Hoe de Middeleeuwse dichter het (Kerstgebeuren) Nieuwjaarsgroeten Rijksweg 43 gereed! zag Martinytoer Fan de Bolsward in vlaggentooi door Nederland i Dinsdag 16 Dec. 1947 No. 97 43e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA Bol sward Der giet neat foar eigen NIEUWJAARSWENS J) uit het Oosten. F i r DE UITGEVERS. sje soene se ha en by lokken it folie lean. 11 tyd net oplost. Het was steeds een goede gewoonte om bij de wisseling van het jaar, door mid del van een VROEGTIJDIGE inzending is dringend gewenst, uiterlijk tot 30 Dec. v.m. 10 uur. Ook aan onze agenten kunnen deze ad vertenties worden opgegeven. Nu louen wy alteenen Dat kindeken weerdelyck Dat hi ons wil verlenen Hier nae syn eewich ryck. schouwd wel heel dwaas Alsof die en gelen het kerkelijke, plechtige Latijn van de priesters gezongen hadden. Dat de herders „in het veld” toch bij Bethle hem niet in de sneeuw hadden gelegen, was al evenzeer duidelijk. Op die wijze kan men de oude Kerstliederen bezien. Maar dan begrijpt men ook niets van de liefde, die er in doorschemert voor al les, wat de heilige geschiedenis der ge boorte des Heren betreft. De letterkundige Muller, waaraan we bovenstaande gedachtengang ontleenden geeft hiervan nog menig voorbeeld, waarvan we in een volgend artikel nog iets meer hopen mede te delen. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) in Bolswards Nieuwsblad, aan familie, vrienden en zakenrelaties zijn beste wen sen voor het nieuwe jaar kenbaar te ma ken. Ook bij de wisseling 1947-’48 is daar voor de gelegenheid in het laatste num mer van 1947, dat zal verschijnen op 31 December a.s. De prijs van deze advertenties is de nor male regelprijs tot 15 mm f 1.50. Meer dere ruimte, ook voor advertenties over 2 kolommen a 10 cent per m.m. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Meer dan 1400 nabestaanden van geval lenen hebben de wens te kennen gege ven op Zaterdag 20 December te Vught de plechtige onthulling bij te wonen van het gedenkteken voor de gefusilleeren. Over de nieuwe telefoonkabel tussen Al- deburgh en Domburg zijn officieel de eerste gesprekken gevoerd, waarmee de kabel dus definitief in gebruik is geno men. al e- 1 1- d. :n ie Wie re tuurden t Snachs, als si slapen wouden, Heeft hen Gods engel gheopenbaart: Ene andere wech dat sy trecken souden, Tot haeren lande waert. merken, dat de Heer niet werd geboren in een land met sneeuw en ijs; niet in een Nederlandse omgeving, maar in het warme Palestina. Hoe naïef dat versje: „De herdertjes lagen bij nachte”, met die slotregel: ,,’t Liep tegen ’t nieuwe jaar”, want het Joodse jaar was immers heel anders ingedeeld? Wat juist het mooie was in de oude Kerstliederen: het Latijnse refèrein, dat was toch, goed be. zljn herziening zal verwerken. Tegen de langstaarten. Men verwacht de thans normaal geachte rattenbevolking van Nederland van 6 mlllloen dieren na het einde der aangekondigde bestrij- dingsactle tot minder dan de helft te heb ben teruggebracht. De 47-jarige voorman-electricien R. K. uit Oeleen, werd bij contrölewerkzaam- heden op de Staatsmijn Maurits te Lut- terade door de naar beneden gaande kooi aan het hoofd getroffen, waardoor hij op slag werd gedood. K. was gehuwd en vader van twee kinderen. Prins Bemhard is geheel onverwacht Donderdagavond in zijn eigen Dakota naar Engeland vertrokken en op het vliegveld Northolt geland. Volgens de Londense krant „The Star” zal de prins enkele Kerstinkopen in Engeland doen. Minder kolen gedolven. De productie van de Limburgse mijnen bedroeg volgens de cijfers van het C.B.S. in Nov. 843.668 ton (v.m. 920.573), Productie per werkdag 35.153 (v.m. 34.095) ton. Ingevoerd uit het buitenland 227.030 (v.m. 306.690) ton. In verband met de diefstal van een geld kistje uit het Leidse distributiekantoor heeft de politie te Leiden de dlstributie- ambtenaar W. de K. gearresteerd, die bekende In de laatste maanden