ns 1 am Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek Honderd en tien jaar geleden u/erd Dr. Abram Kuqper geboren. Zijn leven en' werken. No. 84 43e Jaargang Vrijdag 31 Oct. 1947 Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s ward van lide. e. oer? iun ER De en reide gen- Wie re warden It roer moat qn *t wetter bliuwe. huidige nationale vergadering de lakens uitdelen schijnen niet van plan ruim baan voor hem te maken en keren zich zowel tegen een dictatuur van rechts als links. De bietenoogst. De „bietendollers” krijgen nu maar nau welijks vuile handen, terwijl ze gewoon lijk met de bietencampagne met klei be pleisterd waren. Het blijkt over het al gemeen, dat de opbrengst uitstekend is. Dit komt goed te pas, daar de boeren deze winter heel zeker wel wat extra voer voor het vee zullen kunnen gebrui ken, vooral de veehouders in het Oosten en Zuid-Oosten van Friesland. De dro ge zomer is oorzaak geweest, dat vele boeren reeds een meer of minder groot gedeelte van het wintervoer voor de beesten hebben moeten aanspreken. On verbrekelijk aan de slechte voerpositie verbinden is een mindere melkopbrengst. Wel is de melkprijs nu met enkele cen ten per kg verhoogd, maar dit kan de financiële nadelen niet goedmaken. Er is nu eenmaal niet voldoende krachtvoer en zelfs de goede bietenoogst in een ge deelte van onze provincie kan dit niet goedmaken. Er zal krachtvoer moeten worden ingevoerd, wil men weer tot een behoorlijke melkopbrengst komen. '/enchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet»ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 staat voor •von. jven, nste- eken henk be- ■ojet, raals ge- •ouw ider- toe- be- n de iek? iek? k.... R. belang van een» goede melkoplbrengst terdege ingezien, en als we nu ons karig rantsoen uitgeroomde melk bekijken is het nog niet zo heel veel anders. En on danks dat en het feit, dat door de krap te aan veevoeder de rantsoenen zeker niet hoger zullen worden, maar eerder het tegendeel, al is er dan ook een be paalde reserve aan melkpoeder is er naar de Denen een 5 millioen copra uitge voerd. Afgezien nog van het feit, dat’ deze copra vele boeren zeer welkom zou zijn geweest, geeft het aan de buiten landers, die over het zo nodige kracht voer beschikken, niet de Indruk, dat we daar zo erg om verlegen zitten. Laten we hopen dat bij de instanties, welke hierover gaan, het juiste inzicht en de goede wil aanwezig mag zijn, opdat on ze veestapel geen durende schade mag lijden. Te groot voor een klein land. Dr. Kuyper was, zo is wel eens gezegd, eigenlijk te groot voor een klein land als het onze. Ware hij in het buitenland, als onderdaan in een grote machtige mo gendheid geboren, dan zou zijn invloed op de geschiedenis van zijn tijd waar schijnlijk zeer groot geweest zijn. Nederland heeft grote staatslieden, gro te theologen, grote schrijvers, grote orga nisatoren, grote aanvoerders, sterke fi guren met grote leiderscapaciteiten, gro te kanselredenaars en grote letterkun digen gekend. Welnu, in Dr. Kuyper vond men dit alles, wat meestal slechts bij verschillende mensen voorkomt, in één man verenigd. Daarmee benaderde zijn persoonlijkheid de grootheid van een genie. Hij was een man van fabelachtige ge leerdheid over wiens encyclopedische kennis legendarische verhalen de ronde doen. Maar tegelijkertijd was hij een man van de daad, die bij al zijn arbeid als schrijver, journalist, predikant, profes sor, minister en theoloog, tijd vond een partij groot te maken, een kerk te stich ten, een machtig schoolwezen op te bou wen, een Universiteit te grondvesten, verkiezingsacties en volkspetitionnemen- ten te organiseren, kortom een zo ont zagwekkende arbeid op velerlei en uit eenlopend gebied te presteren, dat men verbaasd staat over zulk een geweldige werkkracht. Dr. Kuyper begon zijn schitterende loop baan als predikant der Hervoinide Kerk. Als student had hij zijn hoogleraren ver baasd door zijn ongewone begaafdheid. Hij verwierf de gouden prijs der Univer siteit door bij een prijsvraag een verhan deling te leveren in een vlekkeloos La tijn, dat zijn Latijnse leraren tot jaloers heid prikkelde. De latere leider van