Krijgen de omzwervingen (wandëïëndë Jood) een einde Fan de Martinytoer Trije kear is skippersrjocht door Nederland No. 87 43e Jaargang Dinsdag 11 Not 1947 West. Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward van i Wiere ivurden van de i Red. Vk. TJ. DE JONG. Het C.D.K. deelt mede, dat aan gezinnen, welke op 1 Nov. j.l. uit acht of meer per sonen bestonden, binnenkort rantsoen- bonnen zullen worden uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. '/erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Stille Bouke hat nou ta twaris ta it bi- wiis jown, dat er yn it stik fan it oplos sen fan tsjustere saken net min wie. Mar trije kear is nou ienris -skippersrjocht en dêrom bigjint hjoed mei Haedstik X in,’ nij forhael oer Stille Bouke. Foar lêzers, dy’t de trie kwyt rekke bin- ne, of dy’t oan’t nou ta de feuilleton noch net liezen, is dit dus in gaedlik bigjin. Wy winskje alle lêzers ek mei dit for- folch wer noflike üren. Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 I tijd uitgeschakeld. Maar de dreiging uit de Mohamedaanse wereld is gebleven en nu bedient Rusland zich ervan. Rus land, dat maar één doel heeft, de kolo niale mogendheden te ontwrichten en te verzwakken ten behoeve van de kansen op de wereldrevolutie en de communis tische wereldheerschappij. Daartoe be dient het zich thans van de Aziatische vrijheidsbeweging en speelt het Arabie ren en andere Mohamedanen uit tegen Engeland en de rest der wereld (ook te gen Amerika). Ik heb het sterke gevoel, dat, nu Rusland zich voor het verdelings plan in Palestina heeft uitgesproken, het dit niet heeft gedaan om het Joodse vraagstuk tot een oplossing te brengen, maar om de verwarring te vergroten. Het stoot de Arabieren heus niet zo maar voor het hoofd. Het heeft daar zijn verder reikende bedoelingen mee, dus doende vergroot het de kansen op de heilige oorlog van Arabische zijde, die de verwarring vermeerderen zal. Maar daarover in een slotartikel meer. gevangene ach- Duitse grens en it yn eigen bihear nimme Dat is it rjocht fan de eigner om dat to freegjen. Mar de Grounkeamer bislist dêroer. Yn Gel- derlün likegoed as yn Fryslén. En hwat wie de bislissing? Dat dit yn ’e takomst allinnich troch de hlerders oannomd hoecht to wurden as de eigner harren op in oar plak in lyk- weardich spul oanbiede kin. Né, jlt ster ker, dat dan de hlerders seis bislisse kin- ne, of hja bliuwe wolle of dat hja ruilje wolle. Wolle hja bliuwe, dan kinne hja wenjen bliuwe. Al hoe’n great biswier it foar de nije eigner is, om syn eigen plan nen sa lang ütstelle to moatten, de Grounkeamer biskermt de hierboer yn Gelderlén likegoed en like wetllk as hjir yn Fryslén. Bileaven net minder. Fan it fuortjeijen en wetbrekken fan „Rome" troch in Departemint, hwer’t gjlnien fan de liedende lju Roomsk is, is gjin wurd fan wier. Fan it forkrachtsjen fan de Pachtwet is gjin wurd fan wier. En dy’t efkes neitinkt, moat dochs wol bigripe, dat It hiele departemint en de Gelder- ske Grounkeamer, hwer’t it meartal pro- testantsk fan is en de Kamerleden as ien man nel foaren komme soene, as it wol sa wie. Ik stean foar myn bod. Dy’t de weijage boerkes op de Slangenburg sjen wol, kin fan my de reiskosten forgoede krije, as hy se fine kin. It „landgoed” leit by Doe- tinchem De grounkeamer is festige yn Arnhim, en it departemint dat dizze sa ken, sawol de keap as de kondysjes re- gele hat is yn Den Haech, Bezuidenhout- se weg 30. Ik ha der myn wurk fan mak ke, it wurd is nou oan Ds. Krop. It giet ommers om de wierheit, dominé. Ds. M. A. Krop, Herfoarme predikant to Grins, hat op de Bitinkingsdei, hjir yn Boalsert hélden, in bulte sein, hwer’t wy fan tinke, dat it wurket as forgif. De bidoelingen fan syn meiminsken for- tocht meitsje, sünder ienich biwiis, dat is by my gjin heechsteande polemyk. Ik moat it mei klam en ünder protest öf- wize. It slimste hjirfan is, dat as men seit, ja, jo hawwe goeije buorren en jo