vroeger en nu h Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht I MG Vrijdag 28 Nov. 1947 No. 92 43e Jaargang Streekblad voor West- Uitgave van Drukkerij Fa, A, J. OSINGA - Bo I sward Ver. ter ?oe- ïlin- ibli- aan ats, neemt, blijft men er aan twijfelen of Schuman de moeilijkheden baas kan en geeft men de Gaulle nog een goede kans. ilng en i op !ode 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) sch- 1 de ibli. zet- pen RD" BER iele" Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbeti ting Advertentieprijs10 cent per n.m. Giro 87920 Sja. sche ises K jurs- V. gens king consument 2 cent per liter duurder ge worden, de kaas ongeveer 30 cent per kg, maar bij de boter vooral heeft zich een radicale prljsveranderlng voorge daan door een prijsstijging van ongeveer f 1.per kg. Hierdoor wordt de boter vrijwel een luxe artikel. Nu is hc» de be doeling om van de boterbon een keuze- bon te maken, waardoor het mogelijk zal zijn, op die bon, inplaats van boter mar garine te kopen. Wel hebben de veehou ders noodgedwongen op verhoging van de melkprijs aangedrongen, d.w.z. op de prijs die zij moesten ontvangen, maar toch zijn zij gekant tegen een dergelijke prijsverhoging van de boter als de con sument nu te betalen zal hebben. Er moet prijsverschil zijn tussen boter en marga rine, omdat er ten slotte ook waardever schil Is, maar dit prijsverschil mag niet zo groot zijn, dat de boter voor de ge middelde consument niet meer te beta len zal zijn. De coöperatieve zuivelfa brieken hebben dan ook ernstig bezwaar gemaakt tegen deze drastische prijsver hoging. Sokolwskl, heeft zeer kort voor de Grote Vier te Londen bijeenkwamen nog eens openlijk gezegd, dat „de Westelijke geallieerden West-Duitsland als basis wensen te ge bruiken voor ’n nieuwe oorlog” en vóór Molotoff naar Londen ging heeft hij te Berlijn met Sokolowski geconfereerd. Het staat intussen wel vast, dat hoe de con ferentie ook verloopt, zij een ontknoping moet brengen. De Amerikanen wensen niet langer met een oplossing van het Duitse en Oostenrijkse probleem, dat het gehele herstel van Europa vertraagt, te wachten. Gelukkig echter schijnen zij die oplos sing voorlopig alleen economisch te wil len zien, bijv, door W.-Dultsland afzon derlijk economisch op te bouwen en schijnt Marshall er nog tegen gekant di rect ook een politieke oplossing te zoe ken In de vorm van een afzonderlijk vredesverdrag met W.-Duitaland. Dat zou de deurjlnaal dicht slaan tus sen de Westelijke geallieerden en Rus land en de oorlogskansen een heet hoofdig Amerikaans politicus heeft im mers al voorgesteld de Russen uit Oost- Duitsland weg te slaan I doen stijgen. In dezen mag men ook hopen op Enge land, dat steeds afkerig was van zo’n afzonderlijk vredesverdrag en ook nogal geduld toonde in onderhandelingen met de Russen. Dat moge ook blijken uit het feit dat het nu de onderhandelingen over een handelsovereenkomst met Rusland weer opent, die enige maanden geleden mislukten, maar daar is ten slotte ook al een eerste klas Engels belang mee gemoeid, want het zou door een ruil- transactle met de Russen, 6 millioen ton graan kunnen krijgen, welke het anders Ivan de Amerikanen voor dollars moet [kopen 1 Men zou zich kunnen voorstellen dat de Russen er ten zeerste prijs op zouden stellen een bres in het West- Europese front te schieten, terwijl de onderhandelingen der Grote Vier te Lon den gaande zijn. Het zou hun stellig heel wat waard zijn het Conferentie te Londen. