11$ 3 :R 3 veranderde wereld I Martinytoer !A Sint Nicolaas komt! I Fan de NE AF A ard its in een door Nederland 1 No. 91 43e Jaargang Dinsdag 25 Nov. 1947 ■m Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 30 cht 60 I VG eert, 99 Itjes vai nij- G «te aan de Ter- opt Tj. de J. r. .usr o we de )gen haf- erd e is ment is, dat hij het product in een toe stand ontvangt, die het verse zeer nabij komt. Een nadeel is tot nog toe de vrij hoge prijs. De methode kan, wanneer ze in Europa opgang maakt een zeer merkwaardig ge volg voor onze glascultures hebben. De zin van deze cultures was, dat zij artike len voortbrachten op tijdstippen, waarop de openluchtcultures deze niet konden leveren. Dit dreigt nu zinloos te worden, wanneer het lukt om voldoende hoeveel heden groenten en fruit in te vriezen op tijdstippen, waarop de natuur ze produ ceert. Men kan deze producten later op ieder gewenst tijdstip in verkoop bren gen. Het is dus mogelijk, dat de glas cultures ingekrompen zullen moeten wor den, als gevolg van de invoering van het diepvriessysteem. Verandering in de voedervoorziening van ons vee is nodig om redenen van han delspolitieke aard. In de eerste plaats zal onze betalingsbalans moeilijk een grote import van veevoer kunnen ver dragen. In de tweede plaats is onze ex port van veeteeltproducten (de tegen- post van de veevoerimport) een hoogst dubieuze zaak geworden. Daarom moet gebruik gemaakt worden van de moge lijkheden, die de moderne techniek ons biedt op het gebied van de veevoerpro- ductie en conservering. Een belang rijke veestapel, groot genoeg om het bin nenland in voldoende mate van vlees, zuivel ten eieren te vóórzien, kan dan gevoed worden, waarbij alleen een kleine import van enkele onmisbare producten nodig is. Onder deze onmisbare pro ducten rekent Ir. Groenveld kunstmest, en de grondstoffen voor de kunstmest- fabricage. Slotconclusie: een rijk en leer zaam boekje. zonnig Cali- Haarlemmer- '/erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) Dr. W. J. Kolff, internist aan het stads ziekenhuis te Kampen, die een interna tionale vermaardheid heeft verworven met het vervaardigen van een kunstma tige nier, zal thans proberen een kunst matig hart te vervaardigen. Het porto voor briefkaarten voor interlo- caal verkeer zal worden verlaagd van iy2 tot 6 cent. Men verwacht, dat deze ver laging per 1 Januari a.s. van kracht zal worden. Hoe kan dat? Nadat enkele weken gele den al ’n onderwijzer uit Lochem spoor loos is verdwenen, wordt uit Almelo nu al weer de verdwijning gemeld van de 84-jarige J. Groenwoud, een vroegere transportarbeider. Een dringend beroep op het geweten van alle soorten weggebruikers doet KNAC om gezamenlijk tot minder ongunstige verkeersstatistieken te komen. Op 21 November begon een grote landelijke actie. men hjir yn it Noarden en Easten fan Germaensk komöf. En de Germanen hie- ne jimmeroan de béste fortuten mei in tige demokratysk regear, dat greate frij- ichheden joech oan de dlelen en de lyt- sere formlddens. Yn de Latynske lannen sa as Frankryk, Italië en Spanje flele se dat oars. Wolnou lit it harren der oars dwaen, mar hjir heart it blstjür sa to wêzen as by it folksaerd past. It tredde argumlnt, dat yn Fryslén nel foaren komt en faken forheftlch en mei oertsjüging, is, dat wy rjocht hawwe op mear eigen blstjür omdat it Fryske folk in eigen naesje is en eltse naesje it rjocht hat om de dingen fan syn folk seis