Zwarte Piet J rr Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek Mededeling id blijft de aandacht vrag> n nine- No. 96 43e Jaargang Vrijdag 12 Dec. 1947 Streekblad voor West- Friesland Kerstweek (2227 Dec.) DE UITGEVERS tot N. aad van tuur ven mogendheden zich met de politietaak '47 '47 'ond aats n 50 s er eeft textiel tegen de normale prijzen koopt doch voor de niet 1 ht ’8 lelijk Zij- per hooi arna rtjes tatie rden iter- it. iden kg Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dan een export-toeslag van 20 pet. werd berekend. Ook is het voorgekomen, dat voor ver vries deze me- har- mber jkaal a rd mode Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbet» ling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 8792Ö vo- -nga ach- gen; Er ren niet naar de ogen te zien en konden de V. N. haar besluiteh kracht bijzet ten. Maar Wintersport. Te Sneek draaide voor een klein gezel schap, bestaande uit Mr. Haan, vertegen woordiger van de Comm. der Koningin in Friesland, Burgemeester Rasterhoff van Sneek en vertegenwoordigers van de 11 steden vereniging, de Friese Ijs bond en de Bond van Friese Ijsvereni gingen en verschillende journalisten de film „Wintersport in Friesland”, samen gesteld en opgenomen door de Sneker Cineast Bart Tromp. De heer Schaafsma van de ll-steden vereniging leidde de film met een kort woord In. Hij wilde niets van de film vooruit vertellen; de beelden moesten voor zich zelf spreken. En dat hebben zij inderdaad gedaan. Een vrij lange tekst ging vooraf, waar na gedeelten uit verschillende elfsteden tochten volgden. Opvallend was, dat de beelden uit de zware tocht van 1939-’4O toen het grijs en donker weer was, even goed waren doorgelicht als die uit de zonnige tocht daarvoor. Natuurlijk wa ren ze niet zo brlllant, maar lieten toch aan duidelijkheid en beeldscherpte niets te wensen over. Ondanks de goede beel den bleek wel uit deze eerste rolfllm hoe moeilijk het is om filmisch de „prestatie” uit te beelden. De cineast Is hier in deze eerste rol dan ook niet In geslaagd, later veel beter, maar daar komen we op te rug. éénmaal verschijnt, nl. op 24 December Alle advertenties, berichten en predikbeurten voor dat nummer moeten vroegtijdig worden ingezon den, uiterlijk tot 23 December v.m. 10 uur. Huishoudelijk. Bij de overeenkomst tussen de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en de Alg. Ned, Bond van Huispersoneel, werden lonen en werktijden van huis houdelijk personeel geregeld. Ook hier bij werd de classificatie, die zo. heftig wordt bestreden, toegepast. Natuurlijk kan dat ook niet anders zolang de offl- clële Classificatie nog bestaat en dus ook verschillende werkgevers van huis- houdpersoneel volgens die regelingen worden ultbetaald. Hoe dat ook z|j, voor het hulshoudpersoneel valt Friesland in de derde en daarmede laagste klasse, uitgezonderd dan Leeuwarden, dat In de tweede klasse valt. Reeds thans delen wij mede, dat BOLSWARDS NIEUWSBLAD in de Verschillende ruiltransacties zijn on derzocht en daarvan is komen vast te staan, dat vele van de geruilde stof fen uiteindelijk toch in de zwarte han- kant had bovendien een auto gekocht bekledmgstof bij deze transactie, volgens zijn verkla- Punten berekende hij de punten tegen -■ -- -- >--j. Met het bovenstaande hebben wij U Wiere tuurden M Men moat de hqnders net X earslings foar de wein spanne X ring, 500 moeten leveren. Voor een waarde van ruim f 200.000. voor export bestemde textiel is door handelaren (nota-bene zonder textiel vergunning) i n het binnenland ver kocht tegen veel te hoge prijzen en te gen inname van textiel-punten. Omdat zij geen textielvergunning had den, hadden zij de verkregen punten onbevoegd voor handen. 550250 zijn er in beslag genomen. Bij een - - leen al een vermoedelijke zwarte winst van 2f 193.772.03 berekend. De 14 za ken waren als volgt, verdeeld, waaruit kon blijken, dat de knoeijerijen in alle textiel -schakels plaats vinden. 