binne misskien goed bihannele, mar der sit hwat efter, dat wie allinnich mar om jo to grazen to krijen as it derfoar de tiid, is, dat men jin der net tsjin for- digenje kin as allinnich mei it roune wurd, it is net sa! Ds. Krop hat lykwols ien feit neamd, hwer’t hêldfêst oan sit en hwermei hy hjir yn in streek fan hier- boeren en lénbisit, in bulte kwea dwaen kin. Hy sei: „Yn Gelderlên is in „land goed” de Slangenburg, dat wie yn de bisetting komd Ünder it Behears-ynsti- tüt en nou is it oergien oan „Rome”. Der wennen fjouwer protestantske boeren op en dy binne der ófset. Jim tinke, dat kin dochs net, der is dochs in Pachtwet, mar as Rome der efter sit, dan helpe gjin wetten, safier binne wy yn Nederlün al komd.” Hwat moat in protestant wol tinke as verkleinen. En het gevolg was, dat nie mand tevreden was: de Joden niet, om dat de contingenten zo klein werden. En de Arabieren niet, omdat cr toch con tingenten Joden werden binnengelaten in hun land. Zo was het vóór de tweede wereldoorlog en zo is het nóg. Engeland laat Joden toe, maar op zeer geringe schaal en wie proberen clandestien Palestina binnen te komen worden opgevangen en op Cyprus geïnterneerd of gelijk in het geval van de Exodus naar Duitsland teruggevoerd en daar met geweld ontscheept onder het grijnzend toekijken van de Duitse Nazi’s. Niemand zal dit laatste verdedigen. Het lijkt ons een onbegrijpelijke grofheid en gevoelloosheid van de Engelse regering. Men had toch moeten beseffen, dat dót het ergste was, dat men die Joden aan kon doen, hen naar Duitsland terugvoe ren, aan welks hel zij ter nauwer nood ontsnapt waren. Dan nog liever ze met geweld in Cyprus aan wal gebracht dan in dat land, waar de sfeer der nazibar- baren nog voelbaar leeft! Intussen rijst de vraag: waarom belem mert Engeland de Joodse emigratie in Palestina? Waarom honoreert het de Balfourverklaring niet ten volle? Waar om breekt het in feite zijn woord? En geland heeft toch de macht èn de be voegdheid om zijn bedoelingen door te zetten I Neen, lezer, dat is het juist. Engeland heeft misschien de bevoegdheid, had die althans tot voor kort. Engeland was mandataris over Palestina en zijn man daat was door' de Verenigde Naties, de opvolgster van de oude Volkenbond, be vestigd. Eerst zeer onlangs heeft Enge land dit mandaat aan de Uno terugge geven. Het zag er geen kans meer toe de daaruit voortvloeiende verplichtingen naar behoren uit te voeren. Want mocht Engeland de bevoegdheid al bezeten hebben, het had de macht niet meer. Niet in de eerste plaats, omdat het zó verzwakt uit de tweede wereldoorlog is te voorschijn gekomen, dat het zich ge dwongen ziet allerlei posities op te ge ven! Het had die macht ook al niet vóór de tweede wereldoorlog. Eenvoudig daarom niet, omdat Engeland de Arabie ren moest ontzien. Over de ganse uitge strektheid van het Britse wereldrijk wo nen Mohammedanen, die steeds nauwer aan elkander klitten. Ook in Indonesië wordt men dat gewaar. Als ergens een Mohammedaanse bevolkingsgroep in de klem raakt, als ergens zo’n groep tekort wordt gedaan, dan komt terstond de hele Mohammedaanse wereld in beweging. Ook de Arabieren zijn Mohammedanen. Hun zaak is de zaak van alle Mohamme danen en in de Arabische Liga vormden die Arabieren een politieke organisatie van toenemende betekenis. Daarom moet Engeland oppassen. Een massaal Mohammedaans verzet zou het einde van het Engelse wereldrijk kun nen betekenen. Daarop speculeerde Ita lië onder Mussolini. Hij liet zich tot be schermer van de Islam uitroepen en de Italiaanse zender te Bari zond dagelijks opruiende redevoeringen in het Arabisch tegen Engeland uit, in de hoop, dat En geland in die komende en door het duo: Mussolini-Hitler voorbereide tweede wereldoorlog niet langer zou kunnen re kenen op de loyaliteit van zijn Moha medaanse onderdanen. Daarom moest Engeland toen voorzich tig zijn om in Palestina de Arabieren niet voor het hoofd te stoten. En