safolle mügllk to dwaen. In tige bl- langrlke bydrage foar dizze argumin- taesje joech MagisteH Doodkorte yn syn brosjure: „Leafde foar it Heitelén”, hjir by Osinga ütkommen. Dit nasjonale motyf giet it fierst en it djipst. En de Friezen, dy’t hjir fan oertsjüge binne, komme mei fiere konsekwinsjes. Ik neam binammen: E. B. Folkertsma mei syn: „Selsbistjür foar Fryslén” en de publi- kaesjes fan Dr. Wumkes en J. M. van der Goot. Dochs bliuwt it in bilangrike frage, oft men yn de situaesje fan hjoed wol goed docht op dizze grounslach de desintralisaesje to bipleitsjen. Hwant yn dit opsicht stiet Fryslün allinnich en kri- get it de rest fan Nederlên fül tsjin. Ik wit, dat dit foar mannichien gjin motyf is om fan taktyk to foroarjen, mar myn persoanlike miening is, dat it yn de rea liteit fan de dingen in forkearde taktyk is om hwat to birikken. As Folkertsma hjiroer oars tinkt, en dat docht er sünder mis, dan sil de tiid leare, oft dat goed sjoen is. De oare kear oer de motiven, dy’t my it béste talykje Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m,m. Giro 87920 l.P. enz. NIWIN-actie voor de gewonde en zieke militairen. De Niwin heeft besloten tot een landelijke actie voor de verzorging en ontspanning van de in hospitalen en ziekenverblijven opgenomen militairen in Indië. Ze heeft eeds f 25000 beschik baar gesteld ter ondersteuning en uit breiding van de reeds in Indië bestaande activiteit op dit gebied. De gemeente Bussum is voornemens de vermakelijkheidsbelasting met vijf pro cent te verlagen, de opcenten personele belasting van 200 op 150 te brengen en de straatbelasting te reduceren van 8 tot 6 procent. De oudste mannelijke inwoner van Ne derland, de heer M. Molenaar te Poortu- gaal is in de ouderdom van 103 jaar en 8 maanden overleden. Het huwelijksgeschenk van prinses-re- gentes Juliana en prins Bernhard aan prinses Elizabeth en luit. Philip Mount- batten bestaat uit vier bijzettafeltjes. de kéns om hwat to birikken, glêd for- spylje. Der is nou wer In brosjure üt- komd, dat alle lekken en brekken hat fan in soarte minsken, dy’t it goed miene, mar folsleln forkeard dogge: „Friesland op de Tweesprong” hjlt it „boekje". Nou, hawar, ik soe sizze Fryslén makket in bokkesprong, koe der better op stean. It is ütjown en dus mei men riede nel de skriuwers, dy’t sünder mis tige jong en tige ünerfaren en dochs tige mülryp binne. It alderbêste is dat men dit boekje mar sa gau moogllk forjit en dat gjin- ien, büten de skriuwers, it foar tinken nimt. It stribjen nel mear desintralisaesje nei mear frijichhelt en macht by de le gere organen, sawol steatkundich as so- siael-ekonomysk, hat gelokkich in better founemint. Der is foarst it historyske mo tyf. Nederlün hat oan de Frénske Revolüsje ta jimmer in federative steat west, hwer- by de dielen in bilangrike eigen macht hiene. De bistiürsfoarm, sa’t dy hjir groeide üt eigen aerd en wêzeïi wie fe- deralistysk. Yn de Frflnske bisettings- tiid is üs lén herfoarme nei Frénsk mo del. Dat wie it model fan de ienheits- steat, sa’t dy sünt ieuwen yn Frankryk, sawol troch de Lodewyken as Napo leon, sjoen waerd. Dy sintrale Steat is net Nederlénsk, de idéën fan de Frflnske Revolüsje binne frjemde ynslüpsels west en dochs sizze de foarstanners fan desintralisaesje dat it goed Nederlünsk is de bistjürskwesje fol ie mear to meitsjen sa’t dy yn Nederlfin altyd west is. Anti-revolutionnair dus en op Nederlénske foet. It