de Het was op 29 October honderd en tien jaar geleden, dat in het plaatsje Maas sluis een man geboren werd die gedu rende vele jaren op de historie van het Nederlandse volk, op de staatskunde van Nederland in belangrijke mate zijn stem pel zou drukken. Niet alleen het anti-revolutionnaire volk van Nederland herdacht daarbij de grootste leider, die het ooit had, Dr. Abram Kuyper, doch het gehele volk van Nederland werd ongetwijfeld herinnerd aan een zijner grootste mannen. Er is in de laatste eeuw geen Nederlander ge weest, die zo hartstochtelijk gehaat en verguisd werd door zijn vijanden en die met zo trouwe liefde, bewondering en eerbied aangehangen werd door zijn volgelingen als Dr.xKuyper. Maar over één ding zullen vrienden en_ vijanden het volkomen met elkaar eens zijn, n.l. dat hij een der allergrootste figuren was, die in het einde van de 19de en in het begin van da 20ste eeuw onder ons ge leefd hebben. Maar hier houdt dan oo’k de gelijkheid der waardering op. Zodra alle geschied schrijvers eenparig met elkaar gecon stateerd hebben, dat Dr. Kuyper een man was met geniale gaven, met een verbijs terende veelzijdigheid, een man, die uit stak boven al zijn tijdgenoten in Neder land op schier elk gebied waarop hij zich voornamelijk bewoog, gaan hun wegen uiteen. Naast de een, die de anti-revolutionnaire voorman zal zien als de van God gege ven leider met de profetenmantel, die aan zijn volk onschatbare diensten be wees en een grote zegen was voor Ne derland, staat de ander, die het brand merk in Dr. Kuyper, dat hij in ons open bare leven diep de splijtzwam der poli tieke antithese inplantte; dat hij met de coalitie de grondslag legde voor een monsterverbond, dat hij de arbeiders verried en met zijn dwangwetten van 1903 het stakingsrecht verkrachtte; dat hij niet terugschrikte voor paneelzage- rijen om het kerkelijke volk voor te gaan op schismatieke wegen, enz. Deze, die niet zijn vrienden zijn, zullen herinneren aan Kuyper’s „oude plunje”, aan het his torische „boetekleed, dat de mens siert”, en aan nog heel wat andere dingen. Maar bij een herdenking laat men niet bij voorkeur de tegenstanders spreken. Integendeel, hier past het eerder te her inneren aan Kuyper’s door niemand be streden buitengewone kwaliteiten, aan zijn singuliere gaven van een zodanige veelzijdigheid, dat zij door geen zijner tijdgenoten ook maar bij benadering ge ëvenaard konden worden. De krachtvoerpositie. Natuurlijk zal het invoeren van kracht voer deviezen kosten, maar onze devie zen kunnen slechter worden besteed dan voor het aankopen van veevoeder. Bo vendien zorgen de boeren met hun land bouw- en veeteeltproducten voor een behoorlijk deel van de deviezen. En dan, voedsel voor het vee wordt omgezet in voedsel voor de mens en voedsel is nog altijd het eerst nodige. Dit hebben we vooral de laatste oorlogsjaren aan den lijve kunnen merken. Het hoofdthema van ieder gesprek was toen „eten”, ter wijl de voetpaden naar de boeren diep waren uitgesleten door de voetstappen van de vele melkhalers. Toen werd het Gereformeerden van Nederland, leider der doleantie, stichter der Vrije Univer- seiteit begon als Hervormd Predikant. Het is een merkwaardige episode in het leven van deze man, die grote invloed had op het leven van duizenden Neder landers, dat hij zelf de Invloed onder ging als jonge theoloog van de gods vrucht van een eenvoudig vrouwtje in zijn eerste gemeente, het dorpje Beesd in Gelderland, waar zij hem de ogen opende voor het orthodoxe geloof. In de zeventiger, tachtiger en negentiger jaren zien wij Dr. Kuyper groeien tot de grote imponerende gestalte. Van Groen van Prinsterer neemt hij de leiding over der anti-revolutionnaire partij, toen een amechtig kuddeke genoemd, later door Dr. Kuyper regeringspartij. Met zijn ar tikelen in de Standaard, door hem zelf gesticht in 1872, bouwt en leidt hij tien tallen jaren zijn partij. Meer dan veertig jaar lang redigeert hij tegelijkertijd een kerkelijk weekblad de Heraut. Als journalist heeft Dr. Kuyper nimmer zijns gelijke gevonden in ons land. Hij was naar de erkenning van alle journa listen van welke richting ook, de grote onder