fraude te hebben gepleegd en teneinde raad het geldkistje te hebben ontvreemd. Een zwaar bepantserde auto, speciaal voor clandestiene uitstapjes over de grens, geconstrueerd, werd bij Wouw overrompeld, nadat men hem reeds zeven maal signaleerde. De chauffeur, die zijn plaats boven de benzinetank had, moest Na een reeks van vlaggedagen.inder daad moest het dundoek de laatste zo mer herhaaldelijk gehesen, denk maar aan de nationale feestdagen, de vele elf stedentochten, de jaarmarktweek, de Bis schopswijding, de Gysbert Japicxdag, de opening busdienst Heerenveen-Alkmaar enz. zal vermoedelijk als „ütsetter” van dit jaar Bolsward zich a.s. Vrijdag opnieuw een feestelijk aanzien geven en .vel ter gelegenheid van de opening van het traject Sneek-Bolsward van de Rijks leg 43. De geschiedenis van deze weg Is Interessant, maar niet zonder teleur stellingen. Na de opening van het traject Afslult- dijk-Harkezijl, gooiden n.l. Ie Duitsers roet In het eten. Toch ging het werk ook tijdens de bezetting gedeeltelijk door, zodat het gedeelte Sneek-Joure met zeer weinig en ’t gedeelte Sneek-Nljland ge heel zonder ceremonieel (dus eigenlijk clandestien) geopend moest worden. Thans ligt het gedeelte Nijland-Bolsward kant en klaar en de openingsplechtigheid hoewel ook thans sober gehouden, is toch te belangrijk om zondèr meer voor bij te mogen gaan. In het bijzijn van vele autoriteiten, w.o. vermoedelijk Minister Vos, zal Vrijdag morgen ten stadhuize een openlngsver- gaderlng worden belegd, waarna het ge zelschap zich naar de Hóllandiabuurt zal begeven, waar als officiële plechtigheid het lint zal worden doorgeknipt. Per auto zal de nieuwe weg dan worden „gepro beerd”, want het hoge gezelschap zal zich per as naar Sneek begeven om al daar de lunch te gebruiken. Zodra de weg is geopend, zullen Bols- ward’s straten rustiger worden en het gejakker van grote vrachtwagens ver minderen. Aan veel lawaai, veel „ge- dlnder”, maar ook aan veel gevaar zal yn 1936 fan'lïpsten'yn fan 30 Ja\ee" ^^men, zonder dat Bols- Yn 1938 is de soan fan de hear Seven- *ar? 1daarme,de 8edoemd een dode Bolsward zich weet aan te passen, zal de stad op de duur veel profijt van de nieuwe verkeersader kunnen trekken. Doorzettend particulier initiatief en voor beeldige samenwerking tussen de desbe treffende gemeentebesturen en de daar toe benoemde commissie zijn bij het tot stand komen van de Rijksweg 43 waar devolle grondslagen geweest. Ook de ondernemer en de arbeiders, die dit werk tot stand hebben gebracht, kunnen er met voldoening op terugzien. Van veel belang zou het zijn, wanneer thans ook Doch, nu stond die dichter, die nooit buiten zijn dorp, of buiten zijn landstreek geweest was, voor een moeilijkheid. Hoe zou hij heel de heerlijke geschiedenis van Bethlehem verhalen? Dat er landen wa ren, waar het omstreeks Kerstmis niet duchtig koud was en donker, dat was hem onbekend. Ook wist hij niet, dat de huizen in Palestina heel anders gebouwd waren, dan in zijn Vlaamse of Neder landse streken. Als hij, de arme boer, en de dorper, in de kerk de priester een deel van de gewijde historie hoorde voorle zen of verhalen, dan bracht hij al wat geschied was in het Oosterse land, over naar zijn eigen sfeer. Omstreeks Kerst feest, dat was tegen' het nieuwe jaar; dat was, als een dikke sneeuwlaag het veld bedekte en de huisman achter zijn ro kend vuurtje zat in eenzelfde vertrek, waar zijn koe en zijn geit of zijn varken de koppen staken in den trog, zij het dan ook achter een schutje van een halve meter hoog. Als de Vlaamse boerenfamilie zo bijeen zat en nog nadacht over wat de geeste lijke had gezegd van „die soete Heer Jesu” en Zijn heilige moeder; dan zagen ouderen en kinderen heel de gewijde ge schiedenis in eigen omgeving opnieuw plaats vinden. Dan zagen zij Jozef en Marla met het kind over de snpeuw naar de stal komen, zij legden het jongske in de trog, vlak bij