eh s [wandelende jood} Goed nieuws Provinciale Kroniek Krijgen de omzwervingen een einde I Buitenlands Overzicht l md 6 EK voor de Jeugd No. 86 43e Ja&rgang Vrijdag 7 Nov. 1947 West. d Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward van In great skip hat in bulte sok van de Wordt vervolgd. Vk. te Rio Geer- ionsma ver te Eeuw- Tiche- :ele )ok eek sus beste Nederlanders niet, bij wie deze stemming leeft. Toch voelt de Jood zich ook in Neder land niet meer veilig. Hij weet, dat Ne derland een klein en zwak land is, dat hem niet beschermen kan tegen de drei ging van nieuwe anti-semitische razer- nijen. En hij weet, dat het nazisme wel overwonnen is, maar niet dood en dat velen in Duitsland wachten op een nieu we kans, hoe men daar speculeert op een nieuwe oorlog tegen Rusland en de rest van Oost-Europa en dat dan Duits land mee zal mogen doen aan de zijde van Amerika en Engeland en de andere landen van West-Europa. En wie weet, zo redeneert de Duitser, wat daar voor mogelijkheden in liggen voor het Duit se volk. Ja, wie weetl De Jood rekent daar mee en hij weet zich overal in Europa bedreigd. Vandaar, dat het nimmer gestorven verlangen naar het Beloofde Land machtig opvlamt in de harten van bijkans alle Joden. Het 1 jaar, >ut te r 1947 as, zv baard. 1947 lanjnat (iemke Bauke Schar- Goën- e Sy- j. te i. te Vom- j. te Lem- Abbe- Ys- 1 j. te Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbet?IIng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 8792Ö •fd aat MWER maker streke zijn vele nauwe en kronkelende straat jes en steegjes, zoals reeds heel veel toe risten voor hen. De Grouwsters zijn zelf ook wel over tuigd van de schoonheid van hun pitto reske woonplaats, maar dit neemt niet weg dat zij wel degelijk inzien, dat de kleine huisjes in de nauwe steegjes als woning niet je DAT zijn. Geen ruimte, weinig licht en vrijwel nooit de zon. Er zijn er dan ook heel wat van deze woningen onbewoonbaar verklaard, al zal in de naaste toekomst hierin voor een gedeelte kunnen worden voorzien door de bouw van vijftig nieuwe wonin gen. Hoe het ook zij, als te Grouw de oude huisjes worden afgebroken, wat nog wel even op zich zal laten wachten, zal deze plaats ongetwijfeld een deel van haar aantrekkelijkheid voor de vreemde ling verliezen. Het is te hopen en ook wel aan te nemen, dat men er bij de bouw van de nieuwe huizen, welke voor de oude in de plaats zullen komen, aan zal denken om dit te doen geheel in overeenstemming met het cachet van de plaats. De emigratie-gedachte leeft blijkbaar sterk onder de boerenbe volking. Dit heeft tot resultaat gehad, dat de zes grote Landbouw- en Land- arbeidersorganisaties de „Centrale Stich ting Landbouwemigratie” in het leven hebben geroepen. Het doel van de Cen trale is om alles wat met het emigratie- vraagstuk verband houdt, te bestuderen, zodat zij, die willen emigreren, op de beste manier worden voorgelicht, terwijl zij verder de mogelijkheden in de ver schillende landen onderzoekt. Zo zijn er momenteel drie deskundigen in Brazilië voor onderzoek eh voorbereiding van groepsvestiging. Dit laatste zal vooral in Zuid-Amerika nodig zijn. De moeilijk heid in de Zuid-Amerikaanse Staten is Wal- t Bijl- Friesian echter dat men direct als eigen onderne mer zal moeten beginnen terwijl men maar heel weinig geld zal mogen mee nemen.'Zuid-Afrika is voor boeren min der geschikt, al zijn er wel streken waar ook voor onze boeren vooruitzichten zouden zijn. De Verenigde Staten blijft nog altijd „het land”, terwijl er, volgens de directeur van de Centrale, de heer T. Cnossen, de