God skoep de sé, mar de Friezen hawwe it lan makke!’* Martinytoer Fan de door Nederland I No. 89 Dinsdag 18 Nov. 1947 43e Jaargang Zuidwest Friesland West. Streekblad Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OSINGA - Bolsward voor e n 9 Voor 50 Jaar Tj. de J. r J Mr. A. van der Deume heeft bedankt als voorzitter van de N. C. R. V.; prof. dr. Edelkoort te Amsterdam zal tijdelijk de ze functie waarnemen. Goedkoper reizen? De Ned. Spoorwegen overwegen de tarieven te verlagen. Het Bijzonder Gerechtshof heeft de in vrijheidstelling van mevr. Hiddink—.Den Haan meer bekend als „De soldatenmoe der", gelast. Zij heeft elf maanden in voorarrest doorgebracht. Mackenzie King, de Canadese premier, legde te Bergen op Zoom een krans op het Canadese soldatenkerkhof. x Uitslag biljartpartij. 1ste prijs: D. Ade- ma; 2d prijs: Joh. Hooghiemstra en 3de prijs: J. de Groot te Wommels. De Zuivelschoolver. vergaderde in de Doele. Uit de begroting noemen we de volgende cijfers: Jaarwedde directeur f 2500.idem kaasmaker f 600.idem machinist f 520.Inkoop melk f 20.000. 1897 gaf een prachtige Novembermaand: het vee bleef in de weide, de haringvis sers bleven vissen, de schippers klaag den zelfs over de lage waterstand. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 xxxxxxxxxxxx^ Wie re tuurden t X Men kin in pod salang wol X X traepje. dat er boarst. X :"n U. Uit het Ruisstringer landrecht. Ver taald luidt dit artikel ongeveer: „Ook dit is landrecht, dat wij Frie zen een zeewering moeten stichten en besturen, in gouden hoep, die rond geheel Friesland ligt. Wanneer de zoute zee er tegen zal beuken (letterlijk: zal bijten) zullen de bui tenste en binnenste (inwoners) weg- plichtlg zijn. Aan de zeekant zullen wij Friezen ons land behoeden met drieërlei werktuig, met de spade, met de kruiwagen en met de vork.” Als tegengeschenk voor de bloembollen die Nederland aan Engeland schonk, stuurde Engeland twee witte zwanen plus twee Magelhaanse ganzen. Inplaats van zelf te vliegen, namen de dieren een K.L.M. vliegtuig. De gezant liet de vogels te water in het Zuiderpark van Den Haag. Te Hijkersmllde is door te slippen een bruidsauto op een stilstaande vrachtauto gereden. Behalve het bruidspaar en de chauffeur zat de moeder van de bruid, de 80-jarlge mevrouw Visser uit Gronin gen, in de auto. Deze werd vrijwel op De IJskolfclub, die lijdt aan minieme be langstelling stelt voor zich te ontbinden. Het bezoek aan „Bolle Tongersdei” was zeer groot. Het schone geslacht was ruim vertegenwoordigd, ’s Avonds werd het St. Maartenfeest gevierd. Dy’t it noch net wiste, koe it fan ’e wlke gewaer wurde mei de solllsltaesjes op de beide Gasthüspleatsen yn Eksmoarre en Kubaerd. Der wiene 378 boeren en jon ge boeren, dy’t in künske weage hawwe om in pleats to bisetten. En as men dy steapel brieven sjocht en kennis nimt fan hwat safolle dreaun hat om nei in pleats to tingjen, dan leit it probleem fan de lênhünger yn al syn skrille kleuren foar jins eagen. Fan alle hoeken fan de pro- vinsje blnne hja komd. De iene moat mei Maeije fan ’e pleats öf, de oare sit mei in öfbarnd spul, in tredde hat in lyts spul en in greate hüshMding, in fjir- de rint al jierren óm plak to krijen en wennet sa lang by de Aldelju yn, hiel hwat warbere jonge boeren dogge in bi- rop om harren nou ris in kêns to jaen hja wachtsje al sa lang. Ja, hwer soe de ein wêze as men dy hiele lange litany fan forlangens en hope oan- helje soe. En dochs it kinne mar twa wêze en dermei sille 376 boeren en jon ge boeren wer sitte mei in nije desillüsje. It probleem wurdt der net iens yn ’e fierte troch oplost. Sa as kenners birek- kene hawwe, wachtsje yn üs lên mear as fyftichtüzen boeren op in bidriuw. In pear hündert fan harren sille yn de kom- to gean of hja wol forstannlcl) dogge har bern alllnnlch great to brlngen foar it boerefak. Ik wit wol, it is foar de measte boere- jonges It Ideael, len kear sell de leije yn ’e hannen to krijen, hja binne faken mei hert en slel boeren, mar