het Kerstgebeuren) zag Nieuwjaarsgroeten in o Hoe de Middeleeuwse dichter Buitenlands Overzicht id Provinciale Kroniek k’ t 11” Vrijdag 1» Dec. 194> No. 98 *3e Jaargang de Streekblad voor West. Uitgave OSINGA - Bolsward J. was “N tven IRA ouni ebou „So schier als hi gheboren was, Wert hi gheleyt, also ic las, In eender coude cribben Want daer gheen ander wieghe en Daer hi in mocht ligghen. Alleluia. God groet u edel maechdekijn, Ghebenedyt so moeti sijn Al opten dach van heden I Ghi hebt ghebaert een kindekijn Al sonder wee ende sonder pijn Dat edel is van leden. Alleluia. Die herden ghlnghen al te samen 50 langhe dat si tot Bethlehem quamen, Daer si die maghet vonden. 51 songhen vrollc, si'dreven jolijt, Si aenbeden dat klnt ter selver tijt, Si saghen daer aen groot wonder. Die osse ende ooc dat eselkyn en conden niet gespreken, doe Jesus in den cribben lach, doe Heten sie hoer eten. Die osse ende ooc dat eselkyn die dreven daer grote feeste doe Jesus in den cribben lach, tusschen tween stomme beesten. Die osse ende ooc dat eselkyn die dreven daer groten wonder doe Jesus in der cribben lach In cranken doeken gewonden. gen het hunne bij tot meerdere glorie van de Heer. En eindelijk het spreekt haast vanzelf had de Middeleeuwer ook wiegelie deren, die dienen moesten, om de kleine Zoon van Maria in slaap te sussen. We vinden hier hetzelfde refrein van suja, suja kindje, dat de moeders uit die tijd bezigden, als zij hun kleintjes wiegden: Ons genaket die aventstar, die ons verlichtet also claer. Refrein: Wel was hoer doe, Susa, ninna, susa noe, Jesus minne sprak Marien toe. Dat huus dat hadde zo menich gat, Daar Christus in gheboren was. Refrein: Si sette dat kint op haren schoot Si cussedet voor sijn mondekijn root. Refrein: Toduc- en de Het Kerstlied irt later eeuwen is minder verhalend en minder naïef. En voor velen zal het mogelijk wat moeilijk vallen, zich de gedachtengang in te denken van de mensen, die een eeuw of vier, vijf ge leden Kerstmis vierden. Maar als wij hun oude liederen opzoeken en hun oude taal lezen, treft het ons herhaaldelijk, dat er zoveel innigheid, zoveel zuivere liefde was. Maar vooral wordt het ons duidelijk, dat er bij die oude zangers zulk een diep besef was van de grote genade, die door ’s Heren geboorte het deel is geworden van alle mensen. Japan hun_nu, evenals Duitsland noi ge. VROEGTIJDIGE inzending is dringend gewenst, uiterlijk tot 30 Dec. v.m. 10 uur. Ook aan onze agenten kunnen deze ad vertenties worden opgegeven. DE UITGEVERS. /oor is. e in van laar nu’s de lan- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Het was steeds een goede gewoonte om bij de wisseling van het jaar, door mid del van een NIEUWJAARSWENS in Bolswards Nieuwsblad, aan familie, vrienden en zakenrelaties zijn beste wen sen voor het nieuwe jaar kenbaar te ma ken. Ook bij de wisseling 1947-’48 is daar voor de gelegenheid in het laatste num mer van 1947, dat zal verschijnen op 31 December a.s. De prijs van deze advertenties is de nor male regelprijs tot 15 mm f 1.50. Meer dere ruimte, ook voor advertenties over 2 kolommen 10 cent per m.m. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 te dekken. Is dat niet ontroerend liefde? Hier is een ander voorbeeld: een van Zoe tig”, po- i de /oe- )A0 uur fan istjüt i Su iting 'g n. S, >4. Wie re warden M Men moot In oar qjin bline X hqnders foar de doar liede X Bond uit naam van de verschillende Ver enigingen welke hij vertegenwoordigde. Hierna trok hij in zijn korte speech van leer tegen „enkele Friezen” de schrijvers van de anonieme brochure „Friesland op de tweesprong”. Hij zei het zo: „Nu hebben zich in de laatste weken enkele wolken aan de ho rizon vertoond. Maar Ik wil hier die en kele Friezen