daarom moet Engeland ni de tweede wereld oorlog nog voorzichtig zijn. Want Italië en Duitsland zijn voor de eerstkomende soks troch in Dominé yn in lepenblere gearkomste sein wurdt. Nou fansels, dat it wier is. En dan komme letter de kon- sekwinsjes. As Jimme sa dogge, dan moatte wy sokke smoarge wapens ek wol brüke. En’ de gefolgen: forbltterlng, forwldering, Ünearllkens en ünreedlikens, twaspalt en.haet. Ik stean der op oan ris earnstich nel to tinken oer dizze skrlk- like dingen, dy’t faker as ien kear it folkslibben ta in slangenêst makke haw we. Hwant de earste stjlt, dy’t hjir jown wurdt, is de oarsaek fan in jlmmer fier der groeijend kwea. En dêrom bin ik fan ’e wike nel Gelderlén relzge om posltyf to witten, hwat hjir fan wier is. Ik bin my biwust, dat myn wurd net alle mln- sken genöch is om harren to oertsjügjen mar ik bin ré om de folie konsekwinsjes fan hwat ik siz to dragen. Elk dy’t wol, kin neigean hwa fan üs beiden gelyk hat, en as ik it bin, dy de wierheit net siz, dan bitelje ik alle kos ten. Ds. Krop hat de plicht om de lilke dingen, dy’t hy sein hat, to biwizen, mar ik wol him oer ’e helte yn ’e mjitte kom me en ik freegje him yn it iepenbier, hwat hjir folget tsjin to sprekken, as dit him müglik is. Ik haw in bisiik brocht oan de secretaris fan de Grounkeamer to Arnhem, Ir. H. Verhey to Didam, dy’t de pachtkwesje bihannele hat. Ik kin derby meidiele, hwat Ds. Krop net sei to witten, dat dit „landgoed” forkoft is troch Minister Mansholt en dat de functionaris, dy’t de saek regele hat, is Ir. Staf, secretaris Generael fan it Departemint. En nou de hierboeren. Der wenje trije hierboeren op twa Protestanten en ien Kommunist. li iene pleatske is 4 HA, lt twadde 12 H.A. en it tredde 16 H.A. Alle trije wenje der en sille der wenjen bliuwe oant har hierkontrakt öfrint, dat is yn ’49 en ’52. De nije eigner hat frege dat dizze pleats- kes frije komme kinne, hwant men wol ii. Terug naar Palestina werd de leus van de Zionisten. En met steeds meer kracht werd die leus aangeheven na de Duitse barbarij. Het Zionisme is reeds enige tientallen jaren oud. En het scheen zijn grote kans te krijgen, toen in de eerste wereldoor log de Engelse minister Balfour zijn be roemde verklaring aflegde. Palestina zou na het einde van de oorlog tot Joods Na tionaal Tehuis worden gemaakt. Enge land kon dat toen zeggen. Van Egypte uit had een Engels leger onder generaal Allenby het land veroverd om Egypte en het Suezkanaal te beveiligen tegen een bezetting van Turkije, toenmaals Duitslands bondgenoot, uit, door Duitse en Turkse troepen. Zo ging Palestina uit Turkse in Engelse handen over. En bij de vrede en krachtens opdracht van de Volkenbond werd Engeland met het mandaat over Palestina belast. En inderdaad werd met de stichting van dat beloofde Joodse Nationale Tehuis ’n begin gemaakt. Joden werden in Pales tina toegelaten. Maar deze emigratie stuitte op fel verzet van de daar wo nende Arabierén. Zij betwistten de Joden het recht op Palestina. Zij stelden tegen over de historische rechten van de Jo den hun eigen historische rechten van jonger datum. De Joden hadden het land eertijds verlaten, zij waren in de Romein se tijd onder keizer Hadrianus, na de mislukte opstand van Bar Kochba, die zich voor de Messias had uitgegeven en hen tot de heilige oorlog tegen de Ro meinse overheerser had opgeroepen, uit het land geëvacueerd om herhaling van die veelvuldige Joodse opstanden te voorkomen en slechts schamele resten waren in het land achtergebleven. Toen is de spreiding van het Joodse volk vol komen geworden en toen begonnen de omzwervingen van de wandelende Jood. En in later eeuwen hadden de Arabie ren in hun heilige oorlogen het bijkans leeg geworden land bezet En ziehier het conflict: de Joden beroepen zich op hun rechten op Palestina uit verre voor christelijke tijden; de Arabieren op rech ten, die zij verworven hebben nadien. Zij redeneren: wie opstaat, diens