twadde argumint is nau bisibbe oan it earste. Dat is it motyf fan it folksaerd, los fan de historyske rjochten. Elts folk hat syn eigen béste foarm. Hwat foar it iene folk goed is, doocht dêrom foar it oare net. Us folk is, binam- Wiere tvurden t M Men moat net bq jins wurd X stean as de hazze bq de tromme X Daar de beloofde brief nog niet was ge komen, is het ons na veel moeite ge lukt een telefoongesprek met Sint Nico laas te voeren. Zie hier ons gesprek: Vr.: „Komt U inderdaad met de boot in Bolsward, Sint Nicolaas?” Antw.: „Ja, Vrijdagavond a.s. 5 uur hoop ik met de boot aan te komen.” Vr.: „Zijn uw verdere plannen al be kend?” Antw.: „Ja, ik hoop bij de Snekerpoort uit te stappen en ga dan langs deze route de stad door: Cnossenlaan, Gast huissingel, Hid Heroplantsoen, Hid Hero- straat, Gasthuisbrug, WHtherenstraat, Polstraat, Jongemastraat, De Dijk, Broe- restraat, Kerkstraat, Groot Kerkhof, Gro te Dijlakker, Nieuwmarkt, Schildwijk, Dijkstraat, Marktstraat.” Vr.: „En dan?” Antw.: „Op het Stadhuis hoop ik een bespreking te hebben en zal daar rustig de nacht afwachten. Ik zal Zwarte P. Hier werd de verbinding verbroken en nam het gesprek een einde. Red. achter de hooiwagen gekoppeld kan worden en die door middel van grijp- harkjes het gras of het hooi op de voort rijdende wagen brengt. Veel werk kan zo worden bespaard. Bij de beweiding passen moderne vee boeren grasbesparende methoden toe. In ons land verkreeg het omweidingssy- steem reeds een zekere bekendheid. Dit bestaat hierin, dat men het weideland in kleine percelen verdeelt, waarin de koeien slechts enkele dagen lopen. Zij krijgen zo steeds vers gras, de grasmat wordt minder beschadigd en de aangroei van nieuw gras verloopt beter, vooral bij een goede wijze van kunstmesttoe- diening. Nog een stap verder gaat men, als men de weide door middel van elec- trisch geladen draden in smalle percelen verdeelt, die de koeien in één dag kaal vreten. Iedere dag schuift men de dra den een rantsoen op. Op deze wijze is de grasproductie met tientallen procenten te verhogen. De moderne melkveehouder komt terug van zijn aanvankelijke afkeer van melk machines, nu hem blijkt, dat deze ma chines in de oorlogsjaren in de Angel saksische landen sterk zijn verbeterd. Hij probeert op deze wijze aan het nijpend gebrek aan goede melkers te ontkomen. De allermodernste veeboer heeft in zijn veestapel geen koeien meer, die geen melk afleveren, omdat ze onvruchtbaar zijn. Deze dieren blijken, door het toe dienen van bepaalde hormonen, toch tot melkproductie te brengen te zijn. Deze boeren passen ook wetenschappelijk ver antwoorde voedingsmethoden toe. In Amerika is de diepvriesmethode tot een reusachtige ontwikkeling gekomen, en ook in ons land is er een begin mee gemaakt. Het voordeel voor de consu- It Keamerlid Algera hat him lêstendeis ta tolk makke fan de minsken, dy’t yn it blstjür fan üs llln mear selsstannlgens winskje fan provinsje en gemeenten. Men neamt dit tsjintwurdich desintralisaesje en it giet yn tsjin it stribjen de saken allegearre mar to regeljen fan üt ien sin- trael punt. Ek to Bakkefean is der gfins oer losmakke en fan ’e wike hat it Roomsk Frysk Boun yn har wike-ein to Wytmarsum, deselde frage oan ’e oar- der steld. It leit foar de hén, dat hja, dy’t yn dizze desintralisaesje in great folksbilang sjog- ge, der prijs op stelle, dat de motiven, dy’t oan har tinkwize ta’n grounslach lizze, rounom yngong