)ek Sinterklaas Kapoentje, ik Geef wat in mijn schoentje Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek it M E I No. 90 43e Jaargang Vrijdag 21 Nov 1947 Streekblad voor We s t- Zuidwest Friesland Bols ward Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - e n Red. Dag hoor. lier van Wie re warden i Hoe hurder It woelt, hoe fêster trêd. sgebrek iberich- Natuurlijk komt U het allereerst voor de kleintjes, maar grote mensen zijn soms ook nog net als kinderen en kijken ook al verlangend naar U uit. Wij begrijpen het best, Sinterklaas, dat U niet alle maal wat kunt geven, maar wilt U voor al om de zieken denken en ook de huis moeders niet vergeten? Want ach, die hebben soms nog zo’n getob om de kin dertjes in de kleren te houden, want al les is nog op punten en als ze geen Zwarte Piet in de arm willen nemen, dan valt 'het voor hen niet mee om alles voor elkaar te houden. Het zou toch zo mooi zijn als U hen eens iets liet brengen door de echte Zwarte Piet die immers in werkelijkheid zo slecht niet is. Tenminste als U zelf punten en vergunningen genoeg hebt, want wij willen U niet graag in de verjeiding brengen ook al een Zwarte Piet in de arm te nemen. Wat zegt U, Sint, begint het U zwart voor de ogen te worden? Ja, U wordt al een dagje ouder en we zullen U niet verder lastig vallen, hoorl Dus, Sint, wij verwachten U wel en we hopen, dat U een goede reis zult heb ben. de Qrote Vier die thans te Londen bijeen zijn, voor het bespreken van de Duitse en Oostenrijkse kwesties, twee agenda’s voor zich heb ben, omdat hun plaatsvervangers het niet eens konden worden over de volg orde waarin die kwesties behandeld zul len worden. Een slecht begin I De laatste berichten maken melding van het aftreden van de regering Ramadier, terwijl Leon Blum is belast met het vor men van en nieuwe regering. Mevr. H. van den BergLolkema, heeft Zondag haar 60-jarig jubileum gevierd als organiste der Ned. Herv. gemeente te Makkum. Een wel zeer zeldzaam jubileum. cliché „Heerenv. Kornet” lingen igden in kerk te en H. R. D. van van D. R. Post- oistra lema ideren 1947 FMA rSjaat, id, van ra >olitn latami Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetv ttng Advertentieprijs10 cent per m,m. Giro 8792Ö heen te te Gro- :s. :hool te Hiem- laar het voorbij, eluk bij n. :.g. oor ge- Tjerk- eriodiek Burgh, racature van Sj. ïrwijl in V. Poel, len ont- ig volgt, tröle op de huren. 9. Machtiging tot rantsoenering voor consumenten van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud fundamenteel beïnvloeden. 10. Het weer instellen van prijsplafonds voor essen tiële producten, waaraan grote behoene bestaat, alsmede het weer instellen van een loonstop. Hij verklaarde echter: „ik geloof, dat er weinig gevallen zullen zijn waarin het instellen van een loonstop noodzakelijk zal zijn.” Het Amerikaanse Congres behandelt thans de maatregelen tot hulp aan de 16 Europese landen, die te ken nen hebben gegeven steun op prijs te stellen en in de eerste plaats de voor stellen om Frankrijk, Italië en Oostenrijk op de been te houden tot het voorjaar 1948, wanneer het Marshall-plan in wer king zou treden. President Truman heeft zijn boodschap betreffende deze gehele zaak Maandag tot ’t Congres gericht. In die boodschap valt echter minder de nadruk op de hulp aan Europa dan wel op de maatregelen welke in Amerika zelf nodig zullen zijn om die hulp afdoende te maken. In dit jaar zijn door opheffing der prijscontrole in de Ver. Staten de prijzen immers zo danig gestegen, dat Europ voor de le ningen welke het reeds van de Ver. Sta ten ontving veel minder k ui kopen dan oorspronkelijk verwacht werd, o.a. En geland is daardoor in grote moeilijkhe den geraakt. Gaat deze prijsstijging voort, en als de Ver. Staten 't Marshall plan gaan uitvoeren en enorme goede renvoorraden naar het buitenland zen den, dan is er geen enkele reden waar om de prijzen niet verder zouden om hoog lopen, dan zal dit ook de Marshall hulp in gevaar brengen en onvoldoende maken. Bovendien wordt van deze prijsstijgin gen f” ministeriële hals van Dalton