Hoffelijk maar onjuist! Sint Nicolaas-actie Martinytoer Uitslag slagzin Fan de door Nederland Dinsdag 9 Dec. 1947 43e Jaargang Zuidwest Friesland West- Uitgave Streekblad voor Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bo 1 s war d e n van TJ. DE JONG. Tj. de J. ming, maar misshien voor U een troost, dat dit niet waar is. En in de wereld bloedt de Katholieke kerk uit vele won den, zijn door eigen schuld en wrede verdrukking millioenen van de Katholie ke kerk afgevallen. Ook in Nederland verlaten duizenden de katholieke kerk, wiens voorschriften zij te lastig, wiens leer zij te absoluut vinden. Veten worden onverschillig en hangen nog in enkele uiterlijke vormen als dode bladeren aan de takken. De katholieke kerk heeft gro te en zware zorgen, veel meer dan gij kunt vermoeden. Over de protestanten spreekt zij alleen, wanneer zij ons op wekt voor hen te bidden: „Opdat allen één zijn, gelijk de Vader en Ik éénxzijn." Het zijn bekende woorden voor U, Ds. Vink, en in alle oprechtheid zou ik U willen vragen of wij hiermede onze po lemiek niet zouden! kunnen besluiten. Dan zou de grote belangstelling voor deze kwestie m.i. een waardig einde hebben gevonden. De Sint Nicolaasactie is een onverwacht succes geworden. Bijna vijfduizend(l) slagzinnen zijn ingeleverd. De zin luidde: Ook St Nicolaas vindt ’t in Bolsward. De eerste prijswinnaars waren: Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 c li i op zijn weg ligt het Esperanto als ver plicht leervak op de scholen in te voe ren. Nog net voor de sneeuwval plukte D. de Boer te Veenwouden zijn laatste frambo zen voor de 2de keer dit jaar. Ze waren nog beter dan de eerste vrucht. Een wonderkalf werd geboren bij de landbouwer O. Veldkamp te Roden, n.l. een dier met twee koppen, vier ogen, vier oren, enz. Het kalf, dat overigens geheel normaal was, is kort na de geboorte ge storven. De 69-jarige heer C. de Boer te Gronin gen is door tal van messteken om het leven gebracht. Zijn benedenburen, die enige tijd niets van hem hadden verno men, kwamen een kijkje nemen en von den toen het ontzielde lichaam, liggen de, op de divan met een wollen deken bedekt.' Een antiquiteitenzaak in de Alb. Cuyp- straat te Amsterdam brandde geheel uit. De eigenaar, die drie jaar in een Duits concentratiekamp heeft doorgebracht, meent met ’n wraakneming van vijanden te doen te hebben. Hij exploiteerde de zaak eerst enige maanden. De Bedrijfshoreca heeft de minister van Binnenlandse Zaken een telegram gezon den, waarin wordt geprotesteerd tegen, de verhoging tot 50 van de vermake lijkheidsbelasting voor dancings en café chantants. Bij het kruispunt Wagenhoek te Ouden- bosch botste een vrachtauto tegen een ledige autobus; de vrachtwagen vloog in brand, waardoor vijf inzittenden gewond werden. De rundveestapel is, vergeleken met 1938 teruggelopen tot 84 de varkensstapel tot 40 de schapenstapel tot 72 de hoenderstapel tot 49 Slechts de paar- denstapel onderging een uitbreiding. Het aantal paarden bedraagt thans 115 van dat in 1938. 7265 schipperskinderen bezochten In de tijd van één jaar de lagere scholen. Het veelal zwervend bestaan bracht met zich mede, dat bijna de helft dezer kinderen meer dan één school bezocht. Er waren blijkens een statistiek zelfs schipperskin deren, die 16 verschillende scholen in één jaar bezochten. Het gaat goed. Blijkens een statistiek bedraagt de totale uitvoer van land- en tuinbouwproducten gedurende de eerste negen maanden van 1947 bijna f200 mil- lioen meer dan die van de overeenkom stige periode van het vorige jaar. De 75-jarige voetganger W. Bredenoord wonende te Loenen, is vlak voor zijn woning door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De chauffeur Is na de aanrijding doorgereden en onbekend ge. bleven. Zwarte Piet, omstuwd door een opgeto gen mensenmenigte op de Dam, deelde namens Sint Nicolaas, aan de Prinsesjes geschenken uit. lijke omhelzing zal gaan betekenen?' „Rome is machtig in de wereld,” ver zucht gij. „Zij wordt steeds machtiger in Nederland.” Het is voor ons een bescha- Donderdag