fine to litten, bi nammen dêrre, hwer’t men de greate nei- dielen fan de sintralisaesje sa faek en sa bitter fielt. It moat hout snije, hwat neij foaren komt. Wy forjitte hjir yn Fryslén nei myn bitinken to folie, dat wy by üs aksje goed foar it forstên ha dat wy oaren oertsjügje moatte en dos jimmeroan bitinke, dat wy de saek, hwer’t it om giet, sympathyk meitsje moatte. De léste tiid binne der hjir for- skate lju, dy’t mar fan dik hout sea- get men planken, der op turve wolle en derby net ynsjen wolle, dat hja dêrmei Thans enkele voorbeelden op het rerrein van de gewassenverpleging. Tot nog toe is het gebruik om bietenzaad uit te strooien in de vorm zoals het door de ouderplanten wordt voortgebracht. D.w.z. men strooit niet afzonderlijk zaad jes uit, maar polletjes van drie zaden er in. Het gevolg is, dat er telkens groepjes van 2 A 3 plantjes ontstaan, die zeer dicht bij elkaar groeien. Teneinde behoorlijke bieten tot ontwikkeling te doen komen, is het nodig deze plantjes grotendeels te verwijderen. Jaarlijks kruipen grote groepen jongens, meisjes en mannen op hun knieën langs eindeloze rijen bieten plantjes om deze met hun vingers „op één” te zetten. Dit tijdrovende, en dus kostbare werk, verdwijnt grotendeels, wanneer men de zaadpolletjes in een speciale machine eerst segmenteert, waardoor afzonderlijke zaadjes ontstaan. Een belangrijke kostenbesparing voor de bietencultuur heeft men zo in Amerika weten te bereiken, en het is te hopen, dat deze methode ook in ons land spoedig zal worden toegepast. In het grote land overzee heeft men ook kunstmeststrooiers geconstrueerd, die een aanzienlijke be sparing aan kunstmest opleveren, en bo vendien een betere benutting der voe- dingszouten garanderen. Men strooit daarmede de mest niet meer, zoals bij de oude machines, regelmatig over het land, maar men brengt de mest onder de grond dicht langs de. rijen met plan ten. Vooral voor een land als het onze dat een groot deel van de meststoffen, of de grondstoffen voor de kunstmestfabri- cage, moet importeren, is het van het grootste belang om van deze methode van kunstmestverdeling kennis te nemen en haar in de practijk toe te passen. Waarschijnlijk kan een aanzienlijke be sparing op de voor dit doel nodige de viezen verkregen worden. Trekkers zijn noodzakelijk wanneer we willen gaan werken met de nieuwe vlas- trekmachines, de erwtenplukkers, de combines, de aardappelrooiers en de bie tenrooiers, omdat bij deze machines het mechanisme door een aftakas van de trekker in beweging gebracht moet wor den. Deze machines hebben alle tot doel om zeer tijdrovend werk snel te verrich ten. Nu de arbeidskrachten op het platteland schaars (en daardoor duur) zijn, zoekt de boer naar machines, die de arbeids- toppen aanzienlijk kunnen verlagen. Doch ook de veeboer heeft zijn arbeids- toppen, en wel in de hooitijd. Moderne Nederlandse boeren gebruiken al lang verscheidene machines bij de hooibouw, doch zij kunnen waarschijnlijk nog voor deel hebben van een automatische gras en hooilader. Dat is een machine, die Na een strijd van 18 jaren is de gemeen te Eelde in Groningen er in geslaagd de tal bij Oosterbroek opgeheven te krij gen. Voor arbeiders, ondergebracht in de we- deropbouwkampen, is 10.000 stel onder goed beschikbaar gesteld, voor iedere kampbewoner één stel. Te Weert is het dezer dagen ’s avonds tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarbij de aan het