gekost, die een kwartier voor hij als mi nister van financiën het Lagerhuis zijn plannen ontvouwde, ze meedeelde aan een redacteur van een blad dat ze te vroeg publiceerde. Dalton erkende zijn fout ruiterlijk in het parlement, trad af en is vervangen door Russische propaganda gemaakt te zijn en werden overvallen gepleegd op niet-communistische Rus sen, die eenmaal gepakt, naar Siberië werden gezonden. Italië biedt geen ander beeld dan Frank rijk: stakingen en onlusten, waarbij beurtelings de communisten en half of heel fascistische organisaties het schijnen te moeten ontgelden. In Engeland waar de kolenproductie sleutel van de oplossing van het econo misch probleem thans werkelijk verblij dende vooruitgang maakt worden nieuwe belastingen ingevoerd om de in flatie te voorkomen, welke dreigt uit het feit, dat er in verhouding tot de beschik bare goederen veel te veel geld in om loop is, welke verhouding nog ongun stiger wordt nu de regering steeds meer goederen uitvoert en minder voor de binnenlandse markt beschikbaar stelt. Men schat het teveel aan geld op min stens 5 milliard gulden, de kleinste helft er van tracht men nu met nieuwe be lastingen op te vangen. Dit wetsontwerp heeft intussen de De reactie? Rantsoenering, prijscontrole, loonstop, men kan zich voorstellen dat het vrij heidlievende Amerikaanse volk daarte gen grote bezwaren heeft, het slikte dat alles, toen het in de oorlog om leven en dood ook van het eigen volk ging, het blijft de vraag of het het ook zal doen nu het in de eerste piaats om het lot van Europa gaat, al zien de beste Ame rikaanse economen wel in dat dit lor onverbrekelijk met dat van de Ver. Sta ten zelf is verbonden. Maar door de kop peling van de binnenlandse maatregelen aan de Marshall-hulp al is dit onver mijdelijk zal er waarschijnlijk toch een harde strijd in het Congres moeten worden gevoerd, waarbij de scheidslijn tussen voor- en tegenstanders wel dwars door de republikeinse en democratische partijen heen zal lopen. Snel zal het dus ook wel niet gaan, en dat is jammer omdat verschillende Europese landen hunkerend uitzien naar hulp. Zo Frankrijk, waar de communisten de regering-Ra- madier erg dwars zitten, voortdurend breken er stakingen uit en in Marseille kwam het zelfs tot een formeel oproer, dat alleen door versterking der troepen kon worden bedwongen. Ramadier tracht thans tot een verzameling van alle de mocratische groeperingen te komen om een regering te vormen, sterk genoeg, om zowel de gevaren van links als rechts te kunnen keren. Het nieuwe kabinet zou met Ramadier ook de bekende populaire socialistische leider Leon Blum en de liberaal Paul Reynaud opnemen. Maar men zal haast moeten maken want de stakingen ont redderen de economische toestand, links en rechts worden loonsverhogingen toe gekend en treden prijsverhogingen in werking, zodat men zich afvraagt of het proces al niet te ver is doorgedrongen om een officiële verdere waardevermin- Vmchjjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dering van de franc te voorkomen. Daij Ramadier scherp stelling tegen het com-j» munlsme durft te nemen blijkt uit het be/ sluit der Franse regering, ondanks Rus^ sisch protest, een kamp, waar Russen zich gereed maken voor hun terugkeer naar hun vaderland, op korte termijn op te heffen, omdat bij een toevallige door- zoeking wapens werden aangetroffen. Vanuit dit kamp schijnt Sir Stafford Cripps, die zo langzamerhand een soort econo misch dictator wordt. Wat de Engelse buitenlandse politiek betreft zij vermeld, dat de Engelse regering de Ver. Naties heeft meegedeeld niet bereid te zijn haar troepen in Palestina te laten om Joden en Arabieren een door de Ver. Naties genomen beslissing op te leggen, welke dezen zelf niet wensen. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft vo rige week heel wat afgedaan. Zij nam aan de instelling van de zogenaamde Kleine Vergadering en van een commissie van toezicht in Korea, beide onder dreigement van boy cot door het Slavische blok, zodat de betekenis er van toch twijfelachtig blijft. In de Veiligheidsraad werd in plaats van Polen, dat moest aftreden, de Oekraine gekozen, zodat de Slavische invloed even groot blijft. Waarschijnlijk zal de vol gende Algemene Vergadering in Europa worden gehouden. Voor de wereldhan del kan in de toekomst van belang zijn een nieuwe tarief-overeenkomst tussen 23 landen getroffen, o.a. zal de uitvoer naar de Ver. Staten vergemakkelijkt wor den, thans zijn, naar het ons toeschijnt, uit- en Invoer allerwege te zeer aan ban den gelegd om er ogenblikkelijk grote voordelen van te verwachten. Bij het sluiten van dit overzicht melden berichten dat Beste Sinterklaas, Nog enkele dagen, en dan gaat U al weer op reis, daarom dacht ik U nu al vast even een brief te schrijven. U zult wel zeer benieuwd zijn hoe het hier nog met ons allen gaat. Gelukkig zijn wij nog goed gezond en hopen van U hetzelfde. Het is anders wel aan de natuur te merken, dat het weer gauw De cember is, want het heeft al wat ge sneeuwd en het vriest ’s nachts soms ook al een beetje. Maar het was hier an ders een mooie zomer en we hadden een zonnige herfst. Verleden week zagen we nog melkkoeien buiten in de weide lo pen en dan begrijpt U wel, dat het weer in alle opzichten heeft meegewerkt, ook al'was het soms wel wat droog. Hoe gaat het nog bij U in Spanje? Het zal wel een heel verschil zijn tussen het zonnige sinaasappelland en straks weer onze kale gure velden. Maar in alle ernst, Sinterklaas, wij ge loven toch, dat U zich bij ons wel thuis fult voelen, want het gaat er ook in óns, land soms Spaans toe. Ik zal het U allemaal niet vertellen, maar er gebeuren dingen, waarover Zwarte Piet lelijke rimpels in zijn voorhoofd zou trekken. Nu ik het toch óver Zwarte Piet heb, móet ik U nog wat zeggen, iets waarvan U zeker erg zult schrikken. Maar het hoge woord moet er toch maar uit, want anders zou U straks niet meer weten hoe U het had. Zwarte Piet die kunt U ja ik zie U al schrikken wel thuis la ten, Sinterklaas! Waarom? vraagt U. Heeft hij dan zijn best niet gedaan? Heeft hij niet de hoog ste schoorstenen beklommen en heeft hij zich niet uitgesloofd voor jong en oud? Ja, dat is allemaal waar, Sirtterklaas, al lemaal, voor de volle 100 pet. en het is Piet zijn schuld dan ook niet, werke lijk niet, maar ziet U, Zwarte Piet is eigenlijk.... niet meer nodig! Ja, ik zie het al, U schrikt alweer en daarom zal ik er niet langer omheen pra ten, maar precies vertellen hoe de vork in de steel zit. Zwarte Piet behoeft niet meer mee, omdat.het hier allemaal Zwarte Pieten zijn. Ze lopen zo maar óver straat op klaar lichte dag en als Ze geen politie zien, durven ze zo maar aan huis te komen. En men kan het eerst niet zien, dat ze zwart zijn, dat is juist het gekste. Hun gezicht is ook niet zwart, maar ziet U, hun hart is zwart, en het geld dat ze in de beurs hebben is zwart en de koopwaar, die ze aanbieden, is zwart. Eigenlijk zijn ze helemaal zwart en daarom worden ze ook Zwarte Pieten genoemd. En weet U wat nu zo jammer is? Er zijn vele mensen, die willen Sin terklaasfeest vieren, die willen iets lek kers hebben, die willen eens smullen, of elkaar eens verrassen. En weet U wat ze dan doen? Dan nemen ze zo’n Zwarte Piet in de arm! Hoe bestaat het, zult U zeggen, en toch is het zo. Eerlijk hoor! U begrijpt wel, Sinterklaas, dat alles wat Zwarte Piet heet zo op een slechte naam komt. En daarom zou Ik hem maar thuis laten, want het zou hem verdriet doen. Want het Is altijd een vrolijke kwant geweest, een olijke rakker, die Zwarte Piet van U. Het was een kerel met een hart van goud, hij had alleen vreselijk het land aan stoute kinderen, maar overigens. Waarom trekt U zulke rimpels In Uw voorhoofd, Sinterklaas? O, ik begrijp het al, nu weet U niet, wie al die cadeautjes moet dragen en.Dat is waar ook, dat had ik U eigenlijk al eerder moeten zeg gen. Dat is... ook niet meer nodig! Ja, ik zie in gedachten U al weer bleek worden van schrik en ik hoor U al uit roepen: Hoe bestaat het! Geen ca deautjes meer meebrengen? Is al mijn werk jaar op jaar met zoveel opoffe ring gedaan, dan niet gewaardeerd? Dat kan