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, Marshall, Molotoff, Bevln en Bldault, zijn thans te Londen bijeen voor de conferentie, waar over de Duitse en de Oostenrijkse kwesties zal worden ge sproken. Men was het bij de aanvaqg van deze bijeenkomst nog niet eens over de volgorde van behandeling dezer kwesties, Rusland wilde Duitsland eerst behandelen, de anderen Oostenrijk. Met beide zaken is het tot nog toe steeds een lijdenskwestie geweest. Om ons tot de Duitse te beperken. Te Yalta, dus nog in de oorlog, werd overeengekomen dat Duitsland in 4 bezettingszönes zou wor den verdeeld, echter te besturen als één geheel, te Potsdam dat het als een eco nomische eenheid zou worden behandeld, maar op politiek gebied zou 't gedecen traliseerd worden en zelfs geert centrale regering zou worden gevormd. Op de laatste bijeenkomst der vier staatslieden te Moskou dat was In Maart 1947 werd men het over de uitwerking van deze afspraken niet eens. En ook niet over de kwestie waar de Poolse grens te Yalta was bepaald dat Polen Duits gebied in ruil voor dat, hetwelk het aan Rusland had afgestaan, zou ontvangen en bij het einde van de oorlog bezetten de Polen dan ook maar Duits gebied tot de Oder zou lopen. En evenmin over de wijze waarop Duitsland herstelbeta lingen zou verrichten. De Russen willen die uit de lopende productie van de Duitse Industrie en speciaal Engeland verzette zich daartegen omdat Londen en Washington nog altijd enorme bedragen op de W.-Dultse economie toeleggen en het er dus op neer zou komen, dat En geland en de Ver. Staten eigenlijk de herstelbetalingen aan Rusland zouden verrichten. Overigens hee£t pas een Amerikaanse autoriteit verzekerd, dat in de loop van 1948 de t West-Duitse productie belangrijke overschotten zou opleverem In dat geval zou dus aan dit laatste Rus sische verlangen, dat gedeeld wordt In andere landen die grote oorlogsschade hebben en die ogenblikkelijk behoefte aan herstelbetalingen hebben, enigszins kunnen worden tegemoet gekomen. Maar dat Is niet het belangrijkste geschilpunt tussen de Grote Vier. Het gaat vooral om de toekomstige staatsvorm van Duitsland, de Russen willen een centrale regering voor Duitsland, en dan ver wachten ze blijkbaar, dat ze deze net zo sterk onder hun invloed kunnen krij gen als die van hun nabureri In Oost- Europa. De Engelsen daarentegen willen, zoals oorspronkelijk ook was afgesproken een federaal maar zeer gedecentraliseerd Duitsland, met grote bevoegdheden voor de afzon derlijke staten, de Fransen willen hele maal geen centrale regering en o.a. ter beveiliging- tegegjatere Duitse aanvals- politiek de Internationalisatie; van het Roergebied. Uitgaande van de veronder stelling dat de wensen der Europese landen beïnvloed werden door de vrees dat er op de duur toch weer een sterk Duitsland zou ontstaan had Marshall reeds te Moskou voorgesteld een vlermo- gèndhedenverdtag te sluiten tegen Duit se agressie, alle vier landen zouden di rect gezamenlijk optreden als Duitsland weer tot de aanval overging. Marshall heeft dat plan thans opnieuw geopperd, het zou een verdrag voor de duur van 40 jaar worden en men zou zelfs geen Duitse agressie afwachten, doch reeds ingrijpen als Duitsland op enigerlei wijze tot herbewapening overging. Wanneer alleen verschil van mening over de wijze hoe zich het best te dekken tegen een eventueel nieuw Duits gevaar, de mo gendheden verdeeld hield, zou men zeg gen, dat het Amerikaanse voorstel de op lossing brengt. Mav Rusland heeft reeds in de besprekingen, welke de conferen tie voorafgingen' doen weten, dat het over dit