kansen door ook het grootst zijn, vooral voor mensen met een uitgesproken plattelandsmentaliteit. Deze mentaliteit (vakbekwaamheid, doorzet tingsvermogen en soberheid) hebben de Nederlanders in de Verenigde Staten zo’n goede naam bezorgd, dat zij zelfs bij de grote werkloosheid, jaren geleden, nooit lang zonder werk behoefden te zijn. Wel laten de Ver. Staten nu 3150 Nederlan ders per jaar toe, maar er staan op dit ogenblik niet minder dan 12000 inge schreven. Toch kunnen de boeren een voorkeursvisum krijgen, als ze voldoen aan de algemene bepalingen. Zo zal men in Amerika familie of kennissen moeten hebben, die een uitnodiging sturen om te komen, welke uitnodiging gewaar merkt moet zijn door een Amerikaanse notaris of een Bank, waaruit blijkt, dat de uitnodigers borg staan voor de emi grant. Dit laatste ook al weer met het oog op deviezen, welke ons land nu een maal niet heeft. Zionisme heeft vrijwel alle Joden gegre pen. Eén drift bezielt in het bijzonder de Joden in Europa: weg uit dit wereld deel vol van dreigingen en gevaren; te rug naar Palestina, ons heilige land. In dit Zionisme spelen verschillende fac toren een rol: religieuze en nationale. Religieuze: het is het door God hun toebeloofde land en Jeruzalem en zijn tempel op de berg Zion waren eertijds het middelpunt van Israëls Godsverering. En nationale: Palestina is het land der vaderen, het land van Abraham, Izaik en Jacob; het is de bakermat van het volksbestaan. Deze beide factoren hebben het Zionis me gevoed. En waar het orthodoxe Jo-' dendom va,ak godsdienstige (bezwaren had tegen het Zionistisch streven: im mers, de Messias zou het volk moeten verzamelen en terugbrengen en Hij was nog niet verschenen en van Hem moest men het heil verwachten en niet van politieke agitatie als de Zionistische be weging bedreef, de nood der laatste ja ren heeft deze redenering teruggedron gen. Ook orthodoxe Joden willen onder de indruk van de jongste belevingen lie ver in Palestina de komst van de Mes sias afwachten dan buiten het land der vaderen het volk zien worden uitge moord. ook al de aandacht der Ver. Naties zul len vragen. Want de regering van Htn- doestan heeft gezinspeeld op een volks stemming onder internationaal toezicht, terwijl een hoge autoriteit van Pakistan al op de hulp van de Arabische Liga heeft aangedrongen om het gevaar voor de Islam, ontstaan door de Hindoe- invasie in Kasjmir, gezamenlijk het hoofd te bieden. Nog meer werk dus al licht voor de Ver. Naties, die al de han den vol hebben aan de kwesties bij hen in behandeling en met onderlinge ruzies, welke ook in de afgelopen dagen geen einde namen. Het Slavisch blok staat met zijn inzichten nog altijd on verzoenlijk tegenover die va", het Wes ten. Dat kwam ook al weer tot uiting in de Veiligheidsraad bij de behande ling van de Indonesische kwestie, welke daar een voorlopig einde heeft gevon den door de aanneming van een voor Nederland gematigde resolutie. Polen stemde tegen, Rusland onthield zich om dat zijn tegenstem als veto zou hebben gegolden en dan helemaal niets zou zijn besloten. De vervolging van de opposi tieleider Maniu in Roemenië, het ontslag van de zelfstandige regering van Slo wakije in Tsjecho Slowakije, waarach- de Engelse regering, die al tot over de oren in de tot nog toe vooral economi sche en buitenlandse politieke moeilijk heden zit. Van de laatste noemen we ten slotte alleen maar de Palestijnse kwestie. De Amerikanen hadden in de subcom missie voor Palestina der Ver. Naties voorgesteld, dat Palestina tegen 1 Juli 1948 verdeeld zou worden in een Jood se en Arabische staat en dat de Britse troepen er voorlopig toezicht zouden blijven houden. De Russen hebben dit plan echter van de hand gewezen en wil len dat het Britse mandaat al 1 Januari a.s. eindigt en de verdeling via de Ver. Naties zal plaats hebben. 