hen, schitterend stylist, schepper van een eigen taal, gespierd, verfijnd, meester van alle genres, aestheticus, sa tiricus, vlijmscherp spotter, onvergelij kelijk polemist, woordbeeldenaar, spran kelend van vernuft, maar ook krijgshaf tig en bezielend als hij zijn anti-revolu tionnaire volk opriep tot de. strijd, te der en stichtend en lerend als hij de godsvrucht en godskennis van zijn volge lingen verdiepte. En deze man van ontzagwekkende ge leerdheid, die naast zijn enorme journa- listieken en alle andere arbeid nog tijd vond een omvangrijke boekerij bijeen te schrijven van circa driehonderd geschrif ten, waaronder standaardwerken van eerbiedwekkende omvang, bezat de gave om op de kansel en in zijn krant én ge schriften zo begrijpelijk te zijn, dat zelfs de eenvoudigste en meest ongeletterde onder zijn gehoor en lezers hem begrij pen kon. De meest ingewikkelde onder werpen kon hij voor de onontwikkelde duidelijk maken. En zo zien wij zijn levensgang: predi kant, hoogleraar, hoofdredacteur van Standaard en Heraut, partijleider, lid van de Staten Generaal, leider van de kerke lijke en politieke strijd der anti-revolu- tionnairen en Gereformeerden, christe- lljk-sociaal voorvechter, organisator on- t NI- jelijk- 0' ir t p..iv o ver moet rijn lozt n wor- De- :ou ?n ilaa. nten- Cruis, Geen oorlogsophitsing meer? Een voorstel om de diverse resoluties tegen de oorlogsophitsing door een sub commissie te doen onderzoeken werd verworpen en ten slotte werd een voor stel waarin „elke vorm van oorlogspro paganda in welk land ook” werd ver- Moskou een bres zou hebben geschoten in het West-Europees blok. Waarop Rusland Waarschuwing van over zee. Al lijkt het nu niet zo goed voor de vee houders, verandering valt daarom ook nog niet altijd mee, wat wel blijkt uit hetgeen P. de Haan uit Wayland, Ame rika, in de Heerenveense Koerier over het land der onbegrensde mogelijkheden schrijft. De lonen der boerenarbeiders zijn laag, terwijl het door de hoge prijzen van farms en de benodigde machinerieën voor een Nederlander, die zijn eigen geld ook nog niet kan meenemen, zeer moei lijk is een eigen bedrijf te beginnen. Men zou het geld moeten lenen, waar echter een rente van 4 tot 7 pct. van betaald moet worden. Dibgaat goed zolang het goed gaat, maar als de tijden minder worden en men niet langer in staat is rente en aflossing te betalen, is men zijn eigendommen weer kwijt. Het slot van zijn brief is dan ook niet erg aan moedigend. Hij schrijft: Mede namens mijn vrouw, wil ik dan ook een ern stige waarschuwing richten tot de Ne derlandse boerenbevolking, die plan heeft in Amerika te gaan boeren. Bezint eer gij begint.” Het vervoer der rietmeubelen. rietmeubelindusrtie te Noordwolde, welke industrie de levensader van deze plaats betekent, wordt thans ernstig be dreigd door een voorschrift, uitgevaar digd door de Ned. Spoorwegen, waarin bepaald wordt, dat het vervoer van vo lumineuze goederen verboden is, waar onder vallen alle soorten rietmeubelen, werkmandjes enz., welke te Noordwolde worden vervaardigd. De Spoorwegen motiveren het verbod Weerpraatje. Het is wel koud, maar toch nog steeds droog. Natuurlijk, er is wel wat regen gevallen, maar toch lang niet zoveel als wij om deze tijd van het jaar ge wend zijn. Toch is er voldoende geval len om de weiden weer een sappig groe ne kleur te geven en er is nog wel zo veel gras gekomen, dut men hier en daar de boeren nog ziet maaien. Overigens brengt zo’n droge herfst voor greide- en bouwboer beide, voordelen met zich mede. De wagens, waarmede het gras van het land wordt vervoerd, zakken niet tot de assen in de modder en in de bouwdorpen blijven de wegen schoon, ondanks de bietenrijderij. De antithese verscherpt Steeds scherper worden de verhoudin gen tussén de communisten en andere groeperingen in de wereld. In Frankrijk heeft ook bij de tweede ronde der ge meenteraadsverkiezingen de vrees voor het communisme de groep-de Gaulle winst bezorgd, al wonnen ditmaal ook de socialisten ten koste der communis ten. De grote aanhang welke de Gaulle bij deze verkiezingen in den lande bleek te bezitten heeft de generaal aanleiding gegeven ook zijn mening