plaats ver gaat. En verschillen in ras en godsdienst benevens economische tegenstellingen zijn daar om de conflicten aan te scher pen. De Arabieren zijn een ander volk; zij hebben een andere godsdienst (zij zijn Mohammedanen met al de felheid en onverdraagzaamheid, die deze gods dienst kenmerkt); en de Joden zijn hun in economisch opzicht ver vooruit: hun plantages zijn een voorbeeld van mo derne bedrijfsvoering; daartegenover zijn de Arabieren agrarisch eeuwen achter op; onder hen heersen nog feodale toe standen: een kleine bezittende bovenlaag buit de arme boeren, de fellahs uit en deze leidende kliek vreest niets zo zeer als dat contact van de arme Arabische fellah met de welvarende Joodse emi grant in Palestina bij hem de ontevre denheid zal wakker roepen met zijn lot en aldus de bevoorrechte positie van die bezittende bovenlaag zou gaan bedrei gen. Ook daarom moet de Jood uit Pa lestina wegblijven, moet Palestina in zijn geheel Arabisch blijven en dreigt men met de heilige oorlog van de Arabische Liga, zelfs wanneer het verdelingsplan van Palestina in een Joods en Arabisch deel doorgang vinden zou. De historie herhaalt zich, herhaalt zich eeuwig! Steeds weer wordt in naam van de heiligste goederen, van godsdienst en in God gegrond historisch recht tot de heilige oorlog opgeroepen, terwijl het mede (en misschien wel voornamelijk) om stoffelijke voordelen gaat, om eigen positie, eigen voorrechten en eigen macht. Zo in Indonesië: men zegt de be schaving te verdedigen en het Christen dom, men beroept zich op historische rechten en op de leiding Gods. Maar men is ook zeer beducht voor de olie en de rubber, de tin en de suiker, de koffie, de thee en de tabak. En niet anders lig gen de dingen hier: de Arabieren (hun leiders dan ten minste) roepen van hun land en hun godsdienst en hun recht, maar zij denken aan de gevaren, die vanuit de Joodse ondernemingen en de Joodse economische en sociale verhou dingen voor hun posities dreigen. Het verzet begon bijna onmiddellijk na het sluiten van de vrede op de eerste wereldoorlog. En Engeland zag zich ge noodzaakt onder de indruk van dit Ara bisch verzet om de jaarlijkse contin genten Joodse emigranten steeds meer te Swart op wqt, dat is profqt Q De 10.000 kinderpakketten, samenge steld door de NIWIN, „Ned. Helpt Indië” en het Nederlandse Jeugd Ro de Kruis, zijn 30 October met de Nieuw Holland naar Indië verzonden. De inhoud van deze pakketten bet- staat uit: tandenborstel, tandpasta, 2 rolletjes pepermunt, blocnote, vlak- gum, kleurboek, kleurkrijtjes, penhou der met 2 pennetjes, 1 tol, een zakje knikkers, zigzag-kaart, kammetje en een stukje zeep. Behalve het reeds bekend gemaakte extra rantsoen vlees van 100 gram, wordt nóg een extra rantsoen van 100 gram beschikbaar gesteld. Voor per sonen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode dus 600 gram vlees aangewezen. De Gedeputeerde Staten van Over- ijsel zijn overgegaan tot het vaststel len van een gewestelijke vlag: drie gelijke banen, rood, geel en blauw.— Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft ongeveer 6000 karaat diamanten, welke door de Duitsers in Arnhem in beslag werden genomen, aan de Nederlandse regering terug gegeven. Het Groene Kruis te Schoonhoven ontving een verrassend geschenk. Een oud-stadgenote bood deze instel ling een woonhuis aan om daarmede te voorzien in het gebrek aan huis vesting van de wijkverpleegsters. Bij een veehouder nabij Kampen is in gebroken. Er werd ter waarde van ongeveer twintig duizend gulden ont vreemd aan geld, sieraden en een spaarbankboekje. De onverlaat, die in de omgeving van Deventer en Apeldoorn gedurende ’t laatste jaar wel twaalf stamboekkoei- en en paarden heeft doodgestoken en van wie nooit een spoor was te vin den, heeft nu te Vaassen zijn slag ge slagen. Het mooiste stamboekpaard van een veehouder werd met één mes steek afgemaakt. In de maand September behandelden de