verklaren, dat Friesland niet op de tweesprong staat, integen deel, wij hebben een vaste lijn. Friesland is nog niet arm en aalmoezen behoe ven wij niet te vragen. Wat wij kunnen, kunnen wij nog wel op eigen kracht, rijp als we zijn aan ervaring en rijk aan goede organisaties, die werken onder de hoge bescherming van de autoriteiten. Wij willen er voor zorgen, dat het blijft wat het is: Een vrije provincie en een hechte steun voor ons Nederlands ge menebest." Een gouden bond. Het belangrijkste gebeuren van de afge lopen week is zeker geweest het 50-jarig jubileum van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken en de viering van dit heuglijke feit. Vele hoge gasten waren aanwezig en, zoals te verwachten was, zijn er vele goede woorden gesproken. De voorzitter van ,de Bond, J. N. Wassenaar, sprak o.m. tot de Minister van Landbouw en Visserij: „Wij menen hiermede te kennen te geven, dat wij een goede verhouding tussen onze Minister en Friesland op hoge prijs stellen, en dat het van onze kant aan medewerking niet zal ontbre ken, waarbij wij hopen, dat U nu en in de toekomst rekening wilt houden met onze adviezen. Wij durven U zulks te vragen, omdat wij er van overtuigd zijn dat onze adviezen steunen op een jaren lange en gedegen ervaring, terwijl wij nimmer uit het oog hopen te verliezen, dat wij onderdanen zijn van Hare Maje steit, onze geëerbiedigde Koningin,” en ten koste van Duitsland dan wel heel weinig zal komen. Dat het de Ver. Sta ten ernst is met de mobilisatie van het niet-communistisch deel van Europa tegen Rusland, blijkt wel uit het feit dat verder tot de Commissaris der Koningin in Friesland: „Het verheugt ons evenzeer de Commissaris der Koningin in ons mid den te zien en van harte welkom te he ten. Hoewel U slechts sinds twee jaren Uw hoge ambt bekleedt, heeft ons de ervaring reeds geleerd, dat Friesland U na aan het hart ligt en dat wij ons ge lukkig mogen prijzen dat het H. M. be haagd heeft U als Haar vertegenwoordi ger voor Friesland te benoemen. Uw stem wordt gehoord op het platteland; zij wordt daar op hoge prijs gesteld.” Natuurlijk moesten nog velen worden toegesproken en hebben verscheidene sprekers het woord gevoerd. Zo bracht Minister Mansholt de gelukwensen van de Regering over aan de Bond IN HET EERSTE ZUIVELGEWEST VAN ONS LAND. Het is voor onze boeren plezierig zo iets te horen uit de mond van een Mi nister. De heer R. Buisman, voorzitter van de Kamer van Koophandel, feliciteerde de We zien, dat men er oog voor had en^dus gevoelde, wat het betekende heel arm te zijn. Zoals de eigen boeren- kindertjes het arm hadden, zo had ook Hij het arm gehad, die ’s Vaders hemel rijk verlaten had voor arme zondaars. Hooi en stro dienden tot bed en Jozefs kousen werden gebruikt om het kind toe van Alleluia. Een os ende ook een eselkijn, Verwermden dat kint die lede syn, Die aen der cribben stonden. Het was seer cout int huselkijn, Ai daer en was roe noch hemdekijn, Hi lach int hoy ghewonden. Uiteraard is het niet altijd gemakkelijk de Middeleeuwse liederen met hun ouder wetse spelling en verouderde woorden te lezen. Maar wie zich de moeite geeft de liederen enkele malen hardop te lezen, zal er toch veel schoons in ontdekken. Nemen we b.v. dat lied, hetwelk na een inleiding aldus aanvangt: Op luttel hoey wert hy gheleyt Josephs coussen sijn eerste cleyt, Daer was hi in ghewonden Noyt en was meerder ootmoedicheyt In deser werelt vonden.” Alleluia. Die conlnghen quamen aldaer van verre, Oheleit bl eenre nlever sterre. Si brachten haer offerhande Als merre, wirooc ende gout, Si gavent den klnde In syn behoat, Si toghen wederom te lande. Ook In dit vers komt duidelijk uit, hoe de zangers van zulk een Kerstlied mee leefden met wat daar in Bethlehem