gevecht deelnemen de mannen en vrouwen van messen en revolvers gebruik maakten. De slacht offers moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De hond van een Bussumse tandarts be gon zo opdragelijk te ruiken, dat men ’t dier bij verschillende dierenartsen liet onderzoeken. Te Utrecht vond men uit, dat de hond.acht kiezen moest laten trekken. De 62-jarige taxi-chauffeur A. C. Globus uit Rotterdam is Dinsdagavond ter hoog te van Sassenheim in zijn wagen ver moord. Men vond het lijk in de taxi. Gezien het luxe-karakter van oesters en eveneens met het oog op de grote sterfte in( de afgelopen strenge winter, heeft men besloten de tot nu geldende maximum prijzen te laten vervallen. De minister van O., K. en W. heeft thans voor publicatie vrij gegeven het rapport van de radioraad met betrekking tot ’n wettelijke regeling van de omroep In Nederland. De aanvoer van zeevis bedroeg in Sep tember voor Zeeland 0i/2 mlllloen kg. Deze aanvoer bestond echter voorname lijk uit schaal- en schelpdieren. Het aantal geopende jeugdherbergen nam ook dit jaar toe. In het ende van 1946 waren 30 jeugdherbergen beschik baar, tegen slechts 9 in 1945. Door ziekte van de moeder zou een 9- jarig dochtertje in het Havendorp te Vlissingen haar 2-jarig broertje in het bad doen. Al spelenderwijs viel het jongetje in het hete water. Hij kreeg zul ke zware brandwonden, dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overle den. De grote baggermolen Beverwijk 14, die na anderhalf jaar zwoegen uit de mod der van de Schelde werd gehaald, kan nu van Bergen op Zoom naar Rotterdam worden gesleept. Daar zal het gevaarte grondig worden gerestaureerd. In het tempo van: „één-per-week” ko men de glanzendnieuwe Constellations de laatste tijd op Schiphol aan: „zo van de fabriek naar de afnemer’’, van de Lockheedfabrieken in het fornië naar de sompige meerpolder. De 20-jarijge B. wonende borgseweg te Doetinchem, wilde een draadje in zijn radiotoestel vastmaken toen het toestel met een knal uiteen sprong en de jonge man zwaar verwond de. Enkele vingers werden hem afgerukt. Men vermoedt, dat een Duitse militair, die het radiotoestel indertijd heeft ach tergelaten, een projectiel hierin verbor gen had. Het totaal aantal schapen vertoont, ver geleken met 1939, een aanzienlijke afna me. Bedroeg het totaal aantal schapen in Mei 1939 689.501, in Mei 1947 was dit aantal gedaald tot 460.305. Dit be tekent een afname van ca. 33 pet. of een vermindering met een derde. Onlangs verscheen in de Volkspaeda- gogische Bibliotheek (Uitgeverij Vrij Ne derland, Amsterdam en in de boekhandel verkrijgbaar) onder bovengenoemde ti tel een zeer opvallend werkje van de hand van Ir. D. Groeneveld waarvan we niet willen nalaten het aan een ieder, die wil „bij" blijven, van harte aan te be velen. Na zeer lezenswaardige hoofdstukken, die op duidelijke wijze de agrarische ge schiedenis der laatste eeuw beschrijven, handelt het verder over de technische vooruitgang en de positie van de boer temidden van dit alles. Dit boekje geeft vooral aan de „Jongerein” rijke stof tot bespreking. Het is natuurlijk niet de bedoeling in dit boekje een technische beschrijving te ge ven van alle nieuwe vindingen en toe passingen, die in de laatste jaren op landbouwgebied zijp bekend gemaakt. Reeds voor de oorlog vloeide deze stroom van verrassende en verblijdende berich ten, tijdens de Duitse nacht druppelde er slechts eenzijdig iets