1 Jean- der. 7 jaar, a. nten 2nd, da| werli rs, Koei Staartl elli|nei>| Leidsel* iz. All'l g voc Diem an hi xxxxxxxxxjb V Wiere tuurden M Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) :r 1947 is, zv chat te nga en i: Min- n Gep- s Wil- Bauk- Geertje ma en d; Jet- in Ab- Schet- L Kent ge de legende van de Wandelende Jood, lezer? Zij dook op in de overleve ringen van het Duitse volk ongeveer ge lijktijdig met de sage van de magiër Faust. In deze legende werd verteld van de schoenmaker Ahasveros, een aanhanger van de Farizeën en mitsdien een felle vijand van Jezus, over wiens veroorde ling en kruisiging hij zich bovenmate verheugde. Hij heeft mee voor Pilatus Zijn dood geëist en als deze daartoe eindelijk heeft besloten, snelt Ahasveros naar huis. Hij woonde aan de kruisweg naar Golgotha en daar wacht hij in een grimmige voldoening de nadering van de kruisstoet af. Maar juist voor Ahas veros’ deur wordt de Heer Zijn kruis te zwaar,z Hij blijft staan en zoekt een ogenblik steun tegen de deurpost van Ahasveros’ huis. Maar deze in zijn ver betenheid gunt Hem deze rust niet, maar jaagt Hem weg met ruwe, boze woor den. Dan richt de Heer zich op en zijn blikken indringend op Ahasveros vesti gend, zegt Hij: Ik wil hier staan en rus ten, gij echter zult gaan. En, zo vervolgt de legende: sinds dien is het uit geweest met de rust van Ahasveros. Hij kon niet meer los komen van de blik dezer ver oordeelde, wie hij op de grens van dood en leven zelfs een schamel beetje barm hartigheid geweigerd had en met het oordeel van Christus beladen zwierf hij over de wereld, eeuw in eeuw uit als een stomme getuige van het wereldge beuren en aan zijn zwerftocht zou geen einde komen voor het einde van de we reld zelf met Christus’ wederkomst. In deze legende kan men een verbeelding zien van het lot van het Joodse volk, in de gestalte van deze wandelende jood een personificatie van zijn eigen be staan. Het lot der Joden is veelszins tra gisch geweest. Sinds zij gedwongen wer den hun eigen land te verlaten en hun volksbestaan in eigenlijke zin ophield, hebben zij geen rust meer gekend. In een huiveringwekkende samenwerking hebben godsdienstige en racistische fac toren 'de afkeer en de haat tegen hen gevoed en versterkt. De Christenen hebben hun nimmer de kruisiging van hun Heer vergeven en levend te midden van andere volken stootten dezen zich aan hun ras-eigen- aardigheden: men ervoer telkens weer, dat zij anders waren. En in de afkeer mengde zich een element van vrees: men erkende hun bekwaamheid in bij kans ieder opzicht en een niet erkend gevoel van eigen minderwaardigheid dreef de afkeer van velen aan tot felle haat. Op zijn best geduld, meestal ge minacht en soms verwenst hebben zij moeten leven op vreemde grond. En zo wel in de Middeleeuwen als in de mo derne tijden zijn de haat en de vervol gingen telkens weer uitgebarsten. Maar nooit zo hevig en zo systematisch als onder de Duitsche Nationaal-Socialisti- sche furie, die het Duitse volk door de gaskamers van Auschwitz met een eeu wige schuld en schande heeft belast. Geen wonder, dat het verlangen naar ’t eigen land in het hart der Joden onuit blusbaar bleek. Al waren er ook hier gelijk onder ieder ander volk lieden, die van mening waren, dat hun vaderland was, waar zij het goed hadden. Vóór de Duitse razernij