de koe en de ezel. Was dat niet een goede wieg? En koud dat het wasl Jozef zocht hout bijeen zoals zij het zelf zouden gedaan hebben maakte vuur en warmde zijn verkleumde leden. Maria kookte pap voor het arme kleine kindje, dat lag in het schijnsel van het walmende, flikkerende lichtje en bijna bevroor van de koude. De Vlaamse boeren, want zo dacht men zich de herders, knielden neder, de han den gevouwen ter hoogte van de borst en aanbaden. Maar achter hen ontstond opnieuw rumoer; zware stappen van veie mensen en talrijke dieren klonken, de pie pende, knarsende deur werd opengesto ten en binnen traden prachtig uitgedoste edellieden, gekleed als de ridder van het kasteel bulten het dorp. Hun knechts, vreemde, woeste kerels „ut orlënte lan de”1), hadden zware pakken af te laden; zij ontstaken wierook, terwijl de gebe den van hun adellijke gebieders, de drie wijzen uit het Oosten, zich paarden aan het gemurmel der onthutste dorpers. Zo was de stal plotseling een kleine tempel geworden, waar rijk en arm In aanbid ding neerzonk voor de kribbe: Sy vielen opter eerden Voer tkindeken xilj dagen out, Sy offerden hem met weerden Wierooc, myrre en gout. Het „Wilsterflappen” is gister geëindigd. Vogelaars, die dus nu nog met hun vanginstallatie in het veld zijn, riskeren dus verbeurdverklaring van hun netten en een pittige boete. Bij de veehouder R. IJsselsteijn op Oude Miede bij Hempens sloeg heden ’n kook kachel met een geweldige slag uit el kaar. Er zat een kogel in de turf. Tijdens de kermis te Nieuw-Buinen (Dr.) is een jongeman uit Terapelkanaal door een fabrieksarbeider zodanig met een ijzeren staaf geslagen, dat hij kort daar na stierf. Een 2-jarig meisje stak in de brandgang achter de C. H. Petersstraat te Gronin gen haar hoofd door een schutting, waaruit een plank ontbrak. Zij kon het hoofd niet terugtrekken en wurgde zich zelf bij haar pogingen zich te bevrij den. Een kleine onderduiker was een 9-jarig ventje uit Zwolle, dat met suikerbeestjes en spelletjes, als stoffelijke en geestelijke attributen, zich drie dagen schuil hield in een pleizerbootje, waar het ten slotte door de politie werd ontdekt. Een felle brand heeft dezer dagen de meubelfabriek „Sier” aan ue Grasweg aan de overkant van het IJ te Amsterdam geheel vernield. Door onbekende oorzaak verdronk j.l. Woensdagmiddag de gehuwde arbeider Van Hal uit Zeeland (Noord-Brabant) in een der looikuipen van de Batafabrie- ken te Best. Twee en dertig huisvrouwen uit Roozen- daal, Breda en andere plaatsen In Wes telijk Noord-Brabant hebben voor de bij zondere politierechter te Breda terecht gestaan omdat zij niet de nodige zorg aan hun distrlbutie-bascheiden hebben besteed; zij waren ze kwijt geraakt. De straffen varieerden van f 3 tot f 300. -Q Oan 'e dyk fan Berltsum nei Sint Japik leit it lytse doarpke Wier; krekt op e rfinne fan ’e Bilthoeke. In 25 jier lyn hat dér in boer, dy’t tige niget hie oan maetskiplike fragen, it initiatyf nomd ta in bisykjen, hwat tige de muoite wurdich is om hjir hwat fan to tortel len. Dizze boer: A. Sevenster, hat bi- socht om de greate tsjinstellings, dy’t der wiene tusken arbeider en boer yn in nije foarm to forbetterjen. Hy wie dêrby syn tiid fier foariit en mei rjocht kin men him in pionier neame. Seven ster hat dit bisykjen tweintich jier fol- hülden en ek syn soan is dêrmei troch- gierl. Lykwols, forline jier is de saek likwidearre. Wy achstje de kwesje, dy’t Sevenster dreau om mei syn arbeiders in wei to sykjen nei greater ienriedichheit en better forstean wol sa wichtich, dat wy tige oanriede it lytse boekje, hwat dit jier by Laverman to Drachten utkomd is, ris to lézen. Binammen de jongerein, dy’t yn har formidden faken forlet hat fan in gaedlik Onderwerp, sil hjir hwat aparts fine. Dizze moderne boer gie fan ’e stelling ilt, dat de arbeiders mear bilang haw- we moasten by de finansjele ütkomsten fan it bidriuw, as hja