tot ons door, daarna is een ware lawine van ontdek kingen en vernieuwingen over ons uitge stort Enige hiervan, (het is slechts een greep uit wat het desbetreffende hoofdstuk biedt) willen we onze lezers niet onthou den. Het kweken van nieuwe rassen en vor men, het fokken van betere dieren, de bo- demchemie, grondbewerking, gewassen verzorging, veevoeding, het oogsten, het bewaren van de producten, de ziekten- bestrijding, alle terreinen van landbouw techniek en wetenschap snellen vooruit, en wij hebben vijf jaar vrijwel stilge staan. Halen we dat weer in? vraagt Ir. Groenveld. Inderdaad een vraag die het overdenken meer dan waard is. Bij het veredelen van plantenrassep is men, werkende volgens de gebruikelijke methode van het kruisen van planten van dezelfde soort, vrijwel aan de grens van het mogelijke gekomen. Slechts langza me verbetering, vooral in de zin van betere weerstand tegen ziekten, is nog te verwachten. Inmiddels is men in som mige andere landen, waaronder vooral Rusland en Amerika, bezig met het doen ontstaan van geheel nieuwe gewassen, door ’t kruisen van planten van verschil lende soorten. In Rusland heeft men b.v. reeds een veelbelovend gewas gekweekt, dat ontstaan is uit een kruising van rog ge en tarwe. Wat hieuit voort zal komen is nog moeilijk te omlijnen, maar het is best mogelijk, dat op deze wijlze ge wassen zullen ontstaan, die onder zeer slechte omstandigheden toch nog een bruikbare opbrengst geven. In ons land is aan dit onderzoek nog maar weinig gedaan. Ook bij de fokkerij van dieren is men ge heel nieuwe wegen gaan bewandelen. Dit streven heeft geleid tot de^ uitwer king van een methode van kunstmatige inseminatie, die ook In ons land, zij het op beperkte schaal, reeds wordt toege past. De Russische onderzoekers komt de eer toe deze methode het eerst prac- tisch te hebben uitgewerkt. Het is waar schijnlijk, dat hierdoor de kwaliteitsver betering van de veestapel aanmerkelijk versneld kan worden, terwijl een neven voordeel Is, dat men besmetting der die ren onderling kan voorkomen. Vele tuinbouwgewassen worden door stekken vermenigvuldigd en het was vooral bij houtige gewassen steeds las tig, om de stekken behoorlijk te laten wortelen. Vaak ging de helft of meer der stekken verloren. Voor talrijke ge wassen heeft men nu een aanmerkelijke verbetering weten te bereiken door de stekken in aanraking te brengen met zo genaamde groeistoffen. Men krijgt dan een bewortelingspercentage van 80 90 pet. Het grondonderzoek is in zijn geheel ge durende de laatste tien jaren snel vooruitgegaan. Er is een veel beter in zicht ontstaan in de samenhang der ver schillende aspecten. Ook is meer waardering ontstaan voor de aanvankelijk wat verontachtzaamde natuurlijke dierlijke mest. Men weet nu, dat zij niet alleen verscheidene zogenaamde sporenelemen ten bevat, maar ook het microbiolo gische leven in de grond bevordert. De structuur van de grond, die, als ze goed, d.w.z. kruimelig is, zoveel kan bijdragen tot het doen ontstaan van gezonde ge wassen, wordt bovendien door het toe passen van dierlijke mest in gunstige zin beïnvloed. Daarnaast is ook een beter inzicht ontstaan in de betekenis van kalk in de structuur van de grond. Streekblad voor Wet> en Zuidwest Friesland Bolswartls Nieuwsblad De boer 35 i ELS dag iRD van het fge- iu? pen, ttU der Tier dor den •aat :r U zijn. •urn gt”. •erd I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1