1 fabri kant; 4 grossiers; 6 opkopers;; 1 textiel - agent; 1 detallist en 1 accountant. Een andere fabrikant liet f 6.per kg wol en f 3.per kg katoen bijbetalen. Het is ook voorgekomen, dat bij ver koop artikelen werden gefactureerd te gen een hogere dan de uiteindelijke werkelijk betaalde prijs. Engeland en Frankryk niet onwelwillend schijnen te staan te genover de Nederlandse eisen inzake grenscorrecties ten koste van Duitsland, de Ver, Staten zouden hebben voorge steld commissies van onderzoek inzake de Duitse grenzen te doen instellen. Het Duitse grcnscomité heeft intussen stelling genomen tegen alle Neder landse eisen en o.a. gezegd dat eigenlijk een aantal Nederlandse grensgemeen ten Duits behoorden te zijn, dat het meer voor de hand zou liggen als Ne derland zijn ogen richtte op Belgisch en Luxemburgs gebied en dat andere Duit se herstelprestaties mogelijk zijn, bijv. Duitse arbeid voor Nederlandse weder opbouw. De tweede rol was interessanter. Deze gaf een inderdaad uitstekend beeld van de hardrijderijen voor vrouwen op de korte baan. Het bij de start werken op eikaars zenuwen door steeds weer valse starts, dan het losgaan en de venijnige spurt en de pijlsnelle vaart over de baan waren goed getroffen en vooral zo nu en dan het gracieuze zweven op de smalle Ijzers. Evenals bij de eerste rol was ook hier veel verklarende tekst tussen in gevoegd. De derde rol vertoonde ons hardrijde rijen op de korte baan van mannen, o.a. de hardrijderij bij de Prinsentuin te Leeu warden. Hierbij waren ook enkele zeer suggestieve beelden. Vooral de afteller bij de start was zeer goed. „It belslidejeijen” bij Langweer was een aardig stukje film, hoewel daar naar mijn mening iets meer uit te halen zou zijn geweest. Over het algemeen werd er te weinig met close-ups gewerkt, waardoor het detail te veel werd ver waarloosd, wat juist aan de film zijn specifieke uitbeeldingskracht kan geven. Uitstekend was ongetwijfeld de vierde en laatste rol, welke een beeld gaf van de ll-steden tocht 1947. Hierin Kwam de prestatie werkelijk tot uitdrukking, de onmenselijk zware rit bij snerpende koude en harde doordringende wind. Het worstelen tegen wind en slecht ijs, maar ook het soepele rijden als de baan goed berijdbaar was. De rythmische bewegin gen waren een lust voor het oog en zo suggestief was dat, dat men meende het regelmatig gegons van de schaatsen ovei het gladde Ijs te kunnen horen. Op deze rol waren ook beelden vastge legd van de dit jaar gestorven promotor van de Elfstedentocht, mr. M. E. Hepke- ma. Maar niet alleen enkele beelden, ook de begrafenis van Mr. Hepkema werd vertoond. Waar de begrafenis heeft plaats heeft gehad op een mooie, zon nige zomerse dag, deed dit klimaatver schil niet aangenaam aan. Ongetwijfeld Is dit de heer Tromp ook niet ontgaan, maar uit piëteit tegenover Mr. Hepkema heeft hij blijkbaar gemeend de begrafe nis van DE MAN van de Elfstedentoch ten In de film van de laatste Elfsteden tocht een plaats te moeten geven. Toch geloof Ik, dat hij beter had gedaan met alleen het portret met toelichtende tekst een plaats te geven in de film. Natuurlijk zijn er nog wel enkele opmer kingen te maken, maar over het geheel genomen kunnen we zeggen dat de heer Tromp hier een uitstekend stuk werk heeft gegeven. Tromp heeft gegeven, wat hij In de titel beloofde „Wintersport In Friesland". Voor het tot stand komen van een dergelljke film Is heel wat no dig. Heel wat technische zwarigheden dienen overwonnen te worden, om maar niet te spreken van het lichamelijk on gemak dat het filmen bij minstens 12 graden vorst bij snijdende wind met zich mee brengt. Het resultaat is echter zo, dat ik zou willen, dat ijsminnend Fries land en dat is dus heel Friesland, In staat gesteld zal worden deze film te zien. garens aan particulieren worden door verkocht. Sommige met f 3.per kg extra winst. ’n Textiel-fabrikant had pl.m. 18.000 meter stof geruild voor noodzakelijke aankopen voor zijn fabriek. Ook vrien den en kennissen hadden van deze hoe veelheid ongeveer 3 A 4000 meter ge kregen. Bij al deze transacties hadden welis waar geoorloofde prijzen als basis ge diend, doch de distributie voorschrif ten werden volledig genegeerd. De Duitsers beginnen zich dus te roeren. Dat blijkt ook uit ’t feit, dat een delegatie van 17 Duitsers, door een Duits „volkscon gres” Zondag te Berlijn gekozen, naar