mei forantwurd- lik wêze moasten foar de ütkomsten en dat hja troch de winst mei to dielen, Het is zeker, dat al die Middeleeuwse mensen, terwijl zij de geschiedenis, in Palestina voorgevallen, naar eigen om geving overbrachten, menige „fout” maakten. Och en het is zo gemakkelijk, al die vergissingen en naïviteiten op te noemen en de goede, vrome lieden er om uit te lachen. Hoe dom, niet eens te be- Door alle eeuwen heen heeft de gelovige Christen aan zijn blijdschap over de ge boorte des Heren uiting gegeven in lie deren en gezangen. Omdat het karakter van ieder dichtend Christen verschilt van dat des anderen, die voor of na hem uitdrukking zocht te geven aan het gc- vqel, dat hem beheerste, wanneer hij dacht aan het kind „geboren in Bethle- hems stal”, verschilt ook het Kerstlied, als het gedicht wordt in verschillende tijden en onder verschillende omstandig heden. Toen omstreeks 1870 Nicolaas Beets het prachtige gezang dichtte: „Daar is uit ’s werelds duist’re wolken een licht der lichten opgegaan”, gaf hij uitdrukking aan al, wat zijn mede-gelovigen ook zó voelden. Beets zag de geboorte des He ren als het doorbreken van het Godde lijk licht in de duisternis der zondige wereld. Maar de dichter, die in de Mid deleeuwen hetzelfde feit bezong, even eens voor hen, die in zijn omgeving leef den, zag een andere kant uit. Voor hem was het in de eerste plaats de geschie denis van het Kerstgebeuren, die in zijn lied herleefde. Hoe het gebeurd was, dót wilde hij verhalen. waarvan de aardebaan en het viaduct reeds klaar zijn, zou worden uitgevoerd. De „nieuwe weg”, waar tot op heden de Zondagswandelaars zo rustig konden genieten van het late najaarszonnetje en waar de opgroeiende jeugd een geschikt terrein vond tot spel, vermaak en balda digheid (wat hebben we ons j.l. Zondag nog aan dat gegooi met stenen geërgerd) zal in de volgende dagen herschapen worden tot een der drukste autowegen van Friesland, In de toekopist hopelijk tot de verbindingsweg GroningenHol- J. J land bij uitnemendheid. in allerijl de wagen verlaten, want men had de wagen in brand geschoten. Van de koeien, die vermoedelijk afkomstig waren van de veemarkt te Rotterdam, moest men er twee, wegens brandwon den, afmaken. De gemeenteraad van Urk heeft in zijn jongste vergadering besloten het gehele dorp af te sluiten voor het verkeer met auto’s en motorfietsen. De oorzaak is de kleine breedte van de vele Urker straat jes. Een bok van de heer D. de Jong te Twij- zelerheide had volgens het Fr. Dagblad de eigenaardige gewoonte altijd op de vensterbank te springen. Toen het dier eens los liep, wou het dit kunstje ook proberen bij buurman J. de Haan. Doch o schrik: de vensterbanken waren hier veel smaller dan thuis. En zo tuimelde ons bokje-Hef door de ruiten op de tafel. Al het theegoed „oan diggels”. Aan alle houders van een kolenkaart TA 707 (gezinshoofden) zal een bedrag van f 4.worden uitgekeerd. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewo ners) zullen elk f 2.40 ontvangen. Op Schiphol arriveerde het zeventiende en laatste toestel van de serie „Lock heed Constellations” dat door de K.L.M. werd besteld. De Nederlandse Mij. heeft thans de grootste vloot dezer vliegtui gen in Europa. Bovendien is de K.L.M. met haar zeventien Lockheed Constella tions, tien Skymasters, 6 DC-4 en 32 DC-3 vliegtuigen de grootste luchtvaart maatschappij in Europa. Te Dokkum is de rijkspolitie een uitge breide zwarte handel in granen, textiel en sterke drank op het spoor gekomen. 15000 kg graan is in beslag genomen en een graanhandelaar is naar Leeuwarden overgebracht. Het Amerikaanse Dep. van Handel heeft bekend gemaakt, dat in Januari 261.000 ton steenkool naar Nederland zal worden geëxporteerd. De „Willem Barendsz” bevindt zich se dert 14 November j.l. op de vangstgron- den. Tot 8 Dec. j.l. de officiële openings datum van het seizoen voor de jacht op walvissen, werd op potvissen gejaagd. Geproduceerd zijn in dit tijdvak ’’««P vaten (611’/2 ton) spermolie. Een wetsontwerp zal worden ingediend om lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan. De principiële punten in het Burgerlijk Wethoek zullen zover nodig afzonderlijk in het parlement beslist worden, alvorens professor Meyers ze in forlies lit fan meiinoar f20.000.