ambtenaren voor de Tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorziening 6.969 processenverbaal. De Tucht rechter voor de Voedselvoorziening deden in die periode 3.483 uitspraken waarbij voor een totaal van f 485.405 aan boeten werd opgelegd. In 2.635 gevallen werden schikkingen, getrof fen tot een totaal bedrag van f 168.794 Het totaal aan opgelegde waarborg sommen bedroeg f17.445. In 61 ge vallen (waarvan 51 voorwaardelijk) werd sluiting van het bedrijf bevolen, terwijl 24 vergunningen (waarvan 13 voorwaardelijk) werden ingetrokken. Uitgesloten van een toewijzing wer den 13 personen (van wié 10 voor waardelijk.) „Geborgen Land” heet de tentoon stelling, welke te Middelburg i§ ge opend. „Met Gods hulp en hard wer ken zal het in de toekomst weer goed leven en werken zijn op ons eiland,” verklaarde Middelburgs burgemees ter bij de opening. Te Alphen aan de Rijn is de elfjarige Arie Wolfers, die met zijn vader per fiets op de weg was naar Hoogmade, onder een passerende vee-auto ge raakt en op slag gedood. Kapitein Johan van Dam uit Stellen dam voer met zijn logger op de Noordzee, toen plotseling vlak achter het vaartuig met een hoge waterzuil een mijn ontplofte. Zo hevig was de explosie, dat enkele vogels die boven de plaats van de explosie vlogen, ver doofd in het water vielen. De logger echter kwam er onbeschadigd af en van de bemanning kreeg niemand let sel. Te Soest heeft de recherche na ont vangen inlichtingen een huiszoeking verricht, verborgen in een bedstede, 50 gouden- en enkele platina horlo ges, gouden- en zilveren sieraden, alsmede een partij textiel en een be drag van f 1600 werden gevonden. In Februari 1945 werd nabij Nieuwe Schans een vliegtuig (neergeschoteni, waarbij de beide inzittenden, een Ca nadees en een Brit, om het leven kwa men. Ongeveer zeven maanden na de bevrijding vond een landbouwer bij het ploegen een horloge, dat aan de Canadese piloot had toebehoord. Met veel moeite werd contact met de fa milie verkregen en thans zal het hor loge naar Canada worden opgezon den. De bewaker, die te Jiplnghuizen een ontsnapte politieke tervolgde tot over de door de Duitse douane werd ingere kend, is dezelfde dag vrijgelaten. De vluchteling is echter nog steeds zoek. Tot de op het Zendingsbureau te Oegstgeest opgeleide zendingsarbei- ders, die dezer dagen naar Borneo zijn vertrokken, behoort ook dr. Chr. F. Barth, zoon van prof. Karl. Barth. Toen de heer Prins te Drieborg een strozak, die bij de kachel te drogen was gelegd en vlam had gevat, naar buiten wilde dragen, viel een gedeel te van het brandende stro op z’n 4- jarig dochtertje. Het kind liep hier door zulke ernstige brandwonden op, dat het naar het ziekenhuis te Win schoten moest worden vervoerd, waar het ’s nachts is overleden. De meest originele hulde van het jaar brachten collega’s en onderdanigen aan een jubilerende metselaarsbaas. Zij reden hem in een versierde krui wagen, getooid met vlaggen, door Purmerend. Aan de arm van het rij dende feestvarken bonden zij boven dien een ontbijtkoek Het peil van de Rijn heeft een diep tepunt bereikt, dat in de geschiedenis van deze rivier nog nooit werd gere gistreerd. Tengevolge van deze lage waterstand is alle verkeer op de ri vier nagenoeg stilgelegd: het vervoer, dat plaats vindt, geschiedt op eigen risico. Bij de afbraak van de door de front- gebeurtenissen zwaar beschadigde kerk te Maasbracht is een 27-jarige jongeman uit Roosendaal door een vallende steenmassa op slag gedood. Hij was bezig aan een der kerkbogen, toen deze plotseling instortte. In Haarlem werd de brandweer gea larmeerd om een... schoorsteenveger te bevrijden. De man was in een 12 meter hoge schoorsteen van een was serij geklommen, doch zag geen kans er weer uit te komen. Een door de brandweer in de wand van de schoor steen gekapt gat bracht uitkomst. en Zuidwest Streekblad voor Bolswards Nieuwsblad i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1