toch niet. Zonder Piet en zon der cadeautjes, ja, hoe zal ik het zeg gen, ja, ziet U, dan ben ik geen Sinter klaas meer, dat hoort er nu eenmaal bij. Stil maar, Sinterklaas, U heeft gelijk. De cadeautjes horen er ook bij, maar U was ook zo haastig, U liet me eerst niet eens uitspreken. Ik bedoelde U hoefde Uw cadeautjes niet méé te nemen. Niet uit Spanje bedoel ik. Dat kost maar devie zen en deviezen zijn duur. Maar U be hoeft ze ook niet eens in Amsterdam te kopen of in een andere grote stad. Mo gen wij U een raad geven, Sinterklaas? Koopt U dan Uw cadeautjes in de plaats waar het kind, dat U wilt verrassen, zelf woont. Dan heeft U niet zo’n gesjouw. En we willen U graag helpen, Sinterklaas Kijkt U deze krant maar eens in. Alle maal advertenties van mensen, die wel wordt de koren hierdoor wel eens moei lijk gemaakt, als b.v. grote koren voor zaalhuur f 800.wordt berekend en voor een uitvoering in een kerk zelfs f 500.moest worden betaald. Gezien de belangrijke culturele, taak van de ko-/ ren is het niet ongerechtvaardigd te vragen, dat hierin zo spoedig mogelijk verandering komt, en tevens hierin, dat de diverse culturele stromingen in een plaats elkaar met uitvoeringen en der gelijke niet in de wielen rijden. Het moet toch mogelijk zijn om met elkan der overleg te plegen en tot overeen stemming te komen. Dit moet te berei ken zijn daar het voordelen meebrengt voor iedereen. De heer Schippers zei verder dat het hem zeer verheugde, dat er ook van overheidswege belangstelling voor het werk van de Bond begon te komen, maar hij zou hier ook graag tastbare bewijzen van zien. Natuurlijk is het prachtig dat de toporganisaties op cul tuurgebied subsidies krijgen (het Con- certgebouw-orkest) en iedereen zal dit toejuichen, maar dit mag geen reden zijn om de lagere organisaties helemaal over te slaan. Het culturele werk van de koren in de kleinere plaatsen en op het platteland is zeker niet minder be langrijk. Bovendien moet de hoogcul- tuur steeds van het platteland haar sti mulans ontvangen. We zullen dus niet rusten, aldus de heer Schippers, voordat we het ons toe komende deel aan steun krijgen. Hierna reikte hij aan een koor uit het hart van Friesland, n.l. uit Grouw, de Burgem. Wuite-beker uit, daar het Grouwster koor de eerste prijs had be haald in de hoogste afdeling. Daarna kreeg hetzelfde koor nog een bekertje voor het meest artistieke nummer, ter wijl het Vrijz. kerkkoor te Beetster- zwaag voor hetzelfde een lauwerkrans ontving. Omdat de regeling van betaling auteursrechten nog al wat te wensen overliet, is een commissie bezig geweest om te komen tot een collectief contract De heer Zonderland kon meedelen, dat dit binnenkort wel in orde zal komen. Het overeengekomen bedrag moet wor den betaald, waardoor men dan gedekt is voor het concours en voor een jaar lijkse uitvoering. De finantiële toestand van de Bond is niet ongunstig, hoewel de afrekening van het zangersfeest te Oldeberkoop nog moet komen en de juiste cijfers dus nog niet konden worden verstrekt. Het concours zal het volgend jaar in het Noorden van Friesland worden gehou den en in dit verband werd Franeker genoemd. Met de te verwachten hoge onkosten aan dit concours verbonden,, werd de contributie per lid vastgesteld op f 0.75. De vergadering juichte het voorstel van het bestuur toe om aan een erkend kunstenaar opdracht te geven tot het maken van een ontwerp voor een eigen Bondsmedaille. Neen, het is niet meer, zo het ooit zo ge weest is, Frisia non cantat, maar wel „Fryslcin sjongt”. En ze hebben er wat voor over de zangeressen en zangers, moeite, tijd en geld. Het is een zeer verblijdend verschijnsel deze toename van de belangstelling voor de zangko ren, want nog afgezien van de niet te iets te kóóp hebben. En dan moet U ook eens letten op de kranten van volgende week. Werkelijk Suil, U kunt ter plaatse te kust en te keur gaan en waarom zou U dan zo’n drukte maken en ook nog deviezen verloren laten gaan? En als U Zwarte Piet tóch meeneemt (want ik zie de tranen al over zijn zwarte wangen lopen als hij niet mee mag en