dat nimt net wei dat it ek yn party gefallen Onkunde is, hwat harren wjerhffldt In oar birop to kiezen. Hoe faek krlj ik net in jonge boer om rle en died, dy’t mei alle leafde in oar birop foar kar nlmme soe as hy mar kans seach. Hast altyd is dan de tlld foarby. Yntlids moat men de bern de kans jaen troch oplleding en ünderwils derfoar klear to wurden. Derom binne de belde skoallen, dy’t hjlr yn ’e stêd jlt üntbrek- ke ek sa noadlch. Der MOAT in Mid- delbere skoalle en in Ambachtsskoalle komme, sille wy de hünderten jonges let ter yn steat stelle kinne har earlik brea fortsjinje to kinnen. Us jongelju hjir hawwe yn it glnnerael in goed forstÊn en wolle der tige op üt om hwat to wur den. Der binne tal fan biroppen, hwér’t in boerejonge hiel hwat foar hat. Ik neam mar féarts, ynspekteur fan it Stam boek, Féteeltkonsulint, Suvelkonsulint, Fabryksdirekteur, learaer by it LAnbou- en Tünbou-ünderwiis, Haed fan in Skoal le en al sa mear. Der geane earst jierren fan stüdzje en kosten oan foaróf, mar men is ek net mei in pear hündert gou- ne klear as ien fan de bern in pleats oangiet. It is üs fêste oertsjüging, dat üs boeren der goed oan dwaen sille hjir har omtinken oan to jaen, binammen as de jonges wol aerdichheit oan learen haw we. Hwant allegear boer wurde, dat mei men fan de takomst net forwachtsje. slag gedood. De anderen liepen slechts i i onbetekenende verwondingen op. Het j huwelijk werd daarna voltrokken. Door de arrestatie van twee Zwolle-1 nared is de Zwolse politie op het spoor gekomen van een grote zwendelaffaire; de gearresteerden bleken meer dan 10000 textielpunten te hebben verhandeld. Deze punten bleken vals te zijn en uit Amster dam afkomstig. De regering heeft 25 millioen bakstenen aan Engeland verkocht. Het vakblad „Bouwschade” stelt in het licht, dat door de ondeskundige opzet van het bouwprogramma in ons land de vraag naar bakstenen plotseling zo is toegeno men, dat er allerwege een gedrang om stenen is ontstaan. Aangezien niet vol doende stenen kunnen worden afgele verd, blijft de bouw allerwege steken. Desondanks exporteert men. In de nieuwe dorsmachine van een loon- dorser te Biervliet ontstond brand. De machine en een grote hoeveelheid tarwe werden een prooi der vlammen. De oor zaak is nog niet bekend, doch er wordt vermoed, dat kwaadwilligheid in het spel is. De Biervlietse brandweer liet om nog onbekende redenen verstek gaan. De V. S. vragen geen betaling voor de leen- en pachtleveranties ^an de Neder landse strijdkrachten en voor de bevoor rading van de burgerbevolking voor de periode, voorafgegaan aan V. J.-dag, ten bedrage van 118 millioen dollar en even- Friese land behoede voor watervloed en min voor de bevoorrading van Nederland het veilig beware!” ‘en Nederlands-Indië in het kader van de hulpverlening door het Amerikaanse le ger, ter waarde van 190 millioen dol lar. Enige Nederlandse schaatsenrijders, die in aanmerking komen op de Olympische Winterspelen uit te komen, zullen gedu rende vijf weken in Noorwegen gaan trainen. Het zijn Langedijk, Broekman, Huiskens, De Koning, Van der Voort en Koertenoever. Twee flottiles samen bestaande uit acht tien vaartuigen, zullen gedurende de eerstvolgende veertien dagen onder lei ding van het moederschip „Tanga” mij nen vegen in de zeegaten rond Schou- wen-Duiveland. Zij hebben als basis de vluchthaven te Bruinisse. De Hoofdgroep Industrie heeft in een uit voerige brief bij de Minister van Eco nomise Zaken geprotesteerd tegen de thans plaats vindende contröle op het Bedrijfsvergunningsbesluit door ambte naren van de CEDEC, die in de verschil lende bedrijven machinelijsten opvragen en de capaciteit der betrokken bedrijven willen vaststellen. Een Duitse smokkelaar, die van Neder lands grondgebied naar Duitsland wilde wegglippen, werd door douanebeambten in de buurt van Waubach verschillende keren gesommeerd om te blijven staan. Zelfs waarschuwingsschoten hielpen niet, zodat de ambtenaren raak moesten schieten. De man werd gedood; zijn