a.s. zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen voor één ei. In vele gevallen zal op deze bon, als de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. De 22e Indische Landbouwweek zal op 16, 17 en 18 December a.s. te Wagenin- gen worden gehouden. Gedurende deze dagen zullen verschil lende sprekers voordrachten ifouden, hoofdzakelijk over actuele problemen, de tropische landbouw betreffende. De commissie voor huwelijken met vrou wen van vijandelijke of andere vreemde nationaliteit heeft thans 10.538 gevallen te beoordelen gekregen, waarvan in 2244 De volledige lijst van prijswinnaars wordt bekend gemaakt in de courant van a.s. Vrijdag. Tot zolang wachte men met het afhalen van de daartoe beschik baar gestelde waardebonnen» Toen de vijver bij het marlnehospitaal „Duinrust” in Overveen moest worden uitgediept, kwamen de baggeraars tot de ontdekking,dat op de bodem niet minder dan 36 landmijnen en 4 granaten lagen. De mijnen bleken alle scherp ge steld en volgens de deskundigen nog even gevaarlijk, als toen zij te water ge laten werden. De vijver bevindt zich vlak bij de operatiezaal. De kolenmijnen In Limburg bereikten in November weer hogere productiecijfers. Het voor-oorlogse peil wordt reeds weer aardig benaderd, maar.met veel meer personeel dan toen. De arbeidsproducti viteit per man is nog lang niet weer op peil. Levend verbrand is de 25-jarige dienst bode Kuier uit Stamprooy (Ned.) die toen brand uitbrak in een boerderij in het Belgische dorpje Molenbeersel onge zien het hevig brandende huls binnen ging om haar uitzet te redden. Dr. G. A. Wumkes, die o.m. grote be kendheid verwierf door zijn vele publi caties en de vertaling van de Bijbel In het Fries, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ambtenaren van de C.C.D. hebben onder Helmond een taxi aangehouden, waarin een partij paardevlees werd vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat het vlees van frau- - duleuze slachting afkomstig was. Het gestrande schip bij Ter Heljde komt steeds dieper in het zand te zitten. Deze week zal men het zand met een bulldo zer gaan wegwerken, opdat het schip weer in zijn element kan terugkeren. De politie te Haarlem heeft de hand ge legd op een 28-jarige Amsterdamse juf frouw die er haar beroep van maakte in kerken damestassen weg te nemen. Zij „werkte” zodra de eigenaressen zich ter communiebank begaven. Vandaag zal Prins Bernhard zich naar Maastricht begeven, teneinde daar op ’t Vrijthof namens de Koningin onderschei dingen uit te reiken aan een aantal mili tairen; het gaat hier om tijdens de oor log verrichte uitstekende daden. Vrijdagmorgen vond de politie bij het krieken van de dag, op de spoorweg overgang bij Birkhoven het zwaar ver minkte lijk van een omstreeks 30-jarlge gehuwde vrouw, waarover reeds enkele treinen waren gereden. Na een nauwgezet onderzoek heeft de politie de echtgenoot van de vrouw ge arresteerd, een man, die bewaker is in hef kamp van Laren, die na zijn vrouw vermoord te hebben, het lijk op de rails had gelegd. De kunstschilder Van Meegeren zal via zijn advocaat een verzoek indienen hem toe te staan zijn straftijd van een jaar door te brengen in een inrichting, waar hij met licht kan slapen en slaapmiddelen mag gebruiken, en waar hij zo kan wer ken, dat hij aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. Met ingang van 3 Januari 1948 kunnen de volgende producten uitsluitend tegen bonnen aan het publiek afgeleverd wor den: Vermicelli, vermicellisoep, macaro ni, spaghetti, noedels, mie, tarwegries- meel, alle soorten puddingpoeder, cus tard, maizena, aardappelmeel, aardappel- sago, aardappeltapioca, biscuits, wafels, crackers, matzes, toast, koekjes, specu laas, stroopwafels, ontbijtkoek en taai taai. De meeste van deze producten mo gen tot 3 Januari niet meer worden ver kocht No. 95 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Naschrift Aan alle goede dingen komt een einde, zelfs aan de plaatsuimte die wij beschikbaar mogen stellen voor een overigens zeer belangrijke dis cussie over