hebben stellig vele Joden in Holland zo gedacht en gehandeld. Hier waren zij waarlijk veilig, hier wa ren zij gelijkberechtigde staatsburgers, ook al bleven zij hier een ras apart. Het is de roem van het Nederlandse volk dit opgejaagde ras sedert eeuwen gastvrij heid verleend te hebben en op voet van gelijkheid behandeld. En het is de schan de van de N. S. B.ers, die zien het puik der natie achtten, deze verkrachting van onze volksaard door hun Duitse rotge- noten zonder protest geduld te hebben en zelfs in vele gevallen aan de wan daden van hun Duitse meesters te heb ben meegedaan. Maar sinds deze uitbarsting van Duitse „cultuur” voelt de Jood zich nergens meer veilig, ook in Nederland niet, niet omdat het Nederlandse volk in zijn hou ding wezenlijk veranderd zou zijn. Een zeker anti-semitisme is ook hier in som mige kringen, mede door ervaringen met sommige Joodse onderduikers, wel op te merken, maar ernstig hoeft men dit waarschijnlijk niet te nemen. Het is te incidenteel en te individueel en past te weinig bij de in wezen humanisti sche aard van ons volk. Het zijn de Ministerieel bezoek. Het waterland heeft deze zomer wel zeer in de belangstelling van de toeristen ge staan en zeker niet in het minst van de toeristen van de andere kant - van de voormalige Zuiderzee. Ook nu weer heeft het de belangstelling van iemand van de overkant, al is die dan ook geen toerist, maar wel minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Minister Mansholt bracht op uitnodiging van Ged. Staten van Friesland een bezoek aan het Lage Mid den van onze provincie, om de plannen te bespreken tot verbetering van de cul- tuurtoestand. De Minister was niet al leen gekomen, maar was vergezeld van Ir. Staf, Directeur-generaal van de land bouw, de heer Mesu, directeur van de Cultuurtechnische dienst, de heer Bak ker, Referendaris van het departement van Financiën en Ir. Nijsingh, rentmees ter van Domeinen. De bestaande plan nen werden tot in de finesses besproken, waarbij de Commissaris der Koningin, Mr. Linthorst Homan, verscheidene leden van Gedeputeerde Staten, hoofdambte naren van Rijks- en Provinciale diensten en enkele belanghebbenden de Minister van voorlichting dienden. Na de bespre kingen werd een tocht naar het Zwette- gebied ondernomen, waarna de hoge gasten op het bedrijf van Akkerman zich er van konden overtuigen, dat de op de ontgonnen gronden bereikte resultaten, een verdere ontginning verantwoord de den zijn. Om echter met succes aan het werk te kunnen gaan, zal het nodig zijn dat er een goede weg wordt aangelegd. De Minister zeide, het grote belang voor Friesland van deze ontginning in te zien en beloofde dat hij al zijn aandacht aan dit vraagstuk geven zou. De besprekin gen werden te Grouw gevoerd en onge twijfeld zullen de hoge gasten hebben genoten van dit schilderachtige dorp met Het grote Canada biedt echter ook grote kansen. Het land is 280 maal zo groot als Nederland, wat echter niet wil zeggen, dat het ook 280 maal zoveel landbouwgrond heeft als Nederland. Maar toch zijn de gunstigste stukken nog 40 maal zo groot als ons land en is er nog ruimte genoeg, als we bedenken dat op die enorme opper vlakte slechts 12 millioen mensen wonen, waarvan ook nog de helft in de steden. Bovendien bestaat ook in Canada de ten dens van de vlucht van het platteland naar de steden. De grond is uitstekend, maar moet eerst worden opengelegd. De prijs van de gronden is laag, waardoor het mogelijk is om na een paar jaar wer ken, onder normale gunstige omstandig heden, zoveel over te houden, dat men een bedrijf over