viermogendhedenverdrag nu niet eens wil spreken. Daarmee Is verhinderd, dat de Duitse kwestie eigenlijk nog alleen een econo mische wordt, waarover men het allicht gemakkelijker eens zou worden en daar uit blijkt ook duidelijk, dat Rusland geen langdurige bemoeiïng van Amerika met Europese zaken het verdrag zou im mers 40 jaar duren wenst. Of die langdurige bemoeiïng vreest. De conclu sie is daarom gewettigd, dat Rusland Duitsland voor zijn eigen politieke be doelingen ten opzichte van geheel Europa wenst te gebruiken of dat het vreest, dat de Ver. Staten Duitsland als een soort aanvalsbasis tegen de Sovjetunie willen exploiteren. Het Is deze tegenstelling welke ook de huidige conferentie be heerst en welke doet vrezen, dat ze weer tot een mislukking gedoemd zal zijn. De Russische militaire bevelhebber In Duits land, maarschalk Palestina uit de Ver. Naties heeft het verdelings plan aangenomen met 25 st. voor, 13 te gen en 17 onthoudingen, tot de laatsten behoorden Nederland, Engeland en Frankrijk, tot de tegenstemmers natuur lijk de Arabische staten. wel een 50 gemaskerden, te Garijp zeker niet minder. Nog niet zo heel lang geleden waren het niet de kinderen, maar groteren, zo van een jaar of twintig die zich harts tochtelijke SinterkUasjagers betoonden en er, zoals het behoorde, in witte lakens of hemden, gemaskerd en voorzien van ketting en stok op uittrokken, meermalen te paard. Bij de huizen en op de „hie- men” werd dan lawaai gemaakt, op de deuren gebonsd enz., waarvoor als loon een tractatie of een gave geschonken werd. Op de voormalige Bergumerheide waren de Sinterklazen wel zeer fantastisch uit gedost. Niet alleen droeg „Piter” een zwart kleed en had Sinterklaas een wit laken om, maar ook torste laatstgenoem de een holle koolraap met een kaarsje er in en uitgesneden als een menselijk gelaat op het hoofd. Vlas hing om zijn hals over de schouders en hij had een oude haardketting met grote schalmen bij zich. Ook hier reden de „opslüpen feinten” wel te paard. Reg. Omr. Noord. Het rapport van de radloraad met be trekking tot de wettelijke regeling van de omroep in Nederland is verschenen. Hoewel er nog al het een en ander over te zeggen zou zijn in het algemeen, zul len wij ons bepalen tot de opmerkingen over de Regionale uitzendingen, omdat die voor ons van bijzonder belang zijn. Het staat er zo aardig en vriendelijk: „Hoewel de mogelijkheid, dat regionale uitzendingen overschatting van streekbe- langen kunnen aanmoedigen, onder ogen is gezien, is in de ontworpen algemene maatregel van bestuur de gelegenheid tot het verzorgen van regionale omroep opengelaten.” De streekbelangen van het Noorden (Groningen, Drente en Friesland) wor den in dezen verzorgd door de Regio nale Omroep Noord, die daarvoor per week de beschikking heeft over ongeveer 10 uren zendtijd. Hier gaat dan ook nog wel eens, en zelfs vrij dikwijls, enige tijd af als er vanuit Hilversum een „princi piële uitzending” wordt verzorgd, het geen meestal zeggen wil, dat er door de spreker van de een of andere „lande lijke”, dus geen gewestelijke vereniging een radiopraatje wordt gehouden. Zo heel veel tijd om tot overschatting van de streekbelangien te komen, blijft er dus niet over. Gelukkig maar, dat de „gelegenheid tot het verzorgen van regionale omroep” Is opengelaten. In leder geval blijkt dui delijk, dat de opstellers van het rapport de streekbelangen niet overschatten. De toon van het rapport geeft ons dan ook niet veel hoop, dat er met voortvarend heid naar zal worden gestreefd om de zender zo