I Londen gaat om te trachten daar de 1 Grote Vier het Duitse standpunt ten 1 opzichte van het vredesverdrag uiteen te zetten. Onder het Duitse standpunt versta men dan dat van de Duitse so cialistische eenheidspartij, waarin de communisten de hoofdrol spelen en de Russen aan de touwtjes trekken. In West-Duitsland erkent men deze dele gatie niet als een werkelijke vertegen woordiging van Duitsland, en zo zullen de Grote Vier, met uitzondering van Molotoff er ook wel over denken. Ten slotte is wat de conferentie van Londen betreft op te merken dat Frankrijks ge neigdheid om zijn Duitse zóne econo misch aan te sluiten bij de reeds samen gesmolten Brits-Amerikaanse zones toeneemt, nu er te Londen geen vorde ringen zijn gemaakt. De Amerikaan Dulles, de adviseur van Marshall, heeft het er overigens niet beter op gemaakt door ook over deze kwestie te Parijs te on derhandelen met de Gaulle, dat heeft kwaad bloed gezet bij de huidige Fran se regering, die het min of meer bele digend acht dat Amerika de Gaulle eigenlijk al zo’n beetje als Frans re geerder beschouwt. En dat terwijl de huidige regering gaandeweg toch de teugels in Frankrijk weer beter in han den krijgt, en de grote stakingen eigen lijk alle zijn geëindigd en de leiding van het vakverbond aan invloed onder de arbeiders inboette. De Franse regering meent dan ook de tussentijdse hulp van Amerika, welke het Huis van Afge vaardigden nu heeft aangenomen, wel verdiend te hebben. Zit de Franse re gering thans dus weer wat vaster in het zadel, al kan men nog niet zeggen voorgoed, in België gaan crisisgeruch ten rond, omdat de voornaamste rege ringspartijen, katholieken en socialis ten, het niet eens kunnen worden over de vraag hoe de bekende „koningskwestie" uit de wereld te helpen. Een oplossing scheen nabij toen de soc. minister-pre sident Spaak bereid bleek namens de regering in de kamer te verklaren dat ’s konings eer niet was aangetast door het tijdens de oorlog gebeurde, maar Sat alle partijen op een na bezwaar hadden tegen zijn politieke houding in 1940, toen Leopold III zijn opperbevel- hebbersschap liet gaan boven zijn plich ten als staatshoofd, De koning maakte het Spaak echter onmogelijk deze ver klaring af te leggen doordat hij een dag te voren in Zwitserland verklaarde, dat hij bereid was de grondwettelijke ver plichtingen weer op zich te nemen en openbare erkenning van zijn integriteit als staatshoofd eiste. De laatste berich ten melden dat het Franse Vakverbond de algemene staking heeft afgclast en de voorwaarden der regering aanvaard, behalve de communistische, beschou wen alle partijen dit als een overwin ning voor de regering-Schuman. Dat Rusland ontevreden is over de gang van zaken in Frankrijk blijkt uit het feit dat het Russisch-Franse ha'ndelsbespre- kingen heeft afgebroken en de Franse repatriëringscommissie uit Rusland huistoe zond. De Arabische staten heb ben besloten in Palestina officieel niet te zullen ingrijpen, wanneer het Joodse element van buitenaf niet meer ver sterkt wordt. de Grote Vier zijn het verre van eens, ter conferentie van Londen wordt dat elke dag van de dagen geschreeuwd. Nadat men daar tevergeefs getracht had het over de staatsvorm van Duitsland eens te wor den, en over de Oostenrijkse kwestie, is men maar weer eens met de econo mische zijde van het Duitse vraagstuk begonnen, waarbij als basis Britse voor stellen, reeds destijds aan de conferen tie te Moskou voorgelegd, en Russische welke Molotoff nu aanbood, werden genomen. We geven ze hier niet uitvoe rig weer omdat ook deze zo ver uiteen lopen, dat er nauwelijks een compromis mogelijk lijkt, De Russen eisen voor zich en Polen alleen 10 milliard dollar schadeloosstelling van Duitsland, een eis welke de Britse vertegenwoordiger reeds onvervulbaar noemde. Er zij nog vermeld dat Dr. Wumkes officier t Het doet altijd plezierig aan als iemand voor zijn verdiensten erkenning vindt en dat het in dit geval Dr. O. A. Wumkes van Hulzum is, die voor zijn verdiensten benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau, stemt ons, Friezen, zeker tot vreugde en wel In de eerste plaats om de nieuw benoemde officier zelf. Im