bovenstaand onderwerp. Enkele ingezonden stukken, afkomstig van personen, die tot op heden niet aan de polemiek deelnamen en weinig nieu we gedachten brengen, moeten we dan helaas ook terzijde leggen. Wij achten n.l. heden het ogenblik gekomen dit de bat te sluiten. Meer artikels en In gezonden stukken worden over deze kwestie voorshands dus niet geplaatst. Wel hopen we te zijner tijd een objectief juridisch rapport op te kunnen nemen be treffende de kwestie-Slangenburg. Red. Minister Gielen deelt mede, dat het niet W Wiere tuurden X Men moat net to folie hea op X 'e foarke nimme. gevallen werd besloten de vrouw In Ne derland toe te laten. De oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Herfst-Braams te Rotterdam, wordt 8 December 106 jaar. Een vakgroep, n.l. die der Steen- en Offsetdruk van de Ned. Bond van Steen drukkerijen, ging feestvieren terwijl een functionnaris f30.000 verdonkeremaan de.... Van de 776 beschadigde boerderijen in Zeeland waren er tot 1 October 1947 183 hersteld; 47 worden er herbouwd. Het herbouwpercentage voor Zeeland is 6 tegen 8 en 11 voor Brabant en Gelderland. De swlerrlchheden, dy’t de émlgraesje nel Noard- en Süd-Amerika melbrlngt, sklne dochs net sa great to wêzen, of in diel fan fis jongerein lökt it baitsje oan en giet op stap de fiere séen oer. Dizze wlke gean wer In trltich jongelju hwerfinder ek in stikmannich Friezen nei Brazilië. In hiele Ündernimming wurdt dat. Hja sille de biskikking krije oer in hoeke lên fan sa’n 75000 H.A. dos dat is sa great as in tredde part fan Fryslfin. Toe marl In lyts diel is al earder yn kultuer west, mar nou wer forwyldere omdat de bidriuwslieder de boel net goed forsoarge hie, mar it greatste part is noch bosk en wyld terrein. Hja nimme fan alles seis mei: traktoaren, masines, siedsied en setters en in stik mannich tinten, hwant de huzen, dy’t hja krije sille, moatte se seis bouwe. Dos earst it bosk yn om beammen to roeijen en dan seagje en blokhutten meitsje. In pear fan harren binne tim- merlju, dat dit sil wol klear komme. It klimaet moat nochal tropysk wêze, hwant it hjit, dat de jirappels yn goed seis wi- ke klear kinne. Hja hawwe de setters meinommen en sa sille, as alles goed giet, de boargers en read-star mei in pear moanne ek yn Brazilië iten wurde Mijn vriend en „collega” aan het Bols- wards Nieuwsblad heeft in ’n tweetal ar- i tikelen de schermutseling betreffende de details van een incidentele gebeurtenis 1 op charmante wijze overgebracht naar een breder gevechtsterrein. Hij doet dit 1 met de hem eigene hoffelijkheid, ge steund door een meer dan normale eru ditie, welwillend, irenisch en objectief, Een verkwikking, zo’n sympathieke, be grijpende debater te mogen beluiste ren. Maar dan, als ge U al in veilig heid waant en hem dankbaar de hand wilt drukken, haalt hij zijn vlijmscherp rapier snel uit de sympathieke schede. één meesterstoot.en recht in het hart getroffen slaat de ongelukkige tegen de grond. „Vinkius locutus, Roma finita!” Inderdaad, hier ligt de booswicht, hoe sympathiek hij dan ook in verschillend opzicht moge zijn; zijn aard, zijn diepste wezen is gericht op de vernietiging van het protestantisme. En in de orde der beginselen, èn in de orde der feitelijkhe den is „Rome” door Ds. Vink ontmas kerd. Welk bewijs is nu nog nodig? Laat Slangenburg zijn, wat het wil, het doet weinig ter zake, Rome kan niet an ders dan met alle middelen, godsdien stig, moreel, sociaal, politiek en econo misch streven naar de totale heerschappij om dan de geesten te knechten en te dwingen zich te onderwerpen aan het ge zag en de macht van „Rome”. Rome zou zich zelf ontrouw worden als ze het niet deed, zegt Ds. Vink. Zietdaar: „Des Pudels Kern” bij Ds. M. A. Krop en bij Ds. J. Vink. En bij dui zenden niet-katholieke Nederlanders. Dit is het „gesprek” reeds meer dan vier honderd jaren lang, een gesprek al of niet begeleid met wapenen, brandstapels, verbanning, verdrukking of vervolging. Dit is de tragische broedertwist tussen de kinderen van hetzelfde christengezin zovele, lange, bittere