen de malcontente lezers n.l. die lezers die het (overigens zeer terecht) betreuren, dat ons blad niet in staat is in volle perfectheid een beeld te geven van het leven in stad en land, in dorp en gehucht. Tegen die lezers, die het b.v. niet logisch vinden dat van een kleine vergade ring een groot verslag wordt ge maakt en een grote vergadering soms wordt verzwegen. Wanneer ons blad een spiegel wil zijn van het dagelijk se leven, wil weergeven, hoe het de burger vergaat en hoe het in stad en land reilt en zeilt, dan klopt het ten enenmale niet, dat zoiets voorkomt. We zijn het misschien klinkt het U vreemd in de oren voor de vol le honderd procent met de malcon tente lezers eens. En wel omdat we in dit opzicht zelf ook malcontent zijn. En wanneer U vraagt naar de oor zaak, dan willen we ook eerlijk onze mening hierover zeggen. Het is voor al te wijten aan de onkunde (dit ho pen we althans) of aan de onwelle vendheid (dat vrezen we soms) van de organisatoren van die diverse ver gaderingen of gebeurtenissen, die tot verwondering van het publiek in ons blad worden verzwegen. Wat ligt namelijk meer voor de hand, dan dat men wanneer men inder daad een beschouwing of verslag wenst daartoe de „pers” uitno digt? In vele gevallen n.l. wanneer door een geplaatste advertentie of gezonden particuliere convocatie de vergadering bekend mag worden ver ondersteld, is het officieel, uitnodigen van de pers, d.i. in Bolsward de re dactie en in de dorpen de plaatselij ke correspondent, slechts een vorm. Maar dan toch een vorm, die bij cor recte toepassing vaak misverstand Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1