kan nemen en dan ver der afbetalen. De emigratie-regeling van Canada is zo, dat men genegen moet zijn minstens een jaar in loondienst op het land te werken. Men kan inlichtin gen inwinnen bij de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 26 Den Haag. Dat er wel liefhebberij voor is, kan wel hieruit blijken, dat men hoopt er het volgend jaar zo’n 8000 man heen te kunnen laten gaan. Beste jongens en meisjes! Jullie zullen wel gedacht hebben: „Wat duurt het lang voor we weer eens iets van Kappie horen”. En je had groot gelijk, het duurde ook lang. Maar, zie je, dat had zo zijn reden. De lange reis die Kappie maakte duurde de gehele zomer en was vrij eentonig. Tenminste er gebeurde niet veel, waar een verhaal van viel te maken. Maar nu gaat het weer los. Er volgt gewoon een „knal” verhaal! Wanneer je nu de prentjes uitknipt en in een schrift plakt, desnoods in een vol schrift, dan krijg je langzamer hand een prachtig plaatjesboek. En wanneer je ze dan ook nog gaat kleu ren, wordt het helemaal mooi! Doe maar flink je best! Red. vard ent) en wij dl wed. Pietje van :rl. te echt- Vest- ter ook communistische pogingen om in dat land de macht in handen te krijgen worden gezien, en nieuwe arrestaties van Hongaarse politici wijzen er op dat in Oost-Europa Rusland de teugels steeds strakker trekt. De gevluchte Pool Micolajszyk is intussen in Engeland aan gekomen, hij kreeg een verblijfsvergun ning van de Engelse regering. Wel ge heel anders dan in Oost-Europa is de ontwikkeling van de binnenlandse po- tieke verhoudingen in de West-Europese landen, waar de volken door vrije ver kiezingen in staat zijn hun mening te uiten. De definitieve resultaten van de Franse gemeenteraadsverkiezingen wijzen uit dat de centrum-, rechtse -en Gaullistische partijen 45.1 procent van de zetels verworven hebben. De socialis ten en onafhankelijke socialisten kregen 18.7 procent, de radicalen 20.5 procent, de republikeinse volksbeweging 8.8 pro cent en de communisten en aanverwante groepen 6.9 procent. In de nationale ver gadering heeft het kabinet Ramadier zijn vertrouwensmotie er maar nauwe lijks doorgekregen, n.l. met 300 tegen 280 st. In zijn rede maakte Ramadier zowel front tegen communisten als Gaullisten, maar sterk is noch zijn re gering, noch zijn beleid. Hebben de ge meenteraadsverkiezingen in Frankrijk aangetoond, dat de stroming rechts ge richt is, dat is ook gebleken bij die in Engeland, waar de conservatieve partij belangrijke winst boekte ten koste van de Labour- partij. De conservatieven eisen al dat er nieuwe parlementsverkiezingen zullen worden gehouden, maar Labour zal daartoe nog. wel niet besluiten. Dit lijkt ook al te voorbarig, maar toch schijnt de kleine middenstand die in 1945 bij de parlementsverkiezingen met Labour meeging, thans bevreesd voor de socia listische maatregelen der regering en laat haar in de steek. Zal Labour trachten deze stemmen terug te winnen door ge matigder politiek? Zo ja, wat zal dan de linkervleugel der Labourpartij daar van zeggen? In ieder geval is dit wan kelen van het vertrouwen der kiezers in deze regering een nieuwe zorg voor prijzei De tragedie van India. I Niet zonder leedvermaak ziet een deel van Europa thans naar India. De rege- 1 ringen van Hindoestan en Pakistan heb- 1 ben, toen de Engelsen Brits-Indië aan haar toevertrouwden, zo hoog opgege ven van de bekwaamheid van Oost-Azië zich zelf te regeren en dat het daarbij 1 geen hulp van Europese staten nodig had, dat zij zelf wel enigszins te leurgesteld moeten zijn over hetgeen er thans in India gebeurt. Het