—. Yn 1930 wie it lean dêrom al nei om- leech brocht op in skelling yn ’e üre. Letter jitris forlege op 24 sinten. Mar mei dat al siet de boer mei it forlies. Dêrom ornearre Sevenster, dat der jit mear foroarje moast. De tiden hiene leard, dat it risico fan it bidriuw sa net troch de arbeiders droegen wur- de koe. Dus moast der alles dien wurde om dat risico to forlytsjen. De arbeiders soene dêrom foar minder as it gewoane lean en de boer syn lean kaem op f 20.wyks. Mar foar it risico soe men 8 pst. rekkenje fan de bidriuwsiitjeften. Sa gyng men fierder. Yn 1934 wie der in winst fan 25 pst., yn ’35 fan 6 pst.; ek folie mear deselde line lüke soene as de boer. Tsjintwurdich soe men sizze: „bedrijfsmedezeggingsschap” en men wit, dit libbet yn ’e rigen fan de yn- dustriële arbeiders a§ in hart. Mei Al- lerheljen 1919 sei Sevenster tsjin syn arbeiders dat hy ré wie om it bidriuw to fieren foar mienskiplike rekken. Hja waerden it iens op dizze kondysjes: De arbeiders soene hawwe 40 sinten yn 'e üre (it lean wie doe 35 sinten), de boer krige as bidriuwslieder f 2600.— (de pleats wie hündert pounsmiet) en fierder rinte fan it bidriuwskaptael. Hwat er dan noch oerbleau soene hja likefolle persinten fan krije op basis fan it utbitelle lean. Fjouwer dagen fakên- sje soene se ha en by syktme of ünge- lokken it folie lean. It sette bést ótein. It earste jier wie der 37 pst. winst, it twadde jier 50 pst. It gyng as it slyd- jage. Mar it tredde jier wie mis, doe wie der in forlies fan f 2600.Dat wie in rare tsjinfaller en der moast rie skaft wurde. De arbeiders hiene fan har mearder lean neat mear oer; hja koene dus it forlies net forgoedzje. Boppedat hiene se al in dübele tsjinfal ler. Foarst barden hja mei Maeije gjin sint ekstra, wylst op it twadde plak de bi- lêsting krekt dat jier tige heech wie, omdat hja it foarige jiers in flinke winst makke hiene. Mar der moast hwat op ütfoun wurde. Der waerd bi- sletten, it lean soe mei in stür omleech en twad, de winst soe net alhiel forpar- ten wurde, mar op syn heechst 25 pst., it oare soe tsjinje om it forlies fan de eardere tiid goed to meitsjen. Sa buor- ke men fierder. Yn ’23 wie der 20 pst., yn ’24 25 pst.; yn ’25 6 pst.; yn '26 19 3st. en yn ’27 24 pst. Men hie dus gjin deijen, mar it forlies wie jit stean deaun. Nou kaem lykwols in tiid, dy’t de aer- dichheit fan it spul tige yn gefaer brocht. Fan 19281933 waerd der in ster op ’e pleats komd, dy’t de maet- *tad te JW”rden- Integendeel wanneer skip fuortsette. De beide earste jierren helle men de 30 pst., yn 1940 seis 36 pst., yn 1941 40 pst. en yn 1942 47*/2 pst. Oer de jierren dy’t folgen hat de skriuwer gjin sifers neamd, mar it wie fansels tige goed. Hy seit: it hoechde net better. Mar dochs is yn 1946 de Maetskip üntboun. De skriuwer jowt dêrfan dizze forklearring: „Tsjin de nei-oarlochske tiid lykwols, tsjin de geast, dy’t seis de soannen fan de ger- niers ünforskillich makke foar it wol en wé fan heite-bidriuw, hat de Maet skip bilies jaen moatten!” Dit is grif het resterende gedeelte Joure-Heerenveen tige jammer. Hwant krekt nou, yn dizze luaarvan nije tiid is it probleem fan de arbeiders en de boeren tige bilangryk. En it is wol in greate toloarstelling, dat dizze Maetskip, dy’t ütsein de krisis, foar de arbeiders bilangrike foardielen joech, troch ünforantwurdlik dwaen krekt nou de striid om it bistean forlieze moast. Dizze praktyske pioniers hiene better fortsjinne. Hwant it probleem is jit al- Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1