ik weet dat U hem toch liever geen verdriet wilt doen), wilt U dan wel zorgen, dat hij een bewijsje van U krijgt, dat hij niet „zwart” is? Van buiten valt er natuurlijk niets aan hem te veranderen maar van binnen zie je, van binnen is Uw Piet immers niet zwart. We hadden zo graag een Sinterklaasfeest zonder Zwarte Pieten (die van binnen zwart zijn) maar een Sinterklaasfeest zonder Uw knecht Zwarte Piet, is toch ook je ware niet. Afijn, U is oud en wijs genoeg, U moet zelf maar eens zien, wat het beste is. Dat neemt echter niet weg, dat het koorleven groeit en bloeit. De voorzit ter H. K. Schippers van Drachten zei dan ook in zijn openingswoord, zeer verheugd te zijn over de grote activiteit en over de algemene belangstelling, waarbij zelfs mensen uit Terschelling aanwezig waren. Er is leven en beweging, maar natuur lijk zijn er ook moeilijkheden. Voor de kleine koren speciaal met het oog op de dirigenten. De Bond van koordirigenten heeft bepaalde zeer gerechtvaardigde eisen gesteld betreffende het honora rium. Echter is dit voor de kleine koren een heel grote uitgaafpost, maar die toch gedaan moet worden, daar ieder weet wat een goed dirigent voor een koor waard is. Dan vallen de uitgaven voor een uit voering in de regel ook tegen. Het Frisia cantat. Er is blijkbaar wat veranderd bij de Friese mens sedert de Romeinen hier waren. Hun bekende historieschrijver Tacitus zou toen van ons volk vermeld hebben „Frisia non cantat”, hetgeen wil zeggen dat de Friezen niet zongen. Hoewel dit gezegde uit den treure is herhaald en nagezegd is er nog nooit iemand geweest die dit citaat bij Taci tus heeft kunnen ontdekken. De waar heid die het wil suggereren is in elk ge val nu wel anders, daar de secretaris van de Bond van Friese zangkoren op de jaarvergadering van die Bond kon mededelen dat er negen en zestig koren bij de Bond waren aangesloten, met een totaal leden-aantal van 1800. Het beste deel hiervan wordt gevormd door de vrouwen daar van de meeste koren de herenbezetting het zwakke punt is. het Amerikaanse volk zelf de dupe, daarom is een prijsstop wellicht rantsoenering en een loonstop, in de Ver. Staten zelf nodig. Truman heeft dit het Congres ook onomwonden verteld. Hij zeide o.a.: „dat indien de West-Europese landen zouden instorten tengevolge van het feit dat het verschil tussen hun hulpmiddelen en behoeften niet wordt overbrugd er voor hen of ons geen kans bestaat uit te zien naar hun economisch herstel. De toekomst der vrije volken staat op het spel, de toekomst van onze eigen economie is in gevaar. De actie, die gij onderneemt zal in de geschiedenis van dit volk en van de wereld groot worden geschreven. Wij kunnen niet nalaten hulp aan het buitenland te verstrekken; noch ook kunnen wij ons eigen volk aan de verwoestingen van Inflatie prijsgeven.” De tien punten. Truman stelde daarom voor: 1. Herstel van de contröle op huurkoop en beper king van het tot inflatie leidend verstrek ken van bankcredieten. 2. Regeling van het speculeren op graan- en andere goe derenbeurzen. 3. Uitbreiding en ver scherping van de cóntröle op de export, welke volgens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt. 4. Uitbreiding van de huidige regeringsbevoegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de aflevering van goe deren voor de export toe te wijzen. 5. Het nemen van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluimvee te stimuleren, hetgeen besparing van graan tot gevolg zou hebben. 6. Het ver lenen van bevoegdheid aan het ministe rie van landbouw om zijn program van aanmoediging tot besparing in de V. S. uit te breiden en machtiging tot maat regelen die „er op gericht zijn de pro ductie van voedsel in het buitenland te verhogen.” 7. Machtiging tot aanwijzing van een voorraadcontróle op schaarse producten, die een fundamentele invloed hebben op de kosten van levensonder houd en de industriële productie. 8. Uit breiding en verscherping van de con- Bolswards Nieuwsblad ■tra lolttri iur e lieve Groot' 3” n ■te i d «n 80

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1