te maken, dat de uitzendingen overal in Friesland zullen kunnen worden beluisterd. Het is Immers zo, dat in een groot deel van onze provincie een be hoorlijke ontvangst onmogelijk Is. Dat deel heeft althans geen last van over schatting van de cultuurbelang'en van Friesland, welke door de R. O'. N. wor den verzorgd. Het andere deel trouwens ook niet, want de paar uren per week, die daarvoor beschikbaar zijn zullen hen heus niet bederven, temeer omdat het ook nog geen gunstige lulsteruren zijn. Maar goed, de rest van de tijd kunnen wij ons laven aan de bronnen van de al gemene cultuur, de redame-ultzendingen voor de bonte Dinsdagavondtreln etc. Dat daar veel verandering in zal komen Is, gezien de artikelen van het rapport, niet zeer waarschijnlijk. Zuivelproducten. Wat wel veranderd Is, zijn de prijzen van de zuivelproducten. De melk is voor de communisme in deze dagen in Frankrijk te zien zege vieren. Men kan niet zeggen, dat de Franse communisten! daartoe hun best niet doen, zeer uitgebreide stakingen ook op het gebied der spoorwegen en pos tertje ontwrichten het land, dat onder leiding van Robert Schuman de soc.- dem. Blum was niet geslaagd omdat hij niet de vereiste meerderheid in de Natio nale Vergadering verwierf een nieuw kabinet heeft gekregen. Met de premier meegeteld zitten er nu 9 leden van de republikeinse volksbeweging - in hoofd zaak katholiek in, zes socialisten, vier radicalen en een onafhankelijk conserva tief. Ramadier heeft er geen zitting meer in, Bidault wel; men had aanvankelijk gemeend, dat dit kabinet een overgangs- ministerle naar een Gaullistische rege ring zou vormen, maar de socialisten hebben zich verzet tegen de opname van personen, die van Gaullistische smetten verdacht konden worden, al hebben zij er met één, René Mayer, die financiën beheert genoegen moeten nemen. Omdat d^'invloed van de Gaulle nog maar ge ring is in dit kabinet kan het ook niet rekenen op meer steun in de nationale) vergadering dan het kabinet-Ramadier had en blijft zijn bestaan wankel. Ook omdat het zware moeilijkheden zal heb ben bij het hanteren van de geweldige problemen welke het heeft op te lossen; lonen en prijzen hebben een wedloop aangevangen en het zal de taak van dit kabinet zijn deze het halt toe te roepen en een evenwicht te scheppen. Ofschoon in vakbewegingskringen het verzet tegen het communistische stakingsparool toe- In ItalW tracht de Gasperi zijn regering, die ook moeilijkheden met de communisten heeft, te versterken door opneming van vier socialistische ministers van de groep, die niet met de communisten wil samenwer ken. De betekenis van de Marshall-hulp voor wankele regeringen als de Franse en de Italiaanse is duidelijk, komt die hulp tijdig dan kan een verlichting van de economische nood oorzaak van onrust en| chaos ontstaan. De in vloedrijke Amerikaanse senator Vanden berg heeft bij het debat in de Senaat over de tussentijdse hulp aan die landen zelfsverklaard, dat een afwijzing er van zou kunnen uitlopen op een oorlog. Waarmee hij natuurlijk bedoelde, dat een verzwakking van het West-Europese front een versterking van het Russische zou! betekenen en dje* wrijving tussen Oosten en Westen zou' vergroten. Intus sen heeft de Commissie voor buitenland se zaken het gevraagde bedrag van JÜ97 millioen dollar voor de tussentijdse hulp (China inbegrepyi) met 50 millioen dol lar verlaagd, ook omdat men vreesde dat er anders goederenschaarste in Ame rika zou optreden en daardoor de prijzen zouden stijgen. De Commissie voor Friese Mij. van