jaren. Dit is het oud-Nederlandse refrein: „Er waren eens twee Koningskinderen, zij hadden malkander zo lief; zij konden bijeen niet komen, het water was veel te diep.” Is het mogelijk, waarde vriend: Ds. Vink, van over dit diepe water elkaar nog te verstaan? Gij meent te zien een gehar nast leger, klaar om U te vernietigen en het is een kerk met millioenen mensen, die voor U bidden om waarheid en licht. Gij meent te zien een systeem, menselijk knap van bouw, maar geschapen tot eigen verheerlijking "en het is een God delijke instelling, zich beijverend' om hare loodzware dienst te verrichten in opdracht van haar Meester en tot eeuwig heli der zielen. Gij ziet fouten en overdrijvingen en gij meent, ziet, daar is het, wat hun drijft en gij weet niet, hoe zeer zij treuren om de onreinheid, die ’t kleed van Christus’ Bruid besmet en verduistert. Gij hoort woorden uit Pauselijke ency clieken en gij meent te horen het vrees wekkend geluld van vervolging en ver drukking en gij ziet welwillend over ’t hoofd de meer dan duidelijke, honderd maal herhaalde verzekering, dat gij die woorden misverstaat en uit haar verband niet juist Interpreteert. De Katholieke kerk heeft van haar Stich. ter de opdracht gekregen: „Gaat en on derwijst alle volkeren”, en gij noemt het een verroomsing van Nederland met ALLE middelen. De Katholieke kerk Is de milde moeder van alle mensen, die bidt en werkt, preekt en vermaant om zoveel mogelijk mensen te brengen tot de bronnen van eeuwig heil. En gij ziet In haar de over spelige vrouw, die met alle middelen, ook onoirbar, de mensen wil onderwer pen aan haar macht. Wie zal deze klove overbruggen? Wat baat het, als ik U zeg: Domlné, gij ver gist U. De kerk, die gij meent te zien is een fantoom, een dwangvoorstelling die niet bestaat, maar die gij U denkt I Gij gelooft mijt niet. Gij gelooft evenmin de Aartsbisschop, als hij plechtig zou ver klaren, dat nimmer iemand tegen zijn overtuiging gedwongen mag worden lid der R.K. kerk te worden. Gij gelooft evenmin de Paus, ook wanneer hij zou verklaren, gelijk hij reeds zovele malen deed, dat alleen het vrijwillig aanvaar den van Geloofs- en zedeleer en het met Gods onmisbare genade, leven naar dat geloof, waarde heeft. De R.K. kerk ver werpt alle dwang, alle niet geestelijke macht, alle economische of politieke pressie op anderen. Zij kent alleen eigen overtuiging en wil gaarne door woord en voorbeeld anderen overtuigen van de waarheid der blijde boodschap. Maar gij gelooft dat niet, gij ziet daarin slechts tactiek of naïviteit van onkundigen. En nog eens, wie zal U in dit opzicht kun nen overtuigen. U en de vele duizenden, kinne. As' der tominsten gjin tsjinstuiten komme. it wol my wol oan, dat yn dy tropyske oarde skimmels en fretterij ek in wurdtsje mei prate, alhoewol de jir- appel der earne> weikomd is. Hja brlnge him dus werom nel it „moederland". It meast singellere fan It gefal Is, dat fin der dizze trltich jonge mlnsken ek guod- den binne, dy’t hjlr in goed en great bl- drluw hlene. Net allinnich jonge mlnsken dy’t hjlr gjln bigjln fine kjnne, mar flinke boeren. Dat wlist der op, dat, krekt as by de Gasthfispleatsen, net allinnich for. legene boeren sfinder pleats nel It ütlfin geane, mar ek oaren. Hwat drluwt dizze mlnsken om eigen lên en famylje, eigen folk en gea to forlitten en in llbben to kiezen, dat sfinder mis folie mear swler- richheden jaen sil as dat hja hjlr bleaune'f Dat Is net sa maklik en dochs hwa’t syn earen net forstoppe hat, kin merkbite, dat der finrêst is finder party minsken en net it minste Onder de boerestfin. Hja steane it waer net. De measte boeren kinne Minister Lieftinck net folgje yn syn financieel-technyske ütiensettingen, mar har soun boereforstfin sjocht derom wol hwer’t it mei NederlAn hinne giet. Hja hawwe blinderske goed yn ’e gaten dat as hja net oppasje, dan is it mei de ril- like posysje fan de boer wer gau dien. It buorkjen is de léste jierren net mis west. De measte boeren kinne mei eigen fler- ken wol fleane, mar hja fornimme ek skoan, dat de bilêstingen