vorsten dom Kasjmir, grenzend in het noorden aan de Sovjet-Unie en China, heeft een in' overgrote meerderheid Mohamme daanse bevolking, maar wordt geregeerd door een vorst, die Hindoe is, Sir Hari Singh. Deze schijnt de bedoeling gehad te hebben zijn vorstendom aan te doen sluiten bij Hindoestan. Zoals bekend werd bij de deling de vorstendommen de keus gelaten of ze zich bij deze Hin- doestaat dan wel bij de Mohammedaanse staat Pakistan wilden aansluiten. Lo gisch ware het dat Kasjmir met zijn overwegend Mohammedaanse bevolking voor Pakistan koos. Zodra laatstgenoem de staat dan ook in de gaten kreeg, dat Sir Hari Singh andere bedoelingen had, werden van die zijde ondergrondse po gingen gedaan de macht in Kasjmir in handen te krijgen. Goed gewapende ben den, die moeilijk anders gevormd kun nen zijn dan op Pakistans gebied, dron gen Kasjmir binnen en schoten hard op in de richting van de hoofdstad. Daarop sloot Sir Hari Singh zich officieel aan bij Hindoestan en riep militaire hulp van deze staat in, welke direct gezon den werd. Waarop Pakistan de bevel hebber van de Pakistanse troepen, de Engelse luit.-generaal Gracey opdroeg Kasjmir binnen te trekken. Generaal Gracey begreep dat dit op oorlog tussen de twee Indische domionstaten ging lijken en raadpleegde veldmaarschalk Auchinleck, de Engelse opperbevelheb ber van alle troepen in beide dominions. Deze heeft daarop zowel Hindoestan als Pakistan doen weten, dat de Engelse officieren aan beide kanten de hoge officiersposten in beide legers worden nog door Engelsen bekleed bij een botsing tussen Hindoestan en Pakistan ontslag zouden nemen. De veldmaar schalk achtte het de beste oplossing dat beider troepen Kasjmir zouden verlaten en een volksstemming over het lot van het vorstendom zou beslissen. Een rede lijk voorstel, m^ar het is de vraag, of de verhitte Indische gemoederen dat ook zullen vinden. Vooral aan Pakistanse kant, want de Hindeestanse regering had ook nog wel Sikh-troepen naar Kasjmir gezonden en tussen hen en de Moslims van Pakistan zit een hoop kwaad bloed sedert de volksverhuizingen van deze zomer. Bovendien is het niet alleen de Kasjmir-kwestie welke een ge schilpunt tussen de beide grote Indische staten vormt. In ’t hart van Hindoestan ligt het vorstendom Junagad, waar de situatie precies andersom is als in Kasjmir, de vorst is Mohammedaan, de bevolking in grote meerderheid Hindoe; maar de vorst heeft zich aangesloten bij Pakistan, dat een kleine 1000 K.M. uit de buurt ligt en wenst dat ook te doen met twee van zijn leenstaten, die intus sen door Hindoestan bezet zijn. Er zijn dus inderdaad zeer ernstige geschillen tussen de twee jonge, maar grote loten aan de Engelse dominionstam, welke Streekblad voor In Frankrijk hebben de boeren een vestigingsvergun ning nodig, maar er zijn toch nog wel enkele boerderijen te krijgen. Dode en levende have moet men zelf meebrengen, echter ook al niet zoveel als men wil, maar tot een bepaald limiet. U ziet, er zijn weer enige kansen. Dit geldt echter alleen voor de boeren en voor Zuid- Afrika eventueel voor vakarbeiders, maar niet voor intellectuelen, tenzij ze in dienst treden van een maatschappij die het mo gelijk maakt. Nu we het toch over intellectuelen heb ben, kunnen we gelijk wel iets zeggen over datgene, wat hen tot die staat ge bracht heeft, n.l. boeken. Die hebben we wel in Friesland en vooral in De Provinciale Bibliotheek. Daar zijn er zelfs zoveel dat men ruimte te kort komt, ondanks dat men beschikt en Zuidwest Bolswards Nieuwsblad - I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1