Landbouw. De Algemene Vergadering van de Friese Mij. van Landbouw werd geopend door de voorzitter, Ir. W. Oosterbaan met een korte rede waarvan vooral het begin niet zeer optimistisch was. Hij wees op de slechte voedselpositie der wereld, waar uit men zou kunnen concluderen, dat de omstandigheden voor de boeren gunstig zouden moeten zijn, daar immers zij de producenten zijn van de eerste levens behoeften. De prijzen worden echter door de regering vastgesteld, waarbij het be lang van de boer niet altijd ten volle wordt gediend, wat vooral dit voorjaar is gebleken bij de verlaging van de melk prijzen. Zoals het nu is, kunnen de be drijven op de lichtere gronden geen be hoorlijke uitkomsten boeken. De Stichting van de Landbouw, welke de materiele belangen van de boeren moet verdedigen Is topzwaar geworden, doordat ze zich overal mee bemoeit en het primaire doel uit het oog verliest. Hierna vroeg de spreker de bijzondere aandacht voor het landbouwonderwijs en wees er op hoeveel goeds het lagere landbouwonderwijs heeft gedaan. Echter is de animo van de onderwijzers voor de lagere acte land- of tuinbouw zeer ver flauwd. Naast de verbetering van de po sitie van de landbouwonderwljzers meen de spreker dat de oplossing te vinden zou zijn in het toekennen van de be voegdheid om onderwijs te geven aan de leerlingen van middelbare landbouw scholen, die een daarvoor speciale op leiding hebben genoten. Over de Sinterklaasvieringen op de eilan den vertellen we een volgende keer mis schien nog wat. Wij willen hier echter i nog iets zeggen over wat de bakker zoal voor variatie bracht met de Sint Nico- laas. Persoonlijk herinneren we ons nog levendig hoe voor enkele jaren nog voor- I ai in de dorpen, er veel „Slnterklaes- i rinders” waren, dit waren behalve de ge wone bakkerssuteler» vooral werkelo zen, weduwen en andere ouden van da gen die met een „kuorfol taeiguod” de boer op gingen en zo een bijverdienste trachtten te vinden. Behalve de marse pein en chocoladeletters werden vooral ook door de bakkers „sjerpboltsjes” en „weiten guod” aan de man gebracht, d.w.z. broodvogeltjes enz. Ook het „Aldwiif” was een zeer gewaar deerd Sint Nicolaasproduct, evenals rta- tuurlijk de onmisbare pepernoten. Dit alles gaf aan de Sinterklaasviering een geheel eigen bekoring en sfeer, wat nog werd verhoogd door het traditionele sjoelen om worst, eendvogels enz. Helaas raken veel van deze dingen in ongebruik, wat aan de ene kant wel heel jammer is. Of hier in onze lezerskring voorheen ook bijzondere Sinterklaasvie ringen waren kunnen we helaas niet na gaan. Misschien kunnen bejaarde lezers ons daaromtrent wel eens iets medede len, hetgeen we zeer op prijs zouden stellen. Wie re warden i I X Men moat gjln spek qn X hounenesten brlnge. z en Zuidwest Friesland Hoewel het feit, dat in Friesland onge veer 25 kerken zijn gewijd aan de H. Ni- colaas, o.a. die te Wieuwerd, Appelscha, Gauw en Drogeham (waarschijnlijk ook te Nijland en Cornwerd) en zelfs ’n dorp naar de bedoelde heilige bisschop van Myra, wiens reliquiën in 1087 naar Bari werden vervoerd, is genoemd, is toch de Sint Nicolaasviering zoals wij die thans in Friesland kennen niet van oude datum en vooral ontstaan onder Hollandse in vloed via krant, prentenboek, radio en. reclame. Want zakenreclame heeft het Sint Nico- laasfeest vooral gepropageerd tot een feest van cadeautjesgeverij. Gaat men echter na hoe de Sint Nicolaasviering van een paar generaties terug was, dan ontdekt men vele folkloristische bijzon derheden (die trouwens hier en daar