ge schied was. Gaf het wel zoveel, of de mensen sommige dingen verkeerd begre pen? Het hart was er Immers bij? Ja, en dan was er nog iets eigenaardigs, ook reeds in het laatst geciteerde vers; daar waren die os en die ezel, de beide „stomme beesten”1 die, zo legde de volks fantasie het uit, reeds wisten, wie het was, die, daar vlak bij hen lag: Zó blij zijn die eenvoudige Middeleeuw se mensen, dat ze heel kinderlijk zelfs de beesten doen mede genieten van hun vreugde. Ook zij, de os en de ezel, dra- Alweer onenigheid. De besprekingen der Grote Vier te Lon den zijn Maandag voor onbepaalde tijd verdaagd. Dat wil dus zeggen, dat ze zijn mislukt. En daar van den beginne ar niet anders werd verwacht, kwam dit bericht ook niet als een verrassing, al blijft het een teleurstelling. Men is het niet eens geweest over de agenda bij het begin der conferentie en men kon het ook niet eens worden over het slotstuk der conferentie, waarin de ver daging officieel zou worden medege deeld. En tussen agenda en slotstuk lag een reeks van onenigheden over schier alle punten, welke te berde werden ge bracht. Het punt waarbij de onderhan- delingen werden afgebroken, was dat der herstelbetalingen. Terwijl de Russen voor zich en Polen 10 milliard dollar van Duitsland uit de lopende pi tie eisten, waartegen Engeland Ver. Staten zich verzetten, omdat zij er in hun zónes nog steeds geld bijleg gen, beschuldigde Molotoff deze landen zich op verkapte wijze de zakken te spekken in die zónes. Deze totaal onge gronde beschuldiging, kennelijk be ogend Amerika en Engeland bij het Duitse volk in een kwaad daglicht te stellen, deed de deur toe. Nadien is er eigenlijk geen officieel verkeer meer tussen Russen en de anderen geweest behalve op de slotzitting. Alleluia. Nu laet ons allen mlt herten rein Aenbeden dat soete kindekijn cleln, Ende sijn lieve moeder mede, Dat hi nae deser corter tijt Ons wil gheven syn hemelrijc Ende sinen ewlghen vrede. den Russisch graan te krijgen maar de Congresleden zullen nu allicht tot de conclusie komen dat het niet wijs zou zijn West-Europa van Russische steun afhankelijk te maken. Ook wordt de gedachte geopperd dat de Ver. Sta ten thans het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk bij de Ver Naties aanhangig zullen ma ken, waardoor de mogelijkheid bestaat ook de Zuid-Amerikaanse landen ste viger in slagorde tegenover Rusland in te schakelen. Het huidig moment is echter niet zeer geschikt om deze zaak in de Ver. Naties te brengen, omdat de Arabische leden juist hevig ver toornd zijn over haar besluit inzake de verdeling van C. A. F. Werd er feest gevierd door een grote Coöperatieve instelling, een andere hield haar jaarvergadering en wel de C. A. F. Uit de mededelingen van de directeur stippen we aan: In de periode van 1 Sept. 1947 tot 18 Januari 1948 wordt 280.000 ton veevoeder In ons land ge distribueerd. Verwacht wordt, dat de totale toewijzing dit jaar Iets hoger zal liggen dan het afgelopen jaar. De teruglevering van ondermelk wordt teruggebracht tot 25 pet. Voor de Inge houden ondermelk wordt kalvermeel In de plaats gesteld. Hoewel de vooruit zichten voor Kunstmeststoffen In het al gemeen gunstig te noemen zijn, maken de kallmeststoffen hierop een uitzonde ring. Wel* zijn er flinke contracten afge sloten maar aflevering vindt zeer traag plaats. De strosltuatie is moeilijk en dat Is reeds zo goed als zeker dat de beloofde 250 kg niet volledig gehonoreerd kan worden. De C. A. E. heeft 15.400 ton veevoeders geproduceerd, hetgeen 68 pct. is van de totale Friese Coöperatie productie. Aan het jaarverslag ontlenen we het vol gende: Naast een flinke zakelijke vooruitgang stond een verdere ultgrelding van de or ganisatie. Er traden 151 nieuwe leden