gjinien sa bést fine kinne as immen mei eigendommen, dy’t foar allemans eagen lizze. Jonge, dy ynspekteurs kinne der ynfege tsjintwur- dich. len fan harren hat It fortrek seis opjaen moatten, omdat de fiscus sa’n greate waerborchsom easke, dat hy neai mear oerhfilde om op sé to gean. Ja, jou ütpiken hfllde se goed yn ’e gaten en sêft binne se net, dy hearen. En hoe sil it Regear de agraryske produkten leanje as oer in pear jier de prizen yn it bfiten- Ifin wer ris leger wurde» Sil dan de Mi nister ek goed sizze foar de produksje- kosten? Of is it dan wer, jimme moatte konkurrearje kinne fansels, oars keapje wy Amerlkaensk nöt en Australyske of Deenske bfiter? Sjoch op dit stuit profi teert it Nederlfinske folk fan de fêstsette prizen. Nederlfin kin tsjin dizze ynlfinske prizen gjin weet of bfiter keapje. Nou Is it in algemien bilang, dat It guod maksimumprizen hat. Mar mei in pear jier lelt de saek allicht wer oars, En as'men nou al sjocht hoe de Minis ter yn it gat hinget om dy prizen to bi- teljen, hoe’t it Nederlfinske folk noch al- tyd troch taslaggen legere prizen bltel- let as de kostprils is, dan hoecht men gjin finansjeel deskundige to wêzen om yn to sjen, dat de boeren de takomst net sa botte roaskleurich ynsjogge. Der komt grif noch hwat oars by. Party minsken hawwe hjoed gjin bitrouwen yn de ynternasjonale tastfin. It gefaer fan de Nazi’s is keard al gyng it mei greate offers, mar nije en net lytsere gefaren binne oan de horizon to sjen. As dat ien kear los komt, sa tinke sokken, hoe sil it dan mei West-Jerope, hoe wol it dan mei Ndderlfin komme. Op syn moaist slachfjild, op syn minst in stik büt foar Mongolië. Dat spilet mannich minske troch de holle en bringt him yn finrêst. En hwa sil sizze oft hja it goed of for- keard sjogge. Altyd fan de minsklike kant bisjoen. Hwant al is it wier, dat wy net gerêst wêze kinne op kommende ti- den, der is len, Dy’t oer lïs allegear de wacht hfildt en jit altyd is de sizwize wier: „De minske wikt, mar God bi- skiktl” die denken als gij? Ik weet het niet! Het is, het meest tragische raadsel, wat de wereld kent en reeds zo lang. Ik kan U ten slotte alleen zeggen, hoe de katholie ken het zien: Tracht, met Gods onmis bare hulp, in uw leven steeds meer uit te beelden, de goedheid, de rechtvaar digheid, de reinheid, de zachtmoedigheid de liefde tot de naaste, die in Christus Jezus is, opdat de mensen, dit ziende Uw Vader prijzen, Die in de hemelen is. Ja, ja, zult ge zeggen, ja, ja en Spanje dan? Laat ik twee opmerkingen maken. Vooreerst, het is moeilijk om over din gen, die onder onze ogen gebeuren, zie de Slangenburg-kwestie, gelijk te den ken. En alle feiten en feitjes kunnen we daarvan volgen en onderzoeken, per soonlijk en plaatselijk. En wat is dan onze wederzijdse conclusie? Let wel op wederzijds volkomen controleerbare ge gevens? En wat zullen wij dan zeggen over Spanje en wat daar precies gebeurt en door wie en voor wiens verantwoording? En de tweede opmerking is deze: Het Franco regime is een dictatuur welks daden geheel komen voor hun rekening. Alle daden, welke zouden zijn, zoals U meent, dat ze zijn, keur ik, keuren wij, katholieken, keurt „Rome” ten strengste af. En ik verwijs U naar „De Linie” van de vorige week, waar een katholieke Ne derlandse geleerde, na maanden lang Spanje te hebben bereisd, een katholiek priester, deze woorden neerschrijft: „Ook ontdaan van de tendentieuze belichting moeten wij constateren, dat velen van de beste Spanjaarden vrezen, dat het re giem; Franco voor de Kerk een dode-i Heem zelf een abonnement Miizp nmnpl7in(Y 7q! ornnn hofolzonon Nieuwe abonné’s ontvangen tot 1 Jan a.s. B.N. gratis I Geef Uw abonnement op aan een onzer agenten of aan de administratie. - 1 1ste prijs: Mej. J. Frijling, Cnossenlaan, alhier. 2de prijs: G. Gerritsma, Ververstr. alhier. 3de prijs: C. yallinga, Harl.straat alhier. 4de prijs: Mej. J. T. de Bruin, Kerkstraat alhier. 5de prijs: H. Stornebrink, Stadsstreng, alhier. Bolswards Nieuwsblad I t ’X j 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1