omtrent wat er nu moet gebeuren, uiteen te zetten. Z.i. moet de nationale vergadering onmid dellijk ontbonden worden en moeten er nieuwe verkiezingen voor de volksver tegenwoordiging worden gehouden, om dat de huidige nationale vergadering nog slechts een minderheid van het volk vertegenwoordigt. De communis ten hadden een zevende van hun kiezers verloren en die achteruitgang zou zich, naar de Gaulle meende verder voort zetten. De Gaulle wenst. De generaal wenste bij de verkiezingen ook het systeem der evenredige verte genwoordiging weer aan de kant te zet ten en het te vervangen door dat van de enkelvoudige meerderheid, dan zou er behoorlijk werk in de Kamer gedaan kunnen worden. Ook wordt gemeld dat de generaal zich naar Parijs zou bege ven in verband met de ontwikkeling der politieke situatie. Het lijkt er echter geenszins op dat de Gaulle’s wensen zo maar in vervulling zullen gaan, want èn de socialistische partij èn de meerder heid der afgevaardigden van de republi keinse volksbeweging, die samen in de der andere van het eerste Christelijk- Sociaal Congres van 1891, waar hij zijn onvergetelijke rede ,Het Sociale Vraag stuk en de Christelijke religie” hield, ’n monument van welsprekendheid en bre de maatschappelijke visie, aanvoerder in de schoolstrijd, minister en leider der regering eindelijk, staande op de hoog ste toppen van macht en invloed In Ne derland. Dr. Kuyper was een strijder en en heerser. Hij stond vooraan in de gelederen om het spit af te bijten en d< slagen op te vangen. Hij slingerde or vervaard zijn krijgskreten in het politieke en kerke lijke strijdperk van Neder and en kende geen vrees en geen aarzeling. Hij was een heersersfiguur, die zot der zich maar ooit op zijn kracht en gaven te verhef fen, zich zijn superioriteit volkomen be wust was en gehoorzaamheid en volg zaamheid eiste. Zijn wil was wet. Insu bordinatie kon hij niet verdragen en was in zijn ogen gelijk aan rebellie. Zijn mo numentale Caesarskop, als uit een rots gehouwen, zijn gebiedende blik met de soms harde ogen spreken van een ster ke dwingende persoonlijkheid. Zeer sterk lichaam. Het moet een zeer sterk lichaam zijn geweest, dat deze zo sterke en grote geest gedragen heeft. Het is onbegrijpe lijk, dat een man al deze arbeid, die meer dan genoeg zou zijn geweest voor vele andere bijzonderen van geest, gewrocht heeft. Hij was nog een sterk en levens krachtig man, toen in 1905 verzet in eigen kring een ontijdig einde maakte aan zijn ministerschap en later de eigen broederen hem de terugkeer als hoofd der regering belemmerden. Met de ener gie en levenswil als van jongeren begon hij toen opnieuw zijn grote publicisti sche en journalistieke arbeid. Hij maak te grote reizen waaruit het standaard werk „Om de oude Wereldzee” ontstond en zag er niet tegen op ter voorberei ding van zijn reizen om zich in een half jaar de kennis van de Russische taal eigen te maken. Hij was toen reeds in de zeventig. Eerst toen Dr. Kuyper de tachtig jaar gepasseerd was, was hij bereid de pen neer te leggen. Het was tragisch om in, zijn eens zo sprankelende driestarren in de Standaard, die hij toen nog altijd schreef, op te merken hoe zijn machtige geest langzaam omfloersd werd door de schaduwen van de naderende dood, die kwam in November 1920. Misschien staan wij nog te dicht bij het leven ‘en het werk van deze zeer grote onder de mensen om zijn betekenis voor ons volk objectief te beoordelen. Maar over zijn genialiteit behoeft geen ver schil van mening te bestaan. Zijn kans. Alleen als in de partij der republikeinse volksbeweging zelve zich een breuk voordeed, waardoor het haar afgevaar digden in de nationale vergadering niet meer mogelijk zou worden hun boven genoemd standpunt te handhaven, zou de Gaulle misschien een kans krijgen; anders zal hij moeten wachten tot 1948, wanneer er weer parlementaire verkie zingen worden gehouden. Tenzij zich intussen een chaos in Frank rijk voordoet, waaruit van alles zou kun nen voortkomen, en welke zou kunnen ontstaan wanneer de communisten met hun invloed in de vakverenigingen er in zouden slagen het land door werksta kingen voortdurend in onrust te houden. Voor