mers dr. Wumkes is welhaast het sym bool geworden van de trouw en liefde aan Friesland, aan haar geschiedenis en.aan haar bewoners. Hij heeft heel zijn leven, zijn lange leven mogen we gelukkig zeggen, gegeven aan „it Aide HeitelAn” en zijn vele lijvige boeken zijn er om dit te bewijzen. Sinterklaas heeft de wereld geen surprises op zijn verjaardag gebracht. De conferentie te Londen is de vorige week niet opge schoten met haar werk, en al mogen de Joden enige dagen voor 5 Dec. dc Joodse staat in hun schoen gevonden i hebben, of ze met het cadeau der Ver. Naties wat kunnen doen is een andere vraag. Bij botsingen tussen Arabieren en Joden in Palestina zijn reeds meer dan 100 doden gevallen, meest Joden en ook Joodse inwoners van enkele Arabische staten zijn het slachtoffer geworden van de woede der Arabieren over de maatregelen welke zij zullen nemen en men spreekt er van dat de heilige oor log tegen de Joden zal worden uitge roepen. Dc beruchte Moefti van Jeru zalem, tijdens de wereldoorlog vurig pro-Duits, heeft reeds verklaard dat de Arabieren het zwaard zullen trekken want woorden zijn nutteloos. Ander zijds hoort men van Joodse pogingen om hun staat-in-wording te doen opne men in het Engelse wereldrijk. De vraag is of de Engelscn daarop gesteld zullen zijn. Natuurlijk zouden zij op deze wijze een voor hun rijk belangrijk strategisch punt in handen houden maar anderzijds zouden zij zich de blij vende vijandschap van de Arabische staten op de hals halen. Reeds bij dc be slissing in dc algemene vergadering der Ver, Naties over dc verdeling van Palestina ont hielden de Engelsen zich van stem ming, omdat zij de Arabische gevoelig heden wensten te ontzien en zij waar schijnlijk ook inzagen dat de Ver. Na ties niet over de machtsmiddelen be schikken om haar besluit tegen de wil van een der partijen In door te zetten. Hun eigen leger wensen de Engelscn daarvoor niet beschikbaar te stellen, en dc vorming van een internationale politiemacht voor dit doel zal heel wat moeilijkheden kosten. Zo zeggen dc Amerikanen dat ze geen deelneming van Russische troepen aan zo’n politie macht wensen, omdat dit de Russen in het hart van een voor het Westen zeer belangrijk strategisch punt zou bren gen en het gemakkelijker zou vallen de Russen er heen te brengen dan ze er weer uit te krijgen. Op hun beurt zullen de Russen Een inkoop van b.v. f 1045.werd in het inkoopboek en de op crediteuren- kaart voor f 1888.25 geboekt. Dit ge beurde om een extra korting, die eigen lijk niet mogelijk was gecamoufleerd toch aan de afnemer te geven. De af nemer baseerde zich dan bij zijn ver dere transacties steeds op deze te hooge inkoopsprijs en stak zodoende een ex traatje van pl.m. 15 pet. in zijn zak. Een kleermaker ruilde 5 costuums, 1 overjas, een demie-saison, 1 regenjas, del zijn terecht gekomen. De fabri- lappen flanel (pl.m. 40 meter) auto- t-_i.i_3i___4._r voor een juxe baby-ford. tegen “de geoorioöfde^ prij*s7 doch had B1J aflevering van costuums zonder J7.’T j* r coupons-stof gratis bij ^0 ets. per stuk bij. Met het bovenstaande hebben wij U een kijk willen geven op de knoeijerijen i welke gepleegd worden met een zo’n noodzakelijk product als textiel. Men i mag hieruit niet concluderen, dat iede re winkelier knoeit. Er zijn gelukkig nog talrijke bonafide zakenmensen en de bovengenoemde gevallen vonden voor zover wij na konden gaan buiten ons lezersrayon plaats. Een en ander o o.mag echter nogmaals een waarschu- contróle in u'zaken werd al- win? zijn om, mede met het ooë °P de bescherming van eigen koopkracht, er op toe te zien, dat de juiste prijzen wor den berekend. Bij enige twijfel is het raadzaam de plaatselijke Prijzencom- missie te raadplegen. D.i geldt natuurlijk niet alleen voor de textielbranche, maar voor iedere zaak I e s 'haarse artikelen te koop heeft en te hoge prijzen berekend. En dan nog dit: Hoeveel van bovenvermelde frau duleuze feiten zouden niet ontstaan zijn dan nadat het koopgrage publiek er zelf de aanleiding toe gaf? Sinterklaas, die ook dit jaar, behalve de speculaas en pepernoten in sommige bladen ons weer artikelen en paedago- gische artikelen heeft bezorgd, is, als ’n klein stukje romantiek temidden van deze prozaïsche wereld, reeds weer uit ons gezichtsveld verdwenen. Helaas vraagt Zwarte Piet nog onze aan dacht. Wij zouden wensen, dat hij en al zijn soortgenoten maar met de oude kin dervriend warer^ vertrokken, maar dit blijkt niet het geval te zijn. Maar laat ons zakelijk zijn. Van verschillende artikelen werden de prijzen reeds verlaagd en andere zul len nog volgen. Een van de belangrijkste verlagingen is wel die van de textielprijzen. Deze gaan met gemiddeld 10 pet. naar be neden. Dit betekent dus, dat de koop kracht van de bevolking aanzienlijk zal stijgen. Het publiek kan echter zelf ook zeer veel bijdragen tot verhoging van zijn koopkracht o.a. door beter te letten op de prijzen die men moet betalen. Vooral textiel wordt nog al eens ver kocht tegen prijzen, hoger dan door de regering zijn vastgesteld. Dit kunnen wij met enkele voorbeelden uit de prak tijk illustreren. Een speciale ploeg ambtenaren, belast met de contróle van textielprijzen, maakte in 8 maanden tijd 75 processen verbaal op tegen fabrikanten, grossiers zowel als winkeliers. Hierbij werd ge- constateerd, dat door de gezamenlijke geverbaliseerden bijna f 400.000 te veel werd berekend. Dit grote bedrag is vrij ernstig en geldt als een waarschuwing voor iedereen, dat gelet moet worden op de naleving der prijsvoorschriften. Het kan immers als vaststaand wor den aangenomen, dat door de talloze kopers samen een bedrag van bijna 4 ton had kunnen worden bespaard. In de textielbranche Worden „zwarte” verdiensten op alle mogelijke manieren verkregen, Om U enige inzicht te ge ven laten wij een uittreksel volgen ge nomen uit processenverbaal door de reeds genoemde textiel-ploeg gemaakt die ons ter inzage werden verstrekt door de persdienst van Economische Zaken. Uit een en ander kunt U zelf Uw conclusies trekken. Meermalen komt het voor, dat men textiel tegen de normale prijzen ver koopt doch voor de niet bijgeleverde punten extra laat bijbetalen. Het is ook voorgekomen, dat textiel kon wor den gekocht met bijlevering van jene ver. Bij een transactie werden o.m. de na volgende afwijkingen geconstateerd: Japonstof van f 4.50 per meter werd verkocht voor f 8.— per meter; mantelstof van f 6.50 per meter voor f 10.per meter en overhemdstof van f 1.10 voor f4.— per meter. Dc enige aanwijzing die de Opspo ringsambtenaren soms hebben is het feit, dat uit de boeken blijkt, dat som mige grossiers in vergelijking met de andere extra grote hoeveelheden krij gen. Na veel speuren en zoeken komt er dan meestal een flinke zwarte transactie uit. Een koper van textiel moest b.v. op een partij ter waarde van f 5500. f5000.— bijbetalen. Een textiel-miinheer met „liefdadige" neigingen wilde een kennis van hem, die in zeer zorgvolle familie-omstandig- heden verkeerde (ziekte) en daardoor zeer hoge kosten had, helpen. Hij hield er echter een eigenaardige manier van helpen op na. Coupons stof met een waarde van f 85.verkocht hij aan deze kennis voor f 120.en deze moest er dan weer iets op verdienen om zijn hoge kosten goed te maken. Zijn be schermeling bracht hij dus van de wal in de sloot. Een fabrikant liet op 5000 meteF da mes-japonstof f 2.50 per meter extra bijbetalen. Bepaalde soorten garens werden in het binnenland vgjh«ndeld, terwijl daarop er weinig voor voelen dat andere grote mogendheden zich met de politietaak werking aan de industrie toegewezen bemoeien; ook zou men daarmee een aantal kleine naties kunnen belasten, maar het is twijfelachtig of die er voor te vinden zouden zijn. En zo is het nog de vraag of het verdelingsplan van Pa lestina in de praktijk kan worden door gevoerd èn wreekt zich hier weer het feit, dat de grote mogendheden onder ling verdeeld zijn door hun belangen strijd, tengevolge waarvan de V. N. practisch machteloos zijn, omdat ze geen eigen politiemacht ter beschikking hebben. Waren de grote mogendheden het eens dan behoefde men de Arabie- en Zuidwest Uitgave van DruKHerlj Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Bolswartls Nieuwsblad ‘entiu onder immer n door ’orden ■OUW deu- H H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1