toe. Te Mlldam en Spannenburg werden afdelingen opgericht, terwijl te Óorredljk en Sneek filialen konden worden opge richt. De omzet der veevoeders steeg van 13.700.000 kg tot 16.600.000 kg. Dit Is maar nauwelijks 40 pct. van de omzet van het topjaar 1938-’39. Hieruit blijkt dus wel duidelijk het tekort aan vee voeder. De omzet Kunstmeststoffen steeg van 10.800.000 kg tot 24.400.000 kg hetgeen 85 pct. Is van de hoogste voor-oorlogse omzet. In Augustus had men prijsver laging kunnen toepassen. In stro, bieten enz. steeg de omzet van 24.000.000 kg tot 32.000.000 kg. De voorziening van stro bracht vele moei lijkheden met zich mee, waarbij de zwar te handel van grote invloed was ge weest De afname van zaai- en pootgoed was iet& gedaald en wel tot 400.000 kg. Ge durende de oorlog was deze afdeling sterk gestegen, maar voor de oorlog zette die slechts 85.000 kg om. De geldomzet steeg van f 5.600.000 tot f 8.000.000. Uit de exploitatie konden flinke afschrijvingen worden gedaan, ter wijl er toch nog een saldo overbleef van 168.980,45. Het bestuur stelt voor dit India en Pakistan thans hun onderlinge geschillen alle behalve dat omtrent Kasjmir op vredelievende wijze hebben geregeld, blijft ten slotte de vraag hoe het met Japan zal gaan nu over de Duitse kwestie de breuk tussen Rusland en het Westen er is. Ook Japan heeft nog steeds geen vredesverdrag, een poging van Washington om alle elf staten die in oorlog met het land van de Rijzende Zon waren, aan een vredesconferentie te doen deelnemen stuitte destijds af op Russisch verzet. De Amerikanen willen ook deze zaak gaarne afdoen, omdat Japan hun nu, evenals Duitsland nog geld kost. De breuk met Rusland zal het verlangen van de Ver. Staten om ook in Japan de zaak te regelen, wel versterken, om dat ook aan dat land een rol is toebe deeld in de Amerikaanse strategische omsingeling van de Russische kolos. „Strategische omsingeling”, is ’n oor- logsterm, maar de breuk te Londen maakt het gebruik er van gewettigd. Die breuk geeft ook het Marshall-plan meer het karakter van een mobilisatie- maatregfl, dan van een zuiver econo mische hulpactie, terwijl de Kominform niet anders gezien kan worden dan als van cca handelsverdrag met Rusland een Russische poging het Marshall-plan kans thans bijv, belangrijke hoeveelhe- te vernietigen. Palestina. De mogelijkheid zou bestaan dat dit af breuk deed aan de eensgezindheid, waarmee men partij koos tegen Rusland en z’n aanhang. Het is trouwens hoogst twijfelachtig of de Ver. Naties in haar huidige vorm de behandeling van dit conflict zou overleven. Inzake de Pa- lestina-kwestie is nog vermeldens waard, dat ofschoon de heerser van Saoedi Arabië het eens is met de an dere Arabische vorsten, Rij er niet aan denkt de Amerikaanse maatschappijen haar olieconsessies op te zeggen, hoe zeer zijn vrienden er ook op aandron gen. Maar Saoedi Arabië verdient dan ook enorme sommen aan die consessies. Het Perzische parlement deed ten opzichte der Russen, die in Azerbeidsjan dergelijke concessies eis ten om een reserve te vormen tegen de tijd dat hun eigen bronnen in Kaukasië zijn uitgeput en te verhinderen dat Amerikaanse en Engelse petroleumbe- langen zich in Noord-Perzië vestigen, anders. Het stuurde de eerste minister Qavam weg, die deze consessies des tijds aan de Russen had beloofd, toen ze Azerbeidjan ontruimden. Men weet dat ook toen de Ver. Staten Rusland in de weg traden en verklaarden, dat de aanwezigheid van Russische troepen in een Perzische provincie Washington niet onverschillig kon laten. De Russen trokken toen terug. Wanneer we nog vermelden dat Wat nu? Officiële gegevens daaromtrent zijn nog niet bekend. We mogen echter wel aannemen, dat de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk thans hun eigen weg zullen gaan, en Rusland ook. De breuk is thans volkomen Misschien zullen de drie eerstgenoemde landen, nu een conferentie van alle landen welke met Duitsland in oorlog waren bijeenroe pen, en zullen die landen voorzover ze niet tot de Russische invloedssfeer be horen, daaraan ook deelnemen. Daar zal men dan moeten spreken over de verhouding tot West-Duitsland; het lijdt nauwelijks twijfel of Frankrijk zal zijn zóne thans ook doen opnemen in de samenwerkende Amerikaans-Britse zó nes, Wellicht zal die conferentie dan vooral Si sette dat kint op hare enien, Si sprak: „Groot eer moet u gheschienl” Refrein: Si sette dat kint op haren aerm, Met groter vrouden sach sijt aen. Refrein: Die moeder makede den kinde een bat, Hoe lieflic dattet daer inne satl Refrein: Dat kindekijn pletterde mitter hant Dattet water uten becken spranc. R e f r et n: Die os ende oec dat eselkijn Die aenbeden dat soete kindekijn. Refrein: Alleluia. Heer Jezus lag int cribbekijn, Men sach syn naecte ribbekijn, Syn decsel was seer dinne. Van couden so weende dat kindekijn Doe sprac Maria die moeder sijn: Nu swighet myn lieve minne! economische zaken bespreken, want de Europeese deelne mers zullen zolang mogelijk de deur willen open houden voor Rusland om aan de politieke oplossing van het Duit se probleem mee te werken. Het is ech ter mogelijk dat de Ver. Staten druk zullen uitoefenen om alles nu maar zon der Duitsand hf te doen en dat zij de consekwentie uit de breuk te Londen willen trekken. Die consekwentie is dat op de duur een gewapend conflict tussen Westen en Oosten mogelijk moet worden geacht en dat daarom zo spoedig mogelijk dat gedeel te van Duitsland dat in handen van het Westen is zo moet georganiseerd dat het een buffer tussen Rusland en het meer Westelijke deel van Europa vormt. Voor deze inschakeling is de medewerking van de West-Europese kleine landen evenzeer nodig als een welwillende houding tegenover Duits and, zodat we vrezen dat van schade loosstellingen voor die kleine landen president Truman Zondag, toen de laatste Amerikaanse bezettingstroepen Italië verlieten, ver klaarde: „dat de Ver. Staten belang stelling blijven koesteren yoor het be houd van een vrij en onafhankelijk Ita lië. Mocht de vrijheid of onafhankelijk heid van dat land rechtstreeks of indi rect worden bedreigd, dan zullen de V. S. als ondertekenaar van het vredes verdrag en als lid der V. N. zich ver plicht gevoelen maatregelen te beramen ter handhaving van vrede en veilig heid.” Ongetwijfeld koesteren de Ver, Staten dezelfde gevoelens ten opzichte van Frankrijk. Het West-Europese blok mag onder de gegeven omstandigheden niet verder afbrokkelen. De tussentijdse hulp aan Frankrijk is door de Ver. Sta ten niet in de laatste plaats verschaft om te verhinderen dat de communisten er de macht in handen kregen, Was hington heeft ook de overtuiging ge kregen dat de regering-Schuman het communisme aandurft. Tussen haakjes zij er op gewezen, dat de breuk te Lon den de kansen dat het Marshallplan zelve ook door het Amerikaanse Con gres zal worden aangenomen, heeft doen toenemen. De tussentijdse hulp aan enige landen liep maar over ruim een half milliard dollar, het Marshallplan vordert echter ongeveer 20 milliard en tal van Congresleden schijnen daarte gen bezwaren te hebben, waarvan ech ter wordt vermoed, dat ze terzijde zul len worden gezet, nu overeenstemming met Rusland niet mogelijk bleek. Er leefde in het Qongres de gedachte dat door samenerking tussen West- en Oost-Europa de Amerikaanse hulp ge ringer kon zijn inderdaad heeft En geland door het in beginsel afsluiten van een en Zuidwest Friesland van Drukkerij Fa, A. J. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1