een niet gering deel acfif men deze mogelijkheid de oorzaak, dat president Truman toch heeft besloten het Amerikaanse Congres tegen 17 November in buitenge wone zitting bijeen te roepen. Frankrijk en Italië zitten economisch aan de grond en hebben dus onmiddellijk hulp nodig, daarover zal deze buitengewone zitting van het Congres hebben te beslissen, een hulp, waarachter ook politieke bedoe lingen zitten omdat als deze uitblijft, in regeringskringen te Washington ge vreesd wordt, dat deze landen onder communistisch bewind zullen geraken, waarmee oordeeld met algemene stemmen aan genomen. Zo eindigde dit debat over oorlogsophitsing nog vrij mak maar het had toch aangetoond hoe scherp men wel tegenover elkaar staat. Inderdaad de tegenstellingen spitsen zich toe. Dat heeft waarschijnlijk de leider der Poolse boerenpartij, Mikolajczyk ook ge dacht, toen hij besloot met enige zijner naaste medewerkers en hun echtgenoten uix Polen te vluchten. Hij is inmiddels in Zweden aangekomen en schijnt naar de Ver. Staten te gaan. De vluchtelingen vreesden üit de handen der Poolse rege ring, waarin de communisten grote in vloed hebben, hetzelfde lot te zullen on dergaan als Petkof, de Bulgaarse oppo sitieleider, in zijn land onderging. Op hun beurt dragen dergelijke gebeurte nissen ook weer bij de verhoudingen tussen de landen slechter te maken, om dat de landen, van welke belangrijke en invloedrijke oppositieleiders in balling schap gaan, steeds meer wantrouwen gaan koesteren tegen de naties, wa*ar ze onderdak vinden. Bij zoveel wanbegrip en tegenstellingen tussen vele landen is het verfrissend ook nog eens op gevoel voor een andermans standpunt te kunnen wijzen. Dat toonde de Engelse minister Bevin toen hij in het Lagerhuis de ontmanteling van een aan tal Duitse fabrieken voor herstelbetalin gen verdedigde. Hij zeide, dat vele buur landen hij noemde Frankrijk, België, Nederland en Zuid-Slavië door de Duitsers van een groot deel van hun in dustrieel vermogen zijn beroofd. Deze landen hebben recht op vergoeding en hier past geen „weekhartigheid jegens de Duitsers”. Bij de verkiezingen in Denemarken hebben de socialisten aanzienlijk gewon nen, zodat ze nu de grootste fractie in de Kamer vormen; in Zwitserland ver loren'zij daarentegen iets. West» en SlreeKblad voor volgens Amerikaans oordeel ook het oog heeft gericht, getuige de opneming der Franse en Italiaanse communistische par- tijen in de Kominform, waardoor deze j partijen slechts als uitvoerders van Mos- 1 kou’s wensen worden beschouwd. Wel heeft Maarschalk Stalin dezer dagen ont- kend, dat de oprichting van het commu nistisch informatiebureau te Belgrado een herleving van de communistische internationale en haar bedoelingen zou zijn, naar men neemt in de Ver. Staten noch in Engeland die woorden nog voet stoots als waarheid aan. Het wederzijd se vertrouwen is nu eenmaal zoek. In de politieke commissie der Ver. Naties is op het geringe vertrouwen dat men in Russische verklaringen kan hebben ge wezen door de Engelsman Mc Neil, toen men debatteerde over de kwestie hoe ophitsing tot oorlog te voorkomen. De Russische vertegenwoordiger viel daarbij o.a. de Turkse regering scherp aan, welker vertegenwoordiger had ge klaagd, dat radio Moskou voortdurend propaganda tegen Turkije voerde. De Rus bewees met stukken, in de Duitse ar chieven gevonden, dat Turkije in de oor log hoopte op een Russische nederlaag. De Engelsman dreigde daarop Rusland -er mee, dat Engeland ook nog enige stukken achter de hand had, maar deze niet zou gebruiken tenzij daartoe beslist uit de tent gelokt. Maar blijkbaar wis selde de Russische mening over oorlogs ophitsing, aldus Mc. Neil, met de seizoe nen, want hadden de Russen, toen En geland en Frankrijk reeds in oorlog wa ren met Hitler, maar Moskou met hem een verbond sloot, de westelijke demo cratieën niet voor imperialistische oor- logsdrijvers uitgemaakt? De Russische vertegenwoordiger ant woordde slechts dat hij zou onthouden, dat Engeland nog documenten tegen Rusland achter de hand hield. Bolswards Nieuwsblad Herdenking van een groot man X, r 54

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1