nog voortleven) welke met de goede Heilige als zodanig bitter weinig hebben uit te staan, maar hun oorsprong wellicht vin den in de een of andere heidense voor christelijke cultus. De Friese folklorist van der Molen vertelt daarvan bijv, in „Friese Kalenderfeesten” en ook bij vele ouderen leeft de herinnering aan een der gelijke „Sinteklaezjen” nog wel voort. T. R. Dijkstra geeft bijv, in 1857 de volgende algemene beschrijving: Jaren geleden kwam meestal de een of andere goede kennis met ‘een schapenhuid om, een ruige „kapoes” (muts) op en een schoersteenketting achter zich aan, hier en daar vragen, of er ook ondeugende kinderen waren. Die goed hadden opge past, kregen een „Klaesmantsje” of zo iets. Te Dokkum trokken de jongens des avonds vóór Sinterklaas langs de huizen, waarbij zij wat vroegen voor Sinter klaas. Niet alleen waren hun gezichten zwart en sleepten zij een ketting mede, maar zelfs droegen zij horens op het hoofd. Dijkstra vermeldt voorts, dat te Leeu warden alle jaren de Sinterklazen in de stadsherberg samenkomen, de Tuinen om gaan en zo naar het Vliet trekken. De nieuwsgierige mensen stromen dan op het Bolwerk samen teneinde om hun kluchten te kunnen laéhen. Ten slotte deelt het handschrift een en ander mede omtrent een Slnterklaasge- brulk te Franeker: „Voor een 40 jaar, mogelijk is het iets korter, mogelijk iets langer geleden, waren er te Franeker of eigenlijk even bulten de stad op het Vliet op Sinterklaasavond soms een stuk of zes, zev$n jongelieden die zich bijna als duivels uitdosten. Eindelijk maakten zij hef zo bont, dat het hun verboden werd voortaan in de stad te komen. En sedert die tijd gaan zij bulten de stad om.” Waling Dijkstra geeft 40 jaar later In zijn „Uit Frieslands volksleven” (1, bl. 335) een dergelijke beschrijving met meer bijzonderheden: „Te Franeker op het Vliet, een volkrijke buurt onmlddellljk ten zuidwesten der stad, waren In vroeger jaren schippers knechten en dergelijke personen ge woon lp Sint Nicolaasavond een gemas kerde optocht te houden. Zij werden niet In de stad toegelaten, maar trokken bij fakkellicht, onder hoorngetoeter en ke telmuziek, langs de buitenzijde der Zul- dergracht naar het Kaatsveld, een min der volkrijke buurt ten oosten der stad. Na daar een of meer herbergen bezocht ta hebben, keerden zij naar het Vljet te rug. Hun tooi was niet kostbaar, even min smaakvol, Integendeel eer lelijk en wanstaltig, ook wel onkies. De duivel met een zWare lieten aan 't been mocht er nooit bij ontbreken.” In een deel der Wouden bestaat nog een kinderlijk Sinterklaasgebruik, dat In vele opzichten herinnert aan wat de beide Dijkstra's ons hebben overgeleverd. We bedoelen het „Sinte Klazejeljen", waar aan op Sinterklaasavond te Bergum en in dorpen als Garijp en Oudega ook In de week daaraan voorafgaande des avonds door de jeugd met ambitie wordt deelgenomen. Vooral In deze drie dorpen leeft dit ge bruik nog krachtig, al zullen er ook te Suameer, Nijega, Hardegarljp en noorde lijker wellicht nog sporen van gevonden worden. In vroeger jaren heeft het „Sin te Klaze-jeljen” of „Sinterklaezjen” een veel grotere uitbreiding gehad en is het bekend geweest in het gehele oosten der provincie, van Gorredijk af tot in de „Trynwêlden” en mogelijk ook in een gedeelte van- de kleihoek. Speciaal op de avond van de 4e en 5e December wordt het Sinte Klaze-jeljen drrtlf b-'f” -rr.d; te Bergum lopen er dan Bolswarils Nieuwsblad De Friese Sinterklaas :arli i i i 1933 AT 10- s”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1