stof felijk overschot werd ter beschikking ge steld van de Duitse autoriteiten. mende jierren yn it Suderleech in plakje fine, mar de krapte oan bouwmaterialen keart ek dlzze saek tige tsjln. En al meltsje wy meldertlid ek de oare Suder- sépolders oan, it all alllnnlch mar tsjlnje om de alderskerpste kanten wel to nlm- men. Hwant foar dat hjir plak foar nije boeren komt, hat de wente- en wegen- bou, de yndustry en It fleanwêzen yn alle plakken fan üs tlchtblfolke lAn hün derten en tüzenen H.A. fan de boeren foar dlzze dingen brüke moatte. Men moat ris sjen hoe’t yn plakken as Ymul- den, Velzen, Beverwyk de needwenten by hünderten tagelyk delsetten wurde. Nije strjltten, wenten, plantsoenen, sportfjll- den, skoallen, tsjerken, alles kostet lÊn. Né mei de ynpolderlngs losse wy lt pro bleem net op, al hoe kostlik dlzze ek bin ne. It is algemlen blkend, dat de beide Gasthüsboeren nei Amerika geane, eml- graesje dus en it sprekt wol fansels, dat de tinzen fan de jonge boeren ek faken dy kant üt geane. Wy hawwe der hjir al ris faker oer skreaun de emigraesje is net alhiel to Üntrinnen, mar sxërper as ea komt wol üt, dat dit nasjonael ek greate skaedkanten hat. Hwant it binne net de minsten, dy’t it greate wetter oer geane en al reitsje wy harren net alhiel kwyt, foar it oergrea- te part dochs wol. De Friezen hawwe jimmer ynteresseard west by emigraesje, der sit hwat yn it aerd, dat harren dy kant ütlükt. Yn GelderlÊn, Oerisel en Brabün wol dat lang sa goed net, der binne se hokfêster. It Germaenske aerd hat hwat Ünwennichs oer him, hy wol graech hwat wurde yn ’e wrüld, der sic mear stribjen yn en langst nei greatens. Derby liket hy foar de massa-yndustry net sa geskikt as dy oare bifolkingdielen hy hinget tige oan frijdom en eigen opi- ny. Mar derom is it to mear in plicht fan de Fryske boeren om earnstich nei In middenstandskringen te Apeldoorn is grote verontwaardiging gewekt door het optreden van de daar gevestigde Prijzen- commissie, die in een vergadering uiterst agressief tegen de middenstand is op getreden. Die dure mannen, zuchten de vrouwen, want binnenkort zullen de prijzen voor de sigaren gemiddeld met ongeveer 1 A 2 cent stijgen. Bewoners van de Maaskant alsmede vissers in het gebied van Hedel, Heus den, Ammerzoden en andere plaatsen langs de Maas, hebben de laatste dagen geconstateerd, dat zich bij herhaling zeehonden vertoonden aan de opper vlakte van de Maas. Opsporingsbeambten betrapten in de Beekse duinen een groep tapijtensmok kelaars. 3 van hen konden gearresteerd worden; 14 tapijten werden geconfis- ceerd. De gemeente Huizen (N.-H.) wier be groting voor 1948 in evenwicht is ge bracht, zal tot verlaging van verschil lende belastingen overgaan. De heer A. Koopman uit de Waal op Texel struikelde toen hij naast zijn boe renwagen liep. Twee wielen gingen over zijn hoofd, waardoor hij op slag werd gedood. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. De heer Pais te Hippolytushoef is win naar geworden in de verloting van het Gouden Imkerfeest. De prijs bestaat uit vijf moderne bijenkasten, een honing slinger en complete imkergarnitu- ren. De Rijksmunt in Utrecht treft uitgebrei de maatregelen voor de aanmaak van het nieuwe geld, dat waarschijnlijk niet eerder dan in de herfst van volgend jaar in circulatie zal komen. Te Medemblik bracht een visser een' snoekbaars aan de gemeentelijke vis- opslag van 26 pond, gevangen in het Ijsselmeer. Vier jaar zonder bonnen leefde iemand te Rijssen die destijds had geweigerd een 2de Distribut^estamkaart in ont vangst te nemen. Thans is hij voor zien. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin gaat goed vooruit, zodat wordt aangenomen, dat Zij 1 December het bewind weer in handen kan nemen en het regentschap als geëindigd kan worden beschouwd. Sint Nlcolaas zal op 5 December per soonlijk voor de microfoon de prijswin naars bekend maken van de grote luis- terwedstrijd van het Comité voor kin derpostzegels welke 21 November wordt ■gehouden. Er zijn aanwijzingen dat de komende winter nog koud zal zijn, waarmede men dus rekening kan houden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat men er mede moet rekenen, dat de prijzen voor zuivelproducten zullen stijgen. De weduwe van dr. H, Colijn Is, tachtig i jaar oud, In Den Haag overleden. Het stoffelijk overschot zal vandaag om 12 i uur op de Algemene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld worden. De K. L. M. zal op 27 Nov. a.s. haar 100ste vlucht naar Curacao uitvoeren. De luchtverbinding met West-Indië, wel ke op 14 Febr. 1946 tot stand kwam, Is 1 een der belangrijkste, welke de K.L.M. na de oorlog aan haar luchtnet heeft toe- gevoegd. Nu het verheugende besluit is genomen de Makkumer Waard in cultuur te bren gen, kwam ons onwillekeurig boven staand oud Fries spreekwoord weer in de gedachten, dat vertaald luidt als volgt: God schiep de zee, maar de Friezen heb ben het land gemaakt. Het is zeer wel mogelijk, zo niet waar schijnlijk dat dit spreekwoord stamt uit overoude, vóór Christelijke tijden, toen de Friezen nog hulde bewezen aan de vermeende watergoden. Want het geloof aan waterdemonen, waarvan we nu nog de sporen terugvinden in literatuur en folklore, was eens een bittere realiteit. Zo vertelt de Lex Frisionum (letterlijk: De Wet van de Friezen), die waarschijn lijk in 802 op de Rijksdag te Aken op last van Karei de Grote gedeeltelijk uit de volksmond is opgetekend en daar door veel oudere, heidense elementen' bevat: „Wie in een tempel inbreekt en daar iets van het gewijde gereedschap ontvreemdt, wordt naar de zee gebracht en op een zandbank waar het water bij vloed over heen spoelt, worden zijn oren gespleten, wordt hij ontmand en wordt hij aan de góden geofferd, wiens tem pel hij heeft ontheiligd. Maar al vereerden de Friezen dan hun watergoden, toch klinkt iv het „mar de Friezen hawwe it lên makke” onmisken baar een zekere zelfbewustheid en trots. Het „maken van land” in enge*' zin da teert eigenlijk van de periode fla de ter- penbouw, want het aanleggen van de zeedijken vormde als het ware het offen sief tegen de zee. Ook van de aanleg van de zeedijken spreken de oude wet ten. Zo lezen we bijvoorbeeld: „Thét is ac londriucht, thet wi Frisa hagon ene se-burch to stiftande and to steranda, enne geldene hop, ther umbe al Frisland lith. Ther thi salta se betha thes dis antes nachtes to swilith, her skil thi utrosta anti inrosta thes wiges plich. tich wesa.Vta skilu wil Fresa vse lond halda mith thrium tauwon, mith tha spa- da and mith there bera and mith there forke.” Hoewel in de 9e eeuw de terpen volgens oudq kronieken nog werden opgehoogd, krijgt men de indruk dat in de 12e eeuw overal reeds zeedijken waren opgewor pen. Dr. D. Kalma noemt in zijn „Skied- nis fan Fryslün’ het aanleggen van zee dijken „lt greatste Fryske wurk, dat ea dien waerd”. En Inderdaad niet slechts met de Inzet van de gehele persoon, maar ook met grote eensgezindheid moest dit werk tot stand worden ge bracht. Het opwerpen van de zeedijken werd in Friesland een zaak van het ge hele volk, getuige ook de spreekwoor delijke gezegden: „Ojln dyk sünder ifin en gjin lÊn sünder dyk” en „Hwa’t net dykje kin, moat wykje". Op het verwaar lozen van de dijken stond dan ook een zware boete. Het met opzet doorsteken van een dijk werd gestraft met het af kappen van de rechterhand, of erger met de dood. De dljkbreker werd dan In de ontstane bres geworpen en hem werd een paal door zijn lichaam geslagen. Het gat In de dijk werd zo zijn graf. Wan neer echter door storm een dijn werd geteisterd, dienden de gezamenlijke be woners van het achterliggende land de herstelwerkzaamheden te verrichten. Wat het normale onderhoud betrof, moest leder een gedeelte voor zijn reke ning nemen. Was een bepaald persoon hiertoe niet in staat, dan mocht hij door het steken van de spade (lodde) in de dyk zich van zijn plicht ontslagen ach ten (het z.g. lodderjocht). Degene die de spade er uit trok belastigde zich door die symbolische handelswijze met de mede-verantwoordelljkheid. Omstreeks het jaar 1000 moesten de toen bestaande dijken (door het rijzen van de zeespiegel?) worden verhoogd. Uit een reeks van watervloeden, die na het jaar 1000 plaats vonden, blijkt, dat dit niet altijd en overal voldoende ge schiedde. Zo kan men in oude kronieken lezen, dat er watervloeden zijn geweest in de hier na genoemde jaren: 1164 (de bekende Julianavloed van 17 F$br., waarbij alleen in Friesland naar schatting een 20.000 mensen het leven verloren) 1237, 1250, 1287 (volgens een opgave van de pries ters zouden bij deze vloed tussen Stave ren en de Lauwers eveneens 20.000 men senlevens te betreuren zijn geweest, 1362, 1395 en 1410. Het waren over het algemeen niet de gewone wintervloeden, die deze rampen veroorzaakten, maar vooral de herfst- en voorjaarsstormen, die soms dagen lang duurden en de dijken murf maak ten. Van bijzondere afmetingen was de Al lerheiligenvloed in het jaar 1570, waar van de geschiedschrijver Pier Winse- mius vertelt: „in den Jahre na die ge boorte Christi duisent vijfhondert en de tseventich op Alderheyligendach tsa- vondts te neghen uuren, is door den Noord-westen wint grooten tempeest en- de onweder ontstaan, dat het scheen als ofter een generale ofte gemene Sundt- vloet over den lande gaen soude. Vrieslandt, tusschen den Lauwers ende het Vlie besloten, heeft alleene over de twintich duysent menschen verloren, het water thien dagen langh vertoevende, op welcke een groote ende harde Verst ghe- volcht is.Noch twee maenden na de zen in verscheidene quartieren (werden) veele doode lichamen van Mans, Vrou wen ende kinderen in haren eigenen Vriesche habijte (gevonden)." Dat de ramp algemeen was, bewijst wel een steen, die te Metslawier (een terp- dorp) boven de kerkingang is gemetseld en waarop men thans nog lezen kan: „In ’t jaar van tseventiger is het water in deze kereke een voet hooch geweest en de zijn verdronken 1800 menschen in deze griternije.” De storm was zo hevig, dat te Makkum een schip royaal over de dijk werd „ge zet” en in het dorpje Abbega is „gearri veerd en aenghecomen.” Als ’n klein stukje tastbaar geluk temid den van al deze ellende lezen we, dat „binnen Sneek is comen aendrijven se- kere Wieghe, in welke een levent kindt met een cat gevonden is.” Niet alleen verdronken er mensen en vee, ook het land zelf had van de vloe den te lijden. Zo vond dr. O. Postma, die onlangs wegens zijn literaire ver dienste te Bolsward werd gehuldigd, maar die tevens als goed historiekenner ''eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) den deur ven.” Het wintergraan was in 1571, dus een jaar na de vloed voor de helft bedorven „van ’t solt water” en drie jaar later behoefden de boeren niet in de hooiing omdat.het hooi met de vloed van 19-21 Aug. was weggedreven(l) De landvoogd Caspar de Robles zorgde met kracht voor het versterken van de dijken de Stiennen Man bij Harlingen herinnert er aan maar dit kon niet beletten dat in de jaren 1610 en 1675 Friesland opnieuw door watervloeden geteisterd werd. In ie laatste grote vloed bezweek de dijk o.a. bij het Workumer Nieuwland (1824-25). In het Workumer Heidenschap vluchtten de bewoners op hooibergen en zolders om het vege lijf te redden. Het Workumer Nieuwland heeft jaren nodig gehad om er weer boven op te komen, het houtgewas kwijnde, de vruchtbomen stierven. Groot was echter het medeleven en medelijden en de op brengst van een nationale collecte lenig de de nood. Zo schonk Koning Willem I f 148.000.en de gezamenlijke gevan genen in de Leeuwarder strafgevangenis f 35.90, voor die tijd grote bedragen. mar de Friezen hawwe it Ifin makke.’’ Inderdaad, maar het is niet ge gaan zonder veel moeite en tranen. Mis schien was het daarom beter te lezen: „God schiep de zee, .dat Hij ook het bekend staat, een aantekening uit 1543 die spreekt